CDA Sassenheim: hogere lasten voor milieubeleid Tentoonstelling over vandalisme t Belbus in Oegstgeest Veel praalwagens Bloemencorso hebben sponsors gevonden Brandweerkazerne wordt uitgebreid,1 Rob Blote brengt Wassenaar in beeld LEIDEN OMGEVING EeidóeSoiwa/nt DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 PAGljU Anderhalf miljoen voor onderhoud gebouwen VOORSCHOTEN Het onderhoudsprogramma voor 1990 voor de openbare gebouwen in Voor schoten gaat bijna anderhalf miljoen gulden kos ten. Daarvan moet voor bijna twee ton onderhoud gepleegd worden aan het scholencomplex Noord- Hofland. Volgens de voorlichter van de gemeente Voorschoten was dit bij de integratie van de drie scholen (de basisscholen wethouder Schrama, Het Kompas en Noorder wereld) al voorzien en wilde men de kosten spreiden. De integratieverbouwing kostte anderhalf miljoen gulden. Het nog te plegen onderhoud bestaat uit een vervanging van de bui tenkozijnen (J 122.000) en schilderwerk (f 77.000). Besloten werd dat de commissieleden van openba re werken en financiën op schrift een totaal over zicht krijgen. Overigens behoeft geen beroep ge daan te worden op extra gelden, want via het on- derhoudsfonds, waarin jaarlijks bijna 600.000,- ge stort wordt, is het geld voorradig. Gouden ringen bij inbraak buitgemaakt LEIDERDORP Gouden ringen, een setje van 2t) girobetaalkaarten en een gi ropas zijn gistermiddag buitgemaakt bij een inbraak in een woning aan de Mar- joleinhof in Leiderdorp. De inbrekers zijn vermoedelijk met een loper via de voordeur het huis binnengekomen. Videorecorder gestolen LEIMUIDEN Uit een woning aan de Griede zijn zondagavond een videore corder, een gouden dasspeld en een fles wijn gestolen. De dieven kwamen bin nen na het openbreken van de keuken deur. Transport uit Lisse naar Polen LISSE Een nieuw trans port met 20 ton voedsel en kleding is gisteren van van uit Lisse naar Polen ver trokken. Het gaat voorna melijk om kindervoeding met daarnaast wat kleding en schoeisel. De vracht gaat naar Polen in het kader van de nog steeds voortdurende hulp aan Poolse kinderen, waarvan de coördinatie be rust bij de Lissese Stichting Hulp aan Poolse kinderen. De goederen worden in Warschau verdeeld om daarna naar vier andere plaatsen te worden ge bracht. Exhibitionist in Oegstgeest OEGSTGEEST Een inwoonster van Oegstgeest is gisteravond op de Gevers straat geconfronteerd met de geslachts delen van een onbekende man. De exhi bitionist had zich opgesteld ter hoogte van de Beukenhof. Het ging om een man met een dikke buik, gehuld in een blauw pak, die direct wegliep. De vrouw maakte melding van de actie bij de rijks politie van Oegstgeest, maar deed geen aangifte. Dit omdat zij stelde niet onder de indruk te zijn van de schennispleger. De politie heeft nog naar de man ge zocht, maar vergeefs. Een 24-jarige in woner van Weteringbrug kon wel wor den achterhaald nadat hij rond vijf uur op de Nieuweweg tussen Leiderdorp en Oud Ade zijn broek had laten zakken. Een 25-jarige vrouw was de enige die aangifte deed. Doorrijder laat gewonde achter WASSENAAR Een 18-jari- ge man heeft gistermiddag bij een ongeluk op de rotonde bij de Lange Kerkdam/Prinse- weg zijn arm gebroken. Hij reed op de rotonde toen een auto die naar de Prinseweg af sloeg, hem afsneed. De brom fietser kwam ongelukig ten val en is naar het Bronovo zie kenhuis in Den Haag ver voerd. De automobilist is door gereden. De politie van Wasse naar is op zoek naar getuigen die gisteren rond half vijf een grijze, Japanse personenwagen met imperiaal en ladders daar op heeft zien rijden. City-bioscoop definitief dicht KATWIJK Het City- theater aan de Badstraat in Katwijk zal donderdag voor het laatst films draaien. Daarmee komt een einde aan een bios cooptraditie die vele ja ren heeft geduurd. De bioscoop was niet meer rendabel. Het aantal za len werd enige jaren te rug al teruggebracht van vier. naar twee. De zalen krijgen een nieuwe be stemming. Mogelijk wor den het winkels na ver bouwing. Alphense aai gehouden LEIDEN Een Alphense is 4.00 uur in de aangehouden voor oorzaken van luidshinder. D< kreeg klachten nenden dat de de vrouw erg Agenten gingen maal kijken om schuwen. Toen de om 4.00 's nachts was afgelopen, levisie in beslag en de vrouw ter ring ingesloten. SASSENHEIM Lasten verzwaring als gevolg van hogere uitgaven voor mi lieubeleid is toegestaan. Dat schrijft het CDA Sas senheim in haar program ma voor de gemeente raadsverkiezingen in 1990. De ernst van de milieu problematiek en de op dracht om zich hiervoor in te zetten, rechtvaardi gen een dergelijke belas tingmaatregel, menen de confessionelen. Het Sassenheimse CDA stelt in haar programma wel te stre ven naar een beperking van de belastingdruk. Zo vindt het CDA dat de onroerend eoed- OEGSTGEEST Er komt een „belbus" in Oegstgeest. Dat is het resultaat van over leg tussen het gemeentebe stuur en het Dorpsberaad Ou deren Oegstgeest. Het project moet al op 1 januari van start gaan. Er wordt een busje van de NZH voor gehuurd dat op werkdagen gaat rijden. Dat deelde burgemeester mr. Sj. H. Scheenstra gisteren mee tij dens een vergadering van de commissie algemene bestuur lijke aangelegenheden. Het Dorpsberaad Ouderen Oegstgeest constateerde al in begin 1988 dat het gebruik van Streekvervoe» door ouderen terugliep. Dat kwam onder meer door het opheffen en verleggen van buslijnen waar door ae winkelcentra en het verzorgingshuis moeilijker be reikbaar werden. Een wijzi ging in de route van buslijn 30 ontmoette te veel bezwaren. De belbus waarvoor veel be langstelling is, kan wel een op lossing bieden. Het ligt in de bedoeling dat het particuliere vervoer, uit gaande van de SWOO door de belbus wordt overgenomen. Dat gaat ook gebeuren met het vervoer van maaltijden. Het tekort van de belbus wordt ge durende één jaar geschat op 8045 gulden. Tevens denkt men aan de aanschaf van een mobilofoon-installatie. Er ko men regels wie wel en wie niet gebruik kan maken van de belbus. Scheenstra: „Wij willen voorkomen dat de in druk ontstaat dat de belbus een oneerlijke concurrentie vormt voor de plaatselijke taxi-ondernemers". WV-Noordwijk en SPN fuseren NOORDWIJK De Noordwijkse VVV en de Stichting Promotie Noord- wijk fuseren per 1 januari 1990 tot de Stichting VVV Noordwijk Promotie. Dat is gisteren bekend ge maakt tijdens een ledenverga dering van de Noordwijkse Ondernemers Vereniging. VVV en SPN zijn met hetzelf de werk bezig en daarom werd volgens NOV-voorzitter L. Korbee al langer gedacht over een nauwe samenwerking. De ideeen monden nu uit in een volledig samengaan. De bestu ren van beide instellingen zul len worden samengevoegd en ook komt er één Raad van Toezipht. De SPN, nu nog ge huisvest in een kantoortje aan de Abraham van Royenstraat, zal verhuizen naar het grotere VVV-kantoor aan de Grent. Het voordeel van de nieuwe constructie zal volgens Korbee zijn, dat er vanaf 1 januari geen misverstanden meer kunnen ontstaan over een eventuele voorkeur voor de VVV of de SPN. De bestuurlij ke onenigheden tussen beide instellingen behoren volgens de NOV-voorzitter voorgoed tot het verleden. „De samen werking is nu perfect." De nieuwe stichting blijft functio neren onder de paraplu van de landelijke VVV-organisatie. belasting niet, reëel mag wor den verhoogd. Alleen als de gemeente taken overneemt van de rijksoverheid zonder dat daar een financiële ver goeding tegenover staat, mo gen de lasten omhoog. Ook voor het tot stand brengen van nieuwe gemeentelijke voorzie ningen op „uitdrukkelijk ver zoek van de bevolking" mag de belasting worden verhoogd. Het CDA wil de komende vier jaar meer aandacht voor het milieu. Zo moet een van de wethouders worden belast met de coördinatie van het milieu beleid. Er moet een integraal milieubeleidsplan worden op gesteld en de gemeente moet een actief energiébesparings- beleid voeren. Verder moeten de eerste stappen worden ge zet om te komen tot het meer gescheiden ophalen van vuil. De in het verleden ontstane bodemverontreiniging moet zo snel mogelijk worden opge ruimd Zo nodig moeten ge meentelijke belastingen en heffingen daar middelen voor vrij maken. De gemeente moet verder nadenken over het te rugdringen van het woon werkverkeer. Het CDA denkt daarbij aan het aanleg van parkeerplaatsjes langs de rijks weg A44 voor carpooling, het inzetten van forensenbussen en een station aan de trein Den Haag-Amsterdam. Ook moet worden gekeken of in het centrum van Sassenheim geprobeerd moet worden het autogebruik moet worden te ruggedrongen. De mogelijkhe den om fietsen te parkeren in het centrum en bij de bushal tes moeten worden uitgebreid. Ook de politie moet veel aan dacht besteden aan milieupre ventie en -bescherming maar ook aan het controleren op de naleving van milieuwetgeving. Het CDA wil verder dat de po litie de komende tijd de na druk gaat leggen op de voor koming van criminaliteit, vuurwerkbeperking, brom fietscontrole, alcoholmisbruik en overlast op de openbare weg, samenhangend met alco holgebruik. Toerisme Het Sassenheimse CDA wil een onderzoek naar de moge lijkheden voor uitbreiding van de recreatie en het toerisme in Sassenheim en directe omge ving. Volgens de confessione len is dit één'van de kansrijke sectoren in het regionaal eco nomisch beleid. Bij het aan trekken van nieuwe bedrijven moet vooral gelet worden op kleinschaligheid en milieu vriendelijkheid. Arbeidsinten sieve bedrijven moeten de voorkeur krijgen. De gemeen te moet verder zelf het voor beeld gaan geven bij het aan trekken van werknemers met een (gedeeltelijke) handicap. Drie tot vijf procent van het personeelsbestand moet over vier jaar bestaan uit gehandi capten. Het CDA wil het roken in de vergaderruimtes van het ge meentehuis en andere ge meentelijke gebouwen gaan verbieden. Daarmee moet de gemeente het goede voorbeeld geven. „Agrariërs moet eigen belangen >d beter behartiger! VOORHOUT „De gem verwijten dat zij op grond gaat bouwen is juist. Jullie weten zelf he te wie er staan te dringe hun grond te verkopei een projectontwikkelaar' zei J. Warmenhoven, fi voorzitter van Gemeei langen, gisteren tijdens ei litiek café waarin wer sproken over het thema zijn de overlevingsk voor de agrarische sectoi Warmenhoven verweë agrariërs dat zij geen i vertegenwoordiger van belangen hebben. „Ied( z'n eigen belangen op z'n plaats moeten behartiger bestuur je zaak niet op e stand", waarschuwde menhoven. Alleen plaatselijk» firma's op Noortb bedrijventerrein NOORDWIJK Op hel we bedrijventerrein in 5 wijk is alleen plaats plaatselijke bedrijven, houder V. Salman (ruiml ordening) deelde dit gi mee tijdens een gezamt vergadering van de Kon ke Algemene Verenigin| Bloembollencultuur er Land- en Tuinbouw Bor deling Noordwijk. Overigens moet nog ondi worden gedaan naar d hoefte van zo'n terrein, gens Salman moet ook n< nieuwe woningbouw! worden aangewezen. E strikt alleen voor Noo' kers worden gebouwd.' schillende plaatsen in I wijk komen in aanmerkii moeten wel aansluiten kern van het dorp. Een voor de agrariërs bela gegeven is het tot stand 1 van een nieuw bestem! plan buitengebied. Het voor het Langeveld is gereed. Het oude b< mingsplan dateert van Salman werd gewezen d belang om de bollentel deze streek te behouden teelt is nauw gekoppell het toerisme, zeker ii voorjaar, want dan kom gasten nog niet voor strand. LISSE Veel praalwa gens van het Bloemencor so van de Bollenstreek dat op zaterdag 28 april vol gend jaar rijdt, hebben een „baas" gevonden. Dat gebeurde tijdens de Keu ze-avond, gisteren in de Nachtegaal van Lisse. Vlak vooor het einde van de bijeenkomst telde de organisatie zestien naam kaartjes op evenzoveel ontwerpen, ten teken dat het betreffende bedrijf of instelling een claim op dat ontwerp legt. Daarmee is de organisatie van het corso al op een bemoedi gend aantal gekomen, want het streven is er elk jaar op gericht om zo'n twintig praal wagens op de weg te zetten. De kans dat dit lukt is groot, want met sommige potentiele deelnemers moet men nog rond de tafel gaan zitten om te trachten de individuele wen sen in te passen. Tijdens de bijeenkomst in De Nachtegaal werd de nieuwe poster van het bloemencorso geintroduceerd. Het hoofdmo tief bestaat uit een uit bloemen gevormde wereldbol. Voorzit ter P Goemans benadrukte in Lisse nog eens dat vertegen woordigers van alle bloemen corso's hun corso het mooiste en het grootste vinden. „Dat zij dan zo," aldus Goemans die daarbij stejlde dat veel mensen van die corso's in het voorjaar naar de bollenstreek komen om te zien of er iets nieuws is. „We fungeren niet zelden dus als een trendsetter", aldus de Goemans. Ontwerper Kees van Driel vertelde de talrijke aanwezi gen aan de hand van nieuwe ontwerpen, dat hij er vanuit is gegaan dat een zo algemeen mogelijk beeld van de wereld moest worden gegeven. „Bo vendien is het zo dat ik wel de tekeningen mag maken, maar dat het de deelnemers, de sme den, de verenigingsmensen en de binders zijn die het uitein delijke resultaat vervaardi gen". Keuze Bij de keus van de wagens nam de Postbank „Het Ko ninkrijk der Nederlanden", compleet met leeuwen en kroon onder zijn hoede. Het Internationaal Bloembollen centrum koos "Over de hele wereld", een wagen met klom pen, tulpen en boerinnen. Esso Nederland zocht en vond een tijger. Op de praalwagen „Het geheim van de jungle". „Lan delijk Nederland" is de titel van de praalwagen die door de afdeling Wassenaar-Warmond en Noordwijk van de KA VB is gekozen. De nationale Bloe mententoonstelling Keuken hof zette haar naam op het ontwerp dat de titel „Wereld beroemd". De Bond van Bloembollenveilingen koos voor de „Taj Mahal", een oos ters getinte wagen met pau wen en een moskee. OEGSTGEEST De Oegstgeester brandweer kazerne aan de Dorps straat 64 wordt aangepast en uitgebreid. De aanpas sing betreft onder meer de garageruimte, waar een nieuwe asfaltvloer wordt gelegd. Tevens zul len een toilet en een dou che worden aangelegd. Vlak achter het bestaande pand wordt een uitbreiding gerealiseerd waarin onder meer een ruimte komt voor multifunctioneel gebruik. De totale kosten bedragen 362.252 gulden. Het verbouwingsplan wordt in januari volgend jaar in de gemeenteraad besproken en zeer waarschijnlijk goedge keurd. Aanvankelijk werd er over gedacht om voor de brandweer naar de nieuwe ge- meentewerf aan de Haarlem merstraatweg over te brengen. Het huidige onderkomen ligt echter veel centraler in de ge meente, en dat is van belang om zo snel mogelijk vuurhaar den te bereiken. Bovendien liggen de meer „brandgevaar lijke" vooroorlogse woningen ten zuiden van het Oegstgees ter Kanaal. Verder zal de „hinderlijke" overbuurman, het transportbedrijf J. van der Luyt binnenkort verhuizen naar de Morsebelpolder en dat verbetert ook weer de mobili teit van de Oegstgeester brandweer. De bebouwing achter de ka zerne gaat ten koste van de tuin. Door de bouw van de uit breiding, die de hoogte van de twee oude gemeentelijke pan den aan weerszijden van de kazerne niet zal overtreffen krijgen de 28 vrij^r brandweerlieden eindelr beschikking over éen Ps ruimte. Daar kunnen (£a oefen- en instructie-avfve worden gehouden. OokP nen er regionale korpser den opgeleid, en verga gen worden gehouden, tf' is de ruimte van essentif lang voor de opvang \f brandweerlieden. L De kosten van de verbef, zijn relatief laag. oma blussende vrijwilligersr zelfwerkzaamheid ruim gulden inbrengen. J De plannen zijn gistereiia: stig ontvangen door de__ missie Algemene Bestui Aangelegenheden. Ver 7 woordigers van VVD erf lieten zich lovend uit or uitbreiding die gezien VI! als een noodzakelijke „iio« manoeuvre". Dr tri Zo gaat de brandweerkazerne aan de Dorpsstraat er uit zien straffen voor jonge overtre ders zoals betaling van de ver oorzaakte schade en uitvoering van de herstelwerkzaamhe den. Met de tentoonstelling wordt het vandalismeproject op de vijf scholen afgesloten. De andere Katwijkse scholen doen vervolgens in de komen de tijd mee aan het project. Wethouder Berkhey verklaar de gisteren op een bijeenkomst met ouders en leerkrachten van de betrokken scholen dat hij bij de bestrijding van het vandalisme mogelijkheden ziet in enerzijds registratie zodat daders als ze gevonden wor den kunnen worden bestraft. Anderzijds moet schade zo snel mogelijk worden hersteld, het geen remmend werkt. A. van Duyn van de gemeente vertelde dat inmiddels in Kat wijk 1.200 vierkante meter muur is behandeld met een anti-graffity laag. Bij wijze van proef wordt ook nog met een hogedrukreiniger een keer per veertien dagen een vaste route gevolgd om bekladde muren schoon te maken. Gisteren bleek ook dat inmid dels drie Katwijkers via bu reau HALT een alternatieve straf hebben ondergaan voor vandalisme. In de praktijk be tekent dat dat ze vervolging kunnen ontlopen door de aan gerichte schade te herstellen. WASSENAAR Het is blijkbaar bijzonder lucra tief boeken over Wasse naar te schrijven en deze uit te geven. Dit keer ver schijnt binnenkort werk van beeldend kunstenaar Rob Blote uit Wassenaar. Zijn boek telt 100 pagina's en 210 foto's. Begin dit jaar begon Blöte met het onderzoeken van tiental len foto-archieven. Het voorlo pige resultaat ligt nü-op tafel. De foto's zijn in 17 hoofdstuk jes gegroepeerd. Eerst is er een algemene beschrijving van Wassenaar. „Geen koeien, maar lama's; we naderen Was senaar. Een beetje afwijkende entree, maar dat houdt de mo gelijkheid van verrassingen in. Die kom je hier dikwijls te gen" schrijft Rob Blöte in zijn inleiding. Kastelen „Er woonde en woont hier wel een groot aantal mannen en vrouwen, dat een deeltje van de wereld om zich heen een apart aanzien gaf door hun be staan op een eigenzinnige ma nier in te richten". En vervol gens geeft Blöte de lezer in tekst en foto's inzicht in het bijzondere, afwijkende en- ei genzinnige van de gemeente Wassenaar. Blöte wijst de lezer erop dat tussen 1100 en 1600 in Wassenaar een aantal echte kastelen is gebouwd waar he laas niets van over is gebleven. Die zijn bij twisten of door branden verwoest en de steen- resten werden ter versteviging van modderige polderwegen gebruikt. Wat wel bewaard is gebleven, in de regel van recentere da tum, komt uitvoerig in het boek aan de orde. Vervolgens worden enkele sociale initia tieven bekeken zoals de werk zaamheden van de Wilhelmi- na Alida van Ommeren stich ting, de bouwverenigingen, de carnavalsvereniging De Deyl- knotsen, het gezondheidscen trum en het hulpproject aan Polen. Waarna in het hoofd stuk „Dutch Dream" de ex pansiedrift van de Wassenaar- se ondernemers wordt behan deld. Donkere dagen Ook vier particuliere institu ten in Wassenaar krijgen de nodige aandacht: De Narwal, het Netherlands Institute for Advanced Study (NIAS), de Paauwhof en het Ritam. Uit voerig is het hoofdstukje over de woningbouw in Wassenaar, waarbij dan de kapitale villa's en onder architectuur gebouw de huizen eruit springen. De gemeente kende ook donkere dagen. Zo zijn in het boek ook foto's opgenomen van de jaren 1940-'45, de Molukse bezetting van de Indonesische ambassa de, de tragedie van de sluiting van het dierenpark en de stranding van de Rio Grande op het Wassenaarse strand. Natuurlijk komt ook de Was senaarse kunst in het werk van de kunstenaar ruim schoots aan bod. Blöte hoopt ten minste 400 boeken te verkopen en hier mee uit de kosten te zijn. KATWIJK Een ten toonstelling over vandalis me in de openbare biblio theek van Katwijk wordt morgen geopend door wethouder A. Berkheij. Dit gebeurt in aanwezig heid van leerkrachten en leerlingen van een aantal Katwijkse basisscholen. De expositie is te zien tot maandag 11 december tij dens de openingstijden van de bibliotheek. Op de tentoonstelling in de bi bliotheek zijn posters, kaarten, foto's en andere werkstukken te zien van kinderen van vijf basisscholen in Katwijk aan Zee. Deze scholen hebben als eerste meegedaan aan het van dalismeproject dat door de Katwijkse werkgroep vanda lismebestrijding is opgezet. De kinderen van groep zeven hebben gedurende acht weken in het kader van het vandalis meproject kennis kunnen ne men van een lessenpakket van het Regionaal Bureau Voorko ming Misdrijven en van een lesprogramma met een video band van een Haltbureau. Het Haltbureau is sinds 1 septem ber werkzaam in Katwijk en houdt zich bezig met het laten uitvoeren van alternatieve

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16