proefproces tegen arts na Euthanasie coma-patiënt Sneller leren rekenen met pijltjes '/eer tegenvallers ioor de schatkist Lubbers wilde Justitie en Binnenlandse Zaken in één ministerie Geef de Leidse Courant cadeau CeicLeSotvMMit ÏNENLAND CeidócSouiaTit MAANDAG 20 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 ïkn kinderen met is in Nederland ECHT Nederland telt een „relatief aantal kinderen metiaids. Tot nu toe is lns bij zes jongens en vier meisjes tussen n|] en twaalf jaar oud aids vastgesteld, J%. Eijrond van de Nationale Commis- Dys-bestrijding (NCAB) gisteren voor de lQ-radio. Van de tien gevallen van aids kpderen zijn er zes het gevolg van be- tijdens een bloedtransfusie. Vier Js de infectie ontstaan tijdens de zwan- iap. Door de huidige stringente maat- •n bij bloedtransfusies is het hoogst on- Ifchijnlijk dat langs die weg nog be- zal ontstaan. Eijrond verwacht wel r jtleine toename" van aids bij kinderen drugs verslaafde moeders. Dodenherdenking Duits kerkhof rustig verlopen YSSELSTEYN De jaarlijkse dodenher denking op het Duitse militair kerkhof in Ysselsteyn is gisteren rustig verlopen. Een twintigtal anti-fascistische demonstranten was door de politie enkele kilometers voor het kerkhof tegengehouden en mocht pas later een krans leggen. Vorige week waren diverse protesten binnengekomen tegen de dodenherdenking. De plechtigheid werd bij gewoond door talrijke militaire en burgerlij ke autoriteiten uit de Bondsrepubliek en Nederland. Ook de Duitse ambassadeur Von der Gablentz en enkele Nederlandse vetera nen waren aanwezig. De anti-fascisten met hun krans bij het Duitse oorlogskerkhof Forse daling import Chinees vuurwerk AMSTERDAM De importeurs van vuurwerk in Nederland verwachten dit jaar 15 tot 20 procent minder vuurwerk uit China te kunnen im porteren. „Dat zal een aanzienlijk verlies aan inkomsten tot gevolg heb ben", aldus voorzitter W.J. Broekhoff van de Federatie Vuurwerk Neder land. De omzet bedroeg vorig jaar 35 miljoen gulden. Het grootste deel (95 f>rocent) van het vuurwerk dat in ons and wordt afgeschoten, komt uit China. De federatie heeft deze week van de belangrijkste agentschappen uit China te horen gekregen dat de transporten zijn vertraagd, aldus Broekhoff. De politieke problemen in het land zullen daar zeker mee te maken hebben, zo denkt hij. OOK PVDA NIET NAAR BIJEENKOMST PLO DEN HAAG Het Eerste-Kamerlid E. Baarveld-Schlaman van de PvdA ziet af van haar voornemen te spre ken op de bijeenkomst die de PLO op 23 november in Den Haag belegt. Ze honoreert daarmee het verzoek van het partijbestuur van de PvdA dat haar hierom heeft gevraagd. Het be stuur geeft als motief dat er onduide lijkheid bestaat over status en doel van de PLO-bijeenkomst. Het vreest bovendien dat rond deze bijeenkomst een situatie van partij-politieke polari satie dreigt te ontstaan die niet bevor derlijk is voor de toenadering van Ne derland tot de PLO. Eerder kwamen ook Schmelzer (CDA) en Kohnstamm (D66) terug op hun voornemen op de PLO-bijeenkomst te spreken. Consumentenbond vergadert over Dalkon-schildje DEN HAAG Het bestuur en de Bonds raad van de Consu mentenbond buigen zich vanavond over de vraag of aan slachtoffers van het Amerikaanse Dal- konschildje wel of niet kosten moeten worden doorbere kend. Vorige week 'liet de bond weten aan Nederlandse slachtoffers 25 pro cent te vragen van de uitkering die zij hebben toegewezen gekregen. OyERSUM Het Ministerie (OM) besloten begin vol- li( jaar een proefpoces >nte spannen tegen een "die opzettelijk het le- m heeft beëindigd van comateuze patiënt, e H. Feber, advocaat- van het Ge- in Den Haag, dit gisteren gezegd het tv-programma van de NOS. ïJhet proefproces wil het 'baar Ministerie de rech tten vaststellen in hoever at beëindigen van het le- tan een comateuze patiënt een medicus onder de strafwet valt. Het ligt volgens mr. Feber voor de hand dat de arts primair moord ten laste wordt gelegd, omdat er sprake was van een opzettelijke le vensbeëindiging. Mr. Feber: „Dat is de formeel- juridische kant van de zaak. Psychologisch ligt het anders en is de kwalificatie moord niet van toepassing". Tegen deze achtergrond zal de straf maat in dit proefproces niet zijn zoals gebruikelijk in geval van een aanklacht wegens moord, zo verwacht mr. Feber, die overigens zelf in deze zaak niet als officier van justitie zal fungeren. De advocaat-generaal noemde het moedig dat de betrokken medicus de opzettelijke levens beëindiging bij justitie heeft gemeld. Veelal gebeurt dat niet uit vrees voor de straf rechtelijke gevolgen. Mr. Feber verwacht dat cen traal in het proefproces de vraag zal staan of verklarin gen uit de omgeving van de patiënt voor een arts voldoen de reden kunnen zijn tot le vensbeëindiging over te gaan. Mr. E. Sutorius, die de betrok ken arts zal verdedigen, stelde in Het Capitool dat het er in deze zaak veel meer om draait of een arts iemand moet blij ven behandelen aan wie die niets meer te bieden heeft. Mr. Sutorius noemde het een slechte zaak dat het nodig is voor het krijgen van meer dui delijkheid in deze problema tiek „de medische stand te cri minaliseren". Voorzitster mevrouw Van der Molen van de Coma Vereni ging Nederland betreurt het dat het proefproces wordt ge voerd. Het proces is volgens haar ook niet nodig. „Het ge beurt nu al dat het leven van mensen met een onomkeer baar coma met actieve of pas sieve euthanasie wordt beëin digd, zonder dat het tot een rechtzaak komt. We gaan er van uit dat de beslissing van de arts en de familie om het leven van een coma-patiënt te beëindigen, een weloverwogen beslissing is. In het proefpro ces zal de arts worden beschul digd van moord. Dat vind ik belachelijk, alsof het gaat om een misdadiger". Van der Molen ziet niettemin als voordeel van het proefpro ces dat antwoord wordt gege ven op de vraag of een uit drukkelijk verzoek van de fa milie tot levensbeëindiging van een coma-patiënt voor de arts voldoende reden is om straffeloos tot euthanasie te besluiten. De rechter zou kun nen erkennen dat de familie kan worden gezien als de spreekbuis voor de coma-pa tiënt, die immers zijn eigen wil niet kenbaar kan maken. In 1986 waren er volgens de officiële gegevens 6.786 coma patiënten. Twee procent van hen heeft een onomkeerbaar coma, dat wil zeggen dat ze meer dan zes maanden in coma liggen en redelijkerwijs daaruit niet meer zullen ont waken. Vijf doden door brand Brandweerlieden bekijken de ravage na een uitslaande brand in een woonhuis in het Zuidlimburgse Landgraaf. Bij de brand kwamen gisteren vijf mensen om het leven. De slachtoffers zijn een 32- jarige vrouw, haar twee zoontjes van vier en anderhalf, haar dochtertje van drie en een neefje van vier. De oorzaak van de brand is onduidelijk. Belendende huizen liepen rook- en waterschade op. FOTO: ANP e o (Van onze redactie) T HAAG Voor de _jde keer in een week et kabinet geconfron- d met een forse finan- tegenvaller. Nadat ister Kok van finan- eerst bekend had ge kt dat volgend jaar de t van het nieuwe be- niet kan doorgaan, is lleken dat de schatkist "aar twee miljard gul- minder aan belasting- misten binnen krijgt was begroot. Daarte- ■jDver staat een meeval- dran ongeveer een mil- el gulden die het rijk uit de andere in- 'isten dan de belastin- laj i p is er dus een 'verlies' deen miljard gulden. Daar- e; zal het financieringste- van de overheid minder dalen dan de bedoeling Het tekort zal dit jaar te gen de 6 van het nationaal inkomen komen te liggen. Koks voorganger Ruding had in september nog melding ge maakt van 5,7 Kok kondigt de tweede tegen valler aan in de 'najaarsbrief' die hij naar de overige be windslieden heeft gestuurd. Zeker is dat er een nieuwe overschrijding van een miljard gulden is op de inmiddels af geschafte Wet Investeringsre kening (wir), een fiscale pre mieregeling voor het bedrijfs leven. Koks departement is druk doende de oorzaken te achterhalen van de tegenval lende belastinginkomsten. Oud-staatssecretaris Koning van financiën ontkent dat de tegenvallers een gevolg zijn van slordige ramingen van het vorige kabinet. Volgens Ko ning hebben bedrijven djt jaar waarschijnlijk minder divi dend uitgekeerd aan hun aan deelhouders, waardoor het rijk minder dividendbelasting krijgt. „En de wir-overschrij- ding is pas bekend geworden nadat het vorige kabinet de begroting had opgesteld", al dus Koning. DEN HAAG Premier Lubbers heeft tijdens de formatie van het nieuwe kabinet voorgesteld de ministeries van justitie en binnenlandse zaken lang zaam maar zeker te laten fuseren. Lubbers wilde op die manier de te verwachten 'stammen strijd' voorkomen die het ge volg zou kunnen zijn van de reorganisatie van de gemeen te- en rijkspolitie tot één korps. Daarbij stelde Lubbers als voorbeeld het Britse Home- Office dat bestaat uit een justi- tie-tak en een sector binnen landse zaken. De onderhande laars De Vries (CDA) en Kok (PvdA) hebben zich op aan dringen van hun fracties hef tig tegen het plan van Lubbers verzet. Uiteindelijk werd be sloten de nieuwe politie-orga- nisatie bij Binnenlandse Zaken onder te brengen, terwijl Jus titie ook bepaalde bevoegdhe den houdt. Dit tot groot onge noegen van de politie zelf, die vreest dat de reorganisatie zal worden vertraagd doordat twee bewindslieden verant woordelijk blijven. Groen Links „een stuurloos schip"' Gastspreker De Amerikaanse ambassadeur in ons land, C.H. Winlkins, legt het bestuur van de JOVD, de jongerenorganisatie van de VVD, haarfijn uit waar het om gaat bij het Atlantisch bondgenoot schap. De ambassadeur was zaterdag gastspreker op het con gres van de liberale jongeren. FOTO: ANP DA TROTS OP NOTA ONDERWIJSBELEID Een ze- e trots over eigen pres- ;s kan het CDA niet iegd worden. Bijvoor- ^ld over de nota van Wetenschappelijk In- eiiut over het onderwijs üimte voor kwaliteit"). nf-minister Deetman zei za- cag op een CDA-studiedag [oogland dat de partij met kj nota de jaren negentig wel Jan en als partij met rege- er verhaal aan heeft, gpostlander vertelde in zijn p bestaan als Euro-parle- ontdekt te hebben jjiiverse nota's van het We- Instituut (waar- n hij directeur was) bij zijn .Jpese collega's goed vallen Je moeite van het vertalen rd zijn. Dat geldt ook voor onderwijsnotitie. Ontdaan typisch Nederlandse trek- !an de inhoud voor Europa nuttig zijn, concludeerde lander blij. rapport is vooral in het ws gekomen wegens de standpunten over het openbaar onderwijs. Dat zou wel kunnen verdwijnen, was de interpreta tie van sommigen. Drs. K. de Jong, oud-staatssecretaris van onderwijs en mede-auteur, wil de dat beeld graag nuanceren. „We zeggen in de nota dat de 'uitgangspunten van de pacifi catie overeind moeten blijven; dus openbaar onderwijs en bij zonder onderwijs dienen on derscheiden te blijven". Ook oud-minister Diepenhorst benadrukte dat openbaar on derwijs openbaar moet blijven en niet een stichtings- of vere- nigingsvorm moet krijgen. Deetman had in zijn toespraak het idee om het openbaar on derwijs te verbijzonderen al af gewezen. In het ter discussie staande rapport „Ruimte voor kwaliteit" was een lans gebro ken voor democratisering van het bestuur van het openbaar onderwijs, maar enkele samen stellers van het rapport hebben inmiddels - zo bleek zaterdag hun mening herzien. Drs. J. van Bruggen, verbon den aan de Stichting voor Leerplan Ontwikkeling (SLO), lichtte nog enkele aspecten uit de nota toe. Onder meer sprak hij van de terugtredende over heid ten gunste van de zelf standigheid van de school. Ab soluut is die zelfstandigheid niet; er blijft een dienstbaar heid aan de samenleving, uitge drukt in minimale eisen door de overheid vast te stellen. En wat hem betreft wordt die ver antwoordelijkheid van de over heid ook uitgedrukt in precieze eindtermen voor de kernvakk- ken (Nederlands, wiskunde, Engels, techniek/informatica en natuurkunde) in de toekom stige basisvorming. Voorts zou de school verplicht moeten worden om met de di verse maatschappelijke kringen (kerken, bedrijfsleven e.d.) het programma te bespreken. Een verplichting om de resultaten van dat gesprek op te nemen in het schoolprogramma hoeft er niet te komen. Door de ont moetingen met de diverse le venskringen wordt, aldus Van Bruggen, de kans op werkelijke dienstbaarheid aan de samenle- KNOLLEN HhJmJ sTiEujes.ijtv IK CeHCOM)IS 6R 8>\ wGaeoK&j J- SOMMETJES VAN RITJES MET DE BUS GRONINGEN Leerlingen in groep drie van de basisschool kunnen sneller leren rekenen als het traditionele teken' wordt vervangen door een nieuwe rekenmethode waarbij pijlen worden gebruikt. Na een jaar kunnen kinderen dan al tamelijk ingewikkelde sommen maken die voor hen in de taal' niet oplosbaar zijn. Dat concludeert drs. F. van den Brink in zijn proefschrift 'realis tisch rekenonderwijs aan jonge kinderen', waarop hij donderdag promoveert tot doctor in de psychologie, pedagogische en socio logische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit Groningen. Het nieuwe reken- en wiskundeprogramma voor de basisschool werd ontwikkeld door het Instituut Ontwikkeling Wiskunde Onderwijs van de Rijksuniversiteit Utrecht. Voor groep drie van de basischool ontwierp men het onderwijsleerproject 'autobus sen'. Een jaar lang vergeleek. Van den Brink de leerresulaten op een school waar de nieuwe methode werd toegepast en een school waar op traditionele wijze les werd gegeven. Uit het onderzoek is gebleken dat kinderen op de testschool in korte tijd bekend raakten met het optellen en aftrekken. Op de normale school moest eerst zeven weken worden geoefend met optellen, alvo rens het aftrekken aan de beurt kon komen. De leerlingen van de testschool bleken bovendien sneller in staat zelfstandig pij lopga ven te maken. Bij de nieuwe methode worden sommen voorgesteld als ritjes met een autobus. Op de zijkant van een bus staat een cijfer dat aangeeft hoeveel mensen er in de bus zitten en bij de haltes staat een bord met het aantal mensen dat wil in- of uitstappen. Een. pijl geeft de rijrichting van de bus aan. Deze speelse context wordt langzaam losgelaten waardoor 'kale' pijlsommen ontstaan. Van hieruit is de stap naar de traditionele rekentaal volgens Van den Brink niet groot meer. Kinderen kunnen door de nieu we methode sneller leren rekenen omdat de pijlentaai volgens de promovendus beter aansluit bij de kennis die kinderen al hebben. FNV DREIGT TV 10 AMSTERDAM Als Joop van den Ende geen duidelijk heid verschaft over de positie van TV10 zal de Dienstenbond FNV de politiek oproepen hem geen toestemming te ge ven tot het bedrijven van bin nenlandse commerciële om roep, aldus bestuurder K. Koornstra van de Diensten bond FNV. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Een stuurloos schip, op weg naar zijn eigen onder gang". Zo typeert het PPR-bestuurslid R. Broersma in een brand brief aan de Tweede Ka merfractie en het voorlo pig bestuur van Groen Links, de samenwerkings vorm van de vier kleine linkse partijen. Volgens Broersma verkeert Groen Links momenteel in een identiteitscrisis. Het inte gratieproces stokt en er wordt nauwelijks nagedacht over de vraag wat te doen met de ver schillende ideologieën van PPR. PSP, CPN en EVP. Het bestuurslid maakt zich zorgen over de teruglopende motiva tie. „Sinds de verkiezingen is van Groen Links weinig meer vernomen. De geluiden die wijzen op een optimistische toekomstverwachting zijn ver stomd". Waar het volgens Broersma bij Groen Links aan schort is daadkracht en leiding. „De po litieke formatie weet kennelijk onvoldoende welke richting ze uit moet om inhoud te kunnen geven aan de nieuwe, verfris sende politiek waarvan ze in de verkiezingscampagne zo veelvuldig gewag maakte". Volgens Broersma wordt het kiezen van een eensgezinde koers extra bemoeilijkt door dat toonaangevende mensen binnen de PPR en de PSP een snelle eenwording voorstaan, terwijl de CPN en de EVP willen vasthouden aan de ei gen identiteit. In een reactie zei fractievoorzitter Ria Bec kers van Groen Links zich weinig zorgen te maken over de eenheid en de daadkracht van haar fractie. (ADVERTENTIE) Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man, vrouw, voor opa of oma, voor uw zoon of dochter. Voor ieder een die graag op de hoogte blijft van het belangrijkste nieuws: een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van woensdag 6 december 1989 t/m dinsdag 16 januan 1990 en kost slechts f20,-. Op pakjesavond staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een prachtige cheque die vergezeld gaat van een origi nele goudkleurige drukplaat in miniformaat. Wanneer u de bon invult en vóór 1 december aan ons stuurt, zorgen wij tijdig voor de cheque met drukplaat en bezorgen vanaf 6 december de krant op hel door u aangegeven adres. Met betalen kunt u wachten tot u van ons een acceptgiro hebt ontvangen. BON VOOR GESCHENKABONNEMENT Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant van 6 december 1989 l/m 16 januari 1990 Stuur de cheque met drukplaatje en te zijner tijd de acceptgiro naar Naam:Voorl.: Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan de Leidse Courant, Abonnementenservice, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag d IRL6

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3