in de misère wil nu echt liberaal worden De gevallen sterren van iet kabinet Lubbers-II ÏNNENLAND CcidócSomxmt ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 _}N HAAG Nog nooit >ft de VVD er zó mise- jel voorgestaan. Toege ven: ook in 1981 be idden de liberalen in de iositie en ook in 1986 len zij een grote verkie- '^snederlaag. Maar in de gevallen werden die invallers ruimschoots impenseerd door gun- Je vooruitzichten. 1981 ontstond het ongeluk kabinet-Van Agt/Den Terlouw dat niet eens de isitie van de VVD nodig om al na acht maanden ;end ineen te storten. En bleven de liberalen, |anks een verlies van negen •Is, in het regeerkasteel. Zij Ichten erop hopen dat ze jjachter de veilige muren i dit bouwwerk, onder lei- p van de nieuwe aanvoer ders De Korte en Voorhoeve, hun wapenrusting zouden kunnen herstellen. Hoe anders is de situatie nu! Sinds de kabinetscrisis van mei heeft CDA-leider Lubbers de VVD laten vallen als een hete aardappel; zo eentje als veel liberalen in de keel heb ben. Lubbers ging de PvdA het hof maken en wist zijn avances al na twee maanden te bekronen met een 'huwe lijk'. Afgaande op de feestelij ke bruiloft en de talrijke spee ches van de trotse wederzijdse ouders zal deze verbintenis wel even stand houden. Vergelijk daarmee nu eens de positie van de VVD. De partij heeft eigener beweging de re geringszetels verlaten en stel de zich daarmee bloot aan de woede van een deel van de achterban. Tot overmaat van ramp braken er binnen de partij opnieuw Hoekse en Ka beljauwse twisten uit. Het droevige resultaat: 22 kamer zetels ofwel vijf minder dan in 1986 en maar liefst veertien minder dan in 1982. Boven dien lijkt de partij aangestoken door het DDR-syndroom. De laatste drie jaar hebben maar liefst 22.000 leden de benen genomen, waardoor het aantal is gedaald tot 66.000. Mineurstemming Vanuit die zwakke positie moet de VVD nu oppositie gaan voeren tegen twee partij en die net een hechte coalitie hebben gesloten en bovendien kunnen beschikken over 103 zetels in de Tweede Kamer. En daarnaast is er nog concur rent D66 die weliswaar niet in de regering belandde, maar toch met een flinke winst uit de verkiezingen is gekomen. Geen opwekkende gedachten voor mensen met een liberaal hart. ,,De partij verkeert in mineur stemming", erkende politiek leider Joris Voorhoeve vorige week zaterdag op een partij raadsvergadering in Apel doorn. Hij bespeurde niet al leen objectief gerechtvaardig de kritiek op elkaar maar ook wrevelige verhoudingen, die veel meer met gebrek aan ver trouwen dan met meningsver schillen over beleidszaken te maken hebben. „Het risico is reëel", denkt Voorhoeve, „dat mensen die zich al jarenlang vol idealisme onbaatzuchtig voor de VVD inzetten, de handdoek in de ring.gooien. Daardoor kan de VVD in een negatieve spiraal omlaag val len". De honderdduizend-gulden- vraag voor de liberale top is dus: hoe uit dit diepe ravijn omhoog te klimmen? Er staan ruwweg twee wegen open. De eerste is opschuiven naar ui terst rechts en vanuit die in valshoek keihard oppositie gaan voeren tegen CDA en PvdA. Met deze aanpak maak te Hans Wiegel zich in de pe riode '73'-'77, toen het kabinet- Den Uyl leuke dingen deed voor linkse mensen, mateloos populair bij het rechterdeel van Nederland en groeide de VVD als kool. Het ledental kwam in die jaren boven de honderdduizend. Woon-werkverkeer Degenen die niet meer weten hoe zo'n Wiegeliaanse campag ne eruit zag, moeten het hoofdartikel eens lezen dat af gelopen maandag in De Tele graaf stond. Onder het kopje 'Reiskosten' merkte de ge- zond-verstand-krant op dat de welvaart in ons land te dan ken is aan degenen die wer ken. Ook de mensen met een uitkering profiteren daarvan. Maar wie werkt, maakt kos ten, bijvoorbeeld voor woon werkverkeer. Dat laatste is nu nog aftrekbaar op het belas tingbiljet, maar het nieuwe ka binet wil daar een einde aan maken. De commissie-Brokx heeft de gevolgen daarvan berekend: een inkomensachteruitgang voor bijna de helft van de werkenden, die kan variëren van 0,3 tot 11,5 procent! Con clusie van De Telegraaf? „Doorzetten van deze plannen zal grote groepen werkende burgers duidelijk maken wat het sociale gezicht van een centrum-links kabinet bete kent: een stevige verminde ring van het inkomen voor die Nederlanders die bijtijds uit de veren moeten om op hun werk te kunnen zijn". De suggestie moge duidelijk zijn: Jan de Arbeider wordt gepakt terwijl al die luie pun kers met een sociale uitkering, die desnoods de hele dag in hun nest kunnen blijven lig gen, buiten schot blijven. Tosti Het is echter de vraag of zo'n harde strategie ook nu nog zou werken. Wiegel profiteerde in de jaren zeventig ook van het feit dat de PvdA, die zich overmachtig waande, het CDA in het kabinet koeieneerde en soms het bloed onder de nagels vandaan haalde. Ook daardoor gingen steeds meer behouden de CDA-stemmers hun heil zoeken bij de VVD. En dat gaf Dries van Agt eind '77 de mo gelijkheid met Hans Wiegel te gaan dineren in het sjieke Haagse restaurant Bistroquet en aldaar onder het genot van een geurige sigaar en een goe de Bourgogne de basis te leg gen voor een langdurige en uiteindelijk zeer succesvolle centrum-rechtse coalitie. Maar nu de premier en vice- premier Ruud Lubbers en Wim Kok heten, die een tosti al het summum van culinair genot vinden, lijkt het aan zienlijk minder gemakkelijk voor de VVD om in het huwe lijk van CDA en PvdA te sto ken. Tegen die achtergrond moet de 'tweede weg' gezien worden die Voorhoeve in Apeldoorn de VVD wees: zo danig positie kiezen „dat bij de volgende kabinetsformatie zo wel CDA als PvdA naar onze hand zullen dingen". Met andere woorden: Voor hoeve wil opnieuw, evenals hij in 1987 in zijn befaamde rede in het Brabantse Haaren aan kondigde, een poging doen om de VVD een nieuwe plaats in het politieke landschap te ge ven. Hoe dit te verwezenlij ken? Volgens Voorhoeve moet de partij zich eindelijk weer eens bezinnen op de vraag waar zij eigenlijk voor staat. Ook partijvoorzitter Leendert Ginjaar benadrukte in Apel doorn dat „voor een politieke partij een inhoudelijke discus sie een levensnoodzaak is". Links-rechts-liniaal Bij het herijken van de ideolo gie moet de VVD, zo meent Voorhoeve,, het 'echte' libera lisme als uitgangspunt nemen in plaats van het merkwaardi ge conservatief-liberale hussel- tje waarmee tot nu toe werd geopereerd. Getracht moet worden de achterban ideëel beter te binden. Dat kan met name tot uitdrukking komen in de aanpak van vraagstuk ken van menselijke zelfbe schikking, zoals euthanasie. Op die punten zou de VVD zich niet meer in het defensief moeten laten drukken. Maar ook op andere terreinen (buiten de klassiek-liberale thema's om) zoeken de libera len naar een nieuwe houding. De komende twee jaar wil de partij een reeks van thema congressen houden die de basis moeten leggen voor een splin ternieuw partijprogram. Het moderne liberalisme moet ook veel aandacht besteden aan „sociale en ecologische voor uitgang", legde Voorhoeve uit. Op die manier denkt de frac tieleider dat in het voorjaar van 1994 de „links-rechts-lini- aal" van de Nederlandse poli tiek veranderd kan zijn in een „driehoek" van VVD, CDA en PvdA, die elk met elkaar een coalitie kunnen sluiten. We zullen zien. De geest kan wel gewillig zijn doch het vlees is meestal zeer zwak. Toen dit jaar in de verkiezingscampag ne puntje bij paaltje kwam, koos de VVD, daartoe heftig aangespoord door de op volle kracht orakelende Wiegel, pijlsnel vóór de vertrouwde Telegraaf-aanpak en dus tégen de PvdA RIK IN 'T HOUT tfinig beroepen vergen zoveel aanpassingsvermogen n een mens als dat van politicus. Het ene moment lef je nog over het asfalt in een goed geveerde auto ?t chauffeur en de volgende dag sta je in de regen te échten op de tram. De afscheidsborrel met Onderden trouwe ambtenaren is nog niet achter de g, of daar tracht die ene medewerker met wie je het <r komende jaren moet klaren uit te leggen dat het 3\uwe kantoor de afmetingen heeft van een zemkast. Maar liefst vier ministers en vijf xatssecretarissen hebben het comfortabele moeten verruilen voor de harde merbankjes. Klagen over de verloren privileges en ">t gemis aan status is er niet bij, want dat zouden de -llega-kamerleden niet slikken. Een rondgang langs gevallen sterren van het kabinet Lubbers-II. HAAG VVD-ka- •rlid Henk Koning staat verloren te turen bij rek met 'piepers', (ht tegenover de balie ~(i de Tweede Kamer. vingers gaan langs de 5018, 5019, 5020. staat er niet!", roept hij vertwijfeld uit. Zo- ex-bewindsliedenleed kan dienstdoende bewaker niet ger aanzien. „Heeft uw me- het oproep-apparaat sschien meegenomen?", pro- frt hij. Maar de oud-staats- Itetaris van financiën, on- jgs nog de regisseur van de Jotste belastingoperatie se- ~|t de Tweede Wereldoorlog, ~lkt nog niet over een mede- "^-ker te beschikken. Wat ïfrs bestijgt hij de trappen 3n*r het kamerrestaurant. "Iden verloopt de entree in nieuwe wereld helemaal Er moet ernstig re ning worden gehouden met misver- nden met de douane en tan- wachten in lang- slinkende rijen. En er is ■ner de onzekerheid: vinden V nog een geschikte plaats ül te overnachten? Is het 3kje in het verre en vreem aand wel gastvrij .kot afdalen uit de 'ivoren to- van het regeerkasteel kan Hfgens dezelfde regie verlo- 3i. Zo bleek voor de liberale Nel Gin- r-Maas (onderwijs) geen ri te werkkamer met een blik de Hofvijver weggelegd, k haar partijgenoot Dick die vier jaar staatssecre- jis van volksgezondheid was, ram er wat bekaaid vanaf, ide ex-bewindslieden moes ten hun intrek nemen in een pijpela met uitzicht op het dak van het perscentrum Nieuws poort. Wie had gedacht dat Lubbers' eigen kroonprinses Yvonne van Rooy in een gespreid bed je kon plaatsnemen kwam eveneens bedrogen uit. De ex- staatssecretaris van buiten landse handel moest tijdens haar eerste werkdag in de Ka mer onthutst vaststellen dat in haar schaars gemeubileerde werkvertrek nog geen tele foon was geïnstalleerd. Agaath Reuchlin, ambtelijk secretaris van de CDA-fractie vertelt: „Gelukkig heb ik een vrij gro te kamer voor Yvonne kun nen regelen. Dat verzacht de pijn tenminste iets, want het gat tussen het werk als be windsvrouw en het werk hier is toch al groot. Maar die eer ste dag bleek er dus nog geen telefoon te staan. Een tafelje en twee stoelen, dat was alles. En dat voor iemand die ge wend was de hele wereld rond te reizen! Er was niet eens een kapstok om haar jas op te han gen!". .fr Yvonne zélf is nog druk met de meubelstukken aan het schuiven als wij haar de vol gende dag in het splinternieu we werkvertrek opzoeken. Kordaat versleept ze het zit- hoekje naar het midden van de kamer om zo meer ruimte te creëren. Eén van de twee archiefkasten moet maar naar het naastliggende ruimte ver huizen, besluit ze. De deur blijft op een kier staan, want het is anders zo benauwd. De privileges en de extra sta tus die met het staatssecretari aat samenhingen zijn maar be trekkelijk, vindt ze. „De auto met chauffeur heb ik altijd als een enorme luxe ervaren, maar vanmorgen ben ik met de bus naar mijn werk gegaan en dat beviel me ook prima". De afgelopen dagen heeft Yvonne van Rooy besteed aan het inwerken op al die nieuwe beleidsterreinen die nu opeens voor haar open liggen: onder- 'wijs. verkeer en waterstaat, ontwikkelingssamenwerking. „Het voordeel is dat ik meer baas ben over mijn eigen tijd", constateert ze. „Aan de top van het departement word je toch meer geleefd, hier doe je het gewone handwerk zelf. Ik ben eigenlijk een samenwer- kingsmens, dus ik vind het wel prettig om nu gewoon één van de vierenvijftig CDA-ka- merleden te zijn". Lachend: „Er zullen wel minder reisjes naar het buitenland inzitten. Dat vond ik erg leuk, wat dat betreft had ik het mooiste staatssecretariaat in het kabi net". Oud-staatssecretaris van de fensie Jan van Hou welingen is de tweede christen-democraat die het métier van kamerlid heeft opgepakt. Tijdens de for matie hoopte hij op een minis terschap, maar de kans daarop had hij al van meet af aan niet hoog ingeschat. Er waren im mers in de CDA-gelederen veel méér kandidaten dan mi nistersposten. „Een aantal mensen heeft tegen me ge zegd: dat zal je wel tegenval len, kamerlid zijn", vertelt hij. „Misschien is het straks inder daad een raar gevoel om in de regen op de tram te staan wachten. Je bent geen VIP meer, met alles wat daar bij hoort. Maar zo kijk ik er nu nog niet tegenaan. Het lijkt me juist heerlijk om een grotere vrijheid en meer sociaal leven te hebben". VVD-smaldeel Voor het VVD-smaldeel in het kabinet scheelde het een stuk dat de poten onder hun zetels al op 2 mei weggezaagd waren. Bij de val van het kabinet was het liberale huis er immers van ovqrtuigd geraakt dat het CDA het met 'links' zou gaan proberen. De ministers Nijpels, Korthals Altes, Bolkestein en De Korte hadden dus ruim de tijd om zich op het parlemen taire werk voor te bereiden. Datzelfde gold de staatssecre tarissen Ginjaar-Maas, Koning en Dees. Dees laadde zelfs de verdenking op zich het er nog eens goed van te nemen door deze zomer met dienstauto èn chauffeur op vakantie te gaan in Italië. Die tijd is nu voorbij, stelt Dees nuchter vast. „Ach ja, je moet bij zo'n overstap heel wat inleveren hè? Je regeert niet meer mee, je hebt geen auto met chauffeur meer, geen ri ante werkkamer en geen staf van ambtenaren die je dage lijks terzijde staat. Maar de sfeer waarin ik nu weer be land ben is ook leuk, hoor. Ou derwets in een klein werkhok met een paar kastplanken en één medewerker, that's all. Ik weet trouwens waar ik aan be gin, want vóór ik staatssecre taris werd had ik er al ruim dertien jaar kamerlidmaat schap opzitten. Ik ben als het ware terug in mijn geboorte huis. En van metaalmoeheid is absoluut geen sprake. Integen deel, ik ga er weer fris tegen aan, te meer omdat ik me nu met andere dingen dan volks gezondheid kan bezighouden". Spotprenten EN WISKE SAGARMATHA Een volledige wand van Ed Nijpels' nieuwe werkkamer wordt in beslag genomen door talrijke spotprenten die tijdens zijn politieke carrière als VVD-fractievoorzitter, lijst trekker en milieuminister zijn gemaakt. „Veel zullen er voor lopig niet bijkomen", grapt hij, wijzend op de verzameling en de paar vierkante meter pleis terwerk die nog maagdelijk wit zijn. „Als kamerlid kom je in wat rustiger vaarwater. Dat is nu eenmaal de realiteit. Het ligt niet in mijn aard om daar over te gaan tobben. Het heeft ook wel een bepaalde charme, je moeten aanpassen aan nieu we omstandigheden". Dan vraagt de oud-milieuminister aan zijn medewerker: „Hoe werkt die stoel nou? Kan die rugleuning ook naar voren?". Terugdenkend aan de ene na de andere afscheidsreceptie: „Je raakt vergroeid met zo'n ministerie. Verscheidene afde lingen wilden mij apart de hand drukken, dus ik was niet in één klap weg. Er staan ook deze week nog wat borrels op de agenda". Oud-minister van justitie Frits Korthals Altes kon zondag voor het eerst in lange tijd vol op profiteren van het mooie weer en besloot met zijn vrouw een stuk te gaan fiet sen. 's Avonds volgde een di ner met het gezin om het af scheid van het drukke minis tersleven luister bij te zetten. Voorheen ging een groot deel van het weekeinde nog op aan het doorspitten van het 'huis werk'; rapporten, nota's en be leidsstukken van het legertje ambtenaren op Justitie. Dat gezeul met zware 'loodgieter- stassen' behoort nu tot het ver leden, stelt hij opgelucht vast. „Een kennis van mij vond dat ik er ontspannen uitzag en het in inderdaad alsof er iets van je afvalt". Korthals Altes wil niet verhe len dat de nieuwe baan in de Tweede Kamer ook wel wen nen is. De eerste rit met de ei gen auto leverde immers met een een soort nachtmerrie op. „Ik was naar Apeldoorn gere den, en 's avonds droomde ik dat ik een vent doodreed om dat ik geen voorrang gaf aan rechts". Nieuwe baan Geen van de in de Tweede Kamer teruggekeerde oud-be windslieden is actief op zoek naar een baan in het bedrijfs leven. Wellicht speelt daarbij een rol dat de équipe uit het kabinet Lubbers-I (vier minis ters en tien staatssecretarissen) niet erg succesvol is geweest in De 'pijpela' waarin kamerlid Dees nu huist het vinden van een goed be taalde functie. Zo brengt oud minister Van Aardenne brood op de plank met enkele tijde lijke adviseurschappen en een part-time baan in het zieken huiswezen. De felbegeerde baan als president-directeur bij een grote firma zat er voor hem niet in. Winsemius ging er evenmin op vooruit: hij keerde terug op zijn oude post bij het adviesbu reau McKinsey. Dit trage car rièreverloop deed Winsemius ooit verzuchten: „Je haalt mensen binnen voor een bloedlinke baan. Er bestaan afbrandkansen van hier tot gunter. Een minister kan als een hete aardappel worden ge dropt. En als je na twee tot drie maanden nog steeds niets hebt gevonden, dan ga je af. Dan ben je zielig. En je wilt niet zielig zijn. Als je bewinds lieden van een redelijk niveau wilt aantrekken moet je voor komen dat ze zich over de toe komst zorgen maken. Je kunt hun wel wat broddelcommis- sies geven, maar dat is niet voldoende". Somber Wacht de ex-sterren uit het kabinet Lubbers-II een even sombere toekomst? Yvonne van Rooy, die op het laatste moment toch afviel als kandi daat voor het ministerie van verkeer en waterstaat, vindt van niet: „Ik geloof in door stroming". zegt ze. „Het is goed om ook eens aan de an dere kant van de regeringsta fel te zitten". Van Houwelingen verheugt zich al op de samenwerking met de „jonge hardwerkende mensen in de fractie". Oud minister en oud-vice-premier De Korte heeft daarentegen niet de minste behoefte de pers te woord te staan over zijn toekomstplannen. „Ik zit hier nog maar net", laat hij vanuit zijn nieuwe werkkamer weten. „Ik moet me eerst FOTO: CEES VERKERK maar eens oriënteren op het kamerwerk. Geen commen taar daarom". Ed Nijpels oppert: „Ik heb geen vastomlijnde ideeën over de toekomst". Hij loopt naar de archiefkast waarop enkele geschenken uit zijn veelbewo gen tijd als milieuminister zijn gegroepeerd. Een klassiek ka- rafje uit Israel, een stoomma chine van de centrale in Nij megen, een katalysator van de automobielbranche, een mi- lieuprijs van de CDA-jongeren en een prijs van de Bouw- en Houtbond FNV. Vervolgt: „Er wordt wel ge zegd: je gaat terug naar af. Maar dat doet me te veel aan het spel Monopoly denken. Alsof je op precies dezelfde manier, weer opnieuw begint. Dat is natuurlijk niet zo. Ik ben toch ouder en wijzer in de Kamer teruggekeerd". PAUL KOOPMAN RIK IN 'T HOUT DICK VAN RIETSCHOTEN Terwijl de politieke stormen op slechts enkele honderden kilometers van onze oostgrens nog altijd in volle hevigheid woeden, bevindt de Nederlandse politiek zich momenteel in een periode van absolute windstilte. Sinds de beëdiging van het nieuwe kabinet op 7 november heeft premier Lubbers zich in zijn Torentje genesteld om de 'Regeringsverklaring' te schrijven, de speech waarmee hij op 27 november zijn nieuwe kabinet aan de Tweede Kamer zal presenteren. Natuurlijk hebben de overige ministers daarbij ook een vinger in de pap, maar het is toch vooral Lubbers die de inhoud en toonzetting van de verklaring bepaalt. En de rest van de bewindsliedenOp enkele uitzonderingen na gebruiken die deze weken elke beschikbare minuut om zich in te werken. Slechts enkele oude rotten, zoals Hans van den Broek en Gerrit Braks, die op hun vertrouwde posten zijn gebleven, hoeven geen nieuwe kennis in hun hoofd te stampen. Van den Broek kent het buitenland inmiddels als de zak van z'n achternaam en niemand hoeft Braks nog iets wijs te maken over graanprijzen en mestoverschotten want de gegevens daarover kan hij, zelfs als je hem midden in de nacht wakker maakt, onmiddellijk moeiteloos opdreunen. Gerrit had dan ook vorige week alle tijd om de naam van z'n ministerie te veranderen. Landbouw en Visserij kregen er een broertje bij, zodat de naam van het ministerie nu voluit Landbouw. Natuurbeheer en Visserij' heet. Wat Gerrit betreft mogen we dat voortaan afkorten tot LNV en dat is maar goed ook, want het zou tot ernstige papierverspilling leiden (en dus tot aantasting van de toch al steeds schaarser wordende bossen) als we telkens de volledige naam van het ministerie zouden opschrijven. We houden het daarom in het vervolg maar op minister Braks van LNV (Liever Niet Voluit). Voor de kersverse ministers en staatssecretarissen zijn de laatste tien dagen heel wat minder relaxed verlopen dan voor het zojuist genoemde tweetal. Dagelijks worden de nieuwelingen door de elite van het ambtenarenkorps geschoold en getraind in de fijne kneepjes van het regeren en zijn zij gedoemd zich in meters paperassen te begraven om te lezen wat er op hun departement zoal gaande is. Terwijl Van den Broek ontspannen onderuitgezakt met de benen op tafel aan één van zijn naaste medewerkers vraagt wat ze in de DDR toch met die voormalige partijleider Honecker hebben gedaan (onmiddellijk naar een psychiatrische inrichting getransporteerd?), tikt een man als Wim Kok zich vijfhonderd meter verder bij Financiën de vingers blauw op z'n inderhaast aangeschafte zakjapanner om te controleren of alle hem voorgeschotelde cijfertjes wel kloppen. Sommigen hebben overigens al een klein beetje mogen oefenen in het regeren. Zo mochten de staatssecretarissen Aad Kosto (justitie) en Piet Dankert (buitenlandse zaken) afgelopen maandag al naar Bonn om daar op een internationale regeringsconferentie hun zegje te doen over het opengooien van de grenzen. En minister Bert de Vries van sociale zaken had deze week al het voorrecht om met de voorzitters van vakbonden en werkgeversorganisaties om de tafel te mogen zitten. Naast alle vermoeiende spanningen in het leven van beginnende regeerders zijn er ook prettig-spannende aspecten. De nieuwkomers mogen bijvoorbeeld hun eigen werkkamer inrichten. Er zijn in het verleden bewindslieden geweest die bij hun aantreden de complete inventaris van hun kamer lieten vernieuwen en naar eigen smaak geheel andere kunstwerken aan de muur lieten hangen. Leuk spannend is het ook als je in bepaalde bureaulades of kastjes nog relikwieën van je voorganger aantreft: briefjes, gedichtjes, foto's, gebruiksvoorwerpen. Laat daarover in het weekeind uw fantasie maar eens de vrije loop. We zullen u op weg helpen. Minister Hirsch Ballin van justitie vindt in de onderste la van z'n bureau een notitieblaadje waarop in het handschrift van Deetman een telefoonnummer staat. Hij draait het nummer en er meldt zich een zwoele stem TRUBBELS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5