De terugkeer van Al Pacino ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 PAGINA I „SEA OF LOVE", NIEUWE FILM NA VIJF JAAR „STILTE" LONDEN - „Ik... harde rollen? Ik ben me er niet zo van bewust" zegt Al Pacino. Aarzelend. Zoals hij al les zegt met een zee van overwe ging in zijn schorre, klassiek-New Yorkse stem, waarin nog altijd een stuk van The Bronx waar hij op groeide te horen is. „Ja, „The Godfather", maar dat is meer dan twintig jaar geleden. „Scarface". Okay. Maar ik heb ook andere rollen ge speeld. En theater gedaan". Het klinkt bijna teleurgesteld. Een beetje moe om het alweer te moeten uitleggen. Het is het grote dilemma van Al Pacino. Een van de redenen waarom hij sinds 1985 („The revolution") geen film meer maakte. Dezer dagen is hij terug op het witte doek. Met „Sea of love". Waarin hij alweer een „cop" speelt. Een thriller die halverwege verandert in een liefdes verhaal. Met Pacino als een vermoeide poltieman met een alcoholprobleem en een midlife crisis. Al Pacino geeft zelden of nooit inter views. Hij geldt als een moeilijke jongen in Hollywood. Even moeilijk voor zich zelf als voor anderen. Een moeilijkheid die niet voortkomt uit lastpakkerigheid of te zwaar opgepoetst sterrendom, maar uit een voortdurend overwegen van waarmee hij bezig is. Een voortdurende twijfel over wat goed is en wat niet. En een groeiende angst voor het fenomeen film dat een definitief en meters groot beeld van een acteur meedeelt aan de wereld. Een test van de distributeur van „Sea of love" wijst uit dat een jong bio scooppubliek al nauwelijks meer weet wie Al Pacino is. Pacino maakte na en kele formidabel bioscoophits alleen nog een aantal films die óf dat jongere pu bliek niet aanspraken, èf duidelijk min der geslaagd waren. De komedie „Au thor, Author", „Cruising", het eerder ge noemde historische „Revolution". Van daar waarschijnlijk dat de internationale distributeur ÜIP (United International Pictures) Pacino vroeg een uitzondering te maken en voor één keer uit zijn schulp te komen. Vandaar een uitnodi ging aan een aantal journalisten uit Eu ropa naar Londen te reizen om Pacino te ondervragen. Geen echte interviews, maar meer een aantal kleine persconfe renties. schmuck Ondanks dat: graag. Pacino is en blijft een fenomeen. De ongelooflijke intensi teit die hij op het doek uitstraalt, de on geëvenaarde manier waarop hij een aan tal anti-helden (ook in mindere films) neerzette, maakte hem tot een Superster. Met kuren. Want in Hollywood stikt het van de verhalen over films waarmee ac teurs Oscars wonnen en die eerst aange boden waren aan Pacino. En door hem afgewezen. Een verbitterde Oliver Stone zei in het blad People over hem: „Paci no is a schmuck". Zachtjes vertaald: Pa cino is een oen. En: „His career went into the toilet". Zijn carrière kan je doortrekken. Een tekst die Stone nog altijd wordt in gegeven door het feit dat Pacino zich tien jaar geleden terugtrok uit Stone's filmplannen voor „Born on the Fourth of July". Producer Elliott Kastner deed Pacino ooit een proces aan voor het bre ken van zijn belofte de hoofdrol te spe len in zijn produktie van „Carlito's Way" (voor welke rol Pacino naar ver luidt vier miljoen dollar zou krijgen). Pacino komt de Londense hotelkamer aarzelend binnen. Een kleine, tengere man geheel in het zwart gehuld. Zwart jasje (hij vraagt keurig of hij dat uit mag trekken), een zwarte bloes, zwarte broek, zwarte sokken, zwarte schoenen. En ty pisch Italiaans donkere ogen die je open aan kijken. Z'n half lange haar is sluik achterover gekamd. Hij praat schor. En bedachtzaam. Tot grote uitspraken kan je hem niet verleiden. Hij overweegt al les. Serieus, dat wel, hij geeft absoluut niet de indruk een rol te spelen. Maar hij aarzelt, zegt vaak „ik geloof dat", „ik ben geneigd te denken dat". Dergelijke zinnen. Zelfs over een simpele vraag naar het somber-romantische liedje waaraan zijn laatste film de titel ont leent, „Sea of Love", is het lang stil. „Sorry" zegt Pacino. „Maar het is al weer zo'n tijd geleden dat ik de film zag en de muziek hoorde. Als ik goed ant woord wil geven, moet ik echt nadenken wat voor indruk die song toen op me maakte". Local stigmatic Pacino's meest tekenende tekst over filmspelen komt niettemin onverwacht en ongevraagd: „Zolang het werk aan de gang is, is het prima. Het is pas wanneer een film uitkomt, „out in the world" is, dat die druk op je komt te staan. En die woj-dt met elke film groter". Pacino heeft zijn producer Martin Bregman aan zijn zijde, om hem uit de problemen te helpen, netelige vragen op te vangen en anderszins bij te springen. „Die druk is ongelooflijk" versterkt Bregman Paci no's woorden. „Een acteur wordt door een film huizenhoog vergroot op dat doek neergezet". Pacino gaat door: „Ik geloof dat ik films maken nu pas einde lijk een beetje makkelijker ga vinden". Zijn voorlaatste films („Scarface" en „Revolution") zijn respectievelijk van '83 en '85. „Film is zo'n 9ngelooflijk duur medium. Daar kan je je niet ver oorloven fouten te maken. Het is een van de redenen waarom ik een tijd lang geen films gemaakt heb. Ik speel theater. Op de planken. Dat heb ik nodig. En ik Scène uit „Sea of Love", de eerste film van Al Pacino na vijf jaar afwezigheid". heb in de tussentijd zelf een film ge maakt, „The local stigmatic". Die film speelt nu in „underground"-bioscopen in New York. En hij is aangekocht door het Museum of Modern Art. Hopelijk is hij binnenkort door een groter publiek te zien. Waarschijnlijk wordt dat via de te levisie". Wachten „The Local Stigmatic" is Pacino's verfil ming van een eenacter van auteur He- athcote Williams. Hij verfilmde dat to neelstuk, waarin hij vele jaren eerder al op de planken schitterde, in 1985. Sins- dien is hij er aan het sleutelen, monte ren, en bijslijpen. Neemt bekenden en relaties mee om de film te bekijken, vraagt meningen, verandert. Wie het verslag leest dat auteur Ron Rosenbaum van zijn kennismaking met Pacino en. zijn film doet in het oktobernummer van het blad Vanity Fair, wordt ver sterkt in dat gevoel over Pacino dat ooit aan Hamlet werd toebedacht: '„The man who couldn't make up his mind". De man die geen knopen kan doorhakken. Is het angst voor het eindresultaat? Is het de notie dat werken aan iets interes santer is dan het definitieve produkt? Pacino: „Ik geloof dat ik eindelijk de juiste vorm heb gevonden. Dat hele pro ces dat ik met „The Local Stigmatic" heb doorgemaakt, heeft me meer doen begrijpen van film". Om daar een van z'n weinige grapjes aan toe te voegen: „In film spelen is heel veel geduld heb ben. Heel veel wachten. Orson Welles zei eens tegen een acteur die daarover klaagde: Rustig, je wordt voor dat wach ten zo riant betaald. Niet voor het acte- Eenzaamheid Op de vraag waarom hij „The Sea of Love" na die periode van stilte gekozen heeft, zegt Pacino: „Ik vond het een interessant project. De schrijver van het verhaal, Richard Price, is begonnen met een aantal karakters te bedenken. Daar over zijn we gaan praten en die interes seerden me. Daarna is hij er een verhaal om heen gaan bedenken. Ik speel een politie-agent, goed, maar hopelijk een man met wie een hoop volwassenen zich kunnen identificeren. Hij zit tegen z'n pensioen aan. Hij is gescheiden. Hij houdt van zijn werk. Dat houdt straks op. Freud zei al: er zijn twee belangrijke dingen, liefde en werk. Als je ze allebei hebt, is dat het mooiste dat er is. De man die ik speel. Frank Keiler, raakt beide kwijt. Hij begint zichzelf dingen af te vragen. Zoals: wat moet ik doen, waar moet ik heen? Het is een ouderwetse film in de zin dat het amusement wil zijn, „entertainmentt". Maar dan met een herkenbare metafoor voor een vol wassen publiek over een wereld vol een zaamheid". In „Sea of Love" wordt politieman Kei ler geconfronteerd met een aantal ver moorde mannen, die allemaal één ding gemeen hebben: ze hebben contact-ad vertenties geplaatst. Ter kennismaking, met een -eventuele relatie als doel. Om de zaak op te lossen, zetten zij ook van die advertenties. Een van de reflectanten is een vrouw (actrice Ellen Barkin), met wie Pacino een werkelijke verhouding krijgt, maar die tegelijkertijd hoofdver dachte gaat worden. Producer Bregman: „Die contactadvertenties zijn ongeloof lijk populair in Amerika. Absoluut geen sex-advertenties. Een serieuze manier om tot kennismaking te komen. Voor al lerlei mensen, werkende vrouwen, ge scheiden mannen, die in hun normale leven te weinig contacten hebben, de tijd niet meer hebben er aan te werken. Die bang zijn voor ziektes. Die niet in bars of restaurants komen. Die het 's avonds op straat te gevaarlijk vinden. Er worden er miljoenen gezet. En er zijn in Ameri ka vele duizenden huwelijken op die manier tot stand gekomen". Kwetsbaar Zijn eigen werk aan een film vindt Paci no duidelijk een onderdeel. Hij maakt de film niet alleen. „Een film is pas een film als hij kant en klaar is. Je hebt eerst de „pre-production". Het belangrijkste daarbij is hoe je een film „ziet", je deter mineert wat je wilt. Daar wordt de basis van de film gelegd. Dan komt het ma ken. Voor het zover is heb je gerepe teerd. Zo werk ik al jaren met Martin Bregman (Bregman produceerde ook „Serpico", „Dog day afternoon" en „Scarface". BJ) Wanneer je gaat fil- Al Pacino: „Ik heb het theater nodig om te ontsnappen aan de film". Hamlet Al Pacino speelt na „Serpico" opnieuw een politie-agent in „Sea of Love". men improviseer je niet zoveel meer. Ja, je past dingen aan op de set, verandert kleinigheden. Maar meer ook niet. Dan komt het stadium van de „post-produc- tion". Even belangrijk. Daar telt de be reidheid werkelijk te kijken naar het ma teriaal dat je hebt. Dan pas komt het monteren, het aanbrengen van een ritme- in de film. Dat wat de film uiteindelijk een film maakt. Als acteur ben je een onderdeel. Ik denk vaak na over hoe ik gekomen ben waar ik ben, waar ik ver der kan. Welke kanten van mezelf ik nog niet gebruikt heb. Dan merk je dat je dat niet kwijt kan in de grote pu blieksfilm. Want doe je dat wél dan ben je „open to failure", kan je mislukken, ben je kwetsbaar. En de schijnwerpers op film zijn daarvoor te groot. Daarom heb ik ook dat toneel nodig. Je kan meer doen als de aandacht voor jou niet zo enorm is. Je voelt je een beetje vrijer Op dat toneel speelde Pacino de laatste jaren succesrollen in het stuk „American Buffalo", in Shakespeare's „Richard III" en Brechts „De onweerstaanbare opgang van Arturo Ui". Daar kan hij zichzelf anders kwijt dan op film, daar experi menteert hij. „Het zou best leuk zijn, denk ik, een vorm te vinden waarin je zo'n proces van werken aan een stuk, aan een publiek laat zien" vindt Pacino. Zo stelde hij ooit voor een Hamlet-ver- sie voor theaterproducent Joe Papp, met acteurs als Cristopher Walken, Raul Ju lia, Meryl Streep, eerst vijf weken onoffi cieel met elkaar te lezen, dan aan de offi ciële lezing te beginnen (weer vijf en dan pas het toneel op te gaan om te repeteren. Onmogelijk. Maar het iets over zijn verzet tegen wat hij eens noemde „techniek gedicteerd de klok". Bij een van de repetities die Hamlet sprak Meryl Streep haar rol als Ophelia aan met Lord". Pacino antwoordde met Dat viel als een klap. Vraagtekens teurs en regisseur. Pacino „Het klopt niet. Meryl noemt me „My Lord", maar ik ben nog niet ver". Waarop Papp met de kreet „Oh die Method-actors op de leerlingen van de terschool die alles eerst moeten voor ze het kunnen spelen, de opdoekte. Godfather in Het is een andere Pacino dan de Godfather in de misdaadpen van cis Coppola en Mario Puzo, het is anders dan de sexueel-verwarde ban ver in „Dog Day Afternoon". aarzelaar. En de veelzijdige. Van< hij op de opmerking van een journaliste dat hij altijd zo'n guy", harde jongen is, wat stil met „Oh really?". Producer springt in met: „Al speelt hier heel kwetsbaar mens, een ziel?!" Al zelf zegt even niets. Komt met de opmerking dat hij na zijn tijd begonnen is als komedie-acteur, dat hij in de tien acteursjaren gaande aan zijn eerste film, heel véél medie's heeft gespeeld. En onthult vendien dat hij een rolletje Warren Beatty's komende „Dick Tracy", gebaseerd op de de Amerikaanse detective-strip, naam staat er niet eens voor op de titels vermeld. Maar de r< heet „Big Boy" en het is zelf ,,'s werelds grootste dwerg". Pacino gaat vanuit Londen naar voor de voorbereiding van „The ther III", het derde deel van het la-epos, waarin hij - volgens de ten - ditmaal een gedesillusionneerde verslagen Godfather speelt. Zelf wil er verder niets over kwijt. „De film als werktitel „Secret Journal III" lacht hij. Genuanceerd Al heeft hij wel eens zijn schrik vo overmacht van de grote in de bioscoop uitgesproken, in is hij genuanceerd: „Er is plaats alle soorten films. Ik heb net de „Indiana Jones" gezien. Ik had er nooit een eerder gezien. Nou, ik v het verbazingwekkend. Ik weet wel als ik tien of twaalf was, ik óók naar soort films toe zou willen". Een lo! opmerking over zijn carrière, de zo| naamde stilte's, de terugkeer: „De mei te mensen werken. We zoeken iets, dat ook mag zijn. Misschien vinden f 't ooit. Maar het werken aan dat idf' het ontwikkelen ervan, dat is voor rf werk". „Hoe bent u dan wél" vraagt de Deei? journaliste, „als u geen harde bent?". Mooiste antwoord van e jongj i Paci? GeidócSouaatit'

Leidse Courant | 1989 | | pagina 26