fusie t Heem en Het jpectrum van de baan Opening nieuwe brandweergarage Kleuters varen over Haaswijkers zeer tevreden over woonomgeving pc Ccicbchc (BouAcmt Geen geld voor nieuwe activiteiten centrum Het Anker )EN OMGEVING CeidócSotrtant ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 PAGINA 15 ^verkenners mishandeld ^NAAR Een 19-jarige militair uit Wassenaar en zijn »e vriend zijn gisteravond aangehouden voor openlijke Spleging. Vijf zeeverkenners van ongeveer 15 jaar waren fin Wassenaar en liepen op de Wittenburgerweg. Twee op een bromfiets passeerden het groepje en keerden ij weer om. De twee stortten zich op de twee mannen uit tp en sloegen en schopten de zeeverkenners. Hierbij lie- •slachtoffers een bloedneus en diverse gekneusde plekken de jongens wist zich los te rukken en rende naar een ade buurt. De bewoner stapte net uit zijn auto. De jongen Kn verhaal, waarop de man in de wagen sprong en het j-itervolgde. Hij wist de twee die op de bromfiets gevlucht jjklem te rijden. De man vroeg naar hun namen waarop hen zich legitimeerde met een militair paspoort. De an- eg op de vlucht. De politie kon het duo later dankzij de rjtie aanhouden. De 19-jarige militair verklaarde dat hij £hte dag had gehad en zich af moest reageren, aldus een «oerder van de politie. Hij is overgedragen aan de ko rte marechaussee. De Spelewey wil uitbreiden VOORHOUT De Stichting Jeugdraad Voorhout wil van de gemeente 8.500 gulden om het ge bouw De Spelewey uit te breiden. Bovendien wil de Jeugdraad ge meentegarantie voor een lening van 25.500 gulden. Met het geld wordt een aanbouw gemaakt aan de achterzijde van de Spelewey. De Jeugdraad kampt al jaren met een gebrek aan ruimte. De activi teiten zijn toegenomen en de ruim ten bij particulieren voor de opslag van goederen zijn niet meer be schikbaar. Het voorstel wordt don derdag behandeld in de commissie voor financiën. Kabel abonnement niet duurder RIJNSTREEK De abonnementstarieven voor een aansluiting op de kabeltelevisie in de Rijnstreek wordenvol gend jaar niet ver hoogd. Dat heeft kabel exploitant Casper beslo ten. De tarieven blijven daardoor op hetzelfde peil als in 1987. De ta rieven liepen 1 januari van dit jaar iets terug door de verlaging van het BTW-tarief van 20% naar 18'/2%. WOUBRUGGE Burgemees ter D. Brouwer de Koning verricht zaterdag 25 november de officiële opening van de nieuwe brandweergarage in Woubrugge. Voor het nieuwe onderkomen aan de Vrouwen- geestweg werd 8 maart van dit jaar de eerste paal geslagen. De oude loods, die als brand weergarage diende, werd afge broken om plaats te maken voor nieuwbouw. Behalve het materieel van de brandweer staat daar ook het wagenpark van de dienst gemeentewer ken. Voor de spuitgasten zijn nu ook voorzieningen getrof fen, zoals een douche, een keuken en een instructieruim te. De opening wordt voorafge gaan door een rondgang met een tiental oude brandweerau to's door Hoogmade en Wou brugge. Bij de oude brand weergarage aan de Van Poel geestlaan voegt de oude Bed ford, die in de jaren '50 dienst deed in de gemeente, zich in de optocht. De Bedford werd onlangs door verschillende brandweerlieden in hun vrije tijd opgeknapt. Om één uur wordt de stoet verwacht op de Tuindersweg in Woubrugge, waar fanfarekorps De Harmo nie en verschillende old-ti mers uit de omliggende dor pen zich zullen aansluiten. Na de optocht door Woubrug ge worden de wagens opge steld langs de Wilgenlaan en kunnen ze worden bezichtigd. Met de oude Bedford en met de nieuwe 838-brandweerwa- gen worden daarna burge meester en wethouders in stijl naar de nieuwe brandweerga rage gereden. Na de opening volgt een receptie en een open huis. Afscheidsfeest Van der Loo ZEVENHOVEN Het af- scheidfeest van de scheidende directeur van de katholieke ba sisschool Johannes de Doper is gisteren op grootse wijze ge vierd. Kees van der Loo gaat gebruik maken van de regeling Doorstroming Onderwijs Per soneel (DOP), 's Ochtends kreeg hij op de school aan het Noordeinde een feestprogram ma aangeboden. De receptie 's middags in het Dorsphuis werd opgeluisterd door Muziekvere niging Crescendo en de twirl- girls uit Nieuw veen. Daar na men zo'n driehonderd vrienden en bekenden afscheid van de directeur. Onder de gasten was ook burgemeester J. Huigsloot. 's Avonds was er een reünie. (EGRATIE SOCIALE WERKPLAATSEN GEEFT VOORAL ONRUST 4 ol .^IJK/SASSEN- De fusie tussen ociale werkvoorzie- 1 Heem in Katwijk Lit Spectrum in Sas- 'Sri gaat niet door. Er i te veel nadelen en aan om gevolg te N aan een opdracht /)e provincie Zuid- hd. Dat maakten eester M.Th. van de van Voorhout en j:gider H.A. Hietkamp natwijk gisteren be- 'i Wouw en Hietkamp voorzitter van respec- ~t Het Spectrum en 't ^irect bij de zaak be- 3fVolgens beiden is het nom de fusie door te zet- derzoek heeft uitgewe- de kans op succes „Ongeveer een derde le fusies van sociale caatsen in Nederland bed af. Van de rest mis- uhelft en de andere red- l*h met hangen en wur- •|dus Hietkamp. Volgens Van de Wouw is nooit aangetoond dat grotere organi saties beter werken dan klei ne. „Bovendien hebben we hier te maken met groepen mensen die gevoeliger zijn dan andere. Een daadwerkelijke fusie veroorzaakt enorme on rust. De mensen worden uit hun vertrouwde omgeving en dagelijkse routine geplukt en dat is voor hen eèn geweldige inbreuk op hun leven. Zonder dat je duidelijk kunt maken waarom. Dan kan ik niet zeg gen: jongens, neem al die heisa nou maar gewoon op je schou ders." Ontslagen Volgens Hietkamp is het niet denkbeeldig dat bij een fusie ontslagen vallen. „Vooral bij de overkoepelende organen kunnen klappen vallen, omdat bestaande functies elkaar overlappen". De sociale werk voorziening moet bij een fusie bovendien de beschikking krijgen over een nieuw cen traal gebouw. „Dat komt dus extra bii de al bestaande kos ten". Ook de voorzitter van de stuurgroep, Katwijks oud-bur gemeester C.A. Bos, verwacht niet dat fusie tussen 't Heem en Het Spectrum veel voordeel oplevert. „Fuseren heeft pas zin als er duidelijk progressie geboekt kan worden. Ik zie hooguit wat magere voordelen op de heel lange termijn. De hoge kosten bij een integratie staan daarentegen goeddeels vast. We kunnen de deelne mende twaalf gemeenten niet vragen om een hogere bijdrage zonder dat ze daar iets voor te rugkrijgen". Aanleiding voor het anderhal ve ton kostende onderzoek naar de fusiemogelijkheden was een schrijven van de pro vincie Zuid-Holland. Met de Wet Gemeenschappelijke Re gelingen (WGR) in de hand werden 't Heem en Het Spec trum gewezen op de plicht tot bundeling van bestuur en acti viteiten. „Een bestuurlijk monstrum", typeert Van de Wouw een eventueel geïntegreerd be stuursorgaan. „Het is alleen leuk als je van vergaderen houdt", meent Bos. De ondernemingsraden, direc ties en de beide besturen van de sociale werkvoorzieningen gaan zo snel mogelijk met hun negatieve bevindingen naar Den Haag. Van de Wouw ver wacht niet dat de provincie dwars zal gaan liggen. „Wij zijn echt niet de enigen met gezond verstand", aldus de per 1 burgemeester. Ook Bos voor ziet geen grote problemen, te meer omdat de WGR op enke le punten op gespannen voet staat met de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW). Bos: „Wij hebben aangetoond dat fusie zinloos is. De provin cie moet nu maar bewijzen dat fusie wel zin heeft". Van de Wouw en Hietkamp sluiten niet uit dat er op deel gebieden zal worden samenge werkt. Van de Wouw: „Dank zij het onderzoek kennen we nu eikaars sterke punten. Voor grafische activiteiten kunnen klanten bijvoorbeeld bij Het Spectrum terecht, 't Heem staat weer bij de cul tuur-technische werken op voorsprong". Het is ook niet uitgesloten dat beide organisa ties op het gebied van de oplei dingen de handen ineen slaan. Dat is eerder ook al gebeurd. ïtprijs Sensation fectieteam Sensation van de reniging Leidschendam heeft ei uit handen van burgemeester de Vreeze de Sportprijs Leid- •ïm gekregen, 1000 gulden en yer. De tweede prijs (500 gul- li een beker) was voor het ai-waterpoloteam van de Alge- sswemvereniging Leidschendam d)adminton-speelster Elvira van z^eeg de derde prijs bestaande vi gulden plus een beker. De at uit te keren Aanmoedigings- w in dit geval volgens de jury 1 ,doorzettersprijs" te noemen Einaar de dertienjarige (gehan- aii Johan de Wit. Hij kreeg van ziemeester 200 gulden met be- <1 uit zeven meisjes bestaande ^Bctieteam werd dit jaar in En- nEuropees kampioen. 9nus slierendrecht Ongeveer 70 peuters van peuterspeelzaal De Woezel in War mond namen gisteren hun nieuwe onderkomen aan de Endepoel- laan in gebruik. Zij deden dat door vanaf de plaats van hun oude noodgebouw, nabij sportzaal Klimop, „over te varen" naar de nieuwe Woezel, als matroosjes gehuld in papieren bootjes. De kleuters werden uitgewuifd door de orgelman en troffen in de nieuwe peuterspeelzaal clowns, limonade en poffertjes aan, zo dat het een zeer feestelijk gebeuren werd. Het nieuwe onderko men is overigens al twee weken in gebruik. Vandaag wordt het ook nog eens officieel geopend. foto: henk van den ende OEGSTGEEST De in woners van de nieuw bouwwijk Haaswijk in Oegstgeest zijn zeer tevre den over hun woonomge ving. Dat blijkt uit het zo genaamde Woonsatisf ac tie-onderzoek van het Bu reau voor Ruimtelijk Marktonderzoek Strabo. Het onderzoek is uitge voerd in opdracht van de gemeente Oegstgeest. Ruim 90 procent van de on dervraagden is tevreden over de buurt waarin men woont. Geroemd worden de rust, het winkelaanbod, de speelplaat sen, het groen, de sfeer en de ruimte tussen de woningen. Openbaar vervoer en sociale veiligheid zijn eveneens naar tevredenheid. Maar er zijn ook zaken die minder goed beval len: parkeerproblemen, auto's die te hard rijden en vliegtui gen die te veel herrie maken. De verkeersveiligheid van de fietsers is onvoldoende en voor ouderen zijn er niet genoeg ontspanningsmogelijkheden. De woning die wordt bewoond is naar genoegen voor wat be treft 94 procent van de bewo ners. De beschikbare ruimte, de goede isolatie, de indeling en de grote tuinen zijn plus punten. Enkele ondervraag den zijn op die punten juist weer niet tevreden, maar het gaat dan om een zeer kleine minderheid. De Haaswijkers hebben on danks hun tevredenheid be hoefte aan enkele veranderin gen. De wijk zou meer voor zieningen moeten hebben en ook de verkeerssituatie kan beter. Meer groen staat ook op het verlanglijstje. Ten aanzien van voorzieningen gaat het de ondervraagden vooral om sportfaciliteiten en winkels. Het verkeer zou met name op de Klein Proffiitlaan en rotonde afgeremd moeten worden, terwijl fietsers door middel van (betere) fietspaden zo veel mogelijk bij de auto's weggehouden zouden moeten worden. Onder redactie van Ton Pieters. r.®eidsche Courant had op '.Jiag 11 november 1929 .pikant verhaaltje uit Hil- 11. Het ging over de zich «tegen hebbende eerste 3t van deze gemeente. JL' den kantonrechter te km stond terecht 'aF.P., burgemeester van tQgom, die voor den j^vegovergang aan Klin- l0!rg onder de gemeente ktfiheim aan een file van 3lende auto's was voorbij ®fen, daarbij rijdend over jiils van de naderende ijVerdachte had eerst een -flen wisseling gehad met Hiachinist van de tram, a met den spoor weg eer en was even voorbij overweg met zijn auto ei op de rails gaan staan Jen machinist nog eens 'i spreken. g de politie te Sassenheim stegen verdachte proces- mlal opgemaakt. Nadat khillende getuigen waren jjrd, eischte de Ambte- invan het O.M. ƒ30 boete iri dagen hechtenis. Ver te gaf (vanuit zijn „Hoge k4tspunt") een uiteenzet- ;3oe volgens zijn meening gebeurtenis zich had toe dien". De courant gaf 'Pgens niets weer van deze 1 Ketting. „De kanton- 3rer bepaalde de uitspraak gifer 14 dagen". De op z'n #n staande Hillegomse '-irvader werd toen ver hield tot ƒ15 boete subs. 5 r) hechtenis. Een gruw- :rt voorbeeld van klasse- 9le? |purant maakte die dag gewag van anti-semiti- sche woelingen in Polen. „Gisteren hebben te Krakau hevige kloppartijen tus- schen Poolsche en Joodsche studenten plaats gehad. Een student werd levensgevaarlijk gewond. De politie moest tus- schenbeide komen, 's Avonds wilden de Poolsche studenten twee protestbetoogingen hou den, welke de politie ontbon den heeft. Ook een poging van de Poolsche studenten in het Ghetto binnen te dringen werd verijdeld". Altijd was er wel onderhou dende berichtgeving aangaan de de koelies in „onze Gordel van Smaragd". Zoals nu weer: „Aneta seint uit Medan: Op de onderneming Wingfoet zijn vijftien koelies aange houden. Het was n.l. uitge lekt, dat deze koelies deel uit maakten van een geheim ver bond. Het bestuur te Marbau heeft de zaak in handen geno men. Bijzonderheden omtrent de plannen der samenzweer ders zijn nog niet bekend ge maakt". Iets in de „lekker puh"-stijl. „Eenigen tijd geleden droeg de rector van een kerk in Bal- timore, Pater Aloysius Luther O.S.B., een Requiemmis op voor zijn vader, Sebastiaan Luther. Deze was een afstam meling in rechte lijn van Maarten Luther, die, zooals men weet, gehuwd was met aan afvallige kloosternon. Volgens een bericht in de „Catholic Review" uit Balti more zijn er in Amerika on geveer 20 families die den naam Luther dragen en die allen Katholiek zijn". Uit Bonn kwam een doodstij ding: „Mevrouw Zoebkoff, ge boren prinses Victoria van Pruisen, een zuster van ex- keizer Wilhelm II, is heden morgen, 13 November, kort vóór 7 uur te Bonn overle den". Uit de regio: „De zeereerw. heer pastoor en de leden van het kerkbestuur van Wasse naar (parochie Goede Herder) hebben een bezoek gebracht aan Mechelen, waar zii het vermaarde klókkenspel van den St.Romboutstoren hebben bezichtigd, bij welke gelegen heid meester Jef Denijn zijn klokken voor deze heeren heeft aan het zingen gebracht (zie hoe gemakkelijk de re dactie overschakelde naar een Vlaamse zinsconstructie!). Het doel van het bezoek deze heeren was, zich te Mechelen te documenteeren omdat zij het voornemen koesteren de kerktoren van Wassenaar met een klokkenspel te verrijken. Een aardige bijzonderheid is, dat ook niet-katholieke villa bewoners uit dat gedeelte van Wassenaar er groote belang stelling voor hebben en zich bereid hebben verklaard fi- nantieel aan de totstandko ming van een klokkenspel mede te werken". Bont allerlei in de Vragen- bus „Vraag: Is u ook een middel bekend tegen winter handen en wintervoeten? Antwoord: Daar zijn verschil lende middeltjes, als glycerine en purol, die worden aange wend bij de bestrijding van winterhanden en wintervoe ten. Voor den een helpt zulks, voor den ander weer niet. In- RIJWIELLEED: Zoiets was het dus in Hillegom, maar dan wel een stuk nieuwer.. formeer u eens bij een drogist of dokter. Vraag: Wij hebben een jong poesje dat waarschijnlijk last heeft van een lintworm. Weet u soms een middel om die te verwijderen? Ant woord. Het eenige middel dat wij kennen is de hulp inroe pen van een dierenarts. Vraag: Hoe moet ik een hon denhuid prepareeren om er een kleedje van te maken, dat niet haarloos wordt? Ant woord: Een dergelijk karweit je eischt zooveel zorg, dat een leek daar aan moeilijk kan beginnen. Wij raden u dan ook aan u tot een bontwerker te wenden. Een adres kunnen wij u echter niet opgeven. U weet, adressen worden in deze rubriek nimmer ge noemd. Vraag: Hoe moet men een ko- nijnevel bereiden tot een bontvel? Antwoord: Wij heb ben al meerdere malen het vrij lange antwoord op deze vraag gegeven, het laatst nog in ons nummer van 12 Octo ber. U doet het beste u maar bij onze administratie te ver voegen". Als er 60 jaar geleden ergens een fiets werd gestolen, was dit nog groot nieuws dat in de krant kwam: „Gisteren is een zoo goed als nieuw heerenrij wiel, toebehoorende aan den heer J(oep?) Schrier, staande binnen het hek van diens wo ning. aan de Wilhelminalaan te Hillegom, omstreeks 10 uur des avonds gestolen. De poli tie stelt een onderzoek in. Men zij gewaarschuwd!" Het was ondenkbaar dat er gezin nen waren waarvan 3 of 4 of nog meer fietsen, soms binnen foto: sp een jaar tijd, gestolen werden. De politie heeft inmiddels te dezer zake allerwege haar on derzoek maar gestaakt. „Keihard", voorwaar, was de journalistiek anno 1929. Als er iets naars met je aan de hand was, kwam je soms met naam en toenaam in de kolommen terecht. Zoals die meneer in Alphen, vorige week 60 jaar geleden. Hij moest enige tijd van „het stuur afblijven": „Aan onze plaatsgenoot den heer C.Boot is de bevoegd heid ontzegd om gedurende den tijd van een half jaar mo toren te besturen, ingaande 22 October jJ.". Hé Boot, je staat in de krant man!", riepen de buren fijnzinnig. Het zou me niet verwonderen als Boot daarna nooit meer een stuur had aangeraakt. De L.C. kon je maken of breken. HAZERSWOUDE Soci aal-cultureel centrum Het Anker in Hazerswoude moet zelf meer inkomsten verwerven om de in de toekomst gewenste extra activiteiten te bekostigen. De gemeente is niet be reid om op voorhand een tekort van 20.000 gulden te dekken. Dat schrijven B en W iri een brief aan Het Anker. Het cultureel centrum wil door het ont plooien van nieuwe activi teiten haar bestaansrecht nieuw leven inblazen. Het Anker denkt aan het or ganiseren van een regionaal jazzfestival. B en W vinden de kosten echter veel te hoog en verwachten dat de baromzet bij lange na niet voldoende geld oplevert om de uitgaven te dekken. Het idee om dans- cursussen in het centrum te houden wijst het college niet af op voorwaarde dat deze kostendekkend zijn. Voor een kerst-inn, een midzomerfeest en voetbalkijkavonden is het college wel bereid in de buidel te tasten. Voordat de gemeente echter extra geld steekt in Het Anker moet de nieuwe organi satiestructuur rond zijn. De plannen om naast de be heersstichting en exploitaties tichting te laten fungeren moeten eerst zijn vastgesteld. Bovendien moet er jaarlijks een welzijnsplan met bijpas sende begroting worden inge diend, zodat de gemeente van tevoren weet voor welke uit gaven ze komt te staan. B en W voelen er weinig voor om Het Anker nu al toezeggin gen te doen. De exploitaties tichting is nog niet opgericht en er is onvoldoende inzicht in de risico's die worden gelopen. De cijfers die er zijn garande ren nu al schrikbarende tekor ten bij sommige activiteiten, zo schrijft het college. Het ge meentebestuur wil de sociale functie en de financiële resul taten van Het Anker wel sti muleren. Het stelt daarom een werkkapitaal van 20.000 gul den beschikbaar op voorwaar de dat die binnen vijf jaar wordt terugbetaald. Voorhout vervangt bruggen VOORHOUT De Bultbrug en de Bijlandtsbrug in Voorhout moeten op korte termijn worden vervangen. De onderhoud- stoestand van de bruggen is slecht en de verkeerssituatie is op beide punten onoverzichtelijk. De nieuwe bruggen krijgen een duikersconstructie zoals nu het geval is bij de Kleibrug, of een damwandconstructie zoals bij de Klokkenmakersbrug. De kos ten bedragen ruim 70.000 gulden. De gemeenteraad, gedeputeer de staten en het hoogheemraadschap Rijnland moeten nog om toestemming w.Qrden gevraagd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15