ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 Het begin is er. Eerlijk is eerlijk. Ook bij ons moest beetje bij beetje En ten derde: in veel gevallen zijn er domweg nog het besef groeien dat het zo toch eigenlijk niet langer kon. De geen goede alternatieven op de markt. wie dan leeft, wie dan zorgt-mentaliteit die we ons met z'n allen hadden aangeleerd, is als het ware door de tijd achter haald. Om het nog maar even niet te hebben over de manier waarop we met onszelf omgingen. Nu staan ons milieu en onze gezondheid vandaag de dag hoog op het lijstje van bijvoorbeeld de media en de politiek. Dit betekent dat er gelukkig veel over gepraat wordt. Maar er moet minstens net zoveel nog aan gedaan worden. Op het ministerie, maar ook bij u thuis. In de fabrieken, maar ook bij ons in de winkel. En dat brengt ons bij de reden van dit verhaal: de milieu vriendelijkere beslissingen die wij, van Albert Heijn, hebben genomen of gaan nemen. Allereerst, en het meest in 't oog springende, is een nieuw symbool dat u steeds vaker in de winkel zult tegenkomen: ons ver trouwde AH-logo, maar dan nu in het groen, met daaraan ontsproten een nieuw blaadje. Al helpen we wel mee om die te vinden, trouwens. Neem nou onze Hollandse komkommers. Die beschermen we niet meer met chemische M middelen, maar met behulp van de sluipwesp en de roof- mijt. Dit zijn de natuurlijke vijanden van de schadelij ke insecten die het op onze komkommers gemunt hebben. Toegegeven, het klinkt 'n beetje eng, maar 't werkt fantastisch. Nog een 'natuurlijke' verandering: omstreden synthe tische kleurstoffen komen er bij ons niet meer in. Soms kunnen we ze vervangen en soms niet. Zo zijn onze vla en vanille- yoghurt nu geheel natuurlijk gekleurd, maar hebben we afscheid moeten nemen van vier van onze zeven kookpuddingen. We pakken natuurlijk niet alleen eetbare zaken aan. Zo hebben we nu ook toilet- en keukenpapier, om maar Een symbool dat staat voor al onze huismerken die wat te noemen, dat minder wit is, omdat we 't speciaal laten vriendelijker zijn voor mens, dier of milieu. Onze spuitbussen zonder cfk's bijvoorbeeld. Of de cadmiumvrije kratjes van ons Brouwers Bier. Of onze milieu vriendelijker geteelde aardappels, die we als test in een groot aantal winkels verkopen. En natuurlijk hopen we dat we daar in de toekomst nog heel veel andere produkten van ons en van anderen (een goed voorbeeld doet vaak goed volgen) naast kunnen zetten. Want ook dat moeten we eerlijk toegeven: we willen maken uit kringlooppapier. Aan u de keus. En hebben we de eierdozen en alle schaaltjes waar we vleeswaren en kaas op verpakken cfk-vrij gemaakt. Wat kost me dat, horen we u al denken? Meestal niets en soms ietsje meer, omdat er dan meer tijd en kosten aan een produkt besteed moeten worden. Om een lang verhaal kort te maken: natuurlijk zijn wij de eerste om toe te geven dat dit slechts een begin is. Maar we komen er wel, al is het stap voor stap. Zeker als u wel, maar we kunnen niet in één keer alles veranderen. We ons helpt door mee te denken over wat er nog moet verande- praten immers, als 's lands grootste kruidenier, over giganti- ren en u, niet te vergeten, ook thuis uw steentje bijdraagt, sche hoeveelheden. Waar we bovendien voor afhankelijk zijn Waar het om gaat, is dat we allemaal een boodschap hebben van leveranciers, die soms nog niet de tijd, de kans of de aan de wereld waarin we leven. Daar begint alles mee. mogelijkheden hebben gehad om hun produkt te veranderen. Een groen idee van Albert Heijn.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12