BEDRIJFSLEIDER t administrateur m/v ii Bulgarije komt de evolutie van boven 1 invp p.W.aX MACHINEFABRIEK NOORDWYKERHOUT deuwe Bulgaarse leider oor vrije verkiezingen B.V. AANNEMERSBEDRIJF DU PRIE CONSTRUCTEUR/TEKENAAR WERKTUIGBOUW M/V Ministerie van Justitie Plv. hoofd (v/m) !UITENLAND £etdóe@outfMit ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 (Van onze correspondent Gert van Wijland) >)FIA Het kostte uit- 'Idelijk tien uur verga pen, maar toen was de rnedering ook com- »et. Zelden zal een par- leider annex staatshoofd jt alles waar hij 35 jaar or heeft gestaan zo snel zo compleet naar de fgetelheid zijn verwe- i als deze week gebeur- 'l met Todor Zhivkov, fipresident van Bulga- ipk zijn positie vorige week idagochtend slechts paar uur voor hij met ijljsioen werd gestuurd (vrijwel onaantastbaar, geen zeven dagen later is s zoon Alexander al uit partijtop gewipt en zijn t hem vele andere trouwe jgelingen van Zhivkov _t pensioen gestuurd of op «t zijspoor gerangeerd, jofdverantwoordelijke >r deze grondige zuivering van de communistische partij is de nieuwe 'sterke man' van Bulgarije, Peter Mlade- nov, minister van Buiten landse Zaken sinds 1971, par tijleider vanaf vorige week, president sinds vandaag. Maar op de achtergrond zien waarnemers duidelijk de in vloed van Mladenovs Russi sche collega, Gorbatsjov. Diens vrijwel openlijke steun verschafte hem niet alleen een morele machtsbasis die breed genoeg was voor de grote schoonmaak, ook kreeg hij telefonisch een aantal tips van hem: met name de snel heid waarmee Mladenov te werk is gegaan wijst volgens diplomaten in Sofia op een les die hij van Gorbatsjov heeft geleerd. Tempo is gebo den om te voorkomen dat elke hervorming al bij voor baat verzandt in procedure vergaderingen over (cosmeti sche) veranderingen. Razendsnel Het ging dan ook razendsnel de afgelopen week in Bulga rije. Het begon allemaal op t RIJS De nieuwe Bulgaarse president en partijleider, |ar Mladenov, heeft zich gisteren in een interview met de inse televisie voorstander getoond van vrije verkiezingen. i53-jarige Mladenov zei dat Bulgarije de hervormingen el- s in Oost-Europa zal afwachten voordat het zijn eigen ïrs bepaalt. „Zij hebben hun ervaringen, wij de onze. Wij eten de ervaringen van onze vrienden in Oost-Duitsland uiteraard de Sovjetunie onderzoeken. We moeten studern ~dan beslissen". Over de mogelijkheid van vrije verkiezin- n in Bulgarije zei Mladenov: „Het is heel goed mogelijk, -it mij betreft, ik ben voor vrije verkiezingen". vrijdag 10 november met een onverwachte politieke machtsgreep. President Zhivkov, 78 jaar oud, werd bedankt voor zijn goede diensten en met pensioen ge stuurd. Hoewel nooit getipt als kroonprins was daar dan Peter Mladenov (53). In zijn inaugurele rede kondigde hij onmiddellijk vergaande her vormingen aan en anders dan aanvankelijk in het Westen werd verwacht liet hij het niet bij beloften al leen. Maandag werden al elf ex-partijleden, ooit ge royeerd wegens een te kriti sche houding, gerehabili teerd. Dinsdag kregen ruim zeventig intellectuele aan hangers van niet-erkende en tot dusver totaal genegeerde oppositiebewegingen een uit nodiging voor wat 'een open hartig eerlijk gesprek' zou worden, donderdag volgde opnieuw een speciaal partij- plenum, waarbij de overge bleven Zhivkov-aanhang het veld moest ruimen. Ondertussen veranderde er in het openbare leven ook al van alles. Dissidenten die ja renlang werden doodgezwe gen haalden ineens de voor pagina's van de partijkrant. De gerechtelijke macht stel de zich voor het eerst sinds jaren weer meer onafhanke lijk op, buitenlandse journa listen konden binnen een uur een visum krijgen. Vori ge week vrijdag stond daar voor Nederlanders nog mini maal veertien dagen voor. Opvallend bij de zuiveringen is dat tenminste twee van de vertrokken leden van het Politburo, Balev en Stoya- nov, met Zhivkov verant woordelijk worden gehouden Tienduizenden Bulgaren demonstreerden gisteren in de hoofdstad Sofia ter ondersteuning van het hervormingsbeleid van de nieuwe partijleider Mladenov. Zij riepen op om de vorige week aan de kant geschoven president Zhivkov te laten vervolgen. FOTO: AP voor de exodus van etnische Turken vanuit Bulgarije naar hun moederland, die eerder dit jaar plaatsvond. Behalve veel kritiek vanuit het buitenland waren er ook, zoals nu blijkt, veel binnen landse politici gekant tegen de gedwongen assimilatie van de Turken. De uittocht stuitte vooral op economi sche bezwaren omdat Bulga rije de arbeidskrachten niet kon missen. Demonstraties Toch wierpen de gebeurte nissen van de afgelopen week hun schaduw ook al eerder vooruit. Daar waar demonstraties tot voor kort met harde hand in de kiem werden gesmoord, kon Zhiv kov twee weken voor zijn af treden al niet anders meer doen dan zelfs een petitie van de onafhankelijke her vormingsbeweging Eco-Glas- nost aan te nemen. Samen met de organisatie ter onder steuning van perestrojka en glasnost in Bulgarije heeft deze club die zich van oor sprong op het milieu richt, een belangrijke rol gespeeld bij het mobiliseren van de publieke opinie in Bulgarije. Hoewel Mladenov duidelijk op de vleugels van de her vormingen in de overige Oostbloklanden aan de macht is gekomen, weigeren de meeste waarnemers in So fia een vergelijking te trek ken. Anders dan in Honga rije blijft de communistische ster ook na de hervormingen vrijwel zeker op het partijge bouw staan. Anders dan in Polen en in de DDR komen de hervormingen niet van onderaf: daar waar de arbei ders in Polen de intelligent sia tot hervormingen dwon gen, daar roepen de professo ren en academici in Bulgarije de 'gewone' burgers via pam fletten op om toch vooral te komen demonstreren ko mende zaterdag voor het partijgebouw. Daarmee is echter nog niet gezegd dat de veranderingen aan de Bulgaren voorbij lij ken te gaan. Taxichauffeurs, serveersters, groenteboeren iedereen praat er over. „De partijkrant wordt beter gele zen dan ooit", zo verzekerde een receptioniste de buiten landse journalisten. Nederlandse ruimtevaart in gevaar AMSTERDAM Als de rege ring het ruimtevaartbudget de komende jaren niet verhoogt, komt de Nederlandse ruimte vaartindustrie in gevaar. De procentuele bijdrage van Ne derland aan de Europese ruimtevaartorganisatie ESA daalt dan naar een niveau, waarop de Nederlandse ruim tevaartindustrie geen basis voor bestaan meer heeft. Dit blijkt uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek van de Ne derlandse Industriële Ruimte vaartorganisatie NISO in Am sterdam. De industrie krijgt in verhouding te weinig opdrach ten van ESA. Wordt de Neder landse bijdrage aan het Euro pese ruimtevaartprogramma niet bijgesteld, dan zal dit steeds minder worden. De Ne derlandse deelneming in de Europese ruimtevaartorganisa tie bedraagt voor dit jaar 139 miljoen gulden. Dat is nog geen drie procent van het tota le budget van ESA. Enkele ja ren geleden was dit nog 3,5 procent. Voor de komende vijf jaar heeft de Nederlandse re gering een bedrag voorzien van 150 miljoen gulden per jaar. Gezien echter de voorge nomen stijging van het ESA- budget zal het Nederlandse aandeel ondanks de absolute stijging van de bijdrage, dalen tot 2,2 procent in 1995, bere kende het NISO. Omdat de hoogte van de procentuele bij drage aan ESA bepalend is voor het werk dat in Neder land wordt uitbesteed, zullen de opdrachten aan de ruimte vaartindustrie bijgevolg in verhouding ook minder wor den. De kwaliteit van het uit bestede werk komt dan vol gens NISO beneden de kriti sche grens, waarop de Neder landse ruimtevaartindustrie nog gezond kan blijven draai en. Tegelijkertijd zijn andere kleine ES A-landen, zoals Bel gië en Spanje, sterk in op komst met een groter aandeel dan Nederland. is aktief op het gebied van utiliteitsbouw, woningbouw, renovatie-en restauratiewerken in de regio Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht. De omzet bedraagt circa 30 miljoen per jaar. Sn verband met de aanstaande pensionering van één van de bedrijfsleiders, moeken wij een dynamische Jw functie Gesteund door het bedrijfsburo, dat bestaat uit kalkulatie, kostenbewaking, werkvoorbereiding en inkoop, geeft U leiding aan de uitvoerders op diverse Vojekten en onderhoudt U kontakten met opdrachtgevers, architekten e.d. bezien de bij ons bestaande zeer korte bedrijfsstruktuur heeft U zeer regel matig overleg met de direktie en twee kollega's. MVij vragen van U: een flexibele en praktische instelling en bereidheid tot open overleg met kollega's; 1 ervaring in de bouw als bedrijfsleider of gelijkwaardig; leidinggevende kwaliteiten; J opleiding tenminste op H.T.S.-nivo met voldoende praktische kennis; leeftijd 30-45 jaar. opdien U ook kwaliteit nastreeft en verder wil bouwen aan de reputatie van J,)ns bouwbedrijf en Uw eigen toekomst, verzoeken wij U kontakt op te nemen met: TV. Aannemersbedrijf Du Prie Admiraal Banckertweg 23 - 2315 SR Leiden - Telefoon 071-222919 j t.a.v. Ir. M. J. M. du Prie) literaard wordt Uw reaktie strikt vertrouwelijk behandeld. De Brink Groep is een toonaangevend ingenieursbureau met 200 werknemers en vestigingen in Leidschendam, Amsterdam, Eindhoven, Tiel en Zwolle. De Brink Groep adviseert de bouwwereld op het gebied van bouwkosten, project management, onderhoud en automatisering. '3RINK GROEP ^oor onze werkmaatschappij Brink Planadvies Leidschendam zijn wij wegens e secretariaat op zoek naar een i organisatiewijziging van het SECRETARESSE m/v PROJECTMANAGER jjjlj werkt zelfstandig en toont initiatieven in een brede ecretariële ondersteuning van een projectmanager 3i de projectleiders die hem assisteren. Zij is de spin N het web van het projectmanagement. Onze secre- iressen worden ondersteund door een secretari- -Btsmedewerkster. ij heeft een opleiding op tenminste Havo-niveau, angevuld met een secretaresse-opleiding en {pinstens 3 jaar relevante werkervaring. i totaal werken bij ons nu 15 medewerkers in een hecht teamverband. Een goede werksfeer en collegialiteit "bhten wij van groot belang. oor meer informatie kunt u bellen naar Gerda Timmermans, tel. 070-209343. Sollicitaties kunt u binnen jpidagen richten aan Brink Planadvies Leidschendam BV, Postbus 177, 2260 AD Leidschendam t.a.v. mevr. 9g. N. Dumoulin. SECRETARIAATS MEDEWERKSTER m/v Zij verwerkt snel en accuraat concepten en ingespro ken teksten tot fraaie brieven, verslagen en rappor ten. en verzorgt de verzending en archivering ervan. Daarnaast heeft ze een aantal afwisselende secretari- aatstaken. Ze heeft een opleiding op Mavo-niveau, een type diploma en enige werkervaring. PMM zoekt voor haar tekenkamer mts/hts-niveau met 3-5 jaar tekenkamerervaring. Leeftijd: 25-35 jaar. Sollicitaties richten aan: DMN MACHINEFABRIEK N00RDWIJKERH0UT B.V. t.a.v. mevrouw C. Pietersen, personeelszaken. Postbus 6, 2210 AA Noordwijkerhout. Inlichtingen: tel.nr. 02523-73941. bender-delft b.v. Een dynamische organisatie met 30 medewerkers, is aktief op het terrein van import van kristal, glas, porselein, aardewerk etc. De afzet vindt plaats naar detailhandel, grootwinkelbedrijven, horeca en premiesector. De onderneming voert een expansief beleid voor de komende jaren en is aktief gericht op export in het kader van 1992, met name naar België en Duitsland. Wij zoeken een voor spoedige indiensttreding De aan te trekken functionaris draagt de verantwoordelijkheid voor de boekhoudafdeling. Van hem wordt verwacht dat hij naast de registrerende functie de direktie adviseert op financiële en aanver wante terreinen. Hij is verantwoordelijk voor het produceren van financiële overzichten, het opstellen van de jaarrekening, het op stellen en bewaken van budgetten. Leidinggevende capaciteiten dienen aanwezig te zijn, evenals com municatieve vaardigheden. Opleidingniveau: M.B.A. en/of S.P.D. (of studerend voor S.P.D.). Leeftijd 30-40 jaar. Wij bieden u een interessante en verantwoordelijke baan met goe de groeimogelijkheden. Wij nodigen u uit uw eigenhandig geschreven sollicitatie, voorzien van uitgebreid c.v., te zenden aan: Bender Delft b.v. Postbus 2849 2601 CV Delft t.a.v. de direktie. De Centrale Directie Financieel-Economische Zaken, afdeling Financieel Beheer en de onderafdeling departementale Boekhouding vraagt op korte termijn een van de onderafdeling departementale boekhouding De onderafdeling departementale Boekhouding draagt zorg voor het verzamelen, verwerken, vastleggen en verstrekken van de financiële gegevens van de centrale begrotingsadmini stratie van het Ministerie; de financiële gegevens (w.o. maand staten en saldibalansen) moeten tijdig worden verstrekt, intern aan de beleidsafdelingen van het Ministerie en de Accountants dienst, extern aan o.a. het ministerie van Financiën. De onderafdeling bestaat uit zes medewerkers en een hoofd. Het plaatsvervangend hoofd voert het beheer over de voorschottenadministratie in ruime zin; voert een gedeelte van de debiteurenadministratie; controleert de afdoening van de financiële derdenrekeningen; verzorgt voor een gedeelte specifieke boekingen m.b.t. het salarisjournaal; beheert de Rekening Courant verhouding met de onder het ministerie van Justitie ressorterende diensten; stelt de gecorrigeerde saldibalans samen t.b.v. het ministerie van Financiën; vervangt het hoofd bij diens afwezigheid; verzorgt diverse voorkomende werkzaamheden Gevraagd: diploma MBA/SPD-I; ruime ervaring in de financiële administratie bij overheid of bedrijfsleven; kennis van of ervaring met geautomatiseerde informatie systemen. Standplaats: 's-Gravenhage. Salaris: afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring maximaal f 3.641bruto per maand. Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectie procedure. L Sollicitaties onder vermelding van bovenstaand vacaturenummer binnen 14 dagen na verschijning van deze publicatie te richten aan het hoofd van de hoofdafdeling Personeel Ministerie. Postbus 203012500 EH 's-Gravenhage. Justitie wil een bijdrage leveren aan het wegwerken van de achterstand op de arbeidsmarkt van vrouwen, gehandicapten en leden van etnische minderheden. Zij worden dan ook met nadruk uitgenodigd te solliciteren. J J.PRINS WILLCM'ALCXANDCR MATU LEIDEN PRINS WILLEM-ALEXANDERSCH00L voor Chr. M.A.V.0. Diepenbrocklaan 1 - 2324 VW Leiden ''vSW Telefoon (071) - 764032 - voORTGt^ Het Bestuur van de Ver. voor Chr. Voortgezet Onderwijs te Leiden e.o. vraagt voor vervanging wegens ziekte docent(e) NATUURKUNDE (12 uur) Naar een gedeelte van het aantal uren kan gesolliciteerd worden. In verband met zwangerschapsverlof m.i.v. 8 januari a.s. een docent(e) ENGELS (18 uur) Voor deze vacature blijven vorige sollicitaties gehandhaafd. Referenten dienen zich ervan bewust te zijn, dat zij solliciteren naar een baan aan een christelijke school. Sollicitaties binnen een week aan/informaties bij de directeur van de school, de heer G. J. Jansen (schooladres).

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11