onnen in het geding bij iesprekingen over WK-geld Hein Vergeer heeft zijn draai gevonden sportuitslagen Den Haag weer kandidaat voor schaaktweekamp EeidócSommit VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 PAGINA 9 kaartverkoop êjubileumduel Start morgen IEIST De KNVB start mor- jen de voorverkoop voor de Jibileumwedstrijd Nederland - irazilië. Houders van een Jubkaart kunnen die dag van- 8.30 uur een kaart bestellen het speciaal daarvoor be- lemde 06-nummer. De jubi- pumwedstrijd wordt op 20 de- Émber in de Kuip gespeeld, ïadat de houders van de club taart gebruik hebben gemaakt jan de voorrangsregeling, |unnen overige supporters janaf 10 december terecht bij |e voorverkoopadressen van jtadion Feyenoord. Voetbalscheidsrechter in Colombia vermoord MEDELLIN De Colombiaanse voetbalscheids rechter Alvaro Ortega is na de wedstrijd tussen In- dependiente Medellin en America de Cali (0-0) in Medellin vermoord. Volgens de politie werd de 32- jarige scheidsrechter bij terugkeer in zijn hotel door drie onbekende mannen onder vuur geno men. Hij was op slag dood. Aan vrienden had Or tega verteld dat hij twee maanden geleden telefo nisch al met de dood was bedreigd. De anonieme beller had de scheidsrechter beschuligd Indepen- diente in een eerdere wedstrijd tegen America de Cali benadeeld te hebben. Eind vorig jaar had de drugs-mafia uit Medellin de Colombiaanse scheids rechters gewaarschuwd tegen zes clubs, waaronder Independiente, geen nadelige beslissingen te ne men als hun het leven lief was. De zes verenigin gen worden gefinancierd door de invloedrijke drugssmokkelaars uit Medellin. Nederlagen Coene en Van der Knaap KANTON Eline Coene en Astrid van der Knaap zijn het toer nooi om de wereldbeker badminton in Kanton gestart met een neder laag. Van der Knaap kwam het dichtst bij de zege. De speelster uit Wateringen moest na drie games, buigen voor de Engelsman Fiona Smith. Na een voorsprong van 5-2 voor Van der Knaap in de beslis sende game zegevierde Smith met 11-7. Coene was kansloos tegen Pernille Nedergaard uit Denemar ken: 6-11 2-11. Bij de mannen won de als eerste geplaatste Chinees Yang Yang van de Deen Ib Frede- riksen (15-6 15-9). Aan het toernooi doen 's werelds beste twaalf speel sters en spelers mee. Sepp Piontek. foto: anp Piontek blijft toch KOPENHAGEN Sepp Piontek blijft toch aan als bondscoach van de Deense voetbalploeg. De 49-jarige Westduitser had woensdag na de ontluis terende uitschakeling van het Deense elftal in Roemenië gezegd zijn contract, dat eind 1990 afloopt, niet te zullen uit dienen. Piontek, die sinds 1979 bondscoach van het Deense elftal is, kwam gisteren op zijn beslissing terug. Weinig animo voor schaak toernooi DD DEN HAAG Het zeven- de open kampioenschap van DD' is gisteren met slechts 39 schakers van start gegaan. Favorieten voor de eindzege zijn vier- vouydig winnaar Fred van der Vliet van De Ooievaar en DD-speler Jacob Kort. Kort won vlot zijn partij tegen Pijlman, terwijl Van der Vliet maar moeizaam tot een overwinning kwam tegen Van der Harst. De tweede van de in totaal negen ronden is op 30 november. Sijbrands damt in Amersfoort om wereldtitel AMERSFOORT De tweekamp om de wereldti tel dammen tussen uitda ger Ton Sijbrands en de Russische wereldkam pioen Alexei Tsjizjov wordt in Amersfoort ge houden van 27 januari tot 27 februari.Sijbrands en Tsjizjov maken in 20 par tijen uit wie de nieuwe wereldkampioen wordt. Sijbrands mocht Tsjizjov uitdagen omdat hij in sep tember Anatoli Gantwarg in een tweekamp met 7-5 had verslagen. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 22.45 uur TROS Sport. Veronique, 18.50 uur Match. Duitsland 1, 20.15 uur Ten nis: Davis-Cupfinale in Stutt- Duitsland 1, 23.25 uur Sport schau. Duitsland 2, 22.50 uur Die Sport-Reportage. Eurosport, 18.00 uur Acro- Euroeport, 19.00 uur Tafel tennis. Eurosport, 20.00 uur Rugby. Eurosport, 21.00 uur Voet bal. MORGEN Eurosport, 00.00 en 10.30 uur Autosport. Eurosport, 00.30 uur Surfen. Eurosport, 11.00 uur Voet bal. GOUDA Vóór Oranje zich naar Italië begeeft om voor de wereldtitel te voetballen, heeft in Ne derland nog een speciale voorronde plaats: de on derhandelingen over de verdiensten. De verwach ting is dat dit bikkelharde duels worden, waarbij de resultaten minder gemak kelijk bevochten worden dan het afgelopen jaar op het gras tegen Bondsrepu bliek, Wales en Finland. De Oranjeraad heeft deze kwestie al eerder aangekaart. Het nieuwe sectiebestuur be taald voetbal wilde niet eerder praten over de eisen van de spelers dan na de interland te gen Finland, waarin de defini tieve kwalificatie werd afge dwongen. Volgende week dinsdag vergadert het pas ge ïnstalleerde college van Martin van Rooyen over het WK- plan, kort daarna worden de besprekingen met de Oranje- raad geopend. De raad bestaat uit Hans van Breukelen, Joop Hiele, Jan Wouters, Adri van Tiggelen, Ronald Koeman en Ruud Gul- lit. Karei Jansen, secretaris- penningmeester van de Vere niging van Contract Spelers, fungeert als secretaris van de afvaardiging van de Neder lands Elftalselectie. In '74 en '78, toen Nederland zich even eens voor het eindtoernooi van het wereldkampioenschap plaatste en bij beide gelegen heden de finale haalde, zat Jansen eveneens temidden van de twisten over geld tus sen KNVB en spelers. Het fi nanciële voetbalklimaat is in tussen dras'isch veranderd. Ging het vijftien en elf jaar geleden om enkele tienduizen den guldens, in deze tijd zijn tonnen in het geding. Chips Jansen: „De KNVB kan niet zonder de spelers, de spelers niet zonder de KNVB. Daar bestaat geen twijfel over. Op trekken is delen en daar gaat het om. De belangstelling van het bedrijfsleven voor Oranje is enorm. De KNVB heeft al lerlei contracten afgesloten. Vorige week nog met Croky Chips. De spelers hebben daar geen informatie over gekre gen. Zij weten niet hoeveel geld er mee gemoeid is". De onderhandelingen zullen zich toespitsen op de eeuwige strijdvraag van de rechten. De KNVB stelt zich op het stand punt dat het Nederlands elftal eigendom van de bond is, de internationals beroepen zich op het feit dat zij de populaire jongens zijn, waar de sponsors op afkomen om hun namen en afbeeldingen voor allerlei pro motie-activiteiten te gebrui ken. Moeizaam Jansen verwacht derhalve moeizame onderhandelingen voor optimale beloning Voor de spelers. De secretaris weet dat dit in de regel al harde ge sprekken zijn. „Er bestaat op dit ogenblik in de spelersgroep grote onvrede, omdat er geen duidelijk beeld bestaat". De spelers willen putten uit de bron van sponsorinkomsten. Bovendien willen zij forse premies voor de resultaten in het eindtoernooi. Jansen: „Die besprekingen hangen een beetje af van de tegenstanders. Welke landen doen er alle maal mee. Aan de hand daar van moeten de progonoses worden bijgesteld". De KNVB krijgt nog een an dere groep onderhandelaars tegenover zich: de clubs die spelers aan Oranje afstaan voor de eindronde. Volgens Karei Jansen komen de „hof leveranciers" afzonderlijk met eisen voor vergoedingen. Ove rigens telde het elftal dat woensdag tegenover Finland stond slechts vijf spelers die uitkomen voor Nederlandse clubs. >EN HAAG De gemeentes )en Haag, Rotterdam en Am- terdam hebben zich alle drie andidaat gesteld voor de or- inisatie van de finale van het [indidatentoernooi voor het tereldkampioenschap scha ken in maart, tussen Jan Tim man en Anatoli Karpov. De finale was in eerste instan tie gepland in London, maar de Britse sponsor ziet niet in het vaarwater willen kilometer drie steden elkaar aldus gemeenteraadslid Jaap zitten, heeft het gemeentebe- de tent uit zouden vechten Huurman van de PvdA. „Het stuur van Den Haag voorge- voor het eerste plaatsje op de gaat de spelers ook niet om' het steld in overleg te gaan om tot voorste rij, door te proberen dubbeltje meer in de prijzen- een eventuele samenwerking aan de FIDE een bod uit te pot, maar om het optimale organisatie af. Omdat de Ne- te komen. „Het zou absurd zijn brengen dat net 25.000 gulden comfort tijdens en rond de derlandse kandidaten elkaar als binnen een straal van 40 hoger is dan het tweede bod", wedstrijd". Trio Nederlanders uit tennis toernooi VALKENSWAARD Net als vorig jaar moet het tennistoernooi van Val- kenswaard het in de kwartfinales doen zonder Nederlanders. Gisteren werden de laatste drie representanten stuk voor stuk uit de tweede ronde ge slagen. Tom Kempers, Tom Nijssen en Christian Feenstra wisten tegen respectievelijk Michael Stich, Udo Riglewski en Darren Cahill zelfs geen set te bemachtigen. Van Tom Kempers en natio naal kampioen Christian Feenstra, die beiden een wild card hadden gekregen, mocht voor opnieuw slecht bezette tribunes niet al te veel worden verwacht. Afgezien van een korte opleving halverwege de eerste set holde een weinig geinspireerde Kempers tegen de als zesde geplaatste Stich voordurend achter de feiten aan. Feenstra, net als Kempers een pupil van Ron Timmermans, gaf de ervaren Cahill (ruim een jaar geleden nog 23e van de wereld, nu 54e), één set lang uitstekend partij. Tom Nijssen wist geen raad met Udo Riglewski. Niet al leen had de Limburger twee weken terug in Bergen in de eerste ronde van diezelfde Westduitser verloren, hij vormt met hem in Valkens- waard ook het als eerste ge plaatste dubbel. „Die jongen kan op dit soort supersnelle ta- pijtbanen uitstekend uit de voeten', aldus Nijssen, die na een goede fase (halve finales Frankfurt) weer met een te rugslag kampt, waardoor hij buiten de top honderd dreigt te vallen. KOERSEN )EN HAAG Onze tips voor e koersen van Wolvega (mor- |en, 18.00 uur) en Hilversum tondag, 13.30 uur) luiden als plgt: fOLVEGA koers: 1. Carel Buitenzorg, 2. Bel- ina D. 3. Carola K (4-7-5) koers: 1 Bajonaire Veha, 2. Benny f. 3. Boris Boshoeve (5-4-3). i koers: 1 Ysbrand C, 2. Boko's ream, 3. Cherie Wielinga (5-2-10) (koers: 1. Alice van Altena, 2. Chy- tyla Prinses, 3 Bastille (2-3-6). koers: 1. Duke Baker, 2 Celine In Barke, 3. Dimanche Severe (7-4- koers: 1. Ceres Yoly, 2. Another Eento, 3 Camaron (10-4-7). koers: 1. Bosvink T. 2. Zodiak, 3. field Road (5-4-3). 8e koers: 1. Bella A, 2. Betsie Meers- wal, 3. Zorro A (7-10-5). 9e koers: 1. Barry Quick, 2. Björn Haule, 3 Brown Beauty (10-5-4). 10e koers: 1. Zora Volomon, 2. Wer velwind C, 3. Alfons (4-7-3). 11e koers: 1. Crack Montee, 2. Dizora W, 3. Daisy Oostland (6-2-4). HILVERSUM le koers: 1. Durban uit Uden, 2. Vic ky Victorious, 3. Artificial Reef (4-9- 5). 2e koers: 1. Suncrown, 2 Desiree d'Almere, 3. Dart Bonni (5-6-2). 3e koers: 1 Bianca S, 2. Bravour G, 3. Crack M, (6-1-5). 4e koers: 1. Brigitte G, 2. Zeus van Echten. 3. Zoon van Jensen, (10-9-3). 5e koers: 1 Desiree Crown, 2. Debbie Pitt, 3. Card Shark, (5-9-2) 6e koers: 1 Czarin Windspiel, 2. Ce sar Buitenzorg, 3. Champ Buitenzorg, (4-2-6) 7e koers: 1. Butterfly Notice, 2. Charming Pearl, 3. Bo van de Lente, (3-4-5). 8e koers: 1. Cokkes, 2 Called to Gain, 3. Owando Ruimzicht, (4-9-1). 9e koers: 1. Carisma Darby, 2. Cann De Bloomerd, 3. Ciao Magnus (10-5- 7). 10e koers: 1. Churchill, 2. Creese K, 3. Caesarevento (5-2-1). lie koers: 1. Zinarro A, 2. Aquavit, 3. Chianti van Espe (8-7-4). ADMINTON 'ereldbeker (top-twaalf) in Kanton fnith (Eng)-Van der Knaap (Ned) 11- 8-11; 11-7, Nedergaard (DenWCoe- p (Ned) 11-6 11-2. MRDESPORT oersen van Wolvega Irate koera, 1900 m: 1. Dwlght jarshall (M. van de Togt) 2.44,1- 26,4, 2. Double Dance, 3. Daisy w. lel gestart: D'Argento Peka. Toto: Innend 1,30, plaats 1,30 1,50, kop- II 3,40, trio 15,90. weede koera, 1900 m: 1. Dutch Bkota (H. Schoonhoven) 2.37,9- 23,1, 2. De Bies Princes, 3. Donna ell. Niet gestart: Diablo Mio. Toto: Innend 2,00, plaats 1,30 2,30, kop- II 9,60, trio 20,30. •rde koera, 1900 m: 1. Donna Kid Strootman) 2.39,0-1.23,7, 2. Cees ush, 3. Coos Ruimzicht. Niet gestart: Uterblom. Toto: winnend 2,50, hats 1,70 2,60, koppel 7,80, trio (50. larde koera, 1609 m: 1. Ashton T I. Kromkamp) 2.09,8-1.20,7, 2. Ar- anda Laine, 3. Count Marco. Niet istart: Abba's Narfeg. Toto: win- Ind 2,00, plaats 1,60 2,00, koppel 60, trio 17,90. Hide koera, 2240 m: 1. Annette S van der Hoek) 2.07,0-1.23.5, 2. ngel Odilia, 3. Celest Greenacre, 4. •roaster. Toto: winnend 5,10, plaats 40 3,30 1,30, koppel 63,20, trio 51,40, kwartet niet geraden, lade koers, 1900 m: 1. Bartha Vlc- jy (M. van de Togt) 2.39,5-1.23,1, 2. hico Rose, 3. Combination. Toto: Innend 4.60. plaats 1,70 2,50 4,40, il P>ppel 18.70, trio 601,70. Smeding) 2.09.1-1.20,2. 2. Arie S, Boogie Rumelaar. Toto: winnend plaats 1,50 1,60 1,20, koppel 180. trio 52,80. chute koera, 1900 m: 1. Anna Al- örp (H. Hamming) 2.32,9-1.20,5, 2. •tor D, 3. Ada van Comjum, 4. Carla uick Toto: winnend 6,20, plaats 60 1,80 2,00, koppel 4,60, trio [.30, kwartet 215,10. •flande koers, 2240 m: 1. Cedam D l Kromkamp) 3.06,3-1.23,2, 2. Ber- dien du Nord, 3. Coiffeurs Lady. Toto: winnend 1,50, plaats 1,00 1,50, kop pel 4,60, trio 32,40. W5: 8-3-8-1-8: 346,50. Omzet totalisator: 158.008,-. POWERLIFTEN WK in Syndney Dames tot 52 kg: 1. Dolman (Ned) 422,5 kg, 2. Burns (Vst) 400, 3. Hansen (Noo) 370. TAFELTENNIS Open Hongaarse kampioenschap pen, landentoernooi 1e ronde: Nederland-Joegoslavië 1-3 (Keen-Poljak 22-24 21-16 19-21, Kloppenburg-Fazlic 21-18 21-17, Kloppenburg/Keen-Poljak/Fazllc 21- 15 20-22 20-22, Kloppenburg-Poljak 20-22 21-11 20-22). 1e ronde: Nederland-ltallë 1-3 (Bak- ker-Costantini 21-11 17-21 22-24, Keen-Nannoni 13-21 21-11 13-21, Bakker/De Vrind-Costantini/DI Napoli 22-20 21-18, Keen-Costantlnl 22-24 16-21). Maaterstoernooi in Nsw York Damaaankalapel, 1a ronds: Graf (Wdl/1)-Novotna (TsJ) 6-3, 6-4; Ma- nuela Maleeva (Bul/8)-Mandlikova (Aus) 6-1, 6-1. Damasdubbalapel, kwartfinales: Na- vratilova/Shriver (Vst/4)-Burgln/Fair- bank (Vst) 5-7, 7-5, 7-5; Smylie/Turn- bull (Aus)-Adams/Garrison (Vst/3) 6- 3, 7-6 (7-3). Tosrnooi in Valkanawaard Herenenkelspel, 2e ronde: Zöcke (Wdl)-Vojtisek (Wdl) 6-2, 6-3; Stich (Wdl/6)-Kempers (Ned) 7-5, 6-4; Ri glewski (Wdl>-Nljssen (Ned/7) 6-2, 7- 5; Cahill (Aus/2)-Feenstra (Ned) 7-6' (7-4), 6-0. Herendubbelspel, kwartfinales: No- vacek/Vajda (Tsj>-Engle/Shelton (Vst) 7-6 (7-3), 4-6, 6-4; Dlckinson/Ostert- hun (Vst/Wdl)-Poljakov/Vojtisek (Sov/Wdl) 7-6 (7-5), 6-4, Nilssen/RI- glewski (Ned/Wdl) - Kok/Schapers (Ned) 7-6 (7-3) 7-5. DEN HAAG Het strakke, aërodynamische schaatspak heeft plaats gemaakt voor een mo dieus dasje, jasje en dito coupe. Hein Vergeer, sinds vijftien maanden mede-directeur van de sportmarketing-bv Refe ree annex Ice Produc tions, is ondanks z'n aan de nieuwe situatie aange paste uiterlijk „gewoon", de joviale ex-topsporter gebleven die in 1985 en '86 twee Europese- en wereldtitels binnen haal de. De vlotte babbel, waarmee hij nu op ander gebied goede zaken doet in binnen- en buitenland, was ook op en rond de ijsbaan al vaak genoeg te horen. „Of ik nu een snelle zaken man ben? Ha, nou, ik blijf lie ver mezelf, ik ben wie ik ben, daar moet ik het maar mee doen", lacht Vergeer op de hem welbekende, aanstekelij ke wijze. Van achter zijn keu rig geordende bureau - tele foon," computer en kopje thee binnen handbereik - kijkt hij uit over één van de sjiekere wijken van Den Haag. In het monumentale kantoorgebouw huizen behalve de firma van Vergeer en diens business- partner Ron Mulder („Klein, maar fijn") ook de ambassades van Argentinië, El Salvador en Honduras. „We zijn on langs een etage gezakt, vroe ger kon ik de hele stad en omgeving overzien. Kijk, daar in de verte is het dak van de Uithof". Vergeer weet ook de weg naar de kunstijsbaan nog moeiteloos te vinden. Zo zal hij morgen ongetwijfeld een plekje op de tribune van de Deventer piste zoeken ten einde de strijd om de IJssel Cup, de traditionele opening van een nieuw schaatsseizoen, van nabij te volgen. „Ik ga re gelmatig naar trainingen kij ken. Om binding te houden met dat wereldje. Omdat deze sport mij nu eenmaal na aan het hart ligt én natuurlijk om dat wij verschillende rijders en rijdsters onder contract hebben. Zelf schaats ik alleen nog maar wat voor de lol. Het eerste jaar, dat ik gestopt was, heb ik tien rondjes gereden, in Davos. Nu zal dat wel meer worden, maar niks geen tij den, hoor, gewoon ontspan nen. Een beetje aftrainen, maar niet teveel, want ik wil nu ook wel eens uitslapen", klinkt het opgewekt. Kans schoon Toeval was het geenszins dat Hein Vergeer na diens actieve sportcarrière in de public re- lations-sfeer belandde. „Ik had al snel voor mezelf uitge maakt dat ik op één of andere manier in de sport wilde blij ven. Maar omdat leren en sporten in mijn geval niet best samen gingen, kon ik de aca demie of het CIOS vergeten. Eerst denk je dan aan het werken voor een sportmerk of zo, later kwamen die bu reaus". aldus Vergeer die di rect bij het behalen van zijn eerste Europese titel, in 1985 in het Zweedse Eskilstuna, zijn toekomstplannen aan het ganse televisie-kijkende Ne derlandse volk ontvouwde. „Zodra ik in de picture kwam, zag ik mijn kans schoon. Misschien zou het im mers wel bij die ene keer blij ven. Ik was vast van plan om via de sport een maatschappe lijke carrière te bereiken". De geplande lobby had succes, ook al omdat de ambities later nog meermalen konden wor den herhaald. „De pers bleef daar maar op terugkomen", aldus de slimme Vergeer wiens goede contactuele ei genschappen in de huidige werkkring aardig van pas ko men. De 28-jarige Haastrech ter heeft zijn draai gevonden. „Ik ben in dit zakenwereldje gerold. Maar alleen een mooi praatje is niet voldoende. Want luister, je moet wel iets in je mars hebben. Ik kan bij een bedrijf eenmaal binnen komen op mijn naam, dat maakt de entree best wel wat gemakkelijker, zeker weten. Maar als je niks zinnigs te melden hebt, hoef je een vol gende keer heus niet meer aan te kloppen". Streber Door zijn ervaren collega Mulder (voormalig pr-man van KNSB-sponsor Aegon) werd Vergeer wegwijs ge maakt. „Ik kon het altijd al heel goed met Ron vinden. Hij hield terdege rekening met de mening van de sport er, dat had ik nog niet zo heel erg vaak gehoord". Vergeer gaf ogen en oren goed de kost en stippelde zijn gewenste taktiek uit. „Ik heb heel sterk een eigen mening. Ben een streber, dat zit in m'n karak ter. Als ik iets doe, wil ik dat goed doen, nooit half werk af leveren. Soms moet je jezelf wel eens afremmen. Want ik ga niet over liiken. Luister graag naar andere mensen, naar nieuwe ideeën, ik pro beer daar op reële gronden wat van op te steken. Die combinatie, alleen dan kun je perfect functioneren". Vergeer hield aan de vele successen een eigen huis in clusief toebehoren over, zijn vrouw Carolien verwacht in januari hun eerste baby, ren tenieren is er echter nog niet bij. Voor z'n opvolgers hoopt Vergeer nieuwe mogelijkhe den te kunnen gaan scheppen. „We zitten nu eenmaal in een sport waarin je niet veel geld verdient. Dan kun je wel van alles en nog wat gaan roepen, probeer liever dat het beter wordt. Wij zorgen er nu voor dat sporters, bonden en bedrijfsleven dichter bij el kaar komen. Zodat anderen daarvan straks de vruchten kunnen plukken, ja. Tuurlijk had ik ook graag meer over gehouden, maar ik heb daar niet zoveel moeite mee, vóór mij waren er "ook mensen die baanbrekend werk hebben verricht. Hilbert van der Duim bijvoorbeeld, die heeft veel gedaan voor de sport. De schaatsbond is nu op de goede weg. Ook op het punt van maatschappelijke begelei ding". Halleluja Niet alleen omdat het hem dus een fijne baan opleverde, blikt Vergeer met vooral ple zier op zijn schaatsende jaren terug. „Ik had het voor geen goud willen missen, 't Mooiste vond ik altijd de maandag morgen. Als wij op het vlieg tuig stapten naar een trai ningskamp en je zag al die an dere mensen naar hun werk gaan. Bezig kunnen zijn met je sport. En als je dan ook nog in de gelukkige omstandig heid verkeert successen te be halen, dan is het halleluja. Al heb ik me ook op die momen ten,' zoals bij de euforie rond het WK in Inzeil, altijd voor ogen gehouden dat je op het randje balanceert. Je krijgt waardering, erkenning voor alle moeite, maar zodra er iets mis gaat, typisch Nederlands, dan laat men je ook weer net zo hard vallen". Ook die minder positieve kant van het in de schijnwer pers leven leerde Vergeer aan den lijve te ondervinden. Bij het eerstvolgende wereld kampioenschap, begin 1987 in Heer^nveen, finishte de titel verdediger als tiende en werd meedogenloos uitgefloten. Vergeer wordt er ongaarne aan herinnerd. „Dat heeft me veel pijn gedaan. De mensen, die zo reageren, die beseffen niet dat je een heel jaar kei hard hebt getraind en dat je als topsporter ook graag wilt presteren, maar dat het niet altijd gaat. Natuurlijk waren de mensen teleurgesteld, maar wat dachten ze van mij? Je denkt toch niet dat ik daar aan de start stond om tiende te worden. Zijn we dan echt zo kortzichtig of hoe zit dat?". Blessure Vergeer kreeg vele aantijgin gen naar het hoofd geslin gerd. Hij zou lui zijn, mentaal kwetsbaar. De ware oorzaak lag in een langdurig onder schatte blessure. „Een paar weken voor het WK in Heer enveen had ik tijdens een training een lelijke schuiver gemaakt. Geblesseerd, maar toch doortrainen, terwijl ik rust had moeten houden. De ernst van die blessure is toen onvoldoende geconstateerd De ene dag ging het wel wat beter dan de andere, maar steeds op de verkeerde mo menten. Ik wilde dolgraag naar Calgary, maar helaas, die olyntpische medaille zat er niet meer in. Ik ben daar zelf vrij snel overheen gestapt". Pas in de zomer van 1988 openbaarde zich de daadwer kelijk aangerichte schade. „Ik was inmiddels gestopt en dacht met rust wel van die pijn af te kunnen komen. Maar die bleef, dag in, dag uit. Ik werd eraf gereden door vrienden die ik normaal ge sproken achterstevoren fiet send versloeg. Ik kon op een gegeven moment amper nor maal meer lopen. Toen ben ik naar een professor in Leiden gegaan, daarna naar dokter De Jong, in het Rode-Kruis- ziekenhuis hier in Den Haag". Pijn „Daar bleek uiteindelijk dat een ader in mijn been kapot was. Moet na die valpartij puur door de kracht, door het forceren zijn ontstaan. De hele bloed-doorstroming was op hol geslagen. Afvalstoffen werden niet meer afgevoerd, mijn been werd alsmaar dik ker. Achteraf gezien is het geen wonder dat mijn oude niveau niet meer terugkwam. Ik heb medicijnen gekregen, maar een operatie zie ik niet zitten. Pijn heb ik nog steeds, maar er valt mee te leven, dus neem ik verder maar geen overbodige risico's meer". Vergeer wenst nadrukkelijk te stellen niemand iets kwa lijk te willen nemen. „Want niemand wist precies wat er nou precies aan de hand was. Natuurlijk is die blessure te lang genegeerd. Ik kreeg pro blemen binnen de ploeg, met Henk Gemser, met de ploe- garts Want het zou wel een mentale kwestie zijn. Zelf heb ik daar nooit aan getwijfeld, ik wist dat het hierboven, in m'n koppie, wel in orde was. Wat anderen er ook van zei den". DICK KIERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9