Beaujolais Primeur '89 peperduur Verpleeghuis eist garantie van Stinisseii Costa del Sol getroffen door hevig noodweer Liechtenstein is geen zakelijke onderneming Decentralisatie kern sociaal akkoord BINNENLAND CjiidódOouAont VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 PAGB Treinconducteur vaker bedreigd UTRECHT De Federatieve Spoorweg Vakvereniging be gint met een onderzoek naar de „toenemende" agressie te gen treinconducteurs. Een en quête onder alle 2350 conduc teurs moet meer inzicht geven in de aard en de omvang van het probleem. Bij de FSV be staat de indruk dat lang niet alle gevallen van agressie aan de autoriteiten worden gemeld door de administratieve romp slomp. In de praktijk komen alleen de ernstige gevallen bo ven water, waardoor de statis tieken slechts het topje van de ijsberg tonen. DEN HAAG Het cen traal akkoord tussen kabi net, werkgevers- en werknemersorganisties dat vrijwel zeker vrijdag 1 december wordt afgeslo ten, zal geen verplichten de maatregelen bevatten voor het bedrijfsleven. De nadruk zal komen te liggen op richtinggevende uitspraken over loonstijging, arbeidsduur verkorting, scholing en werk loosheidsbestrijding. Het is de bedoeling dat de principe-af spraken op decentraal niveau (in de regio's en bij CAO-on- derhandelingen) in daden worden omgezet. Daarnaast is de kans bijzonder groot dat het kabinet bereid is de laagste uitkeringen een extraatje van een paar tientjes te geven. Dat is duidelijk geworden tij dens het informeel overleg dat de afgelopen dagen is gevoerd tussen de drie ondertekenende partijen van het centraal ak koord. Ingewijden wijzen erop dat vooral premier Lubbers het belang van een decentrale aanpak heeft benadrukt. Lub bers ziet veel heil in het opzet ten van 'arbeidspools' van langdurig werklozen die op plaatselijk niveau voor projec ten kunnen worden ingezet. De werknemersorganisaties gaan akkoord met richtingge vende afspraken omdat er geen maximum zal worden ge steld aan de looneisen. Wel zal een formulering worden opge steld waarin wordt vermeld dat de loonstijging de rende mentspositie van de bedrijven niet in gevaar mag brengen en gedeeltelijk moet worden be steed aan werkscheppende en scholingsmaatregelen Het is vrijwel zeker dat het kabinet en de sociale partners op 1 december officieel bij el kaar komen om het centraal akkoord vast te leggen. Aan vankelijk was er sprake van dat het gesprek 24 november zou plaatsvinden. Maar de werkgevers willen pas praten na het debat over de rege ringsverklaring dat in de week van maandag 27 novem ber wordt gehouden. In werk geverskringen wordt gezegd: „Wij zijn doodsbenauwd dat ons een oor wordt aangenaaid door het kabinet of de Tweede Kamer, bijvoorbeeld door een onverwachte lastenverzwa ring. Daarom willen we eerst duidelijkheid van de politiek. Die is pas te krijgen als het de bat is afgerond". Verdraaid leuk99 GRONINGEN De PSP- fractie in de gemeenteraad van Groningen vindt dat de stad en de provincie Gronin gen zich „belachelijk" maken met een onlangs gestarte grootschalige promotie-cam pagne. „Er gaat niets boven Groningen", is de leuze van deze drie jaar durende cam pagne (kosten 4,5 miljoen gul den). De campagne is volgens de PSP niets anders dan ge bakken lucht. Met name de door een Amsterdamse recla mebureau bedachte teksten als „verdraaid leuke lui" en „ver draaid lekker biertje" in een „verdraaid leuke stad" zijn de PSP in het verkeerde keelgat geschoten. PARIJS Temidden van alle discussies over Muur en Malta konden de Fran sen zich gisteren eindelijk weer eens wijden aan een belangrijke, nationale, kwestie: de Beaujolais Pri meur. Over de buitengewone kwali teit viel niet te twisten. „Frambozekleurig, fruitig geu rend. soepel, fris en een persis tente, tussen cassis- en ker sachtige afdronk", waren veel gehoorde waarderingen van kenners. Maar menig consu ment proefde toch een verve lende nasmaak bij het horen van de prijs van de alom beju belde 'robe' „Heel stevig en overdreven", vond men daar van in onze bistro op de hoek. Vergeleken met vorig jaar is de Beaujolais Primeur in Frankrijk liefst dertig procent duurder. Een fles in een Parij- se supermarkt kost tegenwoor dig negen a tien gulden, ter wijl in een restaurant al gauw dertig gulden moet worden neergeteld. Jean-Marc Platiè- re. Frankrijks ongekroonde Beaujolais-koning en leveran cier aan onder andere het Ely- see. Matignon (het Franse Catshuis), Air France en Car- din, voert de explosieve prijs stijging terug op de mindere grote oogst en de almaar stij gende vraag, vooral uit Ameri ka en Japan. „Van de totale produktie van 55 miljoen fles sen werden er veertig miljoen geëxporteerd. In Tokyo is de Beaujolais een mode-fenomeen aan het worden. De vraag uit Japan is de laatste jaren dertig procent gestegen. We hebben Russische vrachtvliegtuigen kunnen charteren om de drie duizend ton 'Beaujolais-vracht' over te vliegen". Hoofd op hol Het spel van vraag en aanbod is toch niet de enige oorzaak van de gepeperde prijs. Platiè- re „Na alle publicaties in de pers over de 'oogst van de eeuw' en de uitzonderlijke kwaliteit heeft een aantal boe ren zich helaas het hoofd op hol laten jagen. En niet alleen in de Beaujolais. Mijn ver wachting is dat alle wijnen van dit jaar fors duurder gaan worden. Maar ik vertrouw erop dat de prijs zich volgend jaar zal stabiliseren en op nieuw zijn evenwicht zal vin den". De vraag is of de Beaujolais- boeren zich met hun hoge prijs voor een toch vooral populaire wijn uiteindelijk niet in de ei gen vingers zullen snijden, aangezien andere 'vin nou- veaux' en primeurs, bijvoor beeld uit het Rhöne-dal, nu veel aantrekkelijker worden. Platière vreest die concurren tie vooralsnog niet. „Zeker wat faam betreft hebben de Beau jolais vele jaren voorsprong. Daarnaast heeft onze wijn die heel eigen smaak". In tegenstelling tot voorgaan de jaren is de Beaujolais Pri meur '89 gezegend met een na tuurlijke rijkheid aan alcohol. Door de extreem warme en zonnige zomer kon de beruch te suikerpot dichtblijven. Vol gens Jean-Claude Jambon, wereldkampioen wijnproeven 1986, is er dit keer „niet of nauwelijks gechaptaliseerd", suiker toegevoegd om het te kort aan zon en dus alcohol te compenseren. Toch konden sommige boeren het niet laten te 'knoeien'. Be kend is dat een aantal (te) vroeg heeft geoogst om niet verrast te worden door een vroege vriesnacht of regenpe riode. Met suiker werd een ge mis aan rijpheid vervolgens hersteld. Volgens de Franse wijnjournalist Gerard Petitje- an betekent dat in de praktijk dat het jaar 1989 „goede, maar ook minde goede Beaujolais Primeur heeft opgeleverd, ter wijl het overal zalig had kun nen zijn". *y~- BARCELONA De Spaanse Middellandse Zeekust heeft de afgelo pen dagen zwaar geleden onder een noodweer, dat een einde maakte aan een maandenlange periode van droogte. Nadat woensdag in de provin cie Malaga vijf doden vielen door de overstromingen die het gevolg waren van de re genval, kwamen gisteren in de regio van Valencia nog eens zes mensen om in hun onder gelopen auto's en bij ongeval len op de slecht begaanbare wegen. De storm trok in de loop van de dag verder naar het noorden, tot bij de Franse grens. In de Amerikaanse staat New York zijn gisteren zeven kin deren om het leven gekomen toen tijdens een hevige on weersbui een muur van de kantine van hun school in stortte. Achtien scholieren raakten gewond. De zware storm rukte een boom uit de grondt, die vervolgens neer kwam op de muur van de kan tine waar op dat moment leer lingen het middagmaal ge bruikten. De school ligt acht kilometer buiten Newburgh, een plaats met 23.000 inwoners op een kleine honderd kilome ter ten noorden van New York. Een moeder leidt haar kinderen weg van de ingestorte muur van de lagere school in de staat New York waaronder gisteren zeven kinderen bezweken. HAAKSBERGEN Het verpleeghuis Het Wieden- broek in Haaksbergen laat mevrouw Ineke Sti- nissen, die al ruim 15 jaar in coma ligt, pas gaan als het de schriftelijke garan tie van haar man krijgt dat de behandeling van zijn vrouw op dezelfde wijze wordt voortgezet on der verantwoordelijkheid van een medicus. Door het stellen van die voor waarde wil Het Wiedenbroek voorkomen dat het eventueel medeplichtig wordt aan eutha nasie. De reactie van het ver pleeghuis volgt op het besluit van Stinissen de behandeling van zijn vrouw in Het Wie denbroek op te zeggen. Hij heeft hiervoor toestemming van het Gerechtshof in Arn- Stinissen wil zijn vrouw, nu het Arnhemse Hof vorige maand besloten heeft dat de artsen van het verpleeghuis geen euthanasie op haar mo gen plegen, in het late voor jaar of de vroege zomer van 1990 naar huis halen om daar haar leven te beëindigen. Sti nissen is niet van plan de zaak van zijn vrouw Ineke, die al vijftien jaar in coma ligt in een verpleeghuis in Haaksbergen, voor de Hoge Raad te brengen. Raadsman Sutorius wilde dat wel. „Ik denk dat er nog kan sen genoeg zijn om deze zaak te winnen. Bovendien dient de zaak-Stinissen langzamerhand het algemeen belang, want het gaat om euthanasie op een langdurige comapatiënt. Maar ik respecteer natuurlijk de wil van mijn cliënt. Ik zal hem in De heer Stinissen FOTO? de toekomst ook zeker blf bijstaan". Stinissen wil tot halved 1990 wachten met zijn vf te halen vanwege finaij moeilijkheden. „Het is dj lijk dat ik onmiddellijk pakt zal worden als 1 dood is, dus ik moet de zaj nancieel vooraf goed rej voor mijn gezin". f Ontvoerde buitenlanders vr BAYRUT De Amerikaanse journaliste en de twee West duitsers die in Bayrut zouden zijn ontvoerd door de onbe kende „Organisatie voor Ge rechtvaardigde Wraak", zijn „vrij en nooit gegijzeld ge weest". Dat zei de Westduitse ambassadeur in Libanon. De borah Fahrend, Mounir Sham- seddin Sami en zijn zoon Da niel kwamen gisteren op het Westduitse consulaat in Jou- nieh om het paspoort van Da niel op te halen. Donderdag middag waren zij nog steeds in Libanon. Het drietal hadf idee waar de berichten <j gegijzeld zouden zijn van kwamen, aldus een wf voerder van de ambassacf Organisatie die de gijr woensdag schriftelijk of stuurde fotokopiën van df poorten van de Westduj en de Amerikaanse mei groepering had dinsdag al kele internationale pa reaus opgebeld over del voeringen maar die dacha dat het een valse meldind - Extra aandacht voor langdurig ziek* LEIDEN De nieuwe staats- grote uitdagingen" oplev secretaris van volksgezond- de uitwerking van plan- heid, Simons, gaat de komende ker, gezondheidsprobli jaren bij de verdeling van gel- den meer aandacht geven aan de zorg voor langdurig zieken en aan de ouderenzorg. De voormalige Rotterdamse wet houder zei dit gisteren in Lei den op het symposium „Priori teiten in preventie". Simons noemde een aantal beleidster- Zoals°milieu, arbeid of ru reinen die „de komende tijd üjke ordening. waarbij de genezende s betrekkelijk machteloos zoals langdurig zieken, de bele vergrijzing, de herni de belangstelling voor pr< tie en de vraag welke ai terreinen van overheid de gezondheid beïnvloi HANS ADAM, NIEUWE VORST VAN ALPEN-MONARCHIE: VADUZ Nu de 44-jari- ge prins Hans Adam II deze week ook officieel zijn vader Frans Josef II heeft opgevolgd als vorst van Liechtenstein, zijn er mensen die vrezen dat het nieuwe staatshoofd het vorstendom als een onder neming zal willen leiden. Hans Adam is immers econoom en het zakenle ven speelt een belangrijke rol in zijn land. Geconfronteerd met die vrees geeft Hans Adam, met een ontspannen lach, dit antwoord: „De bv Liechtenstein? Nee, ik geloof niet dat die angst te recht is". Liechtenstein ligt tussen de re publieken Zwitserland en Oos tenrijk. Het omvat een gebied van 160 vierkante kilometer en er wonen 28.000 mensen, waarvan circa een derde bui tenlanders. De naam is ontleend aan het oude Oostenrijkse geslacht Liechtenstein, dat Vaduz en Schellenberg (die tesamen het grondgebied van Liechtenstein vormen) in 1719 verenigde. Sindsdien regeren de prinsen het land als soeverein vorst; sinds 1862 op democratisch- parlementaire wijze. Moderne staat Meer dan twee eeuwen lieten zij de prinsen zich - druk als ze waren met de Oostenrijkse politiek - door landvoogden vertegenwoordigen. Franz Jo sef II was de eerste die zich bij zijn troonsbestijging in 1938 in Liechtenstein vestigde. Sinds die tijd woont en werkt de vorstelijke familie in Het Slot, hoog boven Vaduz. De eerder deze week overle den Frans Josef II heeft in z'n lange regeringsperiode veel voor Liechtenstein gedaan. Hij maakte van het arme agrari sche land een moderne indu striestaat met wereldberoemde produkten. Hij gaf het volk zelfvertrouwen in de moeilijke crisis- en oorlogsjaren en groeide uit tot een alom ge liefd figuur. Zijn zoon wil op die manier doorgaan. Regeren is wérken voor Hans Adam, die al in 1984 informeel tot plaatsver vanger van zijn vader werd benoemd. Dat vorstelijk rege ren gaat in Liechtenstein met meer bevoegdheden gepaard dan in de Nederlandse consti tutionele monarchie het geval is. De persoonlijke inzichten van de vorst wegen in Liech tenstein zwaarder. Een in het parlement aangenomen wets ontwerp krijgt pas wetskracht na persoonlijke goedkeuring van de vorst. Daar staat tegen over, dat het volk het recht heeft een referendum te ver langen of in te voeren. Bevolking Hans Adam: „De vorst in een moderne staat als Liechten stein moet heel sterk rekening houden met de medezeggen schap van de bevolking. Die is ongelooflijk belangrijk. De de mocratische rechten moeten zo goed mogelijk gewaarborgd zijn. In een onderneming ligt dat anders: als ik een slecht managementbeleid voer, ben ik na een zekere tijd failliet. En als niemand meer voor me zou willen werken, kan ik m'n winkel sluiten. In een staat is dat verschrikkelijk, dan moet ik een dictatuur organiseren of er komt revolutie of wat dan ook". Hans Adam trouwde in 1967 met de vijf jaar oudere Tsje chische Gravin Marie Kinsky von Wchinitz und Tettau. Ze hebben vier kinderen, waar van de oudste, prins Alois, in middels 21 jaar is. FRED HOOGEZAND SUSKE EN WISKE SAGARMATHA ZWJ6 fl/s ik ei loeren ben, ban niemand n. tegenhouden WH/MA (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery P Treinbotsing Reddings werkers onderzoeken wat overbleef van twee locale treinen, die gisteren in het zuiden van Italië frontaal op elkaar botsten. Bij de treinramp vielen dertig doden en talrijke gewonden. PvdA-leden zijn boos ovi deelname aa PLO-congr DEN HAAG Vijftien aanstaande PvdA-leden ben gisteren in een brie] partijbestuur laten wetei zij het niet eens zijn m« voornemen van PvdA-se Baarveld-Schlaman aan te zijn op het PLO-congr Mevrouw Baarveld is de politicus van een grote die nog van plan is naa omstreden 'feestje' op 21 vember in het Haagse gresgebouw te gaan. CD D66 haakten af omdat de op die dag het tweejari, staan van de intifada stijnse opstand) viert en denkt dat dat een jaar ge de staat Palestina werd i roepen. De VVD had de i diging al meteen ter stuurd. De ondertekenaar de brief, onder wie het malige kamerlid Harry den Bergh, de huidige mentariër Jan Schaefer, kende economen Heert Pen en Joke Kniesmeye de Anne Frankstichting, men het „beschamend" c PvdA nog geen afstand genomen van de PLO-i festatie. Milieudefensie: t speelgoed bevat f AMSTERDAM Tien milieu- en consumentei nisaties gaan morgen, d waarop Sinterklaas aan het winkelend publiek i derland attenderen op h bruik van PVC in spee De Vereniging Milieude zegt door middel van steekproef te hebben geo teerd dat veel speelgoe milieuschadelijke plastic vat.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4