Speelwijzer Snoeperijen voor op het heerlijk avondje De doe-het-zelver doet het snoerloos TECHNISCH BURO v.d. BORN b.v. - LEIDEN van der greft Gerrit Doustraat 4a 071-215.215 Vooral kleine kinderen wor den vaak overladen met speel goed, hoewel ze vaak al met een paar wasknijpers uren ge duldig kunnen spelen. Oudere kinderen hebben vaak aan wat stukken hout, een hamer, een nijptang en wat spijkers vol doende om zich langdurig te vermaken. Het is dus niet no dig om duur speelgoed en dure spellen te kopen en menige uk vindt het bezoek aan een speel goedwinkel, het mogen aaien van een grote pluche beer en het proefzitten op een hobbel paard ruim voldoende. Maar als er toch speelgoed wordt ge kocht, dan is het zaak veilig speelgoed uit te zoeken. Daar over heeft de Stichting Spel- en Opvoedingsvoorlichting (Frankenslag 10 2582 HX Den Haag) de brochure Speelwijzer samengesteld. Deze Speelwij zer is te verkrijgen tegen over making van vijf gulden op Postbanknummer 1600 onder vermelding van het bestel nummer K3. Bij de stichting kan ook een gratis brochure over Speel-o-tneken worden opgevraagd en tegen overma king van vijftig cent (exclusief verzendkosten) ontvangt men een lijst met adressen in de ge wenste regio. Het beste speelgoed 1989: Be kroond in categorie A: Baby speelgoed van 0-2 jaar. 'Busy Elephant* Marsepein is ook een van de lekkernijen voor het sinterklaasfeest. Een recept voor de op 5 decem ber niet weg te denken specu laas en gewone borstplaat. Ver der een recept voor (ja. u leest het goed) wortel-borstplaat en als toegift eentje voor Arretje cake Zo'n Arretje-cake is ei genlijk geen sinterklaasvers napering, maar wat zou dat? Velen zullen vast goede herin neringen hebben aan deze een voudige. smakelijke traktatie en misschien dat u er juist die mensen mee kunt verrassen. U kunt er voor het Sint-idee altijd wel een surprise omheen 'bou- Zelfgemaakte speculaas en borstplaat zijn niet alleen lek ker maar ook zeer geschikt om als cadeautje te dienen. Specu laas kunt u dan eventueel in toepasselijke modellen snijden (denk erom: maak de vormsels niet te groot en vermijd dunne uitsteeksels). Borstplaat kan na het opstijven in ware kunst stukjes verwerkt worden met diverse versieringen. DIKKE SPECULAAS Speculaas-poppen kan men ook v Benodigdheden voor één bakplaat: 400 g zelfrijzend bakmeel. 200 g licht bruine basterdsuiker, 2 volle lepels spe culaaskruiden. iets zout. 6 lepels (karne melk. 200 g boter of margarine, gepelde amandelen of amandelschaafsel 1. Meng bakmeel, basterdsui ker, kruiden en zout in een kom. 2. Voeg (karne)melk en boter of margarine toe. 3. Snijd de boter of margarine ruwweg in stukjes. 4. Kneed de massa tot een sa menhangend deeg en leg dat enige uren tot een dag, in plas tic verpakt, koel weg. 5. Vet een bakplaat in met zachte margarine en leg er het deeg - met daarop een stukje plastic folie - op. 6. Duw het deeg met de vlakke hand of een deegroller uit tot dat het tot in de hoeken van de bakplaat even dik is. Verleg de folie af en toe. 7. Verwijder de folie en beleg het deeg met amandelen of be strooi het met amandelschaaf sel. Druk of rol de noten vast. 8. Bak de speculaas lichtbruin en gaar in een oven die op 150 °C staat, reken daar 30 - 35 mi nuten voor. 9. Zet de hete bakplaat op een natte doek en snijd de speculaas direkt in gelijke stukken. 10. Schep het baksel met een pannekoeksmes op een rooster en laat het afkoelen. 11. Bewaar de speculaas in een goed sluitende trommel of plas tic doos. SPECULAAS-SURPRISES 1. Maak het deeg als voor de dikke speculaas tot en met punt 4. 2. Haal een natte doek over het aanrecht, plak daarop een stuk plastic folie en leg er een deel van het deeg op. 3. Leg een stuk plastic folie op het deeg en rol het met een dee groller of fles uit tot een dee glap met een dikte van een hal ve centimeter. 4. Verwijder de folie en snijd met de botte kant van een mes je een toepasselijke vorm uit het deeg; houd er daarbij reke ning mee dat het 'ontwerp' grof moet zijn, omdat dunne uit steeksels verbranden en er ge makkelijk afbreken. 5. Pak de deegvorm met de fo lie van het aanrecht en leg hem met een snelle zwaai omge keerd op een ingevette bak plaat. Leg eventueel meerdere vormen - met vier centimeter tussenruimte - op een bakplaat 6 Haal de folie van het deeg en druk er een paar gepelde amandelen in. 7. Bak de speculaas in circa 30 minuten, op °150 graden C, taar en lichtbruin. Zet de bakplaat op een natte doek en laat het gebak lauw worden en opstijven voor u het met een pannekoeksmes op een taartrooster legt. BORSTPLAAT Benodigdheden: 250 g poedersuiker. 0.75.dl room of melk, 5 g boter of marga rine -1 pakje vanillesuiker, iets citroena roma, 1 volle theelepel cacao of oplos- koffie. 1. Vet drie borstplaatvormen in met zachte margarine en zet ze op een eveneens ingevet stuk aluminiumfolie of vetvrij pa pier. 2. Neem een kleine emaille of roestvrij stalen pan en doe er poedersuiker, room of melk, boter of margarine in. Voeg naar smaak vanillesuiker (roomborstplaat), gezeefde ca cao (chocoladeborstplaat) of op loskof f ie (mokkaborstplaat) toe. 3. Laat de suiker op een kleine pit smelten. 4. Laat de massa onder stevig roeren met een houten lepel een paar minuten flink koken. 5. Controleer de dikte van de suikermassa: de laatste drup pel, die van de lepel loopt, moet een draad trekken. 6. Doe er nu desgewenst citroe naroma (citroen-borstplaat, een ander aroma kan natuur lijk ook) bij. 7. Zet de pan op een natte doek en ga stevig roeren, na een paar minuten wordt de suikermassa troebeler en dikker. 8. Als de suikermassa nog net te schenken is moet zij in de vor men worden gedaan. 9 Goede borstplaat wordt vrij vlug stevig. Zet na ongeveer vijf minuten de vormen met borstplaat rechtop, ze koelen dan vlugger af. Mislukte borstplaat? Te harde of zachte borstplaat kan weer helemaal goed worden. Breek het maaksel in grove stukken in de gebruikte pan, doe er wei nig water bij en begin opnieuw. Bedenk wel dat te kort koken te zachte borstplaat veroor zaakt, door te lang koken gaat de massa aanzetten, te weinig roeren geeft borstplaat met veel harde suikerkristallen en na te lang roeren is borstplaat niet meer mooi in de vormen te gieten. Wanhoop niet te vlug, even doorzetten dan komt het vast goed en krijgt u heerlijk zachte en mooie borstplaat. VERGULDEN EN VERSIEREN 1. Zeef de poedersuiker en roer er zo veel eiwit door dat er een tamelijk stevig papje - het gla zuur - ontstaat. 2. Snijd van het bak- of vetvrij papier vierkantjes van 12 x 12 cm en halveer deze diagonaal. 3. Vouw en rol van de drie- walnoten, mespunt gember poeder, poedersuiker. 1. Rasp de schoongemaakte wortels fijn. 2. Spoel de walnoten met ko kend water af en haal er de bruine velletjes zo veel moge lijk af. Maal of snijd de noten fijn. 3. Doe wortels en suiker in een pan en verwarm het mengsel - al roerende en op een matig vuur - tot de suiker gesmolten 4. Vergroot de warmte enigs zins en blijf roeren tot de wor telmassa erg dik, bijna droog is. 5. Voeg de walnoten en het ge mberpoeder toe en druk de massa gelijkmatig (een centi meter dik) in een met alumini umfolie beklede en ingevette cakevorm. 6. Snijd de borstplaat met een in kokend water gedoopt mes half in en breek het suikergoed op die plaatsen na een dag in stukken 7. Haal vochtige wortel-borst plaat door gezeefde poedersui ker en bewaar het snoepgoed in een trommeltje. de naad met een plakbandie vast. Zorg er voor dat er aan de punt een kleine opening blijft. 4 Vul een puntzakje met een paar theelepels glazuur en vouw de bovenkant dan stevig dicht. 5. Spuit lijntjes en stipjes gla zuur op de speculaas, taai-taai of borstplaat en druk in het vochtige glazuur stukjes aman del, Franse vrucht, oranjeschil of sukade vast of gebruik snoepjes of taartgarnering als extra versiering. 6. Laat het glazuur opdrogen, het is dan hard. WORTEL-BORSTPLAAT Benodigdheden: 200 g wortel, 200 g bruine basterdsuiker, 50 g zet ARRETJE-CAKE Benodigdheden: 250 g wit en reukloos frituurvet, 265 g eenvoudige biscuits, 2 eieren. 160 g witte basterdsuiker, 70 g 1. Laat het vet op een klein vuur smelten; het moet vloei baar worden, maar niet warm. 2. Breek de biscuits in stukjes. 3. Roer eieren en basterdsuiker schuimig, meng er de gezeefde cacao en daarna het vet door. 4. Strijk het chocolademengsel in een twee centimeter dikke laag uit op een bakplaat en druk er de biscuits in vast. 5 Snijd de afgekoelde en opge steven arretje-cake in stukjes en maak deze met een - in ko kend water gedoopt - panne koeksmes los van de bakplaat. Zelfwerkzaamheid thuis en in de tuin heeft de laatste jaren sterk aan populariteit gewon nen. Het doe-het-zelven is doorgedrongen tot alle lagen van de bevolking. Die ontwik keling heeft er toe geleid dat de verkoop van doe-het-zelfpro- dukten continu is gestegen en vorig jaar een hoogte bereikte van 4,4 miljard gulden, terwijl naar verwachting dit jaar de bestedingen op dit terrein nog hoger zullen zijn. Het aanbod, vooral in de bouw markten, van materiaal en ap paraten voor de enthousiaste doe-het-zelver is dan ook gi gantisch. Een beetje hobbyist kan moeiteloos voor duizenden guldens aan apparaten aan schaffen om het klusje in huis of tuin te klaren. En wat opvalt: veel karweitjes kunnen snoer loos. Er komt geen stopcontact meer aan te pas. De oplaadbare batterij zorgt voor de voeding. Het is al weer meer dan twintig jaar geleden dat de eerste snoerloze, oplaadbare boorma chine werd geïntroduceerd. Het apparaat werd door Neil Armstrong gebruikt om er maangesteente mee te bewer ken. Sindsdien is een totaal pakket voor de doe-het-zelver ontwikkeld. Het zijn eigenlijk stuk voor stuk krachtige ma chines geworden, die de meeste klussen in een handomdraai klaren. Ze zijn gemakkelijk in het gebruik, omdat de gebrui ker geen last meer heeft van snoeren. Al lang op de markt zijn de snoerloze schroefboormachine (al voor 99 maar meestal 149, en er is er zelfs al een met een ingebouwde waterpas) en de schroevedraaièr 79). Maar zijn nu ook een snoerloze de- coupeerzaag, vlakschuurma- chirje en haakse slijper en zeer recent kwam daar ook nog een oplaadbare ratel bij (prijzen tussen 100 en 150,-). De powervijl is ook zo'n handig apparaat van het laatste jaar. Deze machine vijlt, rapt, schaaft en schuurt met een 13 mm. smalle schuurband in de meest uiteenlopende materia len. De grote verscheidenheid in schuurbanden en schuurar- men zorgt voor vele gebruiks mogelijkheden op de meest uit eenlopende materialen. Deze elektrische vijl kost zo'n179. Een totaal nieuwe elektrische zaag, de Alligator, heeft Black Decker op de markt ge bracht. Dit apparaat beschikt over een revolutionair dubbel- bladig zaagsysteem, waarmee behalve de hardste houtsoorten ook moeiteloos kunststof-ma terialen en gasbetonblokken gezaagd kunnen worden. Kos ten rond de f 380,-. Zelfs snoerloos de tuin in, kan tegenwoordig. Al hebben we nog geen elektrische hegge- schaar gevonden (wel handig trouwens om een coniferen- haag mooi recht te knippen), de snoerloze grasschaar is er wel. Ze kosten rond40,-. Wie regelmatig aan het doe- het-zelven slaat, weet dat ook gereedschap aan slijtage onder hevig is. Zelfs een steen- of me- taalboor wordt wel eens bot. Een stompe of zelfs afgebroken boor, tot 12,5 mm, is echter heel goed te slijpen. Daar zijn spe ciale apparaatjes (kosten rond 13,-) voor in de handel, die op elke boormachine passen. Hoewel er dus elektrische za gen in vrijwel alle maten en soorten zijn, mag een eenvou dige handzaag natuurlijk in de gereedschapskist van geen en kele hobbyist ontbreken. En dat doet ie ook meestal niet. Want om een simpel latje of plankje door te zagen, wordt natuurlijk geen elektrisch ge reedschap tevoorschijn ge haald. Veelvuldig gebruik van de handzaag maakt ook dat stuk gereedschap bot. Maar al te vaak wordt dan voor enkele tientjes een nieuwe zaag aange schaft. Wie echter een hand zaagslijper (ook voor kettingza gen zijn ze er) koopt, kan een leven lang met dezelfde zaag doen. Ze kosten rond f 40,-. Wel eens in een volledig inge richte kamer een paar gaatjes in de muur geboord, om iets op te kunnen hangen? Dat levert altijd een bergje gruis op, op vloerbedekking, plint of par ket En natuurlijk het nodige stof. Dat kan eenvoudig ver holpen worden door over de boor en de kop van de boorma chine een flexibele kap te schuiven, waarin alle stof en gruis terecht komt. Handig, zo'n apparaatje dat ongeveer 19 gulden kost en in vrijwel elke bouwmarkt is te krijgen. En wie een cadeautje zoekt voor de beginnende doe-het- zelver die eens aan een grotere klus wil beginnen, moet maar eens bij een Gamma-bouw markt langs gaan. Daar verko pen ze, voor zo'n 25 gulden vi deobanden waarop keurig uit de doeken wordt gedaan hoe een toilet geïnstalleerd moet worden, hoe je een badkamer bouwt, hoe je een keuken plaatst, enz. Kortom, in woord en beeld hoe je een grotere klus in huis aanpakt. Voor al uw installatie materialen Ook voor halogeen verlichting,spots en spanningsrail Lumiance dealermet grote voorraad Grote sortering verlichting, zowel klassiek als modern Laatste zaterdag van november 10% KORTING OP ALLE VERLICHTINGSARTIKELEN v.d. Born Leiden Watermolen 10 (winkelcentrum „Kopermolen") Leiden Landelijk erkend installateur voorgas en licht. 1 1 TELEFUNKEN STEREO KLEUREN-TV 63 CM SUPERPLANAR BEELDBUIS DE PLATSTE TER WERELD H- teletekst - grootbeeld van scherpe kwaliteit - 40 voorkeuzezenders - 4 luidsprekers voor uitstekend stereo geluid (2-talig) met een vermogen van 2x12 Watt - vele extra aansluitmogelijk heden - inclusief afstandsbediening -afmetingen (bxhxd)" 73 x 49 x 46 cm TELEFUNKEN VHS VIDEORECORDER -VHS high quality system -afstandsbediening, ook bruikbaar voor Telefunken kleuren-tv's -8 programma's timer, 365 dagen vooruit -snelspoelen met beeld -stilstaand beeld -32 voorkeuzezenders -pal en secam ontvangst (Marokko,Turkije) -afmetingen (bxhxd): 44 x 9,5 x 33 cm ijfrp tokou**1- 73x49x46 cm I r HUUR NU UW NIEUWE AUDIO- OF VIDEO-APPARATUUR BIJ: HUURPLAN Leiden AUDIO-VIDEO SERVICE Tel. 071-120310

Leidse Courant | 1989 | | pagina 34