De opmars van de cd Kookboeken over van alles en nog wat optiek foto pijl leiden PADDENBURG l'UOSCII MEDISCHE INSTRUMENTEN HOUDT ROOSEN VOOR OGEN! Johannes van Dam, die sinds kort geen kookboekenwinkel meer heeft, heeft als kind al ge leerd om brunchgerechten te maken. Zijn ouders op zondag nog in bed, hij in de keuken in de weer met schuimomeletten of keizerinneneieren. De omelet ontbreekt, maar het ei zoals de keizerin het graag lust, komt inderdaad voor in zijn nieuwe boekje Brunch, uitgegeven door Bzztóh, een paperback, prijs 16,50. Het boekje geeft luchtige ver haaltjes bij recepten voor meest hartige brunchhappen, zonder foto's. Aardig om te lezen. Zijn quiche Lorraine maakt hii zon der kaas. Volgens hem hoort dat zo, maar of dat lekker is? Smaken verschillen. Kaas en Wijnfeest, een pa perback van het Zuivelbureau, prijs 9,95, heeft een soms wat deftige tekst. De wijnschrijver Hubrecht Duyker en oud-res taurateur Jaap Klosse geven smaakbeschrijvingen van een reeks Nederlandse kazen, en zetten er een wijnadvies bij. Rauwmelkse Goudse kaas, zo zeggen zij, 'smaakt enerzijds een beetje boers, anderzijds heeft hij beslist beschaving'. Of je daar veel wijzer van wordt is de vraag, maar het is toch een heel aardig boek. Het heeft vele mooie smaakmaken de foto's, en een zeer uiteenlo pende verzameling van recep ten: friandises (zoetigheden) van kaas of gnocchi (meelballe tjes) met kaas. Wilt u graag zelf bonbons ma ken, of andere zoete heerlijk heden? Dan kunt u terecht bij Le grand dessert, van Angéli- que Schmeinck, keukenmees ter in een restaurant met een ster. Het is een kleine paper back, uitgeven door Ad.Don ker, prijs 24,50. Kookliefheb- bers beginnen misschien niet zo gauw aan het ook nog eens zelf maken van kleine zoetig heden. Maar wie het probeert, heeft snel succes: het smaakt weer eens heel anders dan wat je bij de banketbakker haalt. Frank van Laar van de Utrechtse kookwinkel Potten en Pannen heeft met uitgever Bosch en Keuning een boek voor de keukenmachine ofwel foodprocessor laten maken, Koken met de Cuisinart. Een ingebonden boek, bijna te mooi voor keukengebruik, prijs 29,50. Het geeft 300 recepten (weinig foto's) voor een keu kenmachine. met een meng kom van minimaal 1,7 liter in houd. Yvonne van den Akker, de schrijfster, heeft alle recep ten zorgvuldig geprobeerd en heeft ook rekening gehouden met veel voorkomende vragen van gebruikers. Een vreemde titel: Van Pronkjewail tot Rieste- vlaai. Dit is een boek met Ne derlandse streekrecepten, heel precies en duidelijk opgete kend door een groep docenten uit het horeca-onderwijs. Per provincie staat er een verhaal tje bij over historische ontwik kelingen in de eetgewoontes. Pronkjewail is Gronings. Ge- verse worst worden met elkaar gekookt en nadat het vocht is afgegoten worden opge diend met boter en stroop. Merkwaardig dus. Dit ingebon den boek wordt uitgegeven door de stichting Nederland Verrijst. Niet te koop in boek winkels. Geïnteresseerden moeten bellen naar 070—507171. De aardappel is van oudsher een belangrijk voedingsmiddel in Peru, en in De Peruaanse keuken staan dan ook veel re cepten waarin de aardappel op een of andere manier meedoet. Isabel Garcia heeft deze paper back geschreven voor uitgever Bzztóh. Prijs 17,50. Een verza meling uitheemse gerechten, gemaakt met Nederlandse in grediënten, die niet altijd even gangbaar zijn, zoals pens. Met dit boekje kun je zelf (Peruaan se) bloedworst maken. Daar hebt je een halve liter kippe- bloed voor nodig. disciplinair culinair preliminair demissionair reactionair revolutionair miljonair numerair monetair forfaitair paramilitair parasitair testamentair elementair reglementair complementair rudimentair heir fakir peignoir bonsolr abattoir trottoir tapir schor junior prior humor snor boor schroefboor Mlboor ijzer boor put boor stukadoor stuwadoor halfdoor vandoor binnendoor tussendoor indoor rechtdoor metafoor af>hoor verhoor gloor smoor loopoor spoor dubbelspoor wofvespoor enkelspoor remspoor wagenspoor voetspoor winteroor lamsoor kantoor grenskantoor herbivoor omnivoor por censor sponsor agressor compressor indicator gladiator radiator isolator declamator transformator moderator curator totalisator vaporisator dictator equator refractor diaprojector conrector corrector detector doctor monitor sektor mentor wlndmotor reactiemotor aanhangmotor hulpmotor bootmotor interruptor watertor quaestor exhaustor bombadeur schuifdeur zijdeur commandeur glazendeur marodeur zolderdeur onderdeur schutdeur coiffeur geur rozegeur rechercheur haar scheur malheur ingenieur mijningenieur inferieur interieur posterieur majeur etaleur bellefleur souffleur jongleur grondkleur modekleur driekleur doodskleur miskleur muiskleur controleur primeur charmeur flaneur souteneur gouverneur sappeur coupeur terreur treur magnetiseur hypnotiseur danseur regisseur causeur verificateur distillateur amateur reformateur informateur reparateur collaborateur filmacteur inspecteur directeur expediteur crediteur profiteur acquisiteur visiteur deserteur colporteur importeur rapporteur exporteur instituteur graveur troubadour dagretour stijlfiguur dansfiguur landhuur onderhuur verhuur spreekuur piekuur spookuur hongerkuur zweetkuur mestkuur tureluur strandmuur binnenmuur tussenmuur schoormuur spouwmuur geestenuur schemeruur censuur blessuur spitsuur creatuur breviatuur tabulatuur titulatuur natuur kwadratuur temperatuur statuur factuur conjectuur structuur infrastructuur schaftuur bittergarnituur partituur beenfraktuur tinktuur zijdecultuur agricultuur suikercultuur glascultuur naaktcultuur ceintuur receptuur sculptuur ruptuur partuur opperbestuur postuur vredevuur roffelvuur hemelvuur snelvuur gordijnvuur kroonvuur spervuur pinkstervuur granaatvuur wachtvuur miltvuur zuringzuur carbotzuur salpeterzuur zeeblaas gifblaas helaas sintnicolaas plankgas watergas moerasgas uitlaatgas ischias regenjas grapjas vechtjas geldkas pensioenkas judokas karkas kredietkas las glas hardglas weegglas oogglas kijkglas peilglas kopglas uurglas ijsglas maatglas ffuitglas portglas klas e e u*188 mensenras terras tras matras kapokmatras gewas struikgewas peulgewas voedingsgewas houtgewas afwas halfwas zegelwas wrijfwas plebs s obs clubs echecs trucs stads meestentijds eertijds anderzijds dezerzijds driemaands hands bijderhands ondershands binnenlands buitenlands binnenslands buitenslands aftands ginds kinds sinds binnensmonds aanstonds loods slikloods lafaards bovenaards ruwaards brancards dikkerds gluiperds lieverds flauwerds garderobes bosbes reces actrices novices proces proefproces monsterproces voedingsproces gasconnades fapades cascades triades promenades karbonades gemiddeldes gardes ordes etudes tandvlees pekelvlees pimpelmees koolmees stopmees paneuropees prees vrees drempelvrees stellages personages garages centrifuges remedies griffies blies concilies families gewichtsverlies kolonies seminaries fries histories nachtmerries divisies confessies pressies impressies possessies percussies fusies kwalificaties classificaties fortificaties justificaties communicaties collocaties evocaties creaties congregaties prolongaties depreciaties renunciaties initiaties predikaties revelaties inflaties dissimilaties constellaties speculaties modulaties simulaties stimulaties proclamaties crematies formaties Impregnates combinaties hallucinaties declinaties illuminaties sonaties Intonaties I .1 C 3 consternaties preoccupaties declaraties reparaties federaties agglomeraties prenumeraties operaties migraties immigraties inspiraties conspiraties oraties corporaties peroraties figuraties conjuratles generalisaties reorganisaties imitaties prestaties devaluaties situaties contracties objecties injecties projecties connecties ficties fricties inducties Instructies exhibities tradities expedities definities comparities posities apposities petities partities likties elekties kwitanties substanties instanties observanties indecenties sententies advertenties influentles conventies moties noties decepties concepties percepties appercepties prescripties proscripties porties proporties bajes gajes paadjes oudjes neefjes droogjes hachjes strakjes schapewolkjes franjes schaapjes sapjes flusjes klusjes praatjes welletjes mannetjes dunnetjes zoetjes spruitjes fijntjes kraaiepootjes poffertjes zuurtjes chokes les bles ensembles binocles hommeles fles korffles wijnfles wegwerpfles spuitfles zangles jungles cedilles zwemles rekenles tekenles dansles formules dames ploegmes kaakmes dolkmes haalmes tafelmes wammes luiwammes schraapmes knipmes trancheermes graveermes laatmes slachtmes dreumes volumes sardines hannes antennes trombones diacones patrones pompelmoes appelmoes hermoes gnoes snoes 2KI| 2 ii i| n c 31 vuilpoes opoes garoes smeltkroes zwijmelroes roomsoes kaketoes coupes types zondares fanfares middelares dienares kunstenares tovenares vakantieadres redres buikdanseres dokteres priesteres congres accessoires satires keukenprinses diagnoses controverses couveuses enquetes beloftes lengtes hoogtes retraites visites ziektes gehaltes gestaltes gedeeltes gehemeltes leemtes gemeentes gesteentes groentes gediertes roulettes pirouettes flauwtes habitues enclaves yes vergeefs kalfs wolfs Andrévan Duin The Nits Neil Young Vele pakjes zullen eenzelfde vorm hebben De pakjes die dit jaar namens Sinterklaas gegeven worden, zullen voor een belangrijk per centage cd's bevatten. Dit klei ne schijfje zal hèt feestdagen geschenk van 1989 worden, nu èn het aantal huishoudens met cd-spelers in relatief korte tijd zeer sterk is toegenomen èn cd's niet alleen meer in de ta melijk dure prijsklasse van veertig tot vijftig gulden verke ren. Een kleine selectie uit de grote hoeveelheid nieuwe uitgaven die door de platenmaatschap pijen dit najaar op de markt is gestort. In de categorie 'pop en rock' zijn het dan vooral de grote na men die op ons afstormen. Bob Dylan heeft met 'Oh mercy' eindelijk weer eens een werk stuk afgeleverd waarop hij zijn bijzondere klasse niet verloo chent. Geen knipogen meer naar gospelrock en discomu- ziek, maar een spannend, per soonlijk album, vol verrassing. 'Crossroads' van Tracey Chapman mag er ook zijn. Het is een waardige opvolger van het titelloze debuut van deze opmerkelijke zangeres, waar mee ze in één beweging (de verkoop reikte tot 10 miljoen exemplaren) uit het niets een ster werd. De grillige plaat-leverantie van Neil Young heeft weer eens een piek bereikt met 'Freedom'. Op deze 21ste van Young schitteren bijna alle fa cetten van deze zanger/gitarist. Integriteit, liefde en woede, te leurstelling en optimisme. En dat allemaal in krap een uur. Een aanrader van jewelste is voorts 'Flying cowboys' van Rickie Lee Jones. Vijf jaar was het stil rond deze Ameri kaanse 'singer/songwriter'. Nu ze weer van zich laat horen is hel meteen feest. Een unieke, elastieken stem die tussen bij- na-gillen en fluisteren altijd haarzuiver en uiterst emotio neel blijft. Jones is voor 'Flying cowboys' bijgestaan door pro ducer Walter Becker, wiens Steely Dan-verleden zich uit sluitend laat merken door groot vakmanschap. Eigen land Aansprekend werk uit eigen land is voorradig dankzij onder meer The Nits en Het Goede Doel. The Nits richtten zich snel even op de fans die alles snel compleet willen hebben en veroorzaakten een dubbel-cd: 'Urk', gevuld met opnamen van diverse live-concerten. Het Goede Doel verlegt op 'Souvenir' niet alleen de eigen grenzen, maar gooit ook die van Europa wagenwijd open. Het begrip Nederlandstalig lijkt voor de groep rond de twee Henken (Temming en Westbroek) veel te eng te zijn geworden. In een poging ver schillende nummers interna tionale accenten te geven, dui ken Franse ('Vandaag') en Duitse ('Met open ogen') accen ten op. En eerlijk is eerlijk: het geeft die nummers inderdaad een beetje extra glans. Barbra In de categorie 'middle of the road' zullen de liefhebbers on getwijfeld aan de toonbank ko men voor Barbra Streisands 'A collection, greatest hits... and more'. Veel successen van toen zijn door Barbra opnieuw aangekleed en ze doet er op deze cd ook nog twee nieuwe stukken bij: 'We're not making love anymore' en 'Someone that I used to love'. Verder in een kris-kras door platenland komen we Conny Vandenbosch tegen, die met 'Wie weet wat liefde is' be wijst dat goed zingen bepaald niet behoeft te verminderen bij het klimmen der jaren. Voor enkele liedjes op deze cd heeft ze zich van een duetgenoot (Wim Rijken) voorzien die nauwkeurig bij haar toon aan- Uniek Tol Hansse hing nog vaag in de herinnering met 'Big city'. Deze merkwaardige zingzeg- ger/tekstschrijver is nu weer helemaal realiteit via 'Coole boel', een intrigerend bundel tje voortbrengselen van een ta melijk unieke figuur. Absoluut uniek naar Neder landse maatstaven - en dan ook nog voor van heel klein tot groot - is André van Duin. Aan zijn inventieve geknutsel voor de tv-serie 'Animal crac kers' heeft hij nu ook een cd0 toegevoegd. Voor de kinderen als meezinger, voor hun ouders om het zich zo nu en dan te be- doen van het lachen. Barbra Streisand jRozijnen zijn anders dan krenten Een appel smaakt anders dan een peer Een sabel is geen geweer Een man is natuurlijk geen vrouw Maar dit kado is WEL voor jou Ik twijfel nog, ik weet het niet Wil ik nou graag een nieuw vergiet Of kies ik toch maar voor een mooie hoed En voor de kinderen speelgoed Misschien toch een machientje dat zelf telt Weetje wat, geef mij maar het geld! ^.Normaal gesproken heb ik geen spijt Als ik word gedwongen Tot het maken van bokkesprongen Maar ik was dan wel beter opgeschoten Met een fijn stel bokkepoten Oom Jaap houdt het op Drum Neef Jos vraagt om een fiets Nicht Rita wil ook zo iets En niemand, groot of klein Beseft dat wij toch wel hebberig zijn van plakplastic tol Pietenpak van kurken bal lot diepvriesbak van Grimas schmink tol plastic zak van allerlei karton lot zegellak van rare pruiken lot een papieren dak van luxe speelkaarten tol een bloementak. Feestartikelen - Papierwaren Niejjy? Rijn 11 Tel 071-121|4^Q Leiden SPECIALIST IN CONTACT 1 LENZEN Kort Galgewater 1 (hoek Morsstraat) Leiden - Tel. 071-12.03.75 Hilversum - Emmen Posters populair en klassiek reprodukties litho's en zeefdrukken inlijstingen Grote kollektie lijsten: wissellijsten kunststof lijsten aluminium lijsten in diverse maten en kleuren, alle standaardmaten voorradig. Haarlemmerstraat 108, (naast de kerk) Leidei}. ,^1, 071-124889, nb-r-i-r^T-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 27