1Clazien Juffermans boetseert volgens haar .eigen fantasieën en vindt daar baat bij LANGS OMWEGEN Woubrugge en Hoogmade inancieel muurvast revaarlijke kruispunten krijgen bord I EIDEN OMGEVING CcidóeSomcmt VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 PAGINA 15 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. ontdekte ze dat er belangstel ling voor haar kunst was.In haar verbeelding klonk iets van vererend en veelbelo vend trompetgeschal tot haar door en ze sleet er meer dan één gebakken compositie. En nu is ze bezig met tentoon stellen in de „Aarlezer", de riante ruimte van de openba re bibliotheek in Ter Aar, waar je zowat alle kanten uitkunt. Samen met Li Hulst, die tempera-schilderijen (wat met inkleuren te maken schijnt te hebben) exposeert, maar de kunst is zo breed en ontvankelijk dat je er vele determinaties aan kunt ge ven. En als u dat ook niet be grijpt, heb ik in elk geval mijn doel bereikt. Want met kunst valt te spotten. Ook als Li en Clazien met hun creati viteit in het geding zijn. Clazien Juffermans' derde tentoonstelling, in Ter Aar, Beukenpad 1, is te bewonde ren tot 29 november, tijdens de gangbare openingstijden: maandag, woensdag en vrij dag van 14.00 tot 17.00 uur en vrijdags bovendien van 18.30 tot 20.30 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. Zie daar en bewonder de structuren die Clazien aan haar fanta sieën heeft meegegeven. En dan weer even terug in de realiteit van alle dag: „De winkel is ook leuk om te doen, maar dat kost wel tijd", zegt Clazien; „voor m'n lief hebberij moet ik het van de avonden hebben, en soms van de weekeinden. Zonder ongezellig te zijn voor mijn dierbare gezinsgenoten. Nee, ik hang niet aan de t.v. Dat interesseert me niet en ik heb er ook geen tijd voor. Met m'n bezigheid blijf ik le ren; ik moet steeds een stapje verder zien te komen. Een verfje hier en een verfje daar; structuren in wording". Voor het overige is Clazien Juffermans-Knijnenburg in al haar heerlijkheden te aan schouwen als ze „in de win kel" haar klanten naar den consumptieven vleze bedient en de specialiteiten per be duidende gram afweegt. En na het avondmaal mijdt ze elke kwis en soapserie, en spoedt zich doorgaans emo tioneel naar haar domein bo ven, waar zij zich vol overga ve werpt op haar fantasieën die in klei gestalte beginnen te krijgen. „Remember Cla zien", als u van gevormde kunst in klei houdt. Dick Juffermans, gezegd Theodo- rus, vindt het allemaal best. Zolang de lepel in de briipot staat, en nog veel langer, kan z'n Clazien een potje bij hem breken. „En ons kent ons", zal hij grif zeggen. En dan steekt Dick-Theo een sigaar tje op waarvan hij kan genie ten. Tussen de bedrijven door. 65-plussers, in de omgeving van Cronesteyn. Bijna Wim Kan en z'n Corrie Vonk. LUWELIJKS GELD VOOR INITIATIEVEN 0! OUBRUGGE/HOOG- ^DE Woubrugge en logmade zitten finan- el muurvast. De moge- theden om binnen de jroting voor volgend r te schuiven zijn uitge- j I, lastenverzwaring is vermijdelijk en het eind nog niet in zicht. Die .3 ïclusie trekken alle Üj 'tijen die zitting hebben de gemeenteraad in 7 n algemene beschou- "gen. wel het college wordt ver- 4 ten geen constructieve idee- aan te dragen, hebben de cties zelf ook geen pasklare ossingen. et is onaanvaardbaar om toevallige extra rijksbij ten en verhoging van de e neentelijke belastingen het op de begroting te dichten, [ere uitgaven ramen tegen er weten in is geen beleid, moet daadwerkelijk wor- bezuinigd". Met die i irden reageert het CDA op •I beleidsvoornemens van het ege van B en W voor vol- d jaar. Het CDA wil van college van burgmeester p wethouders snel voorstellen kjgen over privatisering van neentelijke diensten en in dring van het profijtbegin- Voor werkzaamheden die r de gemeente voor derden rden verricht, moet worden said, zo menen de christen- locraten. verstaf - de fractie van Ge- ïntebelangen hanteert het ege op volstrekt onverant- orde wijze de financiële to- „U voert ons naar een lokjesland waar al onze u daarbij de werkelijkheid i'eld heeft aangedaan", lt raadslid J. Scheelbeek in de beschouwingen van partij. Volgens Scheelbeek 'teert het college een embenemende financiële creativiteit" die wel past in een misdaadroman, maar niet in de zorgwekkende situatie waarin Woubrugge verkeert. Vooral de belastingparagraaf in de begroting voor 1990 zou op verscheidene plaatsen man co's vertonen. Het voornemen van B en W om de efficiëncy bij het ge meentebestuur te vergroten en daarbij niet te schromen de hand in eigen boezem te ste ken beschouwt Scheelbeek als blijk van schulderkenning door het college. Het terug dringen van het aantal verga deringen van gemeenteraad en commissies mag er volgens hem, evenals het CDA niet toe leiden dat de kwaliteit en openbaarheid van de besluit vorming worden aangetast. Ook de VVD-fractie geeft in onverbloemde taal af op de be groting voor 1990. Een geluk bij een ongeluk was nog de- „september circulaire" van het ministerie van Binnenlandse Zaken, waardoor de meest ir reële bezuinigingsvoorstellen in hetzelfde tempo ongedaan werden gemaakt als ze werden opgevoerd. De liberalen ko men dan ook tot de droeve conclusie dat „het nog niet eerder is voorgekomen dat een zo slechte begroting werd aan geboden". De liberalen ver wachten overigens dat de bijna hopeloze financiële huishou ding tot 1990 beperkt zal blij ven. „Om dan te kiezen voor een structurele inkomstenver hoging door de belastingen te verhogen is kortzichtig en principieel onjuist". De alge mene reserve die de gemeente nog ter beschikking staat kan volgens de VVD voorlopig redding bieden. PvdA-raadslid R. Thunnissen betreurt het evenals de andere fracties dat een lange termijn- beleid in Woubrugge niet ge voerd kan worden. De kritiek van de andere partijen als zou het college een schrijnend ge brek aan bezuinigingscreativi- teit blootleggen, deelt Thun nissen evenwel niet. „De be groting is een uitgeperste si naasappel. Verhoging van de belastingen is daardoor, hoe jammer ook, onontkoombaar", aldus de socialist, die wel vindt dat de komende jaren een der gelijke maatregel niet nog maals kan worden toegepast. Reactie Burgemeester en wethouders erkennen de moeilijke situatie waarin Woubrugge en Hoog made verkeren, maar ontken nen dat de belastingverhogin gen uitsluitend bedoeld zijn om de tekorten aan te zuive ren. De extra inkomsten zijn volgens B en W hard nodig om zonder schoksgewijze over rompeling de inwoners van beide dorpen toch een goed voorzieningenniveau te kun nen bieden. De suggestie van de CDA-fractie om delen van het gemeentelijk apparaat te privatiseren kan volgens het college maar in beperkte mate worden doorgevoerd. Het pri vatiseren van onder meer de streekmuziekschool en het on derhoud van het openbaar groen valt veel ongunstiger uit dan verwacht. „Privatiseren is niet het exclusieve antwoord op het doorvoeren van bezui nigingen", aldus B en W. Ook het verhogen van de on roerend goed belasting (OGB) is volgens het college een abso lute noodzaak om de inkom sten uit het eigen belastingge bied niet uit te hollen. De ta rieven zijn sinds .1979 niet meer veranderd, terwijl de in flatie in deze periode toenam met ruim 5 procent. De invoe ring van nieuwe belastingen in de vorm van precariorech ten (gebruik van gemeente grond) en toeristenbelasting kosten meer aan controle en administratie dan ze opbren gen. Het college bestrijdt ook de opvatting van de liberalen dat né 1990 de gemeente in gunstiger vaarwater terecht zou komen. Er staan nog di verse rekeningen open en de jaarlijkse inkomsten uit de verzelfstandiging van het Energiebedrijf Rijnland (EWR) temperen het optimis me aanzienlijk. Het gebruiken van de reserve om de gaten in 1990 te dichten kan volgens B en W niet, omdat de wet niet toestaat dat Woubrugge een dergelijk groot bedrag voor dergelijke doeleinden ge bruikt. 'KEMADE Twee kruispunten in Roelof- Nugteren nadat hij hem erop opmerkzaam had ndsveen worden voorzien van verkeersbor- gemaakt dat automobilisten op het Noord- en '...gevaarlijk kruispunt". Het gaat om de T- Westeinde vrijwel nooit voorrang geven aan using Noordplein-Noordeinde en Fransche verkeer van rechts respectievelijk van het Jg-Floraweg. Het VVD-raadslid A. van den Noordplein en de Floraweg/Fransche Brug. fcgaard kreeg deze toezegging van wethouder JHOE EEN ZAKENVROUWTJE HAAR BEELDENDE KUNST BEDRIJFT keicentra. Gedurende de ge hele middag zal zich een groot aantal zwarte pieten ophouden rondom de win kels in Ter Aar, rijkelijk voorzien van kleine presen tjes en snoepgoed voor de jeugd. Sint (11) Sinterklaas en zijn Pieten brengen morgen ook een be zoek aan Zevenhoven. Om één uur begint Sint aan zijn intocht bij de R.K. kerk aan het Noordeinde. Voorafge gaan door muziekkorps Dice Musica rijdt de stoet naar het gemeentehuis, waar Sint en Pieten officieel worden begroet. Daarna maakt men een rit door het Westeinde en om kwart voor twee wordt het gezelschap ver wacht bij het dorpshuis. Sint (12) De stoomboot van Sinter klaas meert morgenmiddag om één uur af aan de Prins Hendrikkade in Katwijk. Hij wordt ontvangen door burgemeester Van Mont- frans. Sint (13) Sinterklaas maakt morgen per koets een tocht door Lis- se nadat hij om kwart over een bij Openbare Werken aan land is gegaan. Hij wordt welkom geheten door burgemeester Van der Kroft. De stoet vertrekt om half twee en komt om kwart voor twee aan bij Blokhuis. Om half drie is Sint op 't Vierkant en rónd half vier wordt een bezoek gebracht aan winkelcentrum Poelpol der. Sint (14) In Leiderdorp komt Sint morgenochtend om elf uur per boot aan bij het Viaduct bij de Hoofdstraat. Vervol gens maakt Sint een rijtoer door het dorp. Om half een wordt het gezelschap bij Winkelhof verwacht. Tot half drie kunnen kinderen hun opwachting maken bij Sint Nicolaas. Sint (15) Onder aanvoering van de Floraband begint Sinter klaas morgenochtend aan een rondrit door Rijnsburg. Een half uur later ontvangt burgemeester Jonkman de kindervriend op het bordes van het raadhuis. Van half een tot half twee wandelt de Sint vervolgens rond in win kelcentrum De Hof tuin en het Remise Koopcentrum. Sint (16) Sint-Nicolaas geeft morgen van drie tot vijf uur acte de présence in winkelcentrum Noord-Hofland in Voor schoten ;iazien Juffermans-Knij- lenburg is niet onbe kend in de Leidse Pro- essorenwijk. Ze is, char- El nant, hennetje de voor- 0 te in een zaak die in de iuurt comestibles en an- |ere leeftocht verstrekt 'fc egen een vergoeding die 3] luidelijk gericht is op [waliteit en uitzonder- '3 ijkheid. De levensmid- leien worden mobiel ge- 1 istribueerd door haar n pan, een opgeruimde, R Jeine figuur die, wel- 9 iaast verscholen achter ei >en overmaatse voor- '5, choot, zich nochtans op- nj telt met een zekere dis- antie tegenover het lienteel, teneinde hier- i): oor een accent te leg- 0 [en op de exclusiviteit m het te koop aangebo- Bjene. Zijn naam is Dick 1 uffermans, en dat is in zekere mate verbazing wekkend, omdat hij ei genlijk Theodorus heet. En er zijn velen die zich afvragen waarom Theo Dick wordt genoemd. Maar dat schijnt, volgens bepaalde erfelijkheids constructies, ergens in de familie Juffermans te zitten. Het fijne ervan is me niet duidelijk gewor den, tijdens een bezoek aan huize Juffermans op een tijdstip dat de winkel rond het middaguur voor de lunchpauze gesloten was. Maar het gaat deze keer vooral om Clazien, van Was- senaarse komaf, zakenvrouw en moeder van twee grote dochters, en daarbij in het bezit van talenten die van haar een kunstenares in vrije tijd hebben gemaakt. Clazien schept, ja creëert namelijk in klei. Ze slaat geen figuur, maar boetseert, sinds ze ze ven jaar geleden bij haar buurvrouw aan de overkant gebakken beeldjes op de vensterbank had zien staan. Die dingen troffen haar toen en roerdeneen snaar aan. „Ik dacht: hè wat leuk eigen lijk om zoiets ook te gaan doen. Ik had al eerder met m'n dochters veel gekleid, met grond uit de polder, 't Zat er dus een klein beetje in. Enfin, die buurvrouw was lid van de Leidse academie Ars Aemula Naturae en ik kwam ook op Ars terecht als cursist. Daar werk ik nog steeds ver der en ben inmiddels zelfs lid geworden, via ballotage". En dat is nogal wat, want dan moet je al heel wat mans of vrouws wezen. Nooit tevreden Clazien is nu intussen zeven jaar verder, „maar je bent nooit helemaal tevreden over je eigen werk. Hoewel het heerlijk werken is met klein, oerspul, zalig ja". Clazien Juffermans, geboren Knij- nenburch, heeft zich verder op gewerkt onder toezicht Sint Burgemeester F. Winkel ontvangt Sinterklaas mor genmiddag om twee uur op het bordes van het gemeen tehuis van Noordwijker- hout. De Sint maakt vervol gens een tocht door het dorp. Zondag is er een Sinter klaasmiddag in de Schelft. Aanvang twee uur. Alleen kinderen zijn daarbij wel kom. Sint (2) Sint Nicolaas gaat morgen middag om twee uur aan de Oost-Haven in Sassenheim aan land. Hij wordt verwel komd door burgemeester H. de Jonge waarna een rondrit wordt gemaakt door het dorp voorafgegaan door de Juniorenband van Adest Musica en de Zwarte Pieten Band. Sint (3) In Valkenburg wordt Sin terklaas morgen om twee uur bij het Veerpad ontvan gen door burgemeester en wethouders. De ontvangst wordt opgeluisterd door Val- kenburgs harmonie. Dit jaar maakt Sint geen rondrit maar gaat rechtstreeks naar De Terp om de kennisma king met de kinderen te hernieuwen. Sint 14) Sin terklaas kom t m orgen - middag om twee uur per stoomboot aan bij de Noord- kade, grens Witte Singel in Roelof arendsveen. Eerder is hij tussen één en twee uur waarneembaar vanaf de ka des van de Oude Wetering en het Braassemermeer. Bij de sluis wordt de goedheilig man verwelkomd door voor zitter E. van Berkel van de plaatselijke winkeliersvere niging RAAK. Vervolgens maakt hij in een open rijtuig voorafgegaan door muziek vereniging Liefde voor Har monie een rondrit door Roe- lofarendsveen en Oude We tering. Sint (5) Het Sinterklaasfeest in Rijp- wetering/Oud Ade begint morgen om ongeveer half drie. Omdat de stoomboot van de Sint te groot is voor de Ripse Vaart, wordt de Goedheiligman met de boot van het plaatselijke Sint Ni- Voor Sinterklaas is het morgen een drukke dag. foto: Milan konvalinka colaascomité afgehaald van de Kagerplassen. Ondertus sen worden de kinderen van Oud Ade door drie zwarte Pieten opgehaald en ge bracht naar het Dorpshuis van Rijpwetering. Vandaar kunnen alle kinderen de Sint zien aankomen vanaf de Koppoel. In het Ripse Dorpshuis wacht de aanwe zige kinderen een sfeervolle middag met muziek door Wim Roelandse en het plaat selijke tamboer- en trompet terkorps Noméro. De heer Onderwater verzorgt een professionele poppenkast voorstelling. Sint (6) Sinterklaas en zijn zwarte Pieten zetten morgen ook voet aan wal in Alphen aan den Rijn. De goedheiligman arriveert om tien uur bij de Alphense Brug. De Sint gaat vervolgens per koets naar het Oude Raadhuis aan het Burgemeester Visserpark, waar hij om half elf op het bordes wordt verwelkomd door burgemeester Paats. Daarna kunnen de kinderen hun tekeningen aan de Sint geven of een liedje voor hem zingen. Sint (7) Burgemeester Sj.H. Scheen- stra ontvangt Sinterklaas za terdagmiddag om één uur in het raadhuis van Oegst- geest. Daarna volgt een rij toer door de gemeente, ge volgd door een audiéntie op het plein De Kempenaer- straa t/Terweeweg. Sint (8) Sinterklaas vertrekt morgen om drie uur bij rijwielhandel Van der Bosch in Nieuw- veen met zijn Pieten. Een oude auto loodst de Sint via de Dorpsstraat, Kerkstraat, Parkstraat, Hazeweg en A.H. Kooistrastraat naar het Tref punt van Huize Ursula. Rond half vier is daar een kindermiddag voor de kin deren uit het dorp en voor de bewoners van Huize Ur sula. Sint 19) De boot van Sint Nicolaas ligt morgenochtend om kwart over elf voor de sluis in Leidschendam. Om half twaalf wordt hij op het plein voor de Petrus- en Paulus- kerk door burgemeester W. F. de Vreeze ontvangen. Tussen kwart voor twaalf en half één maakt de grote kin dervriend een rijtoer door het oude centrum. Om één uur houdt de Sint en zijn ge volg anderhalf uur receptie in het jongerencentrum De Satar aan de Koningin Julia na weg. Sint (9) Sint Nicolaas arriveert mor genmiddag om half vier per boot bij de hervormde kerk aan de Comriekade in Wou brugge Burgemeester Brou wer de Koning verwelkomt zijn gast uit Spanje. Daarna maakt de goedheiligman een rijtoer door het dorp. Har monie De Heerlijkheid Hoogmade zorgt voor de no dige muzikale begeleiding. Sint (10) De stoomboot van Sinter klaas meert morgenmiddag om half twee af bij de Aard- amsebrug in Ter Aar Beur telings vergezeld van de mu ziekkorpsen Arti en Dice Musica zal de Sint een tocht maken langs de beide win- van haar docent Joop van Kralingen, beeldhouwer, die een eminentie is en liever de heer Van Kralingen ge noemd wordt. Enfin, hij heeft daar de leeftijd voor en afstand moet er altoos zijn, ook als er kunst in het spel is. Overigens is meneer Van Kralingen, voor intimi Joop, de ontwerper en uitvoerder van, onder andere, de Janus op het Vuurtorenplein in Noordwijk aan Zee, van de Pauwbrug in Leiden en de Drie Vrouwen bij het raad huis van Oegstgeest. Meester Joop begeleidt Clazien nog immer en hij mag constate ren dat zijn artistieke kantte keningen, geplaatst bij het „vrij beeldhouwend boetse ren, niet naar model maar voortkomend uit eigen fanta sie, eigen ideeën" in het ge val van Clazien best besteed zijn geweest. Clazien: „Eerst vond ik de dingen die ik maakte gewoon lelijk. Het waren probeersels, maar gaandeweg zag ik dat het beter werd. Je kijkt om je heen, naar de mensen die je ziet, naar het leven van alle dag, op vakanties ook. Zo maakte ik een Spaans bloe- menvrouwtje en ik probeer de daar iets karakteristieks uit te halen. Aan het strand zag ik dikke dames en daar haalde ik wat grappigs uit. Het had ook met m'n stem ming op dat moment te ma ken". Fantasie „Het allerleukste is het opzet ten van een nieuw werk. Het is een kwestie van fantasie. Je hebt dan meer te vertellen dan wanneer je naar een mo del te werk gaat". Een jaar geleden exposeerde Clazien Juffermans voor het eerst. Dat was in de Leidse Waag. Samen met 5 schilderende vrouwen, onder wie Li Hulst met wie ze contact onder hield „Een heerlijke omge ving, die Waag", vindt Cla zien, en ze had daar haar eer ste successen waar het de verkoop van haar produkten betrof. Afgelopen zomer stel de ze werk ten toon in gale rie De Pomp in Warmond, en ook daar verwisselden klei- produkten van eigenaar te gen een aanmoedigende en aannemelijke prijs. De expositie in de Waag, hoegenaamd, was voor de boetserende en bakkende Clazien een doorbraak. Daar Clazien Juffermans-Knijnenburg beschikt in een voormalige slaapkamer over een zonnig atelier, aanzet tot een „liggende dikkert". Claziens werk munt uit door kalme rondingen. Hier is zij bezig met de eerste foto wim van noort

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15