'linke uitbreiding van Nieuwe Vaart J STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) ^tdócSomaitt^' begraafplaats roenesteeg j bijzonder Voor zonzoekers Nieuwe lokale zenders knagen aan de positie van Omroep Rijnland m l!j VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 atploffingen niet *or vuurwerkbommen 11N De ontploffingen eergisteren aan de Zee- in en De Haven waarbij een vuilcontainer en een rievenbus werden opgeblazen werden niet ver let door vuurwerkbommen. „Vuurwerkbommen mentatiebommen zijn uitgesloten. We denken aan sontploffing of aan chemische zaken met een ver- »nde werking", aldus politievoorlichter D. Grave- ^anochtend. lidse politie verdenkt twee jongens tussen de 17 -en r De twee gingen er tijdens de ontploffing op de nlaan met de fiets vandoor richting de Thorbec- at. Tijdens de ontploffing op de Haven fietste het- duo richting Haarlemmerstraat. Een van de jon- roeg een wit jack met een donkere broek, de an- n donker jack met een spijkerbroek. Eventuele in worden dringend verzocht de Leidse politie te 071-258888. Gevangenisstraffen voor brandstichters LEIDEN Twee Leidse jongens hebben vanochtend respectievelijk twaalf en vijftien maanden gevange nisstraf gekregen voor het stichten van een brand in de bassisschool Valkenier in de Merenwijk. De jongens ontkenden iets met de brand, die voor 80.000 gul den schade aanrichtte, te maken te hebben. De rech ter achtte het echter bewe zen en legde voor een van de jongens de door de offi cier geëiste straf op. De an der kreeg drie maanden minder. Begeleiding noodzaak bij herstel Groenoord LEIDEN De bewoners van Groenoord moeten ze kerheid krijgen over de sociale begeleiding van het experiment Collectief Cascoherstel. Dat vindt de CDA-fractie in de gemeenteraad. Door het project kan een gehele buurt door collectief onderhoud wor den opgeknapt en mogelijk blijvend worden onder houden. De fractie vindt dat het college van B en W zo snel mogelijk met de Stichting Welzijn en de direc ties Volkshuisvesting en Welzijn moet regelen dat er duidelijkheid komt over de begeleiding. De fractie vraagt dat in een brief aan het college. Aanleiding daarvoor is het stoppen van de sociale begeleiding bij het cascoherstel in die wijk. Een aantal organisaties in Groenoord hebben daarover aan het CDA een brief geschreven. Volgens het CDA mag de sociale begeleiding niet worden gestopt omdat het casco-pro ject een nieuw en uniek project is. Open podium bij De Burcht LEIDEN Iedereen die iets kunstzinnigs voor het voetlicht wil brengen kan tot juni 1990 gratis gebruik maken van de zaal van muziekvereniging De Burcht in het Muziekverzamelgebouw aan de J.C. de Rijp- straat 21. De Burcht stelt podium en zaal in die periode op zon dagen beschikbaar. Dat gebeurt in het kader van de viering van haar 35-jarig bestaan. De Burcht hoopt dat zich een grote groep uiteenlo pende gegadigden meldt. Gedacht wordt aan pop groepen, rappers, jazz, dans- en showgroepen zoals majoretten en twirling, ballet, modeshows, toneel, poppentheater, clowns, cabaret, koren en volksmu ziek. Het podium is ook beschikbaar voor het houden van lezingen. De enige voorwaarde voor het gratis gebruik van het podium is dat er geen entreegelden mogen worden gevraagd. Inlichtingen en bespreken van het podium kan telefonisch via 071-216547 of 071- 892651 of schriftelijk bij De Burcht, Postbus 11011, 2301 AE Leiden. [OOR VIER MILJOEN NIEUWBOUW 19JEIDEN Het school- ]|bouw van De Nieuwe 1 gaart in het Lammen- i9ftianspark wordt flink ]&gebreid. De nieuw- ig|)uw die totaal ongeveer i9jer miljoen gulden kost 3rvangt de huidige de- igfndance aan de Haag- i9teg. Verwacht wordt dat bouw begint in janua- 19 en dat de uitbreiding i%gin 1991 in gebruik wordt genomen. De Nieuwe Vaart is een sa menwerkingsschool voor la ger beroepsonderwijs. Na twee voorbereidende jaren kunnen de leerlingen een richting kiezen: lager econo misch en administratief on derwijs, lager huishoud- en nijverheidsonderwijs of lager technisch onderwijs. Techni sche vakken worden gegeven in het verouderde gebouw aan de Haagweg. In het nieu we gedeelte komen praktijk en theoretische lokalen voor grafische techniek, mechani sche techniek, elektrotech niek en motor voertuigtech niek. Ook komen er tekenlo kalen en ruimten voor theo retische vakken zoals bij voorbeeld natuurkunde. Volgens M. Versteegen, lid van de bouwcommissie, wordt de nieuwbouw „als een soort schil" om de be staande school heen ge- bouwd. Het nieuwe pand wordt twee verdiepingen hoog. De bouwaanvraag is in middels ingediend bij de ge meente. Rond 15 december worden de uitgebreide plan nen ingediend bij het minis terie van onderwijs. „Het is afhankelijk van 's Rijks fi nanciën wanneer we kunnen beginnen met de bouw", weet Versteegen. De inschat ting van de schoolleiding is echter dat vlak na de jaar wisseling de eerste paal de grond in kan. De uitbreiding stond al op het huisvestings plan '89 van het ministerie. Versteegen denkt dat door de nieuwbouw het aantal leer lingen zal toenemen. „Sinds het afgelopen jaar zit er wel weer wat groei in de techni sche afdeling, maar het oude gebouw aan de Haagweg ziet er niet zo aantrekkelijk uit". De voormalige ambacht school aan de Haagweg houdt volgens Versteegen een on- derwijsbestemming. Vermoe delijk wordt het in gebruik genomen door de Leidse in stelling voor kort middelbaar beroepsonderwijs (kmbo). De huidige scholen De Britten burg en het Groene Hart worden per 1 augustus vol gend jaar onderdeel van de Leidse mts, die is ontstaan uit de fusie tussen de christelijke mts en de MSG. Bepaalde on derdelen van het kmbo zijn al gehuisvest aan de Haag weg. i EN „De begraaf- J aan de Groenesteeg i$n unieke begraaf- 19. Vooral de lokatie is bj^der. Daar moet de i$ente Leiden erg zui- iï>p zijn", vindt M. bj|)Os van de Stichting iginth, een landeljke iï|ng die zich beijvert ]|e zorg voor kerkho- igpe gemeentelijke di- 1a groen vindt dat ook. ]|iuari komt zij dan igaet een voorstel voor lieidse college. Voor ]|iaal 100.000 gulden 1! directie de begraaf- 19 opknappen. De res- de 900.000 gulden odig is voor de res- tie, komt wel, aldus oofd van de directie C. Jochemsen. ,,'t ook allemaal niet ?n klaar", vindt hij. ■^os vindt de restauratie openstelling volgend 8 een bolwerk binnen de aangelegd. In de negen eeuw werden veel grote ^plaatsen juist buiten de ingelegd, dat was hygië- r. Het was ook verboden g langer mensen in de e begraven. Maar in de .-Jende eeuw werden op ||fken al armenkerkho- LÏpiaakt. Het kan best zijn 0 in Leiden al vanouds ftn werd en vanaf 1830 Jtensiever". os wijst ook op het feit een hoop bekende Lei- in op het kerkhof zijn ïaÊn beaamt dat. „Er familieleden van Van maar ook bijvoorbeeld Eldse schilder Floris Ver- Ide bekende musicus el en mensen uit het èstuur, maar ik vind de i van gewone hand- (ieden net zo belangrijk, as een gewone begraaf- met een gedeelte voor tere stand". De betere -^werd in keldergraven, hen in zandgraven be- Gogh ëctie groen wil aanslui- het honderdste sternaar e schilder Vincent van „Het Van Goghjaar «nadrukkelijk in de be- ^Jlling. Als voorloper van tale restauratieplan ma- e de begraafplaats beter jkelijk. We verbeteren ggien, besteden aandacht &et bomenbestand en de belangrijkste gra- U, vertelt Jochemsen. 'i rijftig van de duizend ■J worden gerestaureerd, if van de moeder van •gh hoort daar ook toe. icent van Gogh Stich- itdekte dat op het kerk- nog een oom van Vin- M. van Gogh, diens :htegenote en zoon Da- een tante van de schil- jiaria Johanna van Gogh, liggen begraven Stokroos noemt de begraaf plaats een „vrij gaaf geheel. Er zijn nog veel gave zerkvloeren te zien. In het verleden wer den zerken vaak opgeruimd als de familie het niet meer kon betalen. Bovendien is het een schitterend gebied met mooie bomen, echt mooi om te vertoeven. Het poortgebouw is ook interessant. Het is een vrij gaaf kerkhof, het straalt echt de negentiende eeuw uit". Stokroos vindt dat de gemeen schap alles moet doen om het kerkhof te bewaren. Zelfs tot aan de „bijzondere gietijzeren hekjes" toe. „Graven die ge vallen zijn, moet je niet oprui men, maar laten staan. Het gaat om bijzondere graftekens. Alles bij elkaar opgeteld is de historische waarde erg groot". Boekje De directie groen vindt dat ook, maar is afhankelijk van subsidies. Plannen zijn er ge noeg, maar het geld ontbreekt. Naast de restauratie willen ze eën route uitzetten op het kerkhof. Iets vertellen over wie er ligt en over het begra ven zelf. Dit alles moet in een boekje worden verzameld. „Maar daarvoor kunnen we een beroep doen op allerlei fondsen", aldus Jochemsen. Hij maakt zich geen zorgen over het geld, bovendien heeft hij geen haast. „Een werk groep van nabestaanden oe fent wel wat druk op ketel, maar toch zijn we blij met die spontane actie. Ze trekken, zich het lot van de begraaf plaats echt aan en nemen ons ook wat werk uit handen". De begraafplaats aan de Groenesteeg moet worden opgeknapt. Initiatiefnemer van de werk groep M. Rutgers van der Loeff vindt de plannen van de gemeente heel goed. „Maar het moet geen vreselijke nette aangeharkte begraafplaats worden" Zijn ouders, drie grootouders, drie overgrootou ders en diverse ooms en tantes liggen op dit kerkhof begra ven. De werkgroep is nog niet begonnen met het inzamelen van geld, maar „geeft morele ondersteuning". Niet iedereen deelt die mening. Volgens an deren is de begraafplaats een „rotzooi". Kwijlen Jochemsen vindt dat hij zorg vuldig met de verschillende meningen om moet gaan. „Sommige mensen die de be graafplaats nog in functie heb ben meegemaakt, willen het netjes opgeknapt hebben. An deren vinden het nu al toon baar en staan te kwijlen als ze het zien". Persoonlijk behoort Jochemsen eerder tot de laat ste dan tot de eérste groep. „Als eerste moeten we de gra ven repareren en restaureren, 't Vervallene moet weg, de sfeer moet echter behouden blijven. We gaan bijvoorbeeld niet de scheuren in natuurste nen zerken lijmen. De graven kunnen en mogen scheef blij ven liggen. Het kerkhof hoeft er niet spie en span bij te lig gen. We moeten dan wel de looproute benadrukken, maar het kerkhof moet geen voet balveld worden. Het kerkhof is ook zo bijzonder, omdat het er zo zalig rustig is. Dat moet je niet overhoop halen". Zelf vindt hij de majestueuze beuken prachtig, „die moeten bewaard blijven. Er staat ook een oud iepenlaantje. Nu lijkt het net een oud gebit, waar hier en daar wat tanden uit zijn gevallen. Zoiets wil je her stellen. Er zijn natuurlijk bij zondere planten, maar die moeten nog worden geïnven tariseerd vertelt Jochemsen. „Er is ook een graf dat hele maal overwoekerd is met kli mop. Dan zeg ik: maak de tekst leesbaar, maar maak het niet helemaal schoon. Jochemsen vindt bijna alle graven even mooi. „Er staat een prachtig graf met een ju- gendstilmonumentje, maar of dat nou het mooiste is? Een eenvoudig zandgraf met een paaltje kan ook heel mooi zijn". Protserige graven zijn er volgens hem niet aanwezig. „Maar je moet er niet alleen als groenmensen naar kijken. Er zijn zoveel gezichtspunten, historisch, stedebouwkundig, noem maar op. In ieder geval moet je in de rand van een drukke stad een stil eilandje maken, een rustpunt". Rutgers van der Loeff moest onlangs gewapend met een tuinschaar naar de begraaf plaats aan de Groenesteeg om het graf van zijn vader en grootouders te zoeken. Hij heeft het gevonden. De direc tie groen doet er inmiddels al les aan om de begraafplaats toegankelijker te maken. Vol gend jaar kan het kerkhof waarschijnlijk al zonder tuin schaar worden bezocht. KARIN SWIERS Het kerkhof is aangelegd op een bolwerk. Swing De swingende funk en soul van de band Capital Swing valt zondag te beluisteren in café de Tregter, hoek Witte Singel/Herenstraat. Kenmerkend voor deze tienkoppige Leids-Haagse formatie is de vier mans blazerssectie. Het optreden, dat om 22.00 uur begint, wordt op video geregi streerd. Bingo Stichting Slaaghwijk houdt morgen een bingo in buurt huis Op Eigen Wieken. De hoofdprijs is een kleurente levisie. De bingo begint om 20.15 uur in het buurthuis aan het Valkenpad. Engeltjes De Leidse rockband In the grain zorgt voor engeltjes in je oor. De band treedt morgen dag op in De Droomfabriek. Gespeeld worden covers van de Rol ling Stones, Queen, The Boomtown Rats en Led Zeppelin. Het optreden be gint om 21.30 uur aan de Oude Singel 56. Armoede De Kamerkring Leiden van het CDA houdt mor gen een themadag over ar moede in Nederland. Be langstellenden kunnen vanaf 9.45 uur terecht in het kerkelijk centrum De Regenboog aan de Water molen 1. Diverse sprekers zullen tot 14.45 uur de dag vullen. Klussen Het ontstoppen van afvoe ren, fietsreparaties en an dere klusjes leren vrouwen die meedoen aan een klus- sencursus die maandag 27 november begint in buurt huis De Pancrat aan de Middelstegracht 85. De cur sus bestaat uit acht bijeen komsten die van 20.00 tot 22.00 uur duren. De kosten bedragen 25 gulden. Voor meer informatie: Iris de Ruiter, 071-125736. Vrijwilligers De Kinder- en Jongerente lefoon Leiden heeft vrij willigers nodig. Ze worden ingezet voor hulpverlening aan de telefoon, voor de publiciteit, het leggen van contacten met andere in stanties of het trainen van vrijwilligers. Belangstellen den worden uitgenodigd voor een informatie-avond op dinsdag 21 november om 20.00 uur. Aanmelden kan dagelijks tussen 16.00 en 20.00 uur: 071-120611. Beroepenmarkt Het Onderwijsvoorrangsge- bied Leiden en omstreken houdt dinsdag een beroe penmarkt in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhard- kade 40 in Leiden. Van 10.00 tot 15.00 uur wordt voorlichting gegeven voor kinderen van groep acht van het basisonderwijs. Zij kunnen informatie krijgen over de beroepen en daar mee samenhangende oplei dingen. Voor informatie 071-214790. LEIDEN/REGIO De voormalige Leidse piraat Freewave wil hét legale, lokale station van de stad worden. Als de gemeente in december haar „repre sented viteitsverklaring" voor één zendgemachtigde uitgeeft, heeft ze dit keer de keus tussen de stich ting Freewave en Omroep Rijnland. Ook andere ge meenten in de regio heb ben nu de keuze tussen Rijnland en nieuwe lokale organisaties die uitslui tend voor hun gemeente radio willen maken. Be stuurslid J. Leune van Rijnland ligt er niet wak ker van. Volgens hem ste ken achter Freewave ge wone „zakkenvullers" en zullen slechts een beperkt aantal gemeenten hun aanvraag voor een eigen omroepje los van Rijnland ook daadwerkelijk geho noreerd zien. Om de vijf jaar moeten de be sturen van de gemeenten in de regio Leiden zich buigen over het afgeven van de represen- tativiteitsverklaring. Met die afgifte spreekt een gemeente zich uit voor één organisatie als haar lokale omroep. Tot nu toe had Rijnland het mono polie voor deze verklaringen maar sinds enige tijd zijn er nu dus kapers op de kust. Zo is er in Leiderdorp een stichting in het leven geroepen die een ei gen Leiderdorps station wil. Eerder werd in Voorschoten en in Noordwijk al een soort gelijk plan naar voren ge bracht en ook Rijnsburg blijkt zo'n alternatief te hebben. Katwijk heeft al een eigen om roep waar Valkenburg zich bij heeft aangesloten. De redenen voor het opzetten van lokale organisaties is dat Rijnland volgens de betrokke nen te weinig aandacht aan de afzonderlijke gemeenten be steedt: „Een gemeente met een dermate actief verenigingsle ven, ondernemersklimaat en positief toekomstbeeld heeft recht op zijn eigen lokale om roep", is de wervende tekst van de Leiderdorpse Omroep- stichting. Onvrede Deze ontwikkelingen baren Leune echter geen zorgen: „Natuurlijk geeft het wel eens onvrede dat de veertien ge meenten op één zender hun lokale nieuwtjes moeten door geven. Ze kunnen niet alle maal op prime-time en zoveel als ze willen uitzenden maar wij proberen dat gelijkmatig te verdelen", aldus Leune die vraagtekens zet bij de finan ciële haalbaarheid van de plannen van de nieuwkomers. Mochten de initiatieven in de genoemde gemeenten gehono reerd worden ten koste van Rijnland dan blijven er voor Rijnland nog genoeg plaatsen over voor het maken van lo kale programma's: „Dan gaan we gewoon met elf of twaalf plaatsen verder. Rijnland is een streekomroep en dus in de eerste plaats een nieuwszen der. Je moet dat wel gezellig kunnen afwisselen maar het is geen muziekzender", aldus Leune die daarmee het punt van de voormalige piraat Freewave aansnijdt. „Wij zou den ook best 24 uur per dag willen uitzenden maar dat gaat erg veel geld kosten. De royalties die aan Buma, de be- langenorgansiatie van onder meer componisten en tekst schrijvers, moet worden be taald, zijn namelijk vrij hoog. Wij zijn benieuwd hoe Free wave dat kan opbrengen zon der structurele inkomsten". Freewave Freewave heeft zich na een tijd lang te zijn vervolgd door de Leidse politie op het rechte media-pad begeven. „We wa ren meer tijd kwijt met het neerzetten van nieuwe appara tuur dan met het maken van programma's", zegt de huidige voorzitter van de stichting, C. de Waard. Hij was jaren in de slag om onder eigen Freewave vlag via Rijnland uit te zen den: „de voordeur construc tie", noemt hij deze methode. Rijnland hield de jongerenra- diomakers, die de commercia liteit hebben afgezworen maar wel onder eigen naam willen doorwerken, buiten de deur omdat ze zich niet wilden con formeren aan de uitgangspun ten van Rijnland. Volgens De Waard resteert nu geen ander alternatief dan het aanvallen van de positie van Rijnland in Leiden. „Wij kunnen ook best lokale radio maken maar dan liever alleen voor Leiden. Laat Rijnland dat maar voor de overgebleven gemeenten in de streek doen. We kunnen 24 uur per dag uitzenden en dat is financieel zonder reclame haalbaar. Je krijgt best spon sors die niet direct eisen dat hun naam genoemd wordt. En dan niet urenlange gesprek ken met af en toe een ver dwaalde plaat. De lokale om roep moet meer gaan leven. Omroep Rijnland, daar hoor je toch nooit iemand over", aldus De Waard die zijn hoop op de gemeente heeft gevestigd voor de verwezenlijking van zijn plan. Kans Leune is weinig gecharmeerd van de ideeën van Freewave. Hij herhaalt zijn eerder op zijn eigen radiozender gemaakte beschuldiging dat de mensen achter Freewave niet te ver trouwen zijn. „De rechter heeft zelfs vrijheidsstraffen opgelegd", doelt hij op de ru moerige periode van Freewa ve als piraat. Leune wil best enkele programmamakers van Freewave een kans geven bij Rijnland maar dan onder de „vlag" van Rijnland en niet van Freewave. Rijnland gaat echter niet aan alle kritiek voorbij. In een be leidsplan wordt onder meer een splitsing voorgesteld in twee zenders. Een voor de Duin- en Bollenstreek en een voor Leiden en directe omge ving. Hierdoor moet onder an dere meer ruimte worden ge schapen voor lokale redacties. Voorlopig is het afwachten wat de diverse gemeenten be sluiten en is vervolgens het laatste woord aan het Commis sariaat voor de Media, die de zendvergunningen verstrekt. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: j Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) j I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 j I kwartaal per acceptgiro f 72.34 Stuur als dank de zonnerbril naar: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag 1 CcicLscSouta/nt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13