Die bloedige revolutie [)e jaren '80 schrijnend in kleur iDe handicap van ABC Romantiek uit de vorige eeuw, beelden van een heftig levende stad en oer-vrouwelijke nuchterheid ONSCHULDIG? ROEKEN/PLATEN CcidócSoumnt VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 k het afgelopen decennium hield de mensheid haar tranendal zorgvuldig in stand. In de Golfoorlog Iraq- Iran lieten naar schatting een miljoen mensen het leven, der wie duizenden kindersoldaten. FOTO'S: AP/IKON ft alle rampen in de wereld Ite wijten aan de mensen In Colombia, Armenië, Francisco doet zich wel een aardbeving voor. Su- I en Bangladesh worden bij |en getroffen door een over ling Opeens kan zich een fe-epidemie manifesteren, ar wie het 496 pagina's tel de fotoboek doorneemt arin uitgeverij M" P „De in tachtig" heeft samenge- ontkomt onmogelijk aan conclusie dat het tranendal dit ondermaanse voor het jrgrootste deel door de ^sheid zelf wordt aange- ^t en zorgvuldig in stand louden De Golfoorlog Iraq- ■4) kan bezwaarlijk als na- rverschijnsel worden aan- luid. Evenmin als de Russi- bezetting van Afghanis- of de burgeroorlogen in ianon, Sri Lanka, El Salva- en Noord-Ierland. Even- l als de opeenstapeling nog steeds van voldoen- kernwapens om behalve de aarde nóg twaalf planeten op te blazen. Evenmin als de hon gerdood van ruim een half miljard mensen in het afgelo pen decennium. Want ook die hongersnoden, hier en daar nog wel eens op gevoerd als spelingen van het noodlot, zijn de consequentie van menselijke keuzen. Keu zen waarvan het boek „De ja ren '80" eveneens enkele boei ende staaltjes laat zien. Valkejacht Bij voorbeeld. In diezelfde ja ren tachtig begaf sjeik Rashid bin Said al-Maktum van Du- bay, over de hongerlijders heenvliegend, zich jaarlijks per privé-jet naar Pakistan voor zijn zesweekse valke jacht. Met in het vliegtuig een collectie van 80 gier-, saker en slechtvalken ter waarde van 60.000 gulden per valk. Tegelijkertijd werd door va kantiegangers op het Japanse Isuzu met veel animo gebruik gemaakt van de hotel-faciliteit om a raison van 12 gulden per minuut een heerlijk ontspan nend bad te nemen in een kuip van 143 kilo 22 karaats goud. En in dezelfde decade introduceerde de Duitse auto industrie de Porsche 944 S2 met zijn topsnelheid van 240 km per uur waarvoor de rijken op heel de aarde met graagte 95.000 gulden per exemplaar neertelden. „De jaren '80" is geen tekst boek. Het vat het afgelopen decennium samen in beelden. Goed getroffen kleurenbeel den, ondersteund met summie re bijschriften, die allicht op velerelei wijze te duiden zijn. Maar een interpretatie die door de samenstellers vermoe delijk wordt ondersteund is dat er verband bestaat tussen de door hen belichte weelde enerzijds en nooddruft ander zijds. Tussen hebzucht hier en rampspoed daar. Tussen uit spattingen nu en armoede la ter. Omwentelingen Wat dit laatste betreft zijn twee interessante foto's te zien in het hoofdstuk „Omwente lingen". Beide geven een pa noramisch beeld van de omge ving destijds bij toeristen zeer populair van de „Hanskünenburg" in de Harz in Duitsland. De eerste foto is in 1972 gemaakt en laat het landschap zien in volle glorie. De tweede dateert van 1983 en brengt een woestenij in beeld waar nauwelijks nog een boom overeind staat. Het verschil? Een Porsche 944 S2, zou ie mand kunnen staande houden die de Porsche als symbool wil gebruiken voor de decadentie in haar totaliteit. Hoe dit zij „Keuzen in de jaren tachtig" was een titel ge weest die het onderhavige fo toboek niet zou hebben mis staan. Een boek dat oorspron kelijk overigens van Duitse makelij is. De uitgever heeft het laten vertalen en bewer ken en er een Nederlands/Bel gisch hoofdstuk in opgenomen. Dat de tekst nogal wat onvol komenheden vertoont zal dan ook wel liggen aan de mede werkers. In ieder geval is het geen natuurverschijnsel dat bij voorbeeld op pagina 43 meer voud en enkelvoud door el kaar worden gehaald en op pagina 219 de tegenwoordige en de verleden tijd. „De hou ding van ontgoocheling" op pagina 43 zal wel „het gevoel van ontgoocheling" moeten zijn of gewoon „de ontgooche ling". Op pagina 8 (we doen maar een greep) staat een zin die het beter zou doen in de opgave voor een cryptogram: „Zolang er zich niet werkelijk veranderingen hebben voorge daan in het dagelijkse leven van de Russische burgers, zul len juist die de leider als een partijman beschouwen, die op intelligente wijze het voortbe staan van het Sovjet-regime probeert veilig te stellen". Ja- Neusbeentje Maar wie hierop let, is een kniesoor. Beter is tot slot een tekstfragment aan te halen uit het hoofdstuk „Trends", waar in Mike Tyson aan het woord komt. Tyson is de jongeman die in 1986, op 21-jarige leef tijd, wereldkampioen boksen in het zwaargewicht werd. Sprekend over zijn tegenstan ders, verwoordt hij heel kern achtig hetgeen ook in de jaren tachtig de dominante levens keus was: „Ik richt altijd op de punt van hun neus en hoop dat het neusbeentje in hun hersens blijft steken". WILLEM SCHEER Simon Schama: „Burgera. Een kro niek van de Franse Revolutie", 920 bladzijden. Uitgeverij Contact. Prijs paperback 75,-; gebonden 95,-. Het zal straks niet eenvoudig zijn te bepalen wie met de eer gaan strijken in het jaar van de bicentenaire het beste boek over de Franse revolutie te hebben geschreven. De Franse historicus Francois Furet gooit hoge ogen, evenals de Cana dees Donald Sutherland met zijn „Revolutie en Contrarevo lutie". Nu is er in het Neder lands ook „Burgers" van Si mon Schama, die eerder furo re maakte met „Overvloed en Onbehagen", zijn briljante stu die over de Hollandse zeven tiende eeuw. Schama is bezig een kolossaal oeuvre op te bouwen. Op zoek naar materiaal voor zijn laatste werk, stuitte hij op de pre-re- volutionaire bewegingen in de Nederlanden en schreef daar over zijn - dit jaar in het Ne derlands vertaalde - Patriot ten en Bevrijders, in zijn ogen een serieuze politieke omwen teling. De Nederlandse hou ding tegenover het gezag ver leidde hem vervolgens tot het 'uitstapje' naar de Gouden Eeuw. Maar nu, nauwelijks een jaar later, ligt er het werk Zelfs de beul moest eraan ge loven. Deze prent laat zien hoe Robespierre het vonnis vol trekt. (Illustratie uit „Burgers") over de Franse revolutie, maar liefst 900 pagina's dik. Op nieuw een getuigenis van zijn formidabel schrijverschap. Verheerlijking Schama rekent in dit jaar, waarin het ontstaan van het moderne Frankrijk wordt ge vierd, af met de verheerlijking van de revolutie. Die revolutie was niet een complete breuk met het verleden, het ancien régime wilde immers best ver anderen. Ook waren de Ne derlanden voorgegaan in het ontwikkelen van revolutionai re ideeën. Maar vooral rekent Schama af met het heldhaftige van de revolutie. De revolutie druipt van het bloed en dat laat hij lezen ook. Hoofdstuk ken dragen als titel „Een holo caust voor de vrijheid", „Men kan niet onschuldig regeren", „Wolvinnen en andere geva ren", „Terreur aan de orde van de dag". De onmenselijke kant van de revolutie is te lang verzwegen of goedge praat, luidt zijn harde oordeel. „In een bepaalde, haast onver mijdelijke zin was geweld de Revolutie zelf". Het boek krijgt zelfs als motto een frag ment mee van de wanhopige brief waarin Camille Desmou- lins voor zijn gang naar 'het nationale scheermes' (de guil lotine) afscheid neemt van zijn vrouw: „Ik heb niet kunnen geloven dat de mensen zo bloeddorstig en zo onrecht vaardig zouden zijn". Mede door Schama heeft de geschiedschrijving van de re volutie het verhaal heront dekt. Vijfhonderd pagina's heeft hij nodig om de aanloop tot de revolutie en het eerste revolutiejaar 1789 te beschrij ven. Dat gebeurt aan de hand van gedetailleerde verhalen, zoals over de illegale jacht op konijnen in Neuville („de eer ste slachtoffers van de revolu tie") en de rellen rond het prachtige huis van behangko- t ning Réveillon aan de Rue du faubourg Saint-Antoine, vlak bij de Bastille. Het officiële be gin van de revolutie, de be storming van de Bastille op 14 juli, levert een beschrijving op van de hoofden van de eerste slachtoffers die op stokken werden meegedragen. Uit al die fragmenten bouwt Schama zijn verhaal op, als wil hij aan geven dat de revolutie meer het resultaat was van toevalli ge gebeurtenissen dan een on ontkoombaar gevolg van de el lende van het volk onder de laatste koning van de Bour bons. Daarmee heeft hij zich heel ver verwijderd van de ge schiedschrijvers van een vori ge generatie die de Franse re volutie lieten ontstaan vanuit de economische structuren. Politiek proces Bij Schama en zijn huidige col lega-historici gaat het om een politiek proces, de vaak ver bitterde strijd tussen staats macht en politieke agitatie. Sutherland had al met nadruk gewezen op de godsdienstige elementen in de contrarevolu tionaire beweging in de Ven- dée, Schama tekent bijvoor beeld ook de felle strijd tussen Girondijnen en Montagnards die zijn ontknoping vindt in 1793. Opnieuw bewijst Schama met „Burgers" hoe goed hij schrijft. Hij bewaart de grote lijn tus sen alle prachtige verhalen door over het verdwenen dia manten halssnoer dat voor Marie-Antoinette bestemd was (maar dat ze van haar moeder, de Oostenrijkse keizerin, niet mocht accepteren), over de 'zeeën van schuld' en over chevalier Latude die zijn tijd in de gevangenis (in totaal 35 jaar) verdreef met onder meer het dresseren van zijn celgeno ten, de ratten. Simon Schama, historicus aan de Harvard University, han teert een lichte toon in zijn re volutieverhaal. Hij lijkt door gaans geamuseerd door de ge beurtenissen, soms lijkt hij verbijsterd. Hij besluit cynisch met het verhaal over Théroig- ne de Méricourt die nog in 1810 naakt haar dagen slijt in haar cel, krankzinnig zoals in Schama's ogen ook de eindbe stemming van het revolutio nair idealisme. Veel Fransen zullen zijn boek minder waar- PAUL TOBY Simon Schama houdt vrijdagavond in de Martinikerk in Groningen de Van der Leeuw-lezing met als titel: ..Noah's Ark or The Ünripe Nectah- .ne'"' (beschouwingen over Nederland iin de 19e eeuw). b het moment dat het uit heffield afkomstige ABC in f goudlamé-jasjes definitief Dor de schijnwerpers koos, ad hoofd-ABC Martin Fry ^en ongelukkigere start linnen bedenken. De groep «d net de nog altijd briljante -^)ee „Lexicon Of Love" uit- ïbracht en bleek op het po- ium niet in staat de belofte an die plaat waar te kunnen (aken. ie handicap bleek moeilij- er te overwinnen dan de tste musicologen konden aorspellen. ABC had er uit- pdelijk drie elpees voor no- i ie opvolgers konden, on- inks de veelal aardig be- ichte concept-aanpak, niet Dpen aan het debuut. Ze '"jsten een hart. De na een Intal groepswisselingen Jergebleven Martin Fry aksten) en Mark White (het uzikale brein) gaven echter let op en wie hun vijfde ngspeler „Up" beluistert, Mark White (links) en Martin Fry keren terug naar de dans vloer. FOTO: PHONOGRAM zal het duo daar dankbaar voor zijn. De elpee benadert namelijk heel dicht de kwali teit van „The Lexicon Of Love". Fry en White keren terug naar de dansvloer met een aantal innemende com posities, die hun soul op- de juiste plaats hebben De ope ner van de plaat „Never More Than Now", met uiterst swingend pianospel, is daar van een van de vele voor beelden. Martin koos de lief de weer als centrale thema en bedacht een aantal inte ressante invalshoeken om er over te kunnen schrijven. „Up" blinkt uit in zijn arran gementen en put uit zowel de funk, jazz en soul als de rhythm blues. De stem van Fry beweegt zich geïnspi reerd voort op de ritmische klankenzee, waarin alle ruimte wordt geboden aan blazers, toetsen en gitaar. Het enige wat de plaat mist, is een hartenbreker als „All Of My Heart". Het naar heim wee ruikende „North", en de ballades „I'm In Love With You" en „Paper Thin" staan weliswaar als een huis, maar missen toch die sentimentele invulling. HANS PIËT Spaanse avonturen van The Creatures he Creatures: Boomerang. Met fouxsie (zang) en Budgie (instru- lenten). Polydor. les jaar na „Feast" ligt ein- tlijk de tweede elpee van |he Creatures in de winkel, jindelijk, omdat het spran- lelende Hawaiaans getinte jebuut een oorstreler was. Iet „Boomerang" wordt de igeslagen weg van de im- pssionistische, dromerige ppmuziek voortgezet en tedt het gevarieerde avon- fur de luisteraar een eigen Dnnetje voor de koude win dmaanden. 'he Creatures is eigenlijk het Deeltje van Siouxsie The ^anshees' zangeres Siouxsie drummer Budgie. Het duo jep het project ooit in het le- om vrijelijke te kunnen xperimenteren, om de enor- ie berg ideeën, die niet in —et „concept" van de groep aste, toch vorm te geven, 'oor „Boomerang" ontstond een houten huis in Blet- hingley, op het platteland an het Engelse Surrey, een "'ervloed aan nieuw werk. larmee reisde de twee naar Spaanse Cadiz om onder uctionele leiding van like Hedges, die ook verant woordelijk was voor de eer teling, aan de plaat te wer- £n. Het eindresultaat is een figinele muzikale mengel- loes waarin de brandende on en het culturele klimaat an de omgeving hoorbaar 'ordt. Het door de drums ge- omineerde „Standing The- 3U The Creatures ...als een boemerang... re" is de perfecte opener en geeft de luisteraar het idee dat hij een goede thriller krijgt voorgeschoteld. Wat daarna uit de groeven spat, is even ontspannend als spook achtig in zowel muziek als zang. De muziek beweegt zich als eb en vloed door een rijke schakering aan instru menten. De trompet, het klappen van de handen en de schreeuwtjes geven „Man- child" zijn Spaanse invloed", FOTO: POLYDOR „Speeding", rijkelijk voorzien van auto-geluiden, krijgt een tango-achtige interpretatie, terwijl in „Fury Eyes" een Oosterse invloed kent. Sioux- sie's stem klinkt vampier achtig en wordt soms ge kleurd door het gebruik van machines, het best hoorbaar in „You". Uiteindelijk blijkt dat je bij „Boomerang" steeds weer terugkeert. HANS PIËT Stendhal: „Het rood en het zwart" - vertaling Hans van Pinxteren. Uitge verij Veen. Prijs ƒ69,50. Yvonne Kroonenberg: „Alles went behalve een vent". Uitgeverij Contact. Prijs 17,90. Ineke van den Bergen: „Lili Marleen in New York". Uitgeverij Veen. Prijs 19,90. „Onder de wol" - een winterboek, samengesteld door Inez van Eijk en Rudi Wester. Uitge verij Contact. Prijs 25,00. „Hete Bliksems" - erotische verhalen van bekende Nederlandse en Vlaamse auteurs. Uitgeverij Novella. Prijs 14,90. Bij Veen is een prachtboek uit: het klassieke en zeer romanti sche werk uit 1830, „Le rouge et le noir". Het verhaal van de jonge, trotse en ambitieuze timmermanszoon Julien Sorel, die de minnaar wordt van Ma dame de Rénal, de burgemees tersvrouw. Hij vlucht in het klooster, vertrekt later naar Parijs. Hij zal zijn leven beëin digen op de guillotine, waar hij de doodstraf moet ondergaan, vanwege een moordaanslag op zijn vroegere minnares, die dit overleefde, maar kort na de executie van Julien van ver driet zal sterven. Deze „kroniek van 1830", die meer dan vijfhonderd pagina's beslaat is opnieuw vertaald door Hans van Pinxteren, die ook voor een reeks toelichten de noten en een nawoord zorg de, waarin hij Stendhal „Een realist onder de romantici" noemt. De naam Stendhal is een van de zeer vele pseudo niemen, die de schrijver Henri Beyle bezigde. Dit boek en „La chartreuse de Parme", onder hetzelfde pseudoniem Stend hal, maakten hem beroemd in de literatuur. Het verhaal van Julien Sorel gaat terug naar een ware gebeurtenis: een ex- seminarist die in 1827 ter dood werd veroordeeld vanwege een aanslag op zijn maitresse. Van Pinxteren merkt op dat Stendhal erin geslaagd is de maatschappelijke realiteit van het Frankrijk na Bonaparte weer te geven, waarin de hoofdpersoon, die afkomstig is uit het lagere volk, duidelijk de terugslag van de Franse Revolutie ervaart. De adel probeert haar oude macht te rug te winnen, de gegoede burgerij werkt zich op naar de hoogste posities, de kerk heeft het eigenlijk weer voor het zeggen. „Le rouge et le noir" wordt door Van Pinxteren beschre ven als „een scherpzinnige ro man over liefde en verliefd heid" en bovendien als „een analyse van machtsstructu ren". „Als een verfijnd mario nettenspeler legt Stendhal het mechaniek van zijn hoofdper sonen bloot, karakters die in conflict zijn met de maat schappelijke verhoudingen van hun dagen". En: „In dit realisme gaat Stendhal zover dat hij zelfs zijn held Julien voortdurend ontmaskert". Een vent „Alles went behalve een vent" meent Yvonne Kroonenberg. Zo luidt tenminste de titel van haar nieuwste bundeltje met columns, die feestelijk leesvoer zijn. Na „Volmaakte benen" en „Alle mannen willen maar één ding" dertig nieuwe stuk jes over liefde, vrouwen en wat zij wel of niet in mannen zien (en het omgekeerde na tuurlijk), over het bed, over macht, en nog veel meer. Ook over erotische details, die op soms onthutsend nuchtere ma nier door Yvonne Kroonen berg aan de orde worden ge steld. Ik mag dat wel en alleen al door die oer-hollandse en oer-vrouwelijke onsentimenta- liteit is het een boekje, dat me heel goed lijkt om eens gelezen te worden door allerlei lieden met hoge idealen, vage gevoe lens en bedremmelde gedach ten over deze onderwerpen (man, vrouw en alles wat (ADVERTENTIE) Annie Bijnoord De zaak Ina Post Is Ina Post. verdacht van moord en veroordeeld op onder druk afgelegde, maar later ingetrok ken bekentenissen, een slacht offer van een gerechtelijke dwaling? Een indringend verslag van machteloosheid en intimidatie. 24.50 in elke boekhandel Lili Marleen „Geweld, seks en drugs in New York", dat is de typering van een boekje van Ineke van den Bergen, journaliste in New York, voor Nederlandse kranten en voor de radio. Haar verhaal heet „Lili Mar leen in New York". Ineke van den Bergen beschrijft het le ven in New York, in apparte menten in die stad, op de stra ten ervan, overdag en in de nacht. Een verhaal van een vrouw die zich aan de stad uit levert en waarbij alle ver schrikkelijke verhalen van de mensen in die stad gebruikt worden in het beeld van de hoofdpersoon. Feiten en fictie, of zijn het alleen maar feiten, bijeengebracht rond deze ver haalfiguur? Een stad als een nachtmerrie, vol energie, vol levensdrift ook. In deze turbu lente reeks van gebeurtenissen bekende en herkenbare perso nen en lokaties. Andy Warhol en zijn wereldje; Maria Pisca- tor, de bejaarde Weense vrouw die nog één wens heeft: De ro man „Oorlog en vrede" als Broadwaymusical brengen; de theaterschool die inspireerde tot film en tv-serie „Fame"; de angstaanjagende trap onder het raam van de slaapkamer van het meisje uit „The Excor- TEKENING: SP sist". Zo is „Lili Marleen in New York" een prachtige ver menging van journalistiek, fei telijkheid en fictie. En vooral een meeslepend beeld van een heftig levende stad. Onder de wol Inez van Eijk en Rudi Wester hebben „Een winterboek" ge maakt, dat „Onder de wol" heet. Bestemd voor 14 miljoen Nederlanders „die weer een ouderwets natte, druilerige kwakkelwinter tegemoet gaan". Een boek, waarin de geneugten van de winter maanden op allerlei manieren aan de orde komen. Bijvoorbeeld door gedichten, zoals van Annie M. G. Schmidt: „Zie, zei het schaap Veronica, de maan schijnt door de bomen!". Of door ver halen, zoals van Biesheuvel, van Jack London, Hector Ma- lot („Sneeuw en wolven"!), Hildebrand, Tucholsky. Of door stukjes van Godfried Bo- mans („Het geloof in Sinter klaas"); herinneringen aan de barre overwintering op Nova Zembla en ook door veel raad seltjes en puzzels, want die ho ren bij de winteravonden. Een familieboek, waar je voor moet voelen om de sfeer ervan op te pakken. Het is door Contact mooi, degelijk en handzaam uitgegeven, zodat het als feest maandcadeau in de boekhan- Bliksems Voor een lezer met belangstel ling voor literaire erotiek lijkt het boekje „Hete Bliksems" veel beloften in te houden. Het bevat allerlei „opwindende" verhalen van Nederlandse schrijvers, waaronder natuur lijk Heere Heeresma. Maar Ward Ruyslinck en Bob den Uyl zijn ook van de partij En tot je verbazing komt er zelfs een verhaal van Belcampo in voor, van wie de verhalen toch niet overlopen van ero tiek of sex. Het verhaal dat van deze Bel campo is opgenomen heet „Het Olografische testament" en be schrijft hoe een notaris op leeftijd op een warme middag een merkwaardig stel op visite krijgt. Hij moet op de blote huid van die prachtige, exoti sche vrouw het testament van haar man tatouëren. Daarna moet hij haar op zijn kantoor in een kluis opbergen. In de nacht zoekt hij haar op, maar in het slot van het verhaal droomde hij alles maar. Dat slot hebben de samenstellers maar weggelaten om de span ning hoog te laten. Als je zo vervalst om je lezers op een domme manier te bedienen van zulke impulsen, ben je maar twijfelachtig bezig.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11