Oppositie zoekt naarstig teen „Oostduitse Walesa Opening Brandenburger Tor vertraagd CekLeSomunt Pinochet ontbindt geheime politie JvEUES FORUM HEEFT GEEN HERKENBARE LEIDER Oostduitser wint miljoen in lotto „Brandt wil nieuwe ■„Ostpolitik" EG Guinnessbook niet overstag voor actie pulpblad BUITENLAND DONDERDAG 16 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 J) ood Barschel wordt Verder onderzocht ■}ENEVE Een rechtbank in Zwitserland beeft gelast dat het onderzoek naar de dood yan de Westduitse politicus Rainer Barschel •heropend moet worden, omdat enige „zeer 'belangrijke punten" opheldering behoeven. Barschel werd op 11 oktober 1987 geheel ge kleed aangetroffen in de gevulde badkuip iran een hotel in Genève, kort nadat hij in ^erband met een afluisterzaak was afgetre den als minister-president van de Westduit- Ste deelstaat Schlewig-Holstein. Eerder dit ejaar kwam een Zwitserse onderzoeksrechter ie|ot de conclusie dat de politicus was overle den aan een overdosis slaapmiddelen. De fa- stailie van Barschel is hiertegen in beroep pfcegaan; zij menen dat er moord in het spel cHr as. SANTIAGO De militaire regering van Chili zal vóór 11 maart, de dag dat Pinochet het presidentschap moet over dragen aan een burgerpresident, de ge heime politie ontmantelen en een deel van haar archieven vernietigen. Het Nationale Informatie Centrum (CNI) is de veiligheidsdienst die volgens de op positie verantwoordelijk is voor politie ke moorden, martelingen en verdwij ningen. Het voorstel van de regering werd dan ook onmiddelijk verworpen door mensenrechtenactivisten, die zei den dat de regering op deze manier wil voorkomen dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de dienst. Ravage De eigenaren van deze plezierjachten dachten er verstandig aan te doen hun scheepjes op te bergen in een winsterstalling in de omgeving van het Zuidspaanse Malaga. Het noodweer van de afgelopen maakte van de ordentelijke opslagplaats eqn zoekplaatje. FOTO: EFE Weer buitenlanders ontvoerd in Bayrut BAYRUT Een onbekende Liba nese beweging heeft gisteren be kendgemaakt drie buitenlanders te hebben ontvoerd. De „Organisatie voor Gerechtvaardigde Wraak" stuurde een persbureau fotokopieën van de paspoorten van de Ameri kaanse journaliste en uitgeefster Deborah Fahrend en van Mounir Shamseddin Sami en zijn zevenjari ge zoon Daniël, die van Libanese af komst zijn maar de Westduitse na tionaliteit hebben. Als de ontvoerin gen worden bevestigd, komt het aantal ontvoerde buitenlanders in Libanon op twintig. Colombiaanse rechters in kogelvrije vesten BOGOTA In Colombia zijn rechters en rechtbankmedewerkers na een sta king van twee weken weer aan het werk gegaan, nadat de regering had be loofd vijfduizend rechters te voorzien van kogelvrije vesten, kogelvrije auto's en lijfwachten. De regering heeft de rechters ook toegezegd dat zij mogen verhuizen naar regeringsgebouwen, waar zij beter beschermd kunnen wor den. Verder overweegt de regering de rechters meer geld te betalen voor za-# ken tegen drugshandelaren. Zowel de VS als Groot-Brittannië hebben kogel vrije vesten en -auto's, metaaldetecto ren en munitie gestuurd voor de rech ters in Colombia. (Van onze speciale verslaggever Twan van den Brand) pOST- BERLIJN „Er heerst chaos", meldde 1 Hans-Jochen Tschiche •gisteren nog. De zoveelste ljyoordvoerder van Neues ïirorum doelde niet op de Stormachtige ontwikkelin gen in de DDR, maar op 5ne verwarring binnenska mers bij 's lands grootste Oppositiegroep. rDiscussievoer is vooral „de wil ïiran het volk" om de vrije ver- «iezingen voor het parlement, |e Volkskammer, niet in 1991 irpaar al komend voorjaar te ijouden. Tschiche: „Op het amoment heerst er spanning. itlVat willen we nu? Politieke :zferantwoording op onze alchouders nemen, zegt de ene. De ander wil dat we zoiets als een buiten-parlementaire op positiegroep blijven". Barber Bohley, de meest geci teerde aanvoerster van Neues Forum, heeft deze week al la ten weten dat verkiezingen in 1990 veel te vroeg komen voor de massabeweging. De groep heeft volgens de meest recente opgave vijftig- tot honderddui zend sympathisanten. Alleen die ruime marge in de schat ting geeft al aan, hoe vrijblij vend de club nog is. Stapje verder Bohley ging met haar medede ling overigens alweer een stapje verder dan enkele we ken daarvoor. Toen redeneer de ze nog, dat Neues Forum een actiegroep was en moest blijven. Maar de kunstenares die geen politica wil zijn („We hebben iemand nodig die op de zeepkist wil staan, maar het is absurd te veronderstellen dat ik dat zou moeten zijn") was de afgelopen weken al va ker betrapt op een wisselend gemoed en emotionele reac ties. Daar maakte ze zich niet populairder mee. Zo meende Bohley over de nieuwe reisregeling te moeten opmerken: „De mensen zijn gek en de regering heeft haar verstand verloren". Inderdaad geen taal van een politica, zo fluisterden ook medestanders van haar. Jiirgen Tallig, de Leipziger leider van Neues Fo rum, verkondigde voor de ra dio dat voor sommige mensen „een leerproces" nodig is. Maar Barbel Bohley had afge lopen week kennelijk voldoen de politiek besef om in te zien dat Neues Forum zich maar moeilijk aan deelname aan vrije verkiezingen kan ont trekken. Het allegaartje dat leeft van het straatgevecht en onder leiding staat van kunstenaars, schrijvers en in tellectuelen, heeft verwachtin gen gewekt. Het wordt door de Oostduitsers geassocieerd met de vrijheid die het niet mor gen, maar vandaag nog wil hebben. Voor de grootste op positiegroep dringt derhalve de tijd. Ze moet zich organise ren, structureren en politieke leiders met charisma naar vo ren schuiven. Stemmentrekker Evenals Bohley hebben andere topfiguren al voor die laatste eer bedankt. Probleem voor Neues Forum is, dat het niet weet waar te zoeken naar een figuur als de Poolse vakbonds leider Lech Walesa. Een te genhanger dus ook voor de nieuwe premier Hans Mo- drow, die door velen als een pure stemmentrekker wordt gezien. Hoewel een sceptische Oostberlijner gisteren nog op merkte: „Die Modrow wordt wel aangeprezen als een grote hervormer, maar door wie? Wie heeft hem als zodanig naar voren geschoven? Juist, de partij, de SED. Dat moet toch reden voor reserves zijn". De pure straatvechters binnen Neues Forum wezen de afgelo pen dagen herhaaldelijk op een groot gevaar, wanneer de rebellengroep tot politieke partij promoveert. Ze vrezen aan charme te moeten inboe ten, verder van man en vrouw in de straat af te komen staan. Volgens Eberhard Seidel, net als Bohley een van de voorlie den van Neues Forum in Oost- Berlijn, is het Oostduitse volk „parteigeschëdigt"; de mensen zouden het vertrouwen in po litieke partijen verloren heb ben, ze zouden alleen al het woord partij gelijkschakelen met de ijzeren discipline, die de SED ze tientallen jaren heeft opgelegd. Souvenir Een Oostduitse grenswacht helpt belangstellenden aan stukjes prikkel draad van de Ber- lijnse Muur. De Oostduitse rege ring zou veel geld kunnen verdienen als de Muur en het prikkeldraad stukje voor stukje als sou- venier zouden wor den verkocht. Ook voor de gehele Muur is een goede prijs te krijgen: de Nederlandse za kenman Van den Valk deed gisteren in een programma van de EO een bod van honderd mil joen gulden op de Muur. Jammer voor hem: maar de DDR is niet van plan de Muur in zijn geheel af te breken of te verkopen. FOTO: AP HAMBURG Een 40-jarige monteur uit de trekking van de Westduitse televisie keek, DDR heeft afgelopen vrijdag een wel erg lo- zag hij dat de hoofdprijs van 1,2 miljoen mark nend bezoekje aan de Bondsrepubliek ge- de zijne was. Een particulier Westduits tv-sta- bracht. Hij besloot 's avonds een lot in de tion heeft ook iets met een hoofdprijs be- staatsloterij van Niedersachsen te kopen en dacht. Bij een spelletje is de eerste prijs de toen hij zaterdagavond, weer terug in zijn trots van de Oostduitse automobielindus- Oostduitse woonplaats Herzberg, naar de trie...een Trabant. (Van onze correspondent Frans Boogaard) ÏRUSSEL „De eenheid /an Duitsland mag geen )uitse opgave zijn. De iele Europese Gemeen- bchap zal zich daar in de JViabije toekomst stevig voor moeten inzetten. Daarom pleit ik zo na drukkelijk voor een ge meenschappelijke Ost-po- litik". Met die visie presenteerde de r .Westduitse oud-Bondskanse lier en oud-burgemeester van niBerlijn Willy Brandt zich gis teren in Brussel. De bejaarde, ,,«iaar nog altijd zeer gezagheb- jjbende politicus voerde in de □Belgische hoofdstad uitgebrei de besprekingen met de voor zitter van de Europese Com- npiissie, Delors, en met zijn po- jJitieke geestverwanten in het Europees Parlement. ^Volgens Brandt heeft Delors ihem verregaand ingelicht over dlde voorstellen die de voorzit- (ter van de Europese Commis- fie, het dagelijks EG-bestuur, t-paterdag in Parijs aan de ;twaalf EG-regeringsleiders wil qjvoorleggen. „Delors heeft me t^daar in vertrouwen over ver steld. Ik kan zijn mededelingen dus niet herhalen, maar zijn plannen geven me alle ver- jtrouwen in een goede afloop 'wan de top", aldus Brandt. [Volgens hem is de Europese Commissie „zo goed als una- miem" over de aanpak van het tDuitse probleem, wat erop •efwijst dat Brussel zeer nauwe ilcontacten met Oost-Berlijn en &in de toekomst zelfs een Duitse Omereniging niet uit de weg zal Kissinger In een toespraak in Philadel phia heeft de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger de presidenten Bush en Gorbatsjov opgeroepen een politiek-filosofisch debat aan te gaan over de koers die beide grootmachten de komende de cennia willen varen. Kissinger liet in zijn speech zijn gedach ten de vrije loop over een Eu ropa zonder Amerikanen en een zich via een as Berlijn- Moskou-Tokyo hergroeperen de Oude Wereld, die de VS tot een nieuw ontwikkelingsland zou kunnen maken. Kissinger meent dat een here niging van beide Duitslanden nog een kwestie van enkele ja ren is. Zelfs als er afzonderlij ke regeringen blijven in Bonn en Berlijn, zal het proces van politieke en economische inte gratie van beide Duitslanden onstuitbaar doorgaan, ver wacht Kissinger. Tot laat in de avond wachtten Berlijners op de doorbraak bij de Leden van de Oostduitse grenspolitie gaan nog snel op de foto voor de Muur bij de Brandenburger Brandenburger Tor. Ze moeten nog even geduld hebben. Tor, voordat ook daar een grensovergang zal worden gemaakt. FOTO: AFP FOTO: DPA BERLIJN De hoop op een spoedige opening van de Muur bij de Branden burger Tor in Berlijn is vervlogen. Een Oostduitse grenswacht deelde gister avond laat per luidspreker mee, dat het symbool van de scheiding tussen Oost en West-Berlijn de ko mende paar dagen nog ge sloten blijft. Het openbreken van de Muur bij de poort zou de 23e door laatpost opleveren, maar heeft vooral symbolische waarde. Gisteren deden de hele dag de wildste geruchten de ronde over het moment waarop de nieuwe bres zou worden gesla gen. Op een gegeven moment heette het zelfs, dat het wach ten was op Sovjetleider Gor batsjov, die het historische mo ment persoonlijk zou willen meemaken. De tweehonderd jaar oude Brandenburger Tor is getuige geweest van de belangrijkste gebeurtenissen en omwente lingen in de Duitse geschiede nis. Bij alle grote politieke ge beurtenissen dromden de Ber lijners altijd samen bij de Brandenburger Tor, waar im mers „de vlag werd getoond" om aan te geven wie aan de macht was. Het twintig meter meter hoge, 65 meter brede en elf meter diepe bouwwerk is de enig overgebleven van de achttien stadspoorten die Berlijn ooit heeft geteld. Door zijn grootte en betekenis is het bouwwerk vergelijkbaar met de Are de Triomphe in Parijs. Het duisterste hoofdstuk in de Duitse geschiedenis begon óók bij de poort, met de fakkelop tocht van de nazi-kolonnes op de avond van 30 januari 1933 na de benoeming van Adolf Hitler tot rijkskanselier. In mei 1945 wapperde de rode vlag van de overwinnende Sovjettroepen boven de poort. Op 17 juni 1953 kwam de poort bij de volksopstand in Oost- Berlijn weer midden in de aandacht van de wereld te staan, toen betogende arbei ders van de „Stalinallee" door de poort naar West-Berlijn trokken. Jongelui haalden on der bijval van de menigte de rode vlag naar beneden en vervingen deze door de zwart- rood-gouden Duitse vlag. Sov jettanks sloegen de opstand Linnen een paar dagen neer. Op de ochtend van 13 augustus 1961 begonnen DDR-soldaten prikkeldraad uit te rollen voor de poort op het plein aan Westberlijnse kant. De volgen de dag begon de bouw van een betonnen muur. Zo werd de Brandenburger Tor het sym bool van de verdeelde natie in de verdeelde stad. Opruiming in partijtop Bulgarije SOFIA De Oosteuropese hervormingskoort lijkt nu ook Bulgarije te hebben aangesto ken. Het centraal comité van de Bulgaarse communistische partij kwam vandaag in voltal lige vergadering bijeen, vrij wel zeker om grote personele wijzigingen door te voeren in het politburo. De schoonmaak in de politieke top volgt op het vertrek van partijleider Todor Zivkov. Hij werd vorige week vervangen door Petar Mladenov. Waarne mers verwachtten vanmorgen ingrijpende veranderingen in het hoogste partijorgaan, met name de verkiezing van aan hangers van hervormingen, zoals die de nieuwe partijlei der voor ogen zouden staan. Morgen zal het Bulgaarse par lement bijeen komen om een nieuwe president te kiezen. De 78-jarige Zivkov legde vorige week vrijdag namelijk ook zijn functie van staatshoofd neer. Het beleggen van deze belang rijke vergaderingen, minder dan een week na het vertrek van Zivkov, is volgens waar nemers een teken dat diens 53- jarige opvolger zijn positie in middels heeft geconsolideerd. De rehabilitatie van elf dissi dente partijleden maandag en de ontmoeting van Mladenov met intellectuelen, van wie enkelen tot dissidente groepen behoren, lijken erop te duiden dat hij de weg van hervormin gen voortvarend wil bewande len. Eén van de dissidenten die Mladenov dinsdag ontmoette, zei dat de intellectuelen van onafhankelijke groepen bereid zijn de initiatieven van de par- tijqhef te ondersteunen. Vol gens Petko Simeonov van de 'Club voor Ondersteuning van Glasnost en Perestrojka' gelo ven zij in de oprechtheid van de nieuwe partijleider. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD - QN524 Van overleggen en berekenen is nu geen sprake meer. ''Wat Rob doet, gebeurt haast instinctief: hij heeft zich vastge klemd in de takken van de boom, zijn geweer geladen en ge- 1 schouderd en meteen dringt het tot hem door, dat dit misschien "'zijn redding kan zijn: hij moet proberen het monster in de bek te, .schieten. De afzichtelijke muil van het dier is hem thans op enke- ^le meters genaderd en Rob voelt de kille adem van de tyrano- saurus langs zijn gezicht strijken. Dan drukt hij af en de knal van het geweer wordt bijna ogenblikkelijk overstemd door een lang gerekte, hoge kreet, die aan de muil van het monster ontsnapt. Rob heeft zijn ogen gesloten, maar dan voelt hij de boom heftig bewegen, terwijl rotsblokken langs hem suizen. Dodelijk getrof fen stort de tyranosaurus in de afgrond! Half versuft door angst en spanning blijft Rob nog even zitten. Dan klautert hij nog be vend over al zijn leden, naar boven. Dat was weer eens op het nippertje.... (Vervolg van voorpagina) LONDEN Postzakken barstensvol wenskaarten worden de laatste dagen bezorgd bij het Royal Marsden Hospital in Chel sea's Fulham Road, Lon den waar de zeven-jarige Craig Shergold al geruime tijd intensieve verpleging ondergaat. Het kind lijdt onder meer aan een her sentumor. Uit binnen- en buitenland, niet in de laatste plaats van uit Nederland, komen voor hem elke dag honderden kaarten met de beste wensen aan. De wenskaarten zijn het gevolg van een actie die er op het eerste gezicht erg menslievend uitziet, maar die eigenlijk een stunt is van het Londense pulpblad The Sun. The Sun mobiliseerde afgelo pen maand zijn miljoenen le zers om het wereldrecord in zake de grootste hoeveelheid „Word weer spoedig beter"- kaarten op naam van Craig Shergold te kunnen brengen. Als dat lukt, dan komt ldei- ne Craig volgend jaar in het befaamde Guinness Book of Records, redeneerde The Sun. Het pulpblad heeft een „fax-actie" op touw gezet, waarbij een boodschap met het verzoek om Craig Sher gold zoveel mogelijk prent kaarten te sturen naamloos en internationaal wordt doorgegeven per fax. Maar de sensatiekrant The Sun heeft buiten de waard gerekend. Graig Shergold komt niet in het Guinness Book of Records, want de uitgevers van dit jaarboek promoten geen recordverza melingen wenskaarten meer. De Guinness-uitgeverij dis tantieerde zich op 13 oktober 1989 al van de Sun-stunt om voor Craig Shergold een plaatsje te veroveren in de komende uitgave van haar recordboek. De staf van het Guinness Book besloot der gelijke recordpogingen onge merkt te laten voorbijgaan, nadat nabestaanden van een eerdere recordhouder psy chische problemen onder vonden van de zakken vol wenskaarten. „Wij koesteren alle sympa thie voor Craig Shergold", aldus de uitgevers van het Guinness Book of Records, „maar zijn desondanks niet langer van plan het verza melen van een recordaantal wenskaarten als een aparte categorie te beschouwen. Dit staat uitdrukkelijk vermeld in onze editie van 1990, die trouwens al gedrukt was voor wij vernamen dat Graig Shergold een dergelijke re cordpoging ging doen. Wij hebben dit besluit genomen om te voorkomen dat uitein delijk nog meer leed zou worden veroorzaakt". De uit geverij van het Guinness Book of Records besloot haar communique met er „nog maals" op te wijzen dat om het even welke persoon die een recordpoging wenst te ondernemen haar vooraf dient te raadplegen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5