Mechtild de Jong verruilt provincie voor kamerzetel HP Teleac-cursus: gemeentebeleid in huiskamer uitdeweekbladc Alles über Deutschla£\ DE TIJD BINNENLAND EeidóeSouaatit DONDERDAG 16 NOVEMBER 1989 PAQ riD Grote vertraging voor treinreizigers UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren in de avondspits binnen tien minuten te ma ken gekregen met drie calamiteiten, waardoor veel reizigers flinke vertraging opliepen. Het ongemak deed zich rond vijf uur voor op de trajecten Den Haag- Utrecht en Utrecht-Zwolle. Om vijf uur ging tussen Zoetermeer en Gouda een trein kapot, waardoor er een half uur lang slechts treinverkeer over één spoor mo gelijk was. Vijf minuten later botste er op een overweg tussen Harmeien en Vleuten een trein op een tractor. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor, maar de trein moest met een hulplocomotief worden weggesleept, hetgeen ongeveer anderhalf uur in beslag nam. Reizigers die wilden doorreizen naar Zwolle had den de grootste pech. Om 17.10 uur ontstond een defect aan de bovenleiding tussen Hulshorst en Harderwijk. Dit leidde tot urenlange vertragingen. Spoed Personeel van de afdeling spoedeisende hulp van het Bo ven IJ ziekenhuis staakte giste ren uit protest tegen een drei gende sluiting van de afdeling. Het overlegt hier met ambulan cepersoneel wat er moet ge beuren met gewonden die wor den binnengebracht. Het Bo ven IJ ziekenhuis heeft op dit moment een tekort van zes miljoen gulden. Het Zieken fonds Amsterdam en Omstre ken (ZAO) en de particuliere verzekeraars (KLOZ) zijn be reid de schulden van het nood lijdende ziekenhuis in Amster dam in 1991 over te nemen. foto: dijkstra Rijnwater is weer 'schoon' AMSTERDAM De Watertran- sportmaatschappij Rijn-Kennemer- land (WRK) is gistermiddag weer be gonnen met het innemen van Rijn water uit het Lekkanaal bij Nieuwe- gein. Afgelopen zaterdag werd de in name van Rijnwater gestaakt wegens verontreiniging met nitrobenzeen dat door het Westduitse chemieconcern BASF was geloosd. Uit metingen trekt de WRK de conclusie dat de hoofdstroom van het verontreinigde water niet in het Lekkanaal is geko men, maar rechtstreeks naar de Noordzee is afgedreven. „Waar schijnlijk mede dankzij het minder intensieve scheepvaartverkeer in het weekeinde", aldus de WRK. Extraatje voor mensen met uitkering (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een goede kans dat mensen met een sociale uitkering een extraatje krijgen van enkele tientjes. Een meer derheid in de Tweede Ka mer staat welwillend te genover dit voorstel van de vakbeweging. FNV en CNV vroegen het ka binet eerder deze week twee honderd miljoen gulden be schikbaar te stellen voor een dergelijke bonus. Zij lieten doorschemeren dat zij zich daardoor soepeler zouden op stellen in het overleg over een sociaal akkoord. De PvdA-fractie zal zich „niet verzetten" wanneer het kabi net in de discussie met de vak beweging ertoe komt om iets extra's te doen voor de uitke ringsgerechtigden, verklaarde vice-voorzitter Frans Leijnse gisteren. „Zeker als daardoor de kans op loonmatiging ver der vergroot wordt", voegde hij eraan toe. De PvdA heeft in de kabinetsformatie gepro beerd de koppeling tussen lo nen en uitkeringen te herstel len met terugwerkende tot 1 juli van dit jaar. Toen het CDA daar niet aan wilde, werd bij wiize van com promis besloten de kinderbij slag te verhogen. Daar profite ren uiteraard ook de minima met kinderen van. „Maar tege lijkertijd viste ook een groot aantal uitkeringsgerechtigden achter het net. Denk aan de bejaarden", aldus Leijnse. Hij zou het dus prima vinden als nu langs een achterdeur de te rugwerkende kracht alsnog zou worden gerealiseerd. Maar omdat hij het kabinet niet vqor de voeten wil lopen, gaf Leijnse er de voorkeur aan zich wat genuanceerder uit te Verantwoord De PvdA^fi*- is het overigens niet eens met degenen die zeg gen dat de vakbonden te hoge looneisen stellen. „Ik zie geen enkele aanwijzing dat men daar niet meer de bereidheid heeft om een belangrijk deel van de loonruimte te reserver en voor andere, belangrijke doelstellingen". Ook de hou ding van de Industriebond FNV vindt Leijnse nog steeds verantwoord. „Die bond is be reid heel wat geld aan te wen den voor scholing en andere maatregelen die niet onmid dellijk in het loonzakje neer slaan. Maar zelfs als ik alleen naar die looneis kijk van vier procent, dan betwijfel ik of dat zulke uitzonderlijke loonstij gingen ten gevolge zal hebben. Het gaat hier immers slechts om een inzet. In de cao-onder handelingen gaat er nog wel wat af". Ook VVD-woordvoerder Ro bin Linschoten is voorstander van een extraatje voor de mi nima, op voorwaarde dat de vakbeweging bereid is mee te werken aan een politiek van voortgezette loonmatiging. D66 vindt een extraatje voor de mensen met een uitkering een beter idee dan het verhogen van de kinderbijslag. Zo'n maatregel werkt immers ook in het voordeel van mensen die het niet nodig hebben. ,NU STA IK AAN DE ANDERE KANT VAN DE LIJN' DELFT Als de verkie zingen niet vervroegd wa ren naar 6 september van dit jaar, was ze waar schijnlijk vandaag geen Tweede-Kamerlid gewor den. Dan had ze wellicht een gooi gedaan naar een CDA-zetel in de gemeen teraad van Delft. Maar drs. Mechtild de Jong (50) heeft haar kans met beide handen gegrepen. Ze stelde zich kandidaat op verzoek van het plaatselijke CDA-Vrouwenberaad en het afdelingsbestuur. „Dacht dat het nooit zou lukken". Kwam als 62e op de lijst. En kon - omdat een aantal CDA'ers onlangs de stap naar het kabi net maakte - een van de lege plaatsen innemen. Vanmiddag is ze samen met enkele andere nieuwkomers door kamer voorzitter Deetman beëdigd, n de landelijke politiek is Mech tild de Jong, van huis uit bio loog, nog een onbekende. Maar op plaatselijk niveau heeft ze al wel een aantal functies be kleed. Aangestoken door het enthousiasme van het toenma lige kamerlid mevrouw Groen-Smit, werd ze in 1965 lid van de KVP en prompt verkozen tot vice-voorzitter van de afdeling Castricum. Van '72 tot '77 woonde Mech tild de Jong, overigens een nicht van oud-premier De Jong, in Den Haag en maakte daar deel uit van de steun groep van raadsfractie. „Ik heb toen samengewerkt met onder anderen Carmen Boers- ma en Guido Halleen. We zochten allerlei dingen uit waar de fractie behoefte aan had. Zo hebben we een inven tarisatie gemaakt van het drugsbeleid". Ook in Delft, haar huidige woonplaats, is mevrouw de Jong actief in de plaatselijke politiek. Ze is lid van het afde lingsbestuur van het CDA en voorzitter van het Vrouwen- beraad. Bij de laatste verkie zingen wist ze niet in de raad te komen, maar omdat ze wel de tweede opvolger was, heeft ze - om ingewerkt te zijn - de afgelopen jaren het merendeel van de fractievergaderingen van haar partij bijgewoond. „Maar mijn werk bij de pro vincie Zuid-Holland, waar ik plaatsvervangend hoofd van het bureau natuur ben ge weest, heeft me echt klaarge maakt voor het kamerlidmaat schap", zegt ze. „Ik heb me in die functie beziggehouden met de relatie natuur en milieu, de Vierde nota ruimtelijke orde ning en ik was lid van de pro vinciale commissie beheer landbouwgronden. Eigenlijk zat ik in mijn werk meer te gen het landelijke niveau aan dan tegen het gemeentelijk ni- Of de CDA-fractie op het Bin nenhof met Mechtild de Jong een 'groen' kamerlid heeft binnengehaald, durft ze eigen lijk niet te zeggen. „Het is zo moeilijk om iedereen een eti ket op te plakken. Maar ik ben bang dat ik niet aan dat imago kan ontkomen". Belangrijk Dat het CDA niet als de meest 'groene' en milieuvrièndelijke partij bekend staat, weet ze. Maar glimlachend maakt ze duidelijk dat ze zich bij de Het nieuwe CDA-kamerlid Mechtild de Jong: „Hoe de mensen met elkaar omgaan is een belangrijke overweging bij de keuze van een partij". foto: anp christen-democraten toch het beste thuis voelt. „Kijk, ik heb daar natuurlijk wel over nage dacht. Maar qua ideeën past het milieubeleid juist goed bij het CDA. Denk maar aan een term als rentmeesterschap. Daar komt bij dat het besturen van een land niet alleen met milieu te maken heeft. Ik vind immateriële dingen ook heel belangrijk bij de keuze van een partij. Nee, ik denk daarbij niet alleen aan zaken als eu thanasie. Maar méér aan de manier waarop mensen met elkaar omgaan. Dat zijn de dingen waar je een partij op kiest. Het accepteren van el kaar zoals je bent. Dat is ook heel wezenlijk in het christen dom en dat herken ik bijvoor beeld niet bij de andere partij en". Voor Mechtild de Jong bete kent het vertrek bij de provin cie naar de Tweede Kamer ook een overstap naar „de an dere kant van de lijn". „Als ambtenaar bereid je de beslui ten voor. Maar je neemt nooit zelf de beslissing. Je bent heel erg-afhankelijk of de politici je zullen steunen. Nu kan ik zelf, samen met de fractie, beslis singen nemen". Dat het nieuwe kamerlid voor haar fractie in de toekomst milieuzaken wil gaan beharti gen, ligt voor de hand. Maar Mechtild de Jong ziet haar werkzaamheden wel wat uit gebreider. „Ik hoop te berei ken dat er wat meer aandacht komt voor het kwaliteitsaspect in de samenleving. Niet alleen milieu, maar ook de woonom geving en de zorg voor men sen". Ook wil ze meer doen voor de vrouwen van haar leeftijd, zodat die groep meer deel kan gaan nemen aan het arbeidsproces. „Maar ik weet niet of dat allemaal zal luk ken. Ik denk dat het ook heel moeilijk zal zijn om te zeggen: dit heb ik bereikt. Het zal dan ook veel meer een kwestie zijn van: dit hebben we met elkaar bereikt". CLARISSE BUMA Actie tegen klonen Actievoerders van de stichting Lekker Dier plakken het Utrechtse bedrijf Embrytec vol met affiches. Het bedrijf kloont embryo's van koeien. De stichting is tegen deze genetische mani pulatie omdat het „welzijn en de integriteit van dieren met voeten wordt getreden", foto: anp SUSKE EN WISKE SAGARMATHA m (c) Standaard UltflevarlJ/Wavery Productions. Televisie lokt aanval van epilepsie uit UTRECHT Televisie, zon licht en discolampen kunnen bij epilepsiepatiënten een aan val uitlokken. Zo'n patiënt kan dan ook beter geen tv als computerscherm gebruiken, zoals thuis en op school veel gebeurt. In haar proefschrift waarop ze volgende week pro moveert aan de Rijksuniversi teit Utrecht spreekt D. Kaste- leijn-Nolst Trenité van een „gevaarlijke situatie". Vijf pro cent van alle patiënten krijgt een aanval bij prikkeling door lichtflitsen. Meer dan de helft van deze mensen krijgt een aanval door tv, zonlicht en dis colampen. Bovendien zijn er patiënten die proberen een aanval bij zichzelf op te roe pen, door trage oogsluit- en knipperbewegingen, stelt de promovenda. Waarom ze dat doen, is niet duidelijk. DEN HAAG „Deze cursus zou eigenlijk ver plichte kost moeten zijn voor kamerleden. Dan kunnen ze eens zien wel ke gevolgen hun beslissin gen hebben voor al die ze venhonderd gemeentebe sturen in ons land!". Burgemeester H.J. Zomerdijk van het Betuwse Echteld uitte deze hartekreet gisteren bij de presentatie van de jongste loot aan de inmiddels al behoorlijk omvangrijke Teleac-stam: een radio- en televisiecursus over het wel en wee van de ge meentebesturen. De achtdelige cursus, die de naam 'Gemeentewijzer' mee kreeg, gaat op 14 januari van start. Deze datum is bewust gekozen omdat er ruim twee maanden later, op de «erste lentedag, weer gemeenteraads verkiezingen zullen worden gehouden. Het is niet de eerste keer dat de Stichting Teleac een serie lessen aan het lokale bestuur wijdt. Ook in 1981 was dit al het geval, maar de toenmalige cursus was bedoeld als algeme ne informatiebron voor de ge hele bevolking. Deze keer gaat de leerstof wat dieper op de gemeentelijke besognes in, hoewel ook nu weer wordt be gonnen met het opruimen van het eeuwige misverstand dat de burgemeester het hoofd van de gemeente zou zijn (dat is hij namelijk niet; de ge meenteraad is de baas). Doelgroep „Onze doelgroep is nu wat kleiner dan acht jaar geleden", verduidelijkt burgemeester Zomerdijk, die als deskundige bij het samenstellen van de nieuwe cursus betrokken was. „Het lesmateriaal van 'Ge meentewijzer' is vooral gericht op raadsleden, kandidaat raadsleden, gemeente-ambte naren en mensen die op ande re wijze via hun beroep veel met een gemeentebestuur te maken hebben, zoals midden standers of bestuursleden van allerlei instellingen. Maar ook willekeurige burgers die sterk geïnteresseerd zijn in lokale politiek zullen via de cursus aan hun trekken komen". Mr. Klaas de Vries, directeur van de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG), die gis teren in het Haagse VNG- hoofdkwartier het cursusboek van 'Gemeentewijzer' in ont vangst nam, toonde zich zeer in zijn nopjes met de nieuwe cursus. „Gemeenteraden zijn de broedscholen voor een ge zonde democratie", aldus De Vries. „Het belang daarvan kan niet genoeg worden bena drukt. Bovendien zijn veel mensen zich. er niet van be wust wat een gemeente alle maal kan en mag en doet en hoezeer ze daar dagelijks mee te maken hebben. De cursus geeft daar een helder inzicht in". Acht gemeenten Voor het vervaardigen van 'Gemeentewijzer' hebben de samenstellers in acht gemeen ten, die samen een doorsnee vormen van het lokale bestuur in Nederland, radio- en televi sie-opnamen gemaakt: in Zwolle, Almelo, Den Bosch, Haamstede, Zevenaar, Boxtel, Alkmaar en Rotterdam. Bur gemeesters, wethouders, 'ge wone' raadsleden, ambtenaren en andere belanghebbenden uit deze gemeenten komen uit gebreid aan het woord om te vertellen hoe hun gemeente lijk apparaat in de praktijk werkt, welke problemen daar bij kunnen ontstaan en hoe men die poogt op te lossen. De komende weken zal via Ne derland 3 geregeld een intro ductiefilmpje van de cursus worden uitgezonden. Op de te levisie duren de lessen van 14 januari tot en met 4 maart (elke zondag van 18.00 tot 18.30 uur, Nederland 3) en via de radio van 17 januari tot en met 7 maart (elke woensdag van 21.00 tot 21.30, Radio 5). Het cursusboek, dat 29,50 kost, is via de boekhandels verkrijgbaar, maar kan ook besteld worden door overma king van voornoemd bedrag op postbanknr. 54.42.32. ten name van Teleac, Utrecht, on der vermelding van 'Gemeen tewijzer'. DICK VAN RIETSCHOTEN In een metrostation van West-Berlijn. Duitser: „Weet u welke lijn ik moet hebben naar de Friedrichstrasse?" Buitenlander: „Ik ben hier onbekend". Duitser: „Ik ook. Hahaha". Grapje in De Tijd. Alles über Deutschland grapje VN) in de weekbla den. En daarin gaat het niet zozeer om de vraag óf de Duitslanden weer één wor den, maar öf dat een bedrei ging voor de rest van Europa is. Niet iedereen is even ge rust. Dr. Kurt Biedenkopf wordt wel het intellectuele geweten van de CDU genoemd. Vol gens hem is een Europa zon der politieke spanningen een illusie. Voor een éénwording is hij niet bang. „Éénmaal heeft Duitsland een centralis tisch bestuurd rijk gehad en dat hebben we geweten. Dat zal nooit meer gebeuren. Al leen al op demografische gronden is een agressie van die aard nu onmogelijk. Be gin deze eeuw was de leeftijd van de gemiddelde Duitser vijfentwintig jaar. Binnen kort ligt dat gemiddelde op vijftig jaar. De krijgslust zal door deze vergrijzing sterk afnemen". Zijn bedenkingen liggen op een ander vlak: „Ik zie de Bundeslönder eerder oorlog met elkaar voeren dan met onze Europese bondge noten". Een dag vóór De Muur sprak VN met Willy Brandt. Er waart volgens de voormalig burgemeester van West-Ber lijn nu nog maar één spook door Europa: een terugslag in de ontwikkelingen binnen de Sovjetunie. Gorbatsjov liet Brandt tijdens hun onderons je merken dat hij eraan twij felde of zijn missie zou sla gen. Hij vertelde dat zijn streven om van de Sovjetunie een federatie te maken op grote problemen zal stuiten. Brandt: „Als Gorbatsjov de winter doorkomt, geef ik hem eengoede kans. Maar dat zal moeilijk genoeg zijn. Vooral als het een strenge winter wordt". zoon de ochtend na De Urei een repetitie aardrijkskflei heeft; over de DDR. „Sfe lijk haalden we bij dejaa woorden de DDR uit haot tje landen 'waar de conjlei nistische partij naar stai hardere middelen grijp£e| géén veranderingen tc*va staan'. Egon Krenz en Muur lieten we nog i staan. Maar ik drong eift op aan de aardrijkskunF raar te vragen het proeft binnen 24 uur na te kijk Wereldgeschiedenis op li selijke maat. Maar evenlÉ derop: „De Duitse Bonfl heft het volkslied aan (él schrik, want Duitsers he vijftig jaar geleden te gezongen om het nu ai naam te kunnen laten ken, ongeacht wat z hore brengen)". W.L. Brugsma toont zich in de Haagse Post evenmin angstig voor een Vierde Rijk. Hij denkt dat de droom van De Gaulle (en van hemzelf) waarheid kan worden: een Europese natie. „En wie mag, nee, wie alleen kan dat te weeg brengen? O ironie der dingen: de Duitsers, die in '39 het vacuüm trokken dat in '45 door Russen en Amerika nen werd gevuld. De Duit sers, die elkaar vorige week zonder hysterie huilend van blijdschap in de armen vie len. Niet langer als Kammer- diener van hun respectieve superchefs, maar als Haus- herr mogen zij de schade re pareren en de wonden he len". Van alle sfeer verhalen is deze uitspraak van een Oost duitser wellicht het tref fendst: „Het is toch een kwestie van psychologie. Al leen wie zich opgesloten voelt, heeft de behoefte om uit te breken. Maar als je weet dat je elk ogenblik weg kunt gaan, dat je niet veroor deeld bent om heel je leven achter prikkeldraad door te brengen, dan ga je graag naar huis terug. Alleen hebben ze er hier wel erg lang over ge daan om daar achter te ko- Het communisme loopt, je toch zeggen, hijgend puffend over de Beril grens, maar Fré Meis isj kapot te krijgen. De maarde stakingsleider in noorden en oud-kami voor de CPN hakt er in I> vier flink in. „Zo'n KohG op een bordes in Berlijn b te zingen en te juichend kunnen mensen van mij®1 neratie niet te lang bljV aanzien. Die blaffer moelFi grote bek houden. Die fy, Bush, Thatcher en al di^( dere hansworsten hebbes een grote bek omdat ze P ken dat het kapitalisme IP1 gewonnen. Ze zullen M raar opkijken. Ze zijn in euforieverblind voorp kracht van het communi|r£ Ze vergeten dat het de <si munisten zelf zijn die !e maatschappij-model aaifi sen. Niet het socialisme m< de alleenheerschappij vam partij staat in het OostW ter discussie. Dat is gezr< Lenin voorspelde al dale partij zichzelf ooit moeten opheffen". Cees Noteboom, die al hele tijd in Berlijn woon-' daarover 'Berlijnse not| publiceert, liet zich mee ren in de stroom. Bij raadhuis: „In het gras er 4 loop ik op tegen de rui van Marx en Engels. Del staat, de ander zit, ik hei ze van achter aan het goh de kapsel, de wijduitstaJ baard van de zittende. I hun wereld lijkt nu vant- geworden, breekbaar, df- zichtig, ze zijn er nog, if ze zijn ook al een beetje i teleurgestelde erflaters hun rug naar het glazen, L lichte paleis van hun nL melingen, het Palast derf publik". r Achter elkaar lopen ze over een stuk van de muur, verge zeld van de tekst 'en dan, na veertig jaar, mag je ineens zélf kiezen'. Cartoonist Jos Collignon van De Tijd te kende de mannetjes met alle maal een hamburger van Mc Donald in de mond, een ge ttoblaster van Sony om de nek en een tas van Beate Uhse in de hand. Zegt een Westduitser in het sfeerver- haal: „Bij ons is veel te koop, zeker, maar we produceren veel meer dan we nodig heb ben en dat is slecht voor de wereld". „Makkelijk praten", zegt een Oostduitser, „maar ik wil toch eerst kunnen kie zen voor ik ergens nee tegen zeg". Er zijn, zegt Arie Kuiper in zij beschouwing, geen voor beelden in de geschiedenis van machtige wereldrijken die vrijwillig afstand doen van hun invloedsfeer. „Het is alsof de Verenigde Staten plotseling tegen Nicaragua, Guatemala, El Salvador en Panama zeggen: jullie doen maar waar je zin in hebt, wij bemoeien ons er niet meer mee". Hij houdt de adem in: „Hoe lang kan dat nog goed gaan?" Fraai is de beschouwing van Tony van der Meulen, wiens 1 Bescheiden aandacht voo: Muur in HN-magazine. historische beschouwing twee pagina's over hoe twee Duitslanden ontstor alsmede een hoofdredai neel commentaar. „Opr kelijk is de zelfverzekerd van de mensen in de D Er is geen' spoor meer te speuren van de door ja lang opgelegde onmori heid veroorzaakte letha Ze zijn massaal uit schulp gekropen, de ang afgelegd. Onderwijl is bedrijfsleven in de Bond publiek duidelijk verder de politiek. Men ziet een nomisch vacuüm in Oost ropa ontstaan en bereidt voor op economische exj sie naar het Oosten. Oost- ropa als de achtertuin vai Bondsrepubliek?" U0EN De Groene gooit er een cial tegenaan, en die mof recordtijd bij elkaar zijn schreven; knap stukje we De Noorse polemoloog Jo Galtung ziet als oplos niet één, niet twee, maar Duitslanden. „Het altern; voor de Duitse herenigin hetzelfde als dat voor de sintegratie van de Sovjetu een confederatie met W Berlijn als derde partij, fascinerende Duitse m| staat". De Groene: „We schrijj 'historische gebeurteniss maar denkbaar is dat dei schiedenisboeken zullen i melden dat de wereld d helaas nog niet aan toe 1 Meest indrukwekkend wa de uitspraken van de I schop van Sczcecin, K mierz Majdanski, jaren n kamp achter de rug, over éénwording: ,Ja, maar op voorwaarde: dat de gesel denis van de eerste helft' de twintigste eeuw zich w meer zal herhalen'. Zó dii en eenvoudig hebben we hier te lande nog niet mfl| yernemen. Voor of tegë hangt dat niet af van vraag welke eenheid, Duitsland?" DICK HOFLA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4