iwakzinnigen blijven sluitpost Procureurs vinden ademtest noodzaak „Den Haag raakt achter op andere grote steden" Hartpompje kan leven redden bij infarct VD vreest loongolf WENLAND £ekUe0outmvt DONDERDAG 16 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 ercedes-importeur Irdacht van fraude ■pNlNGEN De importeur van edes-Benz in Nederland moet vol- e week voor de rechter verschijnen fraude met facturen. Justitie rijt het Groningse filiaal van de im- >ur acht maal valsheid in geschrifte .pbben gepleegd. De Mercedes-dealer tocht auto's voor tien- tot twintig- ind gulden onder de werkelijke fde. De koper paste het verschil la- tij, door een fake-factuur te voldoen bijvoorbeeld 'reparaties'. Dat gaf [oper -het ging in alle gevallen om fs van de zaak - kans de fiscus op te "jen; zij melden in een auto van 00 gulden te rijden, terwijl het in kelijkheid ging om een van 70.000 Kalveren uit laboratorium UTRECHT Bij de Rijksuniversiteit Utrecht zijn de eerste kalfjes geboren uit embryo's die volledig in het labora torium zijn opgekweekt. Een jaar gele den was eerst nog een tijdelijk verblijf in de eileider van een schaap nodig om het koeie-embryo te rijpen. Deze tussen stap is nu niet meer nodig. De eicel van de koe is in het laboratorium gerijpt en daar ook kunstmatig bevrucht. Daarna is de bevruchte eicel tot embryo ge kweekt in een schaaltje met eileidercel len. Dat embryo is vervolgens in de moederkoe geplaatst. Voor het eerst hebben de Utrechtse onderzoekers van de vakgroep Bedrijfsdiergeneeskunde en voortplanting de eicellen uit een le vende koe gehaald. Vorig jaar lukte het alleen nog uit slachtafval, dus uit een dode koe. Tweede zoon voor Nijpels DEN HAAG Oud- minister Ed Nijpels en zijn vrouw Ingrid hebben gistermiddag een tweede zoon ge kregen. De bevalling in het Haagse zieken huis Bronovo verliep voorspoedig. Nijpels- junior wordt gedoopt met de namen Boyan Eduard Elbert. Bij de geboorte woog Boyan bijna acht pond. ,,'t Is een flinke en hij blaakt van gezond heid", liet Nijpels-sr weten. Delfts eredoctoraat voor Aldo van Eijck DELFT De 71-jarige architect Aldo van Eijck krijgt een eredoctoraat van de Technische Universiteit in Delft. Het wordt hem verleend op grond van zijn .uitzonderlijke verdiensten voor de ont wikkeling en vernieuwing van de ar chitectuur en de stedebouw in de naoor logse periode, zowel in Nederland als daarbuiten. De architect, die kritisch staat tegenover de scheiding van wonen, werken en recreatie, vindt dat stede- bouw, architectuur en beeldende kunst tegelijk moeten worden ontwikkeld. Vanuit deze opvatting zijn ziin plannen voor de vernieuwing van delen van de binnensteden in Deventer, Zwolle en Amsterdam (Nieuwmarkt) uitgewerkt. PTT geeft vrije dag bij terugdringen verzuim ARNHEM De werknemers van het expeditieknooppunt van PTT Post in Arnhem kunnen een extra vrije dag verdienen als zij er in slagen het hoge verzuim terug te dringen. De gemiddelde afwezig heid bedraagt er 14 procent. Dat is 2 tot 3 procent boven het landelij ke gemiddelde. Een besparing van 2 procent zou één miljoen gulden opleveren. Volgens de directie kan dit worden gehaald als de werknemers in de toekomst be zoekjes aan de dokter in eigen tijd afleggen en na ziekte sneller aan het werk gaan. Wordt de doelstel ling aan het eind van het jaar ge haald, dan krijgt iedere medewer ker een dag extra verlof. Han Rensenbrink vorige week overleden AMSTERDAM Naar eerst gisteren bekend is geworden is vorige week vrijdag in Weesp Han Rensenbrink (61), het voormalige hoofd van de educatieve dienst van Artis, overleden. Rensenbrink heeft ruim 39 jaar voor Artis ge werkt, waarvan de lang ste tijd op de afdeling educatie. Hij verwierf in de jaren '50 en '60 grote bekendheid met televi sieprogramma's als „Wie wil er mijn marmotje zien?" Vewin: geen garantie voor waterkwaliteit DEN HAAG De Nederlandse drinkwaterbe drijven, verenigd in de Vewin, kunnen niet ga randeren dat de kwaliteit van het water in de toekomst blijft voldoen aan de minimum eisen die de overheid stelt. Om aan die eisen wél te kunnen blijven voldoen moet de overheid zijn beleid ter bescherming van het grond- en op pervlaktewater drastisch aanscherpen, aldus ir. Th.Martijn, directeur van de Vewin gister avond in Veronica's milieulijn. Hij vreest dat bij voortschrijdende vervuiling er een moment komt dat de drinkwaterbedrijven technisch niet meer in staat zijn de vervuilende stoffen er allemaal uit te halen. Nu al wordt verwacht dat de prijs die betaald moet worden voor het zui veren tot het jaar 2000 zal oplopen van ƒ1,66 tot 2,16 per kubieke meter. CR IS GEEN PERSPECTIEF, ER GEBEURT GEWOON NIETS" VANDAAGi IN HET lEUWi HAAG De pro- ien in de zwakzinni- rg liggen niet aan de iteit van het perso- ook niet aan de pa- ten, maar simpelweg ebrek. Willen de emen structureel op- >t worden, dan is er in de één en ander miljard gulden per extra nodig, bedrag lijkt erg groot, per inwoner gaat het om twee of drie gulden ar. Ik ben ervan over- dat mensen bereid zijn ip te brengen", zegt Fons ;rius van de Vereniging verband van Ouders Internaten. Voorlopig zwakzinnigen echter >st op de begroting, 'ereniging waarvan Jonge- voorzitter is, bestaat uit èrs van kinderen die in jhiatrische inrichtingen Als het aankomt op de igen van zwakzinnigen het vaak die ouders, die ■voor op moeten komen, [deden dat de vader en ,er van Jolanda Venema. Hat hun dochter jaren regel- - naakt vastgebonden in de inrichting waar ze (leef, zochten haar ouders lubliciteit. Hun actie had :t. Jolanda wordt nu an- behandeld. geval Jolanda Venema it lang niet het' enige te De Nationale Ziekenhuis- nfl (NZR) is in opdracht van ^ministerie van WVC bezig een onderzoek naar de 'eelheid schrijnende ge vallen die voorkomen in zwakzinnigeninrichtingen. Uit een eerste 'screening' blijkt dat het gaat om zo'n tweeduizend patiënten, een veelvoud van wat tot nog toe werd aangeno men. Niet alleen ouders zoeken de publiciteit, de hoofdinspecteur van de Geestelijke gezondheid, J. van Borssum Waalkes, deed dat ook. Hij signaleerde deze week in een vaktijdschrift het geval van een dertigjarige au tistische man, die 'ergens' in een Nederlandse inrichting al zeven jaar eenzaam wordt op gesloten. Ook hier is het de moeder die zich ervoor inspant verandering in de situatie te brengen. Van Borssum Waalkes wil niet zeggen in welke inrichting de man zit. Volgens zijn woord voerster omdat hij geen ver wijtende vinger wil steken in de richting van een specifieke inrichting. Het geval van de autistische man is namelijk geen uitzondering. De hoofdinspecteur maakt zich er boos over dat zwakzin nigeninrichtingen maar heel weinig geld krijgen. „Terwijl grote beroering ontstond toen onlangs bekend werd dat het aantal dotterbehandelingen moest worden beperkt, ge beurt er niets als het gaat om geldgebrek in de zwakzinni genzorg. Daarover heeft Van Borssum Waalkes zich kwaad gemaakt", vertelt zijn woord voerster. Fons Jongerius van de Vereni ging Werkverband van Ou ders rond Internaten denkt er net zo over. Zijn vereniging vindt dat structureel veel meer geld moet worden uitge trokken voor de zwakzinni genzorg. Op dit moment is jaarlijks een bedrag van twee miljard beschikbaar. Het zou volgens Jongerius bijna het dubbele moeten zijn. „Het probleem zit hem echt in de financiën", zegt hij. „Als er meer geld komt, verdwijnen de schrijnende gevallen van zelf. Er is een aantal punten waarop er wat zou moeten veranderen. Allereerst zou de omvang van de groepen klei ner moeten worden". Nu bestaat de gemiddelde Ten minste tweeduizend schrijnende gevallen DEN HAAG Het aantal zwakzinnigen dat in inrich tingen vereenzaamt en soms zelfs wordt verwaarloosd blijkt veel groter te zijn dan tot nu toe werd gedacht. Het gaat niet om enkele honder den patiënten, zoals door di verse instanties werd veron dersteld, maar om ten minste tweeduizend. Dat blijkt na de eerste fase van een onder zoek van de Nationale Zie kenhuisraad (NZR). Aanlei ding tot dit onderzoek was de kwestie rond de 30-jarige Jolanda Venema. De komen de maanden zal het onder zoek, dat zich over alle Ne derlandse inrichtingen voor zwakzinnigenzorg uitstrekt, verder worden uitgediept. Dan wordt een onderverde ling gemaakt tussen de zeer ernstige gevallen en de min der erge. Bij alle tweedui zend patiënten gaat het ech ter om gevallen die door de zwakzinnigeninrichtingen worden aangemerkt als schrijnend. groep uit 10,6 patiënten. Dat vindt Jongerius veel te veel. „Ik snap niet waarom zwak zinnigen anders moeten leven dan alle andere mensen. Uit gaand van de gemiddelde ge zinssituatie kom je erop uit, dat mensen leven in groepen van pakweg vier personen. Voor zwakzinnigen geldt dat blijkbaar niet. Ze leven in groepen die ruim twee keer zo groot zijn". Een tweede zaak waar Jonge rius voor pleit is het uitbrei den van de hoeveelheid perso neel. Nu zijn 19.000 mensen werkzaam in de zwakzinni genzorg, maar dat zouden er volgens de voorzitter van de ouders-vereniging ongeveer twee keer zoveel moeten zijn. „Op dit moment is er gemid deld één kracht per groep. Dat moeten er permanent twee zijn". Werkelijke vernieuwing van de zwakzinnigenzorg vergt geld. Veel geld. Jongerius denkt aan 1,5 miljard per jaar extra. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) gaat wat minder ver. „Met een miljard extra zouden we een heel eind komen", zegt H. Silvis van de NZR. „Dan zijn de problemen weg. Wil je het echt helemaal perfect doen, dan heb je inderdaad die I,5 miljard nodig, waarvoor de vereniging van ouders pleit". Niet toereikend De vijf tot tien miljoen extra die Van Borssum Waalkes in zijn artikel vraagt, is volgens beiden lang niet toereikend. Jongerius: „Dat geld vind je niet terug. Je kunt er een doodenkel individueel geval mee aanpakken, maar structu reel verbeter je niets. Wil ik naar een gemiddelde groeps grootte van tien, dan gaat dat jaarlijks al 51 miljoen kosten. Dat geeft wel aan dat je met een paar miljoen niks doet". Zolang het extra geld er niet komt, en het ziet er naar uit dat het niet komt, blijven schrijnende situaties voortbe staan. „Dat is het trieste van het geheel", zegt Jongerius. „Zonder extra geld blijft bij voorbeeld zo'n autistische man tot in lengte van dagen in zijn kamertje zitten. Als er niets gebeurt zit hij er op z'n zeven tigste nog. Dat kun je zo ie mand niet aandoen. Het gehe le levensperspectief verdwijnt voor die man. Juist dat per spectiefloze, dat zit ons dwars. Maar er gebeurt gewoon niets. De politiek is niet bereid extra geld uit te trekken voor zwak zinnigen. Ze besteden het lie ver aan wapentuig. Zolang die instelling in Den Haag blijft voortbestaan zit er voor zwak zinnigen geen verbetering in". RICHARD HOGENKAMP Het hartpompje is een soort turbine, zo groot als een potlood, dat via de lies en de slagader in de linkerhartkamer wordt inge bracht. FOTO: ANP AMSTERDAM Een hartpompje ter grootte van een potlood kan de redding betekenen voor diverse patiënten met een hartinfarct of uitkomst brengen tijdens complica ties bij een hartoperatie. Het pompje, waarmee in de VS en Frankrijk al goede suc- cesen zijn geboekt, neemt de pompfunctie van het hart en kele dagen voor ongeveer ze- vetig procent over, zodat de doorstroming van het bloed op peil blijft. De Nederlandse hartcentra in Nijmegen en Utrecht, die de zogeheten He- mopump tot nu toe alleen op dieren hebben getest, gaan het binnenkort op patiënten toe passen. In Nederland worden jaarlijks 40.000 mensen getroffen door een hartinfarct, dat daarmee de belangrijkste doodsoorzaak is. Bij een hartinfarct kan de pompfunctie van het hart ge heel of voor een deel uitval len. Het pompje kan dat op vangen. Het wordt via de lies en de slagader in het hart in gebracht in de linker hartka mer. Daar draait het als een soort turbine razendsnel rond, aangedreven door een motor buiten het lichaam. De pomp blijft enkele dagen in het li chaam, bij voorbeeld ter on dersteuning na de operatie of, tijdens het wachten op een do nor- of kunsthart. Het hart kan dan ^Veer tot rust komen. Cardioloog drs. G. Jambroes van het Academisch Zieken huis Utrecht verwacht dat er in Nederland zo'n tweehon derd van de in totaal 57.000 hartpatiënten (open hartopera ties, dotterbehandelingen en hartinfarcten) per jaar mee ge holpen kunnen worden. Vol gens hem kunnen dan ook meer mensen in aanmerking voor een operatie komen. „We krijgen steeds betere technie ken, dus waarom zouden we 'dan niet zoveel mogelijk tiënten helpen", aldus Jam pa- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Vervolg van de voorpagina) HAAG De beperking van het reiskostenforfait betekent <jhet regelmatig woon-werkverkeer boven de 30 kilometer in loon- en inkomstenbelasting als privé zal worden aangemerkt efriiet meer van de belasting mag worden afgetrokken. Deze levert een besparing van 240 miljoen gulden op. de VVD gaan sommigen er volgend jaar netto 2100 gul- s iop achteruit. Dat geldt, aldus de liberalen, voor middeninko- #s die een eigen huis van 185.000 gulden hebben en meer dan van het werk wonen. „De inkomensachteruitgang oieich vertalen in het stellen van looneisen", aldus Voorhoeve, rfngezien het om heel wat mensen gaat, is de kans op een loon- ie( zeer groot". Tevens wordt de regeling van de „autokostenfic- irij aangepast: indien men met een auto van de zaak regelmatig 1, jminste drie maal per week) van de woning naar het werk moet een hoger percentage van de cataloguswaarde bij het imen worden geteld. De openbaar-vervoerkaarten die de Icgever verstrekt worden niet belast, huurwaardeforfait gaat omhoog van 1,8 naar 2,3 procent. /ijzingen in reiskostenforfait -10 km m 740. -20 km 1.030 mm f 1.520 ier dan 30 km 1.520 1.670 2.280 2.280 /erhoging huurwaardeforfait |>ij 60 procent van de waarde bij vrije verkoop) er dan niet meer dan huurwaarde Bom onschadelijk gemaakt Medewerkers van de Explosieven Opruimingsdienst poseren vol daan nadat zij gisteren in de buurt van Zandvoort een zware vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk hadden gemaakt. Het treinverkeer tussen Haarlem en Zandvoort werd enige tijd stilgelegd omdat de bom zich op slechts enkele meters van de spoorbaan bevond. foto: anp EKNOLLEN CP ik wek. in ce Buurt 8£jcewo &ew wcu, nem€£r ik mac cbrusp teccé^ cat ik h'öi wcbmc bqj. Mitterrand maandag op bezoek DEN HAAG De Franse president, Francois Mitter rand, komt maandag naar Den Haag ter voorbereiding van de Europese Raad die op 8 en 9 december in Straatsburg wordt gehouden. Mitterrand zal be sprekingen voeren met pre mier Lubbers en, minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Hij zal verder door ko ningin Beatrix en prins Claus voor de lunch op Huis Ten Bosch worden ontvangen. DEN HAAG De procu reurs-generaal in ons land vinden dat alcoholcontro les gewoon doorgang moeten blijven vinden. Dit ondanks een uitspraak van het Haagse gerechts hof op basis waarvan een verdachte werd vrijge sproken van rijden onder invloed. Dat gebeurde omdat in het Besluit Alco holcontroles niet voorzien is in een mogelijkheid voor de verdachte om een tegenonderzoek te laten plaats vinden. De procureurs-generaal vin den dat het bestaande opspo ringsbeleid ten aanzien van het rijden onder invloed moet worden voortgezet. Ook de ap paratuur voor ademtesten kan volgens de bestaande wettelij ke procedure worden ge bruikt. De pg's vinden het na melijk onverantwoord om met de naderende feestdagen het aantal controles te verminde ren. Verder hebben de ze be sloten om deze zaken op de ge bruikelijke wijze te vervolgen. Het is vervolgens aan de rech ters om te bepalen hoe deze zaken ter zitting verder wor den behandeld. De uitspraak van het Haagse gerechtshof leidde de afgelo pen weken tot een zeer ver schillende vormen van recht spraak. Sommige rechtbanken hielden de behandeling van deze zaken aan, terwijl andere verdachten gewoon werden veroordeeld. Ook politiekorp sen reageerden zeer verschil lend. Een aantal staakte de al coholcontrole, andere korpsen intensiveerde juist de contro les. De Haagse politie noemt het een goede zaak dat de alcohol controles op de oude voet wor den voortgezet. „Ik begrijp de beslissing van de procureurs generaal goed. Wij kunnen niet zeggen, dat wij niet con troleren. De enige andere keu ze die zij hadden kunnen ma ken was de terugkeer naar de oude methodiek. Dat was voor de politie niet te doen", aldus korpschef J. Brand. Naar zijn mening is de huidige methode verantwoord. „Bij de voorbereiding van de ademtest is bewust besloten geen tegenonderzoek te hou den". Een uitspraak van de Hoge Raad is niet binnen drie maanden te verwachten. WASSENAAR Den Haag moet op industrieel gebied nauwer gaan samenwerken met andere gemeenten in de regio. Verder moeten er op korte termijn circa 60.000 nieuwe woningen worden ge bouwd en moeten er nieuwe industrieterreinen en kanto ren in de Haagse regio komen. Alleen dan kan de stad bij het openen van de Europese gren zen de concurrentie aan met steden als Frankfurt en Brus sel. Dat heeft de Zuidhollandse Commissaris van de Koningin mr. S. Patijn gisteren gezegd in Wassenaar op een bijeen komst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. „De eenwording van Europa biedt kansen, maar houdt ook bedreigingen in. Veel sectoren die tot nu toe als vanzelfsprekend kiezen voor de Randstad, zullen dat in de toekomst niet zonder meer doen", aldus Patijn. „Den Haag heeft wel degelijk ook de allure om om zich ver der uit te bouwen als bestuurs centrum of managementcom- plex, maar blijft achter verge leken bij andere grote steden als Amsterdam en Rotterdam. De werkgelegenheid in Den Haag is vorig jaar sterk ge daald. In één jaar tijd verdwe nen er 5000 arbeidsplaatsen. De mogelijkheid om arbeids plaatsen te scheppen in de maatschappelijke dienstverle ning voor langdurig werklo zen wordt onvoldoende aange pakt". De provinciale bestuur der zei dat het schaarse aan bod aan bedrijfsterreinen al sinds het begin van de jaren zeventig eên ernstig probleem vormt in de Haagse regio. De aanleg van het bedrijventer rein Forepark in Leidschen- dam is een stap in de goede richting. Maar Patijn wees erop dat de Kamer van Koop handel ook pleit voor indus trieterreinen langs de snelwe gen rond Den Haag om het te kort op te vangen. In totaal zou circa 500hectare nieuw bedrijfsterrein moeten worden gerealiseerd. Om de situatie in de Haagse regio te verbeteren, moeten volgens de commissa ris van de koningin in de eer ste plaats veel nieuwe wonin gen worden gebouwd. Te wei nig woningen is een negatieve factor bij het aantrekken van bedrijven. Den Haag heeft daarom volgens Patijn op kor te termijn circa 60.000 nieuwe woningen nodig. Advocaat vraagt om vervolging prins Bernhard DEN BOSCH De Haagse advocaat mr. B.J.J. Schwa- nebeck heeft de hoofdoffi cier van justitie in Den Bosch schriftelijk gevraagd prins Bernhard te vervolgen. Aan leiding vormt de constate ring van de politie dat de auto van de prins afgelopen vrijdagavond zeventig kilo meter per uur te hard reed. Weliswaar zat de chauffeur van de prins achter het stuur, maar Schwanebeck acht het aannemelijk dat de prins door zijn aanwezigheid in de hofauto het gepleegde verkeersdelict opzettelijk heeft uitgelokt. De prins zou naar zijn mening misbruik hebben gemaakt van zijn ge zag, als bedoeld in artikel 47 van het Wetboek van Straf recht. Volgens de advocaat heeft het verleden aange toond dat de prins zich wei nig gelegen laat liggen aan de verkeersveiligheid. Arrestatie in gifzaak veevoer BREDA De rijkspolitie in Raamsdonksveer heeft de di recteur van het Waspikse veevoerderbedrijf DM. de Bruyn gearresteerd. Het openbaar ministerie onder zoekt of het waar is dat De Bruyn op de hoogte was van de verontreiniging van de grondstof die het bedrijf heeft doorverkocht aan de firma Slump in het Groning se Stroobos. Door verontrei nigd veevoer van Slump zijn koeien op 330 veevoederbe drijven in het Fries-Gro ningse Westerkwartier ver giftigd. De Rotterdamse rechtbank president vond nog begin deze week dat De Bruyn niet onzorgvuldig met de partij had gehandeld omdat de fir ma geen enkel idee had dat de rijstzemelen waren ver ontreinigd met lood.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3