SeidaeSou/io/nt Leiderdorp en koudekerk tegen perhoging van nergie-tarieven Goed zicht STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) ir Twaalf bands op Glibberpop Sint Nicolaas bezoekt Leiden Melkert wil praten over bestemming voor Zijlpoort Extra dia-concert over pelgrimstocht eiderdorpse Omroepstichting wil dagelijks gaan uitzenden •i DONDERDAG 16 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 ndernemer L'icht pEN Een 46-jarige Noordwijk- hdernemer is voor 15.000 gulden Aicht. De man, die een winkel in Wén heeft, plaatste een adverten- door een verkoper in een ochten- H" Een man uit Maastricht rea- %le op de advertentie. Hij werd Jenomen als rayonmanager voor burg en de Noordwijker stuurde twee partijen poppen op ter Jde van 15.000 gulden. Toen de Mng achterwege bleef, besloot de Rnemer de derde zending maar ■rwege te laten. De man deed Aen aangifte bij de politie van rnting en verduistering. Overdracht Pesthuis LEIDEN Wethouder M. van der Molen draagt don derdag 23 november het Leidse Pesthuis over aan het ministerie van WVC. J. Jessurun, plaatsvervan gend directeur generaal voor culturele zaken, zal het gebouw symbolisch in ontvangst nemen. De cas co-restauratie van het Pesthuis is officieel vol tooid. In het gebouw wordt een Nationaal Na tuurhistorisch Museum ge realiseerd. LEIDEN Dream Dance Company, Blue Band, Opel Kadeath, Paco Ra- ban, Brahms en zeven andere rond de Oude Singel wereldberoemde pop formaties treden zaterdag 2 december op tijdens het eerste Leidse Glibber- popfestival. Het festival, dat een jaar lijks terugkerend muziekfestijn moet worden, wordt gepresenteerd door art centre De Droomfabriek. Het fes tijn wordt gehouden in de Stadsge hoorzaal aan de Breestraat. Kaarten voor Glibber-pop zijn vanaf 20 no vember voor 7,50 verkrijgbaar bij De Droomfabriek aan de Oude Singel 56 of op de dag zelf voor ƒ10 aan de Brievenbus opgeblazen LEIDEN Een groene vuil container van de gemeente Leiden en een rode PTT- brievenbus zijn gisteren ont ploft door vuurwerk. De po litie vermoedt dat er vuur- werkbommen in het spel zijn. Rond 17.30 uur spatte een vuilcontainer aan de Zee manlaan uit elkaar. De brokstukken werden tot in de wijde omgeving gevon den. Om 19.30 uur ontplofte een PPT-bus aan De Haven. De bus werd volledig van de muur afgeblazen. De in de omgeving terechtgekomen poststukken werden verza meld. De politie zoekt twee knapen op een fiets. Themadag over Latijns-Amerika LEIDEN „Latijns-Ame- rika en democratie: droom of werkelijkheid?" is het thema van de bijeenkomst die zondag 19 november wordt gehouden in De Droomfabriek aan de Oude Singel. De organisatie is in handen van de werkgroep Latijns-Amerika van de Leidse Studentenvereni ging voor Internationale Betrekkingen. Behalve dansdemonstraties, muziek van een Salsaband en een film over de democratie in Mexico is er een forumdis cussie. De themadag begint om 13.00 uur. Youp van 't Hek LEIDEN Youp van 't Hek houdt 16 december een try-out voor zijn oudejaars conference in de Leidse Schouwburg. De voorstel ling begint om 20.15 uur. De voorverkoop start 20 no vember om 8.00 uur bij de schouwburg aan de Oude Vest. LEIDEN Sint Nicolaas komt zaterdag in Leiden aan. In gezelschap van een zwarte-pieten-orkest wordt de Goedhei ligman om 12.15 uur verwacht bij de aanlegplaats naast de Zijlpoort. Daarna maakt Sint, aangevoerd door Jeugdmu- ziekvereniging Jong Concordia, een ron de door de binnenstad. De stoet gaat via de Haarlemmerstraat, Prinsessenkade, Kort Rapenburg, Breestraat, naar het stadhuis. Op het Stadhuisplein wordt Sinterklaas ontvangen door burgemees ter C. Goekoop. Daarna, rond 14.00 uur, vertrekt het gezelschap naar het Antoni- us Clubhuis aan de Lange Mare. Tot 15.30 uur kan ieder kind daar zijn ver langlijstje aanbieden. Auto over de kop op snelweg LEIDEN Twee Volendam- mers, 29 en 31 jaar oud, zijn gis termiddag na een aanrijding res pectievelijk met een hoofdwond en rugletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. De twee zaten in een auto die werd bestuurd door een 31-ja rige plaatsgenoot. Het drietal reed op de Rijksweg A4 richting Amsterdam toen een van de ban den leegliep. De wagen begon te slingeren en de man raakte de macht over het stuur kwijt. De auto schoot de berm in en sloeg over de kop. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto was totaal vernield. EIDEN Met de stem- |en van Leiderdorp en oudekerk tegen is de Igemene Vergadering |n Aandeelhouders van P Energie en Water- Rorziening Rijnland ■WR) gistermiddag ak- Rord gegaan met de ■ïrhoging van de tarie- Ifn voor gas, water en ht. Omdat de EWR g een bedrag van 1,1 iljoen gulden tegoed eft van de Gasunie irdt de gasprijs iets la- r dan verwacht: 38,4 nt per kubieke meter plaats van 38,8 cent. it betekent een stijging n 1,9 cent. :n gemiddeld gezin krijgt maken met een lastenver- aring van negentig gulden, zien de hoge winst die het 'rijf maakt is dat veel te •g", meende de Leider- rpse vertegenwoordiger G. :ijzers. Net als burgemees- J. Hoffmann van Noord- jk vroeg hij zich af of de rhoging alleen nodig is om forfaitaire uitkering aan f aangesloten gemeenten pgelijk te maken. Afgespro- is dat alleen geld wordt ;ekeerd als sprake is van positief saldo. Keijzers 1de dan ook voor de ver- ;ing „gefaseerd" door te en vooralsnog te hten met de uitkeringen, in totaal tien keer zullen worden uitbetaald. Directeur J. Haijkens nam dat voorstel niet over: „We scoren met de tarieven heel gemiddeld, in vergelijking met de prijzen van andere bedrijven". Na afloop van de vergade ring gaf hij toe dat bij het op stellen van de begroting de gedachte aan de forfaitaire uitkeringen „in het achter hoofd" wel heeft meege speeld. „Er zit een dilemma in". Overigens wordt de ta riefsstijging ook veroorzaakt door externe factoren. Zure zaak Burgemeester L. Elfers van Koudekerk voerde aan dat de kleinere gemeenten heb ben ingestemd met de op richting van de EWR omdat dat kostenbesparend zou zijn. „We hadden het idee dat de kosten voor de burgers be perkt zouden blijven en dat de service niet zou verminde ren. Nu worden we gecon fronteerd met een tariefsver hoging en bovendien wordt het goedkope tarief tussen de middag afgeschaft. Dat is een zure zaak voor het publiek". Ook andere gemeenten heb ben moeite met de voorstel len van de EWR. Burgemees ter A. Houdijk van Zoeter- woude zei „teleurgesteld" te zijn over de begroting. Zijn collega G. van Montfrans van Katwijk stemde in met het duurder worden van de elek triciteit onder het voorbe houd „dat we erop terugko men". Directeur J. Haijkens wilde na afloop van de ver gadering geen voorspellingen doen over de invloed van de later te presenteren meeija- renbegroting op de hoogte van de tarieven. Vervolgens liet hij echter niets aan dui delijkheid te wensen over door te stellen dat „de tarie ven nu zijn vastgesteld voor volgend jaar". Van Montfrans stemde ook tegen de verhoging van de vastrechtprijs voor de gasme ters van 69 naar 96 gulden per aansluiting. Haar voorstel om het vastrecht niet te ver hogen maar wel de prijs per kubieke meter werd niet overgenomen. Laag tarief Burgemeester M. Paats van Alphen stelde mede namens de gemeente Nieuwveen voor te onderzoeken of een laag tarief kan worden inge steld in de avonduren. De ar gumenten van Haijkens overtuigden hem echter om daarvan af te zien, zei hij, na dat de directeur had uitge legd dat een goedkoop tarief alleen rendabel is tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's morgens omdat de EWR al leen in die tijd voor een lage re prijs kan inkopen. Overigens is overeenstem ming bereikt over een sala risverhoging van 2,5 procent voor het EWR-personeel. Dat kan worden opgebracht door dat de EWR het water goed koper kan inkopen dan ver wacht. Dat levert ongeveer een miljoen gulden op, pre cies het bedrag dat nodig is om de salarissen te kunnen verhogen. ledag voor werving 'politievrouwen )EN De politiekorpsen liden en Alphen zijn door ministerie van binnen- je zaken gevraagd in 1990 kctiedag te houden voor ^rving van vrouwen. 1 maart 1990 zouden zes- ureaus van de gemeente- e en vijf districtbureaus de rijkspolitie open huis houden om meer enthousiast te maken i baan. Voor deze ac- zijn gemeenten uitgeko- e meer dan 50.000 inwo- I hebben, liggen in een evolkt gebied met win- ntra in de buurt en die ereikbaar zijn. Het is de iling dat op de actiedag politievrouwen voorlich- geven aan belangstellen- 'ervingsactiedag" is een Ie activiteiten die de ko- le jaren worden gehouden _it gebied van de emanci- Het streefgetal van 25 t vrouwen in de uitvoe- dienst bij de politie in :al zonder extra inspan- jn bij lange na niet wor- gehaald", aldus de brief Ie betrokken gemeenten. GEMEENTE HEEFT IDEEËN GENOEG De Zijlpoort moet over enkele maanden weer worden gebruikt. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN De eigenaar van de Zijlpoort, J. Mel kert, is bereid om met de gemeente Leiden te zoe ken naar een zinvol ge bruik van de Zijlpoort. Het gebouw staat al sinds 1977 leeg. B. Kerner van de directie grondzaken is verbaasd over die bereid heid. Maar volgens hem staat de gemeente open voor overleg. „Laat Mel kert maar komen, we hebben ideeën genoeg". In de afgelopen tien jaar heb ben Melkert en zijn inmiddels failliete Nieman Holding de poort voor ruim een miljoen gulden opgeknapt. Tot een half jaar geleden lagen de cu rator van de failliete holding en Melkert met elkaar in de clinch over wie eigenaar van de poort is. De gemeente wilde de poort graag kopen uit de boedel van de failliete holding. Uiteindelijk kwamen beide partijen overeen dat Melkert juridisch en economisch eige naar is van het monument. Plannen „Concrete plannen heb ik niet met de poort", zegt de in het Belgische Overijse wonende Melkert. „Maar het is de be doeling dat er binnen enkele maanden een bestemming aan wordt gegeven. De gemeente lijkt me de eerste instantie waarmee tot een zinvolle in vulling kan worden geko men", aldus Melkert. Hij meldt open te staan voor alle sugges ties om te komen tot het weer in gebruik nemen van de Zijl poort. „Momenteel staat de poort leeg. Dat is niet goed koop, want ik heb wel kosten voor onderhoud en verzeke ring". Kerner toont zich erg ver baasd over de houding van de poort-eigenaar. „Toen duide lijk was dat hij eigenaar van de poort was, schreeuwde Mel kert dat hij zelf wel zou uitma ken wat hij ermee ging doen en dat niemand zich daarmee hoefde te bemoeien. Wij heb ben onze plannen toen in de ijskast gezet en er niet over ge piekerd Melkert te benaderen met voorstellen. We hebben echter ideeën genoeg en staan open voor overleg. Laat Mel kert zich maar melden". Volgens Kerner gaat het dan om bestemmingen die het his torische karakter van Leiden benadrukken. „Toen er een jaar geleden sprake was van aankoop door de gemeente van de poort, kregen we tallo ze telefoontjes van representa tieve instellingen die met de historie en Leiden te maken hebben. Die wilden graag ge bruik maken van de Zijlpoort. Kerner vindt dat het hoog tijd is dat de poort weer „be woond" gaat worden. „Het is schadelijk voor een gebouw als het niet wordt gebruikt, omdat er dan niet wordt gestookt". Bromfietsster geschept LEIDEN Een 18-jarige bromfietsster uit Katwijk is gistermiddag na een aanrijding met beenletsel overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. De vrouw reed op de Rijndijk en wilde de de Dobbedreef oversteken. Een 33-jarige Al- phense automobilist stopte op de kruising en gaf voorrang. Hij trok echter te snel weer op en zag de bromfietsster niet aankomen. FOTO: RUUD CONENS LEIDEN Het bureau Conens en Van Wie- chen houdt morgen een extra dia-concert in het Rijksmuseum van Oudheden. Het ensemble Pe- regrino verzorgt het concert dat is getiteld San tiago de Compostela, muziek en beeld bij een pelgrimstocht. De pelgrim van toen heeft zijn sporen nagelaten in het landschap, in bouw werken, in legendes en in muziek. Simpele eenstemminge pelgrimsliederen maar ook vier stemmige motetten geven een idee wat de pel grims zongen en hoorden. Tegelijkertijd wordt door middel van diaprojecties de weg naar San tiago de Compostela verbeeld. Daar ligt volgens de overlevering de apostel Jacobus begraven. De bijeenkomst begint om 20.15 uur in de Taf- feh-zaal van het museum (ingang Papengracht). De toegang is tien gulden. Kiosk in Van der Werfpark Definitief is het nog lang niet maar bij de gemeente is een plan inge diend om een bijzondere kiosk met terras aan de rand van het Van der Werfpark te plaatsen. Initiatiefne mer Korenhof kwam eerst met een plan voor een houten kioskje. Aan gezien plaatsing daarvan in strijd is met het bestemmingsplan werd hem aangeraden een ander ont werp te laten maken. Vervolgens werd de Leidse architect W. Hof man benaderd voor het ontwerpen van het koffiehuisje dat op de stoep aan de Douzastraat moet verschijnen. De tekening toont Hofmans ontwerp. De Leidse be stuurders en de buurtbewoners moeten zich nog over het plan bui gen. Als de plaatsing geen weer stand oproept wordt de kiosk, die door middel van een ingenieus deursysteem ook een terras krijgt, komend jaar geopend. FOTO: PR en zondag de Sint Nicolaas wandeltochten. De start is bij het Parlement aan de Nieuwstraat 45 in Leiden. De afstanden zijn 5, 10, 15 en 25 km. Voor informatie: 01726-13470. Sint en Piet zijn er ook! Ouderen Voor ouderen wordt zondag- Rijnland middag een bijeenkomst ge houden over Tirol en Beie ren. In buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Ter- windtstraat in de Stevenshof worden vanaf 14.30 uur on der meer dia's vertoond. De toegangsprijs is een rijks daalder. Wandelen Wandelsportvereniging Zuid West Leiden houdt zaterdag Rijnland TV besteedt zater dag en zondag onder meer aandacht aan het 90-jarig be staan van het Leids Volks huis. De afdeling Vrouwen geschiedenis van de Leidse universiteit heeft een video- documentaire gemaakt over vrouwen die bij het volks huis waren betrokken. De uitzending begint om 18.00 uur op het kanaal van de Rijnland TV-infokrant. 'ERDORP/LEIDEN Leiderdorpse Om- Btichting (LOS) wil in lerdorp zeven dagen Week via de ether ra- rogramma's gaan ver- rn van 7.00 tot 19.00 De LOS bood gister- |3ag aan wethouder C. {en-Van Boven van lerdorp een nota aan jtin de plannen voor "file radio uiteen wor- )0|gezet. Huigen zei positief te staan te genover de komst van lokale radio in Leiderdorp. Om uit zendingen via de ether dan wel het lokale kabelnet te ver zorgen moet de gemeenteraad zich eerst uitspreken in de vorm van een zogenaamde re- presentativiteitsverklaring. Om daarvoor in aanmerking te komen, moet volgens Hui gen de LOS aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo zal het initiatief brede ondersteu ning moeten vinden onder de Leiderdorpse bevolking. Ver der moet de lokale omroep on afhankelijk en voor iedereen toegankelijk zijn. De komst van een lokale omroep in Lei derdorp heeft consequenties voor de streekomroep Rijn land. Op dit moment ligt er bij het gemeentebestuur van Lei derdorp een aanvraag voor een representativiteitsverkla- ring voor deze streekomroep. Wethouder Huigen deelde mee, dat eerst overleg met om roep Rijnland moet plaatsvin den, alvorens met de LOS in zee kan worden gegaan. De Leiderdorpse Omroepstich ting is voortgekomen uit Lei derdorp Lokaal. Leiderdorp Lokaal verzorgt sinds drie jaar op maandagavond van zeven tot acht uur programma's voor Leiderdorpers via de Regiona le Omroep Rijnland. De vrij willigers achter Leiderdorp Lokaal willen echter meer. Hun initiatief om een vol waardig Leiderdorps radiosta tion in het leven te roepen wordt door het gemeentebe stuur, veel maatschappelijke instellingen en plaatselijke on dernemers ondersteund. De programma's zullen informa tief en educatief zijn. Voor lichting en politiek zullen een belangrijke plaats innemen, met als uitgangspunt de drem pel tussen bestuurders en bur gers te verlagen. De LOS heeft een bescheiden begroting opgemaakt van 20.000 gulden, waarop een te kort van 2150 gulden prijkt. Sponsors nemen de meeste kosten voor hun rekening en verder zijn er geen personeels kosten, omdat gewerkt wordt met vrijwilligers. De studio be vindt zich in bowling- en ten- niscentrum Tenn-Bowl boven Winkelhof. Deze ruimte is door de eigenaar gratis ter be schikking gesteld. Het streven is programma's zoveel moge lijk live uit te zenden. Geko zen is voor de ether, omdat daarmee meer mensen kunnen worden bereikt. Bovendien zou het 10.000 gulden kosten om LOS op de kabel te zetten. Het bestuur van de LOS be staat uit drie personen: voor zitter J. van Sandijk, secretaris T. Frijlink en penningmeester Angela van Sandijk. Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen^ goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I maand automatisch betalen f 24,24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de (alarm)lamp naar: Naam: j Postcode/plaats: Sluur deze bon in een open envelop - postzegel mei nodig - naai ^Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. Ccidóc Goutont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11