Eenheid is geen zaak voor Duitsers alléén Vrije tijd luxe-artikel in landen Oost-Europa Moeder herdenkt haar bij Muur gedode zoon ^Speculanten storten zich op Oostduitse mark In status Berlijn nog niets veranderd BUITENLAND fokUeOouMMit DINSDAG 14 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 J Meerderheid Nederlanders blijkt vóór hereniging HILVERSUM Een meerderheid van 60 van de Nederlanders is vóór een hereniging van Oost- Duitsland en West-Duitsland. Dit blijkt uit enquê tes die de onderzoeksbureaus Intomart en Nipo voor respectievelijk de KRO en de AVRO hebben gehouden. Uit de enquêtes blijkt dat ouderen die de Tweede Wereldoorlog bewust hebben meege maakt, naar verhouding meer tegen hereniging zijn. Ook werd gevraagd of nu de Nederlandse de fensie uitgaven verlaagd moeten worden: 45 achtte dat niet verantwoord, 42 wel en 13 had geen mening. Van de ondervraagden was 55 er vóór en 40 er tegen om economische steun te ge ven aan het Oostblok, zodat de ontwikkelingen een maximale kans van slagen hebben. Dat geld zou volgens 46 van de ondervraagden uit het defensiebudget moeten komen, en volgens 24 lit het budget voor ontwikkelingshulp. BERLIJN Peter Fechter was 18 toen Oostduitse grenswachten hem bij de Muur in Berlijn neerscho ten en achterlieten om te sterven. Nu de Muur 27 jaar na Feehters dood symbolisch ineenstort, meent zijn moeder dat zijn sterven niet voor niets is ge weest. De dood van Fechter werd al spoedig een symbool van de wreedheid van de Muur en de grenswachten die de sinistere barrière bewaakten. Margarethe Fechter herinnert zich haar enige zoon als een opgewekte grappenmaker en harde werker. Hij was ondanks zijn jeugdige leeftijd al verloofd. Een vergeelde zwart-wit foto van hem tooit nog al tijd een wand van haar kleine appartement, inge richt in de stijl van de jaren vijftig, in de wijk Weis- sensee in Oost-Berlijn. Fechter was een van de eerste slachtoffers van de in totaal minstens tachtig mensen die in de loop der ja ren bij vluchtpogingen over de Muur het leven ver loren. De DDR bouwde de Muur in 1961 om de Oost duitse sector van Berlijn van de rest van de stad af te scheiden. De bouwwerkzaamheden gingen op 13 au gustus van dat jaar van start. „Het was zinloos", zegt Feehters thans 78-jarige moe der in de kleine flat, waar ook haar zoon woonde voor hij op 17 augustus 1962 de dood vond. Fechter was indertijd werkzaam bij een bouwonderneming die een deel van de Muur moest verstevigen. Zijn moeder kookte voor de werkploeg. Zij verklaart dat haar zoon met zijn collega's vaak grappen makend en lachend boven op de Muur zat. Op de bewuste dag was een vrouw die in een appar tement woonde dat over de Muur uitzag, getuige van de vluchtpoging van Fechter en een collega. Twee grenswachten hadden in hetzelfde huis een wacht post. „Zij schreeuwde naar hen: Zijn jullie aan het dromen? Kun je niet zien dat twee varkens daar pro beren te vluchten?" aldus mevrouw Fechter. Een salvo uit een machinegeweer trof haar zoon en Fechter viel aan de oostkant van de Muur. De grens wachten lieten hem vijftig minuten liggen, zodat hij doodbloedde. Hij was te zwak om het verband op te pakken dat vanuit West-Berlijn naar hem toe werd geworpen. Uiteindelijk sleepten grenswachten hem aan zijn voeten weg. „Zij lieten hem daar liggen. Zij lieten hem daar doodbloeden", aldus zijn moeder. „Zij lieten niet toe dat wij naar hem toegingen. Het was afschuwelijk. Hij bleef huilen: mama, mama. Zij behandelden hem als een stuk vee. „Ik wist niet hoe ik het mijn man moest vertellen. Hij huilde als een kind. Zeven we ken later stond ik ook bij zijn begrafenis". Politie zoekt naar verdwenen Trabant WEST-BERLIJN De Westberlijnse politie weet niet waar te zoeken. Afgelopen week einde verdween Trabant EO-41-75 uit de Stromstrasse in de wijk Tiergarten. Het don kerblauwe vervoermiddel was van een Oost duitser uit Frankfurt/Oder. De politie houdt het op een souvenirjager of een verzamelaar. De doorsnee Westduitser haalt immers zijn neus op voor het stinkende produkt van de andere kant van de Muur. En drijft er de spot mee. Maar voor de Oostduitsers is het een heel bezit. De wagen kost bijna 13.000 Oostmark. Die prijs is voor menige DDR- burger niet het grootste beletsel om een nieuw mobiel aan te schaffen. Het gaat veel meer om de wachttijd. Dit jaar levert de fa briek de bestellingen uit 1974 af. iKOHL PROBEERT ANGST POLEN WEG TE NEMEN: djWARSCHAU De West- oduitse bondskanselier Kohl heeft de de- ling van Duitsland „anti- historisch en ongeloof waardig" genoemd. Maar, vt/LO voegde hij eraan toe, de p©uitsers weten dat zij niet 1 |ïléén over hun toekomst iunnen beslissen. Kohl %rak in Lublin, op de lerde dag van zijn bezoek riaan Polen. t Volgens Kohl moeten de buur- •a anden kunnen meepraten aver een oplossing van het 0(crobleem van de twee Duits- jjanden. Volgens hem beseffen nfle Polen, wier land meerma len is opgedeeld tussen de buurlanden, als geen ander volk dat kunstmatige nationa le scheidslijnen geen toekomst hebben. Kohl zal zijn gedach ten ongetwijfeld het komende weekeinde verder ontvouwen op de EG-top over de ontwik kelingen in Oost-Europa in Parijs. Dergelijke tussentijdse topcon ferenties zijn geen uitzonde ring, maar in het ruim dertig jarig bestaan van de gemeen schap is het nog niet eerder voorgekomen dat een Europe se raad op zo'n korte termijn bijeen werd geroepen. Begin december komen de regerings leiders ook al bijeen voor hun reguliere topconferentie, in Straatsburg dit maal. Volgens ingewijden bestaat bij de Franse EG-voorzitters de angst dat de agenda voor de gewone top - de aanvaarding van een sociaal handvest, de opbouw van het economisch en monetair Europa - overbe last raakt, als daaraan de ont wikkelingen in Oost-Europa worden toegevoegd. En Frankrijk vindt, gelet op de ontwikkelingen rond Duits land, die Europese eenwording juist extra belangrijk. Anderen zien in het initiatief van de Franse president ook een handige zet om de top van de Amerikaanse president Bush en zijn Sovjet-collega Gorbatsjov voor te zijn. Zij treffen elkaar op 2 en 3 de cember op een schip voor de kust van Malta. De agenda voor die top zal overigens drastisch gewijzigd moeten worden. Het is waarschijnlijk dat de ontwikkelingen in Oosteuropa de gesprekken zul len domineren. De afbraak van de Muur kan voor Gor batsjov een onderhandelings middel zijn om concessies af te dwingen - de verwijdering van het IJzeren Gordijn in ruil voor een kernwapenvrije zone in Duitsland, bijvoor beeld. Het is echter niet waar schijnlijk dat Gorbatsjov dit op de topconferentie ter sprake zal brengen. Westerse deskun digen zijn van mening dat het enige wat Gorbatsjov van Bush wil de garantie is, dat de Verenigde Staten zich niet zul len mengen in de Oosteurope- se kwestie. Gesprek op hoog niveau in het Oostduitse parlement: partijleider Krenz overlegt met de nieuwe premier, Modrow. FOTO: AP BEGROETINGSGELD ONWELKOME INJECTIE DUITSE ECONOMIE h sBONN Bijna vier mil joen DDR-burgers zijn in middels in de Bondsrepu- I bliek Duitsland of in n West-Berlijn op bezoek geweest. Op grond van de 01 Westduitse wetgeving hebben die allemaal recht ejop 100 DM begroetings- jtgeld per jaar. Dat kost de h )uitse staatskas al snel ien half miljard gulden. fta de portemonnees van de lostduitse bezoekers is dat II ;eld inmiddels in de kassa's 'an de Westduitse en West- lf)erlijns winkeliers, horeca en l' [rootwinkelbedrijven ge bloeid. Stellig is het nog iets Pneer, want de bezoekers heb- >en voor ze hun reis beginnen bok nog recht op vijftien HVestduitse marken, die ze te- r en vijftien van hun DDR- 1 narken kunnen omwisselen lij hun staatsbank of hun »I$parkasse. En bovendien had- Pflen velen via familieleden en ndere bezoekers uit het Wes- en al enig 'wondergeld' in anden. 0 )ie financiële injectie in het Vestduitse bedrijfsleven komt j, igenlijk heel ongelegen. De j, p volle toeren draaiende eco- lomie heeft volstrekt geen sti- nulans nodig. De Deutsche lundesbank heeft nog maar j >as de rente verhoogd, om het n omloop zijnde geld een c leetje in de hand te houden. v )e gebeurtenissen van de af- ;t elopen dagen zullen onver- g nijdelijk tot gevolg hebben dat f. r aanpassing komt van de ,r visselkoers van de West- en )ostduitse marken. In de DDR s de officiële koers 1:1. Die toers geldt voor alle westerse lezoekers. Zij moeten aan de [rens verplicht 25 mark per omwisselen. Maar verder zij hun geld semi-of- ficieel bij een bank in West- Berlijn, of zwart in de DDR. In die gevallen is de koers aanzienlijk aantrekkelijker: minimaal acht Oostmarken voor een westerse. De Oost duitse staatsbank werkt dap per mee aan die verboden praktijk door zich op afgespro ken tijden met koffers vol van hun bankbiljetten bij de han delsbanken in West-Berlijn te melden. Door de stroom van Oostduitse bezoekers werd de koers van de Oostmarken de afgelopen dagen almaar slechter: tot veertien DDR-marken voor een BRD-mark. Deskundigen schatten de werkelijke waarde echter op 1:4 a 1:5. Verwacht moet worden dat in onderhandelingen tussen de regeringen van de Bondsrepu bliek en de DDR, die zich gro tendeels in stilte zullen afspe len, een officiële koers in die richting zal worden vastge steld. Een snel groeiend leger van speculanten houdt daar al rekening mee. Zij kopen nu te gen de lage prijs massa's DDR- marken, in de verwachting dat ze die na de vaststelling van een officiële koers met min stens honderd procent winst weer kunnen verkopen. kunnen dat straks doen, om er een leuk zomer huisje of een complex huisjes voor de verhuur neer te zet- De winkels in Berlijn doen goede zaken, maar de economen zijn in hun hart niet zo blij met de extra grote vraag. FOTO: AP ten. Via goede contacten met hoge ambtenaren proberen sommigen zich ook al te verze keren van aantrekkelijke ter reinen voor bedrijfsvestiging. Want dat het tot een verre gaande mate van economische samenwerking tussen de beide Duitslanden zal komen staat vast als een paal boven water. De bondsrepubliek wenst niet tot in lengte van jaren de rijke oom te spelen en de DDR is te trots om steeds op die hulp te rug te moeten vallen. j)E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD IN522 Rob grijpt zijn geweer. Zou hij het monster op deze 'stand kunnen doden? Misschien met een dubbele lading. Hij loet snel zijn, want de ongelijke strijd zal anders spoedig be- rht zijn. Rob schoudert het wapen, mikt, en dan weerkaatsen bergen de echo's van het schot. Heeft hij het monster ge- aakt? Blijkbaar wel, want woedend keert de tyranosaurus zich "n, zijn slachtoffer voor een ogenblik in de steek latend. De "an, misschien nog meer geschrokken door het schot, holt weg en duikt in een grot. Van de andere mensen is geen spoor meer te bekennen. Maar dood is het monster allesbehalve. De gepant serde huid is waarschijnlijk stevig genoeg en de explosieve ko gels hebben het dier slechts gewond. Nogmaal legt Rob aan en andermaal weerklinkt een schot. Maar de tyranosaurus lijkt wel onkwetsbaar en met een woedend gebrul springt het dier nu naar voren: het heeft zijn nieuwe vijand ontdekt. Israel ongerust over hereniging JERUZALEM Met de af braak van de Berlijnse Muur heeft Israel er een nieuw ge spreksthema bij: de dreigende hereniging van Duitsland. Premier Shamir vreest dat er „zeer spoedig ingrijpende ver anderingen ontstaan op de landkaart". „Wanneer we het over Duitsland hebben, heeft de joodse natie daar natuurlijk wel iets over te zeggen", zei Shamir. Hoofdredacteur Ger- shon Schocken van de liberale krant Haaretz vindt het van groot belang dat Duitsland verdeeld blijft. „In deze eeuw heeft Duitsland de wereld tot twee maal toe rampen zonder weerga aangedaan. Vandaag streeft het Duitse volk naar vrede. Maar we kunnen de Westduitse macht die zich te genover joden en andere men sen zo verschrikkelijk deed voelen niet door de vingers zien", aldus Schocken. Biermann nog niet welkom OOST-BERLIJN De DDR heeft voor de tweede keer ge weigerd een visum te vertrek ken aan de protestzanger Wolf Biermann, die vandaag in een kerk in Oost-Berlijn wilde op treden. Biermann, die ondanks het lidmaatschap van de com munistische partij kritiek spui de, raakte in 1976 op toernee in de Bondsrepubliek zijn Oostduitse nationaliteit kwijt. Begin deze maand kreeg Bier mann nul op rekest toen hij was uitgenodigd voor een op treden tijdens een massa bijeenkomst in Oost-Berlijn. BERLIJN De vier Ge allieerde mogendheden uit de Tweede Wereldoor log hebben formeel be stuurlijke macht over Ber lijn. Maar hiervan viel bij de opheffing van het reis verbod voor Oostduitsers en de feestelijke chaos die daarop volgde, weinig te merken. Niemand verzocht de vier mo gendheden om toestemming voor het aanbrengen van nieu we doorlaatposten in de Muur, hoewel de veiligheid en de soevereiniteit van de verschil lende Berlijnse sectoren eigen lijk een aangelegenheid van de Geallieerde bestuursraad is. Hetzelfde geldt voor de toe gankelijkheid tot de stad, een kwestie die volgens de letter van de wet exclusief door de Geallieerden dient te worden geregeld. In de uitbarsting van emoties die gepaard ging met het bezoek van de Oostduitsers aan West-Berlijn, is de Geal lieerde status van de stad ge heel op de achtergrond ge raakt en genegeerd. De toegankelijkheid tot West- Berlijn is wat het luchtruim betreft beperkt tot Franse, Britse en Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen; ook de autowegen van de Oostduitse grens naar West-Berlijn staan formeel onder toezicht van de buitenlandse mogendheden. Toen Kohl vrijdag van War schau naar West-Berlijn vloog, moest hij als gevolg van deze regeling een omweg maken via de Bondsrepubliek. De re geling heeft tot gevolg dat de Westduitse luchtvaartmaat schappij. Lufthansa geen lan dingsrechten in West-Berlijn bezit. Om te onderstrepen wie het in Berlijn formeel voor het zeg gen heeft, verklaarde de Ame rikaanse missie dat het bezoek van de Oost duitsers aan West-Berlijn on mogelijk zou zijn geweest „zonder het vastberaden be leid van de Geallieerden van de afgelopen 40 jaar". Ingevolge het Verdrag van Potsdam van 1945 werd be paald dat Duitsland zou wor den verdeeld in een Ameri kaanse, een Franse, een Britse en een Russische zone. Het zelfde gold voor de hoofdstad Berlijn. In 1949 ontstond uit de drie Westerse bezettingsgebie- den de soevereine staat West- Duitsland. In de Russische zone werd de communistische staat Oost-Duitsland in het le ven geroepen. In Berlijn bleef de situatie evenwel formeel zoals die in Potsdam was gere geld. Het dagelijks bestuur over West-Berlijn werd gedelegeerd naar een stadsregering; de Russen droegen geleidelijk de verantwoordelijkheid van hun stadsdeel over aan de commu nistische leiders in de DDR. Een woorvoerder van het Amerikaanse leger in West- Berlijn, sergeant Terry Ram sey, zei dat zijn eenheid gezien de situatie haar patrouille werkzaamheden langs de muur had opgeschort. Ramsey lichtte toe dat het geen zin heeft nog langer naar de Müur te gaan, omdat zijn eenheid speciaal is belast met het ver garen van informatie over de Oostduitse grenswachten en hun bewakingsposten en er thans niemand meer is. Van Sovjet-zijde is met kenne lijke instemming op de ont wikkelingen in de DDR en Berlijn gereageerd. Sovjet-mi- nister van buitenlandse zaken Eduard Sjevardnadze bena drukte dat het besluit om het reisverbod op te heffen, uit sluitend „door de kameraden in Berlijn" was genomen. De ontwikkelingen hebben er toe geleid dat openlijk wordt gesproken over mogelijke her eniging van beide Duitslanden en het onder Duits gezag stel len van Berlijn. Een dergelijk besluit is, athans wettig, niet mogelijk zonder instemming van de Geallieerden. Wettig gezien is het afgelopen week einde niets veranderd in de BUDAPEST Vrije tijd is in het Oostblok een luxe-artikel. De meeste mensen hebben hun handen vol aan hun werk, dat vaak naast een vaste baan nog uit een of twee bijbaantjes bestaat. En aan het boodschap pen doen, waarvoor ze uren in de rij moeten staan of de ene winkel na de andere moeten af lopen. De vrije tijd die ze hebben, besteden ze meestal aan wat lichte ontspanning of uitstapjes in het weekeinde. „Vrije tijd is lastig te krij gen in Polen", vertelt een vrouw met een kind aan ie dere hand, die een overdek te markt in het centrum van Warschau uitkomt. „We moeten in de rij staan en in de winkels is niets". In Roemenië, dat een groot deel van de levensmiddelen exporteert, moeten de men sen soms wel vijf uur voor de winkels in de rij staan. In Hongarije zijn de win kels en markten weliswaar goed- voorzien van verse le vensmiddelen en vlees, maar kost het heel wat tijd en moeite om aan andere consumptieartikelen en huishoudelijke apparaten te komen. Daar komt nog bij dat veel mensen er een of twee bij baantjes op na houden. Zo kan een verkeersleider in Polen 's avonds werken als uitsmijter bij een nachtclub en een wetenschappelijk medewerker aan de univer siteit geld bijverdienen als verdelger van ongedierte. Overwerk De Hongaren zijn er aan gewend geraakt dat ze veertien tot zestien uur per dag werken, doordat ze in hun vrije tijd een ander baantje hebben of overwerk doen. Ibolja Kuzsel, een Hongaarse met een dochter van twaalf, moet in haar eentje een garage drijven sinds haar man vorig jaar overleed. Ze staat elke och tend om half zes op om voor het werk de huishou delijke klussen te doen, en 's avonds doet ze de boek houding. Op zaterdag gaat ze naar het kerkhof. „Ik heb weinig tijd voor mijn dochter," zegt ze. Een onderhoudstechnicus van de gemeentelijke wa terleiding in Budapest ver tolkt de gevoelens van veel van zijn landgenoten, als hij vertelt dat hij in zijn schaarse vrije uren op zoek gaat naar wat lichte ont spanning, een dagje in het park, een bezoek aan de bioscoop, een avondje met vrienden. Veel mensen blij ven 's avonds thuis naar de televisie kijken. Tsjechen, Hongaren en Polen die zich dat kunnen veroorloven, kopen een schotelantenne om westerse televisiesta tions te ontvangen, en in sommige delen van Roeme nie en Bulgarije kan de te levisie van de Sovjetunie worden ontvangen voor een gevarieerder programma aanbod. Vooral nagesync hroniseerde detectiveseries uit het Westen zijn zeer ge liefd. Huisjes In Tsjechoslowakije, Hon garije en Polen hebben veel mensen een weekendhuisje, hoewel ze voornamelijk be zig zijn dat op te knappen of de tuin bij te houden. „We hebben net honderd kilo kersen en vierhonderd kilo bonen geoogst", vertelt een jonge Hongaarse trots. Het fruit en de groenten wil ze in weckpotten doen voor de winter. Wie geen eigen tuintje of buitenhuisje heeft, kan in de weekends of de vakan ties een bezoekje brengen aan familie op het platte land om te helpen met de oogst. In Roemenie is dat zelfs een kwestie van pure noodzaak, omdat de stads bewoners op die manier aan schaarse levensmidde len kunnen komen. Een echte vakantie is voor de meeste gezinnen te duur. In Polen kost een week va kantie in een bescheiden onderkomen voor vier per sonen al gauw 300.000 zloty, ongeveer drie keer een ge middeld maandsalaaris. De Hongaren kunnen gemak kelijker naar het Westen sinds vorig jaar een wet van kracht werd die vrijer rei zen mogelijk maakte. Popu lair en» redelijk goedkoop zijn busreisjes van een week naar Turkije of Grie kenland voor ongeveer 13.000 forint (435 gulden). Het gemiddelde maandloon in Hongarije is 8.000 forint. Rijkere Hongaren kunnen terecht bij het staatsreisbu- reau voor wat exclusievere reizen. In de meeste Oostbloklan den is voetbal heel popu lair. De deelname aan de toto is de afgelopen jaren bijna verdubbeld. „De men sen zijn gek op voetbal", zegt een winkelier waar to toformulieren worden ver kocht. Veel mensen zoeken hun heil ook in de drank. Hoe wel overal in het Oostblok geprobeerd wordt het drankgebruik aan banden te leggen, wordt er nog al tijd flink ingenomen. De Hongaren spenderen per jaar gemiddeld een maand salaris aan alcoholhoudende dranken. Hongarije heeft van heel Europa het groot ste aantal mensen dat aan een levercirrhose overlijdt. Roemenië staat op de twee de plaats. TEDDIE WEYR

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5