Justitie wil Beuk stevig aanpakken TOURINGCARBEDRIJF OVERTREEDT STELSELMATIG RIJTIJDENWET D66 vindt muziek onderwijs te duur Wethouder Dalhuisen ereburger Warmond Toekomst tuinbouwschool onzeker Julianastraat wordt woonerf Kruis Jeroenskerk verlicht omgeving knimna JOUR NAAL LEIDEN OMGEVING ftwdóeSou/iont dinsdag m november 1939 pagina SI Ziekenhuisdirecteuren bezoeken Sancta Maria NOORDWIJK Een delegatie van de Ziekenhuiscommissie van de Europese Gemeenschap heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de pas benoemde voorzitter van de Europese Vereniging van Ziekenhuisdirecteuren, T. van der Zanden. Van der Zanden is directeur algemene zaken van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk. De delegatie van de Ziekenhuiscom missie bestaat uit-F. Vissers, J. Massion en K. Schutyser. Besproken werd van morgen de verhouding tussen de Euro pese Vereniging van Ziekenhuisdirec teuren en de Ziekenhuiscommissie van de Europese Gemeenschap en de ge volgen van Europa 1992 voor de ge zondheidszorg. Brandje op slaapkamer LISSE De doch- ter van bewoners van een pand aan het Linnaeuspark in Lisse is vannacht door de huisarts be handeld omdat ze lichte brandwonden had opgelopen. Op haar slaapkamer brak door onbeken de oorzaak rond half drie brand uit. De brandweer was snel ter plekke en kon voorkomen dat grote schade ont stond. Wagenstraat in Lisse opnieuw ingericht LISSE De Wagenstraat en Wagendwarsstraat worden opnieuw ingericht. Het bestaande eenrich tingsverkeer wordt gehandhaafd. Verder komen er asverschuivingen om de snelheid van het ver keer te remmen en wordt de kruising Wagen straat/Wagendwarsstraat bol bestraat. Het aanvan kelijke plan om de kruising Wagenstraat/Van der Veldstraat te verruimen zodat vrachtwagens via de Van der Veldstraat het woongebied kunnen verla ten, gaat niet door. De bewoners van de Van der Veldstraat vonden dit niet acceptabel. Hierdoor moeten wel meer vrachtwagens een ontheffing krijgen om in de verboden rijrichting via de Wa genstraat de Nassaustraat te bereiken. Tegelijk met de herinrichting van de straat wordt de riolering vervangen. De gemeente Lisse trekt hier een half miljoen gulden voor uit. De werkzaamheden be ginnen niet voor 1990. Katwijkse politiek moet meer doen aan toerisme KATWIJK De directeur van de Kat wijkse VVV, C. Verplancke, wil dat de Katwijkse politieke partijen zich meer in het toerisme gaan verdiepen. Dit idee bracht Verplancke gisteravond tijdens de najaarsvergadering naar voren. Ook met het oog op de eenwording van Eu ropa in 1992 lijkt het Verplancke zinvol dat de plaatselijke politieke partijen het toerisme opnemen in hun programma voor de komende gemeenteraadsverkie zingen. Ook ideeën van bedrijven zijn bij de Katwijkse VVV van harte wel kom. Verplancke zelf denkt aan de or ganisatie van een Italië- of Belgiëweek. Ook de nationale waterrecreatiedag op 21 april zal in Katwijk niet onopge merkt voorbij gaan. Opening kinderdagverblijf Noordwijkerhout vertraagd NOORDWIJKERHOUT Het kinderdagverblijf in Noordwijkerhout zal zeker niet op 1 januari kunnen starten. De overheid is te traag in het toekennen van de subsidies. In de commissievergadering zei Jellema, ambtenaar van sociale zaken, gisteren dat het niet verstandig is om toch al met gemeentelijke voorschot ten aan de verbouwing van het voormalige lokaal van de scouting aan de Duindoornstraat te beginnen, omdat de gemeente dan het risico loopt helemaal geen subsidie meer te krijgen. ,,Het bestek is inmid dels wel gereed zodat direct met de bouw begonnen kan worden als het eenmaal zo ver is", aldus Jellema. Verder wees hij erop dat er nog geen animo blijkt te zijn voor het bezetten van plaatsen in het stichtings bestuur. „De reacties die we tot nog toe hadden wa ren van mensen die zich ook weer hebben terugge trokken. We komen niet veel verder dan een „zegt het voort", aldus Jellema. Noordwijk verbiedt jacht op trekvogels NOORDWIJK De wintertaling, slober watersnip, krakeend, pijlstaart, tafeleend, kjP eend, toppereend, houtsnip en goudplevier ht' ven in de nabije toekomst niet meer te vrel voor hun leven. De gemeente Noordwijk vij biedt de jacht op deze tien vogelsoorten. 1 wordt vastgelegd in het jachtrecht voor de j' meentegronden aan de Kapelleboslaan dat v$' zes jaar wordt verleend aan H. Rotteveel uitj-r Bloemendaalstraat. De gemeente geeft hiera gehoor aan het verzoek van de Noordwijkse gelbescherming. De Vogelbescherming eveneens verzocht de jacht op patrijzen te y bieden. Daar gaat de gemeente Noordwijk i] mee akkoord omdat bloembollenkwekers f zen schadelijke vogels vinden. Vanavond 1 het jachtrecht besproken tijdens de vergaderjj van de commissie algemene bestuurszaken. NOORDWIJK Het openbaar ministerie wil het Noordwijkse touring- carbedrijf Beuk stevig aanpakken omdat chauf feurs „stelselmatig" de rij- tijdenwet overtreden door te lang achter het stuur te zitten. Tegen het bedrijf eiste officier van justitie Van Zutphen gisteren bij de Leidse kantonrechter een boete van 26.000 gul den. Bovendien moeten beide di recteuren worden veroordeeld tot een geldboete van vijftien honderd gulden en een voor waardelijke gevangenisstraf van vijf dagen met een proef tijd van twee jaar. Kanton rechter J. Rigters doet over twee weken uitspraak. Van Zutphen zei de beschikking te hebben over een „gigantische lijst van aaneengeschakelde overtredingen" die chauffeurs van het bedrijf hebben ge maakt. „En er liggen alweer nieuwe processen-verbaal op mijn bureau". Daarom wil jus titie niet alleen het bedrijf zelf maar ook de directeuren straf fen. „De kans om te worden gepakt is tamelijk gering en dit is een van de weinige ma nieren die overblijven om paal en perk te stellen aan deze overtredingen". Een straf ei sen tegen de directeuren noemde Van Zutphen „de laat ste fase die je als officier van justitie ingaat". Bij zijn eis hield hij niet alleen rekening met de zes ten laste gelegde feiten, maar ook met de over tredingen die niet op de dag vaarding stonden vermeld. Advocate M. van der Kuijl be toogde dat Beuk „alle maatre gelen treft om zo goed moge lijk de bepalingen van de rijtij denwetgeving na te komen". Volgens haar is om die reden ook het aantal busseri vermin derd en zijn er meer chauf feurs in dienst genomen. In to taal heeft het Noordwijkse be drijf 125 chauffeurs in vaste dienst. Met de tachtig bussen worden zo'n 20.000 ritten per jaar gereden. Om overtredin gen te voorkomen krijgen chauffeurs een handleiding met instructiedag, worden les- dagen georganiseerd en wordt onder meer gewerkt met „af- loschauffeursvan buitenland se touringcarbedrijven. Ontslag Het bedrijf zelf controleert of de chauffeurs zich houden aan de bepalingen en als dat niet het geval is volgt ontslag. Twee chauffeurs zijn om die reden ontslagen, aldus Van der Kuijl. De roosters worden altijd zorgvuldig gepland door directeur H. Beuk. Die was vo rig jaar september echter ziek en zijn vervanger ging op va kantie. „De planning van de reizen kwam toen in handen van twee op dit gebied onerva ren werknemers die boven dien te kampen kregen met ziekmelding van maar liefst twintig chauffeurs", voerde Van der Kuijl aan ter verdedi ging. Juist in die periode werd een „specifiek op het bedrijf van Beuk toegespitste controle gehouden door de Rijksver keersinspectie". Vier zaken die gisteren werden behandeld da teren volgens haar uit deze pe riode waarin sprake was van een „overmachtssituatiè". Over twee overtredingen die zijn gemaakt tijdens pendelrit ten naar Italië zei ze dat toen inderdaad „te krap" was ge pland. Ook handelden sommi ge chauffeurs tegen de uit drukkelijke instructies in. niet op de schoot van de chauffeur gaan zitten". Inmid dels zijn echter maatregelen genomen en daarom zijn de door de officier geëiste straf fen te hoog, betoogde de advo cate. „Ik vind het jammer dat de officier van justitie de in druk heeft dat wij het niet zo nauw nemen. We behoren niet tot de notoire overtreders. Er zijn altijd gevallen waar we niets aan kunnen doen, maar we zijn bijzonder hard bezig W het onder controle te krij gen", besloot directeur A. Beuk. NOORDWIJKERHOUT Er is een te groot ver schil tussen de kosten voor het individueel mu ziekonderwijs en de mu zieklessen die gevolgd worden via de plaatselijke muziekverenigingen in Noordwijkerhout. Dit zei mevrouw Hulspas (D66) gisteravond in de commis sie onderwijs. Zij rekende uit dat iemand die individueel muzieklessen volgt daar 450 tot 600 gulden voor betaalt en een lid van een Ha- favereniging (Harmonie en fanfare) maar 260 gulden en soms zelfs slechts 90 gulden. Daarbij komen dan nog de ex tra faciliteiten van de gratis instrumenten bij de Hafa. Bo vendien rekende Hulspas voor dat de gemeentelijke subsidie voor elk individuele leerling 300 gulden bedraagt en voor een Hafalid 700 gulden. Die verschellen moeten kleiner worden, aldus Hulspas. Maar mevrouw Kuiper (PvdA) vond het verschil toch wel te verde digen. Via de Hafa heeft de leerling de beschikking over maar een beperkt aantal in strumenten. „Wie viool speelt, kiest niet voor de Jeanne d'Arc", aldus Kuiper. „Bovendien wordt er bij de muziekverenigingen ge keken of je wel talent hebt. Commissiesecretaris Van den Hil voegde^hjer aan toe dat enige jaren geleden er inder daad een gevaar bestond dat de Hafaverenigingen een soort muziekschool dreigden te wor den. Dat was te merken aan de subsidieverzoeken die nogal toenamen. Vandaar dat toen een maximale subsidie werd vastgesteld van 30.000 gulden. „Toen werden de Hafavereni gingen gedwongen om te gaan selecteren. Orkesten en har monieën zitten vol en er zijn wachtlijsten van mensen die daardoor nog niet zijn ge plaatst", aldus Van den Hil. Mevrouw Ruigrok (VVD) on derstreepte het algemeen be lang van de fanfares en orkes ten. Van den Hil sloot zich daarbij aan en zei dat deze verenigingen Noordwijkerhout presenteren en daarmee een visitekaartje van het dorp vor men, veel meer dan de indivi duele leerlingen van de mu zieklessen. C. van Duin (CDA) kon geen goed oordeel vormen over het verschil van 400 gul den en hij vroeg wethouder Van der Klaauw om een goede argumentatie op te zetten. De wethouder beloofde om met een gedegen voorstel te komen waarin ook dat verschil in de duur van de lestijden zal wor den doorberekend. Maar dat voorstel zal pas volgend jaar verwacht kunnen worden. Insluiper slaat toe LISSE Terwijl de bewoners naar de televisie keken, heeft een onbekende insluiper geld en sieraden ontvreemd uit een huis aan de Veldhorststraat in Lisse. Dat gebeurde gister avond tussen acht uur en twaalf uur. Volgens de politie is de dader binnengekomen via een raam op de eerste ver dieping. Wethouder Vos biedt zijn ex-collega de Warmondtegel aan. FOTO: HENK VAN DEN ENDE WARMOND Bij haar afscheid als wethouder van de de gemeente War mond is C.E. Dalhuisen- Polano gisteren als ere burger van de gemeente. In een speciale raadsver gadering ontving zij uit handen van loco-burge meester C. van Schagen de bijbehorende oorkonde en legpenning voor haar inzet en toewijding op maatschappelijk en poli tiek terrein. Dalhuisen is de eerste vrouw aan wie het ereburgerschap wordt verleend. Vijftien jaar geleden begon haar politieke carrière als raadslid voor Progressief War mond, een combinatie van PvdA, D66 en PPR, die toen bij de verkiezingen in één klap vier zetels behaalde. In 1979 begon een tienjarige periode als wethouder en loco-burge- meeser. De laatste paar maan den, na het vertrek van burge meester Hendrickx werd het college van B en W aangevuld met VVD-wethouder W. de Vos. Deze bood haar de zoge noemde Warmondtegel aan. Namens het gehele gemeente bestuur ontving de scheidende wethouder, naar wens, een speelobject voor de nieuwe peuterspeelzaal. Als mede ini tiatiefneemster voor de op richting daarvan draagt zij deze instelling nog steeds een warm hart toe. Lovende woorden waren er van de drie fracties in de ge meenteraad. Fractievoorzitter Den Ouden (CDA) noemde haar vertrek een verlies voor heel Warmond. Namens PW roemde D. Duijnhoven haar inzet voor met name de volks huisvesting en de speelgele- genheid voor kinderen in de gemeente. C. Saris van de VVD voorspelde dat Benne- broek een werkburgemeester zou krijgen. Met het oog op de politieke achtergrond (D66) van Dalhuisen typeerde zij haar optreden „van redelijk tot alternatief". In haar dankwoord kon Dal huisen het niet nalaten een „politiek testament" achter te laten. „Over de asfaltering van de doorgaande route is een be sluit gevallen waaraan niet ge tornd kan worden. De verkoe ling van de politieke verhou ding tussen CDA en PW die daardoor is opgetreden zou na de komende verkiezingen een politieke verschuiving in War mond kunnen opleveren". Ten aanzien van de woningbouw en de sporthal, twee belangrij ke zaken die nog spelen in deze gemeente, meende zij echter dat CDA en PW nog dicht bij elkaar zitten. Een sporthal achter 't Trefpunt zo als het CDA wil lijkt haar pla nologisch niet haalbaar. „Als de lokatie Overbos echter niet kan, is PW bereid een andere lokatie te zoeken. Ook daar zou het CDA haar heil dus bij PW moeten zoeken", aldus de vertrekkende wethouder. Hiermee alvast een voorschot nemend op de komende on derhandelingen over het colle geprogramma. OOK NA FUSIE MET AALSMEER LISSE De toekomst van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool aan de Vennestraat in Lisse is hoogst onzeker. Het leer lingenaantal van de school is waarschijnlijk te klein om in de nabije toe komst het tuinbouwon- derwijs in Lisse te houden. Dat vertelde waarnemend di recteur J. Langeveld gister avond aan de leden van de commissie onderwijs in Lisse. „Om de school in stand te hou den, moeten we 400 leerlingen hebben. We hebben er nu maar 130. Het maximale aan tal leerlingen voor de school is ooit 180 geweest dus dat aantal van 400 halen we nooit. Ik ben dan ook bang dat het op de lange termijn niet haalbaar is de school in Lisse open te hou den", aldus Langeveld. De Rijks Middelbare Tuin bouwschool in Lisse wil voor 1 augustus 1990 een fusie aan gaan met de tuinbouwschool in Aalsmeer. Samen met nog enkele andere scholen gaat Lisse een. groot Agrarisch On derwijs Centrum (AOC) Aals meer vormen waar zowel la ger als middelbaar agrarisch onderwijs wordt verzorgd. Eerder had Lisse al pogingen gedaan om samen met de scho len in Oegstgeest en Rijnsburg een AOC te vormen. Toen deze poging in maart 1988 de finitief strandde, is geprobeerd met Boskoop en Gouda te pra ten over de vorming van een AOC op algemeen bijzondere grondslag. Ook deze poging mislukte omdat hier geen school, met lager agrarisch on derwijs bij betrokken was. Sinds juni dit jaar praat Lisse met Aalsmeer. Directeur Lan geveld: „Met deze school zaten we al vrij snel op een lijn en de intentie is aanwezig om te fuseren voor augustus 1990". Wat de gevolgen van deze fu sie precies zijn voor de huidige en toekomstige leerlingen van de Rijks Middelbare Tuin bouwschool kon Langeveld gisteravond nog niet zeggen. „Het is mogelijk dat bijvoor beeld de leerlingen die door willen stromen naar de Hogere Agrarische School het eind examenjaar in Aalsmeer moeten doen. Ook voor de jon gens die nu beginnen, zou dat het geval kunnen zijn", meen de Langeveld die zijn teleur stelling uitsprak over het feit dat er geen AOC gevormd kon worden in de Duin- en Bollen streek. De leden van de com missie onderwijs deelden gis teravond die mening. Proef met minder politiecontrole bij Beekbrug LISSE Er komt een proef met minder politie controle bij de oversteek plaats op de Heereweg ter hoogte van de Rooms-Ka- tholieke basisschool Beek brug. Daaruit moet blijken of het nog langer noodzakelijk is dat er elke dag politie aanwezig is bij het oversteken van de Heereweg door de schoolkin deren. De politie wil van dit dagelijkse toezicht af om meer aandacht te kunnen geven aan andere oversteekplaatsen voor schoolkinderen in Lisse. De oversteekplaats aan de Heereweg is beveiligd met verkeerslichten. Sinds in het begin van de jaren tachtig een dodelijk verkeersongeval plaatsvond op de oversteek plaats, begeleidt de Lissese po litie dagelijks de overstekende kinderen. De politie wil haar aandacht nu ook meer gaan schenken aan andere lokaties waar schoolkinderen overste ken. Volwassenen moeten als verkeersbrigadiers de taak van de politie overnemen. Wethouder J. Meulemans: „Dit ligt erg gevoelig bij de ouders maar ook bij de school na het dodelijk ongeval enkele jaren geleden. Er wordt geredeneerd dat alleen de aanwezigheid van de politie het autoverkeer al langzamer laat rijden". De politie daarentegen wijst er op dat de oversteekplaats met verkeerslichten is beveiligd en er andere oversteekplaatsen bij scholen zijn waar de politie ook nodig is. Meulemans: „Bij donker weer zien de automo bilisten de agenten overigens 'niet eens goed staan. Ver keersbrigadiers met oranje kleding zijn beter zichtbaar. We gaan nu een proef begin nen waarbij de politie minder zichtbaar aanwezig is. Dan kunnen we kijken of de aan wezigheid van de agenten in derdaad effect heeft op het verkeer". De gemeente Lisse denkt er in de toekomst ook aan voorzieningen te treffen op de fietspaden en meer klaarovers aan te trekken. Daarvoor zal een advertentie worden gezet. Meulemans: „Er zijn misschien best volwasse nen die graag kinderen over willen zetten. Het hoeven niet per se ouders te zijn". NOORDWIJK Een gedeelte van de Julianastraat moet worden ingericht als woonerf. Het gaat om het stuk tussen Toekomststraat en Tromp straat. Voorts moet de rest van de Julianastraat eenrichtings verkeer in oostelijke richting krijgen en mag er niet sneller worden gereden dan 30 kilo meter per uur. De commissie verkeer ging gisteravond ak koord met dit plan. Tevens werd vastgesteld dat in de kern van Noordwijk aan Zee een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur gaat gelden. Het eenrichtingsverkeer op de Julianastraat gaat gelden op de gedeelten De Ruyterstraat- Toekomststraat en Tromp- straat-Stijntjesduinstraat. Men wil de Julianastraat snel gaan aanpakken omdat de straat veel verkeer moet verwerken sinds er op de Schoolstraat eenrichtingsverkeer geldt. Men wil onder meer een wooonerf aanleggen omdat aan het bewuste weggedeelte een basisschool ligt. De kosten van de herinrichting bedragen 230.000 gulden. De commissie verkeer gaf gis teravond ook gehoor aan een wens van de inwoners van Noordwijk aan Zee. Zij gaven tijdens een hoorzitting in sep tember te kennen dat zij graag in het hele oude centrum een 30 kilometer-limiet zagen in gevoerd. Aanvankelijk wilde de gemeente Noordwijk voor de ontsluitingswegen van de wijk een snelheid van 50 kilo meter handhaven. Daardoor zou een duidelijker onder scheid ontstaan tussen de ont sluitingswegen en de woon straten. De commissie gaf gisteravond ook toestemming voor het in voeren van een stelsel van eenrichtingsverkeer zoals voorgesteld in het verkeers plan Kern Noordwijk aan Zee, deelplan 2. Het groene licht is tot ver in de omgeving te zien. FOTO: HENK VAN DEN Et NOORDWIJK Sinds zaterdag staat het kruis weer op de toren van de Sint Jeroenskerk. Tot mij lenver in de omgeving is het thans weer verlichte, groene symbool van het christelijk geloof te zien. Bij de bouw van de kerk in 1925 werd op de toren van dit rooms-katholieke bedehuis traditiegetrouw het kruisteken aangebracht. Ouderen weten nog dat het toen verlicht was. Maar het heeft slechts korte tijd gebrand. Op een gegeven moment doofde de verlichting. Bij een onderzoek bleken de leidingen en de lampen zoda nig verweerd dat opknappen geen haalbare kaart meer was. Ook het kruis zelf droeg on herstelbare schade van weer en wind. Het kerkbestuur be sloot toen tot een volledige vernieuwing van het hoog aangebrachte baken. Dit werk werd zaterdag uit voerd door de Leidse onder£ ming Starneon. Met een hoi werker van de firma Schie werden de vaklieden de top van de toren gehes Een en ander trok grote langstelling. Het parkeert rein naast de kerk werd v ligheidshalve afgezet en als j volg van het drukke wink verkeer ontstonden er op di zaterdagmorgen chaotische tuaties. Een Noordwijkse Ir v toriekenner wist nog te vertjcc len, dat het eerste kruis op[a toren in 1925 aangebra'® werd door Piet Droog uit vc Pickéstraat. Hij kreeg daj9f voor 35 gulden van zijn b;nc Zonder hulp van een hoje€ naar boven en bevestigde als symbool aan de top van {J1 toren. Zaterdag kwam er hF wat meer voor kijken. Film „Een verhaal van de wind" is de film die van avond in 't Poelhuys in Lisse wordt vertoond. De voorstelling van het film huis Lisse begint om half negen, toegang kost 6,50 Joris Ivens kreeg voor deze film de Gouden Leeuw. Tango „Tango aan de Dnjepr" is de titel van het solopro gramma dat Bert Visscher vrijdagavond op de plan ken van Muzenhof Lei derdorp brengt. Visscher staat in deze show op een camping en probeert op al lerlei manieren de aan dacht van de onzichtbare Nastasja te trekken. De voorstelling begint om kwart over acht. Toegang kost f12,50, houders van een CJP of Pas 65 moeten 10,50 betalen. Bert Visscher Groen licht voo j CD-uitleen Lisi j LISSE -r— De Lissese bib theek krijgt 5.000 gulden <- de gemeente om een compl" disc uitleen op te zetten, meerderheid van de commi welzijn ging hier gisteravi mee akkoord. Daarnaast 1 de bibliotheek ruim 25.000 den extra besteden aan aanschaf van nieuwe boekf Door het opzetten van compact-disc uitleen wil Lissese bibliotheek aantrek lijker worden voor de eigen den. „Dit is een landelijke c wikkeling", stelde de voor ter van het bibliotheekbesti W. de Munk gisteravond v „Geluid is altijd gekoppeld weest aan grammofoonpla en die zijn veel te kwetsb om in een bibliotheek uit te nen. Met de compact- d loop je veel minder risico, tijd is rijp om deze taak dt bliotheek binnen te halen, vendien kan Lisse als centi van de Bollenstreek niet terlopen bij andere gemeen uit de regio die al wel C uitlenen. Misschien dat hier ook nog wat nieuwe lei mee werven", aldus voorzi De Munk. De CDA-fractie stelde gis avond nadrukkelijk meer lahg te hechten aan het ir pen van de achterstand in boekenbestand dan aan opzetten van de compact-i uitleen. De confessionelen gen echter wel akkoord het verlenen van de 5.000 den subsidie voor het opzei van de CD-uitleen. De fractie wilde gisteravond geen mening geven over de bliotheekplannen. De liber W. Loos pleitte gisteravO voor het toekennen van budgetsubsidie aan de bib theek. Ook had hij graag een eerder stadium het leidsplan van de biblioth besproken in de commissie

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14