Soma/nt Geen vergunningen voor Taxi Kerkhof Ik blijf het proberen STAD OMGEVING Alternatief stationsplan goedkoper en beter' Een cadeau van formaat DINSDAG 14 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 56 tegen absoluut verbod ouseparty's 'EN D66 is tegen een absoluut verbod op housepar- in de Leidse Stadsgehoorzaal. Dat zei P. Langenberg iravond tijdens de vergadering van de commissie voor mene en bestuurlijke aangelegenheden. De organisatie 15 september het compleet uit de hand gelopen popfes- in de stadsgehoorzaal hield heeft hierop een verbod ge- egen van het college, vertelde burgemeester C. Goekoop. or Langenberg was dit aanleiding om op te merken of „acid-houseparty's" nu verboden waren in de Stadsge- irzaal. Dat vond hij namelijk veel te ver gaan. Na een leg van Langenberg (op verzoek van de commissiele- i) wat nu eigenlijk „house-music" was, verklaarde Goe- op dat het college zich niet tegen de aard van de muziek uitgesproken. „Het is geen absoluut verbod. Wel op ddrugs. Bovendien zijn er eisen gesteld in het kader de publieksbeheersing. Een andere organisatie zal aan aantal voorwaarden moeten voldoen", aldus de burge- iester. Drie weken vloeibaar na kaakslag LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar kan de komende drie weken slechts vloeibaar voedsel gebruiken. Dat is het gevolg van een vechtpar tij die zaterdagnacht plaats had. De man liep met zijn broer en twee vrienden over de Kar- nemelksbrug. Toen het kwartet een plasje pleegde vanaf de brug, werd daar door twee jongens die op een fiets passeerde wat van ge zegd. Er ontstond een woordenwisseling en vervolgens een vechtpartij. De Leidenaar wil de twee vechtenden scheiden en moest dat be kopen met een kaakslag. Hij liep een zwaar ge kneusde kaak op en moest een dag in het AZL verblijven. Insluiper steelt 20.000 gulden LEIDEN Een onbekende insluiper sloeg gis teren aan de Botermarkt een grote slag. Tussen half vijf en kwart voor vijf ging de insluiper een pand binnen en haalde uit een portefeuille een bedrag van 19.000 gulden. Bewoners willen verlenging buslijn LEIDEN Omwonenden van de IJsselmeerlaan willen dat er ook 's avonds een NZH-bus bij hun in de buurt stopt. Vooral voor de relatief veel ouderen die in die buurt wonen is het busvervoer onmisbaar. Verder vinden zij dat de ver binding met de ziekenhuizen in Leiden en Leiderdorp slecht is. Dat meldden bewoners van de Slaaghwijk tijdens een vergadering gistermiddag met vertegenwoordigers van de gemeente. Door de Merenwijk lopen overdag de lijnen 49 en 46 maar in de avonduren vervalt de laatste waardoor niet de hele Merenwijk wordt bestreken. De afstand naar de haltes op de Willem de Zwijgerlaan of de Gooimeerlaan is voor veel ou deren te ver. De bewoners gaven als oplossing het doortrek ken in de avonduren van lijn 49. „Dat is echt geen luxe", beschreef een bewoonster het voorstel. De aansluiting van de bussen uit de Merenwijk op bussen die naar de diverse ziekenhuizen rijden is volgens de bewo ners niet ideaal. Hoewel in de dienstregeling staat dat de verbindingen weldegelijk aansluiten wisten een enkele be woonster te vertellen dat de praktijk anders is. Man steelt voor ton aan computers LEIDEN De politie heeft vrij dagavond laat een 29-jarige Lei derdorper aangehouden. Reden voor de aanhouding was dat hij bij zijn voormalige werkgever, een computerbedrijf in Leiden, een computer gestolen of ver duisterd zou hebben. In het huis van de man trof de politie echter nog meer computerdelen en -on derdelen aan. Het gaat om beeld schermen, printers, adapters en kabels ter waarde van ongeveer 100.000 gulden. De man heeft de diefstal van de spullen bekend. Alle gestolen spullen zijn te recht. Van Cruijssen staat laag op VVD-lijst LEIDEN Het huidige VVD-raadslid R. van Cruijssen staat op de voorlopige kandidatenlijst voor de gemeen teraadsverkiezingen op een elfde plaats. De liberalen bezetten momenteel acht raadszetels. Wethouder T. van der Nat is lijsttrekker en ziin collega F. Kuijers staat op de tweede plaats. Die heeft volgens de VVD zelf aangegeven dit jaar geen lijsttrekker te willen zijn. Kuijers heeft de lijst drie maal aangevoerd. Fractievoorzitter N. Bakker staat op de derde plaats, gevolgd door belastinginspecteur P. Vonk (32), die mo menteel niet in de raad is vertegenwoordigd. Op num mer vijf staat A. Geertsema, gevolgd door M. Wijnber gen-Van Dobben de Bruijn. De tweede nieuwkomer, de 29-jarige ambtenaar J. Kradolfer neemt de zevende plaats in. Raadslid L. Driessen-Jansen staat op de acht ste plaats. Het enige raadslid dat zichzelf niet herkies baar heeft gesteld is N. Langerak. De kandidaatstel lingscommissie heeft hem op een 21e plaats gezet. De definitieve lijst wordt vastgesteld tijdens een besloten ledenvergadering op maandag 27 november. erste stap ichting i jkteams bij olitie !IDEN De eerste stap Dr de reorganisatie van politie in de richting i wijkteams is gezet. De idsleden bereikten gis- avond tijdens de com- Issievergadering voor al- 3 nene en bestuurlijke ui ïgelegenheden een insensus" overeen- mming over de ers van de reorganisatie de politie. stuurgroep politie-organi- moet onder meer „de reding van de specialisatie de surveillancedienst en geografisch gebonden wer- |i" gaan onderzoeken. „De urgroep kan natuurlijk be lten dat de 'methode Mos- l' met enige verbeteringen Ier is dan het geografisch jonden werken, maar dat fwacht ik niet", vertelde fgemeester C. Goekoop in i toelichting. I onderzoeksrapport van zette in september de dis- Isie in gang. Tijdens de idsvergadering van 6 no- nber werden verschillende ities ingediend door het IA en D66. De commissie nu dat de stuurgroep een ppenschema opstelt om het jddoel per stadsdeel gebon- h werken, kan worden be- lekoop vergeleek de reorga- ktie met het maken van een klub. H. Koek (PvdA) was met hem eens. „We moeten n overhaaste stappen zet- Aan het realiseren van topclub kunnen we met i allen best een paar jaar rken", zei zij. De stuurgroep pt uiterlijk 1 augustus 1990 n interne projectgroep orga- fatieverbetering is inmiddels ksteld. „De interne project- lep moet meer doen dan al- verbeteren. We moeten ider gaan dan het rapport, j alleen een rondje zoenen r het korps voorstelt. Er ft eensgezindheid komen", |d hoofdcommissaris H. ktert. De projectgroep moet, |r 1 januari 1990 rapporte- l itbreiding van foef met veiligingsdienst IDEN Wanneer de >ef met de beveiligings- nst in de Haarlemmer- aat slaagt, wordt het rein uitgebreid. „Er rdt gestart met de arlemmerstraat, omdat tr de grootste behoefte Maar vervolgens wordt iacht aan de Breestraat, winkelcentra, maar t aan het Bioscience- k", dat zei burgemees- C. Goekoop gister- >nd tijdens de commis- voor algemene en be- urlijke aangelegenhe- rapport van de Stichting iliek Private Samenwer- de Veiligheidszorg d goed ontvangen door de dsleden. Kort samengevat it het rapport hierop neer: i stichting, waarin gemeen- politie en ondernemers sa- ïwerken, moet een particu- ■e beveiligingsdienst in de nemen. De bewakers dra- vervolgens alleen zorg de winkels, op de open- weg krijgen ze geen be- gdheden. leden van de commissie en voorlopig akkoord met ota, maar willen voor een itieve beslissing de reac- van de winkeliers afwach- H. Koek (PvdA) vond dat k naar andere varianten ken moest worden. P. enberg (D66) wilde de lijkheid van stadswach- zoals in Dordrecht, niet uiten. „Ons eindoordeel een knipperend groen n over een jaar graag te- omen", aldus Langenberg. BEDRIJF FEITELIJK IN VALKENBURG GEVESTIGD LEIDEN OEGSTGEEST Taxi Kerkhof krijgt als enige van de nu in de regio Leiden actieve taxibedrijven geen nieu we vergunningen voor zijn auto's. Volgens de regionale taxicommissie is Kerkhof niet meer in Leiden, maar in Valken burg gevestigd. Dat ligt buiten het vervoersge bied van de commissie. Onder de regio vallen de gemeenten Leiden, Al kemade, Voorschoten, Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwoude. Kerkhof was tot voor kort aan de Leidse Narmstraat ge vestigd. Het bedrijf heeft de twee gebouwen noodgedwon gen na korte gedingen moeten ontruimen. De laatste ontruiming vond enkele maanden geleden plaats. Dat gebeurde omdat directeur A. Koot niet voldeed aan beta lingsverplichtingen jegens de eigenaar van het pand, N. Blonk. Sindsdien heeft Kerk hof wel een pand aan de Rijndijk in gebruik genomen, maar daar mogen taxi's al leen worden gestald. Het be drijf zou daarom in feite van uit zijn woning annex be drijfsruimte in Valkenburg worden geleid. De taxicommissie vergaderde gisteren in Oegstgeest over het verlenen van de nieuwe vergunningen. De verstrek king daarvan is nodig op grond van de nieuwe wet personenvervoer die inmid dels al geruime tijd van kracht is. Daardoor wordt het taxivervoer in Zuid-Hol land nu regionaal georgani seerd en niet meer per ge meente. Valkenburg valt daarbij onder de Bollenstreek en niet onder Leiden. Aanrijding De taxicommissie was aan vankelijk van plan de be staande vergunningen zonder meer om te zetten in nieuwe. Dat gold ook in het geval van Taxi Kerkhof. Een daarvoor ingestelde kleinere advies commissie die bestaat uit ver tegenwoordigers van onder nemers, personeel en politie heeft de vergunningaanvra gen de afgelopen week nog eens nader onderzocht. Toen bleek dat aan de Narm straat geen enkele activiteit van Taxi Kerkhof viel te be kennen, terwijl hét bedrijf daar staat ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Op het laatste nippertje werd daarom een negatief advies gegeven. Een aanrijding waarbij een van de taxi's van Kerkhof het afgelopen week einde bij was betrokken le verde extra bewijs, aldus commissie-secretaris Y. U1- rich. „Toen werd het adres in Valkenburg opgegeven". Taxi Kerkhof beschikte over 19 vergunningen. Hoewel tij dens de vergadering gisteren ook steeds over dat aantal werd gesproken, ging het volgens Ulrich bij de nieuwe aanvraag om negen vergun ningen. Bij de resterende tien auto's zou het om contract en groepsvervoer zijn gegaan dat toch al vanuit Valken burg werd geregeld. Ze verwacht dat de nieuwe vergunningen nu snel kun nen worden afgegeven. Van af dat moment mag Kerkhof geen klanten meer oppikken in de regio Leiden. Ulrich: „We hebben op dit punt ook overleg met de politie. Dan worden de touwtjes weer strakker aangetrokken. Dat kon de afgelopen tijd niet doordat er een overgangs recht geldt". Kinderen Kerkhof heeft onder andere met de gemeente Rijnsburg contracten voor het vervoer van kinderen. Volgens wet houder W. Glasbergen ver andert de nu ontstane situatie daar niets in. Hij merkt op dat het voor Rijnsburg al om een Valkenburgs bedrijf' ging. Kerkhof is de afgelopen maanden herhaaldelijk in het nieuws gekomen omdat poli tie auto's van het bedrijf van de weg haalde die niet ge keurd waren. In enkele ge vallen werden die wagens door de politie als „wrakken" getypeerd en verdwenen ze rechtstreeks naar de schroot hoop. Directeur A. Koot wilde geen commmentaar geven. Hij kan nog wel in beroep gaan tegen de afwijzing. Aankomend taxi-ondernemer D. Wielkens op de standplaats bij het Leidse station: „Hoezo geen tekort aan taxi's?" FOTO: HENK VAN DEN ENDE AANVRAAG TAXIVERGUNNINGEN NA TWEE JAAR AFGEWEZEN: 9? LEIDEN Een eigen taxibedrijf. Daar droomt de 28-jarige Leidenaar D. Wielkens nu al bijna twee jaar van. Een klop pend bedrijfsplan, een intentieverklaring van twintig horeca-onderne- mers en het feit dat in Leiden niet alle betaan- de vergunningen worden gebruikt, waren niet vol doende om de taxicom missie ervan te overtui gen hem de benodigde vergunningen toe te ken nen. „Eigenlijk word ik er moe van maar ik blijf het proberen", aldus Wielkens. De nieuwe wet personenver voer is officieel al ingegaan op 1 januari 1988. Maar de in voering ervan in de Leidse regio krijgt nu pas zijn be slag. een regionale taxicom missie (CTLR) is daarmee be last in het gebied van Leiden, Alkemade, Voorschoten, Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwoude. Die CTLR behandelde giste ren een voorstel voor het verstrekken van nieuwe taxivergunningen. De be staande vergunningen wer den met uitzondering van die van Taxi Kerkhof om gezet, maar nieuwkomer Wielkens werd niet toegela ten. Voorlopig wordt er van uit gegaan dat het bestaande aantal vergunningen vol doende is. Ook al omdat in de nieuwe opzet busjes voor groepsvervoer ook als taxi mogen worden ingezet. Bo vendien mogen taxi's door de hele regio werken. Een taxi uit Voorschoten mag dus ook klantjes in Leiden oppikken, wat voorheen niet mocht. „Hierdoor neemt het aantal taxi's in de regio met 20 pro cent toe", aldus Y. Ulrich, be last met het taxibeleid van de gemeente Leiden. „Daarom kunnen we nog niet aan de wensen van Wielkens vol doen. Eerst moeten we wach ten hoe de nieuwe situatie uitpakt. Verder zal het pro vinciale onderzoek uit moeten wijzen of er inder daad een tekort aan straat taxi's is", aldus Ulrich die toegeeft het jammer voor Wielkens te vinden omdat hij Capaciteit De terughoudendheid van het CTLR houdt ook verband met een aangekondigd on derzoek van de provincie naar de taxicapaciteit in de regio Leiden. Maar het wach ten is op het toekennen van geld daarvoor. Wielkens is er zelf van overtuigd dat het onderzoek aantoont wat hij stellig gelooft: namelijk dat er een groot gebrek aan straattaxi's is. „Laat ze maar eens op een willekeurig moment bij het station gaan staan, of 's avonds, vooral in het week einde, per telefoon een taxi bestellen. Dat duurt zomaar een half uur. Dat is geen ser vice. Daarvoor betaal je niet zoveel meer dan voor ander openbaar vervoer. Hier komt nog bij dat sommige bedrij ven niet eens al hun vergun ningen gebruiken en veel aan contractvervoer doen. Dat geeft ze een gegaran-' deerd inkomen maar ver mindert ook het aantal straattaxi's. Ook de nieuwe wet zal daar weining aan veranderen", aldus Wielkens. Ruim twintig horeca-onder- nemers uit Leiden zijn het met Wielkens eens dat er op gezette tijden met name rond hun sluitingsuren groot gebrek aan taxi's is. Zij ondertekenden een brief van Wielkens waarin staat dat ze hem best willen bellen voor een taxi. „Ik ben maar bij twintig gestopt maar het had den er nog veel meer kunnen zijn", aldus de verbolgen on dernemer, die zelf jarenlang taxichauffeur was. Arbeidsplaatsen In zijn omvangrijke bedrijfs plan maakt Wielkens mel ding van het feit dat zijn be drijf, dat hij de naam Taxi Servicecentrale Leiden heeft gegeven, minimaal twaalf ar beidsplaatsen oplevert. „Ze ker in een stad als Leiden toch welkom dacht ik zo". Voorlopig moet hij aan de zij lijn blijven maar gaat deson danks wel in beroep tegen de afwijzing van zijn vergunnin gen. Het provinciale onder zoek zal hopelijk snel genoeg bewijzen wat hij en de Leidse horeca allang denken te we ten, maar wat de taxicommis sie bevestigd wil zien. LOMAN LEEFMANS V Mi V v>r "N mmm%w mm mm Het alternatieve stationsplan waarbij al het verkeer gebruik maakt van een korte tunnel. TEKENING: VAN REUZEN, VERBEEK EN ROOSENDAAL .99 99 LEIDEN Het Leidse ar chitectenbureau Van Reij- zen, Verbeek en Roosen daal presenteert vanavond een alternatief stations plan tijdens de ledenver gadering van het CDA, die om half acht begint in de Petruszaal aan de Lam- menschansweg. Volgens E. van Reijzen is het plan goedkoper en beter dan het zogeheten Mabonplan dat door de gemeente als uitgangspunt is genomen voor de verder ontwikke ling van het gebied rond het nieuwe Leidse station. Het Leidse bureau heeft in eerste instantie gekeken naar de verkeersafwikkeling. In plaats van door een lange en diepe autotunnel van vijfhon derd meter lang zou het ver keer over een lengte van 130 meter onder de nieuwe sta tionshal moeten doorrijden. De rijbanen worden vanaf het Rijnsburgerviaduct verlegd in de richting van het station. Het alternatieve plan gaat er van uit dat al het verkeer van deze weg gebruik maakt, ter wijl door de Mabontunnel al leen het doorgaande verkeer zou rijden. „Het autoverkeer wordt voor honderd procent gescheiden van het langzame verkeer", aldus Van Reijzen. De kortere tunnel is zo'n twaalf miljoen gulden goedko per dan de Mabontunnel, waarvan de kosten worden ge schat op dertig tot veertig mil joen. In het alternatieve plan is bovendien geen rekening gehouden met een tweede tun nel bij het Ter weepark wat een besparing van acht mil joen zou betekenen. Van Reij zen, Verbeek en Roosendaal heeft dit laten uitrekenen door een ingenieursbureau uit Rot terdam. Het plan is al gepresenteerd aan PvdA-raadsleden (die geen twintig miljoen gulden over hebben voor de plannen waardoor de lange Mabontun nel niet kan worden gereali seerd) en aan ambtenaren van de directie verkeer. Woord voerder A. Haagsman noemt het plan „niet realistisch" om dat een duidelijke koppeling bestaat met het nieuwe station. Dat is volgens hem „een gru wel" in de ogen van de Neder landse Spoorwegen die al een eindje op weg zijn met de plannen voor het nieuwe sta tion en niet willen wachten op de procedure rond de eventue le verkeerstunnel. Een ander zwak punt is volgens de amb tenaar dat sprake is van twee busstations: voor en achter het station. „Te ver uit elkaar en er is te weinig ruimte voor ge reserveerd", is zijn mening. Buurtonderhoud Slaaghwijk heeft weinig resultaat LEIDEN De resultaten van de werkgroep buurt onderhoud Slaaghwijk zijn zeer slecht. De meeste punten die door de bewo ners worden aangedragen worden pas laat of hele maal niet behandeld. Dat is de strekking van een brief die C. Stolk heeft geschre ven aan L. Meijer, voorzitter van de werkgroep en chef stads beheer van de gemeente Leiden. In de werkgroep, bestaande uit bewoners en vertegenwoordi gers van de gemeente worden onderwerpen besproken en al ternatieven aangedragen om tot een verbetering van het leefkli maat in de Slaaghwijk te ko men. Stolk schrijn dat aan een aantal zaken zoals de wijkcon- tainers, het uitbaggeren van de Slaaghsloot, de verkeersdrem pels en de speelplaatsjes nog steeds niets is gedaan terwijl deze in het voorjaar al zijn be sproken. In de vergadering van de werk groep gistermidag kreeg Stolk bijval van de andere bewoners. „Soms heb ik echt het idee dat ik mijn tjd zit te verdoen", al dus een bewoner. Mevrouw Spaanderman van de directie reiniging nam het voor de ge meente op. Volgens haar wor den de klachten van de buurt weldegelijk serieus genomen en aan gewerkt. Over de wijkcon- tainers wist zij dat dat het de gemeente veel geld kost en dat die ze niet zomaar neergezet konden worden. „Er wordt wel degelijk aan gewerkt en u wordt echt serieus genomen", aldus Spaanderman. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Buurt trekt klacht in over inspraak LEIDEN Buurtvereniging Maredorp-de Camp heeft haar klacht ingetrokken over het gebrek aan inspraak bij de plannen voor het Vrouwenkerkplein. Dat blijkt uit een brief die de vere niging heeft gestuurd aan de inspraakcommissie, die morgen avond een vergadering zou houden over de klacht. Als reden geeft de vereniging aan dat „vanuit de gemeente inmiddels actie is ondernomen en de zaak binnenkort in de raadscommissie wordt behandeld". De brief besluit met de zin: „Wij wachten als buurtvereniging nu de ontwikkelingen gespitst af en zullen ze ker van ons doen spreken". De inspraakcommissie vergadert nu pas op 12 december. Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: 1 Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) Stuur als dank de luxe banddoek naar I I Stuur deze bon in een open envelop postzegel met nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 948,2500 VD Den Haag. 1 LcicLcSouAant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11