Commissie- Brokx slaat gat in financiering milieuplan MOMENTJE MOMENTJE MOMENTJE teleprofs Europarlementariërs beginnen onder gunstig gesternte Handelsgeest verleidde koopman tot aankoop van besmette lading Binnenland Medische buten vaak $nder tafel LEIDT TELECOMMUNICATIE IN BETERE BANEN. EfiidócSouoant ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 fereld Jamboree e kosten om het irrein op de Flevohof eschikt te maken voor Wereld Jamboree s)5 bedragen 16,9 iljoen gulden. De m osten van de totale rganisatie komen aar schatting op 35 liljoen gulden. De eyereld Jamboree van couting in 1995 vindt efinitief plaats bij het andmerengebied op ,fet terrein van de erd evohof in Dronten, zo gisteren in tajiddinghuizen evestigd. DTO: ANP stel, Rectrix Barlaeus krijgt gelijk AMSTERDAM Rectrix C. de Vries Lentsch van het hoofdstedelijk Barlaeus Gymnasium hoeft zich niet te houden aan het zogenaamde „protocol" dat enkele jaren lang op deze gemeentelijke school is gehanteerd. Het col lege van b en w is het eens met het bezwaar van de rec trix dat het protocol haar be voegdheden beperkt. In het protocol werd vastgelegd dat de rector geen eigen beslis singsbevoegdheid kreeg; be slissingen moesten worden genomen bij meerderheid van stemmen. Ambassade in Teheran bestormd DEN HAAG Iraniërs hebben in de nacht van donderdag op vrijdag de Nederlandse ambassade in Teheran bestormd. De onge veer 20 mannen stichtten brand, schilderden leuzen en veroorzaak ten aanzienlijke vernielingen in het gebouw. Op het moment van de bestorming bevond alleen de huismeester zich in de ambassade. Deze werd door de Iraniërs inge sloten maar is ongedeerd. Uit de geschilderde leuzen viel op te ma ken dat het een wraakactie betrof voor een brandbom die enkele weken terug werd gegooid naar de Iraanse ambassade in Den Haag. Jeugdspaarwet doelmatiger DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren ingestemd met een wetsvoorstel van minister De Vries van sociale zaken en werk gelegenheid tot wijziging van de Jeugdspaarwet. Het voorstel moet leiden tot een vereenvoudiging en doelmatiger uitvoering van de wet. De Jeugdspaarwet, beter be kend als de Zilvervloot, biedt jon geren van 15 tot 21 jaar de moge lijkheid te sparen bij een bank. Na afloop van de spaartermijn, mini maal 3 jaar en maximaal 9 jaar, kunnen zij een belastingvrije pre mie aanvragen over het ingelegde geld. BZ niet naar PLO-dag DEN HAAG Bui- tenlandse Zaken zal niet vertegenwoor digd zijn bij de bij eenkomst die de Palestijnse Be vrij - dings Beweging 23 november in Den Haag belegt. Dit is besloten, aldus een woordvoerder van het ministerie, omdat „de uitnodiging van de PLO getuigt van aanspraken die niet stroken met het be leid van de rege ring". Gevaarlijke aanstekers UTRECHT Het minis terie van WVC waar schuwt voor aanstekers in de vorm van speelgoedau to's, -motoren, -vrachtau to's en -microfoons. Kin deren die met zo'n aanste ker spelen, kunnen brand wonden oplopen, aldus het ministerie. De ludieke aanstekers ziin al enige tijd in de handel. De Rijks- keuringsdienst van Waren heeft maatregelen geno men om verdere verhan deling van dit soort aan stekers te voorkomen. EIDEN In Nederland rijgen talloze slachtoffers an medische fouten ten piirechte geen schadever- Anders dan in nfmerika blijven in Neder- ,ind de medische fouten njueestal onder tafel. Dat maeeft ook tot gevolg dat gep medici van gemaakte luten niet kunnen leren, i' at schrijft de Leidse ju st C. Stolker in zijn boek fan arts naar advocaat', 'e 1 olker pleit voor meer open- rt I ;id en onderzoek. In zijn beschrijft hij het „spook- s ield van Amerikaanse toe- Bij een aantal speci- ismen blijken dit geen india- mverhalen te zijn. Vijftig ocent van de gynaecologen, ïirurgen en orthopeden ordt één keer per jaar gecon- >nteerd met een schade- niea' rt 'bieden riskante verrichtin- e %n te doen, bijvoorbeeld be- ga%Hingen. Bij de geboorte van bli^n gehandicapt kind staan de uders al snel klaar om de arts e schuld van de handicap te even. „Deze gevallen zijn, als t door de ouders worden ge- al gauw goed voor ^n paar miljoen", aldus Stol- Amerikaanse omstandighe den verschillen uiteraard van Ije Nederlandse. Zo zijn Ame- veel minder bang Joor gerechtelijke procedures ^an Nederlanders. „Men •eekt soms wel van een na- aal tijdverdrijf", schrijft de ist. De crisis in Amerika irdt bestreden door het re- itreren van de fouten en de adeclaims. Zo'n crisis is nog iet aan de orde. Maar dat be kent volgens Stolker niet dat r niets aan de hand is. „Het is dat fouten an artsen wel in de VS en iet in Nederland voorko- schrijft hij. tlker pleit voor meer aan- icht in de artsenopleiding ior de juridische kanten van :t beroep. ml Brochure over aki 'formaldehyde neLEIDEN De Leidse Weten- ejchapswinkel en de Vereni- s ting Milieudefensie hebben brochure uitgebracht over pgOrmaldehyde. Aanleiding is Ie grote hoeveelheid vragen lie bij beide en andere instan- ies worden gesteld over het pjfas. Het gas leidt bij mensen tot hoofdpijn, irritatie fan ogen, ademhalingsorganen neus- en slijmvliezen en ec- leem. Formaldehyde wordt (nder meer verwerkt in paanplaat, shampoo's, tand- iasta's, knutsellijm en schoon maakmiddelen. Effectief middel legen infecties LEIDEN Wondinfecties bij chedeloperaties nemen aan- benlijk af bij toediening van let antibioticum cloxacilline. Pit antibioticum moet op de ag van de operatie 24 uur gorden gegeven. Dit staat in et proefschrift Antibiotic trt rophylaxis in craniotomies an B. van Ek. Van Ek pro- Pfioveert donderdag tot doctor ;n de geneeskunde aan de .eidse universiteit. Dat het ge- alen van een antibioticum bij ^hersenoperaties infecties af- emt, was al bekend. Van Ek lilde echter het meest effec- v eve middel vinden. JjE KNOLLEN Goeo.m, r-m2- ,j Ifiï v/AS n ou pat DftiUCQvlOe pMU£6 DEN HAAG VVD- fractieleider Voorhoeve vindt dat hij alsnog gelijk heeft gekregen met zijn verzet tegen de afschaf fing van het reiskosten forfait (de belastingaftrek voor woon-werkverkeer). „Het advies van de commissie- Brokx toont duidelijk aan dat de voordelen niet opwegen te gen de nadelen", aldus Voor hoeve gisteravond, kort nadat minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat het rap port van de commissie in ont vangst had genomen. Het ka binet Lubbers-II struikelde over het plan de reiskostenaf trek af te schaffen. Een meerderheid van de com missie, bestaand uit werkge vers- en werknemersorganisa ties, vindt dat de reiskostenaf trek niet in zijn geheel moet worden opgedoekt. Zo'n maat regel zou leiden tot een onaan vaardbare inkomensachteruit gang voor werknemers, hoge re loonkosten voor werkge vers en spanningen op de ar beidsmarkt, zo luidt het meer derheidsstandpunt. FNV, VNO, MHP en NCW vinden het bovendien onverstandig al per 1 januari het forfait af te toppen, zoals het kabinet voor stelt, omdat er nog onvoldoen de alternatieven zijn voor het autoverkeer, terwijl de loonad ministraties de handen vol hebben aan de belastingopera tie 'Oort'. Gat De aanbevelingen van de com- missie-Brokx slaan, als ze door het kabinet worden overgeno men, een flink gat in de finan ciering van het Nationaal Mi lieubeleidsplan (NMP). In het NMP is als opbrengst van de forfait-maatregel (geheel af schaffen) 650 miljoen gulden ingeboekt, waarvan 250 mil joen gulden reeds per 1 januari 1990 vrij zou moeten komen. Een meerderheid van de com missie schat de maximaal haalbare opbrengst echter op niet veel meer dan 250 miljoen gulden in vier jaar. Vertegen woordigers van Algemene Za ken, Financiën, Economische Zaken en Sociale Zaken noe men de aftopping met 250 mil joen „thans het maximaal haalbare". Minister Maij-Weggen liet bij het in ontvangst nemen van het rapport weten dat het ka binet vooralsnog vasthoudt aan het 'aftoppen' van het for fait per 1 januari aanstaande. „Er zullen snel voorstellen ko men. U mag aannemen dat al in de regeringsverklaring op 27 november maatregelen worden aangekondigd", aldus de minister. Dat de commissie een verdeeld advies heeft uit gebracht noemde ze spijtig „maar daar staat tegenover dat de politiek er nu het zijne mee kan doen". De commissie heeft totaal elf maatregelen geïnventariseerd die zouden kunnen leiden tot het terugdringen van het auto verkeer in de spitsuren. Van groot belang daarbij is hoe het vrijkomende geld aangewend wordt. Werkgevers en werknemers vinden dat het geld vooral ge bruikt moet worden om de overstap naar het openbaar vervoer en carpooling (het sa men naar het werk rijden) te bevorderen. Gedacht wordt aan het verlagen van de trein en bustarieven en fiscale vrij stellingen voor de kosten van bedrijfsvervoer en door de werkgever verstrekte OV- abonnementen. Maximaal leidt aftopping van het reiskosten forfait in combinatie met deze 'stimulerende' maatregelen tot circa drie procent minder au tokilometers in de spitsuren. De commissie stelt in zijn rap port vast dat de inkomensach teruitgang door afschaffing van het forfait nooit in zijn ge heel gecompenseerd kan wor den. Het effect van volledige afschaffing op het inkomen van een modale werknemer ligt afhankelijk van de reisaf stand tussen de 0,9 en 3,8 pro cent. Als deze werknemer te vens een vergoeding van de werkgever ontvangt (deze ver goedingen worden vanaf 1 ja nuari belast) is de inkomen sachteruitgang nog groter: maximaal 6,1 procent. „Gehele neutralisatie van deze effecten is niet mogelijk", concludeert de commissie. Ambtenaren van Verkeer en Waterstaat en van Milieube heer hebben in de commissie-' Brokx een lans gebroken voor het volledig afschaffen van het reiskostenforfait. Volgens de vertegenwoordigers van deze departementen kunnen Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat en commissie- de doelstellingen uit het NMP voorzj„er Brokx via aftopping alleen niet ge haald worden. FOTO: ANP DEN HAAG Het is zo'n typische vrijdagmiddag en het is na twee maanden eindelijk even rustig aan het nationale politieke front. De elf nieuwe Nederlandse le den van het Europees Parle ment maken daarom van de gelegenheid gebruik zich te presenteren tijdens een uitge breide lunch in het perscen trum Nieuwspoort. Soep, haze- rug, pudding en wijn worden plaatsvindt maar in Straats burg, de thuishaven van het Europees parlement. Deze week is gebleken dat Europar lementariërs, van wie enkelen in het nieuwe kabinet zijn ge kozen, wel degelijk serieus moeten worden genomen. De nieuwbakken Europese parle mentariërs zijn onder een gun stig gesternte aan hun loop baan begonnen. Terwijl de lunch gewoon door gaat, staat de ene na de andere Europarlementariër op om zich te introduceren. Zo is daar de voormalige diplomaat Jan Willem Bertens, de enige vertegenwoordiger van D66, die zijn achterban schokte door zich aan de sluiten bij de liberale fractie waarvan ook. de VVD deel uitmaakt. Ber tens is nu drie maanden in Straatsburg. Wat is hem opge vallen? „Iedereen kan zo veel zeggen als-ie wil, maar er wordt ook zo weinig mogelijk naar geluisterd". Ria Oomen, tot voor kort kamerlid van het CDA, heeft tot haar „eigen schande" gemerkt dat de Ne derlandse politici en ook de departementen veel te weinig van Europa afweten. Haar partijgenoot Jan Sonneveld, landbouwspecialist, vindt het „een zware last" dat hij zo'n beetje heel agrarisch Neder land moet vertegenwoordigen: „Want de VVD heeft geen landbouwspecialist in Straats burg en de PvdA'er Woltjer heeft het te druk met zijn Maxime Verhagen (CDA), met zijn 33 jaar de jongste Neder landse Europarlementariër, heeft als grootste zorg „het verbeteren van de contacten tussen Tweede-Kamerleden en Nederlandse afvaardiging in Europa, zodat beiden invloed hebben op de besluitvorming". De „enige echte" Wim van Velzen, de oud-secretaris van de PvdA die dezelfde naam heeft als de landelijk voorzit ter van het CDA, houdt zich vooral met Oost-Europa bezig. Hij vindt dat 'Europa' zich net zo belangrijk moet maken als het is. „We moeten niet over de schouders van de Verenig de Staten meekijken, maar zelf een standpunt innemen over de ontwikkelingen in Oost-Europa en de hereniging van de twee Duitslanden. De topontmoeting tussen Bush en Gorbatsjov moet worden uit gebreid met een afvaardiging van Europa". Eppo Jansen, hoofd van het Nederlandse voorlichtingsbureau van de Europese Gemeenschap, tot slot: „De Nederlandse delega tie in het Europees parlement heeft een prestatie geleverd waarop de Tweede Kamer ja loers kan zijn", meldt hij. „De 25 Nederlandse parlementa riërs hebben twee en een hal ve minister geleverd aan het nieuwe kabinet. Dat is dus tien procent. Dit percentage wordt bij lange na niet gehaald door de Tweede Kamer!" ROB SEBES ROTTERDAM Geen enkele veevoeder- of graanhandelaar wilde op 11 augustus 1989 in Ant werpen de door vermen ging met zinkerts veront reinigde partij van 188 ton rijstzemelen kopen, nadat het Belgische assurantie bureau Intersurvey Bvba namens de Duitse graan handel Töpfer in Ham burg de lading per telex had aangeboden. „Cruciaal lijkt mij daarom de vraag of men op dat moment niet moest concluderen dat men te maken had met che misch afval", -aldus de Rotter damse raadsman jhr. mr. Th. Sandberg. Die behartigde gis teren voor de Rotterdamse rechtbank de belangen van het door de gifvoeraffaire zwaar getroffen veevoederbe drijf Slump in Stroobos. Het was volgens Sandberg ta melijk vreemd dat veevoeder handelaar D.M. de Bruijn bv zich door zijn koopmansgeest liet verleiden de partij rijstze melen te willen afnemen als hij daarvoor 60 Belgische francs per 100 kg zou ontvan gen. Volgens de raadsman van De Bruijn, mr. D.H. de Witte, verkeerde de handelaar uit Waspik in de veronderstelling dat de partij zink bevatte, wat niet ongewoon is. De Belgische verzekeraars gingen niet op De Bruijns aanbod in, maar gaven de lading terug aan Töpfer. Dodelijke inhoud Op 22 augustus lag de partij rijstevoermeel met zijn voor tientallen koeien dodelijke in houd opgeslagen in Waspik. De ramp had toen nog voorko men kunnen worden als men bij De Bruijn de drie achter eenvolgende telexberichten se rieus had willen nemen, waar in Töpfer aandrong op vernie tiging van de partij. In Ham burg moet men volgens mevr.mr. L. Dommering-Van Rongen, raadsvrouw van de ook door Slump gedagvaarde handelsonderneming Rovegh- ra, al geweten hebben dat er een grote concentratie lood in de rijstevoermeel zat. In ieder geval was men op 1 september wel precies op de hoogte, om dat een nadere analyse van de lading had uitgewezen dat het ging om 5,7 procent zink en maar liefst 10 procent lood. T*opfer nam echter niet meer de moeite om die gegevens door te spelen naar Waspik, omdat men er van uitging dat De Bruijn de opdracht tot ver nietiging inmiddels had uitge voerd. „Een belachelijke gedachte", aldus De Bruijns raadsman mr. De Boeren. Want de prijs voor vernietiging bij bijvoorbeeld AVR Rijnmond zou al vele ke ren hoger zijn dan het bedrag dat De Bruijn in Antwertpen had gevangen. De Bruijn liet de partij nog wel onderzoeken op zink en kreeg als analyse resultaat 4 procent zink. Het probleem is dat men niet met een monster van een lading rijstevoermeel naar een labo ratorium kan stappen en kan vragen wat daar precies in zit. Men moet exact aangeven naar welke stoffen er moet worden gezocht. Als De Bruijn naar lood had laten zoeken zou de partij waarschijnlijk niet zijn doorverkocht. Zowel Slumps raadsman mr. Sandberg als diens collega's gaan er vanuit dat er hoogst waarschijnlijk geen boos opzet in het spel is, zoals men in En geland beweert. Maar er zijn nog heel wat vraagtekens in deze zaak. „De Bruijn, Rovghra en Mark nesse kunnen met hun verze keraars de in de miljoenen guldens lopende schade niet dragen, dat lijkt wel zeker", aldus mr. Dommeringh. „Is het gerechtvaardigd dat Slump nu als eerste zo'n grote 'hap uit de ruif' van de schadepen- ningen krijgt?" ALEX SNELLEMAN Psychiater geschorst UTRECHT Het Medisch Tuchtcollege in Groningen heeft een psychiater voor één jaar geschorst wegens een lief desrelatie met een patiënte. De persoonlijke contacten be schrijft de arts als „een bijna paradijselijke periode" en „de diepste relatie die hij ooit met een medemens heeft mogen beleven". Hij was bereid zijn eigen gezin op te geven terwil- le van een leven met haar. De psychiater heeft ontkend dat er sprake is geweest van sek sueel misbruik. (ADVERTENTIE) Klinkt uw eigen telefooncentrale vaak zo, bel dan onmiddellijk Teleprofs 070-560920. Teleprofs zendt telefonistes met praktijkervaring uit. En leidt telefonistes (vim) op. Teleprofs is een gezamenlijke onderneming van Vedior Uitzend- en Personeel Adviesbureaux en PTT Telecom. Groenmarkt 28, 2513 AL 's-GRAVENHAGE.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3