Polen gaan harde winter tegemoet Fransen bouwen duurste autoweg van heel Europa £eidóc(Botviant De winkels zijn de laatste tijd beter gevuld in Polen, maar toch staan de mensen somber in de rij. Want veruit het meeste is voor hen veel te duur. FOTO: AP ruwweg 300.000. Een enorme stijging, maar niet genoeg om de prijsstijgingen te dekken. Het Poolse Bureau voor Soci ale Zaken rekende in september al voor, dat een gezin met twee kinderen alleen al voor voedsel maandelijks minimaal 360.000 zloty nodig heeft. Het bestaan is voor de meeste Polen aanzienlijk zwaar der geworden. Volle winkels Het paradoxale is dat Polen er rijker uit ziet dan een maand geleden. De aanbod zijde (de boeren) reageert enthousiast op de prijsstijgingen. De toonbanken bij de slagers - een maand geleden volkomen leeg - puilen uit van het vlees. Worst is plotseling weer in alle soorten, maten en prijzen te koop. Maar veel mensen kun nen alleen de goedkoopste soorten worst nog betalen. De prachtige Poolse ham ligt in de schappen uit te drogen, voor te veel mensen niet te betalen. De prijzen van de melk en de boerenkaas zijn al langzaam aan het zakken. Noodgedwon gen, omdat de waar lag te bederven. Mevrouw N. leefde al vele weken op brood en poekweit met poedermelk, ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 PAGINA 27 WARSCHAU - Op de deur van restaurant Agata aan de Filtrowa- straat in Warschau is een papier geplakt: 'Gratis maaltijden voor wie het nodig heeft. Iedere dag van 12.00 tot 13.00 uur'. Het ziet er binnen uit zoals het hoort in een goedkope Poolse eetgelegenheid: kaal, niet al te vrolijk, neonlicht, stenen vloer, formica tafeltjes en een rijtje mensen bij het buffet, wachtend op een bord gebonden soep of noedels. Er hangt de geur van doorgekookte witte kool. De vrouwelijke chef in de keuken vertelt dat haar baas op 25 oktober begonnen is met het uitdelen van gratis maaltijden aan arme mensen. Voorzover zij weet is restaurant Agata tot nu toe het enige particuliere restaurant in Warschau dat met zo'n project is begonnen. Zo'n ze ventig mensen profiteren er dagelijks van. Hoe weet het personeel of iemand zo'n gratis maaltijd echt nodig heeft? De kokkin kijkt verbaasd op: „Als ze erom vragen, weet je toch voldoende?". Het kost de meeste mensen moeite ge noeg om naar het gratis eten te vragen. Vooral bejaarden staan eindeloos voor de deur te aarzelen. „Ze durven vaak niet, ze schamen zich. Als het erg lang duurt, gaan we naar buiten om zo ie mand naar binnen te tronen. Ze hebben hun leven lang gewerkt. Ze hebben recht op een fatsoenlijk bord eten". Het personeel van Agata lijkt oprecht enthousiast over het initiatief van hun baas. De vrouw uit de keuken blaakt van trots en behulpzaamheid, een nieuw fenomeen in de doorgaans nogal grim mige Poolse horeca. Voedselbonnen Niemand in Polen weet op dit moment, hoeveel mensen beneden het absolute bestaansminimum terecht zijn gekomen. Niemand weet zelfs precies hoe hoog of hoe laag het eigen maandelijkse inko men eigenlijk is. De prijzen stijgen zo snel, en het ingewikkelde systeem van prijscompensatie is zo rap en slordig in gevoerd, dat niemand de weg meer kent in de berg aanvullende loon- of uitke ringsstrookjes. De administrateurs en de statistici zijn dolgedraaid. Vast staat dat de regering van premier Mazowiecki (Solidariteit) een paar we ken geleden een plan publiceerde, dat ruim vier miljoen Polen vanaf 1 decem ber recht zou moeten geven op bonnen voor extra goedkope kaas, melk en brood. Het plan is overigens weer inge trokken, wegens grote technische manke menten. Het wachten is nu op een beter plan. Maar vier miljoen mensen, voor namelijk kinderen en gepensioneerden, worden in elk geval door de regering te arm geacht om zich behoorlijk te voe den. Polen heeft in totaal 38 miljoen in woners. Voordat de vorige (communistische) re gering besloot om de voedselprijzen per 1 augustus niet langer te subsidiëren, hielden economen rekening met een ge middelde prijsstijging van vijftig tot zes tig procent over het hele jaar 1989. Nu lijkt het waarschijnlijk dat het inflatie percentage de duizend zal overschrijden. Het gemiddelde loon is vanaf begin '89 van circa 100.000 zloty opgelopen tot In Warschau kunnen behoeftige Polen grt waarvan ze nog een voorraadje had uit betere tijden. Met het pensioen van 80.000 zloty per maand kan ze absoluut niet meer rondkomen. „Een paar dagen geleden liep ik toevallig langs het Rode Kruis in de Mokotowskastraat en zag dat ze daar gratis maaltijden aanbieden. Ik ging naar binnen en vroeg of ik in aanmerking kwam. Ze waren heel vrien delijk. Controleren of je wel arm genoeg bent. is er niet bij. Ze geloofden me met een. Sindsdien kom ik hier elke dag". Mevrouw N. kreeg van het Rode Kruis een soort knipkaart voor een hele maand. Net als in Agata bestaat de gratis maaltijd uit soep en gekookte deegwa ren. Geen vlees, geen verse groenten, geen melk of kaas. Marginalen Er zit een gemengd gezelschap in het grote staatsrestaurant waar we mevrouw N. tegenkomen. Kantoorpersoneel en ar beiders, die hier, tegen betaling snel en goedkoop kunnen lunchen: een bordje rauwkost en een varkenslapje. Er zitten is voedsel krijgen in onder meer restaurants zwervers in totaal vervuilde staat; ver waarloosde psychiatrische gevallen die op luide toon onbegrijpelijke gesprekken met zichzelf voeren; verarmde bejaarden als mevrouw N. Ze is blij met het eten, maar schaamt zich diep dat ze in de rij moet staan met 'marginalen'. „Wanneer ik voor het laatst een stukje vlees heb gegeten? Ik zou het niet meer weteh. Vóór de prijsstijging, denk ik. Voordat we met z'n allen op Walesa stemden. Daarna werd het leven alleen maar slechter. Ik weet niet of ik de vol gende keer weer op hem stem", zegt me vrouw N. kwaad. 'Kuronowka' is de bijnaam geworden voor de gratis maaltijden, soms geleverd door de kerk, soms door het Rode Kruis, soms door particulieren die zich het lot van de armen aantrekken. Kuro nowka, ofwel 'een bakje Kuron', ver noemd naar premier Mazowiecki's mi nister van sociale zaken Jacek Kuron, een veteraan van de Poolse oppositie. Elke week spreekt minister Kuron op in tieme toon het Poolse volk een kwartier tje toe op de tv. Dat het treurig is dat de economische omwenteling zoveel slacht offers vergt, dat het helaas niet anders van particulieren. kan, dat individuele liefdadigheid abso luut nodig is, dat hij zelf een derde van zijn ministerssalaris inlevert voor hulp aan de armen en dat hij hoopt dat ande ren daar ook toe bereid zijn. Voorlopig valt te vrezen dat de situatie alleen maar erger wordt. De broodnodi ge sanering van de hopeloos verouderde en inefficiënte Poolse industrie zal een nieuwe categorie armen opleveren, de werklozen. Economische deskundigen vrezen dat over een jaar maar liefst een derde van de beroepsbevolking geen werk meer zal hebben. „Steek de handen uit de mouwen, begin zelf een bedrijfje. Hulp kunnen we helaas nauwelijks bie den, maar voor het eerst sinds '45 zijn de mogelijkheden onbeperkt", probeert Kuron de bevolking moed in te spreken. „Denk aan de pioniers in Amerika. Zij hoefden ook niet op ondersteuning te re kenen, toen ze de prairie introkken om een nieuw leven te beginnen". Mevrouw N. heeft aan zulke opbeurendë praatjes geen boodschap. Zij kan niets anders doen dan wachten en hopen dat het ooit weer beter wordt. WERA DE LANGE schillende aardlagen 'verankerd' moes ten worden en dan ook nog eens tegen een bergwand van puin. 'Beton-injecties' en revolutionaire verankeringstechnie ken gaven het complex het gewenste houvast. De architect van het geheel laat gelukkig weten dat aardbevingen in dit gebied uitgesloten zijn. Camera's Het verkeer op de A 40 (dat voor 27 procent uit vrachtwagens bestaat) wordt nauwlettend in de gaten gehouden van uit een commandopost bij het dorpje Saint-Martin-du Frène. Tachtig videoca mera's waken over een afstand van 45 kilometer. Ze bespieden vooral het tun nel-viaductcomplex Chamoise, dat voor lopig over één rijbaan in beide richtin gen zal beschikken. „Je ziet wel gekke dingen als je de hele dag voor de moni toren zjt", vertelt een controleur.„Men sen die vlak voor de ingang van de tun nel nog even omkeren". Elke maand gaat er wel ergens een vrachtwagen de versterkte vangrail in omdat de chauffeur zich niet aan de snelheidsbeperkingen heeft gehouden. Een Italiaanse bestuurder had de schrik van zijn leven. Hij mocht uit zijn cabine klauteren terwijl de voorwielen van zijn tientonner boven een ravijn draaiden. De controleurs in Saint-Martin hebben geen bevoegdheid om Wegpiraten in de kraag te vatten. Ze zitten er uitsluitend om pechgevallen of ongelukken te signa leren. Is dat gebeurd, dan neemt een computer de afwikkeling van het pro bleem over: van de waarschuwingen op de 'tele-informatieborden' boven de weg tot en met het regelen van de ventilatie in een tunnel. De SAPRR hoopt alle kennis die er met de aanleg van de A 40 is opgedaan te kunnen exporteren. Onder meer naar Maleisië, waar de maatschappij vorig jaar een concessie binnenhaalde voor achthonderd kilometer autoweg dwars door het bergachtige Malakka. „Van Ja panse wegenbouwers hebben wij daar geen concurrentie te duchten", aldus een zelfverzekerde Dargent. „Japanners doen heel aardige dingen in steden, maar voor dit soort ingewikkelde en tegelijk esthetische klussen hebben ze geen ge voel". Vast staat wel dat de A 40 nimmer ren dabel zal zijn in het SAPRR-wegennet, dat onder meer de drukke A 6 (Parijs- Lyon) omvat. Gebruikers van de twee honderd kilometer snelweg tussen Ma con en Genève zullen 65 franc moeten neertellen, bijna 22 gulden. Het tarief in de 'vitrine' tussen Sylans en Chatillon bedraagt twee gulden. Een koopje als men bedenkt, dat het asfalt hier 440 gul den per centimeter heeft gekost. BOB VAN HUET Duitsers of Nederlanders", weet Dar gent. De bewoners langs de Route Nationale 84, die nu nog het drukke vrachtverkeer richting Genève absorbeert, stonden in meerderheid achter de bouw van de A 40. „De snelweg heeft ze van veel overlast verlost", zegt een lokale journa list. „Toen het besluit genomen was is er in sommige dorpen zelfs gefeest. Behalve dan door de berizinepomphouder en de eigenaar van het truckerscafé, want die kunnen wel inpakken". Juweeltje Bouwtechnisch is het laatste gedeelte van de 'Autoroute des Titans' (Titanens nelweg) een juweeltje. De ingenieurs toonden zich soms ware evenwichtskun stenaars. Bij Sylans rust het geprefabri ceerde en aangeschoven wegdek op X- vormige gewelven van 'superbeton'. Het is voor het eerst dat deze techniek in Eu ropa wordt gebruikt, met als groot voor deel een gewichtsbesparing van twintig procent. Een traditioneel viaduct zou hier gezien de samenstelling van de bodem en het hellingspercentage onmogelijk zijn. „Het is een toonbeeld van luchtigheid en ele gantie", vindt een ingenieur van het eindresultaat. „De weg versmelt bijna in het decor". Een ander huzarenstukje is de viaduct tunnel van Chatillon. De een steunt op de ander, op een ondergrond waar we genbouwers van gruwelen, want 'tecto- nisch'. Typisch in de vorming van het Jura-gebergte is dat de ligging van de aardlagen op vele plaatsen is verstoord. Zo ook bij Chatillon, waar de vijf enor me peilers van het viaduct in vier ver Voor de duurste autosnelweg hebben de Fransen ingenieuze constructies moeten bedenken, vanwege de lastige bodemgesteldheid. FOTO'S: PERSUNIE SAINT-MARTIN-DU-FRENE - In de zuidelijke Jura leggen Franse wegenbouwers momenteel de laat ste hand aan de ontbrekende scha kel van de A 40, de prestigieuze au tosnelweg tussen Macon en Genè ve. Het resterende stuk van de duurste snel weg van Europa is een technisch hoog standje geworden. Drie tunnels en zeven viaducten werden gebouwd om de twaalf kilometer lange 'kloof van Nantua te overwinnen. Kosten van deze 'esthe tisch, industriële vitrine' van de Franse wegenbouw: 44 miljoen gulden per kilo meter ofwel ruim vijf keer de prijs van een autoweg in de vlakte. De voltooiing van de A 40 (de opening moet voor de kerstvakantie plaatsheb ben) betekent voor het Nederlandse vrachtvervoer op Italië een interessante verkorting. De weg zorgt voor de verbin ding van de Rhöne-vallei en de Jura met Zwitserland en Italië via de tunnel onder de Mont Blanc. Beruchte knooppunten als Lyon en de tunnel van Frejus kun nen voortaan worden vermeden. Win- tersportgangers biedt de A 40 uiteraard dezelfde voordelen plus de attractie van een spectaculair traject door een indruk wekkend bergmassief. Compromis „De afwerking van de A 40 is een com promis tussen een verkeerstechnische noodzakelijkheid en de bescherming van de natuur", glundert Charles Dargent, secretaris-generaal van de Société des Autoroutes Paris-Rhin-Rhöne (SAPRR), de exploitatiemaatschappij van de nieu we snelweg. Het 1266 meter lange via duct van Sylans, even voorbij Nantua, vindt hij daarvan een schoolvoorbeeld. Het glaszuivere meer van Sylans, waar langs de ruines staan van een natuurijs- fabriek, kon helder blijven omdat de au toweg het hogerop zocht tegen de stugge noordflank van de kloof. Nadat zijn groene hart heeft gesproken, geeft Dargent toe dat de zorg om de na tuur niet geheel spontaan is en te maken heeft met de onzekere bodem rond Sy lans. De kosten van het stutwerk voor een meer klassieke verbinding zouden fenomenaal de pan zijn uitgerezen. Door voor de technisch moeilijkste oplossing te kiezen, konden in één klap kosten en natuur worden gespaard. „Protesten van lokale milieubewegingen hebben we daarom nooit gehoord. Fransen zijn in dit soort zaken toch minder gevoelig dan

Leidse Courant | 1989 | | pagina 27