Ferrari: onvoorwaardelijk streven naar vooruitgang IN EN OM DE KAS Najaarsexport viel tegen, voor jaarsexport niet Chamade zorgt voor l nog betere verkoop van Renault 19 Bloembollenhandel wil kwaliteitskeurmerk Sluitkool: gezonde kost C^roenen._. (ADVERTENTIE)L CITROEN RENAULT PEUGEOT SpecUdiót Gerard Douplantsoen 22 Tel. 01717-7540 - Voorschoten AUTO EcidócSommit zaterdag n november 1989 pagina jb LAND EN TUINBOUW MARANELLO In Ma- ranello, 15 kilometer van Modena in Italië, bevin den zich de fabrieken van Enzo Ferrari, een legende in de racewereld die nog steeds voortleeft. Enzo Ferrari, die aan het be gin van deze eeuw in Modena geboren werd, bouwde zijn ei gen ziel en agressie in zijn ra ceauto. Maranello produceert per jaar 4000 wegmodellen, symbolen van mannelijkheid voor 's werelds rijkste kopers. In het centrum van alles staat echter de ontwikkeling van de perfecte Formule 1 raceauto. De opbrengsten van de weg modellen worden hiervoor aangewend. Ferrari probeert een ronde voorsprong te ne men op de wereld met een ra ceauto die totaal ontworpen en gebouwd is in de Ferrari- werkplaats. Ferrari concur reert met McLaren, Benetton en andere autofabrikanten die meccano-achtige constructies produceren: motoren van Hon da of Ford terwijl chassis, car rosserie, transmissies en ver snellingsbak van verschillende fabrikanten afkomstig zijn. Voor de weg- en racemodelen van Ferrari worden alleen verschillende metalen ge bruikt. Claudio Ferroni, kwaliteits controleur, werkt al sinds de jaren zestig bij Ferrari, toen John Surtees de Formule 1 wagens reed. „Ik heb alles ge daan, van motorlagertjes tot zuigertjes en nokkenassen. Meneer Ferrari begreep de mens, hij wist dat elkde dag hetzelfde werk doen de inte resse doodt". FOTO: AP Scalabrone, een Argentijn, als hoofdontwerper in Maranello aangesteld. Voor Ferrari rijden nu Alain Prost en Nigel Mansell. Prost brengt de ervaring van drie wereldkampioenschappen met zich mee en de merknummer- 1-notering waarnaar Ferrari altijd gehunkerd heeft. Bijko mend voordeel is volgens Luca di Montezemolo, de Ferrari- protégé die Prost heeft aange trokken, dat „Prost een fantas tisch gevoel heeft voor de For mule 1. Hij kan onze auto's en onze motoren vergelijken met die van de andere bedrijven. Hij is zowel op de testbaan als op de racebaan zijn salaris waard". Niemand in Maranello laat iets los over de salarissen van de racers, maar het gerucht gaat dat Prost 9 miljoen dollar krijgt voor het komende sei zoen en dat Mansell als hij uit eindelijk stopt met racen Fer- rari-dealer kan worden in En geland, waar per jaar 350 au to's verkocht worden. Tussen de twee mannen die Ferrari leiden en de twee mannen die voor Ferrari rij den staat 1800 man personeel. Een groot deel van het perso neel is opgeleid in de Dino Ferrari-school tegenover de fabriek, genoemd naar een zoon van Enzo die, toen hij 24 was, aan spierdystrofie is over leden. Hele generaties zijn er geïndoctrineerd met Ferrari. ROB HUGHES (c) The Times Buitenechtelijk Meneer Ferrari. De naam, al tijd door meneer voorafge gaan, echoot door de fabriek. „Soms lijkt het of mijn vader nog leeft", zegt Piero Lardi Ferrari, de zoon van Enzo Ferrari. Piero is vice-president van Ferrari, voor hem een (ADVERTENTIE) Wereldkampioen Alain Prost ri werkgever Ferrari. grote persoonlijke triomf. Als buitenechtelijke zoon van Enzo Ferrari groeide hij op rond de fabrieken en werd door de monteurs op de toilet ten verstopt als mevrouw Fer rari op het terrein was. Later werd hij door Enzo erkend, kreeg toestemming de familie naam aan te nemen en kreeg een plaats bij het bedrijf. „Iedereen die voor mijn vader heeft gewerkt, heeft goede herinneringen aan hem. We moeten een goede balans zien uit voor het volgende te vinden tussen die herinne ringen en wat Ferrari nu is. Ferrari is natuurlijk veran derd. Mijn vader was een ster ke persoonlijkheid, maar hij zei altijd dat de beste auto de volgende is. Hij zou het niet goed vinden dat Maranello een soort museum werd". Eén van veranderingen bij Ferrari is de aanwezigheid van Fiat-mensen, die nu deel uitmaken van het bedrijf. Dit is echter geen verrassende ontwikkeling: twintig jaar ge- 1-raceseizoen bij zijn nieuwe FOTO: AFP leden al werd Gianni Agnelli, president van Fiat, de grootste aandeelhouder van Ferrari om Enzo Ferrari's droom te finan cieren. Die droom streeft Ag nelli nog steeds na. „Het is een eenvoudige erfenis - te stre ven naar vooruitgang, zelfs als dit het offer met zich mee brengt van de nobelste der mensen", zei Ferrari in zijn negentigste en laatste levens- Alhoewel de racewereld Ag nelli nooit zo gefascineerd Het duurt bij Renault kenne lijk nogal even om de fabrie ken om te bouwen, ofwel men heeft nogal haast met de intro- duktie van nieuwe versies. Al geruime tijd rijdt in Frankrijk de vierdeurs sedanversie van het model 19 rond, en ook de nieuwe vijfdeurs-uitvoering van de 21 kwam er eerder op de markt dan bij ons. Dat noodzaakte Renault om die modellen wel vast voor de pers te introduceren of min stens aan te kondigen,' terwijl van levering nog geen sprake is. Maar de vijfdeurs 21 is er nu, en eind deze maand staat ook de 19 Chamade met vier deuren en aparte kofferbak in de showroom. Exacte prijzen staan nog niet in de lijst, maar we kunnen volgens de importeur uitgaan van dezelfde bedragen die staan voor vijfdeurs 19-versies. Dat betekent dan een gamma vanaf ƒ23.700,- voor een 1,4 li ter Chamade TR tot 32.400 voor een 1,7 liter TXE. Da: ig tussenin liggen nog zeer vei rQ andere mogelijkheden: hi j£ komt erop neer dat de Renau 19, onafhankelijk van de keirQ voor motor of uitrustingsn g veau, met drie, vier of vi n( deuren besteld kan wordei,a Een puur bouwdoossysteei dus waarin diverse groepe onderdelen naar believen tr~ combineren zijn, wat wel z economisch is in de produkti De sterk gestegen verkoopci fers van Renault in Nederlan voor dit jaar geven aan dat d 19 zonder Chamade-versie i een warme ontvangst heeft g( noten. Met het oog op de hoi veelheid Kadett sedans en V\ Jetta's op onze wegen lijkt hi wel zeker dat de introdukti van de 19 Chamade dat succq nog flink kan opvoeren. Daail aan zal ook de gunstige prii bijdragen. Ferrari-coureur Nigel Mansell. heeft als voetbal bevonden Agnelli en Ferrari zich op de zelfde golflengte. Over het eerste seizoen zonder Ferrari zegt Agnelli: „We zijn de op één na beste. Beter dan vorig jaar, maar toch slechts twee de". President van Ferrari is Piero Fusaro. Hij is afgestudeerd in genieur, heeft een Fiat-achter grond en is jarenlang de per soonlijke assistent van Ferrari geweest, die hij nu heeft opge volgd. „Van hem heb ik alles geleerd over Formule 1 en het is mijn plicht te proberen de situatie van het bedrijf te ver beteren", zo zegt hij. Alain Prost Die situatie zal zeker beter worden nu Ferrari Alain Prost aangetrokken heeft, de we reldkampioen. Ferrari heeft echter ook met de nodige ver liezen te kampen gehad. Zo is Ferrari een geniale ontwerper kwijtgeraakt. John Barnard, technisch directeur in Enge land, heeft het bedrijf verla ten. „In drie jaar tijd heeft Barnard onze capaciteit ver hoogd en ons in een concur rentiepositie geplaatst. Hij wil de echter niet naar Maranello komen maar in Engeland blij ven. En als iemand technisch directeur voor Ferrari's For mule 1 wil zijn moet hij in Ma ranello wonen". Barnard is in gepikt door het Bennetonteam, dat beloofd heeft een researc hcentrum voor hem te bouwen in Engeland. Ferrari heeft U is siS^glcPPBi'fappi Op zoek naar gedegen mogelijkheden om de kwaliteit van de bloembollen te garanderen, heeft de Bond van Bloembollen- handelaren het invoeren van een kwaliteitskeurmerk in stu die. Het lijkt logisch daarvoor eerst aansluiting te zoeken bij het Landbouwkwaliteitsbesluit, waarin de mogelijkheid van een kijkskeurmerk wordt gegeven. Daartoe is intussen een werkgroep geformeerd, waarin het Mi nisterie van Landbouw en Visserij, de Bloembollenkeurings dienst, de Bond, de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en het Produktschap voor Siergewassen zitting hebben. Inmiddels is een oproep de deur uitgegaan, ge richt aan ondernemers die aan de besprekingen over zo'n merk willen deelnemen. Er is een model ontwikkeld waarbij ervan wordt uitgegaan dat er een Rijkskeurmerk komt, dat is geba seerd op hogere kwaliteitsnormen voor de bollen die voor de droogverkoop bestemd zijn (de konsument dus). Dit model dient als uitgangspunt bij de verdere besprekingen. De sluitkool is in Nederland geliefd bij consument, die per iaar drie kilo ervan eet. Het Nederlandse assorti ment groenten bestaat uit vele variëteiten. Binnen het assortiment nemen de sluitkolen een belangrij ke plaats in. Sluitkolen zoals rode kool, witte kool, spitskool, gele- en groene savooie kool en spruiten zijn het hele jaar door vers verkrijgbaar. In de zomer ligt het accent op spitskool; in de winter zijn de anderen volop verkrijgbaar. Gelukkig maar, want door het hoge vitamine C gehalte is sluitkool een echte „anti- griep" groente. Al die ver schillende kolen zijn stuk voor-stuk bijzondere combi natiegroenten en lenen zich voor knapperige rauwkost, en geurige stoofpotten, voor on gekende soepen en exclusieve recepten. De belangrijkste veiling voor sluitkolen is' de WFO in Zwaagdijk. Op deze veiling in Noord-Holland wordt bijvoorbeeld 75%, zo'n 18 miljoen stuks, van de totale Nederlandse rode kool pro- duktie aangevoerd. Uit de sta tistieken blijkt dat wij Hollan ders echte kool liefhebbers zijn. Per hoofd van de bevol king consumeren wij ruim 3 kg per jaar. Binnen het kool assortiment is de rode kool met zijn 1,5 kg het favorietst. Zowel in waarde als in gewicht bleef de bollen- export in de loop van vo rig jaar ogenschijnlijk op het niveau van het voor gaande seizoen. Dat blijkt uit gepubliceerde gege vens van het Produkt schap voor Siergewassen over de export naar waarde en gewicht over het seizoen 1988/89. Er zouden zich in feite geen ontwikkelingen hebben voorgedaan. Maar de mensen op de afde ling Marktonderzoek van het Produktschap vorsten nog eens verder en kwamen tot de ontdekking dat er wel zeker sprake is van bepaalde ont wikkelingen en tendenzen. Zo vestigt men er allereerst de aandacht op de ontwikkelin gen die in het najaar en voor jaar zich hebben voorgedaan. Daaruit blijkt, dat de export in het najaar is tegengevallen, maar die in het voorjaar zich juist zeer voortvarend ont wikkelde. In guldens nam de export in het najaar met bijna 3% af, terwijl het aantal geëxpor teerde kilogrammen met 1,5% afnam. De voorjaars-export nam in waarde met bijna 11% toe en in volume met 4%. Dat de bollenexport in 1988/89 de 1 miljard guldens (nog steeds) niet is gepasseerd, lag, gelet op de ontwikkeling in het na jaar, geheel in de lijn van de verwachting, maar dat de vooijaarsexport zo veel goed zou maken wordt door de mensen van het PVS als ver rassend omschreven en er moet toch echt wel wat ge beuren voordat deze nuchter- lingen van hun stuk raken. De vooijaars-export is over het algemeen een broeierij- export. Bollen dus voor de man die er bloemen van ma ken kan. Deze export heeft zich versterkt, terwijl de ex port ten behoeve van de droogverkoop stagneert. Ook deze ontwikkeling is reeds een aantal seizoenen geleden ingezet. Zo blijkt dat typische broeierijlanden zoals Italië, Spanje, Guernsey, Jersey, Is rael en Japan zich in het ach terliggende seizoen als de be langrijkste groeilanden mani festeerden. Een uitzondering wordt gevormd door de Scan dinavische landen (inclusief Finland) die van oudsher ty pische broeierijlanden zijn, maar waarnaar de bollenex port sinds enige seizoenen te genvalt. De bloemenexport en met name de bolbloemenexport naar deze landen neemt ech ter toe, zodat geconcludeerd kan worden dat de produktie verschoven is naar de Neder landse broeierij. Samengevat kan worden gesteld dat de bollensector profiteert van de toenemende mondiale bloe- menproduktie en bloemen- consumptie. Bij het PVS hebben de cijfe raars eveneens uitgedokterd dat de vraag naar bollen bin nen de EG zich aanzienlijk minder goed ontwikkelt dan in de landen daarbuiten. Met name Duitsland, Frankrijk en de B.L.E.U. namen minder bollen af dan het vorige sei zoen. Vooral de najaarsexport naar deze landen is teleurstel lend. Een uitzondering wordt echter gevormd door de eer dergenoemde broeierijlanden die de export binnen de EG Op deze manier vinden miljarden bollen hun weg naar consu menten in 140 landen. poTO pR nog enigzins op peil weten te houden. Buiten de EG wordt een redelijk tot zeer hoge groei bereikt in Canada, Ja pan, de V.S., Taiwan, Zuid- Korea. Men constateert tevens (met de verademing „geluk kig") dat de export naar de U.S.A. weer toeneemt. Hier door kan een stijgende lijn van het niet EG-deel van de totale-export weer voortgezet worden. In het raport dat naar aanlei ding van de bevindingen werd geschreven, wordt ook een analyse gegeven van de export van het aantal stuks. De cijfers lijken de veronder stellingen met betrekking tot de ontwikkelingen van broei- erij-export te bevestigen. Van de belangrijkste bolsoorten werd vooral door typische broeierij-soorten zoals iris (+11%), lelié (+18%) en freesia (+9%) groei tot stand ge bracht. Een uitzondering vormde de gladiool (-0%) waarvan het aantal geëxpor teerde stuks licht afnam. Wel licht dat de sterke inkrimping van het areaal hieraan debet is. Vanzelfsprekend blijft de tulp de belangrijkste bolsoort hoewel haar aandeel ten op zichte van het voorgaande seizoen met 1% afgenomen is tot 29%. Over het geheel ge zien is het aantal geëxporteer de tulpebollen gelijk geble ven. Het nogal grillige ver loop van de gladiolenexport stabiliseerde zich in het afge lopen seizoen. Van de belang rijkste afnemers namen West- Duitsland, de USA en Spanje meer gladiolen af terwijl Ita lië en vooral Frankrijk (de belangrijkste gladiolenafne- mers) aanzienlijk minder gla- diolenknollen afnamen. Na een pas op de plaats in het vo rige seizoen is de lelie-export wederom gestegen 18%). De belangrijkste lelie-afnemers; Italië, de USA Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Ja pan namen behoorlijk minder leliebollen af terwijl er geen enkel land van belang minder leliebollen afnam. De opgaan de trend van de lelie-export is overtuigend voortgezet. Van de belangrijkste bolsoor ten is de narcis de enige waarvan het aantal geëxpor teerde stuks ia afgenomen is (-2%). Praktisch alle landen geven een afneming te zien met uitzondering van het land van „The Iron Lady" en dat is best een aardige ontwikke ling, want in Engeland zit men bepaald niet zonder „ei gen" narcissen. Het aantal geëxporteerde bloembollen naar West-Duitsland lijkt na de scherpe daling 1985/86 zich redelijk te stabiliseren. De af neming van de tulpen- en narcissenexport werd redelijk gecompenseerd door de flinke toename van de export van gladiool en crocus. Ook in stuks gezien, is de ex port naar de USA toegeno men. Met 1%. Echt overtui- i gend vindt men deze ontwik keling bij het PVS nog niet. Het aantal geëxporteerde tul penbollen nam af met 3% doch dit werd meer dan goed gemaakt door de exporttoena me van met name de typische broeierij bolsoorten zoals gla diool (+2%), iris (+3%) en lelie (+3%). Frankrijk nam in het seizoen 1988/89 minder bollen af en dit verlies is praktisch geheel toe te schrijven aan de tegenvallende gladiolenexport (-10%). In tegenstelling tot de meeste andere landen nam het aantal geëxporteerde tulpen naar Frankrijk toe met liefst 4% waardoor het verlies mede dank zij de gunstige ontwik keling van iris en lelie be perkt bleef. De export van tulpen, crocussen, gladiolen nam weliswaar af maar de toeneming van de overige bolsoorten was van dien aard dat de totale export in stuks licht toenam. Hoewel de export naar Italië in stuks gedurende de afgelo pen seizoenen zich telkens gunstig ontwikkelde, bleek de groei tijdens het afgelopen seizoen nul te zijn. De sterke uitbreiding van de lelie (+20%, iris (+15%) bleek ech ter niet meer te zijn dan compensatie op de verliezen die geleden werden bij tulp (- 15%), gladiool (-3%) en ane moon (-10%). Elektronisch dagafschrift: een schot in de roos De invoering van het elektronisch dagafschrift bij de veil- gen Westland West, Delft-Westerlee, de Kring en CVV is zo'n succes, dat deze veilingen hun aangesloten leden ook in 1990 de mogelijkheid willen bieden om het dagafschrift elektronisch te ontvangen. De werkgroep Elektronisch dag afschrift, bestaande uit vertegenwoordigers van de veilingen de Kring en Westland West, het CBT, Intermation bv, VABA bv, de NTS en de SITU, heeft alle ervaringen op een rijtje gezet en geëvalueerd. De werkgroep kwam tot de con clusie dat deze nieuwe service technisch gezien uitstekend verlopen is, zowel van de kant van de veilingen als van de kant van de klanten en Intermation. Dit seizoen minder Spaanse herfsttomaten verwacht De herfsttomaten in Spanje worden hoofdzakelijk gepro duceerd in de provincies Alicante en Murcia. Vanuit beide gebieden wordt er dit seizoen een kleine produktie verwacht. Dit wordt veroorzaakt door een kleinere aanplant en la gere opbrengsten. Daarnaast is de oogst zo'n 10 dagen verlaat door de vele regen val. Als gevolg hiervan lig gen de Hollandse veilingprii- zen van zowel de ronde- als de vleestomaten hoger dan vorig seizoen. In de week van 9 tot en met 14 oktober was de prijs van de ronde to maten opgelopen naar 1,53 voor de A-sortering en naar 1,72 voor de B-sortering. In de laatste weken van okto ber daalde de prijs langzaam. Over de afgelopen drie we ken van oktober komt de gemiddelde prijs voor de ronde tomaten uit op 1,65 per kilo. In vergelijking met vorig seizoen ligt deze prijs ruim 60 cent per kilo hoger. Bij de vleestomaten werd de hoogste prijs in oktober een week later gerealiseerd, na melijk in de week van 16 tot en met 21 oktober. De BB- sortering bracht in die week 2,36 per kilo op en de BBB- sortering 2,69. Voor de vleestomaten kwam de ge middelde prijs in de laatste drie weken van oktober op ƒ2,14 per kilo uit. In het vo rige seizoen lag deze prijs een gulden lager, namelijk op 1,14. De verwachtingen voor de komende weken zijn gunstig, gezien de kleinere Spaanse concurrentie en een afnemend aanbod van Hol landse tomaten.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16