„Koppeling geen doelstelling van rechtvaardigheid Het is niet al goud wat er blinkt GELD GOED CeidócSouocuit Saab-Fiat snel eens over samenwerking Miljoen bedrijfjes in China verdwenen VAKBONDSECONOOM PIET VOS: Prijzen licht gestegen Illegale werknemers bij DSM Beurs uan Amsterdam ECONOMIE ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 Beurs Frankfurt in ban van DDR FRANKFURT De aandelenkoersen op de effectenbeurs van Frankfurt zijn gisteren fors gestegen als gevolg van de euforie over het openstellen van de grenzen van de DDR. De beursindex ging met 2,3 procent omhoog. Verwacht wordt dat de toestroom van Oostduit sers zal leiden tot een sterke groei van de vraag naar huisvesting en consumptiegoederen, waarvan veel bedrijven kunnen profiteren. Unilever verder in olijfolie ROTTERDAM Fima, een gezamenlijke onderne ming van Unilever en Je- ronimo Martins in Portu gal, heeft Victor Guedes, een producent van olijfolie en andere tafeloliën, over genomen. Deze ten noor den van Lissabon geves tigde onderneming heeft een omzet van 49 miljoen en telt circa 150 medewer kers. Met olijfoliebedrijven in Griekenland, Frankrijk, Italië, Spanje (sinds begin dit jaar) en nu ook Portu gal heeft Unilever haar slagvaardigheid flink ver groot, aldus het concern. Frans Maas neemt BVT over VENLO Het inter- nationale expeditiebe drijf Frans Maas neemt BVT Transport- group in Dordrecht over. Behalve in Ne derland heeft BVT vestigingen in België, Frankrijk, Portugal, Italië, Zwitserland, Engeland en Zweden. BVT blijft binnen Frans Maas zelfstandig opereren met behoud van de eigen identiteit. Fokker lost staatsschuld sneller af AMSTERDAM Fokker zal ontwikke lingskredieten van rond 900 miljoen naar verwachting in 1994 of 1995 hebben afgelost; eerder was de verwachting dat de af lossing in 1997 of 1998 haar beslag zou krij gen. De terugbetaling vindt per afgeleverd vliegtuig plaats en er worden meer en snel ler vliegtuigen afgele verd, met name de F- 100. Philip Morris verkoopt belang in Rothmans NEW YORK Het Amerikaanse voedsel- en tabakconcern Philip Morris verkoopt zijn belang van 24,9 procent in de Britse tabakpro ducent Rothmans, de op drie na grootste sigarettenfabrikant ter we reld. Philip Morris is ingegaan op een bod van de Zwitserse onderne ming Richemont, die betaalt met niet-genoteerde waardepapieren. De verkoop levert Philip Morris naar schatting 860 miljoen dollar op. Richemont is vorig jaar opge richt met als doel de overneming van alle niet-Zuidafrikaanse belan gen van Rembrandt Group, een Zuidafrikaans conglomeraat dat is opgericht en wordt geleid door de families Rupert en Herzog. STOCKHOLM De Zweedse onderneming Saab- Scania en het Italiaanse Fiat-concern zullen het mo gelijk voor het eind van het jaar eens worden over samenwerking in de automobielsector. Dit heeft de Zweedse minister van industrie, Ivar Nordberg, gis teren verklaard. Saab-Scania maakt behalve perso nenauto's en vrachtwagens ook vliegtuigen. De au todivisie is diep in de rode cijfers geraakt. Over de eerste acht maanden van dit jaar was er een verlies van 1,2 miljard kroon en over geheel 1989 wordt een negatief resultaat verwacht van 1,8 miljard kroon (586 miljoen gulden). Saab is daardoor min of meer gedwongen steun te zoeken bij een ander automo bielconcern. Besprekingen met de Amerikaanse Ford mislukten vorige maand. Saab heeft al met Fiat samengewerkt bij de ontwikkeling van de mo toren voor de Saab 9000, de Lancia Thema, de Fiat Croma en de Alfa 164. PEKING In China zijn in de eerste negen maan den van dit jaar op het platteland ongeveer één miljoen industriële be drijfjes gesloten, zo heeft het officiële Chinese pers bureau Xinhua deze week bekendgemaakt. De oor zaak is het bezuinigings beleid waarmee de Chine se regering vorig najaar is begonnen. Ook zijn sinds begin dit jaar honderdduizenden bedrijfjes op een ander produkt overge schakeld of hebben hun pro- duktie stilgelegd. Het ontstaan van de particulie re, hoofdzakelijk binnenshuis bedreven nijverheid was een gevolg van het economische hervormingsbeleid van de af gelopen elf jaar. De bedrijfjes - meestal kleine collectieven - verzorgen de produktie en dis tributie van goederen, waartoe de inefficiënte staatsonderne mingen niet in staat zijn. Ze maken allerlei produkten va riërend van naaimachines tot kunstmest en mechanische landbouwwerktuigen. De bedrijven bieden volop werk aan overtollige arbeids krachten op het platteland. Eind 1988 waren er 18,8 mil joen van zulke plattelandsbe drijfjes, die in totaal aan onge- seer honderd miljoen Chine- len werk boden. De totale pro duktie van deze ondernemin gen besloeg een kwart van het lotale Chinese bruto nationale produkt. De plattelandsindustrie wordt echter zeer in haar ontwikke ling beperkt door het bezuini gingsbeleid. Zo heeft de rege ring onder meer de krediet- voorziening fors beperkt. Ver der kunnen de kleine bedrij ven nauwelijks aan grondstof fen en energie komen. De re gering geeft bij de distributie hiervan voorrang aan de staatsondernemingen. Door haar beleid hoopt de re gering de snelle groei van de kleine bedrijven onder contro le te krijgen. Volgens Chen Yaobang, plaatsvervangend minister van landbouw, wor den er in deze bedrijfjes veel grondstoffen en goederen ver spild, vervuilen zij op grote schaal hun omgeving en zijn hun produkten van inferieure kwaliteit NS: groei 35 procent technisch mogelijk UTRECHT De infrastruc tuur (rails, bruggen, viaducten en dergelijke) van de Neder landse Spoorwegen is in 1995 dusdanig verbeterd dat een groei van het reizigersvervoer met zo'n 35 procent mogelijk is. De stopdiensten kunnen 40 procent in omvang toenemen en de Intercitydiensten met 30 procent. Dit blijkt uit een gis teren in het NS-blad Koppe ling gepubliceerde studie naar de grenzen van de groei bij NS. De studie is uitgevoerd om helder te krijgen wat NS kan bijdragen aan de oplossing van de milieu- en mobiliteitspro blemen. NS zal het materieel met 550 „bakken" moeten uit breiden. De financiële gevol gen zijn nog niet onderzocht. Op langere termijn wil NS een drietreinensysteem invoeren. Het toekomstplan „Rail 21" mikt op verdubbeling van het aantal reizigerskilometers tot 20 miljard per jaar omstreeks het jaar 2015. De reistijden op lange afstanden wil NS aan zienlijk bekorten door het wegwerken van knelpunten, verdubbeling van tweesporige baanvakken en de introductie van snelle Intercities tussen de twintig belangrijkste steden. Daarnaast voorziet het plan in een interregio-snelnet voor 65 centra in Nederland en een net van stoptreinen dat aan sluiting biedt op Intercity en interregio. LUXEMBURG Hem wordt verweten de solida riteit tussen de werken den in het bedrijfsleven en ambtenaren en uitke ringsgerechtigden om zeep te willen helpen. Hij staat te boek als de vak- bondseconoom die „recht se ideeën" huldigt. Iedereen rolde over hem heen toen hij publiekelijk vraagte kens zette bij het voornemen van het kabinet om de ambte naren en uitkeringsgerechtig den weer de inkomensontwik keling in het bedrijfsleven te laten volgen. Piet Vos, strateeg en „lange-termijndenker" van de Industriebond FNV. Ten onrechte verguisd en niet be grepen? Zelf zegt hij een dis cussie te hebben willen aan zwengelen op basis van reële argumenten. „Ik ben voor een rechtvaardige inkomensverde ling. Het toepassen van de koppeling gaat mijns inziens daaraan voorbij". In de bus, op weg naar Lu xemburg waar de bondsraad van de Industriebond FNV deze week vergaderde over het arbeidsvoorwaardenbeleid en bijgeschoold wordt over de gevolgen van de Europese eenwording in 1992, legt Vos zijn zienwijze nog eens gedul dig uit: „Stel dat in bedrijf A straks een loonsverhoging van vier procent wordt afgespro ken en in bedrijf B een verho ging van twee procent. Als je dan uitgaat van het gemiddel de, betekent dit dat de ambte naren en de uitkeringsgerech tigden er als gevolg van de koppeling drie procent bijkrij- gen. Ik vraag me af of dat rechtvaardig is, want er blij ven verschillen. Kijk, van een echte gelijke behandeling is natuurlijk pas sprake als ieder een er evenveel bijkrijgt, maar dat kan alleen als het kabinet via een zogeheten „geleide loonpolitiek" beslist hoe hoog het percentage mag zijn. Maar dat is een vorm van politiek bedrijven die we in de jaren zeventig al hebben afgezwo- Een koppeling die in een ge middelde voorziet kan, aldus Vos, onder meer problemen opleveren voor het bedrijf waar om tal van redenen tus sen bonden en bedrijfsleiding een lagere loonstijging is afge sproken. In dat bedrijf krijgt iedereen er twee procent bij, met uitzondering van de mi- minumlonen die als gevolg van de koppeling een procent harder (moeten) stijgen. „Dat heeft de nodige gevolgen voor die mensen die net iets meer dan het minimumloon verdie nen. Bovendien, als het bedrijf met de bonden een verhoging van twee procent heeft afge sproken, is dat omdat de loon ruimte geen hoger percentage toejaat. Is men toch gedwon gen de minimumlonen met een procent extra te verhogen, dan kan dat nadelige gevolgen hebben voor het bedrijf en de werkgelegenheid", aldus Vos. Mechanisme „Hoewel veel mensen het te gendeel beweren, is de koppe ling géén doelstelling van rechtvaardigheid. Het is dood gewoon een mechanisme. Rechtvaardigheid betekent écht iets willen doen voor de mensen met de laagste inko mens en dan denk ik vooral aan diegenen die geen kans meer hebben op de arbeids markt. Bijvoorbeeld aow'ers en werklozen die niet meer aan de slag komen. Werklozen die wel kans hebben op werk maar door kieskeurigheid nog niet aan de slag zijn, zou je daarvan moeten uitzonderen. Maar dat zijn moeilijke en niet erg populaire maatregelen. De politiek heeft de koppeling weer van stal gehaald om van dit soort moeilijke vragen, van wat rechtvaardig is of niet, af te zijn". Het kabinet wil de koppeling onder voorwaarden toepassen. Als het aantal uitkeringsge rechtigden blijft stijgen gaat het feest niet door, evenals bij een te forse loonsverhoging. Waar de grens ligt, wordt pas bepaald nadat alle cao's zijn afgesloten. „Het kabinet hoopt natuurlijk op een gematigde loonontwikkeling. Want hoe minder de lonen stijgen, hoe lager het bedrag is dat men voor verhoging van ambtena rensalarissen en uitkeringen hoeft uit te trekken. Het liefst zouden ze zien dat de loonont wikkeling op één procent uit komt. Maar daar schieten uit keringsgerechtigden weinig mee op: de verhoging zal nau welijks voldoende zijn om, met het oog op de stijgende inflatie, de koopkracht op peil te hou den. Nee, je zult dus selectief iets voor de uitkeringen moeten doen, de een wat meer, de ander wat minder. Maar het is een discussie die men niet aandurft". Miljard Vos heeft nog meer argumen ten die tegen een automatische koppeling pleiten. „Als het ka binet uitgaat van een gemid delde loonontwikkeling bete kent dit dat de cao-partners in feite bepalen hoeveel de over heid straks gaat uitgeven. Dat is vooral prettig voor de be windslieden Ritzen (onderwijs) en Dales (binnenlandse za ken). De minister van onder wijs krijgt er bijvoorbeeld vol gend jaar zo maar, als gevolg van de koppeling, een miljard gulden bij voor de salarissen van de onderwijsgevenden. Als Deetman dat bedrag in zijn tijd ook had gekregen, had hij aanzienlijk minder proble men gehad. Hetzelfde geldt voor minister Dales die straks gemakkelijker het overleg met de bonden van overheidsper soneel kan ingaan". Maar ook hier rijst weer de vraag: is dit rechtvaardig? „Nee", zegt Vos. „Met alle res pect voor de ambtenarenbon den, want ik kan me hun op stelling wel voorstellen. Maar het is nog altijd zo dat een loonruimte verdiend moet worden. De loonruimte in het bedrijfsleven wordt bepaald door de arbeidsproduktiviteit FOTO: ANP (de produktie per werknemer in geld omgezet - red.). Er is dus een budget waarbinnen de vakbondswensen gerealiseerd kunnen worden. Vandaar ook mijn voorbeeld van bedrijf A waar de lonen met vier pro cent kunnen stijgen en bedrijf B waar de verhoging slechts twee procent bedraagt. Dat zelfde criterium zou ook bij de overheid moeten gelden". „Nu is de arbeidsproduktiviteit van de gemiddelde ambtenaar moeilijk uit te rekenen, maar er zou wel een relatie kunnen worden gelegd tussen inkomen en werk bij de overheid. Dat zou ze ook dwingen om na te denken over efficiëntie-verbe- tering. Maar alle ambtenaren er zo maar drie procent bij ge ven is wat al te gemakkelijk. De overheid moet zijn eigen loonruimte maar bepalen. En als de uitkomsten verschillen, nou, het zij zo, dat gebeurt ook in de marktsector. Je zou zelfs een pleidooi kunnen houden om minister Dales, als grootste werkgever, naast de andere werkgevers in de Stichting van de Arbeid te plaatsen en mee te laten onderhandelen. Daar zou niets op tegen zijn". MARGA RIJERSE DEN HAAG De prijzen in ons land zijn tussen half sep tember en half oktober met 0,1 procent gestegen, aldus het CBS. Duurder werden dames kleding en damesschoenen, autogas en aardappelen. Koffie en tweedehands auto's werden goedkoper. Van de onderzoch te goederen en diensten gaf 45 procent een stijging te zien, 26 procent een daling en bleef 29 procent onveranderd in prijs. Tussen midden oktober vorig jaar en oktober dit jaar stegen de prijzen met 1,4 procent. Als de kosten van medische ver zorging en wijzigingen in indi recte belastingen en subsidies buiten beschouwing worden gelaten, bedraagt de stijging in de afgelopen twaalf maanden 2,1 procent. GELEEN Een recente inval bij een bedrijf van DSM Lim burg in Geleen door de Dienst Inspectie Arbeidszaken (DIA) van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid zijn enkele tientallen buitenlandse werknemers ontdekt zonder de vereiste werk- en verblijfs vergunning. Een woordvoer der van DSM heeft dit bericht gisteravond bevestigd. Het be treft een groep buitenlanders die deel uitmaakten van circa 1500 externe personeelsleden van tal van aannemersbedrij ven. DSM zal de aannemers die deze illegale werknemers in dienst hadden ernstig on derhouden, omdat zij in strijd met de voorschriften van het Limburgse chemieconcern ge handeld hebben. Die schrijven voor dat al het externe perso neel, net als de eigen mede werkers van DSM, geregi streerd moet staan en in het bezit dient te zijn van een spe ciaal toegangspasje. De rekenmeesters zijn driftig in de weer ge weest. Zij zijn tot de con clusie gekomen, dat het aandeel Air Holland tegen een veel te hoge koers op de Amsterdamse effecten beurs' is geïntroduceerd. Het boeiende gegoochel met cijfers verruimt het inzicht in de kwaliteit van het moeilijk te beoordelen bedrijf helaas niet. Het is heel wel mogelijk op basis van de gepubliceerde cijfers tot een conclusie te ko men die de rekenmeester-cri ticus Pieter Lakeman gelijk geeft. Zonder enige moeite valt met enig cijferen aan de hand van de jaarverslagen na melijk te concluderen, dat de introduktiekoers van Air Hol land veel te hoog is. Vergelijkingen met de KLM gaan mijns inziens niet op om dat Air Holland geen bedrijf is met een net van vaste lijnen. Air Holland is een charterbe- drijf, dat net als Martinair en Transavia veel soepeler kan opereren. Als uitgekookte ver kopers het bedrijf leiden zal veel gemakkelijker dan bij de KLM veel geld verdiend wor den. En aangezien de Neder lander voor zijn vakanties steeds exotischer bestemmin gen zoekt kan gezegd worden, dat Air Holland in een groei segment van de markt ope reert. En dat mag toch ook in de koers verrekend worden. Uit de beurskoersen blijkt ove- rigens ook, dat de expansiemo gelijkheden van Air Holland door de beleggers hoger wor den aangeslagen dan die van de KLM. Vegen we alle risicodragende vermogensbestanddelen, de voorzieningen en de cash flow (nettowinst plus afschrijvin gen) van de KLM bijeen en delen dit totaal door het aantal uitstaande aandelen, dan ko men we op een waarde per aandeel van 54,36 gulden. Doen we hetzelfde bij Air Hol land dan komen we uit op de door Pieter Lakeman bereken de 20,70 gulden of afgerond 21 gulden. De winst per aandeel bedraagt bij de KLM 7,08 gulden. Daar uit laat zich bij een koers van 45,20 gulden een koers/winst verhouding berekenen van 6,4 Doen we hetzelfde bij Air Holland dan komt de koers- winstverhouding bij een koers van 37 gulden uit op 11,7 en bij een koers van 21 gulden op 6,7. Doen wé ditzelfde bij de KLM op basis van genoemd bedrag van 54,36 gulden, dan zien we een koers/winstver houding van 7,7. Beoordelen Zuiver rekenkundig heeft Pie ter Lakeman het dus bij het rechte eind. Maar nogmaals: hoe worden de kansen van beide ondernemingen beoor deeld? Hoe de waardering er moet uitzien kan een buiten staander niet objectief beoor delen. Marktpositie, kwaliteit van het management en veel andere zaken spelen hier een rol mee. Bij de KLM is bij voorbeeld de kwaliteit van het management uitstekend. Bij Air Holland is de topman de bijna legendarische John N. Block die al enkele luchtvaart bedrijven groot gemaakt heeft. De Amro Bank, die de aande len Air Holland naar de Am sterdamse beurs heeft ge bracht, is van mening, dat haar afdeling beleggingsrese- arch zeer zorgvuldig te werk is gegaan en dat de kritiek van SOBI ofwel Pieter Lakeman is gebaseerd op verkeerde veron derstellingen en dus volstrekt onjuist is. Het zij zo, maar het moet mij van het hart, dat de afdeling beleggingsresearch van deze bank de laatste tijd nogal wat kritiek te verduren heeft. Nu moet ik daaraan toe voegen dat de Amro Bank sommige analyses 'met voor bedachten rade' aan de voora vond van aandelenplaatsingen op de kapitaalmarkt (de effec tenbeurs dus) uitgeeft. Ik ben van mening, dat een bank die aandelen of obligaties van een onderneming naar de beurs brengt de bepaling van het waarde-oordeel over die aan delen aan anderen moet over laten. Nu klinkt dat misschien wat ouderwets omdat de methoden die momenteel worden toege past om de beleggers te over tuigen van de kwaliteit van nieuwe beursfondsen bepaald niet in de richting van enige terughoudendheid wijzen. Ik denk hier bijvoorbeeld aan de heisa rondom de uitgiftes, in troducties en herplaatsingen van aandelen van DAF, DSM, Pirelli en... Air Holland. Wie bovendien naar het commer ciële geweld bij de herplaat sing van de aandelen NMB Postbank Groep kijkt beseft helemaal hoezeer de banken alle terughoudendheid bij zo'n operatie opzij zetten. Als zo'n aandeel inderdaad alle kwali teiten heeft die er aan toege dicht worden dan is al die tam-tam niet nodig. Goede wijn behoeft tegenwoordig een volgauto vol kransen, geloof ik. Of slaan de banken de Ne derlandse beleggers net zo dom aan als die reclamema kers, die consumentenproduk- ten in de STER-spotjes op ra dio en televisie aanprijzen? Ik zeg na dergelijke uitzendingen altijd: ziezo, nu weten we weer exact welke produkten we in de supermarkt op de schappen moeten laten staan. Geen waardering Ik aarzel niet de herplaatsings operatie NMB Postbank Groep een positief oordeel mee te ge ven, maar ik kan beslist geen waardering opbrengen voor sommige methoden die bij die operatie wórden gebruikt. Ik geef grif toe dat de twee her plaatsingen van DSM-aande- len dank zij alle tam-tam een geweldig succes zijn geworden, hoewel degenen die bij de tweede tranche in september 125 gulden per aandeel hebben betaald met weinig vreugde zullen aankijken tegen de hui dige beurskoers van rond 115 gulden. Ook de deze zomer in het beursverkeer gebrachte aandelen DAF en Pirelli note ren onder de eerste koersen van respectievelijk 47 en 54 gulden. Nu ja, zult u denken, wat maken die paar guldens nu uit. Maar van Pirelli wor den 11 miljoen aandelen aan geboden tegen een koers van 54 gulden. Elk dubbeltje koersverlies betekent dus voor de beleggers een strop van 1,1 miljoen gulden. Op basis van een zeer recente slotkoers van 41,10 gulden betekent dat per aandeel een verlies van 129 dubbeltjes of in totaal 141,9 miljoen gulden. Ik ben dan ook van mening, dat bij deelneming aan uitgif tes, herplaatsingen en intro ducties niet over één nacht ijs gegaan moet worden. Daarbij dient ook nog bedacht te wor den, dat de economie zich op een hoogtepunt beweegt en best eens zou kunnen omslaan, vooral als Amerika zoveel on zekerheid blijft uitstralen als op het ogenblik het geval is. WIM VAN DER MEULEN Noteringen van vrijdag 10 november 1989 (tot 16:30 uur) 88/1.60 88/7.50 88/2.80 86/87 5% St 88/2.55 88/5.20 88/5.- 88/5.40 88/2.45 87/88 /1.65 88/1.40 86 1.75 88/1.30 88/3.50 88/89 1.80 88 2.20 spl. 4:1 88/7.10 88 D 88 15.00 88 11.- 88 4.— 88 10.- 88 5.00 d. 88/2.- 88/3.- 88 4.— VhV» sta 87/88 1.80 78 4.40+5% sl, 88/1.- 88/4.29 88/3.20 88 1,95 88/2.44 88/3.12 ho dd 115.40 20/9 145.50 24/8 157.30 27/4 46.708/8 166.70 20/9 61.00 24/10 95.20 8/8 182.0011/10 160.50 21/6 74.40 19/4 80.3026/9 61.005/6 140.00 13/9 142.50 2/6 83.00 8/9 51.508/9 40.903/1 154.005/4 122.00 4/7 128.00 26/6 113.50 21/8 91.00 5/10 56.80 17/8 61.50 12/6 154.30 13/9 74.50 8/9 98.30 9/10 57.20 17/8 108.00 19/4 337.50 22/9 151.80 26/6 50.104/10 1140011/9 82.85 23/5 114 40 11/9 62.50 28/8 44.90 25/9 162.7025/8 116.50 26/9 51.10 5/5 99.40 9/8 53.30 1/8 la M 89.90 27/2 89.20 3/1 122.00 16/10 38.00 16/10 156.30 3/1 46.50 19/5 75.00 18/5 132.50 21/3 108.503/11 57.10 2/1 61.50 20/3 42.50 16/10 105.102/1 105.50 16/10 62.20 2/3 28.30 2/1 32.00 16/10 110.80 24/5 72.301/2 80.50 3/1 77.0011/1 67.00 20/3 41.60 20/1 42.50 16/10 113.90 3/1 58.00 17/5 52.706/1 37.60 2/1 78.00 2/1 277.00 2/1 103.7011/1 34.102/1 97.102/1 78.202/1 92.40 2/1 60.103/11 25.80 2/1 117.40 3/1 86.50 13/2 30.00 10/11 59.00 2/11 36.172/1 106.50 117.60 126.60 106.30 117.50 126.00 106.40 118.50 126-30 162.90 163.10 162.90 119.50 119.00 78.70 78.70 105.50 105.70 105.70 80.40 80.70 80.70 106.30 106.10 106.10 Slotkoers vrijdag 10 november 1989 grotecti c 149.00 150.00 gti hok) 191.00 192.50 hagemeyer 110.00 115.00 hagem d89 107.00 107.20 hal tut amst rubber antverf atag hok) c bam groep 95.50 95.00 batenb.beh 78.50 77.80 beers 140.50 139.00 begemann 121.00 122.00 betndo c 360.00 360.00S bert el 6.20 6.20 boer druk 385.00K 361.00 boer wink c 62.50 61.50 burg heybr 3500.00 3500.00 calvè 943.00 951.00 calvéc 943.00 951.00 calve pr 860.00 850.00S content beh 19.90 19.70 266.00 249.50X enral-non c 51.50 eriks holde 41600 llexovnt c 86.00 turness c 118.00 gamma hold 79.50 i h 5 pr 5.90 hal tr 15.30 15.40 hes lechn 16 00 16.40 hein hok) 105 50 hoek's mach 195,00 industmij 221.00 222.00 ibb-kondor 592.00 594.00 kas-ass c 47.50 47.90 kiene 1450.00 1455.00 koppelpoon 288.00 286.00 krasnapob. 208 00 208.00 landre gl c 57.00 57 50 maas beh c 89.70 89.30 medicoph. c 68.50 69.00 melia int 5.80 5.80 mend gans 3300.00 3300.00 nbm-amstel 21.20 21.00 o bank c 68 00 67.60 smrt int c sphinx c staal bank c stad roti c stad rdam c telegraaf c 315.00 315.00 tuipcomp tw kabelh c 150.50 ubbink 94 00 unilever 150.00 1125.00 115.10 unil 7 pr. unit 7 c pr unil.6 pr unil.4 pr ver.glas nb 312.00 315.00 vnu 7 pr 20.50 v.trans.hyp. 600.00B - verto c 59.00 59.00 vosk stev c 61.00 60.50 volmac 55.70 55.70 vredest c 23.70 24.30 vrg 64.70 64.00 wgnr-ti|l c 183.00 183.00 wesl invest 27.30 27.00 westersuik 65.00 67.00 wol.kl cp c 176.00 174.50 GOUD Nieuw Vorige onbewerkt 25710 - 26210 25550 - 26050 bewerkt 27810 27650 Unilever - cijfers goed ontvangen AMSTERDAM De kwar taalcijfers van Unilever zijn gisteren op de Amsterdamse effectenbeurs goed ontvangen. De fraai geachte winststijging van 15 procent in zowel het derde kwartaal als in de eerste negen maanden leverden niet alleen het Nederlands-Britse concern een koerswinst op van 2,60 op 146,90, maar ook an dere fondsen in dezelfde sector werden mee omhooggetrok ken. Zo kon Bols de markt een rijksdaalder hoger verlaten op f 172 en CSM zelfs/3,80 be ter op 78,80. Heineken ging 430 430 70 cent vooruit naar 120,20. Wessanen. die vorige week zelf met slechte cijfers kwam, deed aanvankelijk niet mee, maar harkte later toch nog 80 cent bij elkaar op 64,30. De Amsterdamse beurs gaf vrijdagochtend een kalme aan blik te zien, met overwegend wat lagere koersen. De stem mingsindex stond al snel een punt lager op 177,6, maar in de loop van de dag verbeterde de stemming licht en onstond er een licht verdeeld beeld. De index eindigde daardoor op 178,7. De omzet op het Dam rak kwam gisteren op 1049 miljoen, waarvan de aandelen 556 miljoen voor hun reke ning namen. Kon. Olie, licht lager begon nen, sloot de dag 80 cent hoger af op 136,60. Nedlloyd moest wel 1,20 inleveren op 85,70, terwijl Océ-van der Grinten 3 goedkoper werd op 300 De stemming op de optiebeurs was gisteren over het alge meen ongeanimeerd. Een uit zondering vormde Philips, die voor een omzet zorgde van 11.000 stuks. De totale omzet op de EOE bedroeg 38.000 con tracten. MARKTEN Veiling Delft-Westerlee; Aardapp. Bintje 20-32; aardapp Dore 35-47; aardapp Eigenheim 30-39; aardapp. Irene 30-33, amsol 145-150; aubergi nes 285-500; batavia sla 16; bleeksel derij 25-70; bloemkool 115-150; boe renkool 67-74. bospeen 180; Cherry lom rood 225; Cherry tomaen 215- 250; Chinese kool glas 90-95; cour gettes 15-132; courgettes geel 242- 356; chrlspybergsla gl. 85-90; diver sen 105; eieren 13-19; gemengde ra dijs 33-38; ijspegels 92-112; kom kommers 38-175; komkommers mini 34-64; komkommers stek 78-117; koolrast 17-98. korten 39; lollo rossa 45-90; paksoi 56-84; papr groen-geel 70-130, paprika geel 100-630; papri ka groen 260-530; paprika oranje 290-760; paprika rood 370-830; pa prika spits 480-500; pepers bont 130- 140; pepers groen 460;640; pepers rood 440-490; peterselie bos 34-66; radijs glas 32-76; radijs puntzak 26- 28; radijs witpunt Ing. 21, ramenas 45-70; rettich 10-72; rode kool 34; selderij bos 8-10. sla los glas 25-26; snijbonen glas 680-850; spinazie glas 150; spitskool 70-71; spruiten 42-97; toimaten 59-142; tomaten rood 61- 127; veldsla 120-230; venkel 155-255; vleestomaten 89-189; vleestomaten licht 128-151; vleestomaten rood 190-260; witlof 190-260; witte kool 33.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11