TROS ziet voorlopig af van ledenwerfacties Toneelschrijver Beckett trekt verbodsclausule in Neeme Jarvi te perfect Ex-Beatles treffen schikking met EMI Antoine Uitdehaag en Jos Thie weg als leiders RO-theater Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! (UNST/RTV C&icLeSouicwit VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 PAGINA 9 f 'icasso's weer terecht RASSE De kunstwerken die op november werden gestolen in de ilia in Cannes van Marina Picasso, e kleindochter van Pablo Picasso, n die een geschatte waarde van neer dan 30 miljoen gulden hebben, ijn gistermiddag teruggevonden. e werden aangetroffen bij een res- aurant-eigenaar in het dorp Pradet, labij Toulon. ;a )it is in politiebron vernomen. :dflrie mensen - de bewaker van Mari- :h-pa Picasso's huis, diens vriendin en erfje restaurant-eigenaar - werden don- erdagavond op verdenking van de iefstal voor de rechter geleid, inder de gestolen kunstwerken wa- en verscheidene doeken van Picas- een Matisse en een Brueghel. df)r Daniël Jaquin, een van de bewakers van de villa van Mari na Picasso, na zijn arrestatie in verband met de kunstdiefs- SOT met „Rest and Remember'" ROTTERDAM Studio's Onafhankelijk To neel heeft met Rest and Remember" een nieu we produktie gereed in de regie van Mirjam Gerrit Timmers stelde het script samen voor een stormachtig relaas over geweld, lot en nood lot. Na inspeel voorstellingen in Groningen en Rptterdam gaat de produktie op 24 november in Theater Lantaren-Venster in Rotterdam offi cieel in première. De voorstelling komt ook in Leiden en Den Haag. Timmers liet zich inspireren door grote land schapstekeningen van Jacobien de Rooij, waar van er een de titel draagt Rest en Remember, het opschrift van een bankje bij een Schots klooster dat op zee uitziet. De voorstelling gaat over geweld dat vaak uit een man, soms uit een vrouw te voorschijn barst, over mensen die het spoor bijster zijn. Carmen in Circustheater DEN HAAG Het Teatro de Danza Es- pagftola komt met twee bijzonder voor stellingen van Bizets 'Carmen' naar het Circustheater, op dinsdag 21 en woensdag 22 november. Het theater had in Italië met dit werk, gebaseerd op de gelijknamige nouvelle van Prosper Mérimée zoveel succes dat als vanzelf een uitnodiging volgde voor een aantal voorstellingen in de Verenigde Staten. Maar een bliksembezoek (van twee dagen) aan Nederland bleek tot de mogelijkheden te behoren. In zijn visie op Carmen - het verhaal van de van vrijheidsdrang overlopende zigeu nervrouw en de smoorverliefde officier - brengt choreograaf Luis Perez Davila Luisillo de explosieve Spaanse dans en het traditionele ballet samen. Lejo Schenk in directie van IKON HILVERSUM Lejo Schenk is de nieuwe adjunct-di recteur IKON-tele- visie. Hij volgt Bou- dewijn Klap op. Die is naar de AVRO vertrokken. Schenk kwam in 1971 bij de IKON-radio en stapte in 1978 over naar de televisie-ac tualiteitenrubriek Kenmerk. Sinds 1980 leidt hij deze rubriek als eindre- dakteur. F ilmcomponist Coppola dirigeert ROTTERDAM De Amerikaanse componist van filmmuziek Carmine Coppola zal op 7 december in De Doelen het Brabants Orkest dirigeren bij de uitvoering van verschillende van zijn filmmuziek-composities. Coppola schreef onder meer de mu ziek voor films als The Godfather, Apocalypse Now en The Black Stal lion. Carmine Coppola, die de vader is van de filmregisseur Francis Ford Coppola, is in de Verenigde Staten meerdere malen onderscheiden voor zijn filmuziek. Zo ontving hij een Os car en een Golden Globe Award. Na De Doelen volgen nog optredens in Nijmegen en Den Bosch. AMSTERDAM De met act*e 16.000 nieuwe mediawet en met algemeen De raadsman van de TROS TROS ziet voorlopig af waarschijnlijk zal oplopen tot raadsman in de buurt van 20.000. van verdere ledenwer facties. Dat bleek giste ren tijdens een kort ge ding dat door de NOS en de omroepen^ mr. de zeven overige omroe- pen was aangespannen draagbaar tv.setje op-beêiden tegen de TROS, omdat van Landré, vroeger de voor- geldende regels van zorgvul- meende dat de hele zaak he- betoogde de lemaal niet voor de civiele De raadsman van de NOS en aan de reclame die de omroe- diende te worden uitgevoch- de omroepen, mr.. R. Post, pen in eigen zendtijd voor ten. Aangezien het commis- vergastte de rechtbankpresi- zichzelf mogen maken. Per sariaat vermoedelijk volgen dent, mr. J. Vrakking, op een kwartaal mag er niet meer de week al beslist vond hij de dan 24 minuten voor dit doel actie van de omroepen dan worden bestemd, per dag niet ook knap voorbarig. Hij liet - vroeger c w r o. deze zich te buiten zou man van de TROS, die de meer dan twee minuten en alvast weten dat de TROS bij zijn gegaan aan veel te omroep aanprees, en andere de aanprijzingen mogen niet een voor haar ongunstige uit- veel reclame voor zich- sappige scènes met tv-sterren langer zijn dan 30 seconden, spraak van het commissari- zelf tijdens een feestpro gramma op de televisie die aan de telefoon enthou siast nieuwe leden inschre ven. Ook het TROS-lied ont- op vrijdag 3 november brak niet in de compilatie die tend als aparte blokjes wor- ter gelegenheid van haar de NOS de rechtbankpresi- den vertoond dent voorschotelde. Het had veel weg van een nationale Bovendien mogen zij niet in aat naar de Raad de programma's worden ge- zal stappen, plaatst maar mogen uitslui- Over de lengte van de leden- 25-jarig bestaan. werfspots valt volgens hem te twisten. Noch van de kant Dit alles heeft de TROS vrij- van de omroepen, noch van november aan haar de kant van de TROS werd vond laars gelapt, zo bleek uit het duidelijk hoeveel tijd de laat- betoog van Post. Spots van ste nu precies heeft besteed zaak bezig. De TROS hangt Volgens hem verkeert de zeven tot negen minuten wa de ledenwerfactie. Vol- „Het ren geen uitzondering en gens mr. Post leed het echter 'or de Rons Honeymoon Quiz stond geen twijfel dat het in elk ge- zolang deze instantie nog niet TROS uiteraard een zakelijke bol van de aanprijzingen. val ver boven de toegestane definitief heeft gesproken zal en mentale opdoffer, zij is Post eiste een verbod om tot hoeveelheid was. Bovendien "1 januari nog één spot uit te noemde hij de reclame mis- zenden die reclame bevat leidend omdat er niet bij leden binnen te halen, zo viel lies en slaagt er niet in dat voor de TROS en een brief werd gezegd dat het lidmaat- op te maken uit het betoog verlies goed te maken. De aan de nieuwe leden, waarin schap 54 gulden per jaar kost. van de raadsman van de nood is kennelijk zo hoog dat moet staan dat de TROS on- Mr. Vrakking doet woensdag TROS, mr. S. Severin de Wit. de TROS haar toevlucht rechtmatig heeft gehandeld 15 november, de dag waarop De overige omroepen voelen heeft moeten nemen tot een en het nieuwe lidmaatschap de TROS uitleg moet geven aan het Commissariaat voor de Media, uitspraak. zich benadeeld door de han- wijze van ledenwerving die als niet aangemeld be de TROS, die in flagrante strijd is met de schouwt. -fiewth activeert ilfagolven wth, bewegingstheater in het Ge- jentemuseum. Gezien op donder- g 9 november, herhalingen twee tal per avond t/m 22 december, serveren noodzakelijk, op 020- Jadat Bewth vorig jaar het ge- iouw van de Rotterdamse elrinkwaterleiding op Beren- laat tot onderdeel van het zo- 'eelste project op locatie naakte, is het gezelschap nu eergestreken in het Haags Gemeentemuseum van Berla- e. De voorstelling vindt ilaats in de entree, de andere t uimten zijn kennelijk vanwe- je het beveiligingssysteem 's a - 'onds onbegaanbaar. eVat Bewth maakt, vergt een ipen geest. De indrukken die- len zich van alle kanten aan, te beginnen via de folder lie aan de voorstelling vooraf jaat. Daarin staat het motto: iet zijn van het zijn is/zilver fijn zeemelde/zeewinde. lewth heeft enige poëzie toe- 'evoegd aan de bekende be- taansvraag van de filosofen, oals -zo blijkt- het ook met de voorstelling iets toevoegt aan ie volledige ruimte van Berla-^ !e- lij het begin van het stuk treft iet publiek een liggende dame n de kassaruimte aan. Het icht dempt, New Agemuziek welt aan door de hal. Een lantal excercities in plaatsne- nen in de ruimte volgt. )e mensen van Bewth hante- hun lichaam om het pu- iliek een zekere visie op het jebouw op te dringen. Zij itaan bijvoorbeeld in een lange waarmee zij met een mi- lieme beweging de symmetrie Zij hangen over le diverse balkons om de ar- :hitectonische compositie te iccentueren. Zij glijden langs i le trappen, van deur tot deur, neergezette stoel tot ;unstobject of bewegen zich tlleen over de zwarte tegeltjes. Bewth speelt roltrapje door vloeiend het trappenhuis af te dalen. Het doet vloerkleedje door glijdend op de vloer het [ezichtsveld binnen te treden. De spelers laten de verdwijn truc zien door een gazen doek te ontvouwen en vervolgens af te gaan. Licht en geluid hebben de hoofdrol in de trage vloeiende lijn, die Bewth door het mu seum trekt. De voorstelling ac tiveert de alfagolven in de hersenen en roept de vraag op, waarom de hal van het mu seum 's avonds niet vaker voor muziek wordt gebruikt. Die heeft verreweg de beste a- koestiek van alle openbare ge bouwen in Den Haag. PETER SNEL Samuel Beckett, die zijn werken weer vrij heeft gegeven voor bewerking door toneelgroepen. DEN HAAG De Iers-Fran se schrijver Samuel Beckett heeft besloten niet langer een verbodsclausule op te nemen in contracten voor opvoering van zijn stukken in Neder land. Dit heeft Julia Scheffer, vertegenwoordiger in ons land van de Franse organisatie van toneelschrijvers SACD, don derdag meegedeeld. Zijn stuk ken moeten, vindt de auteur, wel naar de letter en de geest worden uitgevoerd. De schrijver stelde de clausule vorig jaar op, nadat de stich ting Toneelschuur Produkties in Haarlem het voor mannen geschreven stuk „Wachten op Godot" door vier vrouwen op de planken had gebracht. Bec kett vond toen dat zo'n opvoe ring moest worden verboden. In de Bondsrepubliek Duits land was men voordien al van plan het stuk door vrouwen te laten spelen, maar na protest van de schrijver werd ervan afgezien. In Nederland wilde men niet wijken. Toneelschuur Haarlem toog naar de rechter, die be paalde dat het stuk wel door vrouwen mag worden ge speeld. Het thema van het stuk ontsteeg niet alleen de kwestie man-vrouw, de actri ces hadden ook een groter be lang bij het doorgaan van de voorstelling "dan Beckett. Uit eindelijk beleefde de voorstel ling dertig uitvoeringen in het hele land, waarbij de speelsters zich wel aan de letterlijke tekst hielden. Sedert de rechterlijke uit spraak weigerde Beckett toe stemming voor opvoering van zijn werken als er geen ver bodsbepaling in het contract was opgenomen. Hierin stond onder meer dat alleen met zijn schriftelijke toestemming wij zigingen mochten worden aan gebracht in de tekst of in de aanwijzingen voor de mise-en- scène, het decor en de perso nages. Beckett (83) die in 1969 de No belprijs voor letterkunde kreeg, woont sinds 1945 in Pa rijs. Hij wordt gefascineerd door de absurditeit van het le ven. Zijn personen hebben geen enkel contact met elkaar. Zijn toneelstukken maken een diepe beklemmende indruk op de toeschouwers. Behalve „Wachten op Godot" behoren tot zijn bekendste toneelstuk ken 'Eindspel', 'Gelukkige da gen' en .Krapps laatste band'. Het Koninklijk Concertgebouwor kest o.l.v. Neeme Jarvi m.m.v. het Philharmonia Chorus London, het Chor des Stadtischen Musikvereins e.V. Düsseldorf en Ikaia-Purdy, te nor met het Requiem van Berlioz, grote zaal Concertgebouw Amster dam, gisteren. Herhaling: vanavond Het had zo mooi kunnen zijn: Mahlers imposante achtste, de „Symfonie der Tausend" door het Con certgebouworkest met Le onard Bernstein ervoor, het Philharmonia koor uit Londen vermengd met dat van Düsseldorfse Mu- sikverein, een uitverkoch te grote zaal van het Con certgebouw en minuten lange ovaties. Toen afgelopen zomer het geld bijeen moest worden ge schraapt voor deze gelegen heid die ook op CD zou wor den vastgelegd als onderdeel van Bernsteins Mahlercyclus, was er voor het optreden van de beroemde Amerikaanse di rigent een tekort van 50.000 gulden, dat zelfs niet met be hulp van sponsors kon worden opgehoest. Dus dan maar niet, liet Bernstein weten, en het hele feest kon niet doorgaan. De orkestdirectie die met de reeds gecontracteerde koren zat, vond Neeme Jarvi bereid de baton van Bernstein over te nemen, maar dan om het Re quiem van Berlioz te dirigeren in plaats van Mahlers achtste. Berlioz concipieerde zijn Grande Messe des Morts voor de grote Döme des Invalides, gebruikte daarom een om vangrijk symfonieorkest met maar liefst 16 pauken, schreef een dubbele koorbezetting voor en plaatste vier groepen koperblazers rond het centrale orkest. Het is de kunst om, als je dit zo naar de architectuur van die kerk opgezette muziekwerk in de zaal uitvoert, de balans van koor en orkest in bedwang te houden. In de kerk geeft de door Berlioz als het ware mee- gecomponeerde galm een goed evenwicht, in de grote zaal van het Concertgebouw is dat moeilijker. Het lukte Jarvi alleen in de minder monumentale ten van de dodenmis een goe de balans te creëren. Dan hoor je hoe mooi twee topkoren kunnen klinken: zoemend zacht, verstaanbaar zuiver en gelijk. Hoe luid echter de in totaal ongeveer 400 koorleden ook zongen, in de indrukwek kende onheilsgedeelten zoals het Tuba Mirum of het Rex Tremendae kwam het koor echt niet boven het orkest uit. Het antifonale effect dat de vier kopergroepen in deze de len zouden moeten bewerk stelligen veranderde meer in een egaal, grandioos schitte rend maar wel alles overstem mend kabaal. Jarvi houdt van glanzend or- kestspel, legt grenzeloos veel nadruk op perfectie. Alle in zetten zijn dan ook exact ge lijk, de fortissimo's zijn in drukwekkend. Maar van be zieling is bijna geen sprake. De kracht van de alom aanwezige dirigent en zijn musici was in deze uitvoering beter te voelen dan het religieuze en onheil spellende, wat de kern is van Berlioz' compositie. Neeme Jarvi dirigeert perfect en bril jant, maar eigenlijk te perfect en briljant. ARTHUR VAN DER DRIFT Gebarentheater in Amsterdam AMSTERDAM In vier Am sterdamse theaters wordt tot en met 26 november het Inter nationaal Gebarentheater Fes tival georganiseerd. Gebaren theater wordt beoefend door doven, maar is visueel ook heel aantrekkelijk voor horen de mensen. Er worden groe pen verwacht uit België, De nemarken, Groot-Brittannië, Frankrijk, Ierland, Noorwegen en de Verenigde Staten. Zij treden op in het Cleyntheater, het Amfi-theater, het Van Os- tadetheater en theater De Speelruimte. Schouwburg biedt scholen lesstof DEWN HAAG Scholen voor voortgezet onderwijs kunnen met ingang van 15 no vember een beroep doen op de nieuw opgerichte educatieve dienst van de Koninklijke Schouwburg. Dit is mogelijk geworden dank zij samenwer king tussen schouwburg, Peter Pan Produkties en financiële ondersteuning van een aantal Haagse bedrijven. De educatie ve dienst biedt voorbereidende lessen waarin informatie wordt geboden over de voor stellingen, nabesprekingen en rondleidingen. Leerlingen die daarna een voorstelling bezoe ken, krijgen een fikse korting op de toegangsprijs. Per tri mester krijgen de scholen voortaan een overzicht van de voorstellingen die voor deze educatieve begeleiding in aan merking komen. LOS ANGELES De voor malige leden van de popgroep The Beatles en hun platen maatschappijen hebben hun zakelijke geschillen na meer dan tien jaar bijgelegd. De overeenkomst tussen Paul McCartney, George Harrison, Ringo Star en Yoko Ono, de weduwe van John Lennon, en de platenmaatschappijen EMI, Apple en Capitol is niet open baar gemaakt en de ex-Beatles hebben afgesproken er over te zwijgen. De groep, die tot de meest productieve van de ge schiedenis van de Rock and Roll behoorde, werd in 1970 ontbonden. In 1979 begon de maatschappij Apple, die de Beatles verte genwoordigde, een rechtszaak tegen de Amerikaanse maat schappij EMI en haar dochter maatschappij Capitol, omd^t die geen rechten hadden be taald over de verkoop van 19 miljoen grammofoonplaten tussen de jaren 1969 en 1979. Apple vroeg een vergoeding van 50 miljoen dollar. In 1987 begon de maatschappij' ook een rechtszaak tegen de schoenenfabrikant Nike en de platenmaatschappij EMI om dat de bedrijven in een recla-. me zonder toestemming ge bruik hadden gemaakt van de Beatle-plaat Revolution. Apple vroeg 15 miljoen dollar scha devergoeding. In datzelfde jaar beschuldigde Apple EMI er van materiaal van de Beatles niet snel genoeg op CD uit te' brengen en de leden van de groep te weinig royalties te be talen. De woordvoerder van Yoko Ono, Elliot Mintz, verklaarde dat de zaak zo gecompliceerd lag dat zelfs mensen die er lang mee bezig waren moeite hadden om de feiten uit elkaar te houden. Menon verklaarde dat de maatschappij EMI, die de Beatles sinds 1962 vertegen woordigt, bijzonder verheugd was over de bereikte oplos-> sing. Mozarts schedel De Oostenrijkse wetenschapper Gottfried Tichy toont hier de schedel die naar zijn vaste overtui ging die van Wolfgang Ama- deus Mozart is. De schedel werd gevonden in het Mozart Conser vatorium in Salz burg. Tichy, als paleontoloog ver bonden aan de Universiteit van Salzburg, heeft de schedel ver geleken met ge gevens die van Mozart bekend zijn. Tot nu toe werd aangeno men dat Mozart in een onbekend armengraf zou zijn begraven. FOTO: AP WNF-onderscheiding voor NCRV HILVERSUM NCR V-ver slaggever Aart Zeeman ont vangt morgen uit handen van prins Bernhard de 'Internatio nal Award for Conservation Merit'. Dit is een onderschei ding van het Wereld Natuur Fonds voor mensen die zich inzetten voor het behoud en de bescherming van de natuur. Aart Zeeman is verslaggever en presentator van de actuali teitenrubriek 'Hier en Nu'. Hiervoor levert hij geregeld bijdragen over bijvoorbeeld het tropisch regenwoud en het stropen van olifanten en neus hoorns. Daarnaast volgde Zee man prins Bernhard in het verleden tijdens zijn reizen voor het WNF door Azië en Afrika. Zijn verslagen werden door de NCRV uitgezonden. Vorig jaar ontving filmer Bert Haanstra de „Conservation Merit" van het Wereld Natuur Fonds. ROTTERDAM De artistiek leiders van het RO-theater in Rotterdam, Jos Thie en Antoi ne Uitdehaag, zullen hun con tract met het toneelgezelschap niet verlengen. Zij hebben het bestuur van het RO-theater la ten weten dat zij na zeven jaar iets an<*rs willen gaan doen. Het contract van het artistiek duo loopt per 1 augustus 1991 af. Thie en Uitdehaag hebben volgens woordvoerder H. Peg man van het RO-theater nog geen concrete ideeën over wat zij willen gaan doen. Doordat zij hun beslissing nu al bekend hebben gemaakt, heeft het RO-theater alle tijd een nieu we artistieke leiding te zoe ken. Het is nog niet bekend of het RO-theater weer een twee hoofdige artistieke leiding krijgt. Een werkgroep zal de komende weken een profiel schets maken. Daarbij ligt het wel in de lijn der verwachtin gen dat het artistiek beleid van Thie en Uitdehaag om to neel te maken voor een breed publiek, zal wórden voortge zet. Het RO-theater heeft nog nie mand op het oog, maar sluit niet uit dat de opvolger in het buitenland moet worden ge zocht. „Artistiek leiders zijn nu eenmaal in Nederland niet zo dicht gezaaid", aldus Peg- Het is de bedoeling om de nieuwe artistieke leiding vol gend seizoen al bij het gezel schap te betrekken, dit in ver band met het vaststellen van het repertoire voor het seizoen 91/92. mer dat Thie en Uitdehaag vertrekken. „Want het gaat goed met het RO-theater". Hella Haasse spreekt over Annie Romein AMSTERDAM In de serie die de Stichting Literaire ActL viteiten Amsterdam (SLAA> organiseert onder het motto „De Erflaters" spreekt de schrijfster Hella Haasse op 2J november in De Balie in Am sterdam over Annie Romein- Verschoor en Maria Dermoüt, zo maakte de SLAA donder dag bekend. De historica en neerlandica Annie Romein- Verschoor (1895-1978) schreef veel essayistisch werk op lite- rair-sociologisch gebied. Zij kreeg vlak voor de Tweede Wereldoorlog grote bekend heid door de publikatie van „Erflaters van onze bescha ving", dat zij samen met haar echtgenoot Jan Romein schreef. Maria Dermout (1888- 1962) schreef romans en ver halen die zich grotendeels af spelen in Nederlands-Indië.. De roman „De tienduizend dingen" is daarvan een van de bekendste.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9