De Klerk: Blanken houden veto-recht Deng blijft oppermachtig Democratie biedt Brazilië weinig reden tot feesten Jordaanse fundamentalisten willen "Jihad' tegen Israel Beschaving 3UITENLAND CcidócSornxmt VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 herenigde Staten zijn bezorgd over Suriname PARAMARIBO De Verenigde Staten ma ken zich zorgen over recente gebeurtenissen die het democratiseringsproces in Suriname li gevaar brengen en over het toenemend ge- iruik van Surinaams grondgebied in de in ternationale drugshandel. Dit heeft de Ame rikaanse ambassadeur Richard Howland in Paramaribo gezegd in een onderhoud met le gerleider Desi Bouterse. Howland maakte Bouterse duidelijk dat „terugkeer van een militair bewind onacceptabel is". De Ameri- lanse ambassadeur zei verder tegen Bouter dat Washington de internationale drugs handel via Suriname nauwkeurig in de gaten houdt. Howland hoopt op medewerking van iet Surinaamse leger bij de bestrijding van de Irugshandel. Klein fortuin voor foto 's zwemmende Di HONGKONG Een fotoserie van de Brit se prinses Diana, die momenteel met kroonprins Charles een bezoek brengt aan Hongkong, heeft de eigenaar het bedrag van ruim 82.000 gulden opgeleverd. Op een van de foto's is te zien hoe de prinses, ge huld in een rood badpak, in rugslag baan tjes trekt in het zwembad van de Britse ma rinebasis in Hongkong. De andere foto toont de prinses, gehuld in een witte hand doek, terwijl ze langs het zwembad loopt. De foto's waren aanvankelijk verschenen in een plaatselijke krant in Hongkong, waarna de redactieburelen werden be stormd door een horde Britse verslagge vers, die de foto's voor hun krant wilden kopen. Europese bossen flink aangetast BRUSSEL Van alle loofbomen in Eu ropa is nog maar 66 procent geheel ge zond. Van alle naaldbomen is dat nog slechts 51 procent. Dat blijkt uit een on derzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de EG-commissie in Brussel. In ons land is de situatie relatief goed. Vorig jaar was 74,6 procent van het loofhout in orde of slechts heel licht aangetast. 20,3 Procent van de loofbomen was ma tig en 4,4 procent was sterk beschadigd. 0,7 Procent van het Nederlandse loof hout was dood. Van alle naaldbomen in Nederland was vorig jaar 85,5 procent in orde of slechts heel licht aangetast en 0,7 procent dood. Vliegers beschoten met Sovjet-laser WASHINGTON Russische schepen, die in de Stille Oceaan raketproeven volgen, hebben volgens de Verenigde Staten in vier gevallen laserstralen afgevuurd op Ameri kaanse vliegtuigen. Daarbij heeft een van de Amerikaanse bemanningsleden mogelijk oogletsel opgelopen. Dit hebben defensie functionarissen meegedeeld. Washington overweegt een protest in te dienen bij de Sovjetunie. De vier afzonderlijke inciden ten deden zich voor op rond zestienhonderd kilometer ten zuiden en westen van Ha waii, in een gebied waar Sovjet-schepen re gelmatig kruisen om intercontinentale ra ketten te bergen die vanuit hun land zijn afgevuurd. BBC: Oorlogsmisdadigers met opzet nooit berecht LONDEN Een Amerikaanse onderzoeker heeft in een Brits televisieprogramma aan de hand van documenten aangetoond dat Groot- Brittannië en de VS de vervolging van hon derden Italiaanse oorlogsmisdadigers na de Tweede Wereldoorlog om politieke redenen hebben tegengehouden. Volgens het door de BBC uitgezonden programma „De Fascisti sche Erfenis: een Belofte Verraden" zijn rond achthonderd Italianen aan vervolging ont snapt omdat de twee geallieerde machten wilden voorkomen dat de anti-communisti sche regering, die na de oorlog in Italië aan de macht kwam, ten val zou komen. De meeste verdachten, die voorkwamen op de lijst van de VN-commissie voor Oorlogsmis daden, werden gezocht wegens misdaden tij dens de bezetting van Joegoslavië en Etiopië. Jterke man Deng Xiaoping en zijn opvolger in de militaire commissie. fot PEKING Deng Xiaoping blijft China's sterke man, ook nu hij zijn functie als voorzit ter van de Centrale Militaire Commissie heeft neergelegd. Dat is de verwachting van di plomaten in de Chinese hoofd stad Peking en in Hongkong. Deng is opgevolgd door Jiang Zemin, de algemeen-secretaris van de partij. De oude leider had de laatste tijd al herhaaldelijk te kennen gegeven dat hij zich wilde te rugtrekken. Westerse diplo maten in Hongkong menen dat Deng Xiaoping, hoewel hij nu geen officiële ambten meer bekleedt, nog wel de onbetwis te politieke leider blijft. Dengs macht berustte niet bij het voorzitterschap van de mi litaire commissie, maar bij het feit dat hij Deng is", aldus een diplomaat. „Jiang Zemin heeft de steun van Deng nodig die nog steeds aanwezig is". Diplo maten in Hongkong zeiden de benoeming van Jiang Zemin te beschouwen als een aanwij zing dat president Yang Shangkun het tegen Deng Xiaoping heeft moeten afleg gen in de machtsstrijd rond het leiderschap van de machti ge commissie. De president was volgens de diplomaten te gen de benoeming van Zemin, omdat deze geen militaire ach tergrond heeft. Zijn aanstel ling zal volgens de president de commissie verzwakken, omdat nu de hoogste leiding van de strijdkrachten in han den komt van een burger. Deng wees er echter op dat het leger uiteindelijk altijd onder controle staat van de commu nistische partij. PRETORIA Zuidafrika moet binnen vijf jaar een nieuwe grondwet krijgen, die zwarten in de nationa le regering brengt. Zwart meerderheidsbestuur op basis van een stelsel van evenredige vertegenwoor diging zal er echter niet komen en de blanken zul len vetorecht houden bij belangrijke beslissingen. Met deze toekomstvisie stuur de de Zuidafrikaanse president De Klerk gisteren de heren Eugene TerreBlanche van de Afrikaner Weerstandsbewe ging (AWB) en Robert von Tonder van de Boerestaat Par tij naar huis. De leiders van beide racistische blanke orga nisaties kregen bij hun eerste onderhoud met het nieuwe staatshoofd ook te verstaan dat VN verscherpen bewaking Namibia WINDHOEK De troepen van de Verenigde Naties in Nami bia hebben in het Noorden langs de grens met Angola hun pa trouilles opgevoerd, na beschuldigingen dat inwoners van Ango la worden gedwongen in Namibia een stem uit te brengen. Tot de uitbreiding van de bewaking langs de grens werd opdracht gegeven op de derde dag van de onder VN-toezicht gehouden verkiezingen in Namibia, die moeten leiden tot onafhankelijk heid van de laatste kolonie op het Afrikaanse continent na 74 jaar Zuidafrikaans bestuur. De beschuldigingen over de fraude betroffen de Democratische Turnhalle Alliantie (DTA), de grootste tegenstrever van de Swapo, de linkse zwarte guerrilla beweging die de meeste aanhang lijkt te hebben in Namibia. Voor de rest lopen de verkiezingen, die tot zondag duren, overi gens voorbeeldig. deze niets voelt voor hun idee, om in het rijke noordoosten van Zuidafrika een nieuwe, volledig blanke staat te creër en. Die moet onder leiding ko men van de Afrikaners, de voormalige Hollandse Boeren en hun afstammelingen, die zestig procent van de vijf mil joen Zuidafrikaanse blanken uitmaken. Na afloop van het gesprek verliet TerreBlanche in gezel schap van een tiental geüni formeerde lijfwachten het pre sidentiele kantoor, zichtbaar aangeslagen en niet bereid om commentaar te geven. Von Tonder zei te vrezen dat De Klerks opvattingen ertoe zul len leiden dat de Boeren uit hun land zullen worden Ver dreven. „De universiteiten zijn nesten van integratie en com munisme geworden. De presi dent dient er goede nota van te nemen dat de Boeren het hoofd niet in de schoot zullen werpen en bereid zijn tot een nieuwe vrijheidsstrijd", aldus Von Tonder. Intussen heeft de in Zuidafri ka zelf verboden anti-apart- heidsorganisatie African Na tional Congress (ANC) een kantoor geopend in Washing ton, met het doel de betrek kingen tussen de organisatie en de VS te verbeteren. Vorig "jaar opende het ANC al een kantoor in Moskou. Inmiddels telt de organisatie ongeveer veertig vertegenwoordigers in het buitenland. Voor het eerst na twintig jaar militaire dictatuur kunnen de Brazilianen naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. Ongeveer 82 miljoen kiezers zijn geregistreerd voor de verkie zing van 15 november. Sinds de laatste verkiezing in 1960 is Brazilië gegroeid tot de achtste economie van de westerse we reld, maar de buitenlandse schuld is toegenomen van 2 miljard tot 110 miljard dollar. De inflatie is gestegen tot 1200 procent en het minimumloom lager dan 40 gulden per week. Brazilië kent enorme tegenstellingen: schrijnende armoede naast ongekende luxe; export van hoogontwikkelde industriële produkten en een schrikbarend laag niveau van onderwijs en gezondheidszorg. Over één ding zijn echter alle Brazilianen, arm en rijk, het eens. De democratie functioneert erbarmelijk en het land dreigt terug te glijden in de Derde Wereld. EERSTE PRESIDENTSVERKIEZINGEN NA PERIODE VAN MILITAIRE DICTATUUR 14 DEN HAAG Vijf jaar geleden vierde het Brazi liaanse volk feest. Dat ge beurt wel vaker in dit land van carnaval, samba en cachaga. Maar in het voorjaar van 1984 was de aanleiding een heel bij zondere: de proclamatie, van de democratie, afge dwongen door massale protesten. Nu, aan de vooravond van de eerste directe presidentsver kiezingen, geeft die democra tie nog maar weinig reden tot feesten. Het optimisme van vijf jaar geleden is verdwenen. De hooggespannen verwach tingen van het merendeel van de bevolking voor een recht vaardiger verdeling van de welvaart zijn na vijf jaar bur- ;erbestuur niet uitgekomen. )e democratie blijkt niet het tovermiddel tegen de specifiek Braziliaanse kwalen te zijn. De huidge president José Sar- ney, benoemd via een kiescol lege, nam het roer over toen Brazilië al met een gigantische buitenlandse schuld opge scheept zat en een duizeling wekkende inflatie het geld hoe langer hoe waardelozer maakte. Sarney heeft de afge lopen jaren geprobeerd de symptomen van de economi sche ellende te bestrijden. In februari 1986 lanceerde de resident het „Plan Cruzado". len nieuwe munt die de oude cruzeiro, die duizend keer meer waard was, verving. Het ilan werd gecombineerd met iet bevriezen van lonen en prijzen en een reeks sanerings maatregelen maar bleek niet te werken. Begin dit jaar werd daarom de „Choque verno" afgekondigd. Opnieuw verscheen een nieu we munt op de markt, de Cru zado novo. En opnieuw was dit nieuwe geld duizend keer minder waard dan het oude. Met als enige resultaat dat er momenteel een uiterst verwar rend geldstelsel bestaat. De de valuaties kunnen de hollende inflatie en de prijsstijgingen niet tegenhouden. Het bestaan voor de armen wordt steeds onmogelijker en de midden klasse kan alleen maar het hoofd boven water houden via dubbele banen. Deze mensen werken momenteel vaak ze ventig tot tachtig uur per Diepere oorzaken De oorzaken van de malaise liggen dieper en zijn door Sar ney niet aangepakt. Sinds die feestavond in 1984 zijn de Bra zilianen voortdurend gecon fronteerd met zaken die ten tijde van de militaire dictatuur wel aanwezig waren, maar verscholen bleven. Door de persvrijheid kwamen corrup tie, nepotisme en overheidsge- weld duidelijker dan ooit aan het licht. De enorme sociale tegenstellingen en de privile ges die de rijke elite in dit land genieten, zijn gebleven. Van de 145 miljoen inwoners bëtalen slechts drie miljoen mensen belasting. Dit zijn vooral ambtenaren met mid denklasse-inkomens. Welva rende en soms miljoenen dol lars verdienende ondernemers en zakenmensen blijven ver schoond van een fikse aanslag. Terwijl de meeste Brazilianen zich niet kunnen voeden, hon gerige straatjochies het eten van je bord kijken in de res taurants in Recife, bezit het land enorme graanoverschot ten. Deze produktie, die mak kelijk aan alle voedselnoden in het land een einde zou kun nen maken, is voornamelijk voor de export bestemd. De trek van veramde boeren naar Sao Paulo en Rio de Ja neiro, waar inmiddels tiental len miljoenen mensen wonen, hebben deze steden onleefbaar gemaakt. De bevolking wordt getraumatiseerd door crimina liteit. Dagelijks vinden op straat gewapende roofoverval len en moorden plaats. Alle la gen van de stadsbevolking zijn slachtoffer van de terreur van jeugdbendes en drugsverslaaf den. In Rio staan bij diverse metro- en parkingangen waar schuwingsborden om niet zon der begeleiding naar binnen te gaan. En honderdduizenden bewoners van Rio ontvluchten Een gewapend knulletje in een van de sloppenwijken van Rio. Onveiligheid, misdaad en geweld behoren tot de enorme problemen van Brazilië. foto: ap hun stad tijdens het steeds ge welddadiger wordende carna valsfeest. Prestige - objecten Aan generaties Brazilianen is voorgehouden dat hun land zich door omvang, natuurlijke bronnen en economisch poten tieel tot één van de belangrijk ste industriële machten ter wereld zou gaan ontwikkelen. Kostbare prestige-objecten, zo als de nieuwe hoofdstad Brasi lia, de bouw van Itaipü (de grootste stuwdam ter wereld), de Trans-Amazoneweg en de vernietiging van het Amazo negebied onderstrepen deze ambities. Het „Braziliaanse wirtschaftswunder" heeft de buitenlandse schuld doen oplo pen tot het gigantische bedrag van 112 miljard dollar, de grootste van de hele wereld. De twintig jaar militaire dicta tuur heeft het land, dat door zijn omvang al moeilijk te be sturen is, een zeer zwak over heidsapparaat opgeleverd. Bo vendien zijn er geen krachtige politieke partijen, sterke vak bonden of andere maatschap pelijke organisaties. Door ge brek aan democratische con trole maken veel politici zich schuldig aan nepotisme. Sena toren en leden van het Huis van Afgevaardigden hebben echtgenotes, zonen, dochters, broers, zussen, neven en nich ten in dienst als adviseur. Per maand verdienen deze 'des kundigen' tussen de twee- en vierduizend dollar. De talrijke onthullingen over corruptie hebben het vertrou wen in de democratie bij de Brazilianen geheel onder mijnd. Het grootste schandaal is die van de oud-minister van •conomische zaken. Hij eiste „vergoedingen" voor het vrij geven van reeds eerder toege kende overheidsgelden en gaf familieleden miljoenencon tracten. Bekend is de anekdote van een econoom die aan zijn tafelgenoot vraagt waarom Brazilië nog niet in de afgrond is gegleden. Hij geeft zelf het antwoord: „De reden is simpel; de afgrond is onlangs gesto- Partij< ien De gevestigde partijen, de PFL, de PMBD en de Sociale Democratische Partij (PDS), de regerende partij, spelen na genoeg geen rol in de huidige verkiezingscampagne. Daaren tegen is het links-radicalisme in opkomst. Vorig jaar.kreeg de socialisti sche arbeiderspartij PT haar eerste succes. In Sao Paulo werd Luisa Erudinda tot bur gemeester gekozen. De verkie zing van deze vrouw, afkom stig uit het arme noorden van Brazilië, was een schok voor de rijke industriëlen in dit be langrijkste economische cen trum van het land. De grote leider van de PT, Luis Inócio da Silva, bijge naamd Lula (43), is de nacht merrie van de vrije onderne mers. De werkgeversorganisa tie van Sao Paulo waarschuw de onlangs dat 800.000 bedrijf sleiders het land zullen verla ten als Lula president wordt. Maar links is verdeeld en de kans op een overwinning is klein. Want naast Lula is ook Leonel Brizola (67) van de De mocratische Arbeiderspartij (PDT), kandidaat. Deze „god- father" van het linkse populis me heeft zijn grootste aanhang in Rio de Janeiro, waar hij van 1983 tot 1987 gouverneur is ge weest. Om de linkse dreiging te be strijden, maar meer nog om zijn politieke rivaal presidents kandidaat Fernando Collor de Mello dwars te zitten, heeft president Sarney vorige maand de schatrijke tv-pre- sentator Silvio Santos overge haald zich verkiesbaar te stel len. Sarney kan zelf, volgens de regels van de nieuwe grondwet, niet voor een twee de termijn gekozen worden Hij is bovendien zo impo pulair dat hij ook geen schijn van kans zou maken De verrassende kandidatuur van de populaire Santos heeft tot een storm van protesten geleid. De staatsrechtgeleerde Evandro Lins e Silva noemde het feit dat deze televisieheid zich op het laatste moment kandidaat heeft gesteld „een belediging voor het Braziliaan se volk". Santos gaf ronduit toe niets van politiek te weten, maar zei te vertrouwen op zijn populariteit onder de dertig miljoen kijkers die wekelijks afstemmen op zijn tv-quiz. Politieke partijen van de ande re presidentskandidaten be schuldigden hun nieuwe me dedinger van verkiezingsma nipulatie Zij kregen steun van de Hogere Electorale Recht bank. Dit gezaghebbende col lege besloot gisteren dat de kandidatuur van Santos niet rechtsgeldig is. De quiz-master zou de plaats hebben ingeno men van de evangelist Ar mando Correa als kandidaat van de kleine Braziliaanse Ge meentepartij (PMB). Om op Santos te stemmen zouden de kiezers in het stemhokje dus de naam van Correa hebben moeten aankruisen. Op de stembiljetten, die reeds zijn verspreid, kwam de naam van Santos niet eens voor. Ook deze merkwaardige situatie tGont dat échte democratie in Brazilië nog heel ver weg is. FRANS BOTHOF „NU BEGINT DE TIJD VAN HET BLOEDVERGIETEN" AMMAN Dr. Ali el Ha- wamdeh, een van de nieuw gekozen parle mentsleden in Jordanië, heeft gisteren de dag bid dend doorgebracht. „Het is Gods wil geweest", ver telde hij toen hij het gebe denboek even naast zich legde, „om mijn volk te dienen". Hij is een van de leiders van de extreme Islamitische Broe derschap, die tijdens de woens dag in Jordanië gehouden al gemene verkiezingen een kla terende zege behaalde. Samen met linkse kandidaten heeft de Broederschap een meerder heid behaald in het tachtig ze tels tellende parlement. Daar mee verliezen de partijen die koning Husayn steunen hun absolute meerderheid. De macht van de koning is daar mee overigens nog niet gebro ken, want alle wetgeving moet worden goedgekeurd door de Senaat. En die wordt geheel door de koning benoemd. Zwaar vermoeid van de inten sieve campagne die hij de af gelopen weken voerde, wilde Hawamdeh mij tien minuten te woord staan. De tien minu ten liepen uit op een uur. Een uur van islamitisch fundamen talisme met kreten als „gewa pende strijd", „dood aan de jo den" en de eis dat de staat Is rael moet verdwijnen. „Wij moeten Jihad, heilige oorlog voeren tegen Israel", legde me uit. „Wij moeten ons met mil joenen mobiliseren om in het leger van de profeet Moham med de joodse staat te vernie tigen". Israel, zo vindt de Isla mitische Broederschapleider, had er nooit mogen komen We dronken genoeglijk kopjes zwarte koffie om zijn overwin ning in de verkiezingsstrijd te vieren. We hoorden op de ach tergrond het loe-loo-loo tong geluid van de vrouwen die in een aparte kamer met het feestgedruis mochten mee doen. Ali al-Hawamdeh predikte, met een wijde groep van zwij gende bezoekers om zich heen, de les van de gewelddadige be vrijding van Palestina. „Kijk", legde hij geduldig uit, „de PLO wil nu een Palestijnse staat naast Israel. Dat is een tijdelijke oplossing, die wij niet aanvaarden. Wij zeggen ge woon eerlijk dat de staat Israel in onze islamitische wereld geen plaats heeft". De verkiezing van dr Ali el Hawamdeh en de andere le den van de Broederschap heb ben voor het eerst in Jordanië de heilige oorlog tegen Israel op de nationale agenda ge plaatst. De reactie van koning Husayn op deze ontwikkeling is nog niet bekend. Gister avond liet hij de honderden in Amman samengestroomde journalisten zes uur wachten op een aangekondigde en ten slotte weer afgelaste perscon ferentie. Voor dr. Ali el Hawamdah was dat allemaal niet belang rijk. Allah, de god van de Is lam, had hem doen winnen. „Nu begint", zo zei hij „de tijd van het bloedvergieten, en dan gaan we naar het paradijs". Sovjet-leger houdt uitverkoop MOSKOU Militaire terreinvoertuigen, stroomgeneratoren, communicatie-apparatuur en mobiele barakken. Het is op 28 november allemaal te koop in het Moskouse Sokolniki-park, wanneer het Rode Leger daar voor het eerst in zijn bestaan een militaire dumpverkoop houdt. Het idee voor de militaire rommelmarkt is ingegeven door de op gang gekomen wapen beheersing waardoor raketten zijn ontmanteld en tanks en ander rollend materieel uit bedrijf zijn genomen. Een deel van de opbrengst van de verkoop zal als financiële onder steuning ten goede komen aan m litairen die als gevolg van de afdanking van het materieel noodgedwongen een civiele functie moesten zoeken. WASHINGTON Het gebeurde fn Californië waar ik twee dagen onder wat ongewone omstandigheden had moeten werken en ik mij daarom met wat men aan deze zijde van de oceaan zo treffend als 'Junk Food' aanduidt, op de been had moeten houden Dus besloot ik een ordentelijk restaurant aan te doen. waarvan het adres mij door een hulpvaardige Amerikaanse collega was verstrekt. Toen ik bij de ingang door een zigeunerin tegemoet getreden werd, had ik al beter moeten weten. Temeer omdat die zigeunerin, die overigens jong en mooi was, hoogblond haar had, iets wat men bij echte zigenerinnen zelden ziet. Ze leidde me binnen in een nette zaak, waar overigens nogal wat kabaal heerste. Op weg naar de mij toegewezen tafel kwam ik Napoleon tegen, alsmede Houdini en de Andrew Sisters. Eenmaal gezeten werd ik benaderd door een jongedame in een dokterskostuum, maar dan wel met de kortste minirok van het westelijke halfrond. Ze plantte haar stethoscoop op mijn borst, luisterde met goed geveinsde aandacht en zei toen dat mijn medische toestand een dubbele Schotch vereiste. De dokter was nog niet goed en wel weg of een Arabier naderde met getrokken sabel. Hij maakte een sprongetje in de lucht, stiet een kreet uit en zei dat hij Ali Baba was en dat hij het voorrecht genoot mij die avond te bedienen. Aan het tafeltje naast mij werd een gezin door een stierevechter vermaakt die. iedere keer als hij een gerecht bracht, luidkeels ,,olé" riep. Verderop droeg een buikdanseres dranken aan. En aan de tafels waar hei nodig was enig vlees te snijden, verscheen een heuse chirurg. Nu werd ik gewenkt door een man die aan een tafeltje in de buurt zat en die vroeg: Vindt u dit toevallig leuk?". Hij knikte misprijzend in de richting van het bedienend personeel. Ik schoof mijn stoel naderbij en zei dat ik persoonlijk een voorstander ben van een meer klassieke benadering, compleet met obers met platvoeten die gekleed gaan in smokings die eigenlijk nodig eens naar de stomerij moeten. De man stak mij zijn hand toe en noemde mij „my friend". „Dit heeft meer weg van een schoolfeest met alle daarbij behorende ongein en flauwekul", zei hij toornig. Weet wel. my friend, dat ops het laatste restje beschaving wordt ontnomen door slechte acteurs, halfwassen en adolescenten die op deze manier hun studies moeten betalen omdat hun ouders in huizen met een veel te hoge hypotheken willen wonen. Ónze beschaving staat er slecht, heel slecht voor". De man wiste zich het voorhoofd af met zijn servet, schudde mij nogmaals de hand en keek, van haatgevoelens vervuld, toe toen een Eskimo een schaaltje slakken op zijn tafel zette. Na de maaltijd deed de zigeunerin mij uitgeleide en vroeg of ik het naar mijn zin had gehad Wat moest ik zeggen? Volgens het meisje had ik iets unieks beleefd, hetgeen niet'te ontkennen viel. Ali Baba rende alweer met getrokken sabel naar een ander tafeltje. De dokter met de mini-rok ontfermde zich over een gezette man die een hees lachje uitstiet en vrijmoedig een zwaar geringde hand op de lagere uitlopers van haar heupen legde. Als ik. om medische redenen, al een dubbele Scotch nodig had, wat zou hem dan worden aangeraden, vroeg ik me af. Pas nu ontwaarde ik een streng om zich heen kijkende heer die, met de handen op zijn rug, bij de uitgang stond. Het kon niet anders of hij moest de eigenaar zijn. Hij had dit alles bedacht, hij zette de westerse beschaving op z'n kop met onderbetaalde tieners die zich in rare pakken hadden moeten steken en die verplicht waren leuk te doen. Ik haatte hem en toen hij hoofs naar mij knikte, besloot ik mijn rol te spelen Dus liep ik. zonder hem ook maar een blik waardig te keuren, langs hem heen en deed wat ik altijd doe als ik een beetje zenuwachtig ben: ik floot een deuntje. Buitengekomen realiseerde ik mij pas, dat mijn optreden niet geheel in overeenstemming was met de eisen der Westerse Beschaving.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7