Weinig bereidheid ot zorgverlening Vrouwvriendelijker test levert weinig meer vrouwen op Politie blaast grote alcoholcontrole af IEUWO ^BINNENLAND £etdóc<3outmit VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 irvaring chirurg II elangrijk —lij behandeling anker OTTERDAM Het komt ig regelmatig voor dat chi- rgen zich wagen aan een u o genezing gerichte behan gt v ling van een tumor waar- n oee ze onvoldoende erva- jne ig hebben. Dit heeft nade- ngj [e gevolgen voor het uit- iits< ndclijke resultaat, omdat ,it verband tussen ervaring succes in de geneeskunde ertuigend is aangetoond. e o E. Borst-Eilers, vice-voor- ïr 1 ter van de Gezondheids- ad, zei dit vandaag in Rot- dam als een van de inlei- rs op een congres ter gele- uit nheid van het 75-iarig be at s an van de Daniël den Hoed tie' iniek. n beter gebruik te kunnen e iken van opgedane ervarin- )nën vindt Borst-Eilers dat de ij o handeling van patiënten k het vrij zeldzame tumoren of We moren waarvoor een inge- ikkelde behandeling nodig is ials beenmergtransplantatie) oet worden geconcentreerd lag slechts enkele ziekenhuizen, gel) veel voorkomende tumo- n n, waarvoor een niet al te gewikkelde therapie bestaat, to<oeten de daarmee opgedane 4nnis en ervaring zo snel mo- ig lijk over een voldoende aan- id I ziekenhuizen worden ge- uiz reid, zodat de patiënten zon- r wachttijden ergens terecht )os janning vjrof.dr. H.M. Dupuis (medi- ne,he ehtiek, Leiden) consta teerde een grote spanning tus- n optimale zorg voor de pa- (!nt en de eis dat de weten list hap vooruit moet. Volgens Ve&ar leidt dit regelmatig tot taj aanvaardbare situaties, l^aarom noemde ze een maxi- ale bescherming van patiën- n tegen behandelingen die aak voor hen weinig of hele- iaal geen nut hebben op zijn edaats- jolledige openheid is daarbij /Hn eerste vereiste. Dupuis 'k^lde dat een patiënt er nooit i be zou mogen worden aange- ndft om uit solidariteit of mens- mjpvendheid een behandeling accepteren. Wie met opoffe- ing van het eigen belang iets hubor anderen wil doen. moet <fear in volledige vrijheid over Igclinnen beslissen, zei ze. Oil Jongeren vervalsten Tiener-Toerkaarten UTRECHT De spoorwegpolitie in Alkmaar heeft negen jongeren van 16 tot 18 jaar aangehouden, die be trokken zijn geweest bij het verval sen van blanco spoorwegbiljetten. De zaak kwam aan het rollen toen in juli dit jaar twee van de jongeren in een trein in het Limburgse Horst bij con trole in het bezit van twee vervalste Tiener-Toerkaarten bleken te zijn. Bij nader onderzoek leidde het spoor naar Noord-Holland, waar de spoor wegpolitie op de groep van negen stuitte. Gebleken is dat zij in augustus 1988 uit een trein een pakje met 516 blanco spoorwegbiljetten hebben ont vreemd. Daarvan zijn er inmiddels 380 teruggevonden. CAPELLE AAN DEN IJSSEL De politie van Capelle aan den IJssel heeft besloten een grootschalige alcoholtest, die van avond onder automobilisten zou worden gehouden, af te gelas ten. Aanleiding is de uitspraak van het Gerechtshof in Den Haag over het gebruik van ademanalyse-apparatuur. Het hof sprak maandag een verdachte van het rijden onder invloed vrij, omdat de blaasproef geen mogelijkheid bood voor tegenonder zoek. Volgens de politie van Capelle aan den IJssel betekent dit overigens niet dat er nooit meer controles zullen worden gehou den. „De normale, minder grootschalige controles gaan gewoon door", aldus een woorvoerder. De politierechter in Assen, mr. M. Tragter-Schubert, heeft gisteren bij de veroordeling van een verdachte voor rijden onder invloed de recente uitspraak van het hof in Den Haag naast zich neergelegd. Volgens Tragter is het recht op een contra-expertise geen basisrecht. De politie rechter haalde daarbij het voorbeeld aan van de radarcontrole, waarbij ook geen mogelijkheid is voor een tegenonderzoek. BASF-lozing nog niet meetbaar in Rijnwater LELYSTAD Monsters die gister middag in het Nederlandse deel van de Rijn zijn genomen, vertoonden nog geen sporen van nitrobenzeen dat door het Westduitste bedrijf BASF in de rivier is geloosd. In proef metingen in het Westduitse deel werd op som mige plaatsen een nitrobenzeen-ge- halte aangetroffen dat hoger ligt dan vijf microgram per liter, wat in Ne derland als de kritische grens wordt beschouwd. Voorlopig gaat de inname van drinkwater door de Watertran- sportmaatschappij Rijn-Kennemer- land gewoon door. Pas als de grens wordt bereikt, stopt de maatschappij tijdelijk haar activiteiten. Van Agt wil met geloofs brieven naar Bush WASHINGTON De nieuwe am- bassadeur van de EG in Washington, Andries van Agt, wil zijn geloofs brieven aanbieden bij president Bush en niet op het ministerie van buitenlandse zaken, zoals zijn voor gangers altijd hebben gedaan. De Europese Commissie heeft de Ame rikaanse regering gevraagd het di plomatieke niveau van de EG-verte- genwoordiging in Washington te verhogen en ambassadeur Van Agt zijn geloofsbrieven bij de president te laten aanbieden. Een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in de VS zei dat het verzoek wordt bestudeerd. Nederlandse militair gedood bij ongeluk DEN HAAG Een Westduitse auto mobilist is gisteren ingereden op een groepje van zes Nederlandse militai ren die deelnamen aan de oefening 'Brave Unicom'. Eén van hen, een 24-jarige wachtmeester uit Meppei, werd gedood. Drie werden met lichte verwondingen in een ziekenhuis op genomen. De automobilist reed tij.- dens een inhaalmanoeuvre van ach teren in op de groep, die aan de lin kerkant van een weg in de buurt van Osnabrtick liep. De bevolking van de Bondsrepubliek krijgt steeds meer weerstand tegen oefehingen. Deson danks heeft het Eerste Legerkorps nog steeds een goede naam, zo bleek tijdens 'Brave Unicorn'. Eerste keer Enigszins onwennig zoeken de CDA-mi- nisters Maij-Weggen en De Vries hun stukken bijelkaar in de Trèves-zaal op het Haagse Binnenhof. Geheel rechts zit de ervaren PvdA'er Pronk die in de ja- minister voor ontwikkelingssamenwer- ren zeventig het kabinet Den Uyl ook al kin9 was. Op de achtergrond is de nieu we minister van justitie, Hirsch Ballin, zichtbaar. Vanmorgen kwam het derde kabinet-Lubbers voor het eerst bijeen voor de vaste vrijdagvergadering. foto: milan konvalinka JF1 A RECHT „Hoe kunnen in hemelsnaam gestalte :ven aan een zorgzame sa- ienleving in een tijd waarin iensen zo van zichzelf en el- iar vervreemd raken door technologische ontwikke igen en door een door de uitjeclame behekst koop insumptiegedrag?" ldf van der Zee, secretaris ligjan de Raad van Kerken in ederland, liet gisteren geen ijfel bestaan over zijn wan- tuwen jegens bestaande filo- >fieën van een terugtredende erheid en een zorgzame sa- lenleving. Deze ideeën, de af lopen jaren vooral bekend worden door CDA-minister inkman, waren gisteren on- rwerp van een symposium [an het Leger des Heils. 'olgens Van der Zee heeft die rugtredende overheid aatste jaren geleid tot indivi- ualisering van de burgers. Dat veroorzaakt steeds meer robleemgroepen en hun pro- ilemen zijn steeds moeilijker cj, p een natuurlijke wijze op te d Dssen. Steeds meer mensen ■iJaken in steeds grotere proble men - sociaal, economisch, ?nisychisch - en hebben steeds ra neer hulp nodig", zo stelde ei fan der Zee. Wie hij bedoelde lrj iet „probleemgroepen" was uidelijk: „de nieuwe armen, itnische minderheden, drugs- 'erslaafden en noem maar Ex-minister De Koning: „Het welzijnswerk heeft zich on danks de terugtreding van de overheid goed staande weten te houden". foto: dijkstra .venswijze niets hoeft te veran deren", aldus Van der Zee. De secretaris van de Raad van Kerken vroeg zich af of het beginsel van een terugtreden de overheid geboren is uit ideologische motieven of uit een puur financiële noodzaak binnen èen bepaalde economi sche visie. „Ik hoor weieens zeggen dat het goed is dat de overheid terugtreedt, want dan krijgen mensen een stimu lans eigen verantwoordelijk heden te realiseren. Maar een terugtredende overheid zal niet vanzelf een verantwoor- delijker samenleving of ver- antwoordelijker mensen in het leven roepen. Er zullen ge- woon slachtoffers vallen", al- "Jreidheid van mensen om daad- dus Van der Zee. Hij besloot °s werkelijk hulp te bieden lijkt zijn betoog gisteren met een je,groot, maar valt in de praktijk oproep aan de politiek tot „een erg tegen, vindt hij: „We zijn intensieve dialoog tussen kerk allemaal erg bezorgd over de en politiek over de inhoud van ^slachtoffers van onze wijze' een zorgzame samenleving", van leven; en het milieu is De politiek kan volgens hem misschien het meest gekwelde veel leren van de kerken, len oplossing voor het pro- leem van de individualise ring is volgens Van der Zee lauwelijks te geven. De be- slachtoffer. We roepen alle maal dat er iets moet verande ren, maar dan wel liefst op voorwaarde dat er in onze le- ,want wij worden dagelijks geconfronteerd met de uitval lers in die zorgzame samenle ving van nu". Omdat er 's middags nog ge discussieerd moest worden, had het Leger des Heils een fervent aanhanger van het idee van de zorgzame samen leving uitgenodigd. Oud-mi- nister De Koning van sociale zaken probeerde met voor beelden aan te tonen dat het overheidsbeleid van de afgelo pen jaren wel degelijk gerecht vaardigd was. Het gaat volgens hem veel te ver om te stellen dat de staat de achterblijvers in deze sa menleving in de kou laat staan. Reden om toch te bezui nigen op overheidsvoorzienin gen ziet De Koning in onder zoeken van de afgelopen jaren, waaruit bleek dat het profijt van die voorzieningen niet te recht komt bij de groepen waar het eigenlijk voor be doeld is. „Op onderwijsterrein zijn we er nog steeds niet in geslaagd .kinderen uit alle sociale klas sen gelijke startkansen te ge ven. In het regeerakkoord worden dan ook nieuwe stap pen gezet op weg naar basis vorming in het onderwijs", al dus De Koning. Hij wilde met het voorbeeld aantonen dat de overheid momenteel juist prio riteit geeft aan wat Van der Zee „probleemgroepen" noem de. Een soortgelijke trend ziet De Koning in de sociale uitke ringen. De oud-minister noemde het „een te pessimistische visie" dat aan het terugtreden van de overheid geen positieve kan ten zitten. In het welzijnswerk bleek volgens De Koning maar eens hoe goed terugtre ding van de overheid werkte. „Het welzijnswerk heeft zich ondanks die terugtreding goed staande weten te houden. De vele vrijwilligers hebben ver antwoordelijke taken van be roepskrachten overgenomen en een grote meerderheid vindt dat hun werk daardoor interessanter is geworden". Utaü Milieuvluchten Hoofdagent Klomp uit Helmond kreeg gisteren zijn eerste vlie gles in een ultra-light vliegtuigje. De Brabantse gemeente denkt erover om binnenkort vanuit de lucht toezicht te houden op het milieu. foto: anp Stichting tegen Kruisraketten verliest bij Hoge Raad DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft de eis van de Stichting Verbiedt de Kruisraketten (SVK) om de plaatsing van kruisraketten in ons land te verbieden, terecht verworpen. Dat bleek vanmorgen uit een arrest van de Hoge Raad. „De stelling dat het voorhanden hebben van met kernkoppen uitgeruste kruisvluchtwapens reeds op zichzelf in strijd is met een of meer volkenrechtelijke regels, kan niet als juist worden aanvaard. Een regel van volkenrecht die het bezitten van dergelijke wa pens met zovele woorden verbiedt, heeft de SVK niet aangewe zen en valt ook niet aan te wijzen", aldus het arrest. APELDOORN De over heid wil meer vrouwen in dienst krijgen door de toela tingstesten 'vrouwvriendelij ker' te maken. De Rijks Psy chologische Dienst (RPD) heeft voor de selectie van po litiepersoneel reeds de psy chologische test van 'tech- nisch-mechanisch inzicht' geschrapt en overweegt nu ook de persoonlijkheidstest voor alle overheidspersoneel aan te passen. Maar of dat gegoochel met normen en scores de overheid meer vrouwen bezorgt, is zeer de vraag. „Laten we eerst maar eens zorgen dat we de vrou wen die we hebben, kunnen houden", meent selectie- coördinator R. Fornari van de rijkspolitie. Jaren geleden zette de over heid de jacht in op minder heden en vrouwen. De poli tie liep hierbij voorop, In de blauwe uniformen moesten mensen steken die een af spiegeling vormen van de maatschappij. De gemeente politie en rijkspolitie stelden zich ten doel dat in 1995, res pectievelijk 1996, een kwart van het korps uit vrouwen zou moeten bestaan. Een illu sie, zo blijkt nu al. De ge meentepolitie telt slechts vijf procent vrouwen en de rijks politie zes. „Vijfentwintig procent halen we nooit", voorspelt Fornari. „Als we de helft halen, ben ik niet ontevreden". De scheve verhouding tussen mannen en vrouwen begint al bij de aanmelding. Van de sollicitanten is tweederde man en bij de psychologische test vallen er vervolgens bij na tien procent meer vrou wen af dan mannen. Vrou wen scoren weliswaar ge middeld hoger op taaltests, maar die winst verspelen zij als het aankomt op wiskun dig inzicht. Op verzoek van het ministe rie van binnenlandse zaken onderzoekt de RPD op welke terreinen vrouwen lager sco ren en wat er aan te doen is. Alle acht tests werden door gelicht. Vrouwen bleken minder uit de voeten te kun nen met de rekenkundige vraagstukjes (afstanden en N VANDAAG r\ IN HET VJ snelheden berekenen) en la ger te scoren in technisch- mechanisch inzicht (TMI). De vraagstukjes werden ver vangen door een reeksentest (welk cijfer volgt er op 2, 4, 6 Antwoord: 8) en de TMI- proef werd geschrapt. Struikelblok De psychologen van de RPD vonden het bij nader inzien niet zo belangrijk dat politie mensen op papier kunnen aangeven welk radertje er gaat draaien als je er één in beweging zet. „Dat is niet re presentatief", zegt drs. P. Meltzer van de afde ling marketing en research. Maar waarom werd die test eerst wel nodig gevonden? Fornari die zelf jarenlang testen heeft afgenomen,: „Ik heb die TMI-test altijd al on zinnig gevonden". Door het aanpassen van de tests haalt nu vijf tot tien procent meer vrouwen de eindstreep. Dat ook mannen moeite hadden met de rader tjes blijkt uit het feit dat ook het aantal mannen dat wordt doorgelaten, licht is gestegen. „Eigenlijk is het effect mar ginaal", zegt Meltzer. Niet veel meer belovend is de aanpassing van de per soonlijkheidstest. Door 170 uitspraken zoals: 'Ik ga lie ver naar een feest dan dat ik een goed boek lees', met eens of oneens te beantwoorden zouden sollicitanten een be schrijving van zichzelf ge ven. Uit de beantwoording blijkt dat vrouwen nerveuzer en onzekerder zijn dan man nen. „Of dat ook daadwerke lijk zo is, of dat vrouwen hiervoor gemakkelijker uit komen, weten we niet. Dat is bijna niet te meten omdat er geen criteria voor zijn. Maar we vermoeden dat de ant woorden worden beïnvloed door de cultuur. Van man nen wordt verwacht dat ze zich assertief en sociaal on bevreesd presenteren, van vrouwen niet". Dominantie Om vrouwen „niet te kort te doen" heeft de RPD besloten aparte normen voor vrou wen en mannen te hanteren. Vrouwen worden met vrou wen vergeleken en mannen met mannen. Als Binnen landse Zaken akkoord gaat zullen deze normen ook bij de selectie van al het andere overheidspersoneel worden gehanteerd. Meltzer: „Ik denk dat het effect erg te genvalt. Het verschil tussen mannen en vrouwen be draagt slechts enkele procen ten". Want scoren vrouwen gemiddeld lager op kenmer ken als nervositeit of asserti viteit, mannen komen on gunstiger uit de bus als het gaat om dominantie. Toch wil de RPD het testsys teem op de kop zetten. „Je kunt je inderdaad afvragen of het de moeite waard is. Het is discutabel. Maar ook al gaat het maar om enkele procenten, wij willen dit principieel aan de orde stel len", aldus Meltzer. Zwanger Fornari gelooft niet dat het gesleutel aan de test de poli tie meer vrouwen bezorgt. „Het zit hem niet in een psy chologisch testje. Het ligt aan het aantal aanmeldingen en het vervolg. We moeten meer vrouwen voor de poli tie interesseren en zorgen dat ze ook blijven. Veel vrouwen verdwijnen uit het korps als ze zwanger worden en komen niet meer terug. Begeleiding, faciliteiten en regelingen bij zwangerschap, daar gaat het om", aldus For nari, die volgend jaar maart met een landelijke 'vrouwen- werfdag' een volledige vrou welijke opleiding (twintig plaatsen) voor elkaar hoopt te boksen. MONIQUE VAN DE VEN (ADVERTENTIE) IEDEREEN IN HET HAAGSE 070 GEBIED KRIJGT EEN EXTRA CIJFER VÓÓR HET ABONNEENUMMER. Op 2 december zal aan alle telefoon- en faxnummers in het 070-gebied het cijfer drie (3) als eerste cijfer worden toegevoegd. De groeiende vraag naar nieuwe telefoonaansluitingen, zowel van particulieren als van bedrijven in Den Haag, Rijswijk, Voorburg en Leidschendam, maakt deze uitbreiding nood zakelijk. Door toevoeging van die ene 3 aan de abon neenummers kan PTT Telecom nu en in de toekomst hoofd bieden aan deze enorme groei. Het betekent wel dat uw abonneenummer verandert en zeven-cijferig wordt. Dus het is verstandig bij tijds familie, vrienden en/of za kenrelaties op de I hoogte te stellen.! „Stinissen mag vrouw elders laten sterven" HAAKSBERGEN Het verpleeghuis Het Wie- denbroek in Haaksber gen heeft er geen be zwaar tegen als een an der verpleeghuis de 47- jarige Ineke Stinissen laat sterven. Dat zei directeur E. Nij Bijvank vanmorgen in een reactie op de plannen van de echtgenoot van de vrouw om haar uit Het Wiedenbroek weg te ha len. Ineke Stinissen ligt al 15 jaar in coma na een narcose-fout bij een kei zersnee. G. Stinissen had na een gerechtelijke uit spraak aangekondigd dat hij zijn vrouw uit het ver pleeghuis zou weghalen om haar thuis te laten sterven. Volgens Nij Bij vank zal het verpleeghuis daaraan in ieder geval niet meewerken. „Mevrouw Stinissen mag alleen naar huis als haar echtgenoot garandeert dat ze daar de zelfde verzorging onder medische begeleiding krijgt", aldus de directeur. Als Stinissen echter een ander verpleeghuis vindt dat wel bereid is euthana sie toe te' passen op zijn echtgenote, zal Het Wie denbroek haar verhuizing daar naar toe niet verhin-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3