Verschillende oordelen over spreekbeurt Mulder voor PLO CeicUcSouaanl Een nieuw tijdperk op brieven van lezers beroepingen kerk wereld Begrip voor pastorale motieven trouwviering homofielen Schoolwijzer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE SaidócQowumt VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 PAGINA NEDERLANDSE JEZUÏETEN BEGINNEN MET VRIJWILLIGERSWERK DEN HAAG De Nederlandse Jezuïeten willen een vrijwilli gersorganisatie oprichten. De 'Jesuit European Volunteers' zijn reeds in de Bondsrepubliek en enkele andere Westeuropese landen werkzaam. Ook in de Verenigde Staten hebben de Je zuïeten al vele jaren een bloeiende vrijwilligersorganisatie. Het initiatief is bedoeld voor jongeren van 19 tot 25 jaar die hun opleiding hebben voltooid en die één of twee jaar sociaal werk in binnen- of buitenland willen doen. De vrijwilligers wonen in een team en leven sober, met aandacht voor geloven en bidden. Over de nieuwe organisatie en het werk van de Jezuïeten is er zaterdag 11 november een informatiedag in het Amsterdamse Ignatiushuis. Wereldwijd zijn er 24.500 Jezuïeten. De Neder landse provincie van de orde telt 320 leden. Er zijn communi teiten in Amsterdam, Delft, Deventer, Geervliet, Haren, Nij megen, Utrecht en Zeist. Voornaamste taken van deze broeders en priesters zijn basispastoraat, vormings- en bezinningswerk, katechese en jongerenpastoraat, missie en sociaal werk, weten schap, studentenpastoraat, media en pastoraat in de gezond heidszorg. Restauratie in RK kerk keert zich tegen vroegere top TILBURG In de RK kerk bestaat momenteel een vaak onuitgesproken verlangen naar verouder de idealen en een zich af sluiten voor nieuwe initi atieven en perspectieven. Er zijn daarom paralllelen aan te wijzen met de restaura tiebeweging die na de val van Napoleon in Europa, en in het bijzonder in de RK kerk op gang kwam. Deze boekte aan vankelijk de nodige resulta ten, maar schoot op langere termijn tekort door gebrek aan inzicht in wat de moder ne ontwikkelingen vereisten. Dit stelde de Tilburgse hoog leraar kerkhistorie J. A. Bor- newasser vandaag in zijn rede bij gelegenheid van zijn af scheid van de Theologische Faculteit. Kenmerkend waren voor die periode na Napoleon volgens Bornewasser versterking van het pauselijk gezag, ongenu anceerde veroordeling van moderne ideeën, autoritaire gezagsuitoefening, clericale bevoogding, een streng vast houden aan dogma's, confes sioneel exclusivisme en strijd baarheid. Wat de huidige periode echter in belangrijke mate onder scheidt van de restauratie in de vorige eeuw is, aldus Bor newasser, dat de restauratieve tendensen van de afgelopen tien jaar zich vooral richten tegen wat de top van de kerk tijdens het Tweede Vaticaanse Concilie op gang heeft ge bracht. Bornewasser betwij felt of de hernieuwde nadruk op tradionele zekerheden bij het steeds mondiger worden de kerkvolk wel voldoende effect zal hebben. Kardinaal Ratzinger pleitte vijf jaar geleden voor een „re construerende opname van verloren gegane waarden en daarmee voor een nieuw evenwicht". Volgens Borne wasser blijkt .dit „nieuwe evenwicht" echter in de prak tijk dikwijls neer te komen op het blokkeren van dynami sche ontwikkelingen. Borne wasser spoorde zijn studenten aan tot waakzaamheid en vastberadenheid, in het bij zonder tegenover de dwang van voorschriften en de sfeer van verdachtmakingen en veroordelingen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Grouw H.J. Kostors, pred. van de Evang. Kirche te Wup- pertal (BRD), die dit beroep aange nomen; te Raalte dr.C. Huisman te Heusden; te Tubbergen J. van Baardwijk, kand. te Wijk bij Duurste- de.- Vernieuwing - Het'aggiorna- mento - het bij de moderne tijd brengen van de RK kerk - was niet zoals woensdag in het artikel over Hans Küng in deze rubriek abusievelijk werd vermeld het werk van paus Johannes Paulus II, maar uiteraard van zijn le gendarische voorganger Jo hannes XXIII. IK weet niet precies wat we zouden moeten geloven, maar ik geloof dat we geloven moeten. Madame de Staël DS. WALLET: „NEE"; DS. OVEREEM: „WAAROM NIET" UTRECHT De praeses van de hervormde syno de, ds. B. Wallet, is van mening dat de voorzitter van de Raad van Kerken, prof. dr. D.C. Mulder zich moet terugtrekken als spreker op de PLO-bij- eenkomst; zijn gerefor meerde collega ds. E. Overeem vraagt zich af waarom Mulder „niet het standpunt van de Raad van Kerken zou mogen uitdragen". Wallet, die zelf een uitnodi ging direkt naast zich had neergelegd op grond van het logo, meent dat zo'n spreek beurt in het huidige kader „niet kan". In tegenstelling tot wat aan vankelijk was gesuggereerd, staat de bijeenkomst niet al leen in het kader van de dag van solidariteit met het Pale stijnse volk, maar is deze ook bedoeld ter herdenking van de intifada en het uitroepen van de staat Palestina. Als de indruk bestaat dat ze voor een karretje worden gespannen, moeten kerkelijke leiders „zeer voorzichtig en heel te rughoudend" zijn, zo zegt Wallet. Het gebruik van de woorden Staat Palestina naast het beeldmerk van de PLO, dat de hele staat Israel omvat, moet voor prof. Mulder een reden zijn z'n aanvankelijke toezegging te overwegen, zo zegt Wallet. Ds. Overeem is de overtuiging toegedaan dat prof. Mulder „oud en wijs genoeg is" om te beslissen wel of niet in te gaan op de uitnodiging om te spreken op een PLO-bijeen- komst. De synode-voorzitter, moderamenlid van de Raad van Kerken, voegt er aan toe dat hij niet weet wat er tegen kan zijn dat de voorzitter van de Raad van Kerken het offi ciële standpunt van de Raad vertolkt, waar dan ook. De predikant die deel uit maakte van de delegatie van de Raad van Kerken naar het Midden-Oosten van enkele weken geledenreageert ver baasd op de uitlating van de voorzitter van de Katholieke Raad voor Israel, de Haagse deken J. Kwaaitaal, die spreekt van een „crisis in de Raad van Kerken". Ds. Over eem: „Ik zit in het modera- men (bestuur) van de Raad van Kerken en ik weet van geen crisis". „Verbijsterend" „Het meest verbijsterende be- Ds. B. Wallet foto: anp richt sinds weken". Zo noemt ir. J. van der Graaf, alge- meeen secretaris van de Ge reformeerde Bond in de Ne derlandse Hervormde Kerk, de spreekbeurt van voorzitter prof. dr. D.C. Mulder van de Raad van Kerken op de PLO- bijeenkomst waar de intifada („de burgeroorlog in Israel") en het uitroepen van de staat Israel worden herdacht. „We waren al voorbereid," schrijft Van der Graaf. „Na dat enkele jaren geleden een werkgroep 'De Palestijnen en Israel' is opgericht, lopen de Raad van Kerken en andere organen, die in deze werk groep participeren, aan de lei band van dit verlengstuk van de PLO in ons land. Delega ties die in Israel op kerkelijk bezoek zijn, worden door ver tegenwoordigers van die werkgroep, 'deskundig' als ze immers zijn, feilloos langs de Palestijnse vrienden geleid met vermijding van die plek ken waar men ook wel eens een ander verhaal zou kun nen horen." Er is volgens hem sprake van oprukkend (links) antisemitis me, dat zich uit in vijandig heid jegens Israel, land, volk en staat en/of verholen of openlijke sympathie voor de PLO. Dat de Raad van Ker ken daarbij als gangmaker gaat functioneren, is bijna niet te geloven, aldus Van der Graaf in zijn bijdrage „De Raad van Kerken in de fout" in „de Waarheidsvriend" van deze week. CLASSIS OVER GEWRAAKTE DIENST IN HAAGSE PETRAKERK DEN HAAG De classis Den Haag (regionale ver gadering) van de Gere formeerde Kerken heeft „begrip" voor de pastora le motieven van de ker- keraad van de Haagse Petrakerk om een trouw viering te houden voor een paar homofiele vrien den, maar er zijn ook ker krechtelijke bezwaren te gen de gang van zaken. Dat bleek gisteren na een stemming op de classicale ver gadering, een bijeenkomst waar afgevaardigden van de plaatselijke kerken binnen een regio bijeenkomen. De classis behandelde de kwestie omdat er een aantal bezwaar schriften tegen de gang van zaken was ingediend; in totaal elf waarvan één met zeven dertig handtekeningen er on der. Zeventien classisleden stemden voor de verklaring: zeven tegen. Pastorale overwegingen lagen ten grondslag aan de fel be kritiseerde dienst in juni, waarin Gods zegen over de relatie tussen de vrienden werd gevraagd, zo conclu deerde een speciaal ingestelde commissie. Tegelijkertijd is er, vond ze, kritiek mogelijk op de wijze waarop die pastorale motieven vorm hebben gekre gen. De kerkeraad heeft met name verzuimd de gemeente in de gelegenheid te stellen mee te denken en te spreken over de vraag wel of niet in te gaan op het verzoek van het homofiele paar. Kerkrechte lijk ligt de kwestie onduide lijk: de kerkorde van de Ge reformeerde Kerken voorziet niet in dergelijke situaties. De kerkeraad van de Petra- kerk heeft inmiddels een ver klaring vastgesteld waarin onder meer wordt uitgespro ken dat wel was gerekend met verzet naar aanleiding van de viering, maar dat er zulk fel verzet zou komen, had de kerkeraad niet ver wacht. De kerkeraad erkent de bijdrage aan de onrust in de gemeente door zijn beleid maar wijst ook op de uitingen van blijdschap door velen naar aanleiding van de vie ring. De kerkeraad heeft zijn han delwijze aan de generale sy node ter toetsing voorgelegd. Uitgangspunt daarbij is uit spraak van de synode in 1979/ 1980 dat er geen argumenten zijn om homosexuelen te we ren van het Avondmaal en dus uit de ambten. Met andere woorden: homosexuelen heb ben alle rechten in de Gere formeerde Kerken. Naar het oordeel van de ker keraad ligt zijn handelwijze ten aanzien van het vrienden paar in de lijn van dit besluit en die mening wil de kerke raad laten toetsen door de sy node. Totdat de synode een uit spraak doet kan er volgens de kerkeraad geen sprake zijn van nieuwe vieringen; na de uitspraak van de synode zal worden voorzien in gesprek ken met de wijkgemeente rond de Petra-kerk. Bhagwan wil naar Oost-Duitsland POONAH Bhagwan, die met volgelingen in het Indiase Poonah verblijft, wil in Oost-Duitsland een commune stichten. Naar verluidt heeft hij toestemming gevraagd om tienduizend volgelingen in het door leegloop geteisterde land een interna tionale gemeenschap te laten bouwen. foto: anp Amerikaanse bisschoppen: geen condooms tegen aids BALTIMORE De rooms-katholieke bisschoppen in de Ver enigde Staten zijn tegen het gebruik van condooms in de strijd tegen de ongeneeslijke ziekte aids. Ook wijzen zij het af dat in de strijd tegen de ziekte aan drugsverslaafden gratis injectienaalden ter beschikking worden gesteld. Dat blijkt uit een verklaring die de bisschoppen na hun jaar vergadering in Baltimore hebben uitgegeven. De bisschoppen beklemtonen dat aids-patiënten er recht op hebben dat de kerk ten volle met hen meeleeft, maar condooms en het ver strekken van injectienaalden zijn moreel niet te rechtvaardi gen, zo menen zij. Twee jaar geleden uitten conservatieve bisschoppen en het Vaticaan felle kritiek op een verklaring van het bestuur van de bisschoppenconferentie over aids. Daarin werd katholieke gezondheidscentra toegestaan in het kader van de bestrijding van de ziekte informatie over het gebruik van condooms te verspreiden. Breken er nieuwe tijden aan voor het Nederlands onderwijs? Het gaat erop lijken nu er bewindslie den van een andere poli tieke kleur hun intrek hebben genomen in de Zoetermeerse kantoorko los. Bovendien is er een regeerakkoord met ook een aantal nieuwe zaken. Tijd voor een eerste voor lopige beschouwing over dit alles. Het is ook al elders ter sprake gekomen, maar het moet hier toch nog maar eens worden herhaald: wat heeft het CDA bewogen om zowel op O. en W. als op WVC 'nóch een mi nister nóch een staatssecreta ris te claimen? En dat met on der meer als argument dat er toch in het regeerakkoord duidelijke afspraken zijn ge maakt over het onderwijs? Men weet toch wel, dat het ook bij het onderwijsbeleid gaat om de dagelijkse politie ke leiding? Hoe kon men die geheel uit handen geven in ruil voor wat meer invloed in de sociaal-economische sec tor? Het CDA heeft hier be paald niet de prioriteiten ge- stelt passend bij een christelij ke politieke partij. Minister Ritzen mag dan mis schien in het onderwijsveld niet zo bekend zijn, in de kring van onderwijsweten schappen draait hij al geruime tijd mee als een bekwaam ie mand met duidelijke stand punten. Hij heeft nogal wat gepubliceerd, dus daaruit is voor zijn toekomstig beleid wel wat af te leiden. Bijvoorbeeld uit een in 1983 gepubliceerd boek, met als ti tel: „Wat is onderwijs ons waard?" Daarin schrijft hij nogal wat over bezuinigingen op onderwijs. Zijn belangrijk ste bezwaar was, dat er in verschillende opzichten spra ke is geweest van „blind be zuinigen". Het onderwijs ver keerde in een zgn. perfor mance-crisis, getuige onder meer het feit dat er buiten het onderwijsveld niet een al te groot draagvlak was voor ver zet tegen onderwijsbezuini- gingen. Zo was onderwijs ook conjunctuur-afhankelijk, dat wil zeggen als het financie ringstekort steeg, moest on derwijs (mee) bezuinigen en andersom. Maar het zou volgens Ritzen andersom moeten. Onderwijs zou meer conjunctuur-bepa lend moeten zijn: als het slecht gaat met de economie zou men eerder meer dan minder geld in onderwijs moeten steken. Want onder wijs kan een belangrijke rol spelen bij het economisch her stelbeleid. Als men dan ook kennis neemt van de actiepunten die de nieuwe minister in 1983 noemde, hebben vele daarvan te maken met de relatie on- derwijs-economie. Hij wilde meer aandacht voor bijvoor beeld techniek in het basison derwijs en in het VWO-AVO minstens één vak op beroeps- niveau. Verder was hij voor meer aandacht voor het leer lingwezen en voor het onder nemersonderwijs. Dit ziet er allemaal nogal eco nomisch uit, in lijn met „de trend van tachtig'Te hopen valt, en ik denk ook wel te verwachten is, dat ook deze minister mee uitdraagt dat onderwijs bepaald iets meer is dan een activiteit gericht op het bevorderen van onze eco nomie. Op korte termijn heeft hij waarschijnlijk andere zorgen. Onlangs verklaarde hij nog, dat de huidige begroting van onderwijs een tekort vertoont van plm. 1.5 miljard gulden! Tevens is van hem de recente uitspraak bekend dat de hui dige onderwijsbegroting „niet eens het papier waard is waarop zij is geschreven" Nou, nou, daar valt dus het een en ander te verwachten. In verschillende opzichten kan Jacq. Wallage, de nieuwe staatssecretaris op onderwijs, een welkome aanvulling vor men op zijn minister. Hii heeft bijvoorbeeld heel goed in de gaten, dat de belangrijk ste problemen voor de toe komst niet de economische zijn, getuige een uitspraak van hem: „Cultuur is de sleu tel voor de komende tien jaar. Daar wordt dè grote strijd ge vochten. De partijleiding is te veel gericht op sociaal-econo mische zaken. Terwijl de ver commercialisering van de menselijke betrekkingen nu één van de grootste vraag stukken is". Doordat hij acht jaar kamerlid is geweest heeft hij intensieve contacten met het onderwijs veld kunnen opbouwen. Ook dat is van groot belang, dat men in het onderwijs weet dat daar in Zoetermeer iemand zit die een beekje weet wat er in het onderwijsveld omgaat. Memorabel is verder dat Wal lage steeds geweigerd heeft in te stemmen met de gedachte (hem vanuit het openbaar on derwijs nogal eens onder de aandacht gebracht), dat de PvdA er vooral is als belan genbehartiger van dat open baar onderwijs. Er is niet veel ruimte meer om hier aandacht te geven aan het regeerakkoord over het onderwijs. Het zal bekend zijn dat de basisvorming nu doorgaat. Er komen geen eindtermen (gelukkig) maar zogeheten examenprogram ma's voor de verschillende toetsen, die zullen moeten worden afgenomen. Ook is er 163 miljoen gulden beschikbaar voor een verrui ming van het aantal lesuren in de eerste drie leerjaren van het voortgezet onderwijs van 30 naar 32 (waarvan 70 mil joen voor Mavo en LBO). Een doorbraak! Veel is er bij de komst van de basisvorming nog onzeker. In elk geval lijkt het verstandig om nu al niet meer uit te gaan van een algemene invoering per 1 augustus 1991. Dat kan gewoon niet! Een heel moeilijk punt wordt de zaak van de herschikking van het scholenbestand in het kader van de basisvorming. Scholen moeten minstens 240 leerlingen tellen, maar er kunnen z.g. nevenvestigingen komen. Weliswaar staat erbij: door drs. K. de Jong Ozn. De samenwerking naar rich ting wordt als uitgangspunt genomen. Toch wordt dit een vreselijk moeilijke operatie, waarbij mijns inziens nog steeds on voldoende is aangegeven waarom zulk een schaalver groting voor een goede invoe ring van de basisvorming noodzakelijk is. Het uitgangs punt móg niet zijn: die kleine scholen zijn te duur. Dat ver dient m.n. het platteland niet. Bovendien zou het zeer on verstandig zijn om zo'n be langrijke onderwijskundige operatie als die van de basis vorming te laten misvormen (misschien wel mislukken) door al te veel vast te houden aan de trendmatigheid van de jaren tachtig. De Muur wankelt De Oostduitse partijleider Egon Krenz staat in alle lett lijkheid met de rug tegen de Muur. Die Muur begint nu o zélf af te brokkelen. Eerst onder de niet aflatende druk v drommen vreedzame demonstranten. En sinds gisteren ci der die van een uitgelaten menigte Oost- en Westberlijnet Het aftreden van het voltallige kabinet en de vervangil van de gehele partijtop, het politburo, is voor de Oostduitsi1 niet voldoende. Het zal hun niet ontgaan dat, ondanks li1 duizelingwekkende tempo waarin zich in hun land voortd rend nieuwe ontwikkelingen voordoen, de wijzigingen Hongarije, Polen en zelfs in de Sovjetunie in sommige o zichten een blijvender en meer weloverwogen karakter 1 ken te hebben, dat meer belooft voor de toekomst. 1 TERWIJL Egon Krenz ondanks alle verruimende besluit i nog steeds slechts spreekt over „een verbetering van het s1 cialisme", werd tijdens de viering van de oktoberrevolutie Moskou de communistische partij al aangeduid als ,,ee voorhoedepartij, en niet als „de" voorhoedepartij. In Hong, rije willen de communisten inmiddels een nieuwe partij o; richten; eerder hadden de Poolse communisten openlijk hi falen van hun systeem toegegeven en waren aan het we1 gegaan om wezenlijke veranderingen door te voeren. De beloften van Egon Krenz kwamen de afgelopen dagi in een nauwelijks bij te houden tempo, maar werden tegel, kertijd gekenmerkt door vaagheden op essentiële punten ij slagen om de arm. Maar gisteravond voltrok zich dan to< een historische ontwikkeling. Het nieuwe politburo stelde grenzen tussen de beide staten in elk geval voorlopig open. Dat geldt ook voor hét symbool van de onvrijheid I Oost-Duitsland: de Muur. De gevolgen waren letterlijk duiz lingwekkend. WlE ooit bij Checkpoint Charlie door de Muur naar Oo: Berlijn is gegaan, kan zijn ogen niet geloven bij het zien v; de televisiebeelden die registreerden hoe een uitgelaten mei' senmassa gisteravond en vannacht ongedwongen de symbol sche afbraak van diezelfde Muur vierde door er letterlijk te dansen. Waar strenge, zwaarbewapende Vopo's tot gist i ren nog elke poging van Oostduitsers om naar het vrije Wei ten te gaan blokkeerden, kon men nu vrij gaan en sta.i waar men wilde. Weg slagbomen, weg prikkeldraad. Zeld( werd de bevrijding van een volk zo ontroerend in beeld g bracht. Om tranen in de ogen van te krijgen. HEEFT Egon Krenz er verstandig aan gedaan dit als ee wanhoopsdaad overkomend besluit te nemen? Zal juist h, opheffen van de starre reisbeperkingen een einde make, aan de stroom van duizenden, die zich dagelijks voegen b de Oostduitse vluchtelingen die al via omwegen in de Bond republiek zijn gearriveerd en inmiddels bijna een kwart mi joen tellen? Zal juist de wetenschap dat ook de Oostduitse nu kunnen gaan en staan waar ze willen, de neiging om hu en haard te verlaten voor een onzekere toekomst in c; Bondsrepubliek doen afnemen? Op zo'n reactie moet Egoi Krenz wel hopen en mét hem de Westduitse bondskanselk Kohl. WANT hoe verheugend de ontwikkelingen in Oost-Duit land ook zijn, de ogen mogen niet worden gesloten voor c problemen die de beide Duitslanden wachten als de vrij] heidsdrang in Oost-Duitsland zich blijft manifesteren als eer exodus naar het Westen. Het vrije verkeer zal voor de gewo] ne man de economische tegenstellingen schrijnender dan ooil tevoren aan het licht brengen. Via de tv kon de Oostduitse zich altijd al vergapen aan de rijkgevulde winkels in he buurland, maar hij kon er zelf nooit bij. Nu wel, maar hij za niet voldoende geld hebben om naar believen inkopen tl doen. Hoe komt hij aan een dak boven zijn hoofd en aal werk? Als de stroom vluchtelingen niet snel afneemt, dal zullen de reeds bestaande spanningen aan beide zijden val de Muur nog verder oplopen. De oplossing voor de problemen, die het gevolg zijn van hd faillissement van de communistische dictatuur, ligt niet uitji sluitend in een totale liberalisering van het economisch vei| keer tussen beide landen. Vrije verkiezingen, onder bepaald) voorwaarden die zoals in Polen enige geleidelijkheij in de verdere ontwikkelingen waarborgen, zullen het enigl afdoende antwoord zijn. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten Karei Bouwens Als ik uw sportredactie goed heb begrepen, zie de krant van afgelopen maandag, dan is Ka- rel Bouwens niet alleen zo goed als genezen, maar is hij ook méér dan bereid terug te keren naar FC Den Haag. Het zit er langzamerhand levens groot in dat zijn club Haarlem uit de eredivisie verdwijnt en Bouwens er dus gebruik van maakt dat hij het komend sei- zoep transfer-vrij is. Hoewel hij voor een voetballer aardig op jaren is gekomen, 32 als ik me niet vergis, zal het hem weinig moeite kosten eredivi sie te blijven spelen. Zijn ta lent is bekend, zijn vechters mentaliteit eveneens. En dat zal bij een speler als Bouwens, die in zijn jaren bij de FC Den Haag altijd toonde graag te willen winnen, er niet minder op zijn geworden. Misschien past Bouwens niet in het concept van trainer Co Adriaanse, wat dat ook mag zijn. Maar als dezelfde Adri aanse aandringt op aanvallend voetbal, waarmee hij ook nog eens succes heeft, dan kan het niet anders of Karei Bouwens moet naadloos in dat concept in te passen zijn. Zo te zien en te horen is Hagenaar Bouwens dit ogenblik nog met een natte vinger te lijmen, misschien wel met een droge. De terug keer van Bouwens zal voor de Haagse elf een versterking be tekenen en voor het publiek een verademing. Bouwens te rug in het Zuiderpark; ieder een zal dat toejuichen. Fred v.d. Halm, DEN HAAG. Wegenplan Waarvoor moesten zo nodig d Brabantse dekens, zoals in d rubriek 'Kerk en Wereld werd gemeld, hun bisschop te genwerken met een wegen plan, waarin anders dan wa bisschop Ter Schure voor ogei staat een vrijwilligerskerl wordt aangeprezen? Was d Kerk van weleer niet al ti veel op weg een kerk van le ken te worden en van mensei die aan elkaar gelijk willei zijn? Het heeft de Kerk alleei maar doen leeglopen. Want d( Kerk moet toch de plaats blij ven waar de priesters de eu charistie als de enige waardigf interpretatie van Christus kruisdood kunnen blijven vie ren en waar de zaligsprekin gen als 'Zijn' geboden onder wezen worden. Degene dit zich daar aan houdt mag nie als fundamentalist worden uit gemaakt. Daarom is het nodij dat onze Kerk een Kerk blijf van priesters en religieuzen Zij zullen voor alle gelovigen de ruimte scheppen om zich t< ontplooien in activiteiten als burenhulp, devotieclubs, kerk koren, vrijwilligerswerk, jon gerenclubs en andere vereni gingen, zonder een praatkerk te worden. Een kerk waai men het leven aanvaardt mei alles wat het meebrengt. Daar om, jammer dat werk van de Brabantse dekens. Maar beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2