Oegstgeest presenteert een eigen ijzersterke Big Band Het is een artistiek vak" DE HANG NAAR NAOORLOGSE AMUSEMENTSMUZIEK ZET ZICH VOORT OMWEGEN r>r> REIDEN OMGEVING £etdóc@ouACwit VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 PAGINA 15 )d{ 5°3Wat is er mooier en meer voldoening gevend dan in vr^e muziekma- i ken? En dan meer spe- jciaal de muziek die ont sproten is aan de baker mat van de jazz in New Orleans. Het kan allerge noeglijkst zijn de dagen van Duke Ellington, Count Basie en de nostal gie rond Glenn Miller met elkaar te doen herle ven. Als je zo'n gezamen- ay lijke interesse ontdekt hebt kan er een Big Band |in zitten, zoals men over- in den lande aantreft. Doorgaans zijn het gevor- 9 derde jongemannen met bijkans apostolische baar den die eén instrument ij:jj bespelen en de jazzy klanken uit hun prille jeugd nog ten zeerste be- minnen en die onvergan- t kelijke nummers uit de 40er en 50'er jaren graag zelf willen reproduceren. Dit doen zij door groeps gewijs met zitten en op staan nog weer eens ge stalte te geven aan In the mood, Basin Street Blues, the Chattenooga Shoeshi- ne boy of, eventueel, Walking my baby back home. Maar het is bijzon der plezierig dat ook jon gere instrumentalisten, ja zelfs bevlogen meisjes, (ajzich op de harmonieën en het erfgoed van een ver vlogen tijdperk willen werpen. Iets dergelijks maken we nu mee in Oegstgeest. Daar heeft zich een Big Band gevormd die aanstaande zondagmiddag, om 3 uur, met blaas- en slag werk voor het eerst officieel het voetlicht treedt om iedere belangstellende dorps genoot en ook anderen te ver gasten op de geëigende mu ziek die een ware Big Band kenmerkt. De Big Band Oegstgeest; een andere naam is nog niet goed denkbaar. Maar het zal een boeiende aangelegenheid worden in het ■arty centrum La France aan le Rhijngeesterstraatweg 43. ilag- en toetsenwerkers zitten otx klaar in de buurt van de grote LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Big Band Oegstgeest werkt zich repeterend naar de officiële presentatie toe. Dirigent, ofwel the leader of the band, Mathijs Minderman ziet het breed en heeft alvast een tafel als lessenaar gekozen. foto: wim van noort trom, evenals de mat) van de strings die met een breed ge baar in de snaren van z'n bas grijpt. En verder zijn er de dwarsfluitisten aardige meiskes die iets van een Ber- dien Sternberg in zich voelen, maar ook niet meer dan dat en de trompettisten en saxofonisten, trombonisten. Enfin, alles wat met elkaar een volslagen Big Band kan maken maakt zich op om ie dereen te laten horen dat ze er zijn. Ik zat even thuis bij de voor zitter van de hap, Anton van Velthoven, die op z'n flat de muren niet behangen heeft met schilderijen maar met blaasinstrumenten: „een dik ke 70; aankopen, maar vooral krijgertjes uit Rusland, Afri ka, Zuid-Amerika. Die neem ik weieens mee van m'n om zwervingen, zoals die enigs zins gedeukte tenor-sax van rond de eeuwwisseling". Er zijn ook bingo-bango-bongo's bij die in het oerwoud goede sier zouden kunnen maken bij een rituele vuurdans als er maagden aan de maan moeten worden geofferd. Ton van Velthoven (38) staat trouwens voor niets. Hij leeft zijn muzi kale driften uit op de tenorsax en is daarbij, om in het le vensonderhoud te voorzien, ook onderwijzer op de basis school De Kring. En hij is gek op muziek waarin zijn lieve lingsinstrument voor een meeslepende, desnoods solisti sche basis kan zorgen. Voor de „persconferentie" in zijn woning had hij een soort kof fie bereid en vanuit de stereo toren klonk big band-muziek, zoals Big Band Oegstgeest die maakt en verder wil vervol maken. „Lijkt het een beetje op de sound van Frits Lan- desbergen Big Band?", leek me een redelijke vraag. Voor zitter Ton: „Nou, dat peil heb ben wij nog niet!" Swingend firmament De nieuwe band aan het swingend firmament van Oegstgeest is nog een club in oprichting, op weg naar gede gen statuten en inschrijving bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Maar stilzitten doen de dames (bijna 45 pet. van het 25-kop- pig bestand) en heren niet. De jongste is 16 en verder bestaat de band uit 30ers en 40ers „en gepensioneerden". Ze hebben een ideaal waaraan hard wordt gewerkt sinds 11 juni van dit jaar. De verklaringen van de voorzitter werden be vestigd en aangevuld door Ben Limburg (43), „dagactivi- teitenbegeleider" aan de psy chiatrische verpleeginrichting St.Bavo, Noordwijkerhout, en in de club de „motor op de achtergrond", zoals de voor zitter het uitdrukte. Ben als p.r.-man dus, zonder zelf een instrument te hanteren. „Gedeelten van de big band" (zeg maar de kern) zijn af komstig van de Leidse har monie De Burcht; het zijn mensen van het „podiumor kest", één van de „deelkorp- sen" van De Burcht. „Die staan nu op eigen benen", ge tuigde voorzitter Van Veltho ven. „Inmiddels hebben we een acceptabel niveau bereikt en daarmee kunnen we een groot deel van een avond vul len. Om op die fluitende meis jes terug te komen: „Passen vrouwen in een Big Band, meneer de voorzitter?" Ton van Velthoven de eerlijk heid straalde van zijn gezicht „Heerlijk, 'dat ze erbij zit ten. Prima! Toch? De wereld bestaat sinds haar oprichting uit mannen en vrouwen en er zit nog talent tussen ook. We hebben in onze band jong en oud, en we beoefenen ook nog gevarieerde muziekstijlen, die uiteenlopen van rock tot roll, latin, swing en pop. Wat is pop meneer?, vraagt u. Dat is dan een aanduiding van „po pular" en dat is weer popu lair. Enfin, we kunnen voor een breed publiek spelen". Inmiddels is de Big Band Oegstgeest (B.B.O.) in de wa zige staat van wording al ca pabel genoeg om een stuk of 30 nummers op een verant woorde manier de zaal in te spelen. Er heeft zich onder wijl zelfs een combo van 5 mensen ontwikkeld dat ook een eigen avond kan verzor gen met bekende jazznum mers: 2 saxofoons, een all round slagwerker, bas en toet sen. Ton van Velthoven: „Tot nu toe hebben we drie optre dens gehad, in The Duke in Leiden, bij Summer Jazz in het Keizertje aan de Kaiser- straat en ook bij 75 jaar St.Ba vo, Noord wijkerhout. Die op tredens hebben ons, gezien het succes, moed opgeleverd. Zaal- en avondvullend was het". De Big Band Oegstgeest wil nu ook proberen begin januari '90 een instuif te geven „en daar 't liefst een traditie van te maken. En verder willen we steeds meer optredens vlakbij of veraf, desnoods tot in Rotterdam". Voorzitter Van Velthoven biedt z'n band, namens de zijnen, aan voor personeelsfeesten, brade rieën, feesten van winkelcen tra, het dondert niet wat, als er maar leven in zit waar de BBO baat bij kan hebben. Subsidie van de gemeente is aangevraagd en toegewezen. Een startsubsidie. Een eenma lige injectie, als duwtje om te beginnen en verder self-sup porting te zijn. De voorzitter, nauwlettend in de gaten ge houden door Ben Limburg, zei ook „niet vies te zijn van sponsors „banken?" „Ze krijgen er ook wat voor terug, nietwaar? En donateurs. Dat zou ook gewoon te gek zijn, als ik 't zo mag uitdrukken". Rest mij nog slechts het uitno digen tot entameren van de gewoonlijke oproepen tot deelname en steun. Ik loop nogmaals even de zaak langs: de B.B.O. is een jonge, dyna mische band, met een aanste kelijk repertoire. Misschien mogen we daarbij de onverge telijke bandleider Glenn Mil ler, die als entertainment-ka- pitein in de oorlog het leven verloor op z'n reizen langs de verschillende US-legeronder- delen in den vreemde, wel licht mag de B.B.O. captain Miller tot inspirerend patroon uitroepen. Niet omdat het bij Miller is begonnen, maar wel is met hem die concerterende, swingende stijl van 20ste eeuws „verstrooiend" muziek maken tot een afronding ge komen. Komt u zondag maar luiste ren, als de Big Band Oegst geest uit alle registers speelt onder de deskundige leiding van gerijpte Mathijs Minder man. Dan is er de klankvolle ge loofsbelijdenis van de Big Spender, het hollend ritme van In the mood, de lichte be tovering van Copacabana (met een knipoog naar Brasil), en „the must" New York- /New York (zonder te veel aan Lee Towers te denken; anders blijft er geen New York meer over), en nog veel Kom luisteren en praten, vooral ook u, „Musikfahigen" onder de Oegstgeestenaren, die de band wilt komen ver sterken en haar een veer wenst op te steken. De repeti ties zijn op de dinsdagavon den, telkens van 19.15 uur tot 21.30 uur, in de „witte St.Wil- librordschool", met loyale me dewerking van de directeur der school, Paul Akerboom. Dirigent Mathijs is dan al met z'n „ervaren rotten" bezig met de opmaat. Een paar dienstige telefoonnum mers: Anton van Velthoven (071-311995), b.g.g. 153673 of juist andersom. Voor financië le ondersteuningen zijn er re keningen geopend die ik in dit kader niet kan noemen. Nu schiet me wel weer een geannonceerd en gepronon ceerd pronkstuk van de aan komende BBO te binnen: „Beat it!" Zondag is het gratis toegang. Natuurwandeling Gidsen van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie .4 begeleiden zondagmiddag om half drie een wandeling in Krantz in War mond. De wandeling duurt anderhalf tot twee uur. Ruilbeurs De prentbriefkaartvereniging De Bollenstreek houdt zon- __0 een ruilbeurs van oude ansichtkaarten in De Kuip jjj^aa/j de Zeestraat 1 in Noord 0 wijk-Binnen. Aanvang ne gen uur. Toegang kost f2. In lichtingen zijn verkrijgbaar bij T. van Rhijn, 01719-16051. Open huis Carnavalsvereniging De Noortukkers houdt zondag middag van half drie tot zes uur open huis in hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Di- 5verse orkesten treden op. De Igratis. Open deurdienst z Sicco Landheer uit Kampen Tl gaat zondagavond voor tij dens een open deurdienst in de Gereformeerde Kerk aan de Julianalaan in Sassen- heim. Aanvang zeven uur. Medewerking verleent het Christelijk Gemengd Koor Evondo uit Aalsmeer onder leiding van Teke Bijlsma. De toegang is vrij. Lampionoptocht Door de straten van Noord- wijkerhout trekt zondag middag de lampionoptocht van de Victorparochie. De lampions mogen zelf gemaakt Jzijn of ze kunnen om kwart voor vijf worden gekocht in Victorkerk. Deze St. Maarten optocht begint om vijf uur in de vooravond. Als het slecht weer is, wordt Sint Maarten in de kerk zelf her- Thije Poppentheatergroep Thije treedt zondagmiddag op in Ons Huis aan het Kosterspad in Zoeterwoude. Gespeeld wordt de voorstelling „Het Duinkonijn". Centraal staat 6 het dappere konijn Leonardo, dat wil leren vliegen om in druk te maken op zijn nieuwe buurvrouw Toefje. Een meeuw zit hem dwars. De voorstelling is geschikt voor kinderen van 3 tot en met 7 jaar. Aanvang half drie, en tree f2,50. Rou wrerwerking i De Stichtingen Welzijn Oude ren Oegstgeest en Maatschap pelijke Dienstverlening Bol lenstreek houden vanaf no vember de gespreksgroep rouwverwerking. De groep is bedoeld voor mensen vanaf 55 jaar. Er wordt ingegaan op praktische zaken, maar voor al ook op het verwerken van het verlies. Er zijn bijeen komsten op vrijdagen van 10.15 tot 11.45 uur. Plaats van handeling is de bovenzaal van het Stichtingsgebouw aan de Lijtweg 9 in Oegstgeest. Er zijn geen kosten. Informa tie: Thinka Lapré en Pete Teekens, telefoon 071-155847. Filatelie Mensen die als erfenis een postzegelverzameling krijgen en willen weten wat die waard is, kunnen terecht bij de afdeling Alphen van de Nederlandse Vereniging van Postzegelverzamelaars. Zon der commerciële bedoelingen is daarvoor in Alphen een speciale commissie opgericht. Open huis, maandagavond om acht uur in gebouw Nabij aan het Lauraplein in Al phen aan den Rijn. Tuin „De Franse Tuin" is het on derwerp dat maandagavond door D.R. Bouhuys wordt be sproken op de maandelijkse bijeenkomst van de afdeling Leidschendam van de Kon. Mij. Tuinbouw en plantkun de. Toegelicht met dia's wordt verteld over tuinen bij kastelen van de Middeleeu wen via de Renaissance naar de Barok. Voorts over de tuin van de schilder Monet en de exotische tuin van Monaco. Na afloop is er weer de gratis verloting van planten. Aanvang acht uur in het Dienstencentrum Duiven voorde aan de Zijdesingel. Poppentheater Het poppentheater Thije komt op zondag naar Zoeter woude. In Ons Huis aan het Kosterspad wordt dan de voorstelling Het Duinkonijn opge voerd. Aanvang 14.30 uur en de entree is f 2,50. De voorstelling is geschikt voor kinderen in de leeftijd van 3 tot en met 7 jaar. JUBILERENDE ANNA KLINIEK STREEFT NAAR ONZICHTBARE PROTHESEN LEIDEN In de hoek van de werkplaats staan enkele oude prothesen. Ze zien er zwaar en lomp uit. Ze zijn gebruikt voor de tentoonstelling over de ouder wordende mens in het anatomisch museum. Binnenkort gaan ze naar Afrika. Dat gebeurt in sa menwerking met de orga nisatie Artsen Zonder Grenzen. „Daar zijn de oude materialen heel bruikbaar", weet waarne mend directeur Henk van den Heuvel van het jubilerend or thopedisch technisch bedrijf AnnaKliniek. „Hier worden veel hogere eisen gesteld aan de cosmetica". Van haken en houten poten naar prothesen die worden gemaakt met be hulp van computers en van verweven koolstof, materiaal dat direct uit de ruimtevaart afkomstig is. Het bedrijf dat is gevestigd aan de Leidse Mezenstraat is ge specialiseerd in orthopedische apparaten die hebben te ma ken met houding en beweging. Per jaar maakt Anna Kliniek, met vestigingen in Emmen, Den Haag en Assen, meer dan tienduizend produkten: pro thesen (die een bepaald li chaamsdeel vervangen) en or- thesen (hulpmiddelen zoals beugels en corsetten). Anna Grol De naam van het bedrijf doet nog steeds denken aan de kli niek, die jarenlang op het ter rein bij de Wassenaarseweg was gevestigd. Precies zeven tig jaar geleden werd het idee daarvoor geboren. De chirurg Murk Jansen richtte in 1919 de Vereniging voor Misvorm den op. „Een minder prettige benaming", geeft Van den Heuvel toe. „Gelukkig kan dat tegenwoordig niet meer". Jan sen wilde een kliniek oprich ten waar orthopedische patiën ten konden worden behan deld. „Orthopedie is recht ma ken wat krom is. Dat kan door aanpassen, corrigeren of ope reren", verklaart Van den Heuvel. Murk Jansen kon de plannen niet in z'n eentje verwezenlij ken. „Hij had meerdere men sen voor nodig. Een van de sleutelfiguren was Anna Grol. Ze was nogal bemiddeld en werd penningmeester en se cretaris van de vereniging". In 1929 ging de Anna Kliniek open. „Het was een kliniek met alle bijbehorende activi teiten. Er waren operatieka mers, er reden ziekenauto's", vertelt de waarnemend direc teur. De nieuwe kliniek vorm de geen bedreiging voor het nabijgelegen AZL, want dat had geen afdeling orthopedie. In 1977 kwam daar verande ring in: toen verhuisde het „medisch" deel van de Anna Kliniek naar het AZL. Het oude ziekenhuis werd afgebro ken en alleen de werkplaatsen bleven over. Artistiek Anna Kliniek heeft nu tegen de zeventig mensen in dienst. Het zijn orthopedisch-instru- mentmakers, al dan niet in op leiding. „Dit is een heel artis tiek vak", weet Van den Heu vel. Volgens hem hebben de meeste personeelsleden dan ook een kunstzinnige hobby als schilderen of tekenen. Het gevoel voor esthetica is nodig om te doen aan de wens van de cliënten: de prothese moet niet te zien zijn. „Vrouwen met een kunstbeen willen ook een rok dragen met panty's. En dat kan ook. Heel veel mensen lopen door de stad zonder dat je ziet dat ze een prothese dragen. Wij gaan er van uit dat de apparatuur dus danig hoogwaardig is, dat nie mand het hoeft te zien. Alles wat we doen is per definitie niet leuk, maar we kunnen de situatie veraangenamen", weet Van den Heuvel. Zo werden vroeger in de orthopedische schoenmakerij van het bedrijf uitsluitend zwarte en bruine schoenen gemaakt. Nu is dat niet meer het geval, vooral kinderen kunnen kiezen uit allerlei kleuren. De techniek wordt steeds weer verbeterd. Zo wordt door Waarnemend directeur Van den Heuvel in de werkplaats van de 60-jarige Anna Kliniek. Er wordt gewerkt aan een „bovenkoker" naar Amerikaans voorbeeld. „Een revolutionaire ontwikkeling". Anna Klliniek gewerkt aan een systeem om prothesen met behulp van de computer te ontwerpen. De gegevens van het overgebleven been worden in spiegelbeeld ingebracht in de computer. Een computerge stuurde freesmachine maakt een prothese van zacht en vooral licht materiaal. Vietnam In de werkplaats wordt een „bovenkoker" getoond naar Amerikaans voorbeeld. „Het is echt een revolutionaire ont wikkeling, want de vorm om sluit veel beter de botstructuur van de stomp, waardoor de prothese beter past en bij het lopen veel meer stabiliteit ont staat". De nieuwe methode wordt sinds anderhalf jaar in Leiden toegepast. „In Amerika al veel langer. Dat komt voor al door Viëtnam. Door die oor log zijn veel amputaties nodig geweest". Alle patiënten kunnen volgens Van den Heuvel worden ge- die het, dan kan heel veel. Er hoeft niets, maar er kan van alles, en dat is vooral afhanke lijk van de leeftijd. Soms zijn er mensen van in de tachtig of negentig die zeggen: laat me maar. Als ik aan tafel kan schaken dan is het voldoende. Maar er zijn ook jongere pa tiënten, of liever cliënten, die heel actief zijn. Die willen goed uit de voeten kunnen". aanwezig met een mobiele werkplaats waar hand- en spandiensten worden verleend aan de gehandicapte topspor ters uit binnen- en buitenland. Leeuwenhoek Of er in de nabije toekomst veel zal veranderen voor de Leidse vestiging is nog niet te zeggen. Van den Heuvel sluit niet uit dat de naam wordt veranderd, omdat Anna Kli niek de lading niet meer dekt. „We weten het niet, het is na tuurlijk wel een naam die al zestig jaar bekend is en een waarborg geeft voor know how en kennis". Ook bestaat de kans dat het bedrijf ver huist naar bijvoorbeeld de Leeuwenhoek omdat de ge meente Leiden op het grote foto: wim van noort terrein van Anna Kliniek hui zen wil bouwen. Maar volgens voorzitter H. Dielesen van de vereniging staan de onderhan delingen met de gemeetne op dit moment op een laag pitje. Het jubileum van zowel de Anna Kliniek als de vereni ging wordt morgen gevierd met onder meer een symposi um over orthopedie. Er spre ken onder meer vijf Russische chirurgen. Van den Heuvel: „We hebben geen banden met Rusland. En het is natuurlijk aardig om te weten hoe de stand van zaken daar is. We weten redelijk veel van het ni veau in andere landen, door de perestrojka, de openheid is het nu ook mogelijk om meer te weten te komen van de stand van zaken in Rusland". JANET VAN DIJK

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15