Veel bedrijven chaotisch en ondoelmatig georganiseerd' Industriebond en werkgevers lijnrecht tegenover elkaar Beurs van Amsterdam ECONOMIE CeidócSouocmt DONDERDAG 9 NOVEMBER 1989 PAGINA 6 Fokker bouwt F-16's voor Pakistan AMSTERDAM Fokker heeft van de Amerikaanse vliegtuigfabrikant General Dynamics een order ge kregen voor de bouw van zes F-16 gevechtstoestellen die bestemd zijn voor Pa kistan. Volgens een woordvoerder van Fokker worden de F-16's medio 1992 afgeleverd aan Gene ral Dynamics. Het is de eerste keer dat dergelijke vliegtuigen worden gereed gemaakt voor een land dat geen lid is van de NAVO. Hoge prijs bestuurslid Nationale Nederlanden WASHINGTON De Amerikaan- se regering heeft mr. Oddo Hat- tink, de scheidende vice-voorzitter van de raad van bestuur van de Nationale Nederlanden in Ameri ka, gisteren een hoge Amerikaanse onderscheiding verleend. Namens de minister van handel, Robert Mosbacher, gaf onderminister Tho mas Murrin Hattink de „Peace through commerce award". Deze onderscheiding werd door de eerste minister van buitenlandse zaken Thomas Jefferson, die later presi dent werd, ingesteld voor buiten landers die zich verdienstelijk ma ken voor de betrekkingen met de Verenigde Staten. ABN autolease via kantoren AMSTERDAM De ABN schakelt vanaf deze maand als eerste bank in Nederland haar ruim 700 kantoren in bij het aan de markt aanbieden van lea se-auto's. De kantoren werken daarbij nauw sa men met NCL Autoleasing in Rijswijk, een dochter maatschappij van de bank. Met het nieuwe produkt ABN Autolease richt de bank zich vooral op het midden- en kleinbedrijf. Het totaalpakket bevat ook 'proef leasing' en 'sale en lease back'. TATTOO: HET NIEUWE ROKEN UTRECHT Na een zeer ge- slaagde proef in Amsterdam heeft Douwe Egberts Van Nelle besloten haar nieuwe rookcon- cept Tattoo deze maand in heel Nederland te introduceren. Wie roken Tattoo? Volgens tabaks specialisten voornamelijk siga rettenrokers, zowel vrouwelijke als mannelijke. Een Tattoo-sbt (pijpje, strooidoos milde tabaks korrels en stampertje) kost 24,95. Een los doosje tabak is voor 3,75 verkrijgbaar. De vorm van het pijpje, dat in vijf verschillende kleuren te koop is, maakt het mogelijk Tattoo vast te houden als een sigaret of als een pijp. .182. Mann. Super 9,10-10,50. Mann. extra kwal. 8,50-9,10. Mann. 1e kwal. 7,85-8,50. Handel redelijk en prijzen prijsh. Mann. 2e kwal. 7,00-7,85, r 10,00-12,00. Vrouwel. extra 8,50-10,00. Vrouwel. 1e kwal. 7,45- 8,50. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwel. 2e kwal. 6,40-7,45. Vrouwe lijk 3e kwal. 5,95-6,40 en worstkwali- graskalveren 358. Melk- en kalf koeien 1e soort 2000- 3100, 2e soort 1600-2000. Handel rustig en prijzen iets lager. Melkvaar- zen 1e soort 1800-2400 en 2e soort 1475-1800. Handel rustig en prijzen gelijk. Kalfvaarzen 1e soort 2200- 3200 en 2e soort 1800-2200. Handel flauw en prijzen lager. Guste koeien 2000." I rustig en prijzen gelijk. Vleeskalveren per kg levend gewicht inclusief BTW: Aanvoer vleeskalveren 56. Vleeskalveren 1e soort 6,90-7,30, 2é soort 5,90-6,90, 3e soort 4,75- 5,05. Handel flauw en prijzen lager. Nuchtere kalveren voor de mesterij, inklusief BTW: Aanvoer roodbont 803. Stierkalveren extra kwaliteit 700- 850, 1e kwaliteit 460-700 en 2e kwali teit 300-460. Handel flauw en prijzen lager. Vaarskalveren extra kwaliteit 400-520, 1e kwaliteit 305-400, 2e kwaliteit 285-305. Handel flauw en prijzen lager. Aanvoer zwartbont 609. Stierkalveren extra kwaliteit 555-655, 1e kwaliteit 455-555, 2e kwaliteit 300- 455. Handel flauw en prijzen lager. gelijk. Aanvoer vleesrassen 169. Vleesrassen 1e kwaliteit 745-945 en 2e kwaliteit 600-745. Handel flauw en prijzen gelijk. Varkens per kg levend gewicht, inklu- 2,90-3,00 en 2e kwaliteit 2,80-2,90. Handel traag en prijzen lager. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW: Aan voer 928. Slachtschapen 4,00-4,75. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Ooien tot 20 kg 8,30-9,15. Ooien bo ven 20 kg 7,05-8,30. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Rammen tot 22 kg 8,40-9,25. Rammen 22-25 kg 7,95- 9,00. Rammen boven 25 kg 7.65- 8,40. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Slachtschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Slachtschapen 155- - 160-180. Ooien Rammen tot 22 1 22-25 kg 165- 2Ö5. Rammen boven 25 kg 175-205. Gebruiksschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Aanvoer 414 stuks. Weidelammeren 105-165. Han del redelijk en prijzen iets hoger. Aanvoer geiten en bokken 110. Aanvoer totaal 6580 stuks. KAASMARKT WOERDEN - De aange voerde 30 partijen brachten een prijs op van 8,80-9,50 per kg voor 1e soort en 10,45 voor extra en zware soort. De handel was matig. Veiling Delft-Westerlee; Aardapp. bintje 31-40; aardapp. dore 49-89; aardapp. Eigenheim 28-33; Amsci 150-160; aubergines 220-390; bleek selderij 25-45; bloemkool 190-195; boerenkool 4-63; bospeen 100-155; broccoli 230-300; Cherry torn. rood 200-210; Cherry tomaten 215-245; Chinese kool nat. 70; courgettes 115- 148; courgettes geel 345; diversen 20-170; eieren 14-17; gemengde ra dijs 28-29; groene sav. kool 27-69; ijspegels 120-164; komkommers 76- 174; komkommers mini 48-81; kom kommers tek 79-130; koolrabi 17-82; krulandijvie 20-45; lollo rossa 10-55; paksoi 68-87; papr. groen-geel 90- 130; paprika geel 150-710; paprika groen 230-490; paprika oranje 450- 850; paprika spits 510-630. Ruim miljard voor Poly Gram - aandelen EINDHOVEN Philips heeft cle eerste definitieve stap gezet naar de al eerder aangekon digde openbare uitgifte van aandelen PolyGram. Het con cern heeft bij de Amerikaanse Securites and Exchange Com mission SEC een registratiedo cument ingediend voor een emissie van maximaal 35 mil joen aandelen. Het gaat om 22 miljoen aandelen die door Phi lips zelf worden verkocht en 10 miljoen stuks door Poly- pram. Bij overtekening kan het bankensyndicaat nog eens drie miljoen "aandelen van Philips krijgen. De voorgeno men uitgifte omvat 14 miljoen aandelen die in de Verenigde Staten zullen worden geplaatst en 18 miljoen voor de rest van de wereld. Philips schat dat de uitgifteprijs in Amerika tussen de 16 en 20 dollar zal worden en voor de overige stukken tussen de 34 en ƒ42. De plaatsing zal dan tussen de 1088 miljoen en 1344 mil joen gaan opbrengen, met een uitloop naar ƒ1190 miljoen tot ƒ1470 miljoen. Na de emissie zal Philips, nu geheel eigenaar Van PolyGram, nog ongeveer 80 procent van PolyGram be zitten. Er komt notering voor de uit te geven aandelen op Wall Street en op de Amster damse beurs. ONDERZOEK HAALT STEREOTYPEN OVERHEID EN BEDRIJFSLEVEN ONDERUIT: APELDOORN Het bedrijfsleven is bij lange na niet zo doelmatig geor ganiseerd als het aan de buitenkant lijkt. Het is zelfs opmerkelijk hoe in efficiënt, ondoordacht en chaotisch veel onderne mingen werken. Dat geldt ook voor de non-profitsec- tor, maar die heeft die re putatie al. Dat zoveel slecht georganiseer de bedrijven blijven voortbe staan en soms ook nog een re delijke produktie leveren, is vaak onbegrijpelijk, zo conclu deert het ISOR, een onder zoeksinstituut van de Rijksuni versiteit Utrecht. Dat nam in opdracht van het VB accoun tantskantoor van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) twaalf particuliere en overheidsbedrijven onder de loep. Het onderzoeksverslag dient morgen in Apeldoorn als uitgangspunt voor het jubi leumcongres van het 75-jarige accountantskantoor. „In elk geval doen non-profit- organisaties er goed aan niet klakkeloos allerlei organisato rische vernieuwingen uit het bedrijfsleven over te nemen. Die zijn lang niet altijd goed doordacht, worden mooier voorgesteld dan ze zijn, of slui ten totaal niet aan op de al aanwezige cultuur. Daardoor kunnen zulke vernieuwingen een averechts effect hebben", zo voegen de Utrechtse onder zoekers er nog aan toe. Achterlijk neefje In de al lang bestaande voor oordelen is de ambtenaar log, traag, stoffig en volgzaam. Zijn tegenpool in het bedrijfsleven wordt met de etiketten flexi bel, actief, doortastend en ver antwoordelijk gesierd. Dat zul ke clichés als mythe een ge loofwaardig leven kunnen gaan leiden, blijkt wel uit de volgende verzuchting die in het onderzoeksverslag is opge tekend: „Het ligt op het ogen blik niet lekker om aan je buurman te vertellen dat je ambtenaar bent. Je wordt als een achterlijk neefje be schouwd dat is blijven steken in een achtergebleven sector". Het ietwat sullige neefje dus versus de 'jonge honden' van het bedrijfsleven. Niet alleen het personeel is on derworpen aan een misleiden de beeldvorming, ook het ima go van de bedrijven, aldus de onderzoekers. Naast een parti culier bedrijfsleven dat garant zou staan voor efficiency, klantgericht werken en een flexibele organisatievorm, zou de overheid wegzinken in log heid en starheid, waarbij ook de salariëring laat. BV Nederland In toenemende mate tooit ook de non-profit-sector zich met termen als task-forces, decen tralisatie, rendement, effecti viteit, kwaliteit en klantvrien delijk werken. De ontwikke ling van Vadertje Staat tot de BV Nederland lijkt in volle gang. Het toekomstplan-Dek ker voor de gezondheidszorg geldt als een van de sprekend ste voorbeelden van de 'nieu we overheid' op bedrijfsmatige leest geschoeid. Maar, zeggen de onderzoekers, veranderin gen in de bedrijfsvoering die nen gedragen te worden door de instellingen zelf. Vaak ko men stafmensen en leidingge venden van een koude kermis thuis bij het uitdragen van hun kwaliteitsboodschap. „Ze ontmoeten weerstanden of worden soms - stiekem - ge woon niet serieus genomen". Bedrijfscultuur Reden voor het niet slagen van veranderingsprojecten is, zo schrijven de onderzoekers, het voorbijgaan aan de aanwe zige bedrijfscultuur. „De vraag hoe deze ontstaan is en welke functies er door vervuld wor den, wordt niet gauw gesteld. Men richt de blik liever hoop vol vooruit in plaats van ach teruit". Al te klakkeloos imi teert men vervolgens strategie en cultuur van een succesvol bedrijf. Fout, zeggen de rap porteurs, een bedrijfscultuur moet van binnenuit ontstaan. Al spannen moderne mana gers zich nog zo in 'hun' orga nisatie van een nieuw elan te voorzien, een 'wij-gevoel' bin nen de organisatie is geen ga rantie voor een meer doelma tige werkwijze. „Onze obser vaties in de verschillende deelorganisaties van een Ne derlandse multinational bij voorbeeld wezen op een extre me mate van gezapigheid, in- geslapenheid en zelfgenoeg zaamheid: 'de NV zorgt toch wel voor ons'. Niet overal Maar bovendien is een be drijfscultuur niet voor alle or ganisaties noodzakelijk om hun doelen te realiseren. Som mige gemeentelijke, provincia le en rijksorganisaties, nutsbe drijven en universiteiten flore ren uitstekend zonder een der gelijke 'culturele' basis, zo stel len dé Utrechtse onderzoekers aan de hand van hun bevin dingen vast. Op basis van de onderzoeksre sultaten weten ze flink wat van de clichés te ontkrachten. „Langzame, trage ambtenaren zijn er evenveel als langzame werknemers in het bedrijfs leven". En het is niet alleen het bedrijfsleven dat behept is met doortastende, betrokken managers. Bureaucratie, in de vooroordelen hetzelfde als ambtenarij, blijkt evenzeer voor te komen in de profit- sector. MARC PEEPERKORN Tot het gereedkomen van de nieuwe verbindingen naar de bestaande Coentunnel volgend jaar zullen automobilisten tussen Zaanstad en Amsterdam aan de noordzijde van de tunnel regelmatig met wijzigingen in de loop van de weg geconfronteerd worden. (Vervolg van de voorpagina) LUXEMBURG De kans op een centraal ak koord is verder weg dan ooit. Bonden en werkge vers in de industrie blij ken op vrijwel alle punten - zowel wat betreft de aanpak van de werkloos heid als de hoogte van de lonen - lijnrecht tegen over elkaar zijn komen te staan. Voorzitter Blankert van de werkgeversorganisatie FME (metaal- en elektrotechnische industrie) gaf gisteren een eer ste aanzet voor de komende cao-onderhandelingen in de metaal, die binnenkort van start gaan. De metaal-cao be treft meer dan 235.000 werk nemers en is daarmee de grootste van het land. Op de algemene ledenvergadering van zijn organisatie noemde Blankert gisteren de looneis van 4 procent die de industrie bond FNV inmiddels heeft ge steld, onaanvaardbaar. Ook is hij van mening dat de vut on betaalbaar is geworden en der halve moet worden afgeschaft. Verder moet de zaterdag weer een gewone werkdag worden zonder extra-vergoeding en hebben bonden zich niet meer te bemoeien met de vaststel ling van het maximaal aantal uren dat per dag mag worden gewerkt. Het al een aantal ja ren functionerende O&O- fonds in de bedrijfstak, dat in scholing en opleiding voorziet en waarin bonden en werkge vers samen participeren, moet in de visie van de FME-voor- zitter worden opgeheven. Blankert vindt dat bedrijven zélf wel voor opleidingen kun nen zorgen. Controntatie Voorzitter Bé van der Weg van de Industriebond FNV noemde de opmerkingen van Blankert in een eerste reactie een „onnodige verharding aan het cao-front". „Hij is gewoon uit op een confrontatie en dat terwijl overal in het land, kijk maar naar politiek Den Haag, wordt betoogd dat de tijd van confrontaties voorbij is". Van der Weg zei dit gisteren in Lu xemburg waar de bondsraad, het hoogste orgaan van de in dustriebond, bijeen was voor de vaststelling van het ar beidsvoorwaardenbeleid voor de komende cao-onderhande lingen. Normaliter worden dergelijke vergaderingen ge woon in eigen land belegd, maar met het oog op de Euro pese eenwording in 1992, die de bonden ertoe dwingt nau wer met hun buitenlandse col lega's samen te werken, was voor Luxemburg gekozen. Het kunnen harde cao-onder- handelingen worden als de metaalwerkgevers bij hun ei sen blijven. Volgens Van der Weg zal de druk om hogere looneisen te stellen dan de 4 procent toenemen als met de werkgevers niet verder te pra ten valt. De frontale aanval van Blankert op de vut wordt door de industriebond fel be streden. Het vut-fonds be schikt over een half miljard gulden waarmee de uitkerin gen volgens de bond nog zeker vijf jaar gegarandeerd zijn zonder dat er een forse pre miestijging nodig is. Ook wil de bond zeggenschap blijven houden bij de vaststelling van de lengte van de werktijd per dag. Blankert wil dit overlaten aan de ondernemingsraden en de bedrijfsleiding. Dit is voor de industriebond onaanvaard baar. De zaterdag moet in de visie van de bond gewoon een vrije dag blijven en als er al gewerkt wordt moet dit extra worden beloond. Van der Weg toonde zich zeer verbolgen over het voorstel van Blankert het gezamenlijke scholings fonds op te heffen. „De bedrij ven zelf leiden veel te weinig mensen op. De dank zij het fonds opgeleide jongeren wor den domweg geweigerd door diezelfde werkgevers die bij Blankert klagen over perso neelsgebrek. Als we samen wat verder willen komen zul len we een einde moeten ma ken aan dit soort vervuiling van het onderhandelingskli maat", aldus Van der Weg. De onderhandelaars van de in dustriebond kregen gisteren het groene licht om de be schikbare loonruimte op'te ei sen en om te zetten in een looneis van maximaal 4 pro cent. Het overige deel, onge veer 2 procent, moet gebruikt worden voor zaken als vut, scholing en arbeidsmarktmaat regelen. Hoewel Van der Weg de hoop op een centraal ak koord lijkt te hebben laten va ren, hoopt hij desondanks dat er bepaalde afspraken zullen worden gemaakt ter stimule ring van het cao-overleg. Re den om de looneis wat te tem peren ziet hij vooralsnog niet. „We gaan dus gewoon ons werk doen en we zien wel in het cao-overleg welke coöpe ratieve geest er eventueel in middels in de werkgevers is gevaren". De opmerking van minister De Vries van sociale zaken dat er wel wat te rege len is met de sociale partners omdat er in het kabinet een ex-werkgeversvoorman (An- driessen) en een ex-vakbonds- leider (Kok) zitten, noemde Van der Weg absurd. „Als je redeneert zoals De Vries doet, ware het ook beter geweest een ex-inbreker op Justitie te zetten en een ex-wegpiraat op Verkeer en Waterstaat. De vraag is dan alleen, waarom zit Bert de Vries op Sociale Za ken?" MARGA REIJERSE Bank verlaagt 'prime rate' NEW YORK Southwest Bank of St. Louis, een gerepu teerde trendsetter, heeft giste ren als eerste Amerikaanse bank besloten tot een verla ging van haar 'prime rate', de rente voor de meest krediet waardige bedrijven. Het tarief is vandaag van 10,5 naar 10 procent gebracht. De maatre gel kwam voor de financiële markten niet onverwacht ge zien de recente versoepeling van het monetaire beleid van de „Fed", het bestuur van de centrale banken in de Vere nigde Staten. Verwacht wordt dat de meeste grote banken snel zullen volgen. EG-steun voor Midden-Amerika BRUSSEL De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Ge meenschap, heeft een finan cieel hulpprogramma goedge keurd voor Midden-Amerika. De hulp, 120 miljoen ecu (278 miljoen gulden) voor drie jaar, gaat naar Costa Rica, El Salva dor, Guatamala, Honduras en Nicaragua. De hulp dient ter ondersteuning van het vredes proces in Midden-Amerika. De EG hoopt dit proces te stimu leren via het bevorderen van economische integratie in de regio en door de kwijnende handel tussen de vijf landen nieuw leven in te blazen. Gouden Motorhart voor Paul Nouwen RIJSWIJK Mr. Paul A. Nouwen, hoofddirecteur van de ANWB, is tijdens de BO- VAG Autodag onderscheiden met de Mr. Jansen Trofee, be ter bekend als Het Gouden Motorhart. Nouwen kreeg de onderscheiding wegens zijn grote verdiensten voor de Ne derlandse particuliere mobili teit. Hij heeft zich volgens de jury op onnavolgbare wijze in gezet voor de vrijheid van mo biliteit en de vrijheid van ver- voerskeuze. Zonder overigens de ogen te sluiten voor de pro blemen die bij de groei van mobiliteit ontstaan. EG leent Hoogovens 170 miljoen gulden BRUSSEL De Europese Commissie heeft de Hoogovens Groep in IJmuiden een lening van 170 miljoen gulden ver strekt. Het geld is bestemd voor een investeringsprogram ma. De looptijd van de lening jaar en de aldus de Commissie. Op grond van het EGKS-verdrag uit 1951 kan de EG geld beschik baar stellen voor het moderni seren van de Europese staalin dustrie. Nieuw Vorige ZILVER 25540 - 26040 25150 - 25650 27640 27300 bewerkt Behoorlijke koerswinsten AMSTERDAM De Amster- damse effectenbeurs is giste ren meegegaan met het omge slagen sentiment op een groot aantal internationale effecten beurzen, onder andere in New York, Londen en Frankfurt. Op het Damrak werden over een breed front behoorlijke koerswinsten bereikt. De alge mene stemmingsindex steeg bijna 4 punten tot 178,4 bij een aandelenomzet van 730 mil joen. De obligaties waren ge middeld een kwart punt hoger bij omzetten van bijna een half miljard gulden. De mededeling van Philips dat herplaatsing van een deel van de Polygram-aandelen 600 tot 700 miljoen in het laadje kan brengen, mogelijk nog dit jaar, deed de koers duidelijk goed. De prijs steeg per saldo J 2 tot 47,60. Unilever en Kon. Olie blev -..iet winsten van circa 1 nog dicht bij huis. Akzo kon 2 aantrekken tot 126,70 en KLM won 1,10 op 46,30. Hoogovens herstelde ruim 2 tot ƒ81,70. Vast lagen de verzekerings waarden. Aegon ging ƒ3,60 vooruit naar 107 en Nationa le 2,70 naar 65,80. Amev won 2 op 57,30. Uitgever VNU stal de show met een winst van 4 op 104,30. Else vier was 2 in herstel op 72,30. In de voedings- en ge- notmiddelenhoek trad Heine- ken sterk in herstel met 3 winst op 119,90. CSM was 2 beter op 73,60. Gist-brocades lag goed met 1,80 winst op 35. Elders lag Océ 5,50 vas ter op 306. Op de lokale markt zette Air Holland het herstel voort. De aandelen werden 0,80 duur der op 36,30 en de falcons kwamen 4,50 hoger uit op 121,50. De stukken Boskalis werden een aantal dubbeltjes hoger verhandeld.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6