Fransen bang voor 'Duits Europa' I m. INRUILKORTING?k<* PHILIPSI kijkshop Leidersrol glijdt SED uit handen Hans Modrow: Hervormer uit de provincie Sandinisten en Contra's weer in gesprek 4 BUITENLAND CeidócSomont DONDERDAG 9 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 I Spaans dorp I doodsbang voor 'gek van het bos' (Van onze correspondent) BARCELONA Bij het stadje Solsona, niet ver van Barcelona in de uitlo pers van de Pyreneeën, ligt een mooi bos. Hout hakkers zaagden er jaren lang pijnbomen, jagers schoten er op wilde zwij nen en 's zondags plukten dagjesmensen er padde stoelen. Nu durft er niemand meer te komen. Slechts een patrouille van de Guardia Civil waagt zich, met korte machinegewe ren in de bezwete handen, op de meest overzichtelijke pa den. Op zoek naar de 60-jarige Vicenc Mosella, een drievoudi ge moordenaar, de 'gek van het bos'. Het lugubere verhaal begint in de jaren zeventig. Mosella en zijn jongere broer erven en stuk van het bos waar ze heel hun leven hebben gewoond, in een boerderij bij het dorpje Llobera. De jongste verkoopt zijn deel, tot woede van Vi cenc. Het hele bos, 170 hectare groot, is van hem, roept hij, en hij zal iedereen doodschieten die er een stap durft te zetten. Op 8 december 1973 is hout handelaar Tarres het eerste slachtoffer. Hij is de koper van het erfdeel van de jongste broer en wordt in een bar van het dorp, voor de ogen van de parochianen die net een mis hebben bijgewoond, door Mo sella doodgeschoten. Spoorloos De moordenaar vlucht zijn bos in en blijft een jaar spoorloos, ondanks de speurtochten van de politie. Pas dan komt hij uit eigen beweging tevoorschijn, omdat zijn vrouw zwanger is geworden. Na het proces - vol gens goede Spaanse gewoonte pas drie jaar later gevoerd - wordt hij in de psychiatrische afdeling van een gevangenis in Madrid opgesloten. Zestien jaar lang kunnen houthakkers, jagers en dagjesmensen onge stoord in het bos werken en genieten, tot zij in juli dit jaar ineens massaal wegblijven. Want Vicenc Mosella komt vrij. Hij weigert echter in te trekken bij zijn vrouw en drie kinderen die in Solsona een nieuw leven zijn begonnen. Mosella wil terug naar de boerderij in zijn bos, dat in middels talloze malen van ei genaar is veranderd. Op 17 september wordt hij voor het laatst gezien, tijdens een reli gieus feest in een Romaanse kapel op een heuvel in het bos. Hij is stil en gesloten. Op vrijdag 27 oktober springt Vicenc Mosella ineens weer te voorschijn, een geweer in de handen. Twee houthakkers, die bij hun auto olie voor de machinezagen zijn gaan halen, hebben niet eens tijd om te sbhrikken. Mosella schiet ze van dichtbij dood en steekt de auto in brand. De houthakkers kwamen van ver, want de ei genaar van het bos had nie mand uit de omliggende dor pen kunnen vinden die een stap in het bos durfde te doen. Zoeken Dagenlang kammen tientallen agenten het bos uit op zoek naar de moordenaar. Tever geefs. In patrouilles van drie man rijden ze nu elke dag in hun landrover door het bos, de geweren in de aanslag, het portier half open om snel uit de wagen te kunnen springen en een kaart op het dashbord om niet te verdwalen. Vicenc Mosella heeft weer ge nomen wat hem toebehoorde. Zijn bos, waar hij nu het rijk alleen heeft. Maar het begint 's nachts al erg koud te wor den. In de Pyreneeën is de eerste sneeuw gevallen. Te koud voor een mens, en de dorpelingen vragen zich nu af wie van hen de moordenaar 's nachts warm onderdak ver schaft. Niemand die het waar schijnlijk ooit zal weten. Of 'de gek van het bos' moet zich na een paar jaar weer aangeven. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt oog de zelfde avond nabezorgd. Mijnwerkers vrezen ingrijpen regering MOSKOU Stakende mijnwerkers in het noorden van de Sovjetunie hebben verklaard dat besprekingen met de mi nister van mijnbouw zijn afgebroken en dat zij vrezen voor krachtdadige in terventie van de zijde van de regering. Minister Michail Sjtsjadov verliet Vor- koeta, een stad aan het noordelijke uit einde van het Oeralgebergte, nadat hij er niet in was geslaagd de stakers tot werkhervatting te bewegen. De stakers legden op 25 oktober hun werk neer na klachten dat de regering beloften niet was nagekomen om hun leef- en werk omstandigheden te verbeteren. Aan de staking wordt deelgenomen door vijf tien- tot dertigduizend mijnwerkers. 2.232 jaar cel voor ETA-leden MADRID Een Spaans gerechtshof heeft enkele van de langste straffen in de Spaanse geschiedenis uitgesproken. Vier Baski- sche guerrillastrijders wer den wegens een bomaan slag veroordeeld tot 2.232 jaar gevangenisstraf. Bij de aanslag, drie jaar geleden in Madrid, kwa men twaalf leden van de Guardia Civil om het le ven kwamen. De maxima le tijd die de ETA-leden in de gevangenis zullen moeten doorbrengen is dertig jaar. Honderden doden bij aanval Polisario ALGIERS Het bevrtj- dingsfront Polisario heeft gisteren een aanval uitge voerd op posities van het Marokkaanse leger in Am- gala in het noorden van de westelijke Sahara. Volgens mededelingen van Polisario in Algiers zijn daarbij aan Marokkaanse zijde 250 do den en 325 gewonden geval len. De bevrijdingsorganisa tie voor de westelijke Sahara gaf geen cijfers over eigen verliezen. Het front meldde het de vernietiging en ver overing van „erg belangrijk" materiaal. Sovjet-onderzeeër in Zweeds pretpark STOCKHOLM De eigenaar van een Zweedse platenmaat schappij heeft een Sovjet-onder- zeeer gekocht van het type dat in 1981 vastliep in Zweedse territo riale wateren, waardoor een di plomatieke crisis tussen Zweden en de Sovjetunie ontstond. Bert Karlsson verklaarde dat hij de onderzeeër voor bijna 162.000 gulden heeft gekocht van een Noor, die hem op zijn beurt van de Sovjetunie had gekocht. Karlsson is van plan het schip als toeristische attractie neer te zet ten op de parkeerplaats van het vakantiepark Summerland in het zuiden van Zweden. Orthodoxe partij uit Israëlische regering JERUZALEM De orthodox- joodse Agudatpartij is gisteren uit de Israëlische regering ge stapt, omdat de Likudpartij van premier Shamir volgens Agudat haar toezeggingen niet is nage komen. Ondanks het aftreden van Agudat, goed voor vijf ze tels in het parlement, hebben de regeringspartijen nog steeds een meerderheid. Maar het is niet ondenkbaar dat de Arbeiders partij nu in de verleiding komt uit de coalitie te stappen om een minderheidskabinet te vormen met Agudat en de linkse opposi tiepartijen. Felle strijd in Peking over economische koers PEKING In de top van de Chinese communisti sche partij woedt een felle strijd over de richting die de economie de komende jaren moet inslaan. Aan hangers van een planeconomie willen de economi sche groei verder terugdringen om daarmee de infla tie de kop in te drukken. Daarentegen pleiten de ge matigden voor het laten vieren van de economische teugels. Volgens zegslieden in Peking zal het plenum van het centraal comité van de Chinese communisti sche partij vandaag een plan vaststellen voor de ko mende drie jaar. Een Westerse diplomaat zei dat wel ke stroming ook de overhand zou krijgen, het altijd een stap terug zou inhouden van hervormingen. „De sleutel voor de modernisering van China zijn onaf hankelijke bedrijven, die werken met echte prijzen en echte kostenbeheersing. Het debat dat nu wordt gevoerd gaat daar niet over". (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse president Mitterrand vindt een eventuele Duit se hereniging in de eerste plaats een zaak van de Duitsers zelf. Wanneer de samensmelting de wens is van de Duitse burgers en deze „vreedzaam" en „de mocratisch" verloopt, dan heeft niemand anders voor het Duitse volk te beslissen, aldus Mitter rand. De stellingname van het Franse staatshoofd kon on langs worden opgetekend in het 'hol van de leeuw'. Op de persconferentie na afloop van de 54e Frans-Duitse top in Bonn antwoordde Mitterrand „de geschiedenis te nemen zo als die zich aandient". Het te gendeel zou opzien hebben gebaard, al was het alleen maar uit beleefdheid jegens gastheer Helmut Kohl. In zijn tijd had voorganger Charles de Gaulle Oost-Duitsland ove rigens al een „kunstmatige in stelling" genoemd, die hij in zijn eigen, altijd wat provoce rende, vocabulaire pleegde aan te duiden'als „Pruisen en Saksen". Het al dan niet gespeelde ver trouwen van Mitterrand op de Deze demonstrant in Oost-Berlijn maakt gebruik van de kop van de partijkrant om zijn wens te uiten: een nieuw Duitsland. afloop - zonder de me dewerking van Bonn kan de Franse president zijn Europe se ambities wel kan vergeten - neemt niet weg dat de stormachtige ontwikkelingen in Oost-Europa vanuit Parijs met de nodige achterdocht worden gevolgd. Twee scena rio's doen in diplomatieke en journalistieke kringen de ron de. Het 'positieve' voorziet in een nieuw Europees even wicht, waarbij een krachtige EG (steunend op de as Parijs- Bonn) meer en meer kan sa menwerken met steeds neu tralere Sovjet-satellieten Po len, Hongarije, DDR en Tje- choslowakije. Gorbatsjov heeft zijn handen vol aan in terne kwesties als het natio- naliteitenvraagstuk en de mo dernisering van de Russische samenleving. Aan het 'pessimistisch' scena rio denken de Fransen liever niet. Of juist heel veel, zoals Europa is in Parijs niet onop gemerkt gebleven. „Franse ondernemers zouden eens wat minder angstig moeten zijn om zich op deze markten te manifesteren", klaagde een minister onlangs. De ham vraag is uiteraard hoe zwaar de Franse (of Epgelse) politie ke en nucleaire slagkracht nog zal wegen bij een econo misch superzwaar Duitsland. Volgens een door de Nou vel Observateur gepubliceerd, 'pessimistisch' toekomstkaar tje van Europa anno 1999 zou den Nederland en België eie ren voor hun geld kiezen en meelopen aan de hand van een herenigd en economisch toonaangevend Duitsland. De EG als blok wordt op het fu turistische kaartje geredu ceerd tot zes landen, te weten Frankrijk, Italië, Engeland, Ierland, Spanje en Portugal. In een onlangs verschenen Parijs wel rekening mee ge houden dat Bonn de macht over het stuur kan verliezen wanneer de Bondsrepubliek wordt meegesleurd in een draaikolk van gebeurtenissen. Formeel hébben de Fransen nog altijd medezeggenschap in de lotsbestemming van de verliezers van 1945, maar ge zien de uitstekende verhou ding tussen Mitterrand en Kohl en de gezamenlijke Eu ropese ambitie wordt dat on derwerp door diplomaten lie ver niet aangesneden. Volgens Pierre Hassner, di recteur van de Nationale Stichting van Politieke We tenschappen in Parijs, wacht Europa hoe dan ook een pe riode van instabiliteit. Hij ziet overeenkomsten met het uit eenvallen van het Oostenrijk- Hongaarse imperium, aan de vooravond van de Eerste We reldoorlog. „Maar het ergste is nu niet waarschijnlijk. We hebben vandaag de dag veel meer 'remmen' tot onze be schikking dan toentertijd, al was het alleen maar de nucle aire dreiging". Christoph Bertram, voormalig directeur van het Internatio nale Instituut voor Strategi sche Studies in Londen, voor spelt eveneens bewogen jaren, met of zonder Duitse hereni ging. „In heel Europa moet rekening worden gehouden met een opleving van natio- nalismes en afscheidingsbe wegingen. Blijven economi- FOTO: EPA sche verbeteringen in Oost- Europa uit, dan zal daar steeds harder geroepen wor den om 'een sterke' man, zo als in veel ontwikkelingslan den". Francois Mitterrand, die bin nenkort een bezoek wil bren gen aan de DDR, is gedwon gen het spel heel subtiel te spelen. „Het zou me verbazen als we in de komende tien jaar niet te stellen krijgen met een nieuwe structuur van Eu ropa", wilde hij in Bonn wel kwijt. Om te voorkomen dat Duitsland en tachtig miljoen Duitsers aan een nieuw Duits imperium gaan denken zullen de Fransen, zo is de verwach ting, niet nalaten de Europese kaart volledig uit te spelen. OOST-BERLIJN Een laatste en dan ook nog een halfslachtige poging om als SED te overleven. Zo kan de omwenteling binnen het politburo van de Oostduitse communis tische eenheidspartij SED het best worden gezien. De DDR beleefde gisteren de meest revolutionaire dag sinds het protest tegen het machtsmonopolie van de SED en de exodus van haar staats burgers naar de Bondsrepu bliek begon. De oppositiebe weging Neues Forum wordt gelegaliseerd, partijleden de monstreerden tegen de lei ding van de SED en pleitten openlijk voor democratie. De macht verschuift van het SED-politburo (tot nu toe het feitelijke machtscentrum in de DDR) en het centraal co mité naar de regering en het parlement (Volkskammer). En daarin zal de partij minder te zeggen krijgen. Tijdens de vergadering van het centraal comité demon streerden gisteren duizenden burgers voor het partijge bouw. De Oostberlijnse partij leider Gilnter Schabowsk', in middels gekozen in het polit buro, sprak de opgewonden menigte toe, onderbroken door geroep en fluitconcerten. Een mager applausje was zijn deel toen hij besloot: „Jullie, kameraden, kunnen je in zo verre met ons in volledige overeenstemming beschou wen dat er ten aanzien van de lijn van vernieuwing van onze maatschappij en van de partij geen weg terug kan zijn, doch slechts een voor waarts!" Egon Krenz, met algemene geëmigreerd. stemmen herkozen tot secre taris-generaal van de SED en voorzitter van het politburo, kondigde de vernieuwing aan van de maatschappij en de partij. Krenz sprak zich ook uit voor toelating van hervor mingsbewegingen als Neues Forum. „Het Politburo van het centraal comité is van me ning dat nieuwe bewegingen van burgers die actief willen zijn op basis van de grondwet van de DDR. zouden moeten worden toegelaten", aldus de SED-leider. Krenz zei dat de democratie binnen de partij volledig wordt hersteld. Toch lijkt het erop dat het centraal comité de les nog niet hele maal heeft begrepen, gezien de keus van de leden in het nieuwe politburo. Weliswaar is er een verschuiving zicht baar naar vernieuwingsge zindheid, maar pakweg de helft van het nieuwe elftal bestaat uit oude gezichten Gevreesd moet worden dat dit geen vernieuwing is, maar kosmetisch pleisterwerk. En dat is onvoldoende voor het opstarten van ingrijpende hervormingen als het houden van vrije verkiezingen, wer- kèlijke reisvrijheid voor ie dereen, het scheppen van plu ralistische politieke verhou dingen en andere meerder heidsverhoudingen, de om bouw van het hele politieke systeem, de omvorming van de economie en een wezenlij ke verbetering van de con sumptieve verzorging. De stroom vluchtelingen uit de DDR, die via Tsjechoslo- wakije naar de Bondsrepu bliek komt, houdt aan. Bin nen een week hebben al meer dan 50.000 Oostduitsers de tocht naar het westen ge maakt. In heel 1989 zijn meer dan 200.000 inwoners van de DDR naar de Bondsrepubliek neer dat de ontredderde Oost- se zaken Maurice Couve de europeanen, na het failliet Murville dat de Franse en van het communisme, zich Duitse belangen op de lange voor hun wederopbouw zul- termijn strijdig zijn, omdat de len vastklampen aan de Duit- Duitsers het belangsstellings- economische grootmacht De honderdduizenden etni sche Duitsers in Polen, Hon garije en Techoslowakije zou- centrum van Europa in het geografische centrum van het continent willen leggen. „Dat wil zeggen Berlijn", terwijl den dan weieens de doorslag voor de Fransen „een onaf- kunnen geven, aldus een ana lyse in het linkse weekblad Le Nou vel Observateur, hankelijk Europa beslist wes ters moet zijn en gekeerd naar de volle zee. Dat rechtvaar- „want in werkelijkheid zijn digt volledig dat Parijs, ten- De enorme toename van Hoewel het allemaal koffie- Hans Modrow Duitse investeringen in Oost- dikkijkerij blijft, wordt er in OOST-BERLIJN Op geen enkel persoon in de DDR is zo vaak het etiket geplakt van „hoopge vend" als de 61-jarige partijchef van Dresden, Hans Modrow. Velen in de DDR en naar ver luidt ook in Moskou wilden Modrow al veel langer aan de top in de DDR. De 61-jarige voormalige machinebankwerker werd gisteren gekozen in het polit buro en voorgedragen als pre mier van de Duitse Democra tische Republiek. Hij gaat door voor hervormingsgezind, openhartig, intelligent, be scheiden, zelfbewust en prag matisch. Zijn populistische uitstraling gaf hij twee dagen geleden nog eens extra cachet door zich aan het hoofd te stellen van een demonstratie ve optocht door Dresden, waarbij grootscheepse hervor mingen werden geëist. In de tijd van Erich Honecker was Modrow een buitenbeen tje in de Oostduitse politiek, ondanks de steun die hij ge noot onder de bevolking. Nog maar enkele maanden gele- ga (FDJ). Hij was partijleider den werd Modrow nog offi- in het district Oost-Berlijn cieus op de vingers getikt vanaf 1953 toen met be door het centraal comité, om- hulp van Sovjettanks een ar- dat hij er niet in was geslaagd beidersopstand werd neerge- de economische problemen slagen tot 1961. kort voor van zijn regio afdoende aan te de bouw van de Muur. Zijn pakken en omdat hij allerlei carrière liep een forse deuk oppositionele groepen te veel op toen zijn politieke be de vrije hand liet. Nu is hij schermheer Werner Lamberz, opgeklommen tot het centrum de gedoodverfde opvolger van van de macht in de om haar Erich Honecker, in 1978 bij voortbestaan vechtende com munistische partij. Als plaatselijk partijsecretaris trouwd en heeft twee kinSe- zwaaide Modrow sinds 1973 ren. Hij bewoont een gewone de scepter in het district Dres- flat in plaats van zijn aanzien- den. Hij begon zijn loopbaan lijk beter uitgeruste en grote- in de communistische jeugdli- re officiële residentie. Weekblad: 250 doden door ramp Tsjernobyl MOSKOU Door de ramp in 1986 met de kerncentrale in het Russi sche Tsjernobyl zijn zeker 250 mensen om het leven, aldus het weekblad Mos kou Nieuws. Het officiële dodental staat op 31. Volgens het weekblad zijn de dodën mensen die op het moment van de ramp in de centrale aan het werk waren en die daarna werden inge schakeld voor het opruimings- en schoonmaakwerk. Het blad geeft geen bron voor het hoge re dodencijfer, dat door offi ciële instanties tussen de regels door wordt bevestigd. In een gebied met een straal van der tig kilometer rond de centrale zijn alle 135.000 bewoners geë vacueerd, maar regeringsfunc tionarissen in Moskou hebben al laten doorschemeren dat verder van de centrale afgele gen woongebieden ook zullen moeten worden ontruimd. In totaal 600.000 mensen zou den op de een of andere ma nier stralingsklachten hebben. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD QN518 Ja, wat Rob al zag aankomen, is gebeurd: het vlot is onder zijn voeten weggegleden en meegesleurd door de stroom. En dat is het ergste niet: in de verte hoort hij het ruisen van een waterval en wanneer deze zijn bootje meetrekt, zal het reddeloos verloren zijn. De schrikhoorns laten hem vervolgens met rust en slobberen kalm water. Dan ziet Rob één lichtpuntje. Zijn geweer en een bos touw zijn n.l. van het vlot gevallen en liggen even verderop in het ondiepe water. Rob kruipt over de boomtak en het lukt hem met een stok beide belangrijke voorwerpen op te pikken. Dan sukkelen ook de dikhuiden weg, zonder zich om Rob en Skip verder te bekommeren. Rob laat zich zakken en waadt stroomafwaarts in de richting van de waterval. Inderdaad is het vlot verdwenen.... (ADVERTENTIE) r u •- I geheugen- mii GEHEUGENTELEFOON1 Jf>™MI m_ A ,No™aal 98." I Compact model Als tafel- r10 v lin f ofwandtoestel.Met iNU fZd f\|(j p J herhaaltoets. y WEKKERRADIO jjgwfoi Met herhaaltoets en wek- |nru^aa' 129 - kerradio met FM/MG/ PT"10 - LG ontvangst Wekt met [NU "1 q zoemer of radio Bel voor Kijkshopadressen 04180-15575 WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft gezegd dat hij het handelsembar go tegen Nicaragua zal op heffen, als de Nicara guaanse oppositie de ver kiezingen van volgend jaar februari wint. Bush deed de belofte in een ge sprek met de presidents kandidaat van de Nicara guaanse oppositie, Violeta Chamorro. Chamorro was in Washington in het kader van een rondreis om internationale steun te zoe ken voor haar verkiezings campagne. Zij zou volgens een medewerker ook nog naar Rome, Londen, Madrid en Pa rijs gaan. Haar bezoek aan Washington valt samen met het begin van besprekingen in New York tussen de Nicaraguaanse rege ring en het Contra-verzet om te komen tot een nieuw be stand. President Daniel Ortega bood aan een staakLhet-vuren in acht te nemen, mits de Con tra's eind november een begin maken met hun demobilisatie. Zodra deze operatie voor de helft is voltooid, en de rebel len bovendien de door hen ontvoerde personen hebben vrijgelaten, zal de regering een algemene amnestie afkondigen voor Contra-strijders, beloofde Ortega Als de Contra's zijn voorstel verwerpen, zo waar schuwde hij, „stemmen zij voor oorlog". Volgens het ak koord dat in augustus werd ondertekend door de vijf Mid- denamerikaanse presidenten, zouden de troepen van de Contra's per 5 december ont manteld moeten zijn. Amnesty International heeft vandaag een dringend beroep gedaan op de regering van Ni caragua om moorden door legereenheden tegen te gaan. Volgens Amnesty doodt het le ger vooral bewoners van het platteland die verdacht wor den van samenwerking met de Contra's.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5