Milieuminister Hans Alders rekent niet °P populariteit HP uitdeweekblade 10ENE BERKEL fZH) Noordeindseweg 114-116 Vrijdag koopavond AMSTERDAM Middenweg 113 Donderdag koopavond SLIEDRECHT iStationsweg 5 Donderdag koopavond ELST (GLP) Industrieweg Oost 1 Donderdag koopavond Het bloed van Van Mierlo DE TIJD BINNENLAND Cctdóc Somant DONDERDAG 9 NOVEMBER 1989 PAGINA; Kamervragen over gedrag apothekers UTRECHT Het CDA-kamerlid Smits heeft mi nister Andriessen (economische zaken) en staatsse cretaris Simons (volksgezondheid) een lijst voorge legd met de namen van twintig zogenaamde rug zakgroothandelaren in geneesmiddelen. Die zijn als paddestoelen uit de grond geschoten sinds de apothekers verplicht zijn alle kortingen (op 4 pro cent na) en bonussen bij de inkoop van medicijnen door te geven aan hun klanten. De groothandeltjes die meestal zijn opgezet door apotheken, proberen de nieuwe regels te omzeilen zodat ze èn de kor ting èn de groothandelsmarge in eigen zak kunnen steken. Het kamerlid wil dat de bewindslieden na gaan of de rugzakhandelaren de kortingen op hun facturen vermelden. De Economische Controle Dienst schat dat met de handelwijze een bedrag van 100 miljoen gulden is gemoeid. Granaria verdacht van EG-fraude ROTTERDAM Het Rot- terdamse graan- en vee voederbedrijf Granaria wordt door justitie ver dacht van fraude met EG- subsidies. Het bedrijf zou in verband met de import van graan van buiten de EG door frauduleuze handelin gen ten onrechte EG-subsi- dies hebben opgestreken of verschuldigde invoerrech ten hebben ontdoken. Vol gens de Rotterdamse pers officier van justitie mr. J. Mooijen gaat het vermoe delijk om enkele miljoenen guldens. Geen banen weg bij PTT -Telecom DEN HAAG Bij de reorganisatie van PTT- Telecom gaan volgens voorzitter Blijleven van de landelijke Groepsondernemersraad (GOR) geen banen verloren. De GOR heeft deze week met de PTT-directie overleg gepleegd over de reorganisatie. „We zijn nu nog in het stadium van de meningsvorming. Daarna worden pas besluiten genomen, die door ons ook weer aan flarden geschoten kunnen worden", aldus Blij leven. De bedoeling van de reorganisatie is de onderneming efficiënter te maken. Blijleven: „Alleen in theorie zou dit kunnen betekenen dat er banen weg moeten. Maar dat ligt niet in de bedoeling. We hebben niet eens een perso neelsstop". De GOR-voorzitter onderkent dat door de digitalisering van het telefoonverkeer de oude telefooncentrales verdwijnen. Dit heeft consequenties voor de medewerkers van die centrales. Maar volgens Blijleven kunnen zij na om- of bijscholing elders in het bedrijf geplaatst worden. Minister Ritzen: voorrang voor volwasseneneducatie UTRECHT - De nieuwe minister van onderwijs, Ritzen, vindt bij scholing van volwassenen, een van de belangrijkste, zo niet de be langrijkste factor in de sociale en economische ontwikkeling. In de volwasseneneducatie zijn budgetten en deelneming naar zijn mening te laag. De overheid zal een beter functionerende oplei- dingsmarkt moeten stimuleren. Ritzen sprak op een driedaagse OESO-conferentie in Utrecht. De OESO is tot de conclusie geko men dat het de hoogste tijd is voor het maken van beleidsplannen om levenslang leren in de praktijk te brengen. Niet alleen de vorm van een stelsel van levenslang leren moet worden vastge legd, maar ook structuur en inhoud van de basisopleidingen waar op zo'n stelsel kan aansluiten. Op de conferentie werden onder zoeken besproken die in verschillende lid-staten zijn gedaan naar de aansluiting van het onderwijs op de technologische ontwikke lingen in het bedrijfsleven. Uit de rapportage van de landen blijkt dat ondanks een aantrekkende economie de werkloosheid hoog blijft. Dit komt doordat de menselijke mogelijkheden op technolo gische gebied nog onvoldoende worden benut. De benoeming van Hans Alders (36) tot milieuminister is voor velen in politiek Den Haag, niet in de laatste plaats voor hemzelf, als een complete verrassing gekomen. In de Tweede Kamer deed de PvdA'er geen milieu; hij hield zich bezig met ambtenarenzaken. Aanvankelijk wilde hij graag Kok opvolgen als deze naar het kabinet zou vertrekken. Totdat diezelfde Kok hem enkele weken geleden vroeg ,,'ns na te denken over een ministerspost, waarschijnlijk VROM". DEN HAAG Hans Al- ders beantwoordt niet aan het geijkte beeld van de Haagse politicus. Zelfs tij dens de beëdiging door koningin Beatrix droeg hij één van zijn moderne, flodderachtige pakken en was zijn stropdas tamelijk woest gekleurd. Tel daar bij op het modieuze zwar te ziekenfondsbrilletje en het beeld is compleet van een jongeman, zoals ze in het weekeind bij duizen den in het uitgaansleven te vinden zijn. Ook zijn ogen, die vriendelijk door de ronde glazen kijken, en zijn Groucho-Marx-achtige snorretje doen niet vermoeden dat we hier te maken hebben met de minister van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer. Pas. wanneer Hans Alders zijn mond open doet, blijken zijn kwaliteiten. Niet alleen is hij zeer goed van de tongriem ge sneden, ook de rust en het re lativeringsvermogen waarmee hij op vragen antwoord geeft is niet j is de eerste om te erkennen dat het ministerschap voor hem, als oud-leerling van de detailhandelsschool, veel bete kent. Maar hij vindt zelf ei genlijk niet dat hij als een ko meet omhoog is geschoten in de politiek. „Je moet beden ken dat ik al op m'n negen tiende ambtelijk secretaris was van de PvdA-fractie in de ge meenteraad van Nijmegen". Siamese tweeling Wie op de tv naar de verkie zingscampagne van de PvdA keek, zag eerst u en dan Wim Kok. Het leek wel een Siamese tweeling. Hebt u uw ministerschap daar ook een beetje aan te danken? „Als lid van de verkiezings commissie heb ik meegeholpen de PvdA-campagne voor te Hans Alders: „Belangrijk is dat de mensen leren dat milieubeleid ook henzelf betreft". FOTO: DIJKSTRA bereiden. Op een zeker mo ment zei men dat ik de per soonlijke campagne van Wim Kok maar moest coördineren. En dus waren we van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat bij elkaar. Vloeide daar logischer wijs uit voort dat ik minister zou worden? Nee. Wel hebben we elkaar goed leren kennen. En toen kwam Wim enkele weken geleden met de voor mij nogal verbazingwekkende mededeling: als de PvdA gaat regeren, dan zou het goed zijn als jij erbij was". Legde Kok uit waarom u naar VROM moest? „Kok wilde op elke post een generalist, iemand die ruimer denkt dan de grenzen van zijn portefeuille. Daar was ik het wel mee eens. Het moest niet zo zijn dat iedereen op zijn 'ei gen' departement terecht zou komen en daar met oogklep pen op zijn eigen hobby zou bedrijven". U moet gaan samenwerken met drie CDA-ministers. Is dat niet lastig? „Dat zou lastig zijn, als dit re geerakkoord er niet lag. Dat akkoord zegt namelijk niet al leen iets over de milieuminis ter, nee het zegt ook dat er nu écht iets moet veranderen. Volgens het akkoord heeft ie dere minister het recht zijn collega's voor te houden: 'Die milieu-afspraken gelden ook voor jou!'. Bovendien is er de steun in de rug van het Natio naal Milieubeleidsplan. Toch zullen er botsingen komen in het kabinet. Er zijn immers heel grote belangen in ge ding". Acht miljard U hebt ruim acht miljard uit „MIJN BELEID ZALOOK INDE PORTEMONNEE VOELBAAR WORDEN" te geven in vier jaar. Er wordt al gezegd: dat lukt 'm nooit". „Dat zal blijken. Ik ben het er wèl mee eens dat al dat geld verstandig moet worden uitge geven en dat zal een hele klus zijn. Maar we doen méér. Al per 1 januari zullen de mensen merken dat er nu een beleid gevoerd wordt waarbij echt re kening wordt gehouden met het milieu. Dan gaan namelijk de brandstofheffingen omhoog en wordt een CO,-heffing in gevoerd. Dat zal iedereen mer ken in zijn portemonnee. Want ook benzine, lpg en die sel worden duurder. Thuis het licht aandoen gaat eveneens meer geld kosten. Elektriciteit wordt immers opgewekt door gas of kolen te verbranden. De milieu-effecten daarvan zijn geweldig schadelijk. We zijn er nog steeds niet in geslaagd een oplossing te vinden voor de vervuiling van de atmosfeer. Dat kan dus alleen maar bete kenen: minder energiege bruik". Zo te horen wordt Hans Al ders nooit zo populair als Ed Nijpels. „Ach, dat vind ik niet zo be langrijk. Belangrijk is dat de mensen leten dat milieubeleid ook henzelf betreft. Als het over bejaardenvoorzieningen gaat kan iedereen zich dat voorstellen. Iedereen heeft of had een oma. Dat moet voor milieu ook zo worden. Wat heb je aan welvaart, als je niet gewoon meer over straat kunt lopen. En iedereen heeft toch kinderen... En als je ze niet hebt, dan houd je er toch van! Dan behoor je ook te weten dat er wat moet gebeuren. Die klok die tikt maar door en op sommige punten is het al bijna twaalf uur". Boeket Niet iedereen is in staat om een bosje bloemen mee naar huis te nemen, maar deze Japanner heeft een originele oplossing gevonden. Hij filmde een fleurig boeket bijeen op de jaarlijkse Bloemen Vak tentoonstelling in Aalsmeer om daarvan thuis voor de televisie van te genieten. FOTO: ANP SUSKE EN WISKE SAGARMATHA \Daar wgrot opsluiten (ADVERTENTIE) EXTRA LEEGVERKOOP REDUCTIE tot8Ó% In deze spektakulaire verkoop vindt u alles wat u zoekt o.a. 600 stuks lederen bankstellen modern w.o. allernieuwste modellen. 400 stuks geheel gestoffeerd 3 2 zits en 3 1 1 zits 200 stuks bankstellen 3 2 zits in eiken (gestoffeerd) en geheel gestoffeerd, 3 1+1 zits in stof en leder, zowel in klassiek en modern. 180 wandkasten, toogkasten, stijlkasten, aanbouwwanden (licht, donker of geloogd eiken) 120 eethoeken modern klassiek (eiken) div. modellen. 100 100 salontafels, bijzettafels, halkastjes, telefoontafeltjes, dekenkisten, ladenkastjes, bureau's, enz. enz. teveel om op te noemen. Een exceptionele gelegenheid om een meubel van buitengewoon allure te verwerven. 5 jaar schriftelijke garantie, service en nazorg. Deze verkopen vinden dagelijks plaats in de voormalige panden van een bekende failliete meubelfabriek van 10.00 tot 18.00 u. De geboorte van een kabinet en de letteren in de herfst; twee bijna-uitersten in de weekbladen. Harry Mulisch brengt ze samen in een uit spraak waarin verleden en toekomst kernachtig zijn sa mengesmolten: „Het bloed van Van Mierlo zal over dit kabinet komen Voorspel op een koningsdrama? serieuze zaak gaat. Elsevier graaft in het circuit waar de namen werden genoemd, bij de kandidaat-bewindslieden die niet bij de telefoon waren weg te slaan, die nu ontgoo cheld zijn, maar al weer kan sen zien omdat er allerlei leuke banen beschikbaar zijn gekomen. Het hele politieke spel in al zijn bedenkelijk heid, opgehangen aan Kees van Kootens creatie van pro fessor Akkermans in het tv- programma Keek op de Week ,jaja, mijn naam is genoemd". Reputaties vielen in duigen, werelden stortten in, frustraties werden opge stapeld. Hoe komt het bijvoorbeeld dat Onderwijs een volledig PvdA-ministerie is gewor den? De schuld van, nota bene, Deetman. Die zei: „Er zijn flink wat financiële te genvallers te verwachten, vooral bij basis- en voortgezet onderwijs, die onder de staatssecretaris vallen. Wat moet een CDA'er op die plaats? Er is geen cent voor nieuw beleid. Laat de PvdA het maar opknappen". In de PvdA-fractie was het bijna ruzie toen bleek dat Ien Dales voor Binnenlandse Za ken was aangezocht. „Hoe haal je het in je hoofd", riep iemand. „Dat luie, over het paard getilde mens!". Maar uiteindelijk heerste grote te vredenheid: „We hebben precies die posten gekregen die we hebben wilden". Van het inkomensbeleid van de PvdA is echter weinig meer over, concludeert Else vier. De minima krijgen acht gulden koopkrachtverbete ring. Tweemaal modaal gaat er vier jaar lang elke maand 36 gulden op vooruit. „Het yuppiedom regeert", zegt hoogleraar en kritisch PvdA- lid Flip de Kam. Hebben ze wel in de gaten wat er ge beurt?" Kok en Lubbers zou den vooral op zoek zijn ge weest naar 'rentmeesters' van de verzorgingsstaat. „Ach", zegt een hoog partij lid, „je kent Kok. Een risico loze, wat saaie man. Hij moet niets hebben van avontuur en vernieuwing. Hij heeft de PvdA-mensen dan ook op zijn eigen profiel aangeno- Over het interview met Bram Stemerdink in De Tijd is inmiddels wel genoeg ge zegd. Typisch geval van Ak kermans. Volgens De Tijd schuilt het gevaar voor de so cialisten niét in eigen kring, maar bij de coalitiepartner. Want die waren tot op heden „doorgaans niet het hekje bij de afgrond, maar het duw tje". Na al het kinderleed in vori ge afleveringen, nog maar maal. „Ik herinner me op de stormbaan kinderen van nog geen acht bezig te hebben ge zien; ik zag ze onder prikkel draad doorkruipen, terwijl instructeurs schoten op de grond losten, een paar centi meter bij hen vandaan, om hen aan het vuurgevecht te doen wennen". De autobiografie is het thema van een boekenspecial, niet het boeiendste onderdeel van de letteren. „Als biograaf is je werk eigenlijk nooit af. Het is zoiets als het verven van een grote stalen spoorbrug: wanneer je aan de overkant bent, kun je weer opnieuw beginnen". Ook een soort 'Akkermans- verhaal' in Vrij Nederland over de zetelverdeling die heel anders uitpakte dan ve len hadden verwacht. „Kok heeft bewust risico geno men", zegt een vertrouweling binnen de fractie. „Als hij dat niet had gedaan, dan was er niets gebeurd. Dan was er hooguit één vrouw in het nieuwe kabinet gekomen. Kok wist dat de fractie als het erom spande zou zeg gen: er is hier nog zoveel mannelijk talent aanwezig dat we aan de vrouwelijke kandidaten niet toekomen. Daarom heeft hij zich publie kelijk vastgelegd". Een kijkje in het verleden leert dat de PvdA niet geluk kig is geweest met haar vice- premiers. Anne Vondeling bijvoorbeeld, die in het kabi net Cals-Vondeling evenals Kok Financiën had, kostW het zijn politiek leiderschap, Den Uyl, onder Van Agt, ook bijna. Alleen door geharre war rond zijn opvolging bleej hij aan. Drees in het kabine; Beel is de enige positie uit-j zondering. Als tegenhanger voor het pol litieke gedoe een kleurenbijj lage met de prachtigste zwart-wit-foto's en een boe-! kenbijlage over de letteren in de herfst, waarin een gesprekj met Vonne van der Meer] schrijfster van morele vertel lingen. „Een schrijver moet' net als een toneelspeler eerI geheim hebben voor hij het! toneel opgaat, dat houdt hem] gaande. Je weet trouwens] zelf niet watje motieven zijn! Iets bezweren? In dit geval] wennen aan je eigen ouder-! dom, de dood van je eigeiv ouders?". De PvdA mag zich dan na twaalf jaar weer op het rege-: ringspluche hebben genes-! teld, de Haagse Post vraagt) zich af of de ministers nog wel toekomen aan de beloof-: de vernieuwing. Op de amb-j telijke topfuncties - direc teur-generaal en secretaris-' generaal zitten op vrijwel alle ministeries louter) CDA'ers. En door de tegen-: werking van die kant kwam) destijds bijvoorbeeld het ba-! nenplan van Den Uyl niet van de grond. Is er eigenlijk wel iets) nieuws onder de zon? Het staat toch allemaal al in dej stukken van Shakespeare;! het gekonkel, het machtsmis-j bruik, het wantrouwen, de menselijke onmacht. Erik Vos kan er geen genoeg van' krijgen en doet voor de derde! keer de regie van Antonius en Cleopatra bij De Appel. „Ik denk dat ik gezegend ben met een instinct om te weten waar iets gebeurt met men sen. Het gaat er natuurlijk toch om van die mensen te houden. Ik hou meer van ze dan vroeger. Vroeger hield ik van mensen om wat ze konden, nu vaak om wat niet kunnen". Geen letter over het nieuwe kabinet in HN-magazine. Het buitenbeentje bezocht de Co lombiaanse kunstenaar Mi chel Cardena, die ooit van plan was twee weken in Ne derland te blijven, maar er nu al ruim 27 jaar woont. „Het lijkt me fantastisch uit eindelijk al tijdens het wer ken in je atelier te communi ceren met je publiek, dat ze je werk zien ontstaan. Dat ze bijvoorbeeld een abonnement kunnen nemen om je kunst continue te ontvangen. En dat ze ook direct op je werk kunnen reageren. Dat is echt mijn toekomstideaal". In het vierde en laatste arti kel uit een serie over de Sov jetunie een bezoek aan een sovchoz nieuwe stijl. De di recteur van een staatsbedrijf over de privatisering: „We zijn zeventig jaar te laat met de perestrojka. We hebben de wens van mensen om op het land te werken verwoest. Als boer moet je stevig aanpak ken, maar waarom zou je dat doen als anderen die niets uitvoeren, evenveel krijgen als jij?" Als tegenhanger van HN een heel PvdA-nummer van De Groene, dat partijvoorzitter Marianne Sint de dans met de zeven sluiers laat uitvoe ren met het hoofd van Kok op een schaal. Ze zegt dat de partij de inzet, het terug schroeven van de belastingo peratie Oort niet heeft ge haald. „De PvdA moet zich in de komende maanden gaan omvormen van opposi tiepartij tot regeringspartij. Dat betekent op een visionai re en uitdagende manier na denken over de toekomst en niet als een gek achter het kabinet aanhollen om ieder besluit apart te bediscussië ren". Wat een socialistische visie op kunst vandaag de dag be tekent, hebben we kunnen zien bij de VARA onder Mar cel van Dam. Volgens De Groene moeten we misschien maar blij zijn dat er van die socialistische visie op kunst en cultuur in de politiek nooit iets terecht is gekomen. „Misschien kan Hedy d'An- cona heel voorzichtig een stapje verder gaan in de Franse richting om de dilem ma's die er nu eenmaal toch zijn in concrete situaties crea tief te gebruiken en tot rare inspirerende oplossingen te komen. Al die stapels papier vol legitimeringsmodellen en beleidsrichtingen kan ze daarbij best vergeten". DICK HOFLAND Grote opheffingsuitverkoop van Nederlands mooiste meubelen. In deze spektakulaire uitverkoop vindt u behalve eiken ook de allernieuwste collectie's zitmeubelen van zeer bekende merken, zowel in leder als stof en in vele variaties!

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4