NCRV viert 65-jarig bestaan met wervende programma's A Gelderse gekookte worst Worstmakers met oude liefde voor het vak. Muzikaliteit voorop bij Van Asperen en Bijlsma Honderden mensen willen 100 dagen zonder auto i?KUNST/RTV CeidaeSouoa-ut DONDERDAG 9 NOVEMBER 1989 PAGINA 15 „BEKEURING BETALEN OF LID WORDEN" HILVERSUM „Die be keuring betalen, óf lid ivorden van de NCRV", det deze overrompelende ekst, wordt de jubileum- aflevering van „Prettig [eregeld" besloten (zater- lag 18 november om 19.21 ïur), die wordt uitgezon- len tijdens het weekeinde ran 18 en 19 november yaarin de NCRV het 65- ijS' arig jubileum viert. fel lu heeft deze omroep wel neer wervende teksten in luis, maar „Prettig geregeld" aat propagandistisch gezien n z'n geheel wat ver, reden naarom werd besloten deze flevering maar aan het Com- Éiissariaat voor de Media voor e leggen. De tik op de vingers lie de eveneens jarige Tros re- entelijk kreeg, was kennelijk waarschuwing genoeg. Jankzij zenderruil met de fara kan de NCRV echter ook p minder indringende wijze oed duidelijk maken, wat eze omroep de komende ja- en te bieden heeft. Waarbij iet eigen gezicht duidelijk aar voren komt, met nieuwe n in de meeste gevallen bij et jubileum aangepaste pro- ramma's. En los daarvan iedt de NCRV 'Sjoah', een ratorium van Hans Kox dat rijdag 17 november in het Concertgebouw van Haarlem n wereldpremière gaat. Cox, ie in 1987 de aandacht trok liet zijn Anne Frank Cantate, veneens gecomponeerd in op- racht van de NCRV, schreef ijoah speciaal voor het jubile- m van de Christelijke om- oepvereniging. Het hele weekeinde is door trokken van aardige, pittige en boeiende programma's, die vrijwel alle wel iets met het gezicht van de NCRV te ma ken hebben. Soms is dat wel heel rechtstreeks, zoals Kox's oratorium, soms wat minder maar toch duidelijk, zoals de speciale uitzending van Rond om Tien, waarin per satelliet Nederlanders rechtstreeks in gesprek raken met studiogas- ten in Moskou. Dat gebeurt zondag 19 november op Ne derland I om 20.09 uur. Waar in overigens opvalt, hoeveel details Russen van Nederland weten. Waarbij terloops ook wel de kanttekening mag wor den geplaatst, dat het volstrekt uniek is, dat dit programma mogelijk is, met welwillende inbreng van een Moskouse po litieman die aanvankelijk niets begreep van het verzoek om medewerking, maar later dankzij tussenkomst van een tolk weer wel. Mensen lijken steeds meer broeder te wor den. Jeugd Temidden van het feestgedruis voor volwassenen valt de aan- Frank Masmeijer, Mieke Verstraete (als Trees) en drs. T.D. Jansen (v.l.n.r.) in 'Prettig geregeld'. FOTO: NCRV dacht op die de NCRV be steedt aan de kleine jeugd en de grote jeugd, waartoe ook een hele schare volwassenen mag worden gerekend. Goede aandacht bovendien, want met de uitzending van 'Thomas en Senior', de jeugdfilm met Lex Goudsmit van Karst van der Meulen heeft de NCRV een film te pakken die kwalitatief op de hoogste plank thuishoort en bovendien alle leeftijds groepen ongemeen kan boeien. Dat staat te gebeuren zondag 19 november om 15.10 uur. De jeugd mag er ook speciaal voor gaan zitten wanneer za terdag 18 november wordt uit gezonden 'Disney Parade-spe cial', met drie bands in plaats van scholen. Er zijn dan twee verjaardagen te vieren: die van de NCRV en die van Mie-, key Mouse. Deze laatste zorgt voor een gefilmde verjaardag in een verjaardag. Tijdens deze uitzending moeten in de Dis ney Quiz ook drie bands het tegen elkaar opnemen: Ka- danz, de Meidengroep Ragatza en Drukwerk, met Harry Slin ger. Ze laten bovendien hun laatste hits horen. Film De NCRV biedt het jubileum- weekeinde uitgezochte films, waarvan de familiespeelfilm 'Horse without a head' zater dagmiddag 18 november om 14.30 uur wordt uitgezondèh. De Streep-liefhebbers wordt deze zaterdag om 22.46 uur een groot plezier gedaan met de uitzending van 'Still of the night', met Meryl Streep en Roy Schneider. Het jubileum- weekeinde wordt besloten met 'A passage to India' van David Lean die eerder tekende voor de 'Bridge on the River Kwai'. De jubileurende omroep heeft uiteraard ook gezorgd voor programma's van gewoon fees telijke aard: 'Happy Hour' met bekende Nederlandse artiesten (zaterdag 17.00 uur), het eerder genoemde 'Prettig geregeld' waarin Trees (Mieke Verstrae te) een hele hoop NCRV-me- dewerkers tegen het bekende lijf loopt, Teds Familiespel show, met de winnaars van het NCRV-jubileumspel (Za terdag 19.54 uur). Van geheel ander kaliber is 'Welles nietes' over commer ciële programma's op zaterdag 18 november om 21.46 uur. Het discussieprogramma zou het aanvankelijk hebben over de stelling 'Hilversum hoeft commerciële televisie niet te vrezen'; maar kennelijk omdat deze stelling wel erg over de hoofden van de kijkers heen zou gaan, is heel verstandig van stelling veranderd en werd het 'De kijker heeft er belang bij, dat de principiële omroepen blijven bestaan'. Welles Nietes dus. Kerkelijk Uiteraard mag van de NCRV ook fikse aandacht voor ker kelijke programma's worden verwacht. Dat begint zondag Ted de Braak als opa in 'Teds om 12.15 uur, met de jubileum viering in de Vredekerk in Bussum. 'Kerkepad', zondag 13.05 uur, gaat over 'Een pad door vrome historie'. Getoond wordt, wat al die duizenden mensen ieder jaar weer be weegt op zoek te gaan naar kunst, geschiedenis en vroom heid in alle delen van ons land. Zondag 19 novembert biedt om 13.35 uur een speciale jubi leum 'Opmaat' met een Neder lands orgel in Parijs: dat van de kerk Saint-Eustache op steenworp afstand van de voormalige Hallen en het Cen tre Pompidou. Familie-Spelshow'. FOTO: NCRV Na 'Tegenwoordigheid van geest' zondag 17.35 uur, met een sterk vrijblijvende voor uitblik op het jaar 2024 met aandacht voor arbeid, vrije tijd, geloof, kerk, relaties en sexualiteit dat nogal ongeloof waardig pretentieus is samen gesteld, biedt de NCRV uiter aard een jubileum-uitzending van 'U zij de glorie', zondag om 19.05 uur. Met medewer king van elf koren, twee or kesten, twee organisten, drie dirigenten en één soliste. Dat is de sopraan Machteld Bau- mans. Uitgevoerd wordt een cantate van ds. Jaap Zijlstra. FRITS BROMBERG IEDEREEN EEN GROTERE WORST Jandvliët, ^LEESWARENJ| Tijdelijk bij de 500 grams Gelderse Gekookte. 100 gram gratis. Haast u naar de koeling van uw supermarkt. Concert door Anner Bijlsma (cello) en Bob van Asperen (clavecimbel). Composities uit de Italiaanse barok. Gehoord in de Taffeh- zaal van het Rijksmuseum van Oudheden op 8 november. Twee eeuwen Italiaanse barok her bergen een onuitputtelijke hoeveel heid muziekwerken die grotendeels nog betrekkelijk onbekend zijn. Uit deze rijke bron voerden cellist Anner Bijlsma en clavecinist Bob van Aspe ren, beiden te beschouwen als pio niers op het gebied van de uitvoering van de oude muziek, gisteravond een groot aantal werken uit van zowel minder bekende componisten als van componisten van wie het publiek in middels is gaan houden. Ondanks het niet altijd even gelukkige effect van de klankdoos die het provisorische podium voor de cello bleek te zijn, werd dit optreden, dat in alle facetten getuigde van de grote klasse van de musici, door het talrijke publiek te recht zeer gunstig ontvangen. Behalve een met elan gebrachte sonate van Antonio Vivaldi (in Bes, opus 14 nr.3), was het programma voor de pauze aan onbekendere meesters gewijd: Gi useppe Maria Jacchini (ca. 1663-1727), Domenico Gabrielli (1651-1690) en Giovanni Battista Degl'Antonii (1660- een drietal componisten rond de zeventiende-eeuwse Accademia Filar- monica van Bologna. Van de eerste, Jacchini, speelde het tweetal de sona tes in C, in Bes en in A. Het zijn korte stukken die hun waarde in de eerste plaats aan hun speelse en ongecompli ceerde karakter danken. Tussen deze sonates door klonken twee lange ri- cercares voor cello solo. Zowel de eer ste, van Gabrielli, met zijn grillige op bouw en experimenteel aandoende ritmestructuur, als de tweede, van De gl'Antonii, ontlokten het publiek een enthousiast applaus. Bijlsma, een met zijn instrument en de muziek, hield in deze virtuoze, improvisatorische stuk ken de aandacht voortdurend gespan nen door de grote bezieling die hij in zijn spel legde. Na de pauze bracht Bob van Asperen vier korte sonates van Domenico Scarlatti. In de, prach tige, precieze vertolking, rijk aan mu zikale uitdrukking, van die eigenzin nige, soms bijzonder felle muziek kwamen de Iberische volksliedmotie ven en gitaareffecten van deze Spaan se Italiaan op natuurlijke wijze naar voren. In de sonates van Francesco Saverio Geminiani (in d, op.5, nr.2) en Luigi Boccherini (in C, Gér.17), be reikte het samenspel van beide musici echter een hoogtepunt. Beiden hiel den in hun interpretatie gelijke tred met de vrijmoedige bewegingen en verleidelijke zwier die het werk van deze componisten tot muziek van hoog gehalte maken. De cello zong de lastigste maten alsof er helemaal niet zoiets als techniek bestaat. De enkele minder zuiver getroffen noten ver geeft men een cellist - bij zo'n visie en zulke doorleefde muzikaliteit - dan maar al te graag. TOM STRENGERS Sombere toekomst volgens Ayckbourn „Toekomstmuziek" van Alan Ayckbourn. Vertaling: Coot van Doesburgh. Regie: Alan Strachan. Techniek: Patrick Theunisse. Met Gees Linnebank, Jenny Arean, Wivineke van Groningen e.a. Koninklijke Schouwburg, woensdag 8 november, herhalingen 11 t/m 14 januari, in Leiden op 10 en 12 januari. „Toekomstmuziek" is zeker een rele vant stuk van Alan Ayckbourn. De schrijver betoogt erin dat mensen zich teveel overgeven aan de techniek, niet meer met elkaar en met hun kin deren kunnen omgaan en dat het daardoor een grote bende wordt. De confrontatie daarmee verloopt niet echt gladjes. Ayckbourn vindt echter in regisseur Alan Strachan een goede vertolker. Strachan pakt de themata van „Toe komstmuziek" met lef aan, schuwt de vette lach niet en gaat zeker niet voorbij aan de inhoud. Het publiek treft in een nabije toe komst de huishouding van componist Jeroen Waltman aan. Daarin staat de geluidsapparatuur centraal, voor het simpele werk heeft Jeroen een robot. Die Juf300F smeert de etensresten over de keukenvloer uit. Zij is gepro grammeerd om voor kinderen te zor gen. Waltmans huwelijk is kapotge- gaan aan zijn werk, hij nam alle mo gelijke geluiden van zijn gezin op om in zijn composities te verwerken. Als hij een hostess huurt om bezoek van zijn dochter Dzjeen mogelijk te ma ken, laat hij niet na hun vrijpartij te tapen. Geen wonder dat zijn vrouw Corien van hem wilde scheiden. Na de pauze vindt het bezoek plaats. Jeroen heeft zijn robot als vriendin geprogrammeerd en die pakt de der tienjarige heavy metal dochter kei hard aan. Een jaloerse Corien wil Je roen terug, maar de compositiedrift roept. Hij maakt van haar stem zijn topcompositie. Met Gees Linnebank, Jenny Arean en een verbluffende Wivineke van Gro ningen propt Alan Strachan deze Ayckbourn bij het publiek naar bin nen. De personages .spreken met el kaar op heftige toon, alsof ze onder de voortdurende stress van de loodzware" druk van stalen deuren staan. Met enig begrip en geduld kan hier echter toch van een geslaagde produktie worden gesproken. Slechts de slot- compositie deed voor mij de deur dicht: die Waltman componeert in de trant van Emerson, Lake en Palmer of Yes en dat was lang geleden toe komstmuziek. PETER SNEL HILVERSUM Inmiddels hebben 539 mensen zich bij de KRO aange meld voor het tv-programma „100 da gen zonder auto". „Een succes", aldus- programmamaker Erik Latour. Het project begint op maandag 1 januari met een grote show, waarin tien uit verkorenen bij presentator Frank Kramer hun auto, autosleutels en rij bewijs inleveren. De kandidaten wor den daarna gedurende drie maanden op de voet gevolgd. Zelf houden ze dagboeken bij, en wekelijks staat de KRO in een korte tv-uitzending stil bij één van de deelnemers. Onder de aanmeldingen zitten onder meer een burgemeester, een verkeers- planoloog, verschillende advocaten, leraren en een wethouder verkeersza ken. De motivaties van de aanmelders zijn zeer verschillend. Sommigen mel den zich aan om het milieu te verbe teren, anderen vinden het gewoon een geweldige uitdaging en leraren willen het goede voorbeeld geven. „Het is opvallend hoe graag men mee wil doen. Zo werden al rijbewijzen en foto's van autg's opgestuurd", vertelt Erik Latour. De wekelijkse uitzendingen van „100 dagen zonder auto" beginnen op 1 ja nuari. Of de deelnemers hun auto ooit weer willen gebruiken, wordt bekend tijdens de afsluitende show op 9 april

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15