m m h pnduidelijkheid rond luisvesting nieuwe Scholengemeenschap CDA wil harde aanpak van avondtoerisme Roestende kevers moeten verdwijnen Staat wil geld van vatenspoeler 333 I0UR HAAL Afrika centraal in Wijckerslooth kritiek op prijsvraagbrief voor openbare school Noordwijk Ooit kiest u voor mooist Bang&Olufsen <i LEIDEN OMGEVING CfiidócSoumnt DONDERDAG 9 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 'e' SPEELTERREIN IN afIJK MEERENBURGH [SSE De gemeente Lisse wil op korte mijn beginnen met de aanleg van het ïlterrein vlakbij de wijk Meerenburgh in ;e. Het speelterrein zal via een brug van- Va f het Zuiderkruis voor de jeugd bereikbaar ^jn Het ligt in de bedoeling vooral speelat- ibuten neer te zetten voor de jeugd tussen 00 4 en 16 jaar. In een voorlopig inrichtings- I? lan worden onder meer een traetorswin- oc er, een torencombinatie, een zeshoek- fa ihommel, een grasveld en een terrein met EU en basketbalbord genoemd. Het inrich- ngsplan ligt van tot en met 22 november in »t gemeentehuis aan de Heereweg ter inza- Tot die tijd kunnen ook schriftelijk reac- es worden ingediend. Op dinsdag 21 no vember wordt van 16.30 tot 17.30 uur een J-4! iformatiebijeenkomst gehouden voor be- ngstellenden. Illegale zender uit de lucht ALPHEN AAN DEN RIJN De politie heeft gisterochtend in een woning aan de Dia mantstraat een illegale radio zender het zwijgen opgelegd. Tegen de 32-jarige eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. De zender is in beslag genomen. De politie trad op na diverse klachten over radiostoringen. Inbraak in gebouw Irene LEIDERDORP Geld, kof fie, een koffiezetapparaat en een versterker zijn in de nacht van dinsdag op woensdag ge stolen uit wijkgebouw Irene aan de Hoofdstraat. De inbre kers kwamen binnen via een kelderraampje. Botsing in Oegstgeest OEGSTGEEST Een 45-jarige automobilist uit Leiden is gisteravond met verwondingen in het gezicht overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden na een botsing op de Hof- dijck in Oegstgeest. De man wilde linksaf de Laan van Oude Poel geest opdraaien toen uit de richting van War mond een 21-jarige Leidse naderde. De man klapte daarop waar schijnlijk met zijn hoofd tegen het dashboard. Statenleden tegen bouwen in duinen DEN HAAG De provinciale statenleden E. Meijer en J. Steegh van Groen Links verzetten zich tegen plannen die in Katwijk bestaan om woningen te bouwen in een deel van de duinen. Ze hebben hierover schriftelijke vragen gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland. De statenleden vinden dat een verdere aantasting van het duingebied niet kan worden toegestaan. Nieuwe bebouwing zou vol gens de plannen van het gemeentebestuur van Katwijk ook gepaard moeten gaan met de aan leg van een nieuwe weg. De statenleden vinden dat een onaanvaardbare aantasting van het stil- tegebied. Ze willen dat het provinciebestuur in overleg treedt met het Katwijkse gemeentebe stuur om te bepleiten dat nieuwe woningen zo ver mogelijk van de duinen worden gebouwd. Subsidie voor lelie - onderzoek HILLEGOM/LISSE Testcentrum voor Siergewassen BV in Hillegom, een dochtermaatschappij van de Lis- sese Hobaho; krijgt van het ministe rie van Economische Zaken een sub sidie van 1,3 miljoen gulden voor een biotechnologisch onderzoek bij lelies. De subsidie is toegekend aan het Pro gress-project, een vier jaar durend onderzoek naar nieuwe ziekteresis tenties en het verbeteren van de gangbare veredelingsprocedures. Het Testcentrum verricht het onderzoek samen met het Leidse plantenbio- technologische bedrijf Mogen Inter national NV. Het totale onderzoek kost ruim 3,5 miljoen gulden. Eenrichtingsverkeer op Achterweg Lisse LISSE In de periode tus- sen 11 november en eind de cember wordt voor de Ach terweg in Lisse, tussen het tuincentrum Westergeest en de Spekkelaan, eenrichtings verkeer ingesteld. Burgmees ter en wethouders hebben tot de maatregel besloten in ver band met de verwachte drukte rond het kerstdorp in het tuincentrum. De weg mag niet worden bereden in zuidelijke richting. De afslui ting geldt op zaterdagen en de koopavonden op donder- w)OORDWIJK Het is og volstrekt onduidelijk 'aar de openbare scho olgemeenschap voor AVO/HAVO/VWO, die er 1 augustus 1990 in w< oordwijk haar deuren ioet openen, gehuisvest il worden. De MAVO j^laesduynen en haar de- j^ndance de branding in !e oordwijk aan Zee zou- n een mogelijkheid innen zijn. Beide gebou- (aien zijn echter nog in ge- >5 fuik. Branding komt per 15 mei .4! eg. Als voor dit gebouw ge- izen wordt, zal het volgens, ethouder onderwijszaken J. 3( ïdijn een heksentoer worden tWn de school tijdig gereed te *C ijgen. Ook al in verband met bouwvakvakantie in juli. d( iwel Haesduynen als de ei anding moeten worden op- en verbouwd. Daar mee zal een bedrag gemoeid zijn van 105.000 gulden. Een alternatief voor huisvesting van de nieuwe school is een noodvoorziening op een braak liggend terrein achter de bi bliotheek aan de Weteringka de. Een uitspraak kon Bedijn gisteren in de vergadering van de commissie onderwijszaken nog niet doen. „We zullen op korte termijn de richting bepa len", verklaarde hij. Een aantal commissieleden had veel waardering voor de voortvarendheid waarmee B. en W. te werk was gegaan en een extern bureau, Hilferink Croonen, had ingeschakeld om de school op poten te zetten. Mevrouw B. Cassee-van Nop pen (Noordwijks Belang) noemde het inschakelen van mensen van buitenaf verfris send en getuigen van grote voortvarendheid. Wel zette ze haar kanttekeningen bij de korte periode waarin het bu reau de school moet stichten. Normaal neemt zo'n procedure 3 jaar in beslag. Het verschil tussen een half jaar en 3 jaar vond ze wel erg groot. J. Plug (Groen Links) had er zo zijn twijfels over of het wel ver standig was alle afdelingen van de gemeente een bijdrage te laten leveren aan de tot standkoming van de school. „Sommige afdelingen zijn al overbelast", zo vond hij. Uit de woorden van Bedijn viel echter op te maken dat het pure noodzaak is om de ambtenaren hun steentje te la ten bijdragen. Op die manier worden de kosten gedrukt en bovendien hebben ze de kans nog wat van Hilferink Croon en te leren. Dat is volgens hem van belang omdat een aantal afdelingen ook na de start van de school blijvend werk zullen houden van de school. Voor de werkzaamheden van het ad viesbureau wordt 400.000 gul den uitgetrokken. Gerechtelijke stappen „Hebben we misschien nog een vuiltje aan de broek han gen?", zo vroeg M. de Jong (CDA) zich af. Daarmee doel de hij op het feit dat de Rijn lands Lycea Oegstgeest en Sas- senheim van plan zijn gerech telijke stappen te ondernemen tegen de komst van Noord - wijkse school. „De beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen is binnen", zo stelde Bedijn hem gerust. „Die zit juridisch goed doortimmerd in elkaar, daarom duurde het ook zolang voordat hij binnen was". Als er geprocedeerd wordt, zal dat volgens de wethouder niet te gen de school zijn maar tegen de staat. Volgens de directies van beide Lycea zijn er proce durele fouten gemaakt. De nieuwe scholengemeenschap wordt een afsplitsing van het Louise de Coligny College in Leiden. Of het afsplitsingsbe- sluit juridisch juist is, wordt betwijfeld. Bedijn zei er echter alle vertrouwen in te hebben dat als er een gerechtelijke procedure komt, de uitspraak toch ten gunste van de nieuwe school zal zijn. De kevers zijn de Zilkers een doorn in het oog. FOTO: HENK VAN DEN ENDE DE ZILK De rijen oude Volkswagens naast Pompe aan de Zilkerduinweg moeten weg. Volgens het Zilker raadslid J. de Win ter ligt er bij het Noord- wijkerhouts college een sommatie gereed dat de Volkswagenkevers binnen zeven dagen weg moeten zijn omdat anders een kort geding wordt aange spannen. De auto's zijn eigendom van de heer De Bonte die eerst in Hoofddorp zijn wrakken had staan bij een aannemer die deze handelaar toch liever kwijt was en daarom het stuk braak liggend land aan de Zil kerduinweg aankocht als al ternatief voor De Bonte. Die verhuisde daar op naar De Zilk en parkeerde zijn eerste paar volkswagen naast Tine- kes bloemenmagazijn die daar ook niet gelukkig mee was. „Maar juridisch schijnen de wagens daar te mogen staan", aldus De Winter. De rest van de auto's kwamen eerst naast café De Doofpot, waarop de eigenaar daar een afscheiding maakte die in De Zilk al de bijnaam „de tank gracht" heeft gekregen. Daar op verdwenen de volkswagens naar het terrein naast Pompe. De wagens zijn de Zilker be volking een doorn in het oog ook al vanwege de staat waar in ze verkeren. „Men vreest dat het effect zal zijn dat er nog meer oude troep op het terrein terecht zal komen nu dit oud roest er al staat", aldus De Winter. „En chef openbare werken De Boer kan dan wel zeggen dat het in dat geval de Zilkers zelf zijn die dat doen, maar met zo'n antwoord schiet niemenad wat op". Of de som matie inmiddels ook al het ge meentehuis verlaten heeft, kon hij nog niet zeggen. Provincie akkoord met financiering Rhijndael KOUDEKERK/HAZERS- WOUDE Het bejaardencen trum Rhijndael in Koudekerk is uit de financiële problemen. Vanmorgen vroeg werd be kend dat de provincie Zuid- Holland akkoord gaat met het plan om de nieuwbouw van het bejaardenhuis te financie ren. Het bestuur van het be jaardencentrum heeft jaren lang gekampt met een tekort aan financiële middelen voor de hoger uitgevallen bouwkos ten. Nu het provinciebestuur heeft ingestemd met de finan cieringsregeling komt daaraan een einde. De provincie be taalt nu het tekort van drie ton, terwijl de beide deelne mende gemeenten Koudekerk en Hazerswoude elk gemeen tegarantie geven voor een le ning ten bedrage van 3,5 mil joen gulden. DEN HAAG/SASSENHEIM De voormalige vatenspoeler Van der Zee moet zoveel mo gelijk opdraaien voor de kos ten van het schoonmaken van het vervuilde bedrijfsterrein aan de Industriekade. Dit werd dinsdag door landsadvo caat H.A. Uniken Venema be toogd voor de Haagse recht bank. Geschat wordt dat bo demsanering 7.3 miljoen gul den kost. Volgens de advocaat heeft Van der Zee zich sinds 1955 schuldig gemaakt aan stelselmatige vervuiling van het terrein, dat daarom geheel moet worden afgegraven. Van der Zee ontkent stelselmatige lozing van schadelijke-stoffen. Volgens raadsman J. van der Plas werd bij het bedrijf zorg vuldig gewerkt en bouwde men zelfs een zuiveringsinstal latie voordat dat wettelijk werd vereist. Hij gaf toe dat er wel eens wat mis ging bij het bedrijf waar dagelijks duizend vaten werden gereinigd. Uit spraak op 17 januari. 30buurtvereniging Wilhelmina 45 eeft morgenavond een iuurtfeest in de grote zaal q van de Voorhof aan de 0 Bondstraat in Lisse. Toneel- 3 vereniging Pancras uit Sas- 'i: senheim brengt het stuk „Het dorp der huichelaars". Na afloop verloting en dan- lo sen op muziek van de Ma rio's. Aanvang acht uur. Maskerade De Lissese toneelvereniging q Maskerade speelt morgen- kt avond het tragi-komische blijspel „Het eindpunt" in 't Trefpunt aan de School- 1 straat in Lisse. Een bejaard ■^echtpaar weigert naar een h)bejaardentehuis te gaan. Aanvang acht uur, entree $f6. Cabaret Het cabaretduo De Roos en de Vuilnisbak komt morgen naar het Voorhoutse jonge- rencentrpm Ex Voto met het programma Van Blues tot 10 Ba by Ion. Het duo staat in hun cabaret kritisch ten op zichte van de maatschappij en schuwt pittige, maar ook grappige en aangrijpende teksten niet. De zaal gaat open om half tien. En tree- bed raagt voor niet-leden 'if 2,50. Leden kunnen gratis naar binnen. Orgelconcert 11 Organist Peter Eilander geeft morgenavond een con- \cert op het Van den Heuve lorgel in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat in Kat wijk. Eilander is organist in Apeldoorn en docent aan het 31 Muziek Onderwijs Centrum in Holten. Verder is hij diri- 'sgent van de christelijke ge lengde koren Cantate Deo n en Vox Humana en schrijft hij zelf arrangementen voor koor, orgel en trompet. In Katwijk speelt hij werken h van Mendelssohn, Pikethy, i Andriessen, Bute en een ko- 3 raalbewerking van Asma en Freyer. Toegang f 7, CJP/65-plus f 5,50. Brigitte Zangeres Brigitte treedt morgenavond op in bar-dan- cing The Blues Brothers aan het Henri Dunantplein in Hillegom. De 19-jarige Haagse zangeres eindigde tij dens het Nationale Songfes tival in maart van dit jaar op de vijfde plaats. Zaal open om negen uur. In 't Trefpunt in Warmond wordt morgen en zaterdag de jaarlijkse bazar van de Hervormde kerk gehouden. Er zijn spullen te koop, het rad van avontuur draait en op zaterdag wordt er ook bingo gespeeld. De bazar is vrijdagavond geopend van zeven tot tien uur en zater dag van elf tot vier uur. Vanaf acht uur 's avonds is het traditionele kaas- en wijnfeest met de trekking van de grote loterij. Vorig, jaar bracht de bazar bijna tienduizend gulden op. Expositie De Libelle-columniste Sche herazade opent zaterdagmid dag in 't Huys De ver aan de Heereweg in Lisse de ten toonstelling „Duizend-en- een-nacht". Dè expositie be staat uit olieverfschilderijen en gouaches van Djim de Graaf. De opening, die om drie uur wordt verricht, wordt tevens opgeluisterd met een optreden de buik danseres Pirlanti. De ten toonstelling, duurt tot en met 26 november, en dage lijks van twee tot vijf uur geopend. Op maandag is 't Huys Dever gesloten. Koffertje „Het Koffertje", een kinder voorstelling van poppenthe ater Lapland, is zaterdag 11 en zaterdag 25 november te zien in Artopa aan de Gre- velingstraat 50 in Lisse. Het stuk is geschikt voor kinde ren van 4 tot 8 jaar oud. Poppenspel wordt gecombi neerd met theater en kinde ren worden bij de voorstel ling betrokken. Op beide middagen begint de voor stelling om half drie. Toegang kost f2,50. Collecte De collecte voor voor de Brandwonden Stichting heeft in Valkenburg f1.747,20 opgebracht. Pandastand Het Wereld Natuur Fonds is zaterdag aanwezig in Jaap Kooy's Tuincentrum aan de Heereweg in Lisse. Zij ge ven daar informatie over het fonds en verkopen verschil lende artikelen ten bate van het fonds. Jaloezieën De komedie Jaloezieën van Haye van der Heyden wordt zaterdagavond uitgevoerd in Tripodia in Katwijk. Aanvang kwart over acht. Het verhaal gaat over een gevierde actrice die een groot huis van haar moeder krijgt. Als het hele huis is ingericht staat moeder opeens op de stoep met de mededeling dat zij ook in het huis trekt. Dochter weigert waardoor de zaak uit de hand loopt. De situatie ver ergert als zich ook nog een oudere man aandient die op zoek is naar een vrouw. Zo wel moeder als dochter komt hiervoor in aanmer king. Toegang kost 10, 12,50 of/15. Speelmiddag Het Adema-orgel in de St.A- gathakerk in Lisse kan za terdagmiddag voor de laatste keer in dit seizoen worden bespeeld. Van twee tot zes uur kan men voor 7,50 per kwartier spelen op het orgel. Het geld is bestemd voor het restauratiefonds van het or gel. NOORDWIJK Het Noordwijkse CDA wil in de komende raadsperiode harder optreden tegen het nachtelijke overlast van het avond- en nachttoeris- me. Daar drongen de CDA-leden gisteravond op aan tijdens de vergadering in De Vinkenhof waar het verkiezingsprogramma werd vastgesteld. Het CDA wil in de komende vier jaar streven naar een eigen Noordwijkse ambu lance. Hiervoor moet de gemeente alles doen wat mogelijk is, stelden de CDA-leden gisteravond aan. Voor de vergadering in de Vinkenhof was gisteravond veel belangstelling. Het gepre senteerde programma werd op verschillende punten aange past. Zo werd een verzoek ge honoreerd van de Katholieke Bond van Ouderen om aan de meer bejaarde Noord wijkers een waardige plaats in de sa menleving te geven. Ook het harder optreden bij het tegen gaan van de nachtelijke over last was een wens van de le den. Suggesties als het plaat sen van een muziektent kre gen als te gedetailleerd onvol doende bijval. In het CDA- verkiezingsprogramma wordt wel aandacht gevraagd voor een uitbreiding van de rerea- tieve mogelijkheden voor het Bollenbad. Het CDA stelde gisteren als hoogste prioriteit de bescher ming en herstel van het mi lieu. Als tweede op de lijst staat de vermindering van de overlast door het avondtoeris me. Vervolgens zijn „voldoen de, menswaardige en recht vaardig verdeelde arbeid", het bouwen van voldoende en be taalbare woningen, het realise ren van betaalbare woonvor men voor ouderen, het verbe teren van de leefbaarheid van de oude dorpskernen en het voeren van een verantwoord voorwaardenscheppend beleid het plaatselijk bedrijfs- De kieslijst van het CDA Noordwijk is nog niet vastge steld. Dat gebeurt op 14 no vember tijdens een aparte le denvergadering. Voorzitter Passchier maakte gisteravond wel bekend te rekenen op ne gen zetels in de nieuwe Noord wijkse raad waarin 21 in plaats van op dit moment 19 zetels zijn te vergeven. Afrikaanse muziek in de Oegstgeestse bejaardenhuizen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE OEGSTGEEST De bejaar denoorden Van Wijckerslooth en Rustenborch aan het Van Wijckersloothplein 1-3 in Oegstgeest houden tot en met 18 november een themaweek over Afrika. Gisteren ging die van start. Het thema Afrika is op een leerzame maar ook op een feestelijke manier uitge werkt. Dagelijks zijn er exposi ties te zien: van Afrikaanse voorwerpen, foto's van Kaap Verdië en Tanzania en dia- beelden van Afrika in het al gemeen. Er is een leestafel aanwezig en er worden pro- dukten van de Makonde-stam verkocht. De activiteiten be ginnen dagelijks omstreeks half drie. Zaterdag 11 en zon dag 12 november wordt de film „Out of Africa" vertoond. Op vrijdag 17 en zaterdag 18 november wordt een Afri kaanse markt gehouden. Za terdag kunnen daar alle bezoe kers terecht van elf tot vier uur. 0 OORDWIJK Zowel Stichting Katholiek 'nderwijs Noordwijk als !t CDA Noordwijk wil 1 iheldering over de vraag i ie het kon gebeuren dat j le leerlingen van de öogste groepen van de een brief in bus kregen over een i rijsvraag, uitgeschreven tor de begeleidingscom- voor openbaar voortgezet onderwijs. De brief, ondertekend door wethouder van onderwijs J. Bedijn, bevatte volgens het Di rectie Overleg Noordwijkse Scholen (DONS) wervende teksten. Ook een aantal com missieleden zetten gisteren tij dens de commissievergadering onderwijszaken hun kantteke ningen bij het uitgaan van de brief. Volgens mevrouw B. Cassee- van Noppen (Noordwijks Be lang) getuigde het verzenden van de brief van „woeste voortvarendheid". „Het is pri ma wanneer men leuke plan nen bedenkt, maar daarbij moet de zorgvuldigheid niet uit het oog worden verloren", zo betoogde ze. „Ik kan mij voorstellen dat de confessione le scholen niet staan te juichen als er dergelijke brieven bin nenkomen". Wethouder Bedijn gaf ruiter lijk toe dat de aanpak fout was. „Ik vond het uitschrijven van de prijsvraag een prima idee. Het is leuk als kinderen zelf een naam aan een school geven. In mijn enthousiasme heb ik mijn handtekening on der de brief gezet en hem snel de deur uit laten doen". In middels heeft er volgens Be dijn een verhelderend gesprek plaatsgehad met de voorzitter van DONS A. van de Heijden en zijn er over de werving van leerlingen nu en in de toe komst goede afspraken ge maakt. Volgens de wethouder zijn er met DONS afspraken gemaakt over samenwerking. Een tweetal afgevaardigden van DONS zal als klankbord gaan fungeren voor de nieuwe openbare scholengemeenschap die per 1 augustus 1990 open gaat. Adressen Zowel CDA als de Stichting Katholiek Onderwijs wil we ten van welk adressenbestand gebruik werd gemaakt om alle leerlingen te kunnen aan schrijven. Volgens de Wet op de Persoonsregistraties moet zeer zorgvuldig worden omge gaan met persoonsgegevens. „Zeker van de gemeentelijke overheid moet Ijierbij grote zorgvuldigheid worden ver wacht", zo schrijft de stichting in een brief aan de gemeente raad. Bedijn wilde gisteravond niet ingaan op deze vragen. Een schriftelijk antwoord vond hij passender. Toeristenmarkt Katwijk toch naar dinsdag KATWIJK De toeristen- markt Katwijk wordt ver plaatst naar dinsdag. De ge meente Katwijk volgt hiermee het advies op van het Hoofd bedrijfschap voor de Detail handel. Het Hoofdbedrijfschap heeft vooral gekeken naar de belangen van de kooplieden van de reguliere weekmarkt en de winkeliers in het cen trum. Daarnaast vindt het be drijfschap dat er meer tijd moet zitten tussen de toeris tenmarkt op donderdag en de normale weekmarkt op vrij dag. De kooplieden van de toe ristenmarkt lieten enige tijd geleden via een enquête weten niet veel te voelen voor een andere dag voor de markt. Het plan wordt vandaag besproken in de vergadering van de com missie zorg, volksgezondheid, economische zaken en emanci patie. (ADVERTENTIE) Beocenter 9500 Wie een Beocenter 9500 bezit als muzieksysteem', blijft zich verwonderen. Want die stijlvolle kompositie in zwart glas en glanzend metaal wekt u tot leven met een lichte aanraking van uw hand of een toetsdruk op de afstandsbediening. Een paneel schuift geluidloos opzij om uw compact disc of cassette te ontvangen. En als dan uw kamer zich vult met muziek, beseft u iedere keer weer dat eenvoud de hoogste vorm van luxe is.. 'Kan worden aangevuld met de Beogram 9500 langentrale platenspeler Hoogeveen Beeld Geluid ROELOFARENDSVEEN Zuideinde 16a, Tel. 01713-2891

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13