Massale demonstraties bij viering Oktoberrevolutie T9 VERBIJSTEREN Linkse Salvadoranen vermoord Bonn: „Nu tijd voor vrije verkiezingen in de DDR" 'Dinkins wil in New York vredestichter" zijn DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND CfiidócSomorvt WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 Ruimtependel klaar voor geheime missie CAPE CANAVERAL Het Ameri- kaanse ruimteveer Discovery zal op 20 november na het invallen van de duis ternis worden gelanceerd voor een ge heime militaire missie. Dat Jieeft de NASA bekend gemaakt. Van de 32 shuttle-vluchten tot nog toe zijn er maar twee in de nacht begonnen. Het exacte tijdstip van de lancering zal pas kort te voren bekend worden gemaakt om het voor Russische spionageschepen moeilij ker te maken de vlucht van het ruimte veer te volgen. Volgens betrouwbare bronnen zal Discovery op 20 november een 2,5 ton zware kunstmaan de ruimte inbrengen die voorzien is van elektroni sche apparatuur om Sovjet-raketproe ven te volgen en militair en diplomatiek radioverkeer af te luisteren. Poolse partij kiest voor vernieuwing WARSCHAU Het centraal co mité van de Poolse communisti sche partij is voor omvorming van de partij in een westers aan doende socialistische partij. Een grote meerderheid van de 230 le den van het comité heeft zich uitgesproken voor een partij met een nieuwe naam en voor een meerpartijen-stelsel, vrije verkie zingen en sociale gerechtigheid. Slechts enkele ortodoxe commu nisten stemden tegen het ont werpprogramma waarin deze hervormingen worden verwoord. Het laatste woord over de nieuwe koers is aan het partijcongres, dat in januari bijeenkomt. VN-troepen naar Midden - Amerika NEW YORK De VN-Veiligheidsraad heeft unaniem ingestemd met het sturen van een 625 I man sterke vredesmacht naar Midden-Ameri- ka. De vredesmacht (ONUCA), die uit 260 on bewapende militairen, een groep artsen', techni ci en ambtenaren zal bestaan, moet controleren of het akkoord dat de presidenten van vijf Mid- denamerikaanse landen in augustus hebben ge sloten, wordt nageleefd. Ook moeten de troepen proberen een einde te maken aan de gevechten tussen regeringslegers en rebellen. De ONUCA zal haar hoofdkwartier in de Hondurese hoofd- i stad Tegucigalpa krijgen. De vredestroepen zul len voorlopig voor een half jaar in het gebied blijven. Canada, Westduitsland en Spanje leve- j ren het overgrote deel van de militairen en het overige personeel. Postzegels brengen bijna miljoen op LONDEN Op een veiling in Londen zijn 36 „zwarte penny" postzegels uit 1840 door een onbe kende verzamelaar gekocht voor ruim 280.0Q0 pond (ruim 925.000 gulden). Op de zeer waardevolle Britse postzegels staat een nog jon ge koningin Victoria afgebeeld. Zij werden oorspronkelijk voor een penny per stuk verkocht. Toen de 36 zegels in 1934 voor het laatst van eigenaar wisselden, werd er 525 pond voor betaald, toen onge veer vijfduizend gulden. De duur ste postzegel aller tijden is echter nog steeds de „Baden-zegel" uit 1851. Deze werd in 1985 in het Westduitse Wiesbaden verkocht Een veilingmeester toont de 'Penny's' die in Londen voor bijna twee miljoen gulden. onder de hamer kwamen. foto: epa PROLETARIËRS ALLER LANDEN, VERGEEF ME" Chinezen moeten hun armoede aanvaarden PEKING Een Chinese staatskrant heeft de bevolking opgeroepen zich de ko mende jaren neer te leggen bij sobere en moeilijke levensomstandigheden, terwijl het land de economische problemen te bo ven probeert te komen. Het commentaar verscheen op het moment dat het centraal comité van de communistische partij be sprekingen voert over een ombuigings programma voor de komende drie jaar- Daarin wordt naar verwachting de staats controle over de economie aangetrokken en zullen waarschijnlijk de mogelijkheden voor de vrije markt worden beperkt. Op roepen tot soberheid en het aanhalen van de broekriem zijn in China een terugke rend verschijnsel geworden sinds het neerslaan van de opstand in juni. Jordaanse Bondsrepubliek gekomen. Na genoeg allemaal geven ze als motief dat ze niet geloven dat er werkelijke politieke en eco nomische veranderingen in hun land worden doorgevoerd. Volgens een krant in Praag zijn er op dit moment nog ze ker 45.000 DDR-burgers in Tsjechoslowakije, van wie de overgrote meerderheid even eens naar de Bondsrepubliek wil reizen. De grenspolitie van de Bondsrepubliek weet zich bijna geen raad meer met de immigrantengolf. De meer dan dertig opvangcentra in Beieren zijn overbelast. Nu er geen vluchtelingen meer in extra treinen worden aangevoerd is de mogelijkheid om duizenden nieuwkomers meteen naar an dere delen van de Bondsrepu bliek te brengen vervallen. De Westduitse regering heeft gisteren ingestemd met de bouw van 400.000 nieuwe wo ningen om het gebrek aan hui zen voor de vluchtelingen en immigranten weg te nemen. Alleen al dit jaar worden op een bevolking van bijna 62 miljoen ongeveer 700.000 nieu we inwoners verwacht. Dit zijn niet alleen vluchtelingen uit de DDR maar ook immigranten uit andere Oosteuropese lan den en asielzoekers uit de Der de Wereld. De kans dat de wet op het rei zen voor DDR-burgers er zo uit gaat zien als het ontwerp dat maandag voor openbare discussie werd vrijgegeven is minimaal. Een parlementaire commissie heeft gisteren van het ontwerp nauwelijks een spaan heel gelaten. Ze verlangt dat de regering afziet van de uitreisvisumplicht. Verder moet duidelijkheid worden verschaft over de mogelijkheid voor reizigers om aan deviezen te komen. De gronden waarop een paspoort kan worden ge weigerd dienen opnieuw te worden geformuleerd en over de maximale reistijd van dertig dagen per jaar moet de rege ring volgens de parlements commissie nog maar eens goed nadenken. verkiezingen geven hoop aan Palestijnen (Van onze correspondente Willy Werkman) AMMAN Als Reda Abu Rabo vandaag haar stem gaat uitbrengen in de Jordaanse verkiezingen, staat haar maar één doel voor ogen: „Wij moeten vechten voor de bevrij ding van Palestina. Lang leve de Intifada". Haar vriend Ali Sari stemde gretig in. „Wij moeten hier in Jordanië politieke macht krij gen", riep hij. „Alleen zo kun nen we ooit naar ons land te rugkeren". Reda en Ali zijn Palestijnse vluchtelingen. Zé zijn beiden actief in de Jor daanse afdeling van het extre me Democratische Front voor de Bevrijding van Palestina. „De koning", zeiden ze, „heeft ons alleen maar met woorden geholpen. In werkelijkheid heeft hij ons alleen maar on derdrukt en achtervolgd". On der de ongeveer anderhalf mil joen Palestijnen in Jordanië - gevlucht tijdens de Israelisch- Arabische oorlogen van 1940 en 1987 - vormt het Democrati sche Front voor de Bevrijding van Palestina de radikale kern Het merendeel van de Palestijnen onderwerpt zich passief aan de beperkende maatregelen, die het Jordaanse regiem hen oplegt. De Palestij nen leven vooral in grote vluchtelingenkampen rondom de hoofdstad Amman en ten westen daarvan en hebben de Jordaanse nationaliteit. En nu het land vandaag voor het eerst sinds 22 jaar een nieuw parlement mag kiezen, kunnen ook zij hun stem uitbrengen. Hoewel ze genoeg redenen hebben om aan het nieuwe de mocratische proces in Jordanië mee te doen, zal hun opkomst echter laag zijn. In de vluchte lingenkampen heeft niet meer dan veertig procent van de stemgerechtigden zich laten registreren. „De Palestijnen", zo vertelde een Jordaanse col lega, „zijn niet geïnteresseerd in de verkiezingen. Ze vrezen dat er - wat ook de stembusuit slag zal zijn - voor hen toch niet veel zal veranderen". Vrouwen Maar niet alleen de Palestij nen, ook de vrouwen in Jorda nië voelen zich gefrustreerd. De even fel opgelaaide strijd om de rechten voor de vrouw - één van de meest besproken verkiezingsonderwerpen - zal een zachte dood sterven, als waarschijnlijk niet meer dan één van de twaalf vrouwelijke kandidaten in het parlement gekozen zal worden. „Mis schien hebben we niet hard ge noeg gewerkt", verzuchtte in Amman professor Arua al Amari, een 45-jarige psycholo ge aan de universiteit van Jor danië. „De vrouw hier wordt nog steeds gezien als een min derwaardig wezen". „Ik zou de vrouwen hier wil len toeroepen, dat ze eindelijk wakker moeten worden", zegt ze. „Wat we tot nu toe bereikt hebben is niet genoeg. Ik kan alleen maar hopen dat we bij de volgende verkiezingen meer kans maken". route geblokkeerd met bussen en manschappen die overigens ongewapend waren. Zo wilde men voorkomen dat de de monstranten naar het Rode Plein zouden optrekken. Dat was aanvankelijk de bedoe ling, maar maandag had de Moskouse gemeenteraad laten weten dat zo'n heiligschennis op de verjaardag van de revo lutie met geweld zou worden voorkomen. De organisatoren van de 'Moskouse vereniging van kiezers', een vergaarbak van een groot aantal politieke clubs en organisaties, kozen toen eieren voor hun geld. Onoverwinnelijk „Wij zijn onoverwinnelijk zo lang we met z'n allen zijn", pa rafraseerden de demonstran ten de beroemde Zuidameri- kaanse straatrevolutiekreet uit het eind van de jaren zestig. „Weg met het totalitarisme", „De partijheerschappij voor het tribunaal van Neuren berg", „Proletariërs aller lan den, vergeef me. Getekend: K. Marx", schreeuwden de span doeken. Het Russische Volks front, de verboden Democrati sche Unie, iedereen was er. Zelfs de zwarte vlag met rode ster van de Sovjet-anarchisten werd meegedragen, samen met de oude witte-blauw-rode Rus sische nationale vlag. sommige honderden kilome ters hadden moeten reizen, toonden zich onveranderlijk giftig op de huidige regering. Voor Gorbatsjov wilde men nog wel een uitzondering ma ken (hoewel er ook een bord met „Wie bevrijdt ons van de ontwerper van de perestroj ka?" werd rondgedragen), maar reeds bij het noemen van de naam van diens rechter hand, premier Ryzjkov, kwa men de wegwerpende geba ren, Er liepen ook militairen in uniform onder de demon- stanten. Halverwege de tocht door de stad voegde de omstreden on derzoeksrechter Gdljan zich onder gejuich en applaus bij de stoet. Zijn pogingen om het corruptienet in de USSR te ontrafelen, zijn van hogerhand afgestopt, toen hij onder ande re het politburolid Ligatsjov begon te beschuldigen. Voor deze massa was hij een volks held. De demonstratie eindig de rustig in het Olympisch sta dion. Desalnietemin werd het Rode Plein tqt 's avonds laat extra bewaakt door militairen. Journaal De staatstelevisie, die de de monstratie driftig had staan filmen, maakte gisteravond nauwelijks melding van deze gebeurtenissen. De meeste beelden waren gewijd aan de ditmaal zeer sobere officiële Muzikanten van het Rode Leger marcheerden gisteren over het Rode Plein ter viering van de 72e verjaardag van de Oktoberre volutie. foto's: ap viering op het Rode Plein. De militaire parade was dit jaar opvallend beperkt en verliep verrassend snel. De strategi sche raketten ontbraken zelfs helemaal en het aantal meege voerde leuzen was een fractie van wat normaal gebruik is. President Gorbatsjov stond op het mausoleum van Lenin een interview toe aan de staatste levisie (eerste keer in de ge schiedenis), waarin hij zei dat de problemen met de voedsel voorziening en de chaotische situatie in de consumptiegoe derensector het „zwaard van Damocles" boven de perestroj ka zijn, maar dat men desal niettemin toch de juiste koers naar een veelbelovende toe komst gevonden heeft. De vraag of de zieltogende landse- conomie drie vrije feestdagen achtereen wel kan verdragen kwam niet aan de orde. In verschillende Sovjetrepu blieken was de stemming grimmiger en gingen tijdens betogingen rode vlaggen in vlammen op. In Moldavië werd de officiële viering vroegtijdig beëindigd nadat een woedende menigte het bordes bestormde waarop het partijkader stond. (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK New York is een traditioneel bolwerk van de Democratische Partij. Slechts een vijfde van de gere gistreerde kiezers is Republi kein. Daarom viel de overwin ning van Dinkins in de burge meestersverkiezingen van gis teren (51 tegen 48 procent) wat tegen. Dinkins, die wijkvoorzitter van Manhattan was, had Koch in de voorverkiezingen in het Democratische kamp al versla gen en leek daarmee zeker van het burgemeesterschap. Hij staat bekend als een heer in de politiek en als een diplo maat die graag de rol van vre destichter speelt. Veel Newy- orkers maken zich zorgen over de toenemende tegenstelling tussen arm en rijk en zwart en blank in hun stad, die altijd prat ging op zijn verdraag zaamheid. Aangenomen wordt dat de Re publikein Giuliani veel stem men heeft gekregen van de joodse kiezers. Die zijn tradi tioneel Democratisch. Maar Dinkins' vriendschap met de zwarte ex-presidentskandidaat Jesse Jackson heeft veel kwaad bloed gezet onder de jo den, omdat Jackson de stad ooit heeft bestempeld als „Hy- mietown" (hymie is een scheldwoord voor jood) en om dat hij ooit PLO-leider Arafat in zijn armen sloot. Bij de verkiezingen van giste ren in Virginia en New Jersey was opmerkelijk, dat de ver liezende kandidaten krachtige tegenstanders waren van het vrije beslissingsrecht van de vrouw inzake abortus. Toen bij het vorderen van de campag nes duidelijk werd dat de (Re publikeinse) kandidaten juist vanwege hun uitgesproken standpunten geen schijn van kans zouden hebben, probeer den ze het abortusvraagstuk zoveel mogelijk naar de ach tergrond te dringen. Die tac tiek faalde volkomen. SAN SALVADOR In het westen van El Salva dor zijn de met kogels doorzeefde lichamen ge vonden. van drie ontvoer de leden van de linkse partij Sociaal Christelijke Volksbeweging (SCPM). Een partijwoordvoerder heeft het leger voor de moorden verantwoordelijk gesteld. Vol gens woordvoerder Flores werd' Cecilio Rivera, een func tionaris van de SCPM, samen met twee andere partijleden door mannen in legerunifor men ontvoerd na een partij bijeenkomst in de stad Sonso- nate, zo'n zestig kilometer ten westen van de hoofdstad San Salvador. Enkele uren later werden zij vlak buiten de stad dood aangetroffen. Bij hun li chamen, die waren doorzeefd met kogels en sporen van mar teling vertoonden, werd een brief aangetroffen waarin de drie werden beschuldigd van landverraad. Flores meent dat de moorden het werk zijn van een van de rechtse doodseska ders, die banden onderhouden met de partij van president Cristiani, de Republikeinse Nationalistische Alliantie (RNA) en die bestaan uit sol daten en officieren van het le ger. Sinds afgelopen juni de rechtse president Cristiani aantrad wordt weer steeds va ker melding gemaakt van ac ties van doodseskaders, burgeroorlog in El Salvador heeft in de afgelopen tien jaar aan zeker zestigduizend men sen het leven gekost. DE VALLEI DER VERGETEN WERELD QN517 Steeds dichter wordt het oerwoud en Rob ziet bomen en planten, die hij nog nooit eerder heeft aanschouwd. Maar dat niet alleen: hier leVen ook dieren, die elders ter wereld al hon derdduizend jaren geleden uitgestorven zijn. Staat daar niet een sabeltijger aan de oever? Hu, wat een slagtanden heeft het beest! Ook wemelt het hier van de krokodillen en slangen en op zekere dag verspert een kudde schrikhoorns hem de weg: logge, dikhuidige dieren, groter dan de nijlpaarden en neushoorns. Rob schoudert zijn geweer en vuurt enige malen. Misschien laten de dieren zich door dat onbekende geluid wegjagen. Maar het te gendeel gebeurt: woedend stormen de schrikhoorns op de in dringer aan en slechts door zich op het laatste moment op te trekken aan een tak kan Rob zich redden. Maar nu is hij zijn vlot Twaalf doden bij geweld Colombia BOGOTA Bij drie aanslagen zijn in Colombia twaalf mensen om het leven gekomen. Dat hebben de autoriteiten in Bogo ta meegedeeld. In de hoofdstad demonstreerden gisteren zeker driehonderd rechters en justi tiële functionarissen om betere beveiliging te eisen. De rech ters, die al vijf dagen in staking zijn, kwamen in actie nadat on langs opnieuw een magistraat in de cocaïne-hoofdstad Mede- llin was vermoord. a |IUn^KDRK| Double breasted ruitblazer uit de Bijenkorf Huis Collectie, perfect passend in het modebeeld. Gevoerd, met klepzakken. Keuze uit 5 kleur" variaties. 36 t/m 44. Nu voor de verbijsterende prijs van Uitstekend te combineren met corduroy rok of pantalon uit de Bijenkorf Huis Collectie. 100% katoen. In marine, khaki, bordeaux en olijf. 36 t/m 46. Pantalon met bandplooi en steekzakken 50.- Rechte rok 40.- 'Kleine Confectie ELKE DJAG ANDERE BIJENKORF.! (Van onze correspondent) MOSKOU Een menigte van naar schatting 20.000 man heeft gisteren op de 72e verjaardag van de so cialistische Oktoberrevo lutie in Moskou gedemon streerd. Daarbij werden leuzen gescandeerd als „Weg met het communis me" en „Weg met de com munistische partij". De unieke optocht, die een paar uur duurde, legde het verkeer op enkele grote boule vards in de stad volledig lam. De demonstranten droegen portretten met zich mee van Boris Jeltsyn, het enfant terri ble van de Sovjet-politiek, die men „het ontwaakte geweten van de communistische partij" noemde. Men eiste het vertrek van het conservatieve politbu- ro-lid Ligatsjov. Een van de vele spandoeken noemde de Oktoberrevolutie van 1917 „De tragedie van de 20e eeuw". De politie had uit voorzorg een groot aantal zijstraten langs de (Van onze correspondent Rink Drost) OOSTBERLIJN/BONN Op het opstappen van de regering in de DDR heb ben regering en oppositie in de Bondsrepubliek eensgezind gereageerd. Vrije verkiezingen zijn volgens hen de enig juiste manier om de DDR uit'de crisis te manoéuvreren. Voor dë regering van christen democraten en liberalen zei minister Rudolf Seiters: „Als ik de wil van het volk in de DDR juist interpreteer gaat het niet alleen om de uitwisseling van personen, maar om een principieel nieuwe politiek. De mensen wensen een werkelijke verandering van het systeem, die het hun mogelijk maakt in vrijheid hun toekomst te bepa len. Als consequentie maakt dit vrije verkiezingen noodzake lijk". Namens de sociaaldemo cratische oppositiepartij SPD zei de specialist voor Duits- Duitse aangelegenheden Hans Büchler: „De logische conse quentie uit het aftreden van de regering zou zijn om nu vrije verkiezingen voor te bereiden. Dan zou zich uit het verkie zingsresultaat een door het vertrouwen van de bevolking gedragen DDR-regering kun nen vormen. De SED zou er goed aan doen'nu haar machts positie op te geven". Het collectieve ontslag van de Oostduitse regering heeft geen invloed op de vlucht van DDR-burgers via Tsjechoslo wakije naar de Bondsrepu bliek. Integendeel. Het aantal vluchtelingen dat de Bondsre publiek binnenkomt steeg in de loop van gisteren van bijna 200 tot ruim 300 per uur. Sinds zaterdagmorgen zijn via Tsjechoslowakije nu al meer dan 30.000 Oostduitsers naar de (ADVERTENTIE) MÊÊÊÊÊgk

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7