Walkman, popconcert en disco boosdoener Klimaatconferentie eindigt zonder unanieme afspraken Onderzoek naar effecten medicijngebruik op Hoos Adverteren doet verkopen 1 binnenland CcidócSouaarU Eis 12 jaar voor moord en incest Omgeving bepaalt leerprestatie Opgeviste schedel is vermoedelijk niet van onthoofd lichaam WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 Winkel AH overvallen WEESP De rijkspolitie in Weesp heeft nog geen spoor ontdekt van de twee mannen die gisteren een gewapende overval hebben gepleegd op een filiaal van Albert Heijn in die gemeente. De overvallers kwamen via de achteringang de winkel binnen en dwongen de acht aanwezige personeels leden op de grond te gaan lig gen. Onder bedreiging van een vuurwapen moest één van hen vervolgens de kluis openen, waaruit een tot op dit moment onbekend geldbedrag is weg genomen. UTRECHT Wegens de moord op een dochter, de poging tot doodslag op een andere dochter en de ontucht met datzelfde meisje heeft de Utrechtse officier van justitie, mr. A. Maan, gisteren twaalf jaar gevangenisstraf ge ëist tegen een 43-jarige man uit Utrecht. Op 27 juli van dit jaar had de man zijn 21-jarige dochter gewurgd. Er bestonden al lang grote problemen tussen vader en dochter. De vader wilde zijn vier dochters op een traditioneel Marokkaans- Islamitische wijze opvoeden. Het meisje streefde naar meer vrijheid. Uiteindelijk barstte de bom tijdens een ruzie om de man met wie de dochter zou gaan trouwen. Kort na de dood van het meisje meldde de vader zich op het politiebureau. De poging tot doodslag zou al in het begin van de jaren tachtig hebben plaatsgevon den. Een minimale beschadi ging van de televisie zou va der toen tot razernij hebben gedreven. De man zou heb ben geprobeerd zijn destijds 11-jarige dochtertje, dat hij als de schuldige had aange wezen, te wurgen, hetgeen zijn echtgenote toen had we ten te voorkomen. De man ontkende dit feit. De ontucht met hezelfde meisje stond in het teken van de „maagdelijkheidscontro le". Als de dood de eer van zijn familie te verspelen als bij een huwelijk van één van zijn dochters zou blijken dat zij geen maagd weer was, had de man de „controles" uitge voerd. Die zouden later zijn ontaard in pure incest. De heftig geëmotioneerde vader ontkende dat in alle toonaar den. De rechtbank doet op 21 no vember uitspraak. Culemborg verzamelt besmette groenten CULEMBORG Omwonenden van de drie kabelbranderijen in Culemborg kunnen groenten en fruit die zijn besmet met lood en cadmium bij de gemeente inleve ren. Ze krijgen dan een ontvangst bewijs wat ze kunnen gebruiken als ze een schadevergoeding willen ei sen. Uit onderzoek is gebleken dat in groenten en fruit binnen een straal van 250 meter van de kabel branderijen te veel cadmium en lood zit. Mensen die regelmatig uit eigen tuin eten lopen daardoor een gezondheidsrisico. Tijdens een in formatiebijeenkomst werd bena drukt dat het eten van groenten en fruit uit eigen tuin beter achterwe ge kan worden gelaten. GRONINGEN Kinde ren uit eenoudergezin nen doen het niet per definitie slechter op school dan kinderen uit een tweeoudergezin. Hun prestaties worden vooral bepaald door de inkomenssituatie in het gezin en door de reacties van de buitenwereld. Dat blijkt uit een projecton- derzoek van de onderwijsso ciologen Rie Bosman en Wiepke Louwes van de Rijksuniversiteit Groningen, dat in boekvorm verschijnt onder de titel 'Gezinssitua ties en Onderwijskansen'. Aan de hand van gesprek ken en gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bestudeerden de onderzoekers de onderwijs- en beroepsontwikkeling van 400 kinderen over negen jaar. De ene helft van de kinderen kwam uit een een oudergezin met alleen een moeder aan het hoofd, de andere helft uit een tweeou dergezin. Bosman en Louwes onder zochten of de gezinssituatie op zich of de omstandighe den waaronder eenouderge zinnen functioneren de oor zaak is voor de geringere prestaties van kinderen uit eenoudergezinnen. Dat laatste bleek het geval: gescheiden moeders hebben vaak weinig geld en hun omgeving neemt dikwijls een afwijzende houding aan ten opzichte van echtschei ding. Ook relatieproblemen met de ex-man of nieuwe partners van de moeder kunnen destabiliserende fac toren zijn die leerprestaties van de kinderen negatief be ïnvloeden. I Duizenden jongeren lopen jaarlijks een beschadiging aan hun ge hoor op door bezoek aan een discotheek. FOTO: ANP IGEHOORSCHADE: LEIDEN Per jaar lopen 15.000 jongeren tussen de I 15 en 30 jaar gehoorschade op door het bezoeken van I popconcerten en disco's of J het dragen van een walk man. Totaal telt ons land naar schatting 15Ö.000 jon geren met gehoorschade en dat aantal stijgt jaar op jaar. Dat blijkt uit het onderzoeks rapport 'Het gehoor van jonge ren en blootstelling aan geluid' van mevrouw drs. W. Pas- schier-Vermeer, stafmede werkster van het Nederlands Instituut voor Preventieve Ge zondheidszorg (NIPG) in Lei den en leidster van het onder- Het nog niet gepubliceerde rapport wordt over enkele we ken aangeboden aan de Ge zondheidsraad, een advies-in stantie van de regering. Het is voor het eerst dat in Neder land op zo'n grote schaal on derzoek is gedaan naar deze problematiek. Alleen al door het dragen van een walkman lopen per jaar 2.200 jongeren gehoorschade op. De meeste slachtoffers val len onder de muzikanten: to taal 9.000. De overige slachtof fers zijn bezoekers van pop concerten en disco's. Volgens drs. Passchier betreft het een „zeer reële inschatting" van de problematiek. „De cijfers zijn zeker niet overdreven". Met gehoorschade bedoelt me- vrouw Passchier een situatie 'waarbij men in het dagelijks leven merkbaar de nadelen van het verminderde gehoor ondervindt'. „Dat wil zeggen dat ze moeite hebben andere mensen te verstaan in een om geving met achtergrondlawaai. Als bijvoorbeeld de tv aan staat. Daar waar mensen met een gezond gehoor dan geen problemen ondervinden, kla gen gehoorbeschadigden ero ver dat ze slecht kunnen ver staan". Nederland telt 3,8 miljoen jon geren tussen de 15 en 30 jaar. Omgerekend heeft dus vier procent gehoorschade opgelo pen door het luisteren naar muziek. Passchier wil niet zover gaan te stellen dat het dragen van een walkman of het bezoeken van popconcerten en disco's gevaarlijk is. „Voor 95 procent van de jongeren is dat niet zo". Ook de vraag om hulpverle ning door gehoorgeschadigde jongeren neemt toe. Audiologi- sche centra melden een ver hoogde vraag van jeugdigen die ten gevolge van muziek gehoorschade hebben opgelo pen, aldus mevrouw Passchier. Eenmaal opgelopen gehoor schade is onherstelbaar. Alleen een gehoorapparaat kan nog enige uitkomst bieden. Mevrouw Passchier zou het zinvol achten wanneer de fa brikanten van walkmans wor den verplicht om op een bij sluiter te waarschuwen voor het gevaar voor gehoorschade bij een te hoog volume. Over verdergaande maatrege len, zoals het verbieden van extreem lawaai bij popconcer ten, wil ze zich niet uitlaten. „Dat is een politieke beslissing. En het is natuurlijk de vraag of je zulke maatregelen moet nemen/terwijl zoveel jongeren er kennelijk plezier en genoe gen aan beleven zonder nade lige gevolgen". LEX VAN KOOTEN NOORDWIJK De mi nistersconferentie over het klimaat is gisteren in Noordwijk geëindigd met een zeer voorzichtig ge formuleerde slotverkla ring. Concrete afspraken over de aanpak van de uitstoot van broeikasgas sen zijn uitgebleven, als gevolg van de tegenstand van met name de Vere nigde Staten en Japan. Conferentie voorzitter Nij- pels toonde zich na afloop „een beetje tevreden", maar milieu-organisaties noemden de conferentie een „ramp" en een „te leurstelling". Na twee dagen en een nacht intensief onderhandelen lag hij dan óp tafel, „The Noord- wijk Declaration", de slotreso- lutie van de ministersconfe rentie over atmosferische ver vuiling en klimaatverande ring. Alle aandacht ging on middellijk uit naar het inmid dels roemruchte artikel 16, want daarin zou moeten staan of, wanneer en in welke mate de 68 deelnemende landen be reid zouden zijn de uitstoot van broeikasgassen te stabili seren of zelfs de reduceren. De Verenigde Staten, Japan, Groot-Brittannië en de Sovjet unie hadden zich steeds tegen een al te concrete formulering verzet en wat was er nu uit de bus gekomen? Dat de 68 lan den unaniem de noodzaak van een stabilisatie onderschreven, maar niet tot een gezamenlijk standpunt hadden kunnen ko men over het niveau en het tempo van zo'n stabilisatie. Wel stond er dat „veel geïn dustrialiseerde landen stellen dat de stabilisatie voor het jaar 2000 moet zijn bereikt", maar onder die „veel" vallen in elk geval niet de VS en Japan, terwijl over andere grote ver vuilers (met name die van het Oostblok) onduidelijk bleef of ze nu wel of niet tot industrie landen gerekend moesten worden. Bovendien stond een regel verder dat de „vele geïn dustrialiseerde landen" pas Na afloop van de milieuconferentie in Noordwijk licht Ed Nijpels de pers in over de slotverklaring. over een jaar willen vaststel len op welk niveau gestabili seerd moet worden; dat van 1988, 1989, 1990 of wellicht nog een ander „basisjaar" (waarbij van belang is te weten dat de uitstoot van C02 en andere broeikasgassen jaarlijks toe neemt). Moeilijk „De discussies zijn erg moeilijk geweest, ondanks de twee jaar van voorbereiding", zei Ed Nijpels, toen nog minister, na afloop van de conferentie. Terwijl de laatste minuten van zijn bestaan als bewindsman wegtikten, deed hij zijn best de positieve aspecten van de con ferentie voor het voetlicht te brengen. Maar hij kon niet verhelen dat van „een groot succes" geen sprake was. In plaats daarvan sprak hij van „belangrijke stappen", die leidden tot „een beetje tevre denheid": „Milieu-ministers kunnen nooit helemaal tevre den zijn"* Mede-organisator en directeur van het milieubureau van de Verenigde Naties, dr. M. Tol- ba, meende daarentegen dat er juist alle reden was voor tevre denheid. „De deelnemers er kennen unaniem de noodzaak van stabilisatie. Niemand is daar voor weggelopen. Dat sommigen wat meer tijd ge vraagd hebben voordat ze kunnen garanderen dat ze in het jaar 2000 inderdaad op het punt van stabilisatie aangeko men zijn, is niet omdat ze erte gen zijn, maar omdat ze nog wat onderzoek willen doen". Het hoofd van de Japanse de legatie, K. Haraguchi, had het niet beter kunnen zeggen. Hij had liever gezien dat in de slo- tresolutie gesproken werd over de „wenselijkheid" van een stabilisatie dan over de de Amerikaanse delegatie, vroeg zich na afloop van de conferentie af of de landen die zich verplicht hebben tot een stabilisatie, zich wel realiseren wat dat betekent. Wij realise ren het ons, en daarom ver plichten we ons niet, zei hij. „Ik denk dat we van alle lan den het meeste onderzoek hebben gedaan naar de conse quenties van een stabilisatie. Maar wat we op deze confe rentie gezien hebben is dat er meer aandacht is voor het doel dan voor de middelen waar mee dat bereikt moet worden. Omdat wij weten welke mid delen nodig zijn -bijvoorbeeld wat betreft het autoverkeer - durven we niet te zeggen dat we in 2000 een stabilisatie be reikt zullen hebben". Dit Amerikaanse standpunt schoot de vertegenwoordigers van milieu-organisaties uit verschillende landen in het „noodzaak", want er moet nog „veel wetenschappelijk onder zoek volgen voor we verant woorde beslissingen kunnen nemen". Haraguchi verwees onder meer naar de IPCC (In tergovernmental Panel on Cli- mat Change), het onderzoeks bureau van de Verenigde Na ties en de Wereld Meteorologi sche Organisatie. Aan de voor avond van de Tweede Interna tionale Klimaatconferentie die volgend jaar in Zwitserland wordt gehouden, zal de IPCC een rapport publiceren. Daar wachten de VS en Japan in elk geval op. Het is ook aan de hand van dit rapport dat de „vele geïndustrialiseerde lan den" die wél tot stabilisatie per 2000 willen overgaan, gaan vaststellen wat het „basisjaar" moet zijn. Ramp William W. Reilly, hoofd van George Bush verdedigt VS WASHINGTON Presi dent George Bush van de Verenigde Staten heeft gisteren ontkend dat hij de pogingen om het broei kaseffect tegen te gaan wil blokkeren. Drie Amerikaanse senatoren hadden hevige kritiek geuit op de weigering van de Verenig de Staten om zich aan te slui ten bij de slotverklaring van de milieuconferentie in Noord wijk. Terwijl meer dan 60 sta ten een oproep deden om te gen het jaar 2000 de uitstoot van gassen die verantwoorde lijk worden gehouden voor het zogenaamde broeikaseffect te stabiliseren, besloten de Vere nigde Staten zich hierop nog niet vast te willen leggen. Bush verdedigde de strategie met de verklaring dat „je geen beleid tot in het extreme kan doorvoeren en tegen alle lan den in de wereld moet gaan zeggen dat ze geen economi sche groei mogen doormaken". verkeerde keelgat. „Zes maan den geleden zei president Bush nog dat de uitstoot van broei kasgassen gereduceerd moest worden", aldus de Amerikaan se milieu-deskundige Yeager. „Nu saboteert het Witte Huis zelfs een stabilisatie. Dat is niet de manier waarop de je de wereld leidt, zoals Bush zo graag wil". Greenpeace noem de de conferentie een „ramp" en stelde Japan en de Verenig de Staten daarvoor verant woordelijk. Ook Jan Hensel- man van Natuur en Milieu was „teleurgesteld" in de uit komst, maar hij vond het toch positief dat een reductie van de uitstoot van broeikasgassen althans op de internationale agenda is komen te staan en dat allerwegen duidelijk wordt dat het zoeken naar alternatie ve energiebronnen noodzake- J STEVO AKKERMAN SUSKE EN WISKE SAGARMATHA Eén treinpassagier is gisteren om het leven gekomen door een botsing van een Intercity- trein met een veewagen in Staphorst. Twee passagiers raakten zwaar gewond door rondvliegende delen van de veewagen en drie passagiers licht gewond. FOTO: ANP Ultgeverlj/Wavery Productions NIJMEGEN De rijks politie begint een onder zoek naar het mogelijke verband tussen een uit de IJssel opgeviste schedel en het in Breedenbroek bij Gendringen gevonden lijk van een onthoofde Een inwoner van Breeden broek vond zaterdag 28 okto ber in de Keizersbeek in zijn woonplaats het stoffelijk over schot van een onthoofde man. Volgens de politie had de on bekende man zeker een week in het water gelegen. Volgens de politiewoordvoer der heeft een inwoner van Zwolle in de afgelopen dagen bij de politie in die stad aangif te gedaan van de vondst van een schedel. De man had de schedel tijdens het vissen in de IJssel bij Heerde opgevist, maar van schrik meteen weer terug gegooid in de rivier. Volgens de politie is het vrij wel onmogelijk dat de schedel afkomstig is van het onthoofde lichaam. De schedel die in de IJssel is gevonden zou in ver gaande staat van ontbinding hebben verkeerd, terwijl het slachtoffer niet langer dan twee weken dood was. DEN HAAG In hoever re hebben de medicijnen die de 43-jarige Hagenaar Eef Hoos tegeh zijn sui kerziekte en hartkwaal gebruikt invloed gehad op zijn brein? Had de combi natie van verschillende medicijnen zwarte gaten in zijn geheugen geslagen, waardoor hij zich niet meer kan herinneren dat hij opdrachten aan de jeugdige werknemers van zijn bedrijf Toetanchamon gaf om bommen te plaat sen, brand te stichten en vernielingen aan te rich ten? „Ik ben ervan overtuigd dat ik het niet gedaan heb", aldus Hoos. „Maar kennelijk zeggen de anderen dat ik opdracht heb gegeven. Nou begin ik ook te twijfelen". Om er achter te komen of Hoos werkelijk gees telijk in de war is, gaat hij eind december naar het Pieter Baan Centrum in Utrecht om er een psychiatrisch onderzoek te ondergaan. Twee handlan gers, een 31-jarige inwoner van Voorschoten en een 22-ja- rige Hagenaar (veroordeeld tot respectievelijk vier en zes jaar gevangenisstraf) gaan naar de zelfde penitentiaire instelling om na te gaan in hoeverre de Toetanchamon-baas een psy- Relatie Eén van hen, de 22-jarige Ha genaar, sprak gisteren van een heel goede relatie met Hoos. Volgens psychiater prof. M. Zeegers zag deze jongeman in zijn baas een vaderfiguur. Hij voerde zijn opdrachten zonder morren uit: elf strafbare fei ten, variërend van het plaat sen van een bom bij het FC Den Haag-stadion tot het be waren van dertig kilo hasj voor zijn werkgever. „Ik wilde die goede relatie niet schaden door dit soort dingen te weige ren". „Was u bang voor Hoos?", wil de rechtbankpresident me vrouw mr. S. van Delden-v.d. Belt weten. „Nee, ik had wel veel respect voor de man", zei de Hagenaar, die toegaf dat Hoos „een heel andere manier van denken had. Hij wist me daarin mee te trekken". Het hoger beroep tegen deze Hagenaar werd gisteren als enige van de vijf Toetancha mon-rechtszaken bijna volle dig behandeld, voordat beslo ten werd de zaak aan te hou den in afwachting van het on derzoek in hetPieter Baan- centrum. Procureur-generaal mr. H. den Os eiste tegen hem acht jaar gevangenisstraf. In felle bewoordingen schetste hij een beeld van een onvoorstel bare golf van agressie en inti midatie die Den Haag had op geschrikt toen Toetanchamon met de aanslagen begon als re actie op een stukje in de krant. „De pers heeft volstrekt recht matig gehandeld. We hadden hier te maken met een recht streekse aanval op de persvrij heid". Even later: „Dit is erger dan terreur. Dit is complete waanzin". Getuigen Behalve de beslissing tot een psychiatrisch onderzoek van Hoos verwees het Hof zijn zaak ook terug naar de rech- ter-commissaris om zes getui gen te laten horen. Twee van hen, de ouders van één van de verdachten, zouden volgens de raadsman van Hoos kunnen bevestigen dat zijn cliënt het grootste deel van de avond, waarop de eerste aanslag tegen Sijthoff Pers zou zijn gepleegd, bij hen thuis was geweest. De zaken tegen andere ver dachten, een tot twee jaar ver oordeelde Amsterdammer (28) en een tot zes jaar veroordeel de Hagenaar (25) werden eveneens aangehouden. De eerste, omdat er te veel ondui delijkheid bestond over de rol van de Amsterdammer bij het in brand steken van een boot; de tweede, omdat het Hof eerst de rapportage van een forensisch psychiater over de Hagenaar wil afwachten. In geen geval wil hij naar het Pieter Baan Centrum. „Ik wil Hoos nooit meer zien".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5