De oppositie heeft een politiek leider nodig" Stembussen Namibia vijf dagen geopend Reiswet stopt uittocht DDR-burgers niet Nederland geeft tien miljoen extra aan YN-bevolkingsfonds ARBEL BOHLEY, OPRICHTSTER NEUES FORUM: Sjieke club zwicht voor gesprek bij 't ontbijt DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB - BUITENLAND EaidwQowuvnt DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 VS sluiten centra opvang Sovjet-joden WASHINGTON Joden uit de Sovjetunie moeten voortaan langer wachten op een visum voor de Verenigde Staten. Was hington heeft besloten de belangrijkste emigratieroute via We- Rome te sluiten. Hiermee besparen de VS zich zo'n zeventig miljoen gulden aan opvangkampen in de twee Europese hoofdsteden. Met de nieu we regeling moeten joden die na 6 november hun visum krijgen, dat aanvankelijk bedoeld is voor Israel, in Moskou wachten op i- behandeling van hun emigratieaanvraag voor de VS. Mogelijk n. zullen nu meer Sovjet-joden kiezen voor vestiging in Israel, zo als de Israëlische regering hoopt. Het aantal joodse emigranten voor de eerste tien maanden van dit jaar is al meer dan het dub s' bele aantal van heel 1988, toen 20.082 joden uit de Sovjetunie vertrokken. Het merendeel van de emigranten vestigt zich in de Verenigde Staten. Tot dusver zijn dit jaar maar 1.065 Sovjet-jo den via Wenen naar Israel gereisd. Tegelijkertijd zijn, zoals wij zaterdag berichtten, in het geheim meer dan vijftienhonderd Russische joden rechtstreeks vanuit de Sovjetunie naar gevlo- ;en. Met hoofddoek naar school De 15-jarige Leila keerde gis teren met hoofddoek terug naar de schoolbanken. Op de foto wordt zij begeleid door haar het hoofd van de school Ernest Chenieres. Leraren van deze school in Creil, bij Parijs, hadden haar en twee andere islamitische meisjes van school gestuurd vanwege het dragen van hoofddoeken. Het hoogste rechtscollege in Frankrijk, de Raad van State, maakte vorige week deze be slissing ongedaan. foto: ap Geen bewijs voor moord op Hess LONDEN Er zijn geen bewijzen dat Rudolf Hess, de voormalige rechterhand van Hitler, in 1987 is vermoord in de Westberlijnse Spandau-gevangenis. Dat heeft de Britse advocaat-generaal Nicholas Lyell gisteren meegedeeld. Lyell zei in het parlement dat de officiële reden die destijds is opgegeven voor het overlijden van Hess zelfdoding door ophanging door een Brits politie-onderzoek wordt onderschreven. De familie van Hess en de Britse historicus Hugh Thomas beweren dat de voormalige vertrouweling van Hit- Ier is vermoord in de gevangenis, waarin hij veertig van zijn 93 le vensjaren heeft doorgebracht. „Vrouwen gevaar Noorse defensie" OSLO Het toenemend aantal vrou wen in hoge politieke functies is een ge vaar voor de Noorse defensie. Dat heeft het hoofd van een bond van officieren verklaard in een vraaggesprek met een Noors tijdschrift voor militair personeel. In het nieuwe negentien leden tellende centrum-rechtse Noorse kabinet hebben acht vrouwen zitting. „Het toenemend aantal vrouwen in de politiek vormt een bedreiging voor onze defensie, om dat zij meer nadruk leggen op zacht moedige waarden en omdat zij niets of bijna niets met defensie te maken heb ben gehad", aldus de officier. Hij is van mening dat het probleem verholpen zou kunnen worden, door vrouwen meer militaire training te geven. OOST-BERLIJN De Oostduitse kunstenares Barbel Bohley heeft geen tijd om zich aan haar werk te wijden. De activi teiten voor de door haar opgerichte Oostduitse op positiebeweging Neues Forum nemen haar volle- in beslag. Neues. Forum heeft nu 100.000 leden in Oost-Duitsland. En wint nog steeds aan aanhang. Sinds de eerste pogingen, twee maanden geleden, om tot een dialoog te komen met de rege ring is de' bonte verzameling van gedesillusioneerde intel lectuelen uitgegroeid tot een massabeweging. Daarmee heeft een oppositie beweging in de DDR een in vloed gekregen die Bohley ze ven jaar geleden niet voor mo gelijk had gehouden. Toen zat ze drie maanden gevangen voor „activiteiten die de itaatsveiligheid ondermijnen". Haar misdaad was dat ze ge protesteerd had tegen een nieuwe wet die bepaalt dat vrouwen op ieder willekeurig tijdstip voor militaire dienst opgeroepen kunnen worden. Later werd ze actief in een groep van mensenrechten-ac tivisten en werd herhaaldelijk opgepakt op grond van wat zij „de elastieken paragrafen van de Oostduitse wet" noemt - paragrafen die zo vaag zijn dat ze aangewend kunnen worden om zelfs het mildste protest de kop in te drukken. De eerste grote protesten tegen de regering begonnen vorig jaar, toen op de gedenkdag van Rosa Luxemburg een aan tal vrouwen een spandoek ont vouwde met een citaat van de in 1919 vermoorde socialiste: „Ware vrijheid geldt ook voor andersdenkenden". Bohley werd gevangen genomen om dat zij gezorgd had voor rechtsbijstand voor de vrou wen en hun zaak onder de pu blieke aandacht bracht. Bohley werd bezocht door een regeringsadvocaat die haar voor de keuze stelde ofwel voor een ongedefinieerde tijd de gevangenis in te gaan of naar het Westen te vertrek- ,,Ik was de gevangenis inmid dels goed zat, dus ben ik ver trokken eerst naar West- Duitsland en toen naar Enge land", vertelt ze. Haar verblijf van vier maan den in Londen werd georgani seerd door kanunnik Paul Ostreicher van de kathedraal van Coventry en bekostigd door de Britse Raad van Ker ken, die nu ook het humani taire werk van de Oostduitse kerk steunt. Net als andere critici van het Oostduitse regi me moest ze voor steun en be scherming op de kerk terug vallen. „Ik ben zelf niet ker kelijk, maar zij waren de enige mensen die me echt geholpen hebben". Spion Het was geen vrolijk verblijf in het buitenland. „Mensen zeiden dat ik bofte dat ik de kans kreeg om te reizen maar het is een vreselijk gevoel bij wijze van straf je land uitge stuurd te worden en afhanke- dan West-Duitsland. „De En gelsen konden mijn liefde voor de DDR met al haar fouten en problemen begrijpen. Zij be seften dat je eigen land je ei gen land blijft, ook al ben je er niet langer welkom. Westduit sers zijn geneigd te zeggen: 'Waarom wil je in vredesnaam terug naar dat akelige land?'" Na protesten van de Raad van Kerken en Westduitse politici kreeg Bohley toestemming te rug te keren naar Oost-Berlijn, zij het heimelijk en met de be- Barbara Böhley: „Ik heb mijn carrière als kunstenares moeten onderbreken voor wereldhistorische gebeurtenissen". foto: epa lijk te zijn van de gastvrijheid l°fte zich gedeisd te houden, anderen". Dat was begin dit jaar, voor de exodus de Oostduitse regering vertelde wat de meeste DDR- burgers al jaren wisten: dat het zieltogende regime in moei lijkheden is. Bohley sprong in op de groeiende crisis door een beweging op te richten die de dialoog tusen de tot dan toe hermetisch afgesloten Partij en de critici moet stimuleren. Oostduitslands belangrijkste oppositiebeweging heeft echter geen legale status, ondanks toespelingen van de nieuwe leider dat Neues Forum als zo danig zal worden erkend. Ook (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN Ondanks toezeggingen van de Oostduit se regering dat hervormingen zullen worden doorgevoerd en de burgers van de DDR voort aan dertig dagen per jaar vrij mogen reizen, blijven Oost duitsers massaal wegtrekken. De afgelopen drie dagen zij», ruim 23.000 DDR-burgers naar de Bondsrepubliek uitgewe ken. Net als degenen die weg trekken uit de DDR, zijn ook achterblijvers niet overtuigd door de beloften die de rege ring en de partijtop doen. Zo werd in Leipzig gisteravond door honderdduizenden men sen betoogd voor democrati sche hervormingen. Het was de massaalste betoging die ooit in deze stad heeft plaatsgevon- Gisteren presenteerde de rege- dagen per jaar vrij te De wet wordt 30 november ter goedkeuring voorgelegd aan het parlement en zal waar schijnlijk dit jaar nog ingaan. Volgens het wetsvoorstel moet een visum dertig dagen van te voren worden aangevraagd; in spoedgevallen kan een aan vraag binnen drie dagen wor den afgehandeld. In het voor stel wordt niets gezegd over de hoeveelheid harde valuta die uit de criminele sfeer gehaald. Minister van binnenlandse za ken Friedrich Dickel zei dat alleen directe grensschendin- gen strafbaar zouden blijven. Hij doelde op het overschrij den van de grens tussen de DDR en de Bondsrepubliek of van de Berlijnse muur. Op het ogenblik hebben burgers van de DDR alleen voor een be zoek aan Tsjechoslowakije geen visum nodig. Een van de oprichters van de oppositiegroepering Neues Fo rum, Sebastian Pflugbeil, zei in een reactie op het wetsont werp dat de regering meer zal moeten doen om het vertrou wen van het publiek te win nen. „Het reizen is niet het grootste probleem in de DDR", zei hij. „Kijk maar hoeveel mensen het land al hebben verlaten". Hij zei dat de ver houding tussen de partij en het volk nog nooit zo gespannen is geweest als nu. Volgens het Westduitse blad gepensioneerden zich wenden is de beweging de toegang tot de media ontzegd. Bohley is de belangrijste woordvoerster van Neues Forum, maar ze huivert bij de suggestie politica te wor den als de Communistische Partij ervoor zwicht de macht te delen. Critici binnen de beweging zeggen dat Bohley emotioneel is, zich laat regeren door haar Utopistische verwachtingen van een democratie waar ge wone mensen de macht heb ben, maar dat zij niet in staat is prioriteiten te stellen. Boh ley geeft toe dat Neues Forum snel met een leider en een dui delijke politiek zal moeten ko men. „We hebben een politiek lei der nodig. Iemand die op een zeepkist gaat staan en de ar beiders toespreekt. Het is ab surd te veronderstellen dat ik, als kunstenares, dat zou moeten doen" Zij is echter degene tot wie de arbeiders, studenten en zelfs Bild zal de helft van de dertig duizend leden van de staats veiligheidsdienst ontslagen worden en zal de dienst, nu een apart ministerieel departe ment, gaan ressorteren onder het ministerie van binnen landse zaken. om hun steun te betuigen. En haar carrière als kunstenares is abrupt onderbroken - „af gelast als gevolg van wereld historische gebeurtenissen" noemt ze het zelf. ANNE McELVOY (c) The Times, Londen Mijnwerkers Siberië zetten acties voort MOSKOU Een gesprek tus sen vertegenwoordigers van de circa vijftienduizend sta kende mijnwerkers in het Pes- jora-bekken in Siberië met mi nister Sjtsjadov is gisteren op niets uitgelopen. De mijnwer kers zetten hun acties voort. Na de stakingen van deze zo mer beloofde Sjtsjadov om de werk- en woonomstandighe den en levensmiddelenvoor ziening van de mijnwerkers te verbeteren. De stakers vinden dat van die beloften tot nu toe vrijwel niets is uitgevoerd. Een rechter heeft de staking onwettig verklaard, maar van justitieel optreden tegen de stakers is tot dusver afgezien. Kandidaat Solidariteit burgemeester van Lodz LODZ Voor het eerst in de Poolse geschiedenis heeft een lid van het vakverbond Solida riteit een burgemeesterverkiè- zing gewonnen. Waldemar Bohdanowicz werd met 110 van de 168 geldige stemmen gekozen tot nieuwe burgerva der van Lodz, de op een na grootste stad in Polen. De 48-ja- rige Bohdanowicz is al lid van Solidariteit sinds het vakver bond in 1980 werd opgericht en werkt sinds enige tijd voor het Westduitse chemische bedrijf Hoechst AG. De vorige burge meester van Lodz werd op 29 mei door middel van een motie van wantrouwen weggestemd wegens vermeend wanbeleid. Enschedese burgemeester Wierenga bezoekt een familie in de zwarte woonwijk Katatura. Wierenga is waarnemer bij de verkiezingen in Namibia. foto: persunie WINDHOEK In Nami bia zijn vanmorgen om ze ven uur de stembussen open gegaan voor de eer ste verkiezingen sinds ze ventig jaar. De 700.000 kiezers kunnen 72 volks vertegenwoordigers aan wijzen uit tien partijen. De stembureau's blijven tot en met zaterdag open; het zal zeker tot volgende week woensdag duren eer alle stemmen zijn geteld. VN-secretaris-generaal Ja- vier Perez de Cuellar vreest dat de verkiezingen door ge weld kunnen worden ver stoord, omdat zo'n tien pro cent van de bevolking over vuurwapens beschikt. Zowel hij als de chef van de VN- waarnemersmacht in Nami bia (UNTAG), Martti Ahti- saari, blijven echter optimis tisch dat het stemmen, waar op door de bevolking vante- voren is geoefend „vrij en eerlijk" verlopen. Aan de verkiezingen is een felle strijd tussen de tien deelnemende partijen vooraf gegaan. De grootste concur rentieslag wordt deze dagen geleverd tussen het voorma lige guerrillaleger Swapo en de Zuidafrikaans georiën teerde Democratische Turn- halle Alliantie. Verwacht wordt dat Swapo met de meeste stemmen gaat strij ken, maar onduidelijk is of' de partij een tweederde meerderheid wordt behaald. De 72 volksvertegenwoordi gers dienen voor april vol gend jaar een grondwet op te stellen, waarover vervolgens weer gestemd gaat worden. Pas dan zal de voormalige Duitse kolonie en Zuidafri- kaanse protectoraat met z'n geweldige natuurlijke rijk dommen en haar 1.3 miljoen bewoners geheel onafhanke lijk zijn. „Na alle jaren van wachten zullen de burgers van Nami bia zelf, en niemand anders, hun stem uitbrengen in vrije en eerlijke verkiezingen," zei de speciale VN-gezant Ahti- saari voor de radio. „Het is nu aan u het lot van uw land te bepalen." De Verenigde Naties houden toezicht op het verloop van de verkie zingen. Zo'n twaalfhonderd waarnemers zijn uitge zwermd om toezicht te hou den in alle kiesdistricten. Swapo-leider Sam Nujoma, die dertig jaar in balling schap heeft geleefd, maande de Namibiers toch vooral naar de stembus te gaan. „Een mooie vrouw verwacht een kind. Die vrouw is moe der Namibia en het kind is de vrijheid en onafhankelijk van dit land," zei Nujoma. Ook de Zuidafrikaanse presi dent F.W. de Klerk deed een beroep op de Namibiers te gaan stemmen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In de sjieke Saville Club op Londens Brook Street mag voort aan worden gepraat bij het ontbijt. De Saville Club werd in 1857 ge sticht. Er was al 111 jaar een streng zwijgverbod aan de ontbijttafel van kracht. De Saville heeft alleen manne lijke leden. Het zwijgverbod weerspiegelde het internatio nale verschijnsel, dat de mees te mannen 's morgens met een nors gezicht uit bed komen. Ze zijn dan, wat men noemt, niet om aan te spreken. Een opge wekte, laat staan intelligente conversatie bij het ontbijt zit er meestal niet in. Dat vonden de leden van Lon dens Saville Club 111 jaar ge leden ook. Vandaar de regel dat in de Saville aan alle ont bijttafels volstrekte zwijgzaam heid in acht moest worden ge nomen. Sinds gisteren is dit voorschrift echter opgeheven, „maar", zo zegt clubsecretaris Peter Aldersley voorzichtig, „alleen bij wijze van proef. Na een poosje zullen we zien of het meevalt of niet." Mocht de gesprekken aan de ontbijttafel tot hoge ruzies lei den, dan wordt het zwijgver bod opnieuw volledig van kracht. Het is trouwens ook nu niet helemaal afgeschaft. Praatzieke leden die 's mor gens hun mond niet kunnen houden, worden in de eetka mer verzocht een praatstoel uit te kiezen aan de tafels van de terraszijde. Wie zijn corn flakes, kipper (gerookte ha ring) of eieren met spek en to maat zoals voorheen in alle stilte wenst te nuttingen, kan dit nog steeds aan de Brook Street-zijde van hetzelfde ver trek. Lord Dacre, een prominent lid van de Saville, beter gekend als de geschiedschrijver Hugh Trevor-Roper, vraagt zich af waar het zal op uitlopen. „Ik ben van plan mijn lidmaat schap op te zeggen", beweert hij. „Praten bij 't ontbijt! Waar halen ze het vandaan? Het idee alleen al is mij een gru wel". Clubsecretaris Aldersley van zijn kant noemt praten bij 't ontbijt „een Amerikaans ge bruik". Volgens hem is er in de Saville vraag naar „busi ness breakfasts" voor zaken lieden, die komen ontbijten „met champagne en zo". Zoals praktisch alle andere Londen- se clubs worstelt ook de Savil le met zware financiële pro blemen, die gedeeltelijk zou den kunnen worden opgelost door in bepaalde omstandighe den buitenstaanders tegen for se betaling mee te laten ontbij ten èn praten. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DE VALLEI DER VERGETEN WERELD QN516 Rob heeft het advies van majoor Ross opgevolgd: de rivier beneden moet op den duur immers in de Amazone uitmon den en zo zal hij over enkele weken de bewoonde wereld wel weer bereiken. Hij slaagt erin een vleugel van het vliegtuig te de monteren en naar beneden te takelen. Daarvan maakt hij een vlot. In het midden pakt hij zoveel mogelijk voorraden samen en dan begeeft hij zich op weg. Aan het radiotoestel heeft hij niets meer, want de accu is uitgeput. - Ziezo, dat is weer eens een ander bootje dan de „Vrijheid II" bedenkt hij, wanneer hij lang zaam de stroom afzakt. Maar een gemakkelijke tocht wordt het niet: telkens passeert hij een stroomversnelling en meer dan eens loopt hij gevaar zijn vlot te verspelen op de rotsen. Maar dan wordt de stroom rustiger. Het bos links en rechts wordt dik ker, maar.... de rivier wordt ondieper en de stroom minder. Dat is vreemd! AMSTERDAM Neder land heeft haar bijdrage aan het bevolkingsfonds van de Verenigde Naties (UNFPA) met tien miljoen gulden verhoogd tot in to taal 58 miljoen gulden voor dit jaar. Dat kondig de (inmiddels ex-)minister voor ontwikkelingssamen werking Bukman gisteren aan op het VN-congres over de bevolkingsgroei in Amsterdam. De conferentie wordt georga niseerd door het bevolkings fonds van de Verenigde Naties (UNFPA) en de Nederlandse regering. Er doen vertegen woordigers mee van meer dan tachtig landen, waaronder 65 ontwikkelingslanden. Dat is van groot belang omdat van de duizend miljoen kinderen die er de komende elf jaar bij ko men, negentig procent in ont wikkelingslanden wordt gebo- Minister Bukman zei in zijn toespraak dat het „een grote misvatting is om te geloven dat alle problemen veroor zaakt worden door het uitzon derlijk hoge aantal geboorten in de Derde-Wereldlanden". Uit een UNFPA rapport blijkt dat in de geïndustrialiseerde landen - waar slechts 25 pro cent van de wereldbevolking woont - 75 procent van de energie, 79 procent van de commerciële brandstoffen, 85 procent van alle houtproduk- ten en 72 procent van alle staalprodukten geconsumeerd wordt. „Het gaat er niet om waar de oorzaak ligt van de proble men", zei. Bukman, „het is meer de vraag of we bereid zijn samen de verantwoorde lijkheid te dragen voor onze eigen planeet". In een rapport van de Vere nigde Naties dat gisteren in Genève verscheen, wordt voor grote steden in Derde Wereld landen een toekomst met veel misdaad en snel groeiende ar moede voorspeld als niet snel iets wordt gedaan aan het creëren van woon- en werkge legenheid. Aan het eind van deze eeuw bevinden zeventien van 's werelds twintig grootste steden zich in ontwikkelings landen, zoals Mexico-Stad en Sao Paulo in Brazilië. De be volking in elk van deze steden zal over tien jaar zijn gegroeid tot ongeveer 25 miljoen inwo ners.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7