„Het is moeders mooiste niet, dit regeerakkoord" H I 9 Confrontatie 40-minners met risico's van kanker NAP IL Treinverkeer naar Frankrijk verstoord WIM KOK ERKENT OP KRITISCH CONGRES: Staatssecretarissen in derde kabinet Lubbers Breuk circus Renz en Bassie en Adriaan DE FÜGELPITS BINNENLAND £eicbc6owuvnt DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 PAGINA 6 Instellingen staan minder vaak rood UTRECHT Terwijl het percen tage ziekenhuizen dat zijn budget overschrijdt van 1987 op 1988 is ge stegen van 54,7 tot 62,2 procent, is het aantal psychiatrische zieken huizen en andere instellingen dat het jaar met een negatief exploita tiesaldo afsloot procentueel ge daald. Exploitatietekorten zijn ge meld door 11 psychiatrische zie kenhuizen (15 procent van het to taal), 100 verpleeghuizen (36,1 pro cent), 32 zwakzinnigeninrichtingen (32 procent), 7 revalidatie-inrich- tingen (35 procent), 8 RIAGG's (20,5 procent) en 6 medische kin dertehuizen en kleuterdagverblij ven (17,7 procent). Twee in klederdracht gestoken jonge Zeeuwen hebben de onvermijdelijke schaar bij zich voor de opening van de weg over de Oesterdam. FOTO: ANP Weg over Oesterdam officieel geopend THOLEN De commissaris van de ko ningin in Zeeland dr. C. Boertien heeft gisteren officieel de weg over de Oester dam opengesteld. De rijbaan over de dam is de laatste grote verbinding die in Zeeland op het programma stond. De Oesterdam is een van de laatste afslui tingen in het kader van de Deltawerken en verbindt Tholen met Zuid-Beveland. De dam scheidt sedert eind 1986 het zoe ter wordende Zoommeer van de zoute Oosterschelde. De 14,5 kilometer lange verbinding kostte de provincie 25 mil joen gulden. De reis van Tholen naar Zuid-Beveland die voorheen door Bra bant voerde is door de aanleg van de rij baan over de Oesterdam met dertien ki lometer verkort. Onderzoek naar brand bij Blokker muurvast MIJDRECHT Het onderzoek naar de brand die het distributiecentrum van het winkelconcern Blokker in Mijdrecht ruim twee weken geleden grotendeels in de as legde, is vastgelopen. Politie en brandweer hebben tot nu toe geen tech nische oorzaken van de brand kunnen vinden. Daarom wordt een menselijke fout niet uitgesloten. Ook brandstichting behoort nog tot de mogelijkheden. Het Gerechtelijk Laboratorium heeft de zaak nog in onderzoek, maar ook daarvan wordt niet veel resultaat verwacht. Blokker heeft in de voormalige Ford-fa brieken in Amsterdam een vervangend distributiecentrum van 35.000 vierkante meter gevonden. Dat moet binnen twee weken volledig in gebruik zijn genomen. Patiënte overleden na botsing ambulance NIJMEGEN Een vrouw van 40 jaar uit Ede is gisteren in Nijme gen overleden, nadat de ambulance een botsing had gehad. Naast het slachtoffer raakten nog vier mensen gewond. De vrouw werd zwaailicht en sirene naar het zie kenhuis in Nijmegen ge bracht. Onderweg kreeg zij hart- en ademstil stand, waarop de broeder ging reanimeren. Op een kruising werd de ambu lance aangereden door een auto, die bij groen licht de kruising opreed. PARIJS Het treinverkeer naar Frankrijk blijft tot zeker morgenochtend grote hinder ondervinden van een staking van het spoor wegpersoneel. Dat is het niet eens met plan nen het personeel in te krimpen. Bovendien eist men meer salaris. Volgens de SNCF, de Franse Spoorwegen, zouden internationale treinen geen last van de acties hebben. Maar vandaag bleken twee van de vijf treinen van uit Amsterdam naar Parijs te zijn uitgevallen. In en rond Parijs zorgde de staking vandaag voor een grote verkeerschaos. Die viel pre cies samen met het grote offensief dat de pre fect van Parijs tegen foutparkeerders heeft ontketend. Degenen die hun auto's fout par keren lopen zelfs het risico daarvoor hun rij bewijs kwijt te raken. AMERSFOORT „Dit akkoord biedt de minima weinig meer dan de kabi netten van CDA en VVD. Op dat punt verdient het een ruime onvoldoende. Socialisten zouden dit niet voor hun rekening moeten nemen". Een afgevaardigde uit Middel burg had het gisteren op het congres van de PvdA duidelijk moeilijk met het resultaat dat zijn aanvoerder Wim Kok de afgelopen weken bijeen had onderhandeld. Zoals deze Zeeuw waren er meer in de grote zaal van de Flint in Amersfoort, die tegen de verwachting in lang niet vol zat. Geen van de in totaal elf sprekers beklom de kathe der om Wim Kok alleen maar lof toe te zwaaien. Vooral het inkomensbeleid, de defensie paragraaf (te weinig bezuini ging) en het milieuhoofdstuk (te weinig uitgaven) moesten het ontgelden. „Dit regeerak koord is een CDA-akkoord", concludeerde afgevaardigde Ton Jacobs uit Teteringen. Zelfs bespeurde hij iets 'revi sionistisch' in het document. „Die arbeidsplicht voor jonge ren, is dat niet een .teruggang naar de jaren dertig? Krijgen wë straks misschien ook weer zoiets als de werkverschaf- fing?" Niet leuk Wim Kok vond het allemaal niet echt leuk. Op zijn gezicht stond te lezen: Daar heb je je dan weken uit de naad voor gewerkt. Zijn antwoord begon dan ook met een sarcastische opmerking. „Een woord van dank voor óók de lof die ons ten deel is gevallen". Vervol gens ging hij in het offensief. Natuurlijk, bevatte het regeer akkoord pijnpunten. Mocht hij het congres er misschien even aan herinneren dat de PvdA de verkiezingen niet had ge wonnen. Integendeel, de partij was drie zetels kwijt geraakt en dus vijf zetels kleiner ge worden dan het CDA. En wil de men misschien ook even bedenken dat het CDA desge wenst nog altijd met de VVD een regering had kunnen vor- Tegen die achtergrond vond Kok het zo gek nog niet wat Thijs Wöltgens en hij bij el kaar gesprokkeld hadden. Wat de inkomensverhoudingen be treft erkende hij dat de beter betaalden er in 1990 nog steeds aanzienlijk meer op vooruit gaan dan de minima. De oor zaak daarvan is echter de ope- ratie-Oort, waar de PvdA „he laas" geen verandering heeft kunnen brengen. „Maar in de jaren na '90 zal er wel sprake zijn van een evenwichtige in komensontwikkeling. Dat is pure winst en het gevolg van het feit dat de PvdA in het ka binet zit", sprak Kok met felle nadruk. Een verlaging van de uitgaven voor Defensie zit er misschien ook nog wel in. Kok, bijna emotioneel: „In dit Europa, met de snelle veranderingen tussen Oost en West, hebben we met elkaar unieke kansen om te zorgen dat we in de ko mende jaren niet méér geld voor Defensie hoeven uit te geven". Milieu De kritiek op het feit dat het Nationaal Milieubeleidsplan met 'slechts' een half miljard was verhoogd, weet Kok aan onbegrip. „Wacht u nog even met uw eindoordeel tot u ziet hoe ingrijpend met deze inzet werkelijk prioriteit aan milieu wordt gegeven". Toch zei Kok ook begrip te hebben voor de moeite die ve- De nieuwe fractievoorzit ter Thijs Wölt gens luistert naar een dis cussie tussen de kandidaat ministers D'Ancona (WVC) en Pronk (ontwik kelingssamen werking). FOTO: ANP len hadden met het regeerak koord. „Het is moeders mooi ste niet, dit akkoord. Absoluut niet. Er zitten compromissen in, er zitten vage teksten in. Én er zitten dingen in die we hebben moeten prijs geven. Maar ondanks dat vind ik dat we hier een basis hebben voor een goed beleid". Tenslotte werd het toch nog een beetje feest in De Flint. Unaniem schaarde het congres zich achter een resolutie van het bestuur, waarin het onder handelingsresultaat werd goedgekeurd. Op de tonen van een opwekkend muziekje („With al little help from mij friends") beklommen vervol gens alle zeven aanstaande mi nisters en staatssecretarissen van de PvdA het podium. Van Marjanne Sint kregen ze ieder drie zoenen en een bos rode rozen en van de zaal een warm applaus. Even later zette congresvoor zitter Annemarie Grewel de Internationale in. Uit volle borst werd het meegezongen: „Ontwaakt, verworpenen der aarde!" En zo konden de mees te afgevaardigden toch met een mooi en warm gevoel het in mist gehulde parkeerterrein, gaan opzoeken of zich naar de nauwelijks zichtbare bushalte reppen. RIK IN 't HOUT ECONOMISCHE ZAKEN P. Bukman Drs. Piet Bukman mag zich in het buitenland nog minister noemen, maar in Nederland is hij die titel kwijt. De voorma lig voorzitter van het CDA verhuist van ontwikkelingssa menwerking naar het departe ment van economische zaken wóar hij zich gaat bezig hou den met buitenlandse handel en exportbevordering. Buk man, geboren in 1934, studeer de sociale geografie aan de Vrije Universiteit in Amster- BUITENLANDSE ZAKEN P. Dankert Piet Dankert (55) is met zijn benoeming tot staatssecretaris weer helemaal terug in de na tionale landspolitiek. De afge lopen twaalf jaar maakte hij deel uit van de Europese socia listische fractie. In de periode 1982-1984 was hij voorzitter van het Europees Parlement. In 1984 en 1989 voerde hij de de PvdA-lijst aan voor de Eu ropese verkiezingen. Dankert begon zijn werkzame leven als leraar geschiedenis maar vond al snel emplooi binnen de Par tij van de Arbeid. In 1968 werd hij lid van de Tweede Kamer. FINANCIËN M. van Amelsvoort Drs. Marius van Amelsvoort (59) is na acht jaar weer terug op de post die hij in het twee de kabinet-Van Agt (1981- 1982) ook al bezette: het staats secretariaat van financiën. Deze, op het gebied van finan ciën. door de wol geverfde CDA'er, studeerde economie in Tilburg. Hij was werkzaam op de Amerikaanse ambassade, bij de Postcheque- en Giro dienst en de Boerenleenbank. Nadat hij eind jaren zestig vice-voorzitter van de KVP was geworden, werd hij in 1971 lid van de Tweede Ka mer. In het eerste kabinet- Lubbers (1982-1986) was hij staatssecretaris van binnen landse zaken. SOCIALE ZAKEN E. ter Veld De nieuwe staatssecretaris van sociale zaken en werkgelegen heid, het PvdA-kamerlid Els- ke ter Veld (45), zal zich als een vis in het water voelen op het departement. Ter Veld is bij uitstek deskundig op het terrein van de sociale zeker heid en had het de afgelopen acht jaar, vooral ten tijde van de stelselwijzing sociale zeker heid, veelvuldig aan de stok met haar voorganger, de CDA'er Louw de Graaf. Naast de uitkeringen krijgt de voor malig medewerkster van het vrouwensecretariaat van de FNV ook de verantwoordelijk heid voor het emancipatiebe leid. VOLKSHUISVESTING E. Heerma De uitgaven voor volkshuis vesting beheersbaar maken was één van de belangrijkste doelen die drs. Ennetls Heer- ma (45) zichzelf stelde toen hij 27 oktober 1986 in de voetspo ren trad van staatssecretaris Brokx die het veld moest rui men vanwege de geruchtma kende 'bouwsubsidie-affaire'. Daarvoor was hij even staats secretaris buitenlandse handel. Heerma stelde in verbluffend tempo orde op zaken in de volkshuisvestingsector. In de nota 'Van bouwen naar wo nen' trachtte de nuchtere Fries een samenhangend beleid te ontwikkelen voor de komende tien jaar. Heerma studeerde politicologie aan de VU in Amsterdam. Nieuwe minister Hanja R.H. Maij-Weggen (45), de nieuwe minister van verkeer en waterstaat is vooral bekend als lid van het Europees Parle ment. Zij vertegenwoordigt in Straatsburg al tien jaar het CDA. Twee jaar geleden werd zij ondervoorzitter van de christen-democratische fractie. Haar specialisaties zijn ontwik kelingssamenwerking, milieu en sociale zaken. Mevrouw Maij volgde in de jaren zestig een opleiding tot verpleegkun dige en studeerde later in Am sterdam pedagogiek. FOTO: ANP ONDERWIJS J. Wallage Hij hoopte op een ministers post maar is uiteindelijk staats secretaris op het departement van onderwijs geworden. De 42-jarige Wallage studeerde so ciologie en planologie aan de Universiteit te Groningen, waar hij op 26-jarige leeftijd wethouder van onderwijs werd. In 1981 werd hij voor de PvdA lid van de Tweede Ka mer en voerde onder meer het woord tijdens het debat over de herstructurering van de studiefinanciering. Wallage is getrouwd met een kleindoch ter van oud-premier Drees. DEFENSIE B.J. van Voorst tot Voorst Mr. Berend Jan baron van Voorst tot Voorst maakte vorig jaar zijn opwachting in het tweede kabinet-Lubbers nadat zijn voorganger op buitenland se zaken, Van der Linden, we gens de paspoortaffaire het veld had moeten ruimen. Van Voorst (45) gaat in het nieuwe kabinet het staatssecretariaat van defensie (de onderdelen personeel en materieel) behe ren. In de periode 1971-1977 was hij permanent vertegen woordiger van Nederland bij de EG in Brussel, waarna hij plaatsvervangend chef werd van het kabinet van EG-com- missaris Frans Andriessen. VOLKSGEZONDHEID H. Simons Een nieuw gezicht in de land spolitiek is dat van de PvdA'er Hans Simons (41). Deze Rot terdamse wethouder van on derwijs gaat de zware porte feuille van volksgezondheid op het departement van. WVC beheren. Simons - intelligent, vasthoudend en aimabel - is geen vakspecialist op het ter rein van volksgezondheid, maar deze huisartsenzoon wordt alom geroemd om zijn kwaliteiten als onderhande laar, iets wat hem goed van pas zal komen als hij in de slag moet met de specialisten. Hans Simons die politicologie stu deerde aan de Vrije Universi teit, stapte in 1979 over van de PPR naar de PvdA. BINNENLANDSE ZAKEN D. de Graaff-Nauta Minister wilde ze in 1986 niet worden, zo liet ze de forma teurs van het tweede kabinet- Lubbers weten. Wel staatsse cretaris en dat werd ze uitein delijk op het departement van De nieuwe staatssecretaris van financiën, drs. Mi van Amels voort. FOTO: ANP binnenlandse zaken. Mevrouw Dieuwke de Graaff-Nauta (59) zal ook in het derde kabinet- Lubbers die post bezetten. De uit Friesland afkomstige be windsvrouw is van huis uit onderwijzeres. Na een aanvan kelijk wat aarzelende start in 1986 ontpopte de staatssecreta ris zich tot een streng maar rechtvaardige politica die alom geprezen wordt binnen de Ne derlandse gemeenten. JUSTITIE A. Kosto De 51-jarige Aad Kosto heeft lange tijd reikhalzend uitge zien naar een post in een kabi net. Sinds 1972 maakte hij al deel uit van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, waar hij ondermeer woordvoerder was van justitie en mediabeleid. De nieuwe staatssecretaris op jus titie behaalde zijn kandidaats examen theologie maar stu deerde uiteindelijk af op Ne derlands recht aan de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam. In zijn studenten tijd kwam hij in aanraking met de VARA. Hij speelde een aantal kleine rolletjes in tv- produkties SUSKE EN WISKE SAGARMATHA Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions HILVERSUM Na drie jaar samenwerking zijn de televisieclowns Bassie en Adriaan en het circus Renz uit elkaar gegaan. De directie van Circus Renz, Marina van der Vegte, had de clowns in het weekeinde te kennen gegeven dat het circus gisteren niet meer vanuit Hil versum naar Maastricht zou vertrekken. Daar zou vanaf vandaag de laatste etappe van dit jaar plaatsvinden met een vijfdaags verblijf. Bassie en Adriaan zijn, zoals gisteren ge meld, zondagavond na de laat ste voorstelling in Hilversum naar huis vertrokken. Volgens hun manager Van den Bos heeft de directie van Renz beslist geen duidelijke reden opgegeven voor de wei gering naar Maastricht te ver trekken. Dat de verbintenis tussen de tv-clowns en het cir cus verbroken zou worden, was al langer bekend. Onge veer drie weken geleden was volgens Van den Bos in prima harmonie overeengekomen na dit seizoen (dus'na Maastricht) te stoppen. Bassie en Adriaan zouden het niet meer kunnen bolwerken. Voor de komende periode zou den ze al zeker zeven maan den niet kunnen optreden met het circus door tv-opnamen en afwerking van twee televisie- produkties. Daarnaast hebben ze nog hun theatershow. AMSTERDAM „Voor veel mensen is het verras send dat nu ook de over heid voorlichting geeft over kankerbestrijding. Tot voor kort was de Ne derlandse kankerbestrij ding hiervoor verant woordelijk". Met deze uitspraak stak een glimlachende dr. K. van de Poll, directeur van de Neder landse Kankerbestrijding, gis termiddag zijn vreugde niet onder stoelen of banken tij dens de presentatie van de nieuwe Postbus 51-campagne over kankerpreventie in het Amsterdamse Van Gogh-mu- seum. Het is voor het eerst dat de overheid op deze manier met de Kankerbestrijding sa menwerkt. Van de Poll: „In 1979 is met de overheid afgesproken dat de Nederlandse Kankerbestrij ding op het gebied van voor lichting het initiatief en de co ördinatie op zich zou nemen. Daarom is destijds speciaal een afdeling voorlichting inge steld. De overheid heeft ons daarom gevraagd deze cam pagne via onze gebruikelijke voorlichtingskanalen te onder steunen. De overheid betaalt de kosten en daar zijn we erg blij mee". De nieuwe campagne richt zich vooral op mensen bene den de veertig jaar. „We we ten dat de helft van de mensen in deze leeftijdscategorie niet stilstaat bij kankerrisico's. Twee derde van alle kanker patiënten is ouder dan zestig. Maar in de meeste gevallen is dat proces al enkele tientallen jaren geleden begonnen. Het opvolgen van ons advies kan de jaarlijkse kankersterfte te rugdringen van 33.000 mensen naar zeker 20.000 op de lange- re termijn", aldus Van de Poll. „Met behulp van een televi siespotje, een brochure en affi- ches drukken we de jongeren het volgende op het hart: rook niet, wees matig met alcohol, pas op voor te veel zonlicht en eet niet ongezond. We hopen j met deze boodschap ook de ou ders van de opgroeiende jeugd te bereiken. Hun goede voor beeld is van groot belang". Vooral in het televisiespotje is gekozen voor een confronte rende benadering. Jongeren worden als het ware geprik keld zelf na te denken over hun leefgedrag. Van de Poll: „In vorige voorlichtingcam pagnes zijn jongeren bewust gemaakt van ongezonde leef gewoonten. Deze campagne gaat verder. Nu moeten zij zelf hun gedrag veranderen". NICO DE LEEUW Dierenarts In Leimuiden is vanaf giste ren een dierenartspraktijk gevestigd. Mevrouw S. Singe- wald begint haar praktijk op het adres Nokweg 12. Spreekuren zijn van maan dag tot en met vrijdag tussen vijf en zes uur. CDA De kiesvereniging Noord- wijk van het CDA houdt morgenavond een ledenver gadering in De Vinkenhof aan de Achterzeeweg. De agenda vermeldt de vaststel ling van het programma voor de volgend jaar te houden verkiezingen voor de ge meenteraad. Verder zullen de gemeenteraadsleden Joop Willems, Wil Wijnands, Le- nie de Graaff-Schriek, Ruud Dessing en Victor Salman een voordracht houden over de aan hen toegewezen ge- m een teraadsportefeuilles. De vergadering begint om acht uur. Expositie Clazien Juffermans en Li Hulst exposeren beelden en schilderijen in bibliotheek De Aarlezer aan het Beukenpad in i^ardam De expositie duurt tot en met 29 novem ber en is te bezichtigen gedu rende de openingsuren van de bibliotheek. Beide expo santen zijn op zaterdag 11 no vember zelf aanwezig. Contactdagen De Hobahohallen in Lisse vormen vandaag en woens dag het decor van de Bedrij ven Contactdagen. Deze tweedaagse beurs heeft als doel ondernemers uit de duin-en bollenstreek op in formele wijze bij en tot el kaar te brengen. Op beide dagen kan men van 's mid dags twee tot 's avonds tien uur terecht. Jaarvergadering De Sassenheimse ijsclub houdt vanavond de jaarver gadering in Kasanova aan de Hoofdstraat in Sassenheim. Na de huishoudelijke mede delingen is er een verloting. Aanvang half negen. Nel Benschop De dichteres Nel Benschop komt naar Leiderdorp. Zij verleent haar medewerking aan de grote zangavond die vanavond in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat wordt ge houden. Ook het hervormd kerkkoor Hart en Stem treedt op onder leiding van Gijs Zaalberg. Johan ter Maat. Europees directeur van de Stichting Vervolgd Chris tendom zal de samenzang van geestelijke liederen pre senteren. Entree gratis. Wel wordt er een collecte gehou den voor het zendingswerk van de Stichting. Aanvang acht uur. (ADVERTENTIE) HELPT OLIESLACHTOFFERS EN ZIEKE EIDEREENDEN wordt donateur voor 25 qulden per jaar Rabobank Anjum, rek.nr. 34.61.32.134. Giro van de bank 913871

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6