temperatuur stijgt, gemoederen verhit •Verdachte van brandstichting HS aangehouden Eis: 18 en 21 maanden tegen folterende meisjes SOBI: Falcons Air Holland snel uitoefenen (CiLysir CekLe Sou-iont JtRECHT De Homeopathische Spe- jilisten Vereniging (HSV) gaat een of- ofiële registratie van homeopathische "ben invoeren. Met deze registratie wil j HSV kwaliteitseisen vastleggen b%araan de artsen moeten voldoen. Dit niXdt zowel patient als ziektekostenver- orfceraar een garantie op kwaliteit, zo jSjeft de vereniging gisteren bekendge maakt. De registratie staat open voor jtsen die zich alleen bezighouden met n<tneopathie, dus niet voor huisartsen en specialisten die dat „ernaast" doen. edp geregistreerde arts moet voor regis- ;rAtie een „gedegen theoretische en iikpktische" opleiding hebben gevolgd. J tvendien wordt van de arts voortdu urde nascholing geëist. Snellere behandeling infarct redt levens Mist veroorzaakt weer veel files \JD lEUWi peur-tot-deurservice buspassagiers Advocaat Hoos wil nieuw psychiatrisc Lubbers razendsnel Zes vrouwelijke kamerleden meer i onderzoek Wedgwood BINNENLAND DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 L lomeopathische artsen Officieel geregistreerd Je afj Contracten erfpacht voldoen niet aan wet DEN HAAG De erfpachtcontracten die Nederlandse gemeenten hanteren zijn op veel punten strijdig met de Wet Algemene voorwaarden, die van kracht wordt als over circa twee jaar het nieuwe Burgerlijk Wetboek wordt ingevoerd. De vereniging Eigen Huis roept in de no- vemberuitgave van haar blad De Woon consument de gemeenten dan ook op hun erfpachtcontracten aan te passen volgens het model-contract dat vorig jaar septem ber is gepresenteerd. Is dat over twee jaar niet gebeurd dan overweegt de vereniging via proefprocessen de gemeenten daartoe te dwingen. De gemeenten Utrecht en Den Haag hebben overigens hun contracten al enigszins aangepast. ROTTERDAM Door hartpatiënten nog voor zij naar het ziekenhuis wor den overgebracht te be handelen met een stolse loplossend middel, stijgen hun overlevingskansen flink. Het "'gemiddelde sterftecijfer van hartinfarct-patiënten is iets meer dan tien procent. Als op tijd dus zo snel moge lijk met toediening van het stolseloplossend middel wordt begonnen, is dat aantal te hal- Dat zijn zeer hoopgevende cij fers, vindt de Rotterdamse cardioloog prof.dr. M. Si moons. Op een symposium in Rotterdam maakt hij gisteren de resultaten bekend van het Rotterdamse Repair-project, dat nu een jaar bezig is met de snellere behandeling. Het pro ject is een samenwerking tus sen het Thoraxcentrum van het Dijkzigtziekenhuis, de GG&GD en de Rotterdamse huisartsen. Een hartinfarct ontstaat door dat een bloedstolsel een vat af sluit waardoor hartspierweefs el afsterft. Na zes uur is de schade onherroepelijk: een heel stuk weefsel is dan kapot. Voor die tijd is het dus zaak de bloedtoevoer zo snel mogelijk te herstellen. Normaal gespro ken begint de behandeling pas in het, ziekenhuis. Uit het Re pair-project blijkt nu dat ge middeld drie kwartier eerder kan worden begonnen. Dat is, een belangrijke tijdwinst, al dus Simoons, die in sommige gevallen van levensbelang kan zijn. Van de 91 patiënten die tot nu toe zijn behandeld, is er één overleden. Bouwbonden eisen 36-urige werkweek UTRECHT De bouwbonden van FNV en CNV eisen in de komende onderhandelingen over de nieuwe cao voor de bouwnijverheid (250.000 werk nemers) gezamenlijk de invoe ring van een 36-urige werk week. Over het tijdstip van in voering en de vormgeving van de verdere arbeidstijdverkor ting (atv) valt nog te praten, maar de 36 uur moet er hoe dan ook komen, vinden ze. Beide bondsraden hebben gis teren ingestemd met de door de bondsbesturen geformu leerde cao-eisen. De FNV- bond is blij met de eensgezind heid over verdere atv. DEN HAAG De mist heeft vanoch tend weer heel wat files veroorzaakt met lengtes van gemiddeld vijftien kilome ter. Volgens de Algemene Verkeers dienst van de Rijkspolitie in Driebergen' stond er in totaal 120 kilometer file op de Nederlandse wegen. Op een normale dinsdagmorgen is dat tijdens de ochtend spits tussen de 50 en 70 kilometer. Er zijn veel minder ongelukken gebeurd dan gisteren. Twee kleine aanrijdingen ver oorzaakten alleen materiële schade. Op de weg van Rotterdam naar Breda ter hoogte van Zwijndrecht raakte een wa gen met zakken chemische stoffen be trokken bij een ongeval. Een rijstrook werd afgezet maar er was verder geen gevaar. jFSCHEIDSCONFERENTIE VOOR NIJPELS IN NOORDWIJK VANDAAG/ IN HET "oORDWIJK Het ging |er het broeikaseffect, r-aardoor de temperatuur i-) aarde dramatisch zal igljgen, en inderdaad: gis- b-rmorgen was het nog e-,tter koud in Noordwijk 's middags scheen de p en werd het warm. '"aar het was niet de zon n e de gemoederen onder !n> 69 delegaties verhitte, l'tt was het mysterieuze n tikel 16 van de ont- s~ërp-resolutie. Want arti kel 16 was blanco. riomfantelijk hielden ze de incept-verklaring omhoog, thter hen, achter de verte genwoordigers van milieu-or ganisaties uit verschillende landen, hing een spandoek: „All talk, no action" („Alle maal gepraat, geen actie"). De blanco ruimte in het concept leek een bevestiging van die leus, want het niet ingevulde artikel 16 zou moeten gaan over het tijdstip en het niveau van een stabilisatie van de uit stoot van broeikasgassen. En zonder afspraken over zo'n stabilisatie, zou de ministers conferentie over atmosferische vervuiling en klimaatverande ring niets anders zijn dan woorden zonder daden, aldus de milieu-organisaties. Zij hadden de geheime ont- werp-resolutie gekregen van „vrienden in de vergadering" en ze belegden een ad-hoc- persconferentie om druk uit te oefenen op de ministers. De excellenties moesten vooral niet denken dat ze onopge merkt konden besluiten de zaak te laten zoals die was! Laat ze liever het voorbeeld van de nieuwe Nederlandse regering volgen en de COruit- stoot jaarlijks met twee pro cent verlagen, zei M. Hensel- mans van het Nederlandse 'Natuur en Milieu'. Maar heeft dat dan geen consequenties voor onze levensstijl? Moet de auto dan niet aan banden en de industrie niet evenzeer? „Jawel", antwoordde Stewart Boyle, vertegenwoordiger van de Engelse vereniging voor energiebesparing. „Maar als we nu onze levensstijl niet veranderen, hebben we straks helemaal geen levensstijl meer. Door de stijging van de temperatuur op aarde dreigen zowel overstromingen als droogtes, de gevolgen zijn echt dramatisch". Stap De vertegenwoordiger van de unie van verontruste Ameri kaanse wetenschappers vroeg zich af waarom de ministers van de Verenigde Staten, Ja pan en Groot-Brittannië zo veel moeite hadden om te be loven de uitstoot van C02 te stabiliseren, terwijl het hier nog maar „een eerste stap" be treft. En hij miste in de be sprekingen de andere gassen (methaan, cfk's), die mede verantwoordelijk zijn voor het broeikaseffect en in de ont werpresolutie ook nog netjes aan de orde kwamen. „Het White House-effect dat presi dent Bush had beloofd, blijft uit", constateerde de Ameri kaan teleurgesteld. „In plaats daarvan werpt mijn land zich op als de leider van hen die te rugdeinzen voor noodzakelijke maatregelen. Hoe moet dat als we straks niet meer spreken over de eerste stap, maar over de werkelijke aanpak: de re ductie met twintig procent?". Aan die vraag was William W. Reilly, hoofd van het Ameri kaanse milieubureau, niet toe. Gezeten naast presidentieel adviseur Bromley (die volgens de verontruste Amerikaanse wetenschappers door Bush was meegestuurd om te voorkomen dat Reilly door de knieeën zou gaan) legde Reilly uit waarom een belofte tot stabilisatie al te veel gevraagd is. „Je moet die landen die zeggen wel te kun nen garanderen dat ze hun uitstoot in 2000 gestabiliseerd hebben, eens vragen hoe ze denken dat te verwezenlij ken", zei hij uitdagend. „Daar is heel wat voor nodig en wij Koningin Beatrix woonde, gezeten tussen staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (buitenlandse zaken) en minister De Korte (economische zaken) de opening van de conferentie over atmosferische vervuiling en klimaatverandering bij. foto: ap willen daartoe niet overgaan voordat we weten dat het haalbaar is. Er zijn er die te gen ons gezegd hebben: ach kom, teken nu maar, niemand zal je voor de rechter slepen als je je er niet aan houdt. Maar wij nemen deze zaak zeer serieus. We geven enorm veel geld uit aan onderzoek en we geloven zeker wel in de wenselijkheid van stabilisatie, maar we kunnen nu nog niet zeggen op welke termijn en op welk niveau". De directeur van het milieu programma van de Verenigde Naties, dr. M. Tolba, gaf toe dat nog niet alle wetenschap pelijke vragen over het broei kaseffect beantwoord zijn, maar hij zag daarin geen enke le reden om af te zien van maatregelen. „In het zicht van catastrofale mogelijkheden, kunnen we niet wachten op empirische zekerheid. We we ten nu genoeg om actie te on dernemen. En zelfs al hebben we het bij het verkeerde eind - hetgeen ik van harte hoop - dan nog is het goed om lucht vervuiling en kimaatverande- ring tegen te gaan. Het is een stap voorwaarts naar een mon diale bestrijding van mondiale problemen, zoals zure regen, ontbossing, bodem-erosie en de aantasting van de ozonlaag". STEVO AKKERMAN :e OLTEN Het streek- •r^voerbedrijf Oad wil i-iebruikers van het open aar vervoer in de toe- jmst voor de deur van m huis in en uit laten appen. nieuwe aanpak komt er op er dat afhankelijk van het ssagiersaanbod, taxi's, kleine grotere bussen het vervoer trzorgen tussen de huisadres- In en centrale busstations, laar vertrekken en arriveren h grote bussen die met een loge frequentie (snel-)diensten onderhouden tussen de be langrijke bestemmingen in een bepaalde regio. Oad past het systeem van „aan- en afvoer" al jaren met succes toe in haar reisafdeling: uit alle delen van het land worden reizigers van en naar centrale plaatsen ge bracht waar de reizen begin nen en eindigen. De aan- en afvoer in het streekvervoer kan wat Oad- directeur Ter Haar betreft zo nodig worden uitgevoerd vol gens het afroepsysteem: een bus of taxi rijdt alleen als zich een passagier (telefonisch) heeft gemeld. Met deze metho de heeft Oad, het enige parti culiere streekvervoerbedrijf in ons land, al positieve ervarin gen opgedaan op lijnen waar 's avonds en het in weekeinde te weinig passagiers zijn voor een normale lijndienst. Dit systeem kent een aantal voordelen: frequenter rijden en daardoor beter inspelen op de vraag van de klant en een meer flexibele inzet van mate rieel en personeel. Die econo mische aanpak drukt de kos ten. De Oad-directeur is ervan overtuigd dat het streekver voer in Nederland alleen via de deur-tot-deur-service is staat is te concurreren met de auto. r, EN HAAG De Spoor- n regpolitie heeft gisteren Lspn 20-jarige man uit Rot- ?t jrdam aangehouden op erdenking van brand- jichting in het station Jollands Spoor in de 0cht van 14 op 15 okto- er. De verdachte heeft jjdens een eerste verhoor Ikend. :s Ie Rotterdammer is op de be- b 'uste nacht binnengedrongen ït I de stationsrestauratie en 1' Èeft daar de tafelkleedjes in n tand gestoken. Zijn motieven n jn vooralsnog onduidelijk. te spoorwegpolitie heeft de [- lan kunnen aanhouden, na- e at getuigen waren gehoord, n jet technisch onderzoek le- i- trde weinig aanwijzingen op n aanvankelijk werd brand- it achting zelfs vrijwel uitgeslo- In geacht. Volgens de woord- e berder van het openbaar mi- - isterie, officier van justtitie i- Ir. Welschen, is de verdachte ingehouden op basis van een it pmbinatie van de uitkomsten in het technisch onderzoek de getuigenverhoren. De i- n wordt donderdag voorge- f 1 bij de rechter-commissa- ris. Vermoedelijk wordt hij on derworpen aan een psychia trisch onderzoek. De schade die is aangericht .wordt geschat op 10 tot 15 mil joen gulden. De directie van de NS heeft onlangs laten we ten dat het station in elk geval wordt herbouwd. Het staat nog niet vast of de oude situatie wordt hersteld of dat er nieuwbouw komt. Door de brand werd het ge bouw op het middenperron, waarin onder meer de sta tionsrestauratie is gevestigd, volledig verwoest. De tweede overspanning van de grote gietijzeren kap liep zware schade op. De spanten zijn door de grote hitte verwron gen en de houten betimmering is volledig verbrand. Station Hollands Spoor is tus sen 1888 en 1893 gebouwd naar een ontwerp van archi tect D.A.N. Margadant. Het was bedoeld als tegenhanger van het monumentale Amster damse Centraal Station. HS staat nog niet op de monumen tenlijst. Een procedure hier voor was wel enige weken ge leden in gang gezet. Daardoor geniet het station nu voorlopi ge bescherming. Zwaargewonde bij jacht op fazanten WOUDENBERG Bij het ja- gen op fazanten in Wouden berg is gisteren een 37-jarige inwoner van Leersum ernstig gewond geraakt. De man werd in het hoofd getroffen door een schot hagel. De Leersum- mer ligt in het Radboud-zie- kenhuis in Nijmegen. Zijn toe stand is nog ernstig. Versnipperd plastic Vanaf de lopende band van een z.g. shredder machine (in Dronten) valt versnipperd plastic in een container. Op die manier wordt ondermeer de verpakking van chemische bestrijdings middelen op een natuur vriendelijker wijze verwerkt. Het versnipperde afval is op een veel goedkopere manier verder te verwerken dan de oorspronkelijke vaten. foto: anp DEN HAAG CD A-lei der Lubbers heeft voor Nederlandse naoorlogse begrippen de overstap van een coalitie met de VVD naar een kabinet met soci aal-democraten in onge kend hoog tempo weten te bewerkstelligen. Het nieuwe kabinet van CDA en PvdA is na een kabinets formatie van 62 dagen tot stand gekomen. Voor een om mezwaai van een kabinet van liberalen naar één met de PvdA is dat op één na een re cord. Alleen de formatie van het kabinet Cals/Vondeling (1965) van KVP, ARP en PvdA ging in korter tijd: 46 De snelle werkwijze van Lub bers - en daarvoor enige da gen pré-informateur De Ko ning - staat in schril contrast tot de slopende formaties van 1973 en 1981, toen voor een huwelijk van christendemo craten met PvdA respectieve lijk liefst 163 (kabinet Den Uyl met ook D66 en PPR) en 108 (kabinet Van Agt-2 met ook van het centrum-rechtse kabi- toen D66) dagen nodig waren, net Van Agt/Wiegel in 1977: De naoorlogse record-kabi- 208 dagen, netsformatie is nog steeds die (Vervolg van de voorpagina) Het aantreden van het ka binet Lubbers/Kok biedt ruimte voor vijftien nieu we leden van de Tweede Kamer. Acht parlementariërs maken voor het eerst kennis met de groene kamerbankjes, zeven leden maken hun come-back nadat zij bij de kamerverkie zingen buiten de boot waren gevallen. De doorstroming be tekent per saldo zes vrouwelij ke kamerleden meer. In de CDA-fractie komt ruim te vrij voor de oud-leden A.C.H.M. de Kok uit Abcoude, K. Tuinstra (St. Annaparo- chie), mevrouw M. Janmaat- /Abee (Oude Pekela), me vrouw M.Y.J.H. Vriens-Auer- bach (Rosmalen), Th.O. Vreugdenhil (Koudekerk a/d Rijn) en mevrouw P.A.L Mul der-van Dam (Emmen). Nieu welingen in de CDA-fractie zijn mevrouw A.TH.B Bijle- veld-Schouten (Enschede) en mevrouw M.D.TH.M. de Jong (Delft). Het vertrek van de zeven nieuwe PvdA-bewindslieden betekent volgens de lijst van opvolging de rentree van het kamerlid J.J. Feenstra (Utrecht). Nieuwkomers in de PvdA-gelederen zijn B. Middel (Havelte), M. Zijlstra (Gronin gen), mevrouw M. Quint- Maagdeberg, G. Valk (Alk maar), mevrouw M. van der Burg (Utrecht) en J. van Zijl (Voorburg). DEN HAAG De advo caat van de 43-jarige E. Hoos, de vroegere direc teur van het beruchte be veiligingsbedrijf Toetan- chamon, heeft vanmiddag bij het Gerechtshof in Den Haag aangedrongen op een hernieuwd "psychi atrisch onderzoek van zijn cliënt. Volgens de raadsman wil Hoos hieraan van harte meewerken „Mijn cliënt hoort steeds van zijn vroegere medewerkers die ook terecht staan dat hij het brein achter alle aanslagen is geweest. Hij kan zich daar echter niets van herinneren. Nou, dan moet ik gek zijn, denkt mijn cliënt". Voordat de Haagse rechtbank Hoos tot tingingen op onder meer Sijt- twaalf jaar cel veroordeelde, had hij ook al een psychia trisch onderzoek in het Pieter Baancentrum ondergaan. Vandaag stonden behalve Hoos vier vroegere medewer kers van Toetanchamon te recht. Hun werd ten laste ge legd dat zij hadden meegedaan aan aanslagen en brandstich- hoff Pers, de Gemeentelijk So ciale Dienst en de Haagse poli tie. De rechtbank had hen eerder hiervoor veroordeeld tot straffen, variërend van twee tot zes jaar. Procureur- generaal mr. H.J. den Os ging vanmorgen met zijn eisen hier bovenuit. Een vijfde verdachte zag op het laatste moment van hoger beroep af. Onderzoek ledenwerving AMSTERDAM Het Com missariaat voor de Media is een onderzoek gestart naar de vrijdagavond gehouden leden wervingsactie van de TROS. Onderzocht wordt of de TROS de regels voor wervingsacties heeft overtreden. Volgens de woordvoerster van het Com missariaat is de maximale boe te die kan worden opgelegd 200.000 gulden. ROTTERDAM Officier van justitie mr. M. Koek heeft gisteren voor de Rotterdamse rechtbank gevangenisstraffen van 18 en 21 maanden geëist te gen twee Rotterdamse meisjes die een 14-jarig vriendinnetje hebben ge marteld. De meisjes (17 en 21 jaar) heb ben bekend dat zij hun slacht offer tien uur lang hebben vastgehouden en gefolterd. Het slachtoffer, dat er door de verdachten van werd beschul digd dat zij hun vriendjes pro beerde af te pikken, werd zo toegetakeld dat zij blijvende littekens in het gezicht en op het lichaam zal houden. De verdachten konden giste ren geen afdoende verklaring vinden voor hun daden. Bij de politie heeft een van de ver dachten verklaard, dat wat het slachtoffer heeft meegemaakt nog niets was in vergelijking met wat zij in haar jeugd heeft moeten doormaken. Uit psy chiatrische onderzoek blijkt dat de verdachten in hun jeugd herhaaldelijk zijn mis handeld en misbruikt. Wat zij hun slachtoffer aandeden moet gezien worden als een uitbarsting van alles wat zij zelf mee hebben gemaakt. Bei de verdachten worden ver minderd toerekeningsvatbaar geacht, waarbij de kans op herhaling vrij groot is. Toch moeten zij nog een kans krij gen iets van hun leven te ma ken, vinden de psychiaters. De verdachten leerden hun slachtoffer kennen in het prostitutiemilieu. Het meisje was van huis weggelopen en kreeg van hen onderdak. Toen het slachtoffer op 7 au gustus de woning van de ver dachten binnenkwam ontstond er ruzie. De verdachten heb ben het meisje vervolgens ge slagen, een sigaret op de arm uitgedrukt, een verhit mes te gen gezicht en lichaam gehou den en een heet strijkijzer in haar gezicht gedrukt. Vervol gens werd het slachtoffer urenlang vastgebonden en op nieuw geslagen. Toen het slachtoffer viel brak ze twee vingers. Twee vrienden van de verdachten die 's avonds op bezoek kwamen, maakten na tien uur een eind aan de mishandelingen. Uitspraak 20 november. AMSTELVEEN De en kele maanden geleden naar de effectenbeurs ge brachte luchtvaartmaat schappij Air Holland is geen groeionderneming zoals de Amrobank onte- fecht in een beleggingsad vies heeft gesuggereerd. Omdat verwacht mag worden dat de koers van de certifica ten het komende jaar zal dalen zouden de vliegers van Air Holland er verstandig aan doen zo spoedig mogelijk hun eerste 25 procent falcons (het recht om per 16 november vijf aandelen Air Holland te ko pen) te verzilveren. Dit staat in een rapport dat de Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie SOBI heeft samengesteld in opdracht van de Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers VNV. SOBI komt overigens tot de conclusie dat het met Air Holland op zich zelf niet slecht is gesteld. De vermogensverhoudingen en de winstgevendheid van de on derneming zijn voldoende om van een serieus vliegbedrijf te kunnen spreken. Het intro- ductiebericht is volgens SOBI juist, hoewel op een aantal punten te summier. Voor een goede verstaander is dit be richt niet bijzonder optimis tisch en eerder bescheiden wat betreft de winstverwachtin gen. rde 1 INI eest exclusieve servu INTERNATIONALE ALLURE VLAKBIJ. Noordeinde 6. Den Haag. Tel. 070 - 630180 :en t uj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3