Hoe het ging met het Hof van Zessen en daaromtrent Nieuwbouw in vrije sector moet Hazerswoude verfraaien Hl JOUR NAAL ftjidaeSouaant HET VIERDE DEEL VAN DE RAPENBURGGESCHIEDENIS IS UIT i 7 ■*7, LANGS OMWEGEN Geen studie over derde oever verbinding in Leidschendam Subsidie beeldenroute in 1990 helft minder lEIDEN OMGEVING DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 Speedboot „Mag ik u wat laten zien?", was de vraag van de in net pak gestoken man en hij haalde een gro te kleurenfoto met teke ning tevoorschijn. Rechter H. Morshuis en officier van justitie J. van Ek bo gen nieuwsgierig naar vo ren. De man die gisteren voor het hekje van de kantonrechter stond, was in mei 1988 met een speed boot vastgelopen op het surfstrand van recreatie eiland Koudenaar. Het bord dat het verboden was om daar te varen had hij niet gezien. De foto moest illustreren dat het aange zicht van de wal onduide lijk was en dat hij daar door te vroeg was afgesla- gen en was vastgelopen. Dit laatste werd met teke- ning uitgelegd. Een nette I man met een keurige uit leg derhalve. Maar die vlieger ging niet lang op. Rechter Morshuis las het proces verbaal van de politie voor: „We kre gen de melding dat een er dronken man op het surf- strandje zou slapen. Ook had hij 's nachts voor veel overlast gezorgd. We trof fen een speedboot aan die vast zat op de bult. In de boot werden borrelglaasjes k- aangetroffen. Toen vertel- Y- de u ook dat de accu was uitgevallen. Toch een heel d] ander verhaal", vond Morshuis. *i): „De verdachte rook sterk naar drank, zijn ogen wa ren bloeddoorlopen en hij maakte een sterk onver zorgde indruk", las de rechter verder. „Nou, nou", barstte de met stom- heid geslagen man los. 3. „Dat kan toch niet, ik ben gewoon te vroeg afgesla- 'd gen, ik heb het verkeerd ingeschat, ik was helemaal niet dronken, ik moest ge woon naar mijn auto. Dat rapport zou ik wel - eens willen zien", eindigde ab- 5J rupt zijn woordenstroom. ®"j „Dat kan", zei de rechter en overhandigde de man het proces verbaal. Terwijl I de schipper met stijgende verbazing het verhaal van de politie las, werd de vol gende zaak alvast afge handeld. Toen hij was uitgelezen bond de vrijetijdsschipper jg onmiddellijk 'in. „Ik ben wel geschrokken zeg", verklaarde hij met rood hoofd. De officier vond het vaststaan dat de man verkeerd gevaren was. „Het was een fraaie foto en tekening, maar het ver- e-j haal van meneer rammelt, Het proces verbaal is uit- d*j voerig genoeg. Misschien munt de walkant niet uit s,| qua duidelijkheid, maar in e- de toestand van meneer s-| lukt zelfs het sjoelen niet 'H meer". Duidelijke taal die i een boete van 150 gulden n. opleverde voor de mooi- weer-schipper. „Zo zie je is dat het toch af en toe nut- tig is als processen verbaal e' van te voren worden gele zen", verzuchtte rechter )ij' Morshuis. "1 Levensgevaarlijk Ook een andere gedaagde, een Leidse student, had een situatieschets meege- nomen, maar daarvan wa- ren de rechter en de offi- cier ook al niet onder de indruk. De man was vol gens eigen zeggen „onbe wust in een rijdende trein gesprongen". Hij was wat laat op het station, pro beerde een deur van de trein, maar die ging niet meer open, nam toen de volgende deur en „toen t pas merkte ik dat de trein 3.1 reed", besloot hij zijn be- r-J toog. M „Deze manoeuvre is le- jj,! vensgevaarlijk en mag glgeen navolging vinden. U ■n: krijgt een flinke boete om t-j te voorkomen dat u de volgende keer met een pincet tussen de rails moet 1:1 worden uitgeplukt", waar- schuwde de officier. Rech- ter Morshuis haakte gretig in op de waarschuwende woorden van de officier. „Ja, het zijn vreselijke on- gelukken. Afgerukte ar- men en benen, echt af- lj schuwelijk", en smakelijk wijdde hij nog even uit. „Ik begrijp dat u er niet bij stilstond waarmee u bezig was, maar dat is juist het gevaarlijke. U kunt nog zo soepel van lichaam zijn, maar als er een tegeltje los ligt, ligt u onder de trein. Er is nog overwogen om een veel hoger bedrag te eisen. Voor een student is -110 gulden boete altijd nog hoog, maar gezien de risico's die je neemt, wel terecht", vond de rechter. KARIN SWIERS Een toegewijde bezeten heid de omvang van de „klus" noopte daartoe wel is aan deel IV weer af te zien. Ik doel hiermee op de voiltooide vierde aflevering van de Geschiedenis van een Leidse gracht, een almaar groeiend standaardwerk rond het Rapenburg. Kosten zijn zoveel móge lijk gespaard, maar wat de moeite aangaat is de redactie van het trio Lun- singh Scheurleer, Wille- mijn Fock en Van Dissel, gesteund door specifieke subsidies en in samen werking met een groot aantal kunst-historisch „getekenden" als hulp troepen, opnieuw tot het uiterste gegaan. Vier jaar geleden werd dit uitzonderlijke project het minutieus beschrijven, van pand tot pand, van verleden tot op heden van een langge rekt stadsgezicht aangevat. Het is'en blijft een kunsthisto risch huzarenstukje, nog afge zien van de vele pagina's tel lende opsommingen van in-- ventarissen die lopen van „oorcussens, booyelakens, strooyers, stooven en matten" tot valgordijnen en horretjes, tabouretten, peuluwen en an dere voorwerpen waarvan de vroegere bewoners van de ka- gtale panden aan het Leidse apenburg zich bedienden. Voor zover bekend is een der gelijke uitputtende studie in den lande nog niet eerder ge pleegd. Nog twee jaar van na pluizen liggen er voor de boeg. Dan zal het Rapenburg, „Europa's mooiste gracht", volledig ontleed zijn. Gefi leerd monnikenwerk. En dat in een stadswijk of bon die eens van vrouwenkloosters aan elkaar hing en vervolgens overvleugeld werd door de „huysinghen" van hooglera ren en kapitaalkrachtige in dustriëlen die, vooral in de 18e eeuw, als om strijd, met of zonder pruik, vooraanstaande cultuurbewaarders en derzel- ver beleggers wilden zijn. Ie dereen die ooit aan het Ra penburg woonde en er zijn kortstondige dagen sleet, in stituten die zich er vestigden, zich ontplooiden of tenonder gingen, ze staan allemaal in dit „boek" opgetekend. De groeiende reeks van een kijk op een typisch Hollands rijk Zo'n keuken hadden ze nou op Rapenburg 24, ca. 1900 nog het domein van de keukenmeid Antje. j"A fmm. vormt een decente „peep show" die onze geestelijke in teresse prikkelt en tot lezen en naslaan kan opzwepen. En daarvoor hoef je niet eens een echte Leidenaar te zijn. „Het Rapenburg" dan. Deel IV, sinds vorig jaar (vanwege de overvloed aan gegevens) nogmaals gesplitst in twee banden, is, na enig technisch oponthoud, van de persen ge rold en werd vanmiddag ge presenteerd in het Rijksmu seum van Oudheden (in de persoon van de directeur dr.G.J.Verwers). Alle betrok ken professoren en andere hoogmogenden voelden iets van een heilige, sidderende ontroering. Immers, dit mu seum kende allang voordien de meest uitblinkende velle- FOTO'S: PR en vachteploters, boekverko pers met meer dan twee stookplaatsen, maar het was ook het in 1820 gestichte Mu seum der Natuurlijke Histo rie, weldra gevolgd door het Museum van Oudheden. Dat was voorwaar nog eens een universitair blok. Tegenwoor dig schokt „Oudheden" z'n bezoekers internationaal met o.a. de Tempel van Taffeh, Rechts: Op Rapenburg 22 wordt op een breed stramien muziek gemaakt. Onder: Ca. 1780 was dit het poortgebouw aan het Rapen burg van het Hof van Zessen. Naar een tekening van Jac. Timmermans. hzf" rfg Mifipliijï i Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. geschonken en afkomstig van het stroomgebied der Nijl. Daar zou een „detective" over te schrijven zijn dat is trou wens al gebeurd. Op weten schappelijke basis. Leeuwenhorst Ik bepaal me nu verder maar liever tot wat mevrouw prof.dr.C.Willemijn Fock bij de introductie van deel IV a-b aanvoerde. „Dit deel omvat de geschiedenis van de huizen Rapenburg 12-24, tussen de Langebrug en de Houtstraat, en tevens de geschiedenis van het huidige rijksmuseum van Oudheden. De naam van dit gebuurte Leeuwenhorst verwijst naar het adellijke vrouwenklooster Leeuwen horst onder Noordwijkerhout, waarvan vijf voormalige non nen (met nog een zesde non uit een Delfts klooster) in 1582 hun toevluchtsoord von den". Het waren zes nonnen, religieuzen, die na de altera tie, de onwenteling van rooms naar hervormd, uitweken naar het Rapenburg. Ze vielen onder het hoofd van de „Roomse superstitie", het „paapse bijgeloof". Zoals de meeste in die tijd verdreven kloosterzusters kregen ook de dames van Leeuwenhorst „alimentatie"; verzorging, vanwege de nieuwe, her vormde instanties. Als „dank" na de beeldenstorm. Enfin, die zes door de tijdgeest ver dreven aan God gewijde maahgden en weduwen ves tigden zich tussen de Papen gracht en het Rapenburg en het Hof van Zessen werd naar hen genoemd. En daarna gin gen er weer een paar eeuwen overheen. Prof.Willemijn Fock wijdde, in dit deel IV, nog een paar boeiende en verduidelijkende hoofdstukken aan het Leidse, voornamelijk 18e eeuwse inte rieur, met de nadruk op de decoratie, qua houtsnijwerk en (meestal door Italianen uit gevoerd) stucwerk. Aan de hand daarvan kun je opma ken dat de „gemiddelde" be woners van het Rapenburg over het algemeen niets te klagen hadden. De Republiek had, ondanks de Engelse oor logen, haar zaken geconsoli deerd en de neerslagen daar van wist men uit te buiten. Hoe dan ook, het Rapenburg reikte eens tot hoogtepunten die nu gereconstrueerd zijn door een team dat een belang stellend lezers- en kijkvolkje kan bedienen. Om nog maar even te spreken met hoogle- rend mevrouw Willemijn Fock: „De interieurs behoor den eens tot de belangrijkste voortbrengselen op dit gebied in Leiden". Er is meer dan we kunnen bevroeden tussen hemel en aarde Dit heeft ook deel IV van het lijvig werk „Het Ra penburg" aangetoond. Voor heel wat onder onze lezers zal dit vierde deel een „must" kunnen zijn. Het bestaat uit 700 pagina's, in twee banden. De prijs voor dit kunststuk (gevernist) bedraagt 55 gul den, als je dit produkt koopt aan de balie van het Kunst historisch Instituut, Doelen steeg 16, Leiden. Maar je kunt er ook voor terecht bij het Stedelijk Museum De Laken hal, of bij het Gemeentelijk Archief. Boisotkade, of bij boekhandel Ginsberg, Bree- straat. Het maakte niets uit; de geschiedenis van het Ra penburg is onverdacht boei end, en je kunt er veel van opsteken. HAZERSWOUDE-DORP Met het bouwen van veertien vrije sectorwo ningen aan de noordwest zijde van Hazerswoude- Dorp moet het dorp een beter aanzicht krijgen. De bouw in de vrije sector sluit aan op de wensen van de Hazerswoudse wo ningzoekenden, maar de woningen kunnen ook worden verkocht aan niet-ingezetenen. Een plan om in het gebied ook goedkopere premie-koop woningen te bouwen is niet haalbaar. Het plan om de dure vfije sec torwoningen te bouwen is af komstig van burgemeester en wethouders. De Hazerswoudse bewindslieden betreuren het dat er geen goedkopere wonin gen kunnen worden gebouwd, maar het stedebouwkundige beeld van het dorp gaat er wel op vooruit. De traditionele rijt- jesbouw wordt verruild voor losstaande woningen of voor het type twee-onder-een-kap. De behoefte aan dergelijke woningen onder de inwoners van Hazerswoude is volgens het college reëel. Bovendien sluit het bouwplan goed aan bij het gemeentelijk beleid om een zo groot mogelijke ver- huisketen op te zet.ten. Dat be tekent dat inwoners van Ha zerswoude moeten kunnen doorstromen naar betere huis vesting als zij dat willen. Het bouwplan past volgens het college ook uitstekend in het beleid om de dorpsvernieu wing zo veel mogelijk in Ha- zerswoude-Dorp te laten plaatsvinden. Een plan om 19 woningen in het noordweste lijke deel van het dorp te bou wen bleek niet uitvoerbaar door het grote aantal sloten. Die sloten zijn nodig voor de waterhuishouding en instand houding van het veengebied en mogen daarom niet zonder meer worden gedempt. Ook uit stedebouwkundig oogpunt is het handhaven van veel wa ter in het gebied een voor waarde. Dat betekent wel dat de bebouwbare grond minder omvangrijk is. De kans is overigens groot dat het pand Dorpsstraat 171 door de bouwlust verdwijnt. De nieuwe woningen kunnen in dat geval beter worden gesi tueerd. Bovendien verkeert het pand in niet al te goede staat en kan zo worden voor komen dat een deel van het pand als afhaalrestaurant wordt gebruikt. Dat zou vol gens het college zeker tot par keerproblemen in de buurt hebben geleid. Sloop van het pand en de bouw van nieuwe huizen komen daarentegen het beeld van de Dorpsstraat ten goede. De plannen worden vanavond besproken door de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening. LEIDSCHENDAM Er komt geen studie naar een derde oeververbinding in Leidschendam. Ook het in verband daarmee reser veren van een stuk grond in het bestemmingsplan De Rietvink is door de raad van Leidschendam verworpen. Een amende ment van de VVD om tenminste de mogelijkheid open te houden voor een mogelijke aanleg van een langzaam verkeersbrug over de Vliet haalde het gisteren evenmin. Het be stemmingsplan De Riet vink werd wel aangeno men. De motie van D66 en Gemeen tebelangen over een derde oe ververbinding was een ver volg op een al in 1987 hiervoor door D66 uitgebrachte nota onder de titel „Laatste kans voor Leidschendam". Die laat ste kans gold dan een strook grond in De Rietvink met een brug voor lokaal verkeer naar De Tol aan de overkant van de Vliet. De plannen werden gesteund door het overgrote deel van de Leidschendamse ondernemers en vonden hun weerslag in ruim 200 bezwaar schriften tegen het bestem mingsplan. De raad verklaar de echter alle bezwaarschrif ten, in totaal ruim 250, onge grond. Burgemeester en wet houders vinden, hierbij ge steund door de meerderheid van de raad, dat de nieuwe woonwijk niet door een weg naar de Vliet mag worden doorbroken. Het verkeer zal niet lokaal kunnen worden ge houden met alle overlast van geluid en stank vandien. Wethouder Volmuller stelde verder dat een derde oever verbinding het recreatiegebied Leidschendammerhout zou doorsnijden waartegen de pro vincie zich zal verzetten even als tegen aantasting van de (provinciale) Oostvlietweg. Als er meer vervoer zou komen dan verwacht moet dat over de Verlengde Landscheidings- weg, aldus mevrouw Volmul ler die er ook op wees dat de gemeente concentratie van het verkeer nastreeft. Dat wordt door een extra-verbinding te niet gedaan omdat het verkeer zich dan over andere wijken zal verspreiden. ALPHEN AAN DEN RIJN De 'beeldenroute' door Alphen aan den Rijn kan dit jaar toch rekenen op een provinciale subsidie van 30.000 gulden. Een verzoek daartoe vanuit het Alphense stadskantoor werd in eerste instantie afge wezen omdat de provincie de criteria had veranderd. De aanvraag was toen echter al ingediend. Omdat Alphen niet kon weten dat de criteria zou den worden aangepast krijgt de gemeente dit jaar nog 30.000 gulden. Volgend jaar wordt dat de helft minder. In forma tiedag De GGD Rijnstreek houdt morgén een informatiemid dag over het alcoholpreven tieplan voor het voortgezet onderwijs. De bijeenkomst is bestemd voor leden van ou derraden, leerkrachten, di recties en besturen van het voortgezet onderwijs. Er wordt informatie en advies gegeven over bruikbaar voorlichtingsmateriaal. De bijeenkomst wordt gehouden in scholengemeenschap Al- banianae in Alphen aan den Rijn van half drie tot half zes. Voetbal De Sparta-spelers Piet Wijn berg, Edwin Vurens en de oud-keeper van Feyenoord en AZ, Eddy Trey tel doen morgen mee aan een voet bal-promotiedag bij Val ken '68 in Valkenburg. Van drie uur tot half zes laat het drietal de Valkenburgse jeugd kennismaken met het voetbalspel. Bij slecht weer is er een schaduwprogram- ma met onder meer een videofilm van bekende Ne derlandse voetballers. Ieder een is welkom. Concert De Christelijke Zang en Oratorium vereniging Soli Deo Gloria, het Randstede lijk Orkest, Renee Wagenaar (sopraan), Loes van Lange - rak (alt). Marten Smeding (tenor) en Alexander Of fen- berg (bas) geven morgen avond een concert in de Ne derlands Hervormde Kerk aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee. Zij brengen werken van Schu bert, Purcell, Bach en Elgar ten gehore, De uitvoering begint om acht uur. Toegang kost 10houders van een CJP of Pas 65 moeten f7,50 betalen. Fancy-fair De jaarlijkse fancy-fair van huize De Schutse in Sassen- heim wordt morgen gehou den. Van tien tot vijf uur kan men er terecht voor handwerken, verlotingen en andere attracties. Schrijfa vond Amnesty International houdt morgen weer een schrijfavond in de gerfka mer van de St. Joseph Opi- fexkerk aan de Burg. Sweenslaan in Leidschen dam. De bedoeling is naar de regering van een bepaald land te schrijven en om vrij lating van een politiek ge vangene te vragen. Er zijn voorbeeldbrieven met daar bij de Nederlandse vertaling. De hele maand november kan men de brieven ook ha len bij De Schakel in Leid- senhage. Inlichtingen tele foon 201475. Kaviaar De kaviaarspecialist Jacob Toet uit Scheveningen geeft donderdagavond een lezing met proeverij in De Zuivel- keuken aan Berberis 10 in Leidsenhage in Leidschen dam. Men kan op deze bij eenkomst tussen half acht en half elf verschillende soor ten kaviaar proeven in ver schillende combinaties. De kosten van de proeverij be dragen f60 gulden per per soon. Inschrijvingen bij De Zuivelkeuken, Berberis 10, Concert Het Orlando Kwartet geeft donderdagavond een concert in de Oudhoornse kerk in Alphen aan den Rijn. Het kwartet, dat bestaat uit John Harding (viool), Heinz Ober- dor fer (viool), Ferdinand Er- blich (altviool) en Stefan Metz (cello), speelt strijk kwartetten van Mozart, Haydn en Von Beethoven. Het concert begint om kwart over acht. Toegang kost /12,50, houders van een CJP moeten f12,50 betalen en kinderen f7,50. Conciliair Proces Na de drie in Leidschen dam gehouden bijeenkom sten 'over de hoofdthema's van het Conciliair Proces wordt morgen in de Kruis- heuvelkerk aan de Burg. Roeringlaan 6 een terug kom avond gehouden voor mensen die praktisch aan de slag willen met de onder werpen van het proces. De organisatie berust bij de werkgroep Oecumenisch Diensthuis van de Raad van Kerken Leidschendam. Aanvang 20.00 uur, sluiting 22.00 uur. Vrou wen tref een trum Het Vrouwenoverleg en de Vrouwenraad Leidschem- dam houden morgen in het Vrouwentrefcentrum aan de Plaspoelstraat 48 een bijeen komst voor meisjes ouder dan 17 jaar over de komende wetswijziging. Mevrouw T. Witman geeft een lezing over alles wat met de invoe ring van de nieuwe wet te maken heeft. Moeders zijn uiteraard ook welkom. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Aanvang 20.00 uur. ENERGIEVERBRUIK SCHOLEN ONDERZOCHT ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense scholen voor ba- sis- en speciaal onderwijs moeten hun energieverbruik terugdringen. Dat moet aan de hand van de cijfers van een onderzoek dat wordt ingesteld in opdracht van het Energie- en Watervoorzieningbedrijf Rijnland (EWR). Al sinds sep tember vorig jaar worden de standen van gas en electriciteit in de schoolgebouwen bijge houden. In de minst zuinige scholen wordt nu een nader onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het hoge ener- giebverbruik.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13