fiiidacSowa/nt^ Burgemeester boos over kritiek D66 op politie ALLER LENDS) I STAD OMGEVING Een cadeau van formaat Tesselaar: te veel eer Spoedig besluit over locatie vuilverbranding Actie tegen spijbelen DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 Indernemende jeuters op pad EIDEN Twee ondernemende peu- rs hebben gistermiddag twee gratis chtjes gemaakt. De twee, broertjes van en 4 jaar oud, waren al spelend in de ngeving van het Charlotte Bourbon- jf in de bus gestapt. De chauffeur had de gaten gehad dat de kinderen inder begeleiding en betalen waren in stapt, waardoor hij de zeer jonge pas giertjes bij het eindpunt aan het Sta- jnsplein „overhield", oudste van de twee reizigers wist waar hij en zijn broertje vandaan ivamen. Ze werden door de ingescha alde politie gratis weer thuis afgele- Viaduct afgesloten LEIDEN Het spoorwegviaduct in de Lage Morsweg is vanwege hei werk tot en met maandag 13 novem ber voor alle verkeer gesloten. Aan vankelijk was de verwachting dat het heien kon gebeuren, terwijl het ver keer gebruik maakte van het viaduct. In de praktijk bleek dat niet haalbaar en is het alsnog afgesloten. Na 13 no vember is één rijstrook beschikbaar, terwijl na kerstmis opnieuw en dan voor langere tijd belemmerin gen zijn. De werkzaamheden houden verband met de verdubbeling van het spoor Leiden-Den Haag. De gemeente overlegt met de spoorwegen om de overlast tijdens die werkzaamheden die enkele jaren vergen te beperken. Amerikaanse instructrice Con Fuoco LEIDEN De Leidse showband Con Fuoco heeft een Amerikaanse instructri ce aangetrokken voor de vlaggengroep. In de Vere nigde Staten maakt de do cente deel uit van het in structieteam van het drum- korps The Blue Devils, en dat is volgens Con Fuoco een van de drie Amerikaan se topbands. Het resultaat van haar inspanningen is te zien tijdens de grote zomer- show van de vlaggengroep en het slagwerk. Mobiele galsteenvergruizer in Leids Diaconessenhuis LEIDEN Vanaf begin volgend jaar krijgt het Leidse Diaco nessenhuis regelmatig de beschikking over een mobiele gal steenvergruizer. Met zo'n 25 andere ziekenhuizen is overeen stemming bereikt over de exploitatie. Volgens directeur M. Hen- nink staat nog niet precies vast op welke tijden patiënten in het Diaconessenhuis kunnen worden behandeld. Hij verwacht dat de vergruizer „tenminste maandelijks" door het Leidse hospitaal aan de Houtlaan wordt gehuurd. Het AZL gaat geen gebruik, maken van deze galsteenvergruizer en of het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp meedoet is volgens Hennink nog niet duide lijk. Het Diaconessenhuis behoorde tot de eerste Nederlandse zieken huizen die gebruik maken van de galsteenvergruizer. Met het apparaat kunnen overigens niet alle patiënten worden geholpen. Voorwaarden zijn onder meer dat er geen ontstekingen zijn en dat de galstenen niet kalkhoudend zijn. Fietser gewond LEIDEN Een 13-jari- ge jongen uit Voorscho ten is gistermorgen rond tien voor negen gewond geraakt bij een aanrijding. De jongen reed op zijn fiets op de De Sitter- laan. Ter hoogte van de Van der Brandelerkade sloeg hij plotseling en zonder uit te kijken linksaf. Een automobi liste uit Katwijk, die achter hem reed, schep te de jongen daarop. Hij is voor onderzoek over gebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Japan in Volkenkunde LEIDEN In het kader van de tentoonstelling Opdracht Japan worden verschillende activiteiten gehouden in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- Op vrijdag 17 november is er een wierookceremonie en worden traditionele hofdansen uitge- De evenementen worden ver zorgd door het Zen-Boeddhistisch instituut Jutoko-Gakuryo-Kyo- Zaterdagmiddag beginnen om 13.30 en 15.00 uur theeceremo nies. Op zondag geven verschillende sportscholen demonstraties van Japanse sporten. Lezing uitgesteld LEIDEN De lezing die T. Schelhaas van avond in Leiden zou houden, gaat niet door. De spreker was door het bestuur van de Vereniging Jan van Hout uitgenodigd voor een voordracht in het Gemeente archief over het onderwerp her aldiek. De lezing is uitgesteld tot nader datum. „TOONZETTING BETREURENSWAARDIG" LEIDEN Burgemees ter C. Goekoop is boos over de manier waarop de fractie van D66 al eni ge tijd tijdens commissie vergaderingen kritiek uit op het functioneren van de Leidse politie. „De toonzetting acht ik be treurenswaardig", zei Goekoop gisteravond tij dens de begrotingsbe handeling. D66 pleit al jaren voor de in voering van wijkteams bij de Leidse politie. Om dat te be reiken is een motie inge diend. CDA, PvdA en Groen Links streven ook naar het werken met wijkteams, ter wijl het politiekorps zelf daar niet zoveel voor voelt. Burge meester en wethouders wil len de moties van D66 en CDA over dit onderwerp aanhouden omdat een maand geleden is besloten een stuur groep in te stellen om de voor-en nadelen van een an dere werkwijze te bestude ren. De manier waarop D66 en «\et name fractievoorzitter P. langenberg het huidige functioneren van de politie bekritiseert, hangt Goekoop de keel uit, zo bleek gisteren. De burgemeester hield de raad voor dat de politie het afgelopen jaar met een mini male bezetting moest wer ken, een aantal ervaren krachten kwijtraakte en toch verbeteringen kon doorvoe ren zoals bijvoorbeeld team- management, decentralisatie, een nieuwe procedure voor de afwerking van winkel diefstallen, automatisering, transacties bij misdrijven, schadebemiddeling en regio nale alcoholcontroles. „Het Leidse politiekorps is bepaald geen statisch geheel, het is zeker bereid tot veranderin gen. Ik heb de behoefte om dat nog eens te zeggen", al dus Goekoop, die met deze opmerkingen verwees naar een onderzoeksrapport waar in staat dat de Leidse politie een weinig veranderingsge zind korps is. Laf „De toonzetting van D66 acht ik betreurenswaardig. Het gaat me er niet om of u kri tiek hebt, maar uw betoog is vaak detaillistisch. U stelt zeer veel vragen en met de antwoorden doet u niets", zo klonk het verwijt van de burgemeester. Goekoop ver volgde met de opmerking dat Langenberg „soms insinue rend bezig" is. „U heeft bij voorbeeld gezegd: De burge meester is laf, de burgemees ter kan niet sturen". Langen berg ontkende dat hij het woord laf had gebruikt. „Het staat er wel", zei Goekoop. Waarop wethouder H. de la Mar (Groen Links) zich met de discussie bemoeide: „Dit kost te veel tijd. Ik raad de beide heren aan in therapie te gaan". Goekoop trok zich daar niets van aan: „De poli tie heeft er recht op dat ik hier op inga". „U moet niet hier in debat gaan", vond De la Mar. Goekoop ging vervolgens in op de vergelijking die Lan genberg vorige week maakte tussen teflon-pannen en VVD-bestuurders onder wie de burgemeester. „In beleid of organisatie is het een rom meltje en staat het beleid on der zware kritiek. Het raakt de betrokken bestuurder ech ter niet, integendeel, men blijft lachen", zei Langenberg toen. „Het is net als met tef- lonpannen: je kunt er van al les in bakken, maar het bakt nooit aan". Goekoop zei daar over gisteravond: „We zijn nog niet aangebrand en nog niet opgebrand. Ik kan u na mens het hele korps zeggen: we waren witheet". De burgemeester stelde dat de „politie niet van het loka le bestuur mag wegdrijven" omdat juist bij verandering van de organisatie een we derzijds vertrouwen nodig is. Langenberg bestreed de ver wijten van Goekoop en stelde dat zijn fractie altijd acht heeft geslagen op de wensen van het personeel. „We heb ben constructief meegedacht door middel van notities en voorstgellen, in samenspraak met de politie. U kunt niet volhouden dat D66 geen re kening houdt met de politie", aldus Langenberg. „Ik heb toegezegd dat er een stuur groep komt en er kan niet binnen een maand een advies komen", sloot Goekoop de discussie af. Dienstcommissie Niet alleen de burgemeester, ook vertegenwoordigers van de politie hebben zich kwaadgemaakt over opmer kingen van Langenberg en van R. van Lint (Groen Links) in de vergadering van de raadscommissie Algemene Bestuurlijke Aangelegenhe den. De dienstcommissie van de politie heeft in een brief geschreven hun uitlatingen met „verbijstering" te hebben gehoord. In de brief wordt gesteld dat overleg met de raadscommissie geen zin heeft zolang enkele leden het wijzigen van de politie-orga- nisatie op zich als uitgangs punt hanteren en niet de verbetering van de dienst verlening. LEIDEN „Het is te veel eer om te veronderstellen dat ik een leidende rol heb gespeeld bij de laatste vier collegevormingen. Ik hoop dat als u bij de volgende col lege-onderhandelingen bui ten het college wordt gehou den, dat u mij dat niet wilt toedichten". Zo reageerde PvdA-wethouder D. Tesse laar gisteren op de woorden die fractievoorzitter J. Wa lenkamp van het CDA vori ge week uitsprak tijdens zijn algemene beschouwingen. Walenkamp stelde toen niet bedroefd te zijn over het aanstaande vertrek van Tes selaar „voor zover" die als politiek leider van de PvdA ervoor had gezorgd dat het CDA al zestien jaar lang in de oppositie zit. Tesselaar vertelde dat zijn rol pas bij de onderhandelin gen in '82 en '86 belangrijk was. „Het zou te ver gaan om te stellen dat ik de be denker ben van een unieke coalitie van PvdA, VVD en Groen Links. Bovendien heeft het uitputtend veel energie gekost om dat te rea liseren. Ik begon vorige week al een beetje te zweten in mijn stoel omdat u stelde dat ik dat allemaal in mijn eentje heb gedaan", aldus de PvdA'er die al geruime tijd geleden liet weten na de verkiezingen in maart '90 niet meer terug te keren in de Leidse politiek. Ballet Kinderen kunnen een cursus ballet volgen bij buurthuis Vogelvlucht aan de Boshui- zerlaan. Mirjam Ouwerkerk geeft van kwart voor vier tot half vijf les aan 4- en 5-jari- gen en van half vijf tot half zes aan kinderen van 6, 7 en 8 jaar oud. De kosten bedra gen een rijksdaalder per les en het inschrijfgeld is vijf gulden. Folk Iedereen die volksmuziek maakt kan vrijdagavond maximaal drie nummers ten gehore brengen op het Open Podium in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Opgeven bij folkclub Horus: tel. 01717- 2726 of ter plekke. De Waag is vanaf 21.00 uur geopend. De toegang is gratis. Marebrug afgesloten De Marebrug over de Oude Vest/Singel staat normaal eigenlijk maar zelden open. Gisteren was dat echter bijna de hele dag het geval. Niet alleen auto's maar ook voetgangers, fietsers en bromfietsers moesten daarom een omweg nemen. Het afsluiten FOTO: WIM VAN NOORT Actie voor ziekenhuis in Wenchi LEIDEN De actie Leiden voor Ghana wordt van 27 no vember tot en met 2 december gehouden. Voor het districts ziekenhuis in Wenchi wordt dan onder meer een collecte gehouden. Tevens is er een fo totentoonstelling, zijn er lezin gen en staat het Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk op 2 december in het teken van de actie. De organisatie is in handen van de Leidse werkgroep Re- medi die samen met Horizon Holland het ziekenhuis sinds enige jaren steunt. In samen werking met de Technische Universiteit Delft is een vijfja renplan opgesteld ter verbete ring van de preventieve ge zondheidszorg in het gebied. Leidse organisaties hebben on der meer gezorgd voor auto's, een mobiele kliniek en een werkplaats in Wenchi. Leidenaar honderd Leidenaar H. Schilp kreeg gisteren bezoek van burgemeester C. Goekoop die hem kwam felici teren met zijn honderdste verjaardag. Schilp bereikte die leeftijd afgelopen zondag. De 100- jarige die sinds 1980 in de Lorentzhof woont, geniet een goede gezondheid. Hij besteedt veel tijd aan zijn hobby tekenen en schilderen met als voornaamste onderwerp de natuur. Schilp was tot 1954 directeur van de christelijke kweekschool in Leiden. Bovendien was hij lange tijd secretaris van bibliotheek Reuvens, de voorloper van de huidige openbare bibliotheek. In 1954 werd hij op koninginnedag be noemd tot officier in de orde van Oranje Nas sau. FOTO: WIM VAN NOORT iEIDEN Er wordt poedig een besluit geno- nen over de locatie van Ie nieuwe vuilverbran- ling. Aan het einde van iet jaar wordt een keuze [emaakt tussen Ypenburg n Zoetermeer en dat be ekent dat de verouderde nstallatie in Leiden- loord niet voor minstens estig miljoen gulden loeft te worden aange- fist. )ie verwachting sprak de -eidse wethouder F. Kuijers gisteravond uit tijdens de be grotingsbehandeling door de gemeenteraad. Kuijers, niet al leen voorzitter van de ge meenschappelijke regeling voor de vuilverbranding in de Leidse regio (Gevulei), maar ook van het samenwerkings verband dat de nieuwe instal latie bouwt, zei dat op 21 de cember een besluit valt. De vuilverbranding vervangt niet alleen de Leidse, maar ook de Haagse installatie die eveneens sterk is verouderd. „De provincie heeft gezegd dat als begin volgend jaar een be is genomen, dat dan aan de Raad van State zal worden gevraagd het besluit aan te passen zodat de Leidse verbranding open kan blijven tot de nieuwe is gerealiseerd. Dat geldt ook voor de Haagse installatie", verklaarde Kuij ers. Een locatiekeuze moet volgens hem in december kun nen worden gemaakt: „Op ba sis van de informatie, zoals de milieu-effectrapportage en rapporten van de gemeenten Rijswijk en Voorburg, moet het dagelijks bestuur begin de cember een beslissing kunnen nemen die vervolgens wordt voorgelegd aan het algemeen bestuur". De spoedige realisatie van een nieuwe installatie in Zoeter meer of op vliegveld Ypen burg is volgens Kuijers nood zakelijk omdat aanpassingen aan de Leidse vuilverbranding niet zijn te betalen. Om in '92 aan de normen te voldoen is een investering nodig van minstens zestig miljoen. „Dat is zonder rekening te houden met het feit dat een groot ge deelte van de installatie tijdens de werkzaamheden buiten dienst is". Inmiddels zijn de ei sen voor onder meer de uit stoot van stof alweer ver scherpt. Aan de strengere nor men moet de installatie in 1993 voldoen. „Dan moet ook de energie die vrijkomt nuttig worden aangewend wat weer heel andere aanpassingen vraagtHet is zinloos om vele tientallen miljoenen te inves teren in een oude installatie en dus is het volgens Kuijers „het meest logisch" om de oude af te breken en een nieuwe op die plaats te bouwen. Dat is echter niet rendabel. „Er wordt globaal ruim honderd duizend ton vuil verwerkt in Leiden. Om de investering te rug te verdienen is een aanbod van vijf- zeshonderd ton no dig". Stadsbeiaardier komt niet terug LEIDEN De stadsbeiaardier moet niet terugkomen. Burge meester en wethouders raden de motie af die Leiden Weer Gezellig heeft ingediend om dat het verdwijnen van de bei aardier „een zintuigelijk waar neembare verschraling van het straatleven van onze Oud hollandse stad" zou betekenen. „Het zou het terugdraaien van een bezuiniging zijn", legde wethouder P. Bordewijk van financiën gisteravond uit. Overigens is volgens hem het carillon van het stadhuis op dit moment in reparatie. „Er wordt wel degelijk in de toe komst weer op gespeeld". B en W staan wel achter de motie van D66 om een Kunst uitleen voor kinderen op te richten. „Maar als ik kijk naar de wensen in de cultuurnota, dan zou dit niet mijn eerste prioriteit zijn", zei cultuurwet houder F. Kuijers. De door de Socialistiese Partij ingediende motie om te bereiken dat vol gend jaar meer Leidse muziek korpsen kunnen meelopen in de optocht op 3 oktober is door het college afgewezen omdat het „niet onze zaak is, maar de zaak van de 3 October Veree- niging", aldus Kuijers. Een meerderheid van het col lege is tegen het door CDA en Groen Links ingestelde voor stel om de kandidatenlijsten voor verkiezingen weer huis- aan-huis te gaan verspreiden. Nu staan deze vermeld in het zondagsblad en volgens burge meester C. Goekoop zijn de ambtenaren het erover eens dat deze methode „voldoet". Over de 54 moties en 5 amen dementen die door de fracties zijn ingediend wordt van avond gestemd door de raad. Vuurwerkbom ALPHEN AAN DEN RIJN Een 17-jarige Alphenaar is gis teravond aangehouden voor het maken van een vuurwerk- bom. De Alphense politie kreeg diverse klachten over vuurwerk. Bij de Vrije School aan de Hoefbladstraat werden acht jongens aangehouden. De politie trof tevens de ingre diënten aan voor een zoge naamde strijkerbom. De Al phenaar krijgt een proces ver baal. „GEEF JE TOEKOMST EEN KANS" LEIDEN Wethouder H. van Dongen van onder wijs heeft gistermiddag het startsein gegeven voor de actie „Geef je toekomst een kans...spijbel niet". Het doel van de actie, een initiatief van het bureau leerplichtzaken van de ge meente Leiden, is het schoolverzuim en de ge volgen hiervan onder de aandacht brengen. Van Dongen onthulde bij die gelegenheid ten overstaan van een handjevol recto ren en directeuren een anti-spijbel poster die in 38 reclamezuilen in Lei den komen te hangen. Tijdens de bijeenkomst in de bedrijfstechnische school C. Sweris aan de Vondellaan werd door diverse sprekers voorafgaand ingegaan op het fenomeen spijbelen. Onderzoe ker C. de Vries van de univer siteit van Amsterdam meldde dat veelal meisjes spijbelen maar dat slechts vijf procent van alle leerlingen regelmatig spijbelt. Ook ging hij in op en kele vooroordelen. Volgens hem hebben onder andere de bouwkundige staat van een school, de organisatiestructuur, en stads- en winkelcentra in de omgeving geen invloed. De hoogtijdagen van het spij belen zijn voorbij. Die lagen eind jaren zeventig, begin ja ren tachtig. „Het is nog steeds een groot probleem maar het neemt af", aldus De Vries. De Amsterdammer gaf als rede nen een doelgericht overheids beleid sinds 1984 en het feit dat een „papiertje" voor maat schappelijk succes belangrijker is dan ooit. De actie duurt van 7 tot 29 no vember. Ook de leiding van voornamelijk de scholen voor voortgezet onderwijs wordt er bij ingeschakeld. Zij worden gevraagd extra aandacht aan het probleem te schenken. Het televisieprogramma NOS-Laat besteed vanavond eerder was aangekondigd gisteravond aandacht aan het initiatief. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: i Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 24.24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CeidóeQouncvnt lUNZj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11