Zonder beperking bevolkingsgroei dreigt catastrofe heeft ook sluier probleem Roemenië saboteert milieuconferentie BUITENLAND CeidócSouocmt ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 BRUSSEL Mogen isla mitische meisjes op school een hoofddoek of een sluier dragen? Die vraag is nu ook, in navolging van Frankrijk, in België actu eel geworden. Aanleiding is een conflict op een technische school in de Brusselse agglomeratiege meente Molenbeek. In Molenbeek kwam de zaak aan het rollen toen zo'n twin tig Marokkaanse meisjes eind vorige week voor hun school een betoging hielden. Ze eisten dat ze in de schoolbanken een hoofddoek mogen dragen. Het schoolreglement bepaalt ech ter dat „hoeden, sjaals, mutsen en petten bij het betreden van de school afgezet moeten wor den". De schepen (wethouder) van onderwijs bemoeide zich met de zaak. Hij bepaalde na over leg met de islamitische ge meenschap dat de meisjes voorlopig toestemming zouden krijgen een hoofddoek te dra gen, zodra er een man voor de klas staat. Maar daar namen de meisjes geen genoegen mee. Afgelopen dinsdag daagden ze opnieuw op, getooid met een hoofddoek. Afspraak De schepen vond dat een schending van de afspraak die hij met de vertegenwoordigers van de islamitische gemeen schap had gemaakt en bepaal de dat het schoolreglement weer strikt moest worden toe gepast. Geen hoofddoeken dus op school. Woensdag begon op de technische school in Molen beek de herfstvakantie. Wat er na die vakantie gaat gebeuren weet nog niemand. In Gent, waar zich overigens nog geen enkel conflict heeft voorgedaan, hebben burge meester en wethouders op voorhand hun standpunt al be paald. Op de Gentse scholen worden geen meisjes toegela ten die een hoofddoek dragen. Burgemeester Gibert Temmer man verklaarde dat het colle ge dat besluit unaniem heeft genomen na voorafgaand overleg met alle politieke frac ties. In de stadsscholen zijn alle kinderen gelijk en daarom moeten we uitingen van apart heid vermijden. Gastarbeiders die in ons land verblijven wil len niets liever dan zich in onze maatschappij integreren. Dat is me gebleken uit ge sprekken met vertegenwoordi gers van Marokkaanse en Turkse groeperingen. Welnu, we helpen hen bij die integra tie als we geen uitzonderingen toestaan, aldus de argumenta tie van Temmerman. Parijs Wegens het risico van provo caties en ordeverstoringen heeft de Pariis politieprect een aangekondigde manifestatie van de 'Stem van de Islam' verboden. Deze beweging van islamitische fundementalisten had morgen opnieuw willen demonstreren voor het dragen van de sluier op Franse opben- bare scholen. Het fanatisme tijdens een vorige manifestatie van de 'Stem' had onlangs veel verontwaardiging gewekt. De zogeheten 'sluierkwestie' houdt de Franse gemoederen nog altijd bezig. De affaire be gon een maand geleden in de Noordfranse stad Creil, toen drie islamitische scholieren weigerden in de klas hun hoofddoek af te doen. De rec tor zond ze daarop naar huis. waarna de zaak een nationale rel is geworden die de Fransen verdeeld houdt. Liechtenstein wil lid worden van YN VADUZ Liechtenstein wil voor 1991 vol waardig lid worden van de Verenigde Na kies. Volgens de regering zou het lidmaat schap van de volkerenorganisatie de beste waarborg zijn voor de internationale erken ning van het 28.000 inwoners tellende vor- jstendom, dat ligt ingeklemd tussen Oosten rijk en Zwitserland. Als het parlement er mee akkoord gaat, zal de regering een for mele aanvraag voor het lidmaatschap indie nen bij VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar. Liechtenstein zou met een op pervlakte van 157 vierkante kilometer de kleinste lidstaat van de VN worden. Die ti tel is nu voorbehouden aan het Caraibische St. Kitts and Nevis, dat op een oppervlakte van 260 vierkante kilometer 40.000 inwo ners telt. Een Zuidkoreaanse politieman grijpt de handen van een demonstrant die hem te lijf wil gaan. In de hoofdstad Seoul kwam het gisteren, zoals zo vaak, tot rellen tussen radicale studenten en de politie. Amnestie in Tunesië TUNIS President Zine al-Abidine Ben Ali van Tunesië heeft de vrijla ting gelast van ruim 1.350 gevangenen. De amnestie hangt samen met zijn tweede verjaar dag als staatshoofd. Ben Ali loste in november 1987 Habib Bourguiba af als staatshoofd, nadat een groep artsen had vastge steld dat die vanwege zijn hoge leeftijd en zwakke gezondheid niet in staat was president te blijven. Linkse groep verzamelde gegevens Deense joden KOPENHAGEN De Deense politie heeft in een appartement van een ex treem linkse organisatie in Kopenhagen dossiers gevonden over vijfhonderd Deen se joden en andere Denen die betrekkin gen onderhouden met Israel. De politie arresteerde vijf leden van de groep, die wordt verdacht van het plegen van gewa pende overvallen, waarvan de opbrengst werd overgemaakt aan een Palestijnse or ganisatie. De politie vermoedt dat de groep de informatie over de Deense joden heeft doorgespeeld naar het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Tussen de papieren zaten ook aanwijzingen over hoe agenten van de Israëlische veilig heidsdienst Mossad in Denemarken zijn te herkennen. Hongarije wil bij Raad van Europa BUDAPEST Honga- rije zal op 16 november het lidmaatschap van de Raad van Europa aan vragen. Dit heeft de voorzitter van de parle mentaire vergadering van de Raad, Anders Björck, in Budapest be kendgemaakt. Hiermee wordt Hongarije het eer ste Oostblokland dat een verzoek tot toetreding bij de Raad van Europa in dient. De Hongaarse mi nister van buitenlandse zaken, Gyula Hom, zal de aanvraag persoonlijk in Straatsburg indienen. Aids-test voor inwoners Peking PEKING Alle Chinezen die in Peking wonen en dagelijks contact hebben met buitenlan ders moeten in de toekomst regelmatig een aids-test onder gaan. De Chinese gezondheids dienst wil hiermee voorkomen dat de ziekte aids zich uit breidt, zo is gemeld door het Chinese persbureau Xinhua. Ook alle inwoners van Peking die een geslachtsziekte heb ben, zullen op aids getest wor den. Enkele dagen geleden kwam de eerste melding bin nen van een inwoner van Pe king die aids had opgelopen. Hij zou homoseksuele contac ten met buitenlanders hebben gehad. Ook alle buitenlanders die in Peking wonen, moeten zich aan een aids-test onder werpen. Pik Botha handelde „te goeder trouw" JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse minister Pik Botha (Buitenlandse Zaken) heeft toegegeven dat zijn be schuldiging als zouden Swapo- strijders in Namibia zijn geïn filtreerd is gebaseerd op waar schijnlijk valse radiobood schappen. Botha tekende daar echter bij aan dat hij zich nu niet in zijn hemd voelt gezet, omdat hij te goeder trouw zijn aantijgingen deed en alleen de bedoeling had om een gewa pend conflict te voorkomen met het oog op de verkiezin gen die volgende week in Na mibia worden gehouden. „Ik ben de eerste die verheugd is als deze boodschappen nep zijn", aldus de minister. Het is overigens nog niet duidelijk of VN-soldaten een grap hebben willen uithalen of iemand van buiten de waarnemersmacht I verantwoordelijk is voor het I valse radioverkeer. Rook kringelt omhoog tussen tenten op het overvolle ambassa de-terrein in Praag. foto: ap inderhaast nieuwe bedden aangevoerd, terwijl het Rode Kruis een provisorische keu ken heeft geïnstalleerd. De Westduitse minister voor Duits-Duitse zaken, Dorothee Wilms, zei gisteren dat de BRD tegen het einde van het jaar 190.000 Oostduitsers ver wacht. Het gaat om de grootste exodus sinds de DDR in 1961 de Berlijnse Muur bouwde. Een Oostduitse ambassade functionaris in Praag riep zijn landgenoten op via de officiële kanalen de DDR te verlaten, omdat dat „voordeliger" is, en niet via de ambassade in Praag. Hij wees erop dat men sen die vluchten via Tsjecho- slowakije niet meer kunnen meenemen dan de inhoud van een auto, terwijl zij normaal kunnen verhuizen als zij di rect vanuit de DDR vertrek ken. Een rechtbank in Oost-Berlijn heeft gisteren drie mannen veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van 26 maanden tot vier jaar, wegens het deelnemen aan rellen in Dresden, vorige maand. De drie werden schuldig bevon den aan het illegaal bijeenko men en ernstige geweldple ging op 4 oktober. Toen bot sten duizenden mensen in Dresden met de politie, die trachtte hen te weerhouden aan boord te springen van een trein met Oostduitse vluchte lingen. De trein was op weg van Praag naar de Bondsrepu bliek. INTERNATIONAAL CONGRES IN AMSTERDAM Zwaargewicht De ene baby is de andere niet. Maar zoals Rogerio Paulo Alves Da Sllva is er echt maar één. Deze jonge Portugees woog bij zijn geboorte, afgelopen woensdag, niet minder dan 7.610 gram. Een forse vijftienponder dus, maar met zoon én moeder gaat het volgens de artsen uitstekend. foto: epa Hervormer Modrow genoemd als opvolger Stoph (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN De Oost duitse leider Egon Krenz heeft volgens het Westduitse blad Bild drie kandidaten voor de functie van premier, als opvol ger van Willy Stoph, die vol gende week moet aftreden. Een van de gegadigden is Hans Modrow, de partijleider in het district Dresden, een verklaard voorstander van hervormingen. Behalve het vertrek van hoge partij-functionarissen, is giste ren ook het ontslag bekend ge worden van de burgemeester van Leipzig, de tweede stad van de DDR. Daar zijn de af gelopen weken demonstraties voor hervormingen gehouden, die uitgroeiden tot de grootste in de geschiedenis van de DDR. Burgemeester Bernd Seidel houdt er mee op, omdat hij vindt dat hij niet langer het vertrouwen geniet van de in woners van zijn stad. Eerder deze week waren ove rigens al tal van andere hoge communistische ambtenaren en ministers van hun functies ontheven, onder wie de vrouw van de vroegere leider Erich Honecker. Zij was minister van onderwijs. Volgens de voorman van de kleine liberale partij in de DDR, Manfred Gerlach, staat het Oostduitse ministerie van binnenlandse zaken op het punt de bekendste oppositie groep, Neues Forum, te erken nen. In een interview met het Westduitse weekblad Stern zegt Gerlach dat Neues Fo rum, als de organisatie een maal erkend is, „in beginsel" kan meedoen aan verkiezin gen. Alle veranderingen in de poli tieke top ten spijt hebben veel Oostduitsers kennelijk geen enkel vertrouwen in de toe komst in hun land. nadat de DDR afgelopen woensdag zijn grens met Tsjechoslowakije opnieuw openstelde, zijn zeker achtduizend DDR-burgers naar Tsjechoslowakije gereisd. Een meerderheid van hen heeft inmiddels zijn toevlucht gezocht op het terrein van de Westduitse ambassade, van waar zij binnenkort naar de Bondsrepubliek mogen ver trekken. Gisteravond werden alleen nog vrouwen en kinderen tot de ambassade toegelaten. Overal in het gebouw stonden bedden drie hoog opgestapeld; op alle trrappen zaten en lagen mensen en speelden kinderen, er kon bijna niemand meer bij. Vanuit de Bondsrepubliek zijn DEN HAAG „Iedereen heeft natuurlijk recht op zijn persoonlijke opvattin gen. En ik zou de geeste lijke vrijheid niet aan banden willen leggen. Maar ten aanzien van de bevolkingsproblematiek moet je je goed voor ogen houden wat de gevolgen zijn voor toekomstige ge neraties, wanneer je nu afziet van actief beleid ten aanzien van de geboorte beperking. Daarom: wie tegen alle anti-concenp- tiemiddelen is, is in mijn ogen niet ethisch bezig". Piet Bukman lijkt even te schrikken van zijn eigen woorden. Ook in de laatste da gen van zijn ministerschap voor ontwikkelingssamenwer king moet hij zijn woorden af wegen. Maar hij vervolgt: „Gezinsvorming is een mense lijke verantwoordelijkheid. Ouders hebben de taak te let ten op de toekomstmogelijkhe den van hun kinderen. De si tuatie is zo dat de huidige snel le bevolkingsgroei in de Derde Wereld een enorme bedreiging vormt voor de economische ontwikkeling, het leefmilieu en daarmee voor de toekomst van die mensen zelf". De cijfers spreken voor zich. De wereld telt momenteel ruim 5,2 miljard bewoners, van wie er vier miljard in de Derde Wereld wonen. Elk jaar komen er negentig miljoen kinderen bij, van wie er tien miljoen het eerste jaar niet overleven. Elke dag worden er 120.000 baby's geboren. Het zal minder dan tien jaar duren voor de wereld zes mil jard mensen telt. Een verdub beling van het aantal mensen in de westerse wereld laat 122 jaar op zich wachten; de ver dubbeling van het inwonertal van de Derde Wereld duurt, met de huidige groei, niet meer dan 32 jaar. Vooral in de steden zijn de problemen im mens. Hoe groot de 'draagkracht' van de wereld is, is niet precies vast te stellen. Maar als we willen dat in de volgende eeuw een stabiel aantal van tien miljard mensen wordt be reikt, moet het geboorte-over schot nu omlaag, zo menen de deskundigen. Tendens Bukman: „Uit die cijfers blijkt een verontrustende tendens. In de westerse wereld heeft de toegenomen welvaart geleid tot een daling van het geboor tecijfer. In de Derde Wereld gebeurt dat niet. Daar is de be volkingsgroei groter dan de economische. Groter dus ook dan de welvaart. Er speelt zich een proces af van voortgaande verarming". „Veel ontwikkelingslanden hebben traditioneel hoge ge boortecijfers. Daar waren goe de argumenten voor, zoals de hoge kindersterfte en de nood zaak veel kinderen te hebben voor het werk op het land en voor de eigen verzorging op de oude dag. Door steun van bui tenaf, in de vorm van onder meer verbeterde gezonds- heidszorg, is er een snelle da ling opgetreden van de kin dersterfte. Bovendien blijven mensen steeds langer leven. Intussen is het geboortecijfer wel wat gedaald, maar het blijft te hoog". Als je het heel cynisch wilt be kijken zou je kunnen zeggen, dat de ontwikkelingshulp mede-oorzaak is van de snelle be volkingsgroei? Bukman: „Dat is onzin. De groeiende overlevingskansen voor kinderen zie ik héél posi tief. Héél positief. Iedereen die geboren wordt is welkom. Maar je moet, zoals gezegd, je ogen niet sluiten voor de pro blemen die het gevolg zijn van de bevolkingstoename. Daar om is grotere aandacht nodig voor het beheersbaar maken van de groei. En gelukkig wordt dat internationaal steeds meer erkend". Conferentie Dat blijkt ook uit de grote bui tenlandse deelname aan een conferentie van het VN-bevol- kingsfonds (UNFPA), die vol gende week in Amsterdam wordt gehouden. Staatshoof den, ministers en andere hoog geplaatste personen uit meer dan tachtig landen praten daar van 6 tot 9 november over de bevolkingsgroei in de volgen de eeuw. Onder de gasten zijn president Mugabe van Zimbabwe en de Chinese kinderen tijdens het speelkwartier op school. Ondanks overheid heeft het Chinese bevolkingsbeleid weinig succes. voormalige Westduitse bonds kanselier Willy Brandt. Ko ningin Beatrix woont de slot zitting bij. En vanwege de ver traging die de kabinetsforma tie de afgelopen week heeft ondervonden, zal minister Bukman de conferentie in elk geval nog kunnen openen. Maar wat moeten de gesprek ken opleveren? Bukman: „De tijd is voorbij dat we kunnen volstaan met de constatering dat het zo niet langer gaat. De conferentie zal concrete aanbevelingen moeten doen voor een doel treffend bevolkingsbeleid, voor betere bevolkingspro gramma's. Het is daar nu het juiste moment voor. Begin vol gend jaar zal in de Verenigde Naties worden gesproken over het ontwikkelingsbeleid in het laatste decennium van deze eeuw. In het verleden heeft al tijd sterke aandacht gelegen bij de economische ontwikke ling. Discussies over de bevol kingsgroei werden uit de weg gegaan: het was een te gevoeli ge materie. Op dat terrein is de laatste jaren wel wat veran derd. In tal van Derde-We reldlanden is het besef doorge drongen dat er iets gedaan moet worden. In Kenya, waar de bevolking alsmaar groeide, heeft de president bij de vie ring van de 25e verjaardag van de onafhankelijkheid een appèl gedaan op de bevolking het kindertal te beperken". Kerken In sommige landen verzetten de kerken, met name de rooms-katholieke, zich sterk tegen het gebruik van voorbe hoedsmiddelen in de strijd te gen de overbevolking. Dat is volgens de kerken ethisch niet verantwoord. Bukman: „Een pleidooi voor het gebruik van voorbehoeds middelen zou dus puur ratio neel zijn? Dat bestrijd ik. Mijn opvattingen zijn juist sterk ethisch onderbouwd. Ik vind eigenlijk dat de kerken mijn lijn zouden moeten volgen. Dat zou héél wenselijk zijn. En ik heb de indruk dat dat in de praktijk ook wel gebeurt. Kijk, ik zal een voorbeeld geven. In Indonesië zijn de autoriteiten in nauwe samenspraak met de islamitische geestelijken tot een gemeenschappelijke stel- lingname gekomen over de wenselijkheid van niet meer alle pogingen en dwang van de foto: afp dan twee kinderen per gezin. Die combinatie van geestelijk en politiek gezag schept een sfeer van vertrouwen en over tuigingskracht. Dat is nodig om de bevolking achter derge lijke plannen te krijgen. Het gaat om een langzaam ombui gen van bepaalde waarden. Dat kan niet een, twee, drie. Maar het moet wel". Het bevolkingsvraagstuk heeft een belangrijke plaats gekre gen in het ontwikkelingsbe leid. Maar hoever kan een westerse regering daarin gaan. En zijn er grenzen aan een be volkingspolitiek? Bukman: „Het is natuurlijk geen kwestie van ideeën op- dringén. In elk gesprek met regeringen waarmee wij een ontwikkelingsrelatie hebben, komt tegenwoordig het bevol kingsprobleem aan de orde. Waar wij absoluut niet mee kunnen instemmen is een poli tiek van gedwongen geboorte beperking, bijvoorbeeld door middel van abortus. Gezins planning is een verantwoorde lijkheid van ouders. Die moeten daarover in volledige vrijheid kunnen beslissen". JOS TIMMERS DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD QN514 Wonderlijk stil is het nu opeens geworden: de bergen rondom hebben de slag, waarmede de vliegmachine op de grond is neergekomen, duizendvoudig weerkaatst, maar nu heerst alom weer de stilte. Dan echter klinkt een nieuw geluid: Skip, die on gedeerd is gebleven, heft klagend zijn kop omhoog en huilt, want roerloos blijft de baas voorover gebogen zitten. Ja, Rob Is er le lijk aan toe en het duurt uren, voor hij het bewustzijn terugkrijgt. Wel een kwartier lang blijft hij nog geheel versuft zitten, niet be grijpend, waar hij zich bevindt. Dan komt zijn geheugen langza merhand terug. Majoor Ross... die vreemde vogel... Skip... Ah, waar is Skip? Rob klimt uit het toestel en fluit. En ja, daar komt de hond aangelopen, dolblij, dat de baas zich weer beweegt. Rob wrijft zijn viervoetige vriend eens flink over de kop. „Zo," zegt hij, „heb jij water gedronken? Je snuit is helemaal nat." Dan kijkt hij over de rand van de afgrond en ziet in de diepte een riviertje stromeh. SOFIA In de Bulgaarse hoofdstad Sofia heeft Roe menië de milieuconferen tie van de CVSE, de con ferentie voor veiligheid en samenwerking in Eu ropa, doen mislukken. Ondanks druk van met name Bulgarije weigerde Bukarest de slotverkla ring te ondertekenen, die door de 34 overige landen van het CVSE wel was aangenomen. Na drie weken vergaderen had de conferentie gisteren een slotverklaring moeten aannemen met richtlijnen voor internationale milieube scherming. In het ontwerp werd het recht van individuen en onofficiële organisaties er kend om deel te nemen aan milieubesprekingen. Het moet hen mogelijk zijn „vrij hun standpunt te uiten, zich te or ganiseren en gegevens over (milieu)kwesties te publiceren en verspreiden zonder juridi sche en administratieve obsta kels". Deze bepaling was voor de Roemeense leider Nicolae Ceaucescu onverteerbaar en diende uit de slottekst te wor den geschrapt, zo liet de Roe meense delegatie weten. Zij beweerde dat individuen en onofficiële groepen niet be schikken over de nodige tech nische apparatuur om milieu problemen te kunnen beoorde len. De Bulgaarse partijleider, To- dor Zivkov, had Ceausescu donderdag nog 'persoonlijk over de telefoon opgeroepen zijn bezwaren tegen een inter nationaal milieu-akkoord op te geven, aldus een Bulgaarse functionaris. Maar de Roe meense leider bleef onver murwbaar. Roemenië gaf de overige CVSE-landen de schuld voor het mislukken van de confe rentie, die ook andere thema's aan de orde wilden brengen. „Zij hadden geen belangstel ling voor de bescherming van het milieu in Europa, maar wilden zich bemoeien met de interne aangelegenheden van andere landen", zei de Roe meense delegatieleider Niko- lau Matei tegenover de confe rentie. Een westerse afgevaardigde noemde de houding van de Roemenen „belachelijk". „De Roemeense houding is symbo lisch voor de minachting van Roemenië voor de mensen rechten, die het nochtans heeft toegezegd na te zullen leven", zei de Amerikaanse delegatie leider Richard Smith. Veel de legaties hadden vanaf het be gin van de conferentie op 16 oktober de kwestie van de mensenrechten ter sprake ge bracht. Daarbij moesten behal ve Roemenie ook Bulgarije, Tsjechoslowakije en de DDR het ontgelden. Ook al is er uiteindelijk geen slotakkoord aangenomen, de meeste delegaties hebben zich bereid verklaard de bepalin gen ervan na te leven. Die richten zich op drie hoofdon derwerpen: de vervuiling van internationale rivieren en me ren, het omgaan met gevaarlij ke chemische stoffen en het beperken van grensoverschrij dende effecten van ongeluk ken in de industrie.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7