3 trul% Geloofsstrijd of baantjesjagerijl Dagboek van een no-nonsense-f ormatie -3INNENLAND CfiidócSouocmt ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 IEN HAAG „Men kan iet bloedgroepen wel de )ot drijven en tot op ze kere hoogte is dit ook al- ";szins terecht, maar ie- —ereen begrijpt wel dat et CDA niet alleen maar por rooms-katholieke of otestantse ministers ver- genwoordigd kan zijn". I'ee, dit is geen citaat van tien lar geleden, toen KVP, ARP n CHU nog knettterend en Detterend probeerden samen smelten tot het Christen De- »ocratisch Appèl. De aange- aalde woorden werden nog ïaar een paar weken geleden esproken, in een interview iet mr. Willem Aantjes, voor- lalig fractieleider van het DA. En waarachtig, de inkt an het vraaggesprek met jantjes was nauwelijks droog tt de 'bloedgroepen' in het JDA rolden weer vechtend jfver straat. Houdt dat gezeur dan nooit p?", zal menig CDA-stemmer erzucht hebben. En terecht, ■ant al geruime tijd beroemen e christen-democraten zich rop dat zij een „volwasssen artij" zijn geworden. Piet ukman verwoordde dat ge- oel treffend toen hij in 1986 fscheid nam als partijvoorzit- ?r om minister van ontwikke- ngssamenwerking te worden. Hij meende dat de aanvanke lijke scheidslijnen tussen KVP'ers, ARP'ers en CHU'ers goeddeels waren vervaagd. Daarmee leek de vurige wens van oprichter Piet Steenkamp verhoord. Vandaag de dag kan men zich nauwelijk nog voorstellen dat de CDA-fractie in de begintijd een broeinest was van span ningen en intriges. Zelfs een 'mastermind' als Ruud Lub bers was niet altijd opgewas sen tegen de listen en lagen van bijvoorbeeld de tien zoge heten loyalisten, die een stille oorlog voerden tegen het kabi net-Van Agt/Wiegel. Pas in 1982 kwam er iets van rust in de fractie. Door de val van het voorlopig laatste centrum linkse kabinet verspeelde de linkervleugel elk krediet. Bekeerd Toen het CDA vervolgens een hecht verbond sloot met de VVD, bekeerde de gehele frac tie zich tot een voornamelijk rechts beleid, uitgestippeld door het eerste kabinet-Lub- bers. In die sfeer van 'no non sense' pasten geen verschillen meer tussen links en rechts, laat staan tussen de 'bloed groepen'. Over dat laatste fe nomeen zou men dan ook ja renlang niets meer horen. Zelfs kwam het zover dat de parlementaire pers zich niet meer afvroeg wat de herkomst was van een nieuw CDA-ka- merlid. Er leek een nieuw type christen-democraat te ontstaan: niet katholiek of protestant maar iets er tussen in. Waarom is die godsdienstoor log binnen het CDA dan nu weer uitgebroken? Natuurlijk, alle oecumene ten spijt is er nog niet zoiets als één allesom vattende kerk. Daarom doen de leiders van het CDA er verstandig aan te zorgen dat zowel katholieken als protes tanten zich voldoende in een kabinet kunnen herkennen. Maar de opgewonden tafereel tjes van de afgelopen week maakten duidelijk dat er nog iets anders aan de hand was. Het is immers de tijd van „het invullen van de poppetjes" in het kabinet. Nu er een ak koord ligt over het regeerpro- gram en de zetelverdeling, worden de mannen en vrou wen uitgezocht die het voorge nomen beleid gaan uitvoeren. Op zulke momenten lijkt er op het Binnenhof een hysterie te ontstaan. Geen middel wordt geschuwd om zich te presente ren als mogelijke staatssecreta ris of minister. Een zetel in het kabinet staat in politiek Den Haag gelijk aan een plaats in het paradijs, het walhalla of het nirwana, al naar gelang de stroming waartoe een kamer lid behoort. Een christen-democraat herin nert zich dan maar al te graag dat hij katholiek, hervormd of gereformeerd is. Neem Marian Soutendijk-Van Appeldoorn. Zij is een rechtstreeks lid van het CDA, maar zij kwam de afgelopen week in het nieuws als ex-CHU'er. Een illustratie van de wijze waarop kamerle den denken meer kans te ma ken op een auto met chauffeur en een forse salarisverhoging. Maar hoe gaat dat dan in de praktijk? Iemand kan toch niet bij de fontein op het Bin nenhof gaan staan roepen: „Neem mij, want ik ben her vormd!" Nee, dat gaat inder daad veel subtieler. Men be gint te klagen dat de ene 'bloedgroep' wordt overbe- deeld ten koste van de (twee) andere. Als men dat maar hard en vaak genoeg doet, zal de kabinetsformateur daar op een gegeven moment niet meer omheen kunnen. Kwaliteit secundair De kwaliteit van de kandidaat wordt dan in wezen van se cundair belang. Een voorbeeld uit 1986. De formateur, die toen ook al Lubbers heette, zat met het probleem dat hij „èn nog een vrouw èn nog iemand van de CHU" voor zijn tweede kabinet moest zien te vinden. Hij plukte toen Dieuwke de Graaff-Nauta uit het College van Gedeputeerde Staten van Friesland met de bedoeling haar tot minister van binnen landse zaken te maken. In de CDA-fractie, vooral de CHU- bloedgroep, kwam een heftige tegenbeweging op gang. Vice- voorzitter Huib Eversdijk kreeg bijna een flauwte toen hij de naam van Dieuwke de Graaff hoorde. Dat was nu ook weer niet de bedoeling! Er za ten toch genoeg capabele CHU-mensen in de fractie? De commotie werd zo groot dat De Graaff de eer maar aan zichzelf hield en genoegen nam met het staatssecretariaat op Binnenlandse Zaken. En prompt ging het ministerschap naar een fractielid van CHU- huize: Kees van Dijk. Ook nu was het in de eerste plaats weer een getrek en ge duw van jewelste om ten min ste één voormalige CHU'er als minister in het kabinet te krij gen. Huib Eversdijk, de eerste CHU-man in de fractie, dié zelf graag staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat wilde worden (tevergeefs, zoals we nu weten), kwam met de ene na de andere kandidaat aan sjouwen. Maar formateur Lub bers en CDA-onderhandelaar De Vries spraken steeds weer hun veto uit. De genoemde voormalige CHU'ers waren óf te gretig, óf te oud óf niet er varen genoeg. Pas toen Evers dijk met prof. Andriessen op de proppen kwam, die op jon ge leeftijd al minister van eco nomische zaken in het kabi- net-Marijnen ('63-'65) was ge weest, moest de CDA-top wel door de bocht. Het felle verzet van Lubbers en De Vries tegen een CHU- kandidaat werd vooral ingege ven door het feit dat zij beiden maar te zorgen hadden dat hun eigen bloedgroepen aan hun trekken zouden komen. Zo niet, dan zouden mannen als Hans van den Broek, Ger- rit Braks, Piet Bukman en En- nëus Heerma van de daken schreeuwen dat de katholieke respectievelijk de gerefor meerde zaak te kort werd ge- Schor Aangezien het CDA ook nog eens terug moet van negen naar zeven ministers, hebben Lubbers en De Vries zich de keel schor gepraat over een verdeling waarbij alle boven genoemde kandidaten zitting zouden kunnen nemen in het kabinet en ook nog eens op de door hen gewenste plaatsen. Bovendien moest ook PvdA- onderhandelaar Kok zijn ze gen daar nog aan geven, het geen uiteraard nog enige voe ten in de aarde had. De socia listen wilden wel veel maar niet alles slikken. Nog gecompliceerder werd de legpuzzel toen zich op het laat ste moment nog een vierde 'bloedgroep aandiende: het CDA-Vrouwenberaad. In na volging van hun zusters bin nen de PvdA eisten de leden van het Beraad van onderhan delaar De Vries dat hij één of meer vrouwen voor een mini sterspost zou voordragen. Maar dan moest er natuurlijk wel een man afvallen! Dat werd, tot zijn eigen verba zing en verbittering, Piet Buk man. De voormalig partijvoor zitter was zo zeker geweest van zijn kansen op een belang rijkere kabinetszetel dat hij al bij het begin van de rit luid keels verkondigde dat hij niet nog eens minister van ontwik kelingssamenwerking wilde worden. Die uitspraak gaf for mateur Lubbers de mogelijk heid om Bukman in het zicht van de finish in de achterhoe de der staatssecretarissen te plaatsen, ten gunste van waar schijnlijk Hanja („Redt de Zee hondjes") Maij-Weggen die eveneens afkomstig is uit de ARP-bloedgroep. RIK IN 'T HOUT ,uud Lubbers kreeg er uiteindelijk wallen van onder de ogen, ïaar echt moeizaam is het toch niet gegaan. Nog net geen zestig agen had het CDA ervoor nodig om een draai naar links te ïaken. Het scheelde een stuk dat de PvdA zich ditmaal zo con- ;ructief opstelde en al bij het begin van de onderhandelingen p 8 september de oude strijdbijl diep had begraven. Geen speer- unten daarom dit keer, geen harde botsingen en niet de conti- ue geur van smeulend vuur. Een vloed van zalvende woorden n een zee van optimisme typeerden daarentegen de geboorte an het nieuwe kabinet. Dagboek van een no-nonsense-forma- e: „Er zijn alleen nog wat losse eindjes aan elkaar te knopen". )EN- HAAG Het begin leeft nog wel iets weg 'an een typische Holly- k>od-speelfilm: al span- tend terwijl de titelrol tog op het scherm moet 'erschijnen. De hoofdrol rp de flitsende achtervol- jing die het startsein geeft foor de eigenlijke kabi- letsformatie is weggelegd foor H. A. F. M. O van ierlo, politiek leider van ]!)66. In zijn fractie heerst ien juichstemming, want Ie partij heeft bij de ver kiezingen maar liefst drie etels winst binnenge- taald. Maar Van Mierlo yordt meteen al aardig chter de vodden gezeten ioor het CDA-trio Lub bers, De Koning en De ^ries. Het duurt niet lang f de angstige twijfel slaat )e: valt D66 bij de vor- ting van een nieuw kabi- et buiten de boot, of iet? _ianleiding voor deze specula- ie is de persconferentie die \ubbers maandag 11 septem- ler geeft, direct na een ge- >rek met CDA-informateur •e Koning en fractievoorzitter Vries. De eerste zet op het ]chaakbord is meteen venijnig, terwijl alom gerekend wordt ip de vorming van een cen- rum-links kabinet zegt -Lub- ters de voorkeur te geven aan 'en voortzetting van de oude Joalitie, maar dan 'versterkt' [oor D66. Een kabinet met de [vdA komt pas op het tweede Hlan, aldus Lubbers. Overi gens, voor wie het nog niet be grepen heeft: D66 kan in die I ombinatie gemist worden als ^iespijn. 'Wan Mierlo ziet zich voor een inmogelijke keuze geplaatst, .^erwijl hij rekende op een _jette kluif (twee ministersze- els in een kabinet met PvdA en CDA) wordt hem een kaal gevreten botje voorgeschoteld. Al de volgende ochtend schuift de democratische frac tieleider de slechtgevulde dis met een vies gezicht van zich af. Hij sneert: „Een progressie ve partij als D66 mag wel toe treden tot een centrum-rechts kabinet maar niet tot een cen trum-links kabinet? Dat kan alleen in Nederland!". Er gaat een briefje naar De Koning: met D66 is over deze mogelijk heid niet te praten. „Die con clusie is met grote vanzelfspre kendheid getrokken", aldus Van Mierlo. Het is inmiddels woensdag 13 september geworden als infor mateur De Koning zijn eind rapport aan de koningin aan biedt en voorstelt dat een vooraanstaande CDA'er het estafettestokje van hem over neemt „om de mogelijkheid van een centrum-links kabinet te onderzoeken". Als even la ter Lubbers tot informateur wordt benoemd, leidt dat tot grote opgewektheid in het PvdA-kamp. Kok spreekt van een „verrassend nieuwe ont wikkeling die aangeeft hoe zeer het CDA er op gebrand is snel te weten of er een cen trum-links kabinet in zit". Voor het CDA echter mag de partnerruil van VVD naar PvdA vooral niet te snel ver lopen. Voor een meerderheid van de achterban is immers het huwelijk met de liberalen nog lang niet gestrand. De echtelieden zijn wel geschei den van tafel en bed, maar misschien zou het allemaal toch nog goed kunnen komen. Samen hebben CDA en VVD immers nog steeds een krappe meerderheid; 76 kamerzetels, genoeg om nog vier jaar met elkaar verder te kunnen. Bo vendien ligt de dramatische kabinetsformatie met de PvdA in 1977, die na maanden ge kibbel strandde, nog altijd vers in het geheugen. Lubbers trekt daarom diepe rimpels in het gelaat als hij min of meer steu nend verklaart: „Ik ga met een peinzend hoofd aan de slag". Optimistisch zegt de kersverse informateur niet te zijn. „Ik weet niet of het lukt, maar ik ben nu eenmaal opge groeid in een traditie waarin je niet kunt weigeren als de ko ningin je iets vraagt". De week die volgt wordt de week van het zwartepieten- spel. Formeel moet D66 bij de formatiebesprekingen betrok ken worden, maar voor de CDA-fractie staat al lang vast dat de partij van Van Mierlo geen voet tussen de deur zal krijgen. In 'bilaterale' gesprek ken wordt Van Mierlo duide lijk gemaakt dat hij alleen mag meedoen als D66 slechts één zetel accepteert (en dan nog ten koste van de PvdA) en bo vendien het initiatief-wetsont werp van zijn eigen fractie over euthanasie in de prullen bak gooit. Van Mierlo wil op heldering („Eigenlijk zegt het CDA dat we alleen mee mo gen doen als we netjes met de armen over elkaar blijven zit ten en onze mond houden") maar Lubbers is onvermurw baar. Donderdag 21 september hakken Van Mierlo en zijn elf companen ontgoocheld maar vastberaden de knoop door: D66 haakt af. 22 september: Onderhandelen begint Zodra deze kogel door de kerk is, wint de formatie tempo. Lubbers wekt de indruk van een bezetene: De Vries en Kok worden vrijdag en zaterdag bij hem in het gebouw van de Eerste Kamer ontboden. Op de ongemakkelijke antieke stoe len in de onderhandelings ruimte worden in hoog tempo afspraken gemaakt over de agenda: eerst praten over im materiële onderwerpen (zoals euthanasie, wet gelijke behan deling en mediabeleid), daarna over financieel- en sociaal-eco nomische kwesties. Maandag komt er versterking van de beoogde nieuwe fractieleiders Thijs Wöltgens (PvdA) en Elco Brinkman (CDA). Het vijftal, onder wie vier economen, is doordrongen yan de noodzaak om zo snel mogelijk met werk gevers en werknemers een so- De onderhandelaars tijdens hun wekenlange overleg aan tafel bij informateur Lubbers, links de PvdA'ers Kok en Wöltgens, rechts de CDA'ers De Vries en Brinkman. FOTO: ANP 5USKE EN WISKE SAGARMATHA (cStandaard Ultgeverlj/Wavery Pre ciaal akkoord te sluiten. Op maandagavond 25 septem ber heeft Kok een onderonsje met Lubbers tijdens een war me maaltijd op het ministerie van Algemene Zaken. Al gauw moet de PvdA-leider tot de conclusie komen dat er minder geld voor nieuw beleid is dan waar de PvdA vóór de verkiezingen nog op had gere kend. „De miljoenennota voor 1990 geeft een geflatteerd beeld", klaagt Kok. Toch wordt de sfeer van de onder handelingen „positief en con structief" genoemd. Volgens Lubbers' woordvoerder Van der Voet, de hoofddirecteur van de Rijksvoorlichtings dienst, zijn er nog steeds agen dabesprekingen gaande en is er verder slechts sprake van 'verkennen en aftasten'. Wel dra is echter duidelijk dat ach ter de gesloten deuren van de Eerste Kamer al stevig wordt onderhandeld. Als Brinkman zich dinsdag 26 september een weg baant door de gebruikelij ke haag van nieuwsgierige journalisten zegt hij: „Jullie dachten toch niet dat we al leen maar over een agenda zit ten te praten? Kom nou toch!". De onderhandelaars zijn er op gebrand snel resultaten te la ten zien. Het enige bijzondere van de onderhandelingen is ei genlijk dat er zo bitter weinig bijzonders gebeurt: De Vries en Kok blijven onveranderd goedgeluimd. Er ontluikt zo waar een sfeer van wederzijds vertrouwen en begrip. Waar bij de formaties van 1977 en 1981 CDA en PvdA nog rolle bollend over straat gingen is het deze keer pais en vree. Het scheelt een stuk dat al snel en kele knopen kunnen worden doorgehakt. Over de zetelver deling zijn CDA en PvdA het roerend eens: 7-7. In hoog tempo volgen akkoorden over euthanasie (28 september), het mediabeleid (3 oktober), basis vorming in het voortgezet on derwijs en de wet gelijke be handeling (5 oktober). 30 september: Lubbers' praatpapier Het weekeinde van 30 septem ber op 1 oktober gebruikt Lub bers voor het opstellen van een 'praatpapier' over het soci- aal-financieel-economisch be leid. Het is een lijvig stuk met vele varianten en scenario's waar de onderhandelaars een week lang de tanden op stuk bijten. Op maandag 2 oktober gaat de aandacht van de poli tieke verslaggevers overigens meer uit naar de eerste uitzen ding van RTL Veronique dan naar de verrichtingen aan de onderhandelingstafel. De PvdA heeft haar wens om de belastingoperatie-Oort ge deeltelijk terug te draaien een 'heet' onderwerp tijdens de verkiezingscampagne inmiddels ingeslikt. Kok en zijn secondant Wöltgens zoe ken met hun gesprekspartners naar andere wegen om in 1990 en de jaren daarna „de wel vaart eerlijker te verdelen". „De marges zijn bijzonder smal", erkent Wim Kok op woensdag 4 oktober, als het overleg over het praatpapier is afgerond. Een eerste seintje dat de PvdA op het punt van de overheidsinvesteringen flink wat water in de wijn moet doen. In haar verkie zingsprogramma reserveerde de PvdA nog negen miljard gulden extra voor 'nieuw be leid'. Het CDA hield het bij 'slechts' 2,5 miljard meer. Een extra tegenvaller voor beide partijen is de Nederlandse dis contoverhoging waardoor het lenen van geld de Staat per jaar ruim een miljard gulden méér aan rente zal kosten. „Er zijn al met al nog heel wat los se eindjes aan elkaar te kno pen", zegt Bert de Vries. Nog tientallen malen zullen de ver slaggevers deze uitdrukking moeten aanhoren. 8 oktober: Akkoord over koppeling Het plan om deze keer slechts een globaalregeerakkoord te schrijven verdwijnt in de eer ste week van oktober van ta fel. Volgens Lubbers' woord voerder ligt er nog een hele ris onderwerpen waarover men per se een passage in het spoorboekje van het kabinet wil opnemen. Met een aantal 'witte vlekken' zijn een week eerder al enkele werkgroepjes uit de beide fracties aan de slag gegaan. Op financieel-economisch ter rein slagen de onderhande laars er in belangrijke knopen door te hakken. Zo wordt af gesproken dat het financie ringstekort niet met 2 maar met 1,75 procent omlaag zal worden gebracht. Dinsdag 8 oktober wordt er een akkoord bereikt over de toepassing van de koppeling tussen uitkerin gen en lonen. Vakbondsbaas Stekelenburg en werkgevers voorzitter Van Lede reageren 's avonds gereserveerd: voor dat het complete regeerak koord gereed is willen ze nog geen toezeggingen doen die kunnen leiden tot een centraal akkoord. In de aanloop tot het cao-overleg van Industriebond FNV en AbvaKabo worden intussen forse looneisen (tot 5 procent) 12 oktober: „Kabinet komt er wel" Donderdag 12 oktober valt het verlossende woord. Geheel in de stijl van de onderhande laars meldt RVD-directeur Van der Voet 's avonds aan de verzamelde pers: „Er moeten weliswaar nog wat losse eind jes aan elkaar worden ge knoopt, maar ik denk dat het kabinet er wel komt". Lubbers heeft die ochtend tussentijds verslag uitgebracht aan konin gin Beatrix. Vrijdag de der tiende is computervirusdag maar de onderhandelingen la ten zich daardoor niet versto ren. Laat op de avond melden De Vries en Kok opgelucht dat informateur Lubbers in het weekeinde een concept-re geerakkoord zal schrijven. Zondagavond de vijftiende is het stuk inderdaad klaar. Het telt maar liefst 82 pagina's. Terwijl de fracties van CDA en PvdA zich er maandag over buigen, vliegt Lubbers naar Rome om een toespraak te houden op een conferentie van de Wereldvoedselorgani satie FAO. Omdat Beatrix toe vallig in Italië op vakantie is, heeft hij besloten ook daar maar even langs te gaan. De PvdA heeft het moeilijk. De discussie over het ontwerp akkoord neemt drie dagen in beslag. Wat vooral in de tek sten van de informateur ge mist wordt is 'elan'. „Dit ak koord inspireert niet", klagen vele socialisten. Het zit de fractie bovendien dwars dat de defensieuitgaven niet vermin derd mogen worden, dat de koppeling tussen lonen en uit keringen niet met terugwer kende kracht op 1 juli dit jaar zal ingaan en dat het milieu nauwelijks aandacht krijgt. Met een aktentas vol wijzi gingsvoorstellen meldt Kok zich donderdag 19 oktober weer bij Lubbers. De tas van De Vries is aanmerkelijk dun ner. 25 oktober: „Ja! We zijn eruit!". Na bijna een week van her haald loven en bieden, het doorhakken van taaie knopen en het uitbreiden en bijscha ven van teksten roept een op getogen Wim Kok woensdaga vond 25 oktober om kwart over acht bij het verlaten van het Eerste-Kamergebouw: „Ja! We zijn eruit!". Z'n ogen stra len. „Dit is een bijzonder mo ment", voegt De Vries eraan toe. „Voor het eerst sinds de Nacht van Schmelzer in 1966 hebben christen-democraten en socialisten weer normaal met elkaar kunnen discussië- De volgende morgen maken de regeringsfracties-in-spe zich op om het definitieve oor deel over het regeerakkoord uit te spreken. Er mag nu geen tittel of jota meer aan worden veranderd. Het is slikken of stikken. Het CDA heeft drie uur nodig om ja te zeggen, de PvdA vijf uur. Wat kan er nu nog misgaan? 27 oktober: Het kwartetten begint Dezelfde avond nog gaat Lub bers, die er dodelijk vermoeid uitziet, naar de koningin om haar het resultaat van zijn in spanningen voor te leggen. De volgende morgen verruilt hij zijn informateurspet voor die van formateur. Dat is tevens het sein voor het begin van wat in het politieke jargon „het kwartetten" wordt ge noemd: de verdeling van de ministersposten en staatssecre tariaten tussen de twee partij en. „Mag ik van jou Verkeer en Waterstaat? Dan krijg jij VROM!". Vrijdagavond maakt Wim Kok bekend wat ieder een al lang vermoedde: hij wordt minister van financiën en vice-premier onder Lub bers. Nu de rest van de posten nog. De optimistische geesten bin nen en buiten de politiek die hadden gedacht dat deze laat ste etappe op de weg naar het kabinet-Lubbers III nog slechts een fluitje van een cent zou zijn, komen bedrogen uit. Terwijl alle mogelijke lijstjes met portefeuilles en namen bij wijze van spreken over het Binnenhof wapperen, slagen de heren onderhandelaars er niet in een handomdraai in de zaak rond te krijgen. Vooral Bert de Vries fungeert als stoorzender omdat hij de oude 'bloedgroepentheorie' van het CDA weer van stal haalt en zich verzet tegen te veel ka tholieken in het kabinet. Pas na zes dagen van moeizaam heen-en-weer-geschuif wordt donderdagmorgen 2 november in Het Torentje van Lubbers een compositie vervaardigd die beide partijen bevredigt. Nadat enige uren later de twee fracties met het resultaat in stemmen, rest formateur Lub bers nog één taak: het zoeken en aanzoeken van 'de poppe tjes'. Dit levert overigens nau welijks meer problemen op, want heel wat namen van kandidaten zijn inmiddels al uitgelekt. Nog een paar dagen en de kersverse ministersploeg zal op het bordes van Huis ten Bosch staan te trappelen om aan de slag te gaan. PAUL KOOPMAN DICK VAN RIETSCHOTEN Nu het aanstaande kabinet van CDA en PvdA steeds scherpere contouren begint te vertonen, lopen de spanningen bij de topambtenaren van diverse ministeries hoog op. Hoe zal de nieuwe minister en eventueel de nieuwe staatssecretaris zijnWordt het een slapjanus die voortdurend achter de vodden gezeten moet worden, een nitwit die men nog van alles moet bijbrengen, een krachtfiguur die moeilijk in de hand is te houden of een coöperatief en inspirerend persoon waar lekker mee valt samen te werken? Vlak niet uit hoe belangrijk deze prangende vragen voor de werkers uit de bovenlagen van de ambtelijke piramiden zijn, want zij moeten per slot van rekening dagelijks als adviseurs, rekenaars en plannenmakers met de bewindslieden optrekken. Bewindslieden kunnen niet zonder hun ambtenaren. Het omgekeerde geldt natuurlijk ook, maar op de keper beschouwd zijn ambtenaren net een tikkeltje belangrijker. Oud-minister Hans Gruyters drukte dat een paar jaar geleden treffend uit. Ambtenaren vormen de constante, drijvende kracht van een ministerie, zo betoogde hij. „Ministers en staatssecretarissen komen alleen maar even langs om te regeren". Geen wonder dus dat ambtenaren bij elke kabinetsformatie met angst en beven afwachten wie er nu weer langs zullen komen. Soms is het echt even slikken. Toen de vriendelijke maar enigszins in zichzelf gekeerde en a-militaire jurist Job de Ruiter in 1982 het ministerie van justitie moest verruilen voor dat van defensie, schrokken de topambtenaren en hoge krijgslieden van dat departement zich duizend bommen en granaten. Wat moesten ze in vredesnaam met zo 'n man, die geen enkele affiniteit met het leger had en alleen maar bij hen was neergepoot om te helpen het kruisrakettenvraagstuk (dat zij nota bene zelf niet eens als een vraagstuk zagen!) op te lossen Het heeft dan ook lang geduurd eer het tussen De Ruiter en zijn ambtelijke staf begon te klikken. Ook de politieke kleur van een nieuwe bewindspersoon kan de ambtenaren in de hoogste salarisschalen soms de bibberaties bezorgen. Een VVD'er die jarenlang een minister van z'n eigen club heeft mogen adviseren, kan een enorme geestelijke opdoffer krijgen als hij opeens hetzelfde geacht wordt te doen voor een PvdA- bewindspersoon. Toch móét hij, want ambtenaren dienen hun politieke bazen trouw te zijn tot in de dood. Naar verluidt zijn er in de van CD A-geur doordrenkte ambtelijke top van het ministerie van financien nu al mensen die nachten niet hebben geslapen vanwege de komst van Wim Kok. Een netelig probleem dient zich aan als er een krachtige en deskundige minister op een departement aantreedt, die onmiddellijk de lakens begint uit te delen. Dat vinden ambtenaren ook niet leuk. In het vandaag verschenen boek „Ruud Lübbers. Manager in de politiek" beschrijft een vooriïialige ambtenaar hoe de secretaris-generaal van het ministerie van algemene zaken in 1982 reageerde toen hij begreep dat de opvolger van Van Agt niemand minder dan Ruud Lubbers zou zijn. „Hij zag het helemaal niet zitten met Ruud en zei: 'we moeten hem vanaf de eerste dag opvoeden en onder handen nemen'. Nou, dat viel dus tegen", aldus de verteller. „Ruud wist donders goed wat hij wilde en de secretaris generaal had het nakijken Wat sommige ambtelijke hotemetoten wèl leuk vinden, is een bewindsman of -vrouw die op de eerste dag al een sfeer van ouwejongens-. krentenbrood wil kweken. Zeg maar Piet" of: „ik heet Marianne hoor". Voor de persoon in kwestie schijnt dat levensgevaarlijk te zijn. In dagblad Trouw staat elke dinsdag een lezenswaardige column van een anonieme ambtenaar die smakelijke verhalen over het ambtelijke leven weet op te dissen. Bewindslieden moeten zich niet te snel laten tutoyeren, zo waarschuwde hij deze week, want dan lopen de ambtenaren direct over hen heen! Een goede raad voor de nieuwelingen die volgende week op de ministeries 'langskomen TRUBBELS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5