Transfers zetten hoogste tennisklassen op hun kop ,De krachtsverschillen in het marathonschaatsen zijn minder" il JÜEÖ £eidóc0om-a/nt' 1 r mal Ie ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 PAGINA 31 LEIDEN - De tijd voor transfers in de tenniscompetitie is officieel voorbij. Officieus gaan de onder handelingen nog even door, vooral om de tarieven voor A-spelers in de competitie nog eens flink te la ten stijgen. Hoofdklasser Unicum doet dit jaar niet mee aan deze zin loze prijsopdrijving. Opleiden is de basis van de Leidse vereniging, die in ieder geval het regionaal talent het beste bod kon doen. De Leidse hoofdklasser Unicum heeft vorig jaar veel geld betaald. „Vooral leergeld", stellen algemeen secretaris Jan de Wolf en wedstrijdsecretaris Lodewijk Kallenberg. „Bordsponsors en leden wa ren bepaald niet tevreden met het optre den van met name Chris Vermeeren. Het klikte niet en omdat Chris niet veel voor de opleiding van onze jeugd kon doen, is het tweejarig contract met hem verbroken. Daarmee vertrok ook zijn vriendin en eerste teamspeelster Claire Wegink. Vervolgens zijn bindende af spraken gemaakt met de Stichting Inter Tennis om de regionale talenten, die zich bij Unicum aanmeldden, met be hulp van een door de stichting opgesteld trainingsplan en wedstrijdprogramma verder bij te staan in hun opleiding". ontwikkeling De stichting, die zich vooral richt op de ontwikkeling van jeugdige talenten bo ven de zestien jaar, die buiten de bond- strainingen vallen, werkt voor Unicum met de van het Leiderdorpse De Mun- nik overgekomen Kees-Jan Schuilenburg en Bionda Zonderop. Ook Erik Bakker, die Dekker verliet en in Amsterdam en Zandvoort niet kon slagen, en Mare Na- gelkerken (van TEAN) versterken de rij en van de Leidse club. Enkele A-spelers kregen, zoals dat in de hoogste competi tieklassen gebruik is, een „financieel aanbod". Die categorie heeft echter de ontsnappingstruc ontdekt, door gewoon voor de eigen vereniging te bedanken en een nieuw lidmaatschap aan te vragen als de contractonderhandelingen zijn af gerond. Een ontwikkeling die ertoe heeft geleid dat het feitelijk normaal, zowel als een verrassing genoemd mag worden, als Joost Winnink alsnog bij Unicum bin nen de lijnen treedt. Een ontwikkeling ook, die de kandidaat voor een positie in het eerste team naast de Peizenaar, de Utrechtse nummer 26 van de nationale AUDI-ranking Jorn Dankaart, extra tijd en ruimte geeft zijn carrièreplanning te maken. Voor handhaving van het team in de hoofdklasse zal Unicum niet ont komen aan het aantrekken van een En gelse of Amerikaanse speelster, al denkt ook de in Amerika afgestudeerde Jac queline van Wijk bij de Leidse club te rug te keren. „En anders gaan we met het regionale talent een niveau lager in de eerste klasse spelen en opnieuw een hoofdklasseteam opbouwen", licht de langjarige wedstrijdsecretaris Kallenberg verder toe. Dekker tennis Het eerste team van Dekker staat even min vast. De ploeg die degradeerde uit de hoofdklasse wordt opgebouwd rond A-speler Michael van den Berg. Als tweede heer wordt Freek Tams ge noemd, die echter de studie laat prevale ren en derhalve weinig traint. Op* de te rugkeer van Tanis wordt bij De Meren- wijk gehoopt, een besluit is nog niet ge nomen. De Warmonders, die het ge schonden blazoen van vorig jaar willen oppoetsten, benaderden voor de open damesplaatsen eerst Pellikaan A-speel ster Pauline Mulder. De Brabantse stelt echter als conditie een goede speelster naast zich te willen hebben. Wie dat moet worden is een open vraag. In de wandelgangen worden de namen ge noemd van weer Jacqueline van Wijk, Haagse Amy van der Linden, of het aan trekken van een buitenlandse speelster. UNICUM DOET NIET MEER MEE AAN PRIJSOPDRIJVING Mark Fleischeuer verlaat Dekker overgangsklasse A. speelt komend seizoen bij De Merenwijk in de FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN OVERGANGS A De onzekerheid over de teamsamenstel ling in de hoogste klassen en de overstap van het regionale talent naar het hoogste competitieniveau werkt amper door in de bezetting van de overgangsklasse A- teams. Hillegom blijft dit jaar buiten de transfers. De vorig seizoen ongeslagen Marcel Vink, Marco van Trigt, LC B- master Cindy Berkhout en Madeion Verdegaal formeren weer het team. Uni cum kan met de huidige aanwas, naast B-master Martijn Krans en de dames Miijam Siemerink, Marceline Spaan en Jeanine Jünger, het overgangs A-team goed vullen. De Merenwijk trok Mark Fleischeuer van Dekker aan en heeft daarmee het team met de „blijvers" Herman van der Capellen, Nathalie van der Voort en Irma van Seeters rond. Een mogelijke terugkeer van Freek Tanis geeft Van der Capellen de kans als coach te fungeren. De Munnik is de vereniging, waar de klappen vallen. De Leiderdorpers haak ten te weinig in op de tendensen van de huidige tijd, waarin jeugdig talent het ge hele jaar door geprogrammeerd tennis wil spelen. Het bespoedigde de overstap van Leidens sterkste B-spelers Bionda Zonderop en Kees-Jan Schuilenburg naar Unicum, maar had ook het vertrek van LC C-master Jacqueline Paauw en eerste teamspeler Bert Bruin naar dezelf de club tot gevolg. De van Noordwijk gekomen René van der Wilk en de uit het district Den Haag afkomstige jeugd- speelster Angelina Rammers zijn nieuwe gezichten in het totaal nieuwe eerste team, dat met Marcel Lolling of Thomas Koemans en de weer herstelde Marque- rite Patiwael wel verder zal worden sa mengesteld. Overgangs b Het betekent dat voor Saskia Paauw en Claudia Witteman de weg open ligt voor een debuut in de overgangsklasse B, ter wijl ook Perry Paauw (geen familie) ze ker is van een plaats m die klasse. Jac queline Paauw speelt bij Unicum dezelf de klasse als zus Saskia bij de Leiderdor pers. De oudste Paauw speelt met nicht je Wil den Hollander, Maarten Kallen berg en nieuwkomer Onno van Paridon (De Boekhorst). Koen van Bemmel en Maarten Veeger vertrekken uit dit team naar de overgangsklasse in de herencom petitie. Bij Leidse Hout is het meespelen van Hennie Fehling nog onzeker en wis selen Fleur Meijer en Aukje Baayens van club en plaats. Waldo Jansen en Anne-Jan van der Meer blijven. OLTC Oegstgeest regelt de zaak intern door twee vaste krachten. Marcel Gerrit sen en Eveline Krul, naar het tweede team te laten verdwijnen en Liesbeth Hooghoudt een plek te laten opschuiven. Het Alphense TEAN voorziet in 1990 in een nieuw beleid voor de competitie met behulp van sponsoring. Een actie, die voor de 'eigen groei' van Mare Nagelker- ken toch te laat kwam. maar die Onno Guinau en Marco Smit van De Munnik deed terugkomen. Casino Noordwijk laat of het overgangs klasse B-team of de tweede klasser val len. Kees Heemskerk (naar Wateringen) en René van der Wilk vertrokken, zodat slechts een veteranenteam, bestaande uit Anton Will van Zoelen, Piet en Els Veentjer en Trudy Groenman overblijft. Het Katwijkse Zee en Duin zag Carola Geerlings voor een jaar studie naar Amerika verdwijnen, zodat de weer naar de B-rijen degraderende trainer/speler Jan Willem Lugthart nog steeds op zoek is naar een waardige vervangster. Nieuw-Vennep verheugt zich daarente gen op de terugkeer in het team van Ma- delijn Damen. Hoewel Roomburg geen overgangs B-team heeft, wil captain Joost van Leeuwen met de weer sterker gaan spelen tweeling Lisette en Lonneke van der Mey en de nieuwe aanwinst Pe tra Velzel ook dit jaar voor de titel gaan. De Boekhorst uit Noordwijkerhout be houdt zijn dames Margot van den Haak en Colinda Voskuil en voegt districts jeugdkampioen Bennie de Bruin en René van der Linden aan zijn tweede klas team toe. PETER KLEIN KLERK'S-PLOEGLEIDER FRANS OVERDEVEST: LISSE - Evenals andere Lissers heeft hij een nauwe band met de schaatssport. Al pleegt hij zich, in tegen stelling tot Edward Hagen, Egbert van 't Oever en toch ook wel Dick de Vroomen (begeleider van de kernploeg), in de anonimiteit te begeven. Zo nu en dan kruipt Frans Overdevest uit zijn schulp en ver schijnt hij in beeld. Zoals vorig jaar tijdens het offi cieuze wereldkampioenschap in Canada. De coach van Klerk's voerde destijds als afgevaardigde van de ploegleiders vele nachtelijke uren achtereen onderhande lingen om de Nederlandse marathonrij ders toch maar aan de start te laten ver schijnen. Het feit dat de schaatsers met reclameteksten van de evenementsspon sor dienden te rijden lag aan deze dis cussie ten grondslag. Uiteindelijk ging de organisatie overstag, maar toen de wed strijd op het uiteindelijke tijdstip van starten opnieuw werd uitgesteld, waren er rijders die er de brui aan wensten te geven. „Zoiets mag niet gebeuren, de rij ders moeten zich hiervan kunnen distan tiëren en zich alleen met het rijden kun nen bezig houden", aldus de rap van de tongriem gesneden Overdevest. Hevig protest Het vervolg was op de Nederlandse tele visie te volgen. Vier ontsnappers zouden voordeel hebben gehad van een vlak voor hen rijdende tv-ploeg. Onder hevig protest staakten de ovengen de strijd, om een rondgang later weer in dezelfde ronde van de koplopers de strijd te hervatten. „De Klerk's-ploeg rijdt daar ook nooit meer. Het is van belang dat alles van tevoren goed georganiseerd is en dergelijke zaken worden doorgespro ken". Wat dat betreft maakt Frans Overdevest duidelijk van de fouten van anderen te Frans Overdevest: „De rijders moeten zich alleen met het schaatsen kunnen bezig houden". FOTO: HENK SNA- TERSE willen leren. Zo heeft hij deze week een gesprek met de heer Koopmans, organi sator van de 200 kilometer-tocht op de Weissensee. Na het eclatante succes van vorig jaar heeft Koopmans een contract met een reisorganisatie afgesloten, waar bij hij alle rijders verplicht hiervan ge bruik te maken. Doen de schaatsers dat niet dan lopen zij het risico in een hotel ver van de baan geplaatst te worden. Om over het feit dat de deelnemers bij afgelasting van het evenement niets van hun 50 gulden inschrijfgeld terug zien maar te zwijgen. „Daar moeten duidelij ke afspraken over gemaakt worden", herhaalt Overdevest, in het dagelijks le ven hoofd van de afdeling interne orga nisatie en controle van een Rabobank- vestiging. Toeval Zijn witte boord van kantoor heeft in middels wel plaats gemaakt voor een ge makkelijk zittende sweater, met daarop uiteraard de naam van de sponsor. „Ik regel de contracten, hotels, zorg voor het outfit en onderhoud de contacten met de pers. Ik sta eigenlijk tussen de rijders en de sponsor in", omschrijft de leider in het kort zijn taken bij de marathonploeg. Met beide partijen kwam hij enkele ja ren geleden bij toeval in contact. Over devest: „Egbert van 't Oever vroeg mij toen of ik drie marathons van hem wen ste over te nemen. In die periode werd hij echter aangesteld als bondscoach van de dameskernploeg, waarop er werd ge zegd: „Maak jij het seizoen dan maar af'. Dat beviel de rijders wel, waardoor ik nu nog steeds aan de ploeg verbonden ben". Sinds de komst van Overdevest onder ging de ploeg slechts één wijziging. „Jan Wessels verliet een jaar nadat ik geko men was de ploeg. Sindsdien hebben we dezelfde formatie gehad". Een uitgeba lanceerd team weet Overdevest, met Vunderink als stayer, Kramer voor de sprint, Cazemier, en voor het natuurijs Rein Jonker. „Het sterkste punt van de groep is de homogeniteit. Voor aanvang van elk seizoen komen wij eind septem ber bijeen in Limburg. Niet alleen om te trainen, maar ook om de zaken door te spreken. En dan hoeft het in principe niet zo te zijn dat Kramer onze kopman is. Robert kan best wel eens voor Yep eindigen. Kramer eist dat ook niet op en dat is de kracht van onze ploeg". Robert Vunderink bewees die stellingname door tot op heden door zowel de marathon in Inzeil als in Utrecht te winnen. Daarmee gaat hij na de eerste wedstrijd ook aan de leiding, in de strijd om de Aegon Trophy. Volgens insiders van korte duur, omdat de nieuwe opzet van de competitie, mei tussensprints, met name in het nadeel van rijders als Vunderink zou werken. Reden ook waarom Overdevest tegen dit nieuwe systeem is. „Yep en Van Kem pen kunnen door de tussensprints zeker 30 tot 35 punten extra pakken. Een rij der als Vunderink is eigenlijk al op voorhand uitgeschakeld voor het klasse ment", liet hij onlangs weten. „Ik zie niet hoe dezemaatregel de competitie spannender kan maken". Overdevest ziet meer heil in een apart sprintklasse ment. Tegenover de maatregel van de KNSB staat wel dat het lappen van het peloton ook extra punten oplevert. Andere rol Als gevolg van dit alles ziet Overdevest Vunderink daarom graag in een andere rol; zoals de wielrenner Jelle Nijdam. „Als zich vanavond in Haarlem een ang stige koers ontwikkelt, moet hij bij de tussensprints en eindsprint toch zijn kans op punten pakken. Ga maar een paar ronden van tevoren weg en kachel maar door", zegt de ploegleider. „Kra mer en Van Kempen zwakken toch af, terwijl Robert in staat is om door te gaan", aldus Overdevest, die daarente gen wel het besluit toejuicht dat enkele marathons met 50 ronden zijn uitge breid tot een totaal van 150 ronden. „Het gaat dan om het uithoudingsver mogen. De top is de laatste jaren im mers genivelleerd. Nu leggen ze de 100 ronden af in 57 minuten. De krachtsver schillen zijn minder geworden, omdat ie dereen meer is gaan trainen. Het wordt steeds moeilijker om een rondje te pak ken". Alle ontwikkelingen hebben echter geen negatieve uitwerking op de sfeer binnen het peloton. „Er is sprake van een op merkelijke sfeer. Voor en na de wed strijd is het een vriendenploeg, terwijl ze tijdens de marathon eikaars rivalen zijn". Enkele uitzonderingen natuurlijk daargelaten, zoals de ruzies tussen Van Kempen en Kramer tijdens het vorige seizoen. „Yep heeft zich daar destijds van gedistantieerd. Van Kempen zei wel dal die rel allemaal spel was, maar het komt de sport toch niet ten goede als het via de pers gespeeld wordt". Zoals Over devest er ook voor wil waken dat het met de criteriums van het marathon- schaatsen („Wedstrijden als de Drie daagse van Ankeveen vormen de klas siekers") eenzelfde kant opgaat als bij het wielrennen. „De startgelden zijn daar extreem hoog, terwijl de prestaties steeds minder worden. Iedereen knijpt nu in de remmen. Het publiek laat zich niet meer belazeren. Bij het schaatsen is dat niet te verkopen. En als dat toch gaat gebeuren, slop ik ermee". PETER VAN DER HULST Onder redactie van Peter van der Hulst en Paul de Vlieger. Genieten ,,En nu die Kat wijkers nog even opknap pen". riep FC Lisse-trainer Wim Eilan der twee weken geleden uit, na ajloop van de met 2-1 gewonnen wedstrijd tegen Vitesse Delft. Wel, dat viel tegen. Quick Boys speelde vorige week zaterdag zowel legen als mèt zijn Lissese tegenstander, met als resultaat: een 5-1 zege voor de Kat wijkers. Een zege, die nog veel hoger had kunnen uitpakken. Eilander beweer de na afloop derhalve, dat hij had geno ten van de tegenstander. Ja, hij hield zijn gehoor zelfs voor dat hij één van de Quick Boys-doelpunten van een dergelij ke schoonheid vond, dat hij had staan klappen. Onze fotograaf leverde het bijbehorende bewijs. Een intens genietende Wim Eilander... Modder Afgelopen zondag was er sinds lange tijd weer eens een competitiedag vol afgelas tingen. De wedstrijden die wel doorgin gen leverden vaak een modderig schouw spel op. Een goed moment, vinden Wij van Hutspo(r)t, om eens stil te staan bij een bepaalde groep verenigingsmensen, die achter de schermen belangrijk werk doet: de dames en heren die er voor zor gen dat de spelers elke week weer 'tiptop' de wei in kunnen. Zo eens in een jaar verdienen zij toch een paar regeltjes in deze rubriek. Er hoeft toch niet altijd met modder ge gooid te worden. Triest Het gaat met goed met het zesde team van de voetbalvereniging Leiden. De spe lers worden nu al nachten achtereen in hun slaap gestoord door het degradatie spook. Kampioensaspiraties worden voorlopig in de ijskast gezet. Met de wind vervlogen onze dromen", staat in het clubblad, waarna middels een aantal vra- Modder... FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN gen met bijbehorende opmerking) naar de mogelijke oorzaak en oplossing van de tegenvallende prestaties wordt ge zocht. Wat deed Arjan in de sloot? Triest. ,,Wat deed Johan met links? Triest." ,,Wat deed Cees met zijn hakkies? Triest." Wat deed Bart met de bal? Triest." Het zijn zomaar enkele voorbeelden. Maar, wat te denken van: „Weet u een antwoord op één van deze vragen? Bel Dat het een team wel eens tegen kan zit ten, is te begrijpen, maar om nu al uit te kijken naar 'externe adviseurs'! Daar valt maar één opmerking voor te bedenken. Juist: triest... Scandinavië Als het aan Jan Kecskeméthy ligt spelen de dames van de handbalvereniging Fo- reholte in de tweede ronde van de Euro pacup tegen een Oosteuropese ploeg. Daar immers valt alleen wat van te leren. FOTO: HENK SNATERSE Dus geen Franse, West-Duitse of andere Westeuropese dames. Voorlopig kan de coach nog niet iedereen overtuigen. Een spandoek was daarvan het overtuigend bewijs. „Hup F oreholle", luidde de alleszeggende kreet op een van de spandoeken. Dan wel vertaald in één der Scandinavische talen. Want. als hel aan de makers hiervan ligt. dan komt de volgende tegenstander, zo lijkt, uit Dene marken. Zweden, Finland of Noorwegen. Of Kecskeméthy dat ook maar eventjes wil weten...

Leidse Courant | 1989 | | pagina 31