naie 'A dry white season': een dreun in je maag fi ANTI-APARTHEIDSFILM VAN EUZHAN PALCY B ■CeidócGouAcuit- ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 Vijf jaar heeft Euzhan Palcy moeten vechten alvorens haar film in produktie werd genomen. OTO-.PR AMSTERDAM - Schijn bedriegt. Gelukkig. De meer dan fraaie, ten- m gere Euzhan Palcy (32) zit er in haar Amsterdamse hotelkamer bij als een supermannequin, de vrou welijke vertolkster van een hippe videoclip, een popster. Een strakke zwarte broek, een zwart met rood angora-achtig truitje en daarboven een beeldschoon gezichtje omrand met Cleopatra-kapsel in 'dread locks'. Ze kan zo op voor de Miss- Worldverkiezing. Ze is de maakster van een anti-apartheidsfilm die je treft als een dreun in je maag, 'A dry white season'. De allereerste film van een vrouwelijke, zwarte regisseur ooit door een grote Hol- lywood-studio (MGM/UA) geprodu ceerd, roepen de Amerikanen borstklop- perig. Gisteren ging haar film in ons land in première. De come-back boven dien van Marlon Brando na tien jaar af wezigheid van het witte doek. Euzhan Palcy komt uit Martinique. Ze maakte eerder het hier in filmhuizen vertoonde 'Rue des Cases Nègres', vijf jaar was ze bezig om 'Dry white season' van de grond te krijgen. De derde Ame rikaanse anti-apartheidsfilm op rij. Na Richard Attenboroughs groot opgezette "Cry freedom', na Chris Menges' emotio- neel-aangrijpende 'A world apart', nu 'Dry white season'. De twee eerder ge noemde films zijn gemaakt door blanke regisseurs vanuit een blank perspectief. In 'Cry freedom' vanuit de liberale jour nalist Donald Woods, die via de zwarte verzetsstrijder Steve Biko steeds dieper in de anti-apartheidsbeweging terecht komt en uiteindelijk Zuidafrika moet verlaten. 'A world apart' via de linkse activist Joe Slovo en de terreur tegen hem en zijn gezin door de Zuidafrikaan- se politie. 'A dry white season' deelt dat blanke perspectief. Merkwaardig voor een zwarte filmmaakster? Euzhan Palcy: ,.Ik wilde een film over Zuidafrika ma ken vanuit een 'zwart' gezichtspunt. Daar kon ik onmogelijk de financiering voor rondkrijgen. Toen ben ik gaan zoe ken naar boeken van Zuidafrikaanse schrijvers. En ik vond 'A dn/ white sea son' van de blanke schrijver Andre Brink". Thriller Euzhan Palcy spreekt haar Engels uit met een hypnotiserend Frans accent. ,,Ze" in plaats van „the". Bij komieken pleegt het de lachlust op te wekken, bij haar doet het je bijna aan haar lippen kleven. „Dat boek strookte niet met mijn oorspronkelijke idee. Maar er zaten voldoende zwarte karakters in. Ik zag mogelijkheden om via het verhaal van dat blanke gezin, mijn verhaal van een zwart gezin kwijt te raken. Ik werkte de zwarte personages meer uit. Creëerde nieuwe. Ik ben naar Zuidafrika gegaan om een zo accuraat en eerlijk mogelijk beeld te krijgen. Heb met zwarte mensen gepraat, met kleurlingen, met mensen van Indiase afkomst. We hebben het meestal alleen over de zwarte strijd in Zuidafrika, maar we vergeten dan zo gauw al die andere gekleurde minderhe den. Op mijn reis terug naar Frankrijk ben ik in Zimbabwe geweest. Daar heb ik blanken gesproken die er in balling schap leven. Hetzelfde in Frankrijk en Engeland. Ook met Afrikaners. Want ik wilde begrijpen. Ik wilde geen film ma ken waarin de blanken de rotzakken zijn en de zwarten de slachtoffers. Daar had ik geen behoefte aan. Ik wilde mensen laten begrijpen wat er aan de hand is, waarom apartheid nog steeds bestaat en waarom we er iets tegen moeten doen. Door al die ontmoetingen heb ik auto matisch de juiste structuur van mijn film gevonden: die van de thriller. Want zo onderga je 't daar, daar heb je geen fantasie voor nodig. Je komt zelf in thriller-situaties terecht. Je moet je ver bergen, mensen in het geheim ontmoe ten. Ik voelde me net een actrice in een slechte B-film". Solidair In 'A dry white season' (opgenomen in Zimbabwe) speelt Donald Sutherland een blanke leraar, aan wie de rassenon- gelijkheid in Zuidafrika voorbijgaat, voor wie het een gewoon gegeven is. Hij is aardig tegen zijn zwarte tuinman, helpt diens zoon, maar raakt langzamer hand 'betrokken' wanneer die bij een rel letje opgepakt wordt. Zijn rechtvaardig heidszin maakt hem solidair met de zwarte zaak en drijft hem weg van zijn gezin. Is het mogelijk dat een verstandi ge man van middelbare leeftijd niets weet van wat zich om hem heen af- Een droog wit seizoen het is een droog wit seizoen donkere bladen halen 't niet, hun korte levens drogen uit en met gebroken hart duikelen ze zachtjes naar de aarde ze bloeden zelfs niet. het is een droog wit seizoen broeder, alleen de nog rechtstaande bomen kennen de pijn, droog als staal, hun takken droog als draad, het is een droog wit seizoen, jazeker maar jaargetijden gaan voorbij. MONGANE WALLYSEROTE (Gedicht overgenomen uit Andre Brinks roman A dr)> white season'. Vertaling Bert Jansma). speelt? Euzhan Palcy: „Vandaag kan dat niet meer. Maar de film speelt in '76 en toen was 't wel zo. Blanke Zuidafrika nen, Andre Brink zelf, hebben me dat bevestigd. Toen ik diens boek las, kon ik 't ook nauwelijks accepteren. Maar toen ik in Zuidafrika kwam begreep ik 't. Kom je alleen in Johannesburg en niet in een van de zwarte 'townships', dan is de kans groot dat je terugkomt en zegt: alles okay. Zie je alleen het tv-nieuws of lees je een regeringskrant, dan weet je van niks. Toen al die mensen in Soweto gedood werden, wist niemand dat. 'De politie is aangevallen en heeft ter zelf verdediging het vuur geopend. Er vielen enkele doden'. Dat hoorde je. Niet dat er twee- of driehonderd mensen doodge schoten waren". aassie De manier waarop zij de verstandhou ding tussen zwart en blank in de film weet vast te leggen, is hartverscheurend. Soms door de kleinste details. Wanneer de zwarte acteur Zakes Mokae (die in ballingschap leeft) informatie vraagt aan een blanke, is hij op een doodenge ma nier onderdanig. Hij trekt z'n lippen in een mooi-weer-grijns en spreekt de man aan met 'baassie'. Euzhan Palcy: „Ja dat baassie" (ze spreekt 't op z'n Frans uit, nadruk op de ie), dat wilde ik er in heb ben. Zó gaat 't, absoluut. Ik ben naar een Indiase 'township' geweest, achter in de auto. De politie hield ons aan, ze za gen mij, maar godzijdank heb ik niets gezegd. Ze vragen aan de chauffeur waar we heen gaan. En die zwarte chauffeur speelt hetzelfde spelletje dat Zakes Mo kae in de film speelt. Toen begreep ik 't pas werkelijk. Alles om de Boer zich goed te laten voelen. Laten merken dat hij de Master is. Maar wat speelt zich daaronder af?". In haar film laat Euzhan Palcy Donald Sutherland 'verraden' aan de politie door diens dochter. „In het boek verraadt zij hem omdat hij een verhouding heeft met een journaliste". •Euzhan Palcy lacht grappig, bijna ver ontschuldigend: „Die heb ik er uit gela ten, te voor de hand liggend. De dochter wreekt zo haar moeder. In Brinks boek geeft de vader de dochter papieren die hem in de gevangenis kunnen brengen. Maar hij realiseert zich dat hij een fout maakt. Dat ze hem zal verraden. Ik heb zelf geen kinderen, maar dat ging er bij mij niet in. Omdat ik als mens geen se conde geloof dat een vader zo zéker kan zijn dat zijn kind hem zal verraden. De dochter is bij mij vooral slachtoffer van het systeem. Geen monster. Ze houdt van haar vader, wil dat alles weer nor maal wordt in hun gescheiden gezin. Ze geeft die papieren aan de politie. Wan neer de inspecteur zegt: 'Er moesten meer van uw soort mensen op de wereld zijn', roept ze verbitterd: 'Donder op en laat me met rust'. Via haar moet je zien hoe het systeem mensen hersenspoelt en manipuleert. Je weet wat er in China ge beurd is. Mensen die hun eigen kinderen aanbrengen, kinderen die hun vader en moeder verraden. Hoe moet je een sy steem noemen dat dat met mensen doet?". Dubbele schande Dat Euzhan Palcy haar eerste grote Euzhan Palcy is de eerste zwarte vrouw die een grote Hollywood- film gemaakt heeft. O ja? Dat is dan een dubbele schande". Amerikaanse film (kosten negen miljoen dollar) van de grond kreeg met topac teurs als Sutherland, Janet Suzman, Mi chael Gambon - onze Gerard Thoolen in een vilein bijrolletje - en vooral Mar lon Brando, mag je een klein wondertje noemen. „Yes, I know", zucht Euzhan Palcy zachtjes. „Als je je realiseert dat die film bijna helemaal niet gemaakt was. Na alle ellende die mijn producer en ik hebben doorgemaakt. Er gebéuren af en toe wonderen. Misschien ook in Zuidafrika. Kijk naar nu. Ik zou er zo graag echt optimistisch over willen zijn. Zo ontzettend graag willen geloven dat De Klerk doet wat hij zegt, dat hij op recht is. Maar aan de andere kant: je be seft ook de angst van de blanken. In mijn film zegt een blanke vrouw: 'Straks zijn we nergens meer, dan slokt de zwar te meerderheid ons op'. Het is nog lang niet voorbij. Mensen zullen mensen ver moorden". Heeft ze in de vijf jaar die vooraf gingen aan het maken van haar film, nooit gewanhoopt? „Als je midden in iets zit waarvoor je vecht", zegt Euz han Palcy. „denk je daar niet aan. Ie mand als Mandela, of wie dan ook in zo'n situatie, doet geen stap terug om naar zichzelf te kijken. Het is een obses sie, het moet gebeuren, en je weet dat je het recht niet hebt te falen. Ik zweer je dat ik nooit, nooit het gevoel heb gehad dat ik er mee moest ophouden. Ik heb gevochten, gehuild, ben bijna ingestort, maar ik wilde door. Toen ik eindelijk aan het filmen kon beginnen, was ik zó uitgeput dat ik het liefste een maand was gaan relaxen. In een soort coma ergens gaan liggen en slapen. Toen ze bij de première in Amerika opeens riepen dat dit een belangrijke film was, omdat Euz han Palcy de eerste zwarte vrouw was die een grote Hollywood-film gemaakt had, deed dat me niets. Ik dacht: als het waar is, is het iets om je over te scha men. Ik kan er niet blij om worden. Ik zou liever de twintigste zijn geweest. Ik ben zwart, maar ik ben niet eens Ameri kaanse. Dubbele schande". Brando gratis ,,Ik heb tussen het publiek gezeten in bioscopen in Amerika, Japan, Frankrijk. En mensen reageren allemaal hetzelfde op mijn film. Ze applaudisseren, schreeuwen, huilen. Op exact dezelfde momenten, op exact dezelfde manier. Ik geloof niet dat film mensen kan veran deren. Dat is te simpel. Ik denk wel dat film een katalysator kan zijn. Mensen kan helpen een standpunt in te nemen. Ik wil dat het publiek uit mijn film komt en zegt: 'O mijn God, ik dacht dat ik er iets van wist, maar ditIk wil dat mijn film een klap in het gezicht is". Ze heeft een zeer bijzondere medewerking van haar acteurs gehad. In de eerste plaats Marlon Brando: „Brando heeft voor niets gewerkt", vertelt ze. „De bij rol van de advocaat McKenzie is ontzet tend belangrijk in de film. De acteur die dat speelt moest net zo 'groot' zijn als de boodschap van die scène. Toen Paula Weinstein. mijn producer, en ik over die rol praatten, kwamen we steeds weer bij Brando terecht. Ik heb contact met hero gezocht, hij heeft mijn eerste film gezien, het script van 'A dry white season' gele zen. Hij wilde er het een en ander aan veranderen, maar dat kon ik me voor stellen. Tien jaar geen film gespeeld heb ben en dan terugkomen in een bijrol, dan ben je wel voorzichtig. De andere acteurs, Donald Sutherland en Janet Su zman, gingen akkoord met een mini mum-honorarium. Michael Gambon, die prachtige Engelse acteur ('The sin- ging detective'. BJ), stelde voor het voor niets te doen. Maar van zijn honorarium zouden we niet armer geworden zijn, dus hij is net als de anderen betaald. Overigens is Janet Suzman van oor sprong Zuidafrikaanse. Een nicht van Helen Suzman. het liberale parlements lid. Zij speelt (als echtgenote van Suther land) een rol die wel érg tegen haar hart in gaat". Lof van Euzhan Palcy ook voor Gerard Thoolen: „A fantastic actor and a wonderful human being". Trots Euzhan Palcy kan trots zijn op een leven vol 'premières'. Ze is ook de eerste inter nationale filmmaakster uit haar geboor teland Martinique. „Ik ben in Martini que begonnen met filmen", vertelt ze. „Zonder studie, maar met een heleboel boeken. Mijn vader begreep wat ik wil de. Die wist dat ik als kind al m'n eigen verhalen verzon, dat ik als meisje een animatiefilm met papieren poppetjes had gemaakt. Hij wist dat het een soort roeping was. En hij wilde me helpen. De mensen om me heen begrepen 't niet, waren bang. Toen ik naar Frankrijk ging om film te studeren, riepen ze: 'Wat moet ze daar? Kan ze niet gewoon medi cijnen of rechten gaan .studeren? Frank rijk is een racistisch land, ze is een vrouw en ze is zwart!'. Maar toen ik m'n eerste tv-drama in Martinique gemaakt had, begonnen ze 't te begrijpen. En wa ren ze trots". Ze legde de weg alleen af. studeerde in Parijs, en slaagde. Euzhan Palcy: „Ja, ik ben wel erg vastberaden, koppig. En een harde werkster. Elke keer als ik een klap krijg, ben ik voor twee minuten kapot. Dat wel. Maar dan begin ik opnieuw, sterker. Als ik in iets geloof, kan ik er voor sterven. Zo zit ik in elkaar. Echt. Anders had ik deze frustratie van vijf jaar toch niet overleefd? Onmogelijk! Mijn volgende film maak ik in de Carib bean, in mijn thuisland. Met en over zwarte mensen". Ze lacht bijna stralend. De parel van Martinique. „Daar bedoel ik verder niets mee hoor. Maar tenslotte Ben ik zwart en kom ik daar vandaan. Voor 'A dry white season' heb ik een compromis gesloten. Kon ik een zwart probleem aanpakken via een in wezen blank verhaal. Maar compromissen zal ik niet meer sluiten. Ik ben nu een inter nationaal filmmaakster, heb een zekere bekendheid. Nu wil ik mijn films ma ken. En als producenten dat niet wil len Euzhan Palcy zegt het, Frans- Engels, zonder de h. maar even krachtig: ..Go to hell". BERT JANSMA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25