Veel minder loos alarm Klassiek cadeau ËeidéeScHi/ta/iit STAD OMGEVING Voor hetzelfde geld fikt de hele tent af' Tuinkeuringen volgend jaar in meer wijken WEEK EINDE Leidse politie weerlegt kritiek gemeenteraad ZATERDAG 4 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 speelterrein ivordt opgeknapt (EIDEN Het speelterrein an de Waldeck Pyrmont- traat wordt opgeknapt. De emeente wil er onder meer en tafeltennistafel en een andenschommel plaatsen, oorts komen er twee ban en met daarnaast lantaarn alen. Het pleintje wordt mgeven door groen. Voor e garageboxen komt een aste plantenbak. Ie gemeente heeft dit plan imaakt naar aanleiding van erzoeken uit de buurt. r>r> LEIDEN/DEN HAAG „Je mag nog blij zijn dat de brandweer snel ter plaatse was, anders was de hele tent af- gefikt en hadden we met een miljoe- nenschade gezeten". Dat hield rechter mr. P. Kalbfleisch gisterochtend een jonge Leidenaar voor. De jongen wordt ervan verdacht op 21 augustus van dit jaar brand te hebben gesticht in een containerhok bij de P.C. basisschool De Valkenier in de Meren wijk. De jongen ontkende op de zitting elke betrokkenheid bij de brand, die een schade van 80.000 gulden veroorzaakte. „Ik was net twee maanden vrij", meld de hij. „Ik wilde niks met de politie te maken hebben. En daarbij, ik steek geen school in de fik, dat doe ik ge woon niet". De verdachte zei bij de po CELSTRAF GEEIST VOOR BRANDSTICHTING IN SCHOOL litie de brandstichting bekend te heb ben omdat hij enorm onder druk stond. „Om eraf te zijn en gauw naar huis te kunnen heb ik toen maar alles gezegd wat me voor de lippen kwam. Gewoon een stom verhaal". Officier van justitie D. van der Broek had een heel andere kijk op de betrokkenheid van de Lei denaar. Hij achtte bewezen dat de ver dachte met twee vriendjes in het hok was geweest, daar brandbare rommel opgestapeld had en later met een van hen was teruggekomen om de boel in brand te steken. „De bekentenis van de verdachte is duidelijk en bevat ook veel details. Dat hij geen reden heeft om brand te steken, maar dat gewoon doet. Dat hij gezegd zou hebben dat het link was dat er kinderen stonden te kij ken en dat de kinderen met een stoel zijn weggejaagd". Hij eiste een gevan genisstraf van 15 maanden met aftrek van de twee maanden voorarrest. De raadsman van de verdachte bestreed de bewezenverklaring. Hij wees erop dat de details in de diverse verklaringen geenszins overeenstemden. Ook tegen een vriend van de brand stichter werd onder het motto gelij ke monniken, gelijke kappen 15 maanden met aftrek van voorarrest ge ëist. De jongen was beide keren in het hok en zou geholpen hebben bij het op stapelen van het brandbare materiaal. Hij ontkende iets met de brand te ma ken te hebben. „Ik heb niks gezien van een lap die tussen het materiaal is ge gooid, het kan achter mijn rug gebeurd zijn. Maar ik heb met die brand echt niks te maken hoor". Zijn raadsman bestreed de vermeende betrokkenheid van de jongen met kracht. „De deur van het hok stond altijd open. De jon gens deden er van alles. Dat ze er vaak rond lummelden komt omdat de jonge ren in die wijk zich rot vervelen. Uit de verklaringen blijkt dat mijn cliënt de brand niet heeft aangestoken. Van medeplegen blijkt daarbij helemaal niets. Als het opstapelen al tot mede plichtigheid leidt, dan is de burger al medeplichtig als hij zijn vuilniszak 's avonds buiten zet en iemand daar de brand in steekt". Hij vond de straf in vergelijking met de voorgaande zaak veel te hoog en verzocht om vrijspraak. Uitspraak 17 november. Projectgroep voor milieu vriendelijk wonen in Leiden LEIDEN Er moet een projectgroep komen voor milieu vriendelijk wonen in Leiden. Dat vinden S. van Rijn en M. Kathmann die daartoe opk maandag een informatie-avond houden. Die heeft plaats in het Centraal Wonencomplex aan de Gerestraat 20 en begint om 20.00 uur. De initiatiefnemers zien milieuvriendelijk wonen vooral als een verzamelbegrip. Daaronder valt niet alleen het woonge- drag van mensen dat energiezuinig en afvalbewust moet zijn, maar ook de toepassing van materialen als hout, leem, bio- beton en dergelijke en het afzien van het gebruik van spaan plaat, metaal en steenwol. Ook tropisch hardhout en synthe tische lakken zijn wat hen betreft uit den boze. Als voorbeeld van milieuvriendelijke woningen noemen ze biologische hui zen die in Den Bosch zijn gebouwd en die bijvoorbeeld gras op het dak hebben. BETALINGSREGELING BLIJKT EFFECTIEF1 LEIDEN Het aantal loze alarmmeldingen is de afgelopen maand drastisch afgenomen. Oorzaak is het feit dat de politie sinds 1 okto ber bezitters van al te vaak falende installaties een gepeperde rekening kan presenteren. Gingen tot nu toe in Leiden meer dan 150 alarmin stallaties per maand voor niets af, in oktober waren dat er 56. Bedrijven en particulieren krijgen nu bij meer dan twee loze meldingen per jaar steeds een rekening van 150 gulden. De afgelopen jaren is het aantal „stille" alarm installaties in Leiden geste gen tot ongeveer 700. Tege lijk ging ook het aantal loze meldingen omhoog. Hier door werd de politie extra belast. Woordvoerder D. Grave- land: „We gaan in principe achter de volle honderd pro cent van de meldingen aan". Uit de jaarcijfers over 1987 blijkt dat 97 procent van de ongeveer 2000 maal dat zo'n installatie per jaar afgaat er niets aan de hand is. Twee bedrijven presteerden het vorig jaar zelfs om respectie velijk 45 en 50 maal de poli tie voor niets te laten ko- Primeur Daarin stond dat vanaf okto ber er voor loze meldingen betaald moest gaan worden. Per jaar wil de politie ten hoogste twee maal per adres voor niets komen. Daarna volgt een rekening van 150 gulden en bij verdere herha ling overweegt de politie dat adres geheel links te laten liggen. Volgens Graveland is er in die ene maand dat deze re geling nu van kracht is al één bedrijf dat het voor el kaar heeft om drie maal het alarm te laten afgaan. Dat heeft dankzij bedieningsfou- ten de primeur van de eerste rekening. 'OORSCHOTEN Het over- ;eken van de Leidseweg ter DOgte van Elstlaan moet voor etsers met stoplichten wor- en vergemakkelijkt: Ook loet de stoeprand worden erlaagd. Dat schrijft Voor- ihotenaar C. van Vliet aan de ïmeenteraad van Voorscho- kruispunt Voorschoten moet fietsvriendelijker ten. De situatie is voor fietsers levensgevaarlijk. Er is geen geschikte oversteekplaats als je vanuit de Elstlaan richting V oorschoterweg/ Leidseweg- Noord wilt, zo schrijft Van Vliet. Veel fietsers rijden nu noodgedwongen over de stoep tegen het verkeer in om dan ter hoogte van de Bachlaan de drukke Leidseweg over te ste ken. Als er geen verkeerslich ten worden geplaatst moet het fietspad worden verbreed waardoor tweerichtingverkeer mogelijk wordt. e tuin op de Van de FOTO: WIM VAN NOORT De dames L. van Weeren en A. Faas nemen van wethouder F. Kuijers de prijzen in ontvangst. Hun gezamen Blom-Vijlbriefstraat werd als beste in de Stevenshof gekeurd. LEIDEN Wethouder F. Kuijers reikte gistermiddag in de kantine van tafeltennisclub DoCoS de prijzen uit van de tuinkeuringen die deze zomer in Leiden zijn gehouden. De vier keurmeesters van de di rectie groen hadden dit jaar de tuinen in de wijk Boekhorst en de vlekken 1 en 2 van de Ste venshof aan een kennerson- derzoek onderworpen. „De mooie zomer heeft tot mooie resultaten geleid", aldus de wethouder al was dat volgens hem niet aan zijn eigen tuin te merken. Volgend jaar worden meer wijken bij de keuringen betrokken. De voortuinen waren in drie categoriën verdeeld namelijk kleine, grote en gezamelijke tuinen. Bij de tuinen tot 25 vierkante meter waren de winnaars de familie Pieters van het Luchtmansplein en de familie Arnoldus uit de E. Banningstraat. De winnaars bij de grote tuinen werden de families de Laaf uit de Sij- thoffstraat en De Wit uit het Van de Blom Vijlbriefhof. Bij de tuinen die door buren geza menlijk zijn beplant vielen de families Logger en Disselhorst van het Hugo van Woerden plein in de prijzen. Alle winnaars kregen uit han den van Kuijers een gemeen tedas of -shawl, een doos bol len voor in de tuin en „omdat het eigenlijk niet mag ontbre ken" een heel klein tuinka boutertje. C. Jochemsen, hoofd van de directie groen liet weten dat de tuinkeuringen volgend jaar zeker een vervolg krijgen. De keuringen, die succesvol in Leiden zijn heringevoerd op aanraden van de gemeente raadsleden C. Kramp en A. Hugens, worden in het voor jaar over meer wijken uitge breid. „Waarschijnlijk zal dit in samenwerking met de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde ge beuren", aldus Jochemsen. Akkoord over adempauze voor stationsplannen LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen, het Academisch Ziekenhuis Leiden en bus maatschappij NZH hebben gis teren ingestemd met de adem pauze van een maand die het Leidse gemeentebestuur wil bij de ontwikkeling van de plannen voor het Stations plein. „Er is nu een time out", zo vatte wethouder M. van der Molen van ruimtelijke orde ning de situatie samen. De vier partners in het project zouden gisteren een overeen komst tekenen een overeen komst tekenen die leidt tot de uitwerking van de plannen en uiteindelijk tot het geven van een opdracht aan projectont wikkelaar Mabon. Een meer derheid binnen de PvdA-frac- tie oordeelde deze week dat de plannen die onder andere voorzien in de bouw van tun nels voor doorgaand verkeer te duur uitpakken en sprak zich daar tegen uit. De fractie kwam daarmee tegenover de eigen wethouder Van der Mo len te staan die voor de bouw van de tunnels is. Ook de rest van de gemeenteraad vond het te vroeg voor een dergelijke uitspraak. Het college van B en W heeft nu een maand de tijd om een standpunt te bepalen. Volgens Van der Molen is het de be doeling dat in december alsnog de beginsel-overeenkomst wordt getekend. Echte proble men zijn er volgens haar nog niet met de gesprekspartners van de gemeente, ook al omdat dit soort problemen niet echt uitzonderlijk zouden zijn. „De NS-vertegenwoordiger merkte vanmiddag op dat het wel va ker begint te borrelen wan neer verkiezingsprogramma's worden Bijdragen: Wim Buijteweg, Pieter Evelein, Marijke den Hollander, Rudolf Kleijn, Lo rn an Leefmans, Roza van der Veer, Margrit Tibboel. Tijdbom Stilletjes lag de tijdbom een klein jaar te tikken onder de Leidse PvdA. De herinrich ting van het Stationsplein waarvan wethouder Paul Bordewijk van financiën al bij de allereerste aanzet van de plannenmakerij verklaarde dat hij eerst nog maar eens moest zien of er wel geld voor was. Dat de knal uiteindelijk zo groot zou zijn, heeft nie mand zich kunnen voorstel len. Kennelijk stonden de so ciaaldemocratische hoofdrol spelers in deze operette zo erg te trappelen om de lont in het kruitvat te steken dat ze niet eens de beleefdheid konden opbrengen om de rest van po litiek Leiden te waarschuwen. Eerste teken aan de wand was het verkiezingsprogramma dat bestaat uit een tomeloos duur stapeltje wensen. Zo ligt er een cultuurnota waarvan de uitvoering net zoveel kost als de stationsplannen. Boven dien vindt de PvdA dat de ge meente ook maar de zorg moet dragen voor kinderop vang, moet er geld gestoken worden in de gemeentelijke organisatie en in het opleiden van vrouwen voor kaderfunc ties. Ook zijn er grote investe ringen noodzakelijk in riole ringen en staat het wel vast dat de gemeentelijke belastin gen fors verhoogd moeten worden in de komende jaren. Dat lijken slechts details te zijn# voor eén gemeente die nog'maar net overeind krab belt uit een bijna-faillisse- ment. Tijdbom (2) De keus tussen het een of het ander ontaardt dan logischer wijs in een machtsstrijd. Een slag die naar oude PvdA-tra- ditie op straat wordt uitge vochten en die is verloren door Marietje van der Molen. Als wethouder ruimtelijke or dening hoort ze de motor te zijn achter de stationsplannen. De gemeenteraad kan dan wel gezegd hebben dat er ge woon doorgewerkt moet wor den, maar als de PvdA na de verkiezingen volhoudt dat de stationsplaifhen niet kunnen, maakt dat verder ook niet uit. Marietje van der Molen is daarmee op een weinig benij denswaardig zijspoor terecht gekomen. En het ziet er naar uit dat daar na de verkiezin gen geen verandering inkomt. Dan haakt in navolging van de al evenzeer door de wol geverfde Jit Peters ook Dick Tesselaar af als wethouder. Dan krijgen binnen de PvdA figuren als Henriëtte van Dongen definitief de over hand. Voor Van der Molen resteert dan nog één moge lijkheid om de stationsplan nen er door te krijgen: als vrouwen-leerlingwerkplaats met kinderopvang. Opvang Sassenheim houdt een enquê te over de behoefte aan kin deropvang. Daarvoor mogen alle ouders "van kinderen tus sen de 0 en 4 jaar opgeven of zij kinderopvang noodzakelijk vinden in Sassenheim. Vrou wen en mannen die nog geen kinderen hebben maar ze in de toekomst wel willen, mo gen in eerste instantie niet meedoen aan de enquête. Bij eenzelfde onderzoek in War mond bleek eerder dat de res pons uit deze groep laag is. Sassenheim slaat de categorie potentiële ouders daarom ge makshalve maar over. „Mensen zonder kinderen denken nog niet over kinder opvang na", verklaarde wet houder Wil Maris deze week, daarbij de Zwarte Piet bij de toekomstige ouders neerleg gend. Dat de enquête nauwe lijks nuttig kan worden ge noemd voor mensen die al kinderen hebben en allang opvang geregeld hebben, ver geet de gemeente gemakshal ve. Ze loopt daarbij wel het risico dat de behoefte aan kin deropvang die uit de enquête naar voren komt, veel kleiner is dan de reële behoefte. Het is echter maar de vraag of Sassenheim een dergelijke verkeerd beeld zo zou betreu ren. Kinderopvang kost im mers geld en dat besteedt Sas senheim liever aan prestigieu ze objecten als een zwembad en een gemeentehuis. In de regel dient een verkeersbord een nuttige zaak. Zo zullen de borden 'Ga Terug' (bij afritten van de snelweg) ongetwijfeld een goede invloed hebben gehad op potentiële spookrijders, terwijl ook op eenrichtingverkeer betrekking hebbende borden vast wel wat frontaaltjes hebben voorkomen. Van dit bord ech ter, betwijfelen wij het nut. De gemiddelde inwoner van Valken burg weet immers, door ervaring en vallende dakpannen wijs geworden, allang dat hij moet duiken als er een Orion nadert. FOTO: HENK VAN DEN ENDE van onderwijszaken J. Bedijn, weet wat voortvarend hande len is. fllog voor de inkt van de handtekening van me vrouw Ginjaar-Maas (Staats secretaris O. en W.) onder de beschikking voor de nieuw op te zetten scholengemeenschap voor openbaar voortgezet on derwijs goed en wel droog was, stuurde de wethouder al een wervende brief naar alle leerlingen van groep 8 van de basisscholen. De beschikking kwam op 25 oktober af, de brief werd op 24 oktober de deur uitgedaan. Onder het mom van een prijsvraag tracht Bedijn kennelijke „ziel tjes" voor zich en de school te winnen. „Na dit laatste jaar op je basisschool", zo schrijft Bedijn. „ga je natuurlijk naar een nieuwe school toe. OEF, da's eng". De kinderen zijn echter in een mum van tijd aan het nieuwe gebouw en de mogelijkheid om de sfeer van die school te bepalen", zo leraren gewend, zo weet hij. „Dan voel je je al snel Hap py" „En deze overgang wordt nu veel makkelijker", aldus de brief. „Vanaf volgend school jaar kan je naar je eigen Noordwijkse middelbare school voor MAVO-HAVO- VWO". Dat is volgens de wet houder nog eens even wat an ders dan de oudere broers en zusjes, vriendjes en vriendin netjes, die toch maar jaren lang bij weer en wind kilome ters af moesten leggen naar Leiden, Oegstgeest of Sassen heim. Vroeg je bed uit, lang fietsen en onderweg „best wel gevaarlijke dingen meemaken in het verkeer". Aan dat soort vermoeiende en lastige zaken komt dus volgens hem per 1 augustus 1990 een eind. Dan kunnen de kinderen in eigen dorp naar de eigen middelba re school. „Jullie krijgen de De Noordwijkse wethouder schrijft hij. Of de leerlingen dan ook zelf de leerkrachten mogen kiezen, die uiteindelijk in hoge mate de sfeer mee be palen, valt uit de brief niet op te maken. Wel dat de toekom stige leerlingen een naam mo gen bedenken voor de „prachtige" school die de ge meente neerzet. (Noodlokalen op een braakliggend terrein). „Stel je eens voor, in je eigen woonplaats naar je eigen mid delbare school waarvoor jij de naam hebt bedacht. En denk aan de honderden, zelfs dui zenden kinderen die in de toekomst naar deze school gaan en de door jou bedachte naam zullen gebruiken. Gaaf toch, niet dan??", aldus de brief over de „te gekke prijs vraag". Het uiterst populaire taalgebruik moet de 12-jarige Noordwijkertjes kennelijk over de openbare schoolstreep trekken. De lokalen moeten tenslotte vol. Eerst jaren zeu ren om een openbare school voor voortgezet onderwijs en dan uiteindelijk met een half lege school blijven zitten, is blijkbaar een nachtmerrie voor de Noordwijkse onder wijswethouder. Dat een goede school geen reclame nodig heeft en vanzelf wel leerlin gen aantrekt, is bij de wet houder blijkbaar onbekend. Of heeft hij zelf nog twijfels over de kwaliteit van die „prachtige" Noordwijkse school? Ambtswoning Laten we wel zijn. Sassems Burgemeester H. de Jonge pendelt nu al zes maanden heen en weer tussen het bol- lendorp en Montfoort. Hoog ste tijd dus dat hij een eigen stek krijgt binnen Sassen- heims gemeentegrenzen. Door al dat forenzen heeft De Jon ge nauwelijks de kans goed te functioneren en poolshoogte te nemen van de gang van za ken in het dorp. Hij zou een verwoed fietser zijn en het dorp het liefst willen verken nen per tweewieler. Daar is nog steeds niets van gekomen, want zo'n voertuig laad je niet zo gemakkelijk in de achter bak van de auto. De verkeers drukte die De Jonge dagelijks op weg naar Sassenheim on dervindt, is er stellig de oor zaak van dat hij niet of te laat op de plek verschijnt waar hij wordt verwacht. Zo liet hij verstek gaan bij een raadsver gadering en bij een verkeers- commissie werd hij vervan gen door wethouder Wil Ma- ris. De leden van de jeugdna- tuurwacht hoorden een half uur voor hun installatie dat de burgemeester niet zou ko men. Bij de O VS vergadering verscheen de eerste burger la ter dan werd toegezegd. Een snelle verhuizing zou dan ook zeer aanbevelenswaardig zijn. Villa Rusthof f misschien? Maar B en W denken er juist over daar maar een markt plein aan te leggen. En het zou zo lekker wonen, liet De Jonge zich maandag nog ont vallen ten overstaan van de Sassemse ondernemers. Mocht villa Rusthoff in het overi gens al lang niet meer zo rus tige park niet lukken, dan moet er toch nog wel een aar dige behuizing in de 50-plus sector te vinden zijn of een leegstaande dependance die voor een habbekrats leuk ver bouwd kan worden. Op het woonwagenkamp bij de Con- cordiastraat is ook nog wel een plaatsje te vinden voor een gezellig chateautje; het is -naar het zich laat aanzien- toch maar voor tijdelijk. Voorkeur Ze werd genoemd. De Leidse PvdA wethouder Henriëtte van Dongen. Net als professor doctor ingenieur Ackermans. Het was een van de vele na men die de ronde deden bij de invulling van een post als staatssecretaris. Het gerucht ging, tongen beweerden. De PvdA wilde immers meer vrouwen in het kabinet en sommige rooie vrouwen zagen in Van Dongen een geschikte kandidaat. Ruud Lubbers en de zijnen zagen het echter an ders. Hoewel meer vrouwen dan ooit tevoren de voorkeur kregen, selecteerden CDA en PvdA op kwaliteit. Een man netje met een negen verdien de in het Haagse derhalve de voorkeur boven een vrouwtje met een mager zesje. Als het aan Van Dongen zelf had gelegen, was ze nu op weg naar Den Haag. Zij is er immers wèl voorstander van om een vrouw een voorkeurs behandeling te geven, omdat ze een vrouw is. Deze week kreeg een Leidse architect nog te horen dat hij geen te keningen behoefde te maken voor een school: „Vergeet het maar, er wordt naar een vrouwelijke tekenaar ge zocht", kreeg hij namens Van Dongen van een ambtenaar te horen. Jammer, het had best een mooie tekening kunnen zijn. De Leidse afdeling van de PvdA laat binnenkort horen wie bij de komende verkie zingen als lijsttrekker fun geert. Als het Van Dongen wordt, weten we dus waarom. LEIDEN In een brief aan burgemeester C. Goekoop weerlegt hoofdcommissaris H. Mostert de kritiek die raadsle den tijdens de begrotingsbe handeling hebben geuit op het functioneren van de Leidse politie. De brief is besproken tijdens een informele vergade ring van raadsleden, hoofd commissaris en wethouder M. van der Molen. De raadsleden hebben toen uitgesproken niet te twijfelen aan de loyale me dewerking aan de uitvoering van het gemeentebeleid door de politie. In zijn brief voert Mostert als bewijs daarvoor aan dat er in de periode 9 tot en met 20 ja nuari 274,4 uur gecontroleerd is bij het Noordeinde, waar toen een inrijverbod gold. De opmerkingen als zou het ver keerstoezicht niet voldoende zijn, weerlegt hij met de op merking dat volgens autoritei ten, onderzoekers en raadsle den de Leidse politie juist te veel aandacht zou besteden aan het verkeerstoezicht. Ver der schrijft Mostert dat alle klachten van Leidenaars se rieus worden genomen. „Ech- denheid van klagers op te los sen". Dat niet streng wordt ge controleerd of automobilisten zich in bepaalde zones houden aan de maximumsnelheid van 30 kilometer per uur, is vol gens de hoofdcommissaris een gevolg van eerdere afspraken die zijn gemaakt met het open baar ministerie en het ge meentebestuur. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' B Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette C Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar Naam: Adres: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. 4 £eicLe Qountvnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13