CeidóeSou/ui/itt Meerderheid raad houdt vast aan stationsplan Ik had nog fut genoeg STAD OMGEVING Voorzonzoekers Gedwongen ontslagen bij Bureau van universiteit Meer blauwe reigers in park Cronesteyn PLOTSELINGE OMMEZWAAI PVDA VEROORDEELD Jarige stichting wil derde Ster bus CcicLc Qouncvnt VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 PAGINA 9 Gratis stroom [LEIDEN Een 47-jarige bewoner van het Pluim- Igras is gisteren aangehou den omdat hij twee jaar [lang illegaal stroom voor zijn huis heeft afgetapt. In il987 werd de sroom in het - huis afgesloten nadat de man een grote betalings achterstand had opgelo- pen. Een controleur van pet EWR zag gisteren ech ter licht branden in de wo- jning. De Leidenaar had de elektriciteitsdraden zonder meter doorverbonden en werd zo twee jaar lang 3 gratis van stroom voor- Marebrug afgesloten LEIDEN De Mare- brug, tussen Lange en Korte Mare, is maandag 6 november van 5.30 tot 11.00 uur afgesloten. Dat gebeurt in verband met onderhoudswerk zaamheden. Tijdens deze uren is het ook voor fietsers en voet gangers onmogelijk de brug te passeren. In de omgeving van de brug wordt het verkeer via borden omgeleid. Daar bij wordt de rijrichting op de Oude Vest tussen de Marebrug en de Jan Vossensteeg omge draaid. Open huis kunstenaar LEIDEN De beeldend kunstenaars Frank Borst stelt iedere eerste zondag van de maand zijn atelier open voor het publiek. Bezoekers kunnen dan zijn laatste werken bekij ken. Borst heeft zich de laatste maanden voornamelijk bezig gehouden met het ontwerpen van penningen, abstracte sculpturen en naaktstudies. Zijn meestal monumentale ontwerpen kunnen aanstaande zondag van 12.00 tot 17.00 uur in de werkplaats aan de Oude Rijn 89 in Leiden worden be zocht. Van 4 tot en met 22 de cember exposeert Borst in het ministerie van financiën in Den Haag. Omleiding Dobbedreef LEIDEN We- gens werkzaam heden aan het wegdek is de Dobbedreef van maandag 6 tot en met maandag 27 november afge sloten voor het verkeer. Het gaat om het stuk tus sen de Dolle Mi- nabrug en de Stevenshofdreef. Een omleiding zal met borden worden LEIDEN Er moeten bij het Bureau van de Leidse universiteit niet 17 maar ongeveer 40 banen verdwijnen. Daarmee staat het vrijwel vast dat er gedwongen ontslagen zullen vallen. Dat schrijft het universiteitsblad Mare. Op het Bureau van de uni versiteit werkt de staf die het bestuur ondersteunt. Het grotere aantal banen dat verdwijnt is gebaseerd op eigen berekeningen van het Bureau. Volgens die cijfers loopt het tekort op de begro ting van het Bureau in 1992 op tot minimaal 8 ton. Eerder had secretaris D. den Os van het college van bestuur dat op 2,5 ton gesteld. Het is nog niet duidelijk hoe de tekorten kunnen wor den weggewerkt. Het college van bestuur van de universiteit heeft inmiddels al een brief aan het personeel gestuurd waarin wordt gesteld dat gedwongen ontslagen zoveel mogelijk worden vermeden. De dienstcommissie een soort ondernemingsraad gaat er echter vanuit dat ontslagen onvermijdelijk zijn. Straten langer afgesloten LEIDEN De gemeente verlengt de verkeersmaat regelen in verband met de vernieuwing van de Nieuwsteegbrug en de bij behorende walmuren. Daardoor blijven de Doe- zastraat, de Steenschuur, de Nieuwsteeg en het Ra penburg aan beide zijden afgesloten voor auto's. Ook het stopverbod voor de Nieuwsteeg, de Kloksteeg, de Kaiserstraat en het Ra penburg blijft van kracht. De verlenging van de maatregelen geldt tot eind december. LEIDEN De kolonie blauwe reigers in het polder park Cronesteyn is sinds 1983 uitgegroeid van 11 tot 57 paren. Het reigerbos is daarmee een van de groot ste kolonies in Zuid-Holland geworden. Volgens de vogelwerkgroep Cronesteyn heeft de toename van het aantal reigers waarschijnlijk te maken met de zachte winters van de afgelopen jaren. Slechts weinig reigers trekken 's winters naar warme oorden en veel vogels sterven als ze geen voedsel kunnen vinden vanwege het ijs en de sneeuw. In totaal broeden zo'n 45 soorten vogels in het Leidse park, zo hebben tellin gen van vrijwilligers uitgewezen. In mei werden vier ooievaars gèsignaleerd en verder streken de afgelo pen zomer torenvalken, patrijzen, bosuilen en nachte galen neer in het park. Voorts is een groot aantal bos- rietzangers, spotvogels, tuinfluiters en fitissen gezien. 1 - IwT' LEIDEN Er kan pas een besluit worden ge nomen over de stations plannen als meer gege vens beschikbaar zijn over kosten en financie ring. Dat is de mening van de meerderheid van de Leidse gemeenteraad. Geen enkele fractie deelt op dit moment het standpunt van de PvdA, die vindt dat de ge meentelijke bijdrage nfèt hoger mag zijn dan tien miljoen gulden. Dat houdt in dat de dure au totunnel onder het Sta tionsplein niet kan wor den gerealiseerd. Het college van burgemees ter en wethouders heeft nog geen standpunt in genomen. „Het enige dat relevant is, is het standpunt van het colle ge. Ik wil dat het college de afspraken die we in deze raad hebben gemaakt, ge woon uitvoert", zei J. Wa lenkamp (CDA) gisteravond tijdens een gecombineerde commissievergadering. Ook de andere fracties drongen aan op uitvoering van het raadsbesluit dat in april werd genomen. Dat houdt in dat een principe-overeen komst wordt voorbereid met NS, NZH, AZL en project ontwikkelaar Mabon, dat een opgave van kosten en de opbrengst van het plan wordt verstrekt en dat op basis daarvan wordt besloten de plannen nader uit te wer ken. De commissievergade ring werd gehouden naar aanleiding van het gewijzig de PvdA-standpunt, dat dinsdag tijdens de algemene beschouwingen werd be kendgemaakt. Kinderopvang Voor de handelwijze van de PvdA hadden de kleinere Leidse partijen weinig goede woorden over. De betrouw baarheid van de gemeente wordt op die manier in het geding gebracht en de be sluitvorming werd onzorg vuldig genoemd, vooral om dat de gegevens sinds april niet zijn veranderd, stelden verschillende sprekers vast. Fractievoorzitter N. Bakker van de VVD concludeerde dat het PvdA-verkiezings- programma „het enige echte nieuwe feit" is. „De partij heeft zich nu meer dan in april gerealiseerd dat het ambitieus is en dat je niet èn de kinderopvang kan uit breiden èn een tunnel kan aanleggen". Hij sprak van een strijd tussen de „kinde- ropvangsectie en de tunnel sectie" binnen de fractie. Bakker stelde dat de PvdA eerder had moeten beseffen dat de partij andere wensen belangrijker vindt dat ver betering van de stationsom geving. „Dat dat nu gebeurt is voor het aanzien van de gemeente als onderhande lingspartner niet zo gunstig". P. Langenberg van D66 dacht er net zo over. Het was volgens hem allemaal een „doodordinaire centen kwestie". „Blijkbaar wist de PvdA in april nog niet dat het uitbreiden van kinder opvang en een beter oude renbeleid geld kosten". Lan genberg noemde de besluit vorming onzorgvuldig en pijnlijk voor de verantwoor delijke PvdA-wethouder Van der Molen „die haar nek heeft uitgestoken". Groen Links vroeg zich af of niet alle fracties zich een half jaar geleden al hadden moeten afvragen of de plan nen financieel haalbaar zijn. „Maar nakaarten is niet zo zinvol", besefte fractievoor zitter R. van Lint. Merkwaardig Hij noemde het vooral merkwaardig dat de PvdA denkt dat ook met tien mil joen gulden een „integraal plan" voor de stationsomge ving kan worden ontwik keld. Met name omdat uit een notitie van de gemeente lijke directie verkeer en ver voer blijkt dat het verblijfs- klimaat rond het station niet verbetert als er geen tunnel onder het Stationsplein wordt aangelegd. Van Lint wil dat eerst „meer gegevens op hoofdlijnen" beschikbaar komen, waarna wordt beslist over de ondertekening van het convenant. Pas daarna moet worden bekeken of er een nadere studie moet wor den verricht. L. Geradts verklaarde dat de PvdA-fractie afgelopen maandag bijeenkwam om te discussiëren over de vraag van Van der Molen of ieder een bereid was door te gaan met de dure plannen. „Het antwoord van de fractie was ja, maar wel met een finan ciële grens", aldus Geradts. Hij verklaarde dat ook het „ambitieuze verkiezingspro gramma" van de partij een rol heeft gespeeld in de dis cussie over de stationsplan nen. Een meerderheid van de fractie heeft geen twintig miljoen gulden over voor de plannen. Overigens zei wet houder Van der Molen eerder al dat zij daarover anders denkt. Vandaag de dag dat ei genlijk een convenant zou worden getekend heeft ze overlegd met de onderhan delingspartners, hen verteld dat het college op dit mo ment geen standpunt heeft en dat de ondertekening wordt opgeschort tot na het beraad van de gemeente raad. Van der Molen zegde toe dat het college zich zal buigen over het voorstel van het CDA om de projectont wikkelaar te betalen voor de tot nog toe gemaakte kosten. „Zodat we vervolgens in alle vrijheid een afweging kun nen maken", aldus Walen- WIJSBEGEERTE VOOR VIJFTIGPLUSSERS LEIDEN Met zestig 'vond hij zich nog te jong lom al thuis achter de ge- [raniums te gaan zitten. En nu, op zijn 63ste en afge- [studeerd in de wijsbegeer de, blijkt M. Fonville nog (steeds zoals hij het noemt „fut genoeg" te hebben. Een afspraak maken met deze bedrijvige oud-mari neman, die vier jaar gele den begon met de studie wijsbegeerte voor vijftig plussers, is geen sinecure. „Ja, ik loop nog steeds af jen toe een college", meldt hij op bescheiden toon. l,,Ruim vier jaar geleden heb ben ze me overgehaald om aan |de studie te beginnen", vertelt Fonville. Daarmee werd de hobby van Fonville een se rieuze aangelegenheid. „Ik (had al in mijn marinetijd be langstelling voor de wijsbe geerte. Als je dan over de (zeeën voer en er werd genavi geerd op de sterrenhemel, dan komen automatisch vragen op. Zoals wat er achter de sterren is, hoe het heelal is onstaan en waarom. En vragen als waar kom ik vandaan, wat doet een mens op de aarde. Verder hield ik me bezig met theolo gie, psychologie en filosofie". De faculteit der wijsbegeerte van de Leidse universiteit haakte twee jaar geleden in op de belangstelling voor het vak bij ouderen door speciale acti viteiten voor hen te organise ren. Die belangstelling bij ou deren voor het vak bleek bij de reguliere colleges, waar steeds vaker vijftigplussers in de banken aanschoven. Mo menteel zijn er ongeveer 45 ouderen die de colleges bij wijsbegeerte volgen, slechts een gedeelte van hen is offi cieel student. De rest is toe hoorder. Speciaal voor hen or ganiseert de faculteit elk kwartaal een bijeenkomst. De vijftigplussers kunnen dan er varingen uitwisselen en klach ten spuien. Tevens houdt een van de oudere studenten tij dens de bijeenkomst een lezing over een wijsgerig onderwerp. De oud-marineman was er eerder bij. Na zijn marinetijd was Fonville bij het ministerie van binnenlandse zaken gaan werken. Vier jaar terug, rond zijn zestigste tijd, vond hij het tijd om wat serieuzer met zijn hobby bezig te zijn. „Ik las toen al ruim twaalf jaar boe ken, bezocht lezingen en was toehoorder bij colleges". Makkelijk Tijdens een „wijsgerig week einde" van de faculteit werd de in Voorburg wonende Fon ville door docenten over de streep getrokken om vanaf september 1985 te gaan stude ren. „Ik had nogal getwijfeld", blikt Fonville terug. „Dus ik dacht, laat ik nou eerst maar kijken of ik de propaedeuse haal, dan zien we wel weer". Het viel reuze mee. „Het ging allemaal vrij makkelijk, bin nen een jaar had ik de propae deuse gehaald. Maar ja, er lag natuurlijk ook al een bodemp je". Dat „makkelijk" is overi gens een zeer relatief begrip. De kwieke zestiger zat dage lijks, door de week én in het weekeinde, ongeveer zes uur met zijn neus in de wijsgerige boeken. „Al sloeg ik weieens een dagje over natuurlijk en daarbij had ik ook niet altijd zin om weer achter de boeken te gaan zitten". Vanaf toen werd Fonville een gedreven student. „Dat was heel gek. Er stond natuurlijk helemaal niets op het spel, maar toch werd het allemaal spannender, tot en met cha grijnige buien in de week voor tentamens toe. Maar ja, toen het eenmaal goed ging wilde ik de tentamens graag halen". Voor lang niet alle vijftig-plus sers, het gaat veelal om al dan niet „vuttende" docenten, art sen, technici en andere reeds hooggeschoolden, is overigens succes weggelegd. Fonville is een van de weinige „plussers" die de studie bekronen met een bul. „Een aantal mensen haakte op een gegeven mo ment toch af. Voor hen is de studie gewoon te zwaar. Die worden vaak weer toehoorder, want ze blijven geïnteresseerd in de wijsbegeerte", vertelt Fonville. „De meesten merken toch dat ze niet meer zo mak kelijk leren als vroeger. Het geheugen gaat achteruit, ze kunnen vaak niet meer vlak voor een tentamen stukken van de stof uit hun hoofd le ren, zoals jongere studenten wel kunnen". Finish Hij geeft wel toe dat het keurslijf van de studie hem in het laatste jaar, met de finish in zicht, ook knelde. „Ik wilde het per se halen, maar het laatste jaar was echt ploegen Die jongere studenten horen tot de zaken die de studie voor Fonville extra waardevol maakt. De vijftigplussers schuiven gewoon aan in de banken bij de dagstudenten. „Oergezellig", laat de in au gustus afgestudeerde zestiger zich ontvallen. „In het begin was het natuurlijk voor de oudjes en de gewone studenten een beetje de kat uit de boom kijken. Dan was ik „meneer" en vroeg ik me af of ze het wel zo leuk vonden dat er ou dere mensen meededen. Maar al gauw liep het op rolletjes, dan ben gewoon een medestu dent en leef je mee met Anita die een tentamen moet doen. Ik deed graag groepswerk met een jonge student. Ja, dat was heel gezellig. Ik moet er niet aan denken dat er alleen cur sussen zouden zijn voor alleen ouderen. Op deze manier doen we helemaal mee en hoor je veel over wat jongeren bele ven en belangrijk vinden. Daar leer je ook veel van". Niet apar Voor de universiteit waren de „oudjes" vanaf het begin al he lemaal niet apart. „We betalen gewoon collegegeld en voor ons gelden ook de zes jaren waarin het doctoraal examen moet zijn gehaald. Dat laatste is jammer voor oudere studen ten. Die hebben al niet meer de mogelijkheid van toehoor der met examenrecht, een mo gelijkheid om te studeren zon der dat het een studiejaar kost. Daardoor moet je dan in een jaar waarin je als student inge schreven staat veel examens doen. Of je moet na zes jaar studie 2500 gulden collegegeld gaan betalen, maar dan ben je als oudere vrijetijdsstudent be zig met een erg dure hobby". Een waardevolle hobby vindt Fonville zijn studie-activitei ten overigens wel. „Al heb ik op de vragen die ik me stelde voor de studie niet altijd ant woorden gehad. Veel vragen blijven over. Een beetje zoals Ludwig Wittgenstein die zei dat je als filosoof slecht begrip pen kunt verhelderen. Dat je met je zaklampje maar een deel van de grote zwarte ruim te kunt verlichten. Dat is wei eens onbevredigend". Het heeft de kersverse docto randus er overigens niet van weerhouden zich weer in de collegebanken te melden. „Nee, ik wilde niet thuisblij ven. Tegenwoordig bezoek ik als toehoorder colleges theolo gie", lacht Fonville „schuldbe wust". „Maar ik wil me ver houden van tentamens hoor. Of het lukt? Ik weet het niet. Ik heb tenslotte nog twee jaar achter de hand". ERIK HUISMAN Voorzitter D. de Roode van de stichting Sterbus werkt in het dagelijks leven in de apotheek Tot hulp der mensheid in de Merenwijk. FOTO: WIM VAN NOORT GEDWONGEN DOOR FLANKEREND BELEID LEIDEN De jarige stichting Sterbus staat voor een belangrijke stap in haar nu tienjarige be staan. Door de grote vraag naar de diensten van Ster bus moet er eigenlijk een derde bus en daardoor ook een aantal nieuwe vrijwilligers bijkomen. „Waar is het einde", vraagt voorzitter D. de Roode zich hardop af. In ieder geval vieren van avond de betrokkenen feestelijk het tienjarig ju bileum waarbij ook bur gemeester C. Goekoop aanwezig zal zijn. De stichting Sterbus werd in 1979 in het leven geroepen om ouderen die om diverse rede nen niet met het openbaar vervoer konden reizen, toch binnen Leiden te verplaatsten. „Dat was een uniek idee", al dus De Roode, die in het dage lijks leven in de apotheek Tot hulp der mensheid in de Me renwijk werkt. De verdere ex ploitatie werd betaald uit ab- bonementsgelden die op onge veer twee tientjes per kwar taal lagen. Ouderen konden dan de bus van te voren bellen om vervolgens naar de plaats van bestemming gebracht te worden. Later kwam daar nog een knipkaart bij: „want sommige bij de handjes lieten zich wel tien keer per week vervoe ren", weet de apotheker nog. „Toch is het nooit onze doel stelling geweest om te concur reren met taxi's en de NZH. Als ik trouwens zie wat er soms in onze bussen gehesen wordt, weet ik zeker dat taxi's daar nooit aan zullen begin- Subsidies Vijf jaar na de oprichting moest de stichting haar prijzen verhogen om de exploitatie kosten te dekken. Gelukkig wijzigde het ministerie van WVC niet lang daarna zijn be leid. Dat voorziet er in dat ou deren zoveel mogelijk thuis hulp geboden moet worden om de druk op de wachtlijsten voor bejaardenhuizen te ver minderen. De stichting Ster bus kreeg daardoor subsidie voor een nieuwe bus voor rol stoelen. Maar juist door dat „flanke rend beleid" en het aantal pro jecten wat daarmee samen hangt kan de stichting het hui dige aanbod nauwelijks aan met de ongeveer 35 volgens De Roode plichtsgetrouwe vrijwilligers. Dat zijn voorna melijk studenten, WAO-ers en vroeg gepensioneerden en een vaste kracht voor halve dagen. Vooral dagopvang en nieuwe eettafelprojecten doen erg vaak een beroep op Sterbus. Over de overvolle capaciteit heeft Sterbus in samenwer king met de stichting ouderen werk een nota opgesteld. De stichting komt in die nota tot de conclusie dat dat haar capa citeit moet worden uitgebreid door een derde bus aan te schaffen ter waarde van 60.000 gulden. Beroeps- en particulier ver voer zijn moeilijk realiseer baar of gewoon te duur. Als verdere voordelen voor de aanschaf van een derde bus worden efficiënte planning en het vaker kunnen mijden van de „lastige" binnenstad. „Die paaltjes leveren de ene deuk na de andere op", aldus De Louise de Coligny Scholengemeenschap houdt dependance in Leiderdorp LEIDEN De Louise de Co- staatssecretaris van onderwijs, nadat de vestiging van de ligny Scholengemeenschap N. Ginjaar-Maas, heeft schrif- Leidse scholengemeenschap in houdt een dependance in Lei- telijk bevestigd dat het bijge- Noordwijk is geopend. Dat ge- derdorp. De demissionaire bouw ook wordt gefinancierd beurt in augustus. Meer plaatsen in inrichtingen DEN HAAG/LEIDEN De landelijke norm voor het aan tal plaatsen in zwakzinnige ninrichtingen is, gezien de wachtlijstproblemen, mis schien te laag. Daarom wordt de richtlijn op het ogenblik „heroverwogen". Drs. H. Mannen, directeur ge handicaptenbeleid van het mi nisterie van WVC, heeft dit vandaag meegedeeld op een bijeenkomst van de Provincia le Raad voor de Volksgezond heid in Zuid-Holland over zwakzinnigenzorg. De huidige norm, 1,8 plaatsen per 1.000 inwoners, is landelijk gezien bereikt. Sommige provincies zitten er boven, andere zoals Zuid-Holland (1,5 promille) er onder. Zuid-Holland heeft daarom eerder dit jaar toe stemming gekregen voor een uitbreiding met 300 plaatsen. De gedeputeerde gezondheid en welzijn van Zuid-Holland, drs. W. Aalbers, zei dat een in terdepartementale werkgroep in 1981 al heeft becijferd dat er 3,1 plaatsen per 1.000 inwo ners nodig zijn in inrichtingen en gezinsvervangende tèhui- zen. De wachtlijsten waren dus te voorzien. De noodmaat regelen van de afgelopen jaren hebben volgens hem niet veel succes gehad. De problemen kunnen volgens Aalbers alleen worden bestreden met structu rele en planmatig verantwoor de oplossingen. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: j Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de zonnerbril naar Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar ITeponp ijeidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. 1 1

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9