fluim 60 ziekenhuizen overschrijdt jaarbudget Nominatie Andriessen opmerkelijk Akkermans wil niet in kabinet The Nits subtiel in sober optreden lEUWi Geheimzinnigheid rond plannen van TROS en TY10 VANDAAG IN HET (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Waar ver liezers zijn, zijn ook win naars. De pogingen van de CHU-bloedgroep om een eigen minister te krijgen, hebben succes gehad. Prof.dr. J. Andriessen, nu nog voorzitter van het NCW (christelijke werkgevers), wordt de nieuwe politieke lei der van het departement van economische zaken. Opmerke lijk is dat Andriessen dit ambt 26 jaar geleden ook al eens be kleedde, als lid van het kabi- net-Marijnen ('63-'65). Hij was de jongste minister tot nu toe. Hans van den Broek en Gerrit Braks blijven zoals verwacht minister, van respectievelijk buitenlandse zaken en land bouw en visserij. Ook al be kend was dat Bert de Vries naar Sociale Zaken gaat en dat Lubbers minister-president blijft. Naast Bukman krijgt het CDA nog vier staatssecretarissen. Heerma blijft waar hij zit (volkshuisvesting), evenals De Graaff-Nauta (Binnenlandse Zaken). Van Voorst tot Voorst verhuist van Buitenlandse Za ken naar Defensie. Nog onbe kend is welke CDA'er staats secretaris wordt van Finan- PvdA Het lijstje van de PvdA was moeilijker voorspelbaar, omdat onderhandelaar Wim Kok, die zelf vice-premier wordt en Fi nanciën onder zich krijgt, geen stel onpasseerbare kandidaten in zijn fractie heeft. Zoals ge zegd gaat Ien Dales naar Bin nenlandse Zaken, waar zij ook de reorganisatie van de politie ter hand moet nemen, en Hedy d'Ancona naar WVC, waar Welzijn en Cultuur (o.a. media) haar aandacht zullen opeisen. Fractiesecretaris Hans Alders wordt minister van VROM, milieuminister dus. Hij heeft op dat gebied geen ervaring maar dat had de scheidende en alom bewierookte bewinds man Ed Nijpels in 1986 ook niet. Buitenlandspecialist Re- lus ter Beek komt terecht op Defensie, waar hij zich niet met de kanonnen maar met internationale defensiepolitiek gaat bezighouden. Prof. Jo Ritzen, die enige be kendheid kreeg als architect van het 'banenplan' van mi nister Den Uyl van sociale za ken en werkgelegenheid ('81- '82), gaat naar Onderwijs. Hij is momenteel hoogleraar on- derwijsfinanciën aan de Eras mus Universiteit in Rotter dam. Jan Pronk tenslotte keert weer terug op Ontwik kelingssamenwerking, waar hij van '73 tot '77 ook al minis ter was. Drie van de vijf PvdA-staats- secretarissen zijn nu al be kend. Aad Kosto gaat naar Justitie, Jacques Wallage naar Onderwijs en Elske ter Veld naar Sociale Zaken. Alle drie zijn op deze gebieden gespecia liseerd. Nog onzeker is welke PvdA'ers staatssecretaris wor den op Buitenlandse Zaken en op WVC (Volksgezondheid). Formateur Lubbers ontvangt vandaag en morgen alle kan didaat-bewindslieden. Maan dag is de oprichtingsvergade ring van het nieuwe kabinet, waarna dinsdag de beëdiging en het poseren voor de staat siefoto hun beslag krijgen. Op 26 of 27 november legt het derde-kabinet Lubbers de re geringsverklaring af in de Tweede Kamer. Prof.dr J.E. Andriessen, na 26 jaar opnieuw naar Economi sche Zaken foto: anp Drie ontvoerders na achtervolging van enkele uren gepakt SELLINGEN De rijkspolitie heeft gistermiddag na een achter volging van enkele uren in het Groningse Sellingen drie mannen aangehouden, die eerder op de dag een 15-jarig meisje in Borculo in de Achterhoek hadden ont voerd. Onder de arrestanten be vindt zich een 40-jarige man uit Veelerveen, die in het verleden een korte periode met het meisje heeft samengewoond. Vermoede lijk is de verbroken relatie het motief geweest voor de ontvoe ring. Het meisje bleef bij de actie ongedeerd. VRIJDAG Milieu-actieplan Mijnstreek gewenst HEERLEN Op korte termijn moet voor heel de Oostelijke Mijnstreek een milieu-actieplan worden opge steld. Diverse milieugroepen, waar onder de stichting Natuur en Milieu, vinden dat daarvoor niet alleen wa ter, bodem en lucht onderzocht moeten worden, maar dat ook de ge zondheidssituatie van de bewoners uit de wijken die zijn gebouwd op voormalige mijnterreinen, wordt be studeerd. Gisteren deponeerden zij hun verzoek bij Provinciale Staten van Limburg. De aanleiding om tot actie over te gaan zijn de vele klach ten van bewoners van nieuwbouw wijken in Kerkrade (Hopel) en Heer len (Zeswegen). 3 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 Ballonvaarders nemen klachten boeren serieus AMSTERDAM De afdeling bal- lonsport van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Lucht vaart (KNVL) gaat in het vervolg maar één keer in de twee jaar een nieuwe ballonvaarder opleiden. Hiertoe is besloten nadat boeren hebben geklaagd dat zij veel schade van landende luchtballonnen on dervinden. De ballonvaarders heb ben naar aanleiding van deze klachten in vijf regio's een coördi nator aangesteld. In overleg met de Rijksluchtvaartdienst (RLD) gaan de coördinatoren een nieuw soort logboek bijhouden waarin beter ge controleerd wordt welke ballon vaarder verantwoordelijk is voor eventuele schade. Lege bedden zijn volgens de ziekenhuizen de komende weken niet te vermijden, nu vrijwel over de budgetten zijn overschreden. FOto: milan konvalinka Voorlichter van Ruding pakt ook zijn biezen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De komst van Wim Kok naar het departement van finan ciën betekent niet alleen het vertrek van minister Onno Ruding. Ook diens eerste woordvoerder, Hans Hillen, pakt min of meer noodgedwongen zijn biezen. „Het lijkt me niet zuiver om als woordvoerder van Kok op te treden. Mijn functie heeft daarvoor te veel politieke in houd gekregen", zegt Hillen, die kandidaat is voor de CDA- fractie in de Tweede Kamer. Voorlopig is hij benoemd tot raadadviseur van de secreta ris-generaal. Hillen en Ruding trokken de afgelopen zeven jaar zo nauw met elkaar op, dat al snel ge sproken werd over de „ogen en oren van Onno". Zelf stak Hillen zijn politieke verwant schap met de minister nooit onder stoelen of banken. „Als voorlichter heb je de taak het beleid van de minister uit te dragen en te verkopen", zei hij bij menige gelegenheid. Hans Hillen staat als 63e op de kan didatenlijst van het CDA. Tot voor kort ging hij ervan uit dat het kamerlidmaatschap automatisch voor hem was weggelegd zodra een aantal CDA'ers naar een post in het kabinet zou afreizen. Maar daar rekent Hillen niet meer zo vast op. r Akkermans: „Inderdaad ook donker haar en foto: pers unie ROTTERDAM Dat prof. P. Akkermans een ministerspost in het nieu we kabinet ambieert, we ten wij dank zij zijn weke lijkse verschijning in het televisieprogramma Keek op de Week van Van Koo- ten en De Bie. Studenten en collega's van prof. mr. drs. P.W.C. Akker mans, hoogleraar staatsrecht aan de Erasmus Universiteit van Rotterdam, geloven dat Van Kooten en De Bie de cre atie op hun prof. Akkermans baseerden. „Ik heb inderdaad ook donker haar en een bril" erkent de echte prof. Akkermans. „Staatsrecht ligt natuurlijk in de politieke sfeer. Ik doe ook wel eens wat advieswerk voor de politiek en weet zodoende over sommige zaken wat meer dan in de kranten staat. Mijn omgeving denkt daarom dat de creatie van Van Kooten en De Bie niet uit de lucht is ko men vallen". Die verdenking wordt volgens de hoogleraar nog eens ver sterkt door Akkermans uitno diging aan prof. Franken uit Leiden voor een aantal gast colleges. Een naam die ook al eens genoemd is voor een ministerspost. Op de vraag of Akkermans werkelijk aspiraties koestert voor een zetel naast de heren Kok en Lubbers, lacht hij even schalks als zijn® even beeld. „Ik ben al jaren PvdA- lid en ben bovendien goed ka tholiek opgevoed", reageert hij cryptisch. „Ik speel het spelle tje gewoon mee. Mijn moeder vindt dat wel leuk. Maar ver der is het natuurlijk flauwe kul. Ik heb wel eens een voor dracht van Van Kooten en De Bie bijgewoond, maar ik heb ze nooit persoonlijk ontmoet". De VPRO, die het programma Keek op de Week uitzendt, deelde gisteren desgevraagd mee geen aanwijzingen te heb ben dat de gelijkenis tussen beide professoren niet toeval lig is. JEAN-PIERRE GEELEN Concert The Nite. Stadsgehoorzaal in Leiden. Gisteravond. Herhalingen: o.m. Vredenburg Utrecht. Vanavond. De korte Nederlandse tournee die The Nits momenteel on derneemt, moet worden gezien als een klein appeltje voor de dorst. Het geeft de grootste fans de gelegenheid de groep tussen twee buitenlandse con certseries door, weer even in eigen land te zien spelen. En dat The Nits aan fans geen ge brek heeft, mag blijken uit de enorme belangstelling. Alle concerten waren ver van te voren uitverkocht, waar door het merendeel van de liefhebbers troost zal moeten zoeken bij de dubbele live-el pee „Urk". The Nits heeft, na jaren ploeteren, uiteindelijk gewonnen op kwaliteit met een subtiele invulling. Het getuigt overigens van durf om vlak na het vërschijnen van een live-elpee er weer op uit te trekken. De concertbe zoeker zal toch vergelijkingen gaan maken. Henk Hofstede Co hebben dat natuurlijk door zien en kozen daarom deels voor ander Nits-materiaal en hier en daar een cover tijdens deze tournee. Ze duiken soms ver terug in eigen verleden zo als met „Tables Chairs" naar 1981. Bovendien heeft het optreden door het low-budget- karakter een ander uiterlijk. Er is geen dure licht-installatie en geen knap bedacht decor. Hoewel de groep dus eigenlijk een extra zware opdracht ver vult door alle aandacht naar zich toe te trekken, worden er tegelijkertijd genoeg subtilitei ten in het programma ge bouwd om het geen loodzware krachttoer te laten zijn. -NNENLAND a "Inderen basisschool tde vlucht voor vuil YSTAD Uit protest tegen de over- idige aanwezigheid van stof en ander heeft de schoolleiding van de openbare sschool De Klipper in Lelystad besloten anderen niet meer in het schoolgebouw e geven, maar op het schoolplein. „Sinds ge week is er in ons schoolgebouw niets "r schoongemaakt. Dit is zeer funest voor efer andere cara-patiëntjes die bij ons op dol zitten", aldus directeur mevrouw L. fr^. Wethouder Huisman van onderwijs in n(/stad erkent dat door de bezuinigings- ;tregelen van de overheid er nauwelijks ,nloende schoongemaakt kan worden, j geven als rapportcijfer aan de landelij- maatregel een zesje. Het is nauwelijks jJoende dus. Maar een actie zoals nu ge- .flen wordt, keuren wij niet goed", aldus wethouder. ei „WIJ BERADEN ONS OP PERSBERICHT" HILVERSUM AALS MEER In de geruch tenoorlog die nu al weer maanden woedt rond TV10, Joop van den Ende en al die andere sterren, werd vanochtend weer een zenuwachtig hoofd stuk geschreven. Het Financieel Dagblad meld de dat de TROS vandaag offi cieel zou melden - nota bene tijdens de feestelijkheden rond haar 25-jarig bestaan - samen met Joop van den Ende op de commerciële toer te gaan. TROS en TV 10 zouden op le gale wijze gebruik willen ma ken van de mogelijkheid tot commerciële televisie, zoals die in het regeerakkoord is voorzien. Maar wat zei de TROS-woord- voerder vanochtend? „Het be richt is grotendeels onjuist". Gaat de TROS dus niet met Joop van den Ende in zee? „Nee nee, dat ook niet. De waarheid ligt ergens daar tus senin. Wij beraden ons op een persbericht. Wacht u tot van middag". Bellen wij vervol gens TV10. Daar verwijst men naar de TROS. „Oh, beraadt de TROS zich op een persbe richt. Nou, dan doen wij dat ook". CcidócSowumt Prostituée vermoord ROTTERDAM In bosjes bij het Rotterdamse me trostation Coolha- ven, een tippelge- bied voor (heroï ne) prostituées, is gisteren het stoffe lijk overschot aan getroffen van een 31-jarige vrouw. Naast het lichaam van de prostituée werd een mes aan getroffen, waar mee zij naar alle waarschijnlijkheid van het leven is beroofd. sommige behandelingen. Zo kondigde het Catharina-zie- kenhuis in Eindhoven aan voor dit jaar te stoppen met dotteren. Vernauwingen in hartvaten kunnen met die techniek door een ballonetje worden behandeld zonder ope ratie. Zo'n ingreep kost wel 5600 gulden per keer. Het zie kenhuis kreeg van verzeke raars toestemming voor 550 behandelingen. Dit jaar is in middels 793 keer gedotterd. Daardoor overschreed het zie kenhuis zijn budget met twee miljoen gulden. „Ons rest niets anders dan nu te stoppen", al dus een woordvoerder van het ziekenhuis. In Zutphen zag een ziekenhuis zich genoodzaakt de hele afde ling nucleaire geneeskunde op te doeken, in Zwolle worden hartoperaties alleen nog bij spoedgevallen uitgevoerd en in Amersfoort leidt het tekort van 1,1 miljoen gulden tot tij delijke sluiting van enkele af delingen. Volgens K. Bruintjes, woord voerder van de Nationale Zie kenhuisraad, zijn deze voor beelden „slechts een topje van de ijsberg". „Ruim zestig pro cent van de ziekenhuizen zal, net als vorig jaar, het jaarbud get overschrijden en in de pro blemen komen", voorspelt hij. Bruintjes verwacht dat dezer dagen nog meer berichten over gedeeltelijke sluitingen van ziekenhuizen zullen vol gen. „Maar niet alle zieken huizen zien zich genoodzaakt hun financiële tekorten af te wentelen op behandelingen. De meeste lossen de proble men op door andere bezuini gingen", voegt hij er aan toe. Volgens een woordvoerder van het Catharina-ziekenhuis in Eindhoven ligt de schuld van de financiële tekorten bij de politiek en de verzekeraars. „Al jaren overschrijden wij ons budget om toch zoveel mo gelijk patiënten te kunnen helpen. Er is door de politiek nooit naar onze vraag om meer geld geluisterd. Vorige jaren lukte het ons nog geld los te peuteren bij andere afde lingen. Dit jaar kon dat echt Toenemende vraag Dr. R. Naaborg wees gisteren een beschuldigende vinger in de zelfde richting. In de vol gende kabinetsperiode krijgt de zorgsector waarschijnlijk 680 miljoen gulden extra. Dat komt neer op 170 miljoen per jaar. Maar volgens Naaborg ligt deze groei niet alleen lager dan wat het tweede kabinet- Lubbers heeft willen verwe zenlijken, maar blijft die ook stérk achter bij de toenemende vraag naar zorg. De kosten daarvan komen neer op onge veer 1350 miljoen gulden, zo becijferde de Nationale Raad voor Volksgezondheid. K. Bruintjes van de Nationale Ziekenhuisraad wil de schuld echter niet bij de politiek leg gen. De oorzaken van de pro blemen waarin vele zieken huizen nu verkeren liggen volgens hem in de vergrijzing en de nieuwe technologische ontwikkelingen: „Tien jaar ge leden was het nog moeilijk om een 85-jarige te opereren. Door verfijndere en moderne appa ratuur en technieken is dat makkelijker geworden. Maar dat kost veel geld. Het wordt tijd dat er eens een brede dis cussie ontstaat over de vraag of je die kosten als maatschap pij wel wil opbrengen". Volgens Bruintjes komt het tijdstip waarop de ziekenhui zen aan de noodbel trekken niet ongelegen. „Rond deze dagen vinden de jaarlijkse lo kale overleggen tussen zieken huizen, ziekenfondsen en ver zekeraars plaats. Dan komen de budgetten uitgebreid aan de orde. Het kan best zijn dat de ziekenhuizen juist daarom nu de publiciteit zoeken. Ook de kabinetsformatie kan een rol spelen. Maar aan de ernst van de problemen doet dat geen enkele afbreuk", zo zegt hij. De woordvoerder van het Ca tharina-ziekenhuis wil echter niets weten van publiciteits stunts. „Op 23 oktober hebben wij het dotteren stilgezet. Plannen daarvoor hadden we al veel eerder. Dat de zaak in de publiciteit is gekomen, is al leen te danken aan een patiënt die niet accepteert dat hij niet behandeld wordt. Die wil een kort geding tegen ons aan spannen. Dat is in de publici teit gekomen en daar kunnen wij verder niets aan doen". JEAN-PIERRE GEELEN imveemuseum MAAÖ. MET 0)C CUMLACH KMN )E TEHSCmlC COK MAAfi. J Di ei hoort erbij. Uiteraard ïr; jn het nieuwe Nederlands scimveemuseum, dat gisteren geSarneveld is geopend. ja foto: anp Jii windturbines staan /'gels niet in de weg ^N HAAG Vogels onder- =>eden weinig schade van f'idturbines. Dat blijkt uit onderzoek van het minis- ele van defensie. Op verzoek de provincie Zuid-Holland °ijdens dit onderzoek de vo- trek nabij de Maasvlakte in ild gebracht. Het aantal Stoffers van botsingen met _takels bleek verrassend g. De onderzoekers veron- stellen dat vogels bij slecht tit of in de duisternis de on- 'ste luchtlagen mijden. Ge- mteerde Staten zijn blij met uitkomsten van het onder- Ik. Grote delen van de asvlakte zijn daarom bij de nister van VROM voorge- igen als speciaal gebied voor bouw van windturbines. HAAG Actueler hè dr. R. Naaborg, hoofd jjeling economische za- ,a^ van de Nationale n^d voor de Volksge- dheid, niet zijn. it afremmen van de groei d de kosten van gezond- iklszorg heeft de afgelopen e|n geleid tot knelpunten die _e voorrang om een oplos- 5 vragen", zei hij gisteren ""een studiedag van de uni citeit van Utrecht over in:tekostenverzekeringen. ar die knelpunten toe lei- is deze dagen duidelijk /orden. Ziekenhuizen heb- di te weinig geld en worden iliwongen te stoppen met

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3