i„Onze flitsende ideeën vaak tachtig jaar oud" ,We hebben alles op alles gezet Jmeer nadruk op vorming en ontwikkeling Feest ALLER LEI(DS) J nieuw onderkomen farmhouse gereed REIDEN OMGEVING SUid-M Souuitit VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 le in^EIDEN „We willen ms wat duidelijker gaan plichten op vorming en 5 )ntwikkeling. En weet je *>at het gekke is? We be- lenken regelmatig een 9 lieuwe cursus om er dan 5,'ichter te komen dat iets diergelijks tachtig jaar ge ileden al door het Volks huis werd gegeven. De i); loeien zijn in de loop van "le jaren niet veranderd: forming en ontwikke ling". Hilde Jansen van °:iet Leidse Volkshuis, dat e-leze maand 90 jaar be staat, constateert het met ,rjen lach. Donderdag 9 en «vrijdag 10 november vordt het jubileum met espectievelijk een recep tie en een feestelijke bij- o.jenkomst gevierd. bI Riet verhaal van het Volkshuis 5, iegint in Engeland. Daar werd °-inder de naam Toynbee-work reel gedaan aan ontwikke- ingswerk. „Dat ging uit van nensen uit de universitaire '"wereld. Ze bekommerden zich n im de ontwikkeling van zoge- 0,'iaamde „minder bedeelde" rk [roepen onder het volk. Zeg 5-oaar fabrieksarbeiders en neisjes die al heel vroeg van chool moesten om te gaan o. verken". a-n Nederland behoorden de irofessoren Greven en Druk- cer tot de bezorgde garde. On- Is Ier hun leiding werd in 1899 id iet Volkshuis opgericht. Spe- :iaal voor „het volk" werd een peciaal gebouw uit de grond 0 [estampt: het nog immer im posante bouwwerk aan de Vpothekersdijk en Haarlem merstraat. Op 22 oktober 1899 Q-ipende het voor het eerst de o'leuren. „Het geheel werd op- 5,';ezet zonder subsidie van de ?):>verheid, maar met giften van Dreven en Drukker, uit lega ten en andere bronnen", ver klaart coördinator van het ste delijk volwassenenwerk Jan- Ontwikkelingswerk Emilie Knappert werd de eer ste directeur. Ze had in de ja ren voordat het Volkshuis werd opgericht al „ontwikke lingswerk" verricht in volks buurten. Knappert was zelf ie mand uit de gegoede milieus, die uit een sociaal gevoel vrij willig werkte voor het volk. „Hetzelfde gold voor de docen ten die de cursussen gaven., Veelal ging het om studenten uit de zogeheten betere krin gen, die zich bekommerden om de ontwikkeling van de ar beidende klasse". Het cursusaanbod in de begin jaren viel in de categorie alge mene ontwikkeling. „Voor vrouwen waren er cursussen op het gebied van de huis houdkunde. Koken, strijken, naaien en verstellen". Verder lieten de studenten en andere leraren het volk ruiken aan disciplines als sterrenkunde, rekenen, Nederlands en vreemde talen. Het bleef niet bij cursussen alleen. „In de be ginjaren gonsde het hier van de kinderen. De toeloop werd veroorzaakt door de biblio theek waarover het Volkshuis beschikte. Die was wel bijzon der, want er was nog geen openbare bibliotheek. Daarbij hadden we een leeszaal". Naast de lees woede kon de jeugd energie kwijt in talloze clubs. „Je moet dan denken aan specifieke jongensclubs waar geknutseld en getim merd werd en aan bijvoor beeld een poppenclub voor meisjes". Het decor waarin het doel vroeger plechtig omschreven als „verhoging van beschaving en geluk voor de arbeidende en daarmee gelijkstaande klas se" werd nagestreefd, was er een van relatieve luxe. „Dat was bewust gedaan. Een impo sant gebouw om het volk, dat materieel in niet al te beste omstandigheden verkeerde, een andere kant van het leven laten zien. Bloemen en een mooie inrichting, kortom een luxere omgeving dan de men sen gewend waren". Beetje bang In die luxe omgeving bleef het verschil tussen de weldoeners uit de gegoede milieus en het volk gehandhaafd. „Ik heb wel verhalen gehoord dat mensen een beetje bang waren voor de leiding. De leiding was de baas. De afstand werd ver der in stand gehouden doordat het kader er altijd deftiger uit zag dan de cursisten", ver klaart Jansen. „Ik heb ook verhalen gehoord over ver jaardagen van een juf. De cur sisten werden dan bij haar thuis uitgenodigd op de thee. Ze waren dan helemaal onder de indruk van het huis en de deftigheid van de mensen. De cursisten zaten op het puntje van hun stoel, met een deftig porseleinen kopje in de hand en ze gingen dan van de weer omstuit ook nog deftig pra ten". Toch bleven de mensen ko men. „Graag zelfs. Ze hadden een band met de club waaraan ze deelnamen en ze hingen aan de tradities die bij het Volkshuis werden opgebouwd, zoals het lentefeest. Bij dat feest trokken de kinderen in optocht naar buiten om flui- tekruid te plukken. En weer terug in het Volkshuis werd de zaal versierd en kregen de deelnemers een sinaasappel. Heel veel mensen herinneren zich dat soort feesten nog". De bezoekers van het Volks huis zijn altijd in meerderheid vrouwen geweest. „Hoe dat precies komt, weten we eigen lijk niet. Tachtig procent van de bezoekers zijn vrouwen. Dat was ook zo in de crisistijd, toen er onder de mannelijke Ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan houdt het Leidse Volkshuis op vrijdag 10 november een feestelijke bijeenkomst. Die is bedoeld voor me dewerkers, (oud-) cursis ten en andere belangstel lenden. Tijdens de bij eenkomst die van 16.00 tot 18.00 uur duurt, wordt de film „Waar je mens onder mensen kan zijn Volkshuis 90 jaar" vertoont. Verder kan er onder het genot van een hapje en een drankje bij gepraat worden. Tevens treedt het trio De Mobi- lettes op, dat „nostalgi sche levensliederen met een knipoog" brengt. Een dag eerder, donder dag 9 november is er van 16.00 tot 18.00 uur een of ficiële receptie. bevolking veel werklozen wa ren". Na de volgens Jansen „kabbelende" jaren veertig en vijftig werd het Volkshuis overstroomd door jongeren. „Dat was de tijd dat er van alle kanten jongerenwerkers afstudeerden. Het leek hier toen wel een jongerenclub. De traditionele clubs werden een beetje verdrongen". In die tijd leefden de wijk- en buurtvere nigingen op, waar veel kinde ren heen gingen die voorheen naar het Volkshuis kwamen". Handwerkclub De jaren tachtig werden inge zet met een flinke reorganisa tie. Het jongerenwerk werd ondergebracht in STATS, dat zich tegenwoordig vooral richt op de tweede generatie alloch tonen. Verder huisvest het „De grote zaal in het Volkshuis moet in de toekomst vaker gebruikt gaan worden. Kunst en cultuur zullen het publiek naar de zaal moeten trekken", aldus Hilde Jansen. Volkshuis het buurthuis Dijk 33 en het Stedelijk Volwasse nenwerk. „Vooral het volwas senenwerk is gigantisch ver anderd", meldt Jansen. „Er waren van oudsher een aantal clubs: naaien, handenarbeid, gym enzovoorts. Dat waren echte clubs met vaste groepen. Die zijn nu veelal omgevormd tot cursussen met minder star re groepen. Maar er bestaat nog wel een handwerkclub. Die mensen komen hier al veertig jaar, die kun je niet op straat zetten". Met de goedko pe cursussen richt het Volks huis zich nog wel op de oor spronkelijke doelgroep: men sen met weinig inkomen en/of weinig opleiding. „Al is de kijk op mensen natuurlijk wel veranderd. Het kader voelt zich niet verheven boven de cursisten". Het huidige programma be staat uit ongeveer tachtig cur sussen, verdeeld in educatieve, emancipatorische en kunstzin nige cursussen. „Sinds kort hebben we speciaal voor oude ren een 55+-project. Dat be staat uit cursussen voor oude ren die actief zijn of willen worden als bestuurder van een werkgroep of commissie. Per week komen niet minder dan 900 cursisten naar het Volks huis. Eigenlijk zitten we daar mee aan ons plafond, maar we hebben nog steeds flitsende ideeën. Het cursuswerk bloeit enorm". Die bloei blijft volgens team coördinator Jansen voorlopig bestaan, ondanks dat het Volkshuis vanaf 1 januari 1990 een ander bestuur krijgt. Alle buurt- en clubhuizen, het jon gerenwerk en het Stedelijk Volwassenenwerk worden bij de stichting Sociaal Kultureel Werk Leiden ondergebracht. „Voor het volwassenenwerk zal er niet veel veranderen. We worden een losse poot in het geheel en de naam het Leidse Volkshuis blijft ook be staan". Jansen vindt dat erg belangrijk. „Het Leidse Volks huis is in Nederland het enige volkshuis dat nog de oorspron kelijke bestemming heeft: vor ming en ontwikkeling". Een betere profilering zit er wel in. „Het moet wat duidelij ker worden voor welke cur sussen door welke instelling worden gegeven. Nu nog ver zorgen K&O, het Studiehuis, het club- en buurthuiswerk en het Volkshuis soms dezelfde FOTO: WIM VAN NOORT cursussen. Voor het Volkshuis verwacht ik dat we het oude- renproject gaan uitbouwen, dat er meer educatieve cursussen voor specifieke groepen ko men, dat er meer nadruk op emancipatie komt te liggen en dat we de mogelijkheden van de grote zaal in het gebouw meer gaan benutten", somt Jansen op. Met dat laatste doelt Jansen op presentaties op het gebied van de kunst en de cultuur. „Dat moet allemaal leiden tot een duidelijker onderscheid van het meer wijkgerichte club- en buurthuiswerk, ter wijl de nadruk minder op ont moeting en meer op vorming en ontwikkeling ligt. Net als negentig jaar geleden eigen lijk". ERIK HUISMAN «IVLKEMADE Na maart ijen van vergaderen, slo th ben en bouwen staat er =- veer een jongerensociëteit 5'farmhouse aan de Wete- lóïnglaan in Oude Wete ring. „Het gloednieuwe o.vitstenen gebouw is van tinnen en van buiten erg i):nooi geworden". Met deze o. limpele uitspraak laat se- 0" :retaresse Marjolein van n £link-Mooring weten dat i'.e trots is op wat haar 5,/rienden van de soos in Redelijk korte termijn uit le grond hebben ge- ö- itampt. Iet resultaat maakt deel uit q[ ran een complex van vier o! 'lubhuizen, grotendeels door Dl Ie leden van die verenigingen 5- n hun vrije tijd gebouwd. Dui- 'enmelkersclub De Witkop en o. Vogelvereniging De Diamant- y; rink maakten het zich niet be lt: >aald makkelijk: zij deden on- [eveer alles zelf, behalve het laan van de heipalen.' Jeugd- i): rereniging Ranonkel en Jon- il, [erensociëteit Farmhouse liej -- en echter het casco door het a' toelofarendsveense aanne- nersbedrijf J. van Berkel bou- ven en de rest deden zij zelf. o. Dat was evengoed een giganti- )_:che klus. Zo moesten in de iiscoruimte van Farmhouse q {eluiddichte extra binnenmu- o. en worden gemetseld. De raaie discoruimte van Farm- louse meet maar liefst twee- ïonderd vierkante meter. I iierin staat onder meer een uxe bar, een groot podium roor live optredende bands en •en kleurige bar voor een disc- ockey. Naast de royale disco- •uimte heeft Farmhouse de )eschikking gekregen over :estig vierkante meter voor de aal, toiletten, garderobe en >erging. Bouwval Tongerensociëteit Farmhouse ï- itreefde al jaren naar een n lieuwe behuizing. Het oude l- louten noodgebouw aan de n Weteringlaan was, net als het n ïaastgelegen clubhuis van Ra- ïtionkel, bouwvallig geworden, i- Dpknappen van de gebouwen n ïad geen zin meer. Het sinds ;- .985 jaarlijks terugkerende po li levenement Farmpop en de 18 irganisatie van diverse spelle- k jes en wedstrijden op de Oude ïi Veteringse braderie hadden d laast de gebruikelijke soosa- d ronden gezorgd voor een fors it lanksaldo. De Farmhousers d legonnen dan ook voorzichtig 'e plannen te maken voor de )- louw van een luxe stenen :- ioos. Diverse zeer fraaie ont- g verpen zagen het levenslicht, Marjolein van Klink in de nieuwbouw van Farmhouse: „De laatste loodjes wegen heel zwaar". maar het liep allemaal een beetje anders. Het gemeentebestuur stelde namelijk vorig jaar aan Ra nonkel en Farmhouse voor om naar de leegstaande voormali ge Ignatiusschool in Roelof- arendsveen te verhuizen. Voor de jongerensoos bleek dit voorstel niet haalbaar. Er zou gigantisch geïnvesteerd moeten worden in het geluid- dicht maken van de eigenlijk te kleine soosruimte. Daarna kwam het gemeentebestuur onverwacht met de suggestie om samen met de duiven- en vogelvereniging vier nieuwe clubhuizen te bouwen op de plaats van de oude clubhuizen van Ranonkel en Farmhouse aan de Weteringlaan. Dan zou aan ieders specifieke wensen en eisen kunnen worden vol daan. Dit plan viel bij alle be trokkenen in goede aarde. Uitvoering bleek haalbaar en de leden van de verenigingen gingen dan ook begin dit jaar eensgezind aan de slag. Als tij delijke soosruimte werd de voormalige kleuterschool Ma- riëngaard aan de Schoolbaan ingericht. Marjolein van Klink zegt daarover: „Het was heus een goede noodoplossing, maar om de een of andere reden heeft .die tijdelijke voorziening ons wel bezoekers gekost. In de oude soos hadden we op een gemiddelde zaterdagavond altijd wel een man of tachtig binnen. In Mariëngaard waren we al blij met acht bezoekers". Loodjes „Eigenlijk was die lage op komst wel een beetje begrijpe lijk", vervolgt Marjolein, „want wie op zaterdag de hele dag keihard had gewerkt aan de bouw van de nieuwe soos had geen fut meer om 's a- vonds nog uit te gaan". Een vaste kern van twaalf Farm housers, aangevuld met roule rende helpers hebben tien maanden lang hun beste krachten en hun vrije tijd ge geven voor het nieuwe club huis. „Vooral de laatste tijd hebben ze alles op alles moeten zetten. Het werk moet nu echt niet veel langer meer duren, want zoals altijd: de laatste loodjes wegen heel De zelfwerkzaamheid van de Farmhouseleden bestond uit het lassen van dakspanten, het plaatsen van de dakbedekking, de WC's, de keuken en de cv- installatie. De jongelui hebben zelf zithoeken gemaakt. Het fraaie nieuwe soosgebouw heeft een verzekerde waarde van 230.000 gulden. „Dankzij de inzet van de Farmhouse- werkers hebben we slechts veertigduizend gulden hoeven lenen om de bouw rond te krijgen", aldus secretaris Mar jolein van Klink. Openingsfeest Uit het oude soosgebouw kon den weinig spullen worden hergebruikt; dat gebouw was gewoon „op". Alleen de lam pen (assen van wagenwielen), het grote ronde naambord van Farmhouse (de wijzerplaat van de vorige gereformeerde kerk van Oude Wetering) en de di verse curieuze wandversierin gen moeten de sfeer van de FOTO: WIM VAN NOORT oude soos terugbrengen in het nieuwe gebouw. Marjolein van Klink nodigt jongeren van zestien jaar en ouder uit om massaal het groots opgezette openingsfeest van Farmhouse te komen bij wonen op vrijdagavond 10 no vember. Dan treden op de sal sa-band Jack le Jeune en de bekende plaatselijke band The Occasions. Volgens Marjolein staan beide bands garant voor muziek „Voor elk wat wils".- „Je hoeft geen lid van Farm- house te zijn om te komen; ie dereen is. welkom; het is een open jongerensociëteit". De officiële opening vindt morgenmiddag plaats met een receptie tussen vijf en zeven uur. Maar er hangen nog veel meer feesten in de lucht. Zo organiseren de besturen van de vier clubs aan de Weterin glaan begin volgend jaar een grandioos gezamenlijk ope ningsfeest. Op Koninginnedag viert Farmhouse het twintigja rig bestaan en in de zomer wordt weer het popfestival Farmpop gehouden. ELLEN VERHAAR Concert Het Universitair Symfonisch Orkest Leuven geeft van avond een concert in de Hartebrugkerk. Op het pro gramma staan werken van Mendelsohn, Schumann en Beethoven. Kaarten (ff,50 voor studenten en f5 voor CJP-houders) zijn aan de zaal te koop. Het concert be gint om 20.15 uur. Ruilen Verzamelaars kunnen mor gen terecht bij de Ruilclub Koningskerk. Die houdt van 19.00 tot 22.00 uur in Buurt huis 't Spoortje aan de Ber- nhardkade 40 een ruilavond voor liefhebbers van postze gels, munten, prentbrief kaarten, lucifermerken, si garenbandjes, suikerzakjes en dergelijke. Inlichtingen 071-312513. Winkeltraining De cursus winkeltraining van het Centrum voor Be- roepsorientatie en Beroep soefening en drie grootwin kelbedrijven krijgt deze maand een vervolg. De les sen zijn met name bedoeld voor vrouwen die weer wil len gaan werken, nadat ze een aantal jaren zijn gestopt. De cursus kan ook parttime worden gevolgd en biedt bij succesvol verloop de garan tie op een baan. Belangstel lenden kunnen vrijdag tus sen 10.00 en 12.00 uur bellen met J. de la Torre y Rivas van het CBB, 071-316341. Droomfabriek Dario en Los Tamarindos roepen zaterdagavond Zuid- amerikaanse sferen op in De Droomfabriek, waar ze van af 21.30 uur op het podium staan. De Droomfabriek is te vinden aan de Oude Singel 56. De toegang is gratis. Overdag is er van 11.30 tot 13.00 uur gelegenheid om Onder leiding van psycho therapeute Anja Kuyt op een onstpannende manier te zingen en te dansen. Voor informatie en opgave: tel. 070-824646. Manege Manege Moedig Voorwaarts houdt zondag de jaarlijkse bazar. De opbrengst komt ten goede aan de ruiterkam pen voor gehandicapten die volgend jaar zomer plaats hebben. Tussen 10.00 en 16.00 uur draait het Rad van Avontuur, kunnen allerlei nieuwe en oude artikelen worden gekocht en kunnen prijzen worden gewonnen met verschillende spelletjes. De manege is te vinden aan de Wassenaarseweg 525. Orgel In de Waalse kerk aan de Breestraat 64 in Leiden heeft zondag een orgelcon cert plaats. Jacques van Oor- tmerssen van Leeuwen, or ganist van de Waalse kerk in Amsterdam, zal vanaf 19.00 uur ongeveer één uur lang het orgel bespelen. Archeologie Conservator Marijke Brou wer beoordeelt zondagmid dag in het Rijksmuseum van Oudheden oude voorwerpen. Ze vertelt hoe oud het is, Dans Ibou Diao uit Senegal begint binnenkort weer met zijn lessen Afrikaanse dans. Maandag begint hij met les sen in het Wachtgebouw bij de Morspoort. Inlichtingen bij Marieke van Winden, te lefoon 071-140897. Molentocht De Wandelkring Leiden or ganiseert deze winter een reeks wandeltochten langs de molens in de omgeving. De eerste van deze molen tochten, over de afstanden 10 of 15 km, is morgen. Voor opgave en informatie: 01720- 75720. wat het precies is en of het echt is. Het archeologisch spreekuur begint om 13.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Het museum is gevestigd aan het Rapenburg 28. Verslaving Tijdens de open maaltijd van het Jongerenpastoraat Lei den wordt maandag door Boukje Bosma gesproken over omgaan met versla ving. De gratis maaltijd duurt van 18.00 tot 19.00 uur bij het knoopunt voor jonge ren, Oude Rijn 44b in Lei den. Excelsior COV Excelsior uit Leider dorp werkt zondag mee aan een kerkdienst in De Regen boog, het kerkelijk centrum bij de Kopermolen. Onder leiding van dirigent Jos Schohaus wordt de Deutsche Messe van Schubert uitge voerd. Aanvang 11.15 uur, iedereen is welkom. Wandeling De Leidse afdeling van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) houdt zondag een wandeling door het Bos van Bosman. Het vertrek is om 14.00 uur bij de hoek Wassenaarse- weg-Blauwe Vogel weg. Lei draad voor de wandeling zijn citaten uit boeken van Jan Wolkers. De schrijver werkte ooit als tuinman bij Bosman. Lakenhal Mevrouw M. Madou geeft dinsdagavond een lezing over de mode in Leiden in de 16e eeuw. Madou is ver bonden aan de universiteit en is .een specialiste op dat gebied. Aan de lezing gaat om 20.00 uur een korte le denvergadering van de ver eniging van belangstellen den van de Lakenhal vooraf. Gezondheid Het Belangenburo Gezond heidszorg houdt iedere dins dag van 10 tot 12 telefonisch spreekuur. Iedereen kan dan onafhankelijk en advies en informatie krijgen over pro blemen en vragen met be trekking tot gezondheids zorg. Het nummer is: 071- 254654. Cees Bos lijsttrekker ppr/psp in Leiderdorp LEIDERDORP De Leider dorper Cees Bos is door de ge zamenlijke besturen van de politieke combinatie PPR/PSP aangewezen als kandidaat- lijsttrekker voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Bos is lid van de PPR en heeft thans zitting in de raadscom missie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu (RVOM). De uit de PSP afkomstige Jos Jansen neemt op de concept kandidatenlijst de tweede plaats in. Jansen maakt even eens deel uit van de commissie ROVM. De combinatie PPR/ PSP heeft thans een zetel in de Leiderdorpse gemeente raad. Het raadslid H. van der Zande heeft besloten niet meer terug te keren in de Lei derdorpse politiek. De ledenvergadering van de PPR en de PSP spreekt zich op 8 november uit over de concept-kandidatenlijst. Ook wordt dan beslist of men on der de vlag van Groen Links de gemeenteraadsverkiezingen ingaat. Op basis van de on langs gehouden tweede ka merverkiezingen zou Groen Links niet meer dan een zetel in de Leiderdorpse raad gaan bezetten. De ledenvergadering, die om acht uur begint, wordt in het jeugdcentrum Sjelter aan de Heemraadlaan gehouden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11